Sic Transit... Ongerustheid over de Zweedsche en Noorsche Ambulances in Abessynië. 54e 'Jaargang No. 16293 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ën Feestdagen. Woensdag 5 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR cn ROBERT PEEREBOOM. COURANT-GITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredactear: ROBEK1 ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 o Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1-75, elke regel meer J 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600 - Verlies van Hand, Voet ol Oog ƒ400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ30.-, lies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verües andere vinger ƒ30.- orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Vorming van een commissie te Haarlem wordt voorbereid. Nadat fölet Nationaal Crisis-Comité was op geheven, is, zooals wij indertijd hebban me degedeeld, een Nationaal Fonds voor bijzon dere nooden opgericht. De bedoeling is dat in die verschillende ge meenten plaatselijke commissies worden ge vormd die met dit nationale fonds zullen, sa menwerken. Het dagelijksch bestuur van het fonds heeft aan de burgemeesters een schema ge zonden voor de oprichting en werkzaamheid van deze plaatselijke commissies. De commissies zullen zich niet bezig heb ben te houden niet eenige steun verleening, noch met steun in natura. Evenmin met ver- leeninig van geregelden onderstand. Het werk der commissies zal uit sluitend bestaan in het verleenen van eenmaligen steun, uitkeeringen in eens in die gevallen, waarin het verleenen van dien steun de kracht van de gewone instellingen van weldadigheid te boven gaat,, en wel hoofdzakelijk aan z.g. stille ar men, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn gekomen. Hierbij behoeft niet alleen gedacht te wor den aan moeilijkheden voortkomende uit de crisis; ook in andere gevallen, b.v. ziekte, waarin eenmalige steun van grooteren om vang noodig is, kan deze worden verleend. De hulpverleening van eenmaligen steun blijft evenwel principieel allereerst de rechtst-reek- sche taak van de bestaande particuliere- en kerkelijke instellingen. Kunnen deze alleen de noodige hulp verstrekken, dan is er voor het optreden van een ander of nieuw lichaam geen reden. De commissie zal tot taak hebben: 1. het in ontvangst nemen van hulpaan- vragen; 2. het instellen vaar een onderzoek naar de hulpa anvra gen 3. het zich beraden over de wenschelijkheid van hulpverleening en den vorm en omvang van deze hulp; 4. het bijeenbrengen van het bedrag, dat noodig is voor de beoogde hulp, zooveel mo gelijk geheel (eventueel in samenwerking der medewerkende instellingen) en, zoo idlit nieit mogelijk is, met bijstand van het Nationale Fonds; 5. het geven van advies aan den (hulpbe hoevende en het verleenen van marcelen steun en bemiddelenden steun naast den gel del ijken bijstand. De burgemeester van Haarlem heeft ook zoo'n verzoek van het Nationaal fonds ont vangen om zijn aandacht te wijden aan de vorming van een plaatselijke commissie. Door de vacantie is de uitwerking der plan nen vertraagd, maar na de vacantie wordt de zaak weer ter hand genomen. Het is evenwel nog niet te zeggen welke vorm te Haarlem gekozen zal worden omdat hier bijzondere omstandigheden bestaan. Al lereerst is het Haarlemsche Crisis-Comité niet opgeheven. Bovendien zal, zooals wij reed's mededeelden, de Vereeniging „Welda digheid naar Vermogen", in samenwerking met Maatschappelijk Hulpbetoon, zich in de naaste toekomst speciaal gaan wijden aan de behartiging van de belangen der stille ar men. Het verdient dus aanbeveling dat de hulpverleening niet te veel versplinterd wordt, want daarmee zou he't beoogde doel immers niet- gediend zijn. Maar in elk geval moet er te Haarlem een instantie komen die optreedt als afdeeling van 'het Nationaal fonds, want anders kan immers geen aan spraak gemaakt worden op de bijslagen die dit Nationaal fonds verstrekken zal op de uitkeeringen van de plaatselijke commissie. Ambulancemateriaal naar Nederland teruggezonden. Op bevel van de Italiaansche legerleiding. DEN HAAG, 4 Augustus. Door bemiddeling van de Italiaansche legatie is heden aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bezorgd een 35-tal colli, bevattende sanitair materiaal van de Nederlandsche ambulance in Abessynië, dat indertijd in Dessie achter was gelaten en in Italiaansche handen was gevallen. Op bevel van de Italiaansche legerleiding is dit mate riaal naar Den Haag gezonden. We zijn in den komkommertijd, Dat wil ik even memoreeren, Omdat men dit belangrijk feit, Misschien niet zelf zou fconstateeren. In den komkommertijd, nietwaar, Dan pleegt er weinig te geschieden, In die periode van het jaar Heeft u de krant geen nieuws te bieden. Natuurlijk kleine dingen wel, Maar niets van echte importantie, Dan wijdt men zich aan rust en spel, Dan is de wereld met vacantie. De politiek is op reces, Het schip van staat mist zijn bemanning, Verhuisd naar onbekend adres, Voor rust van wei*k en zenuwspanning. En dan pleegt weer in ieder land, Krachtens traditie en gebruiken, De brave zeeslang in de krant. Zoo niet in 't water op te duiken. Helaas, die tijd is nu ten end, De zeeslang hoort tot het verleden, Hoe hebben wij het dier miskend, Toen het nog steevast op kwam treden. Komkommer is, figuurlijk dan, Aan den Augustustijd ontnomen, Daarvoor is 't zuurste deel ervan, JDe kommer, in de plaats gekomen. Het blijkt nu, zelfs in dezen tijd, Met alle rust gedaan te wezen, Een overvloed van narigheid Is daaglijks in de krant te lezen. Wij willen weieens rust. in 't vlug En dikwijls heftig, huidig leven, O, brave zeeslang, keer terug, Alles vergeten en vergeven. P. GASÜS. De laatste der Romanofs. Als bedelares in Roemenië gestorven. K.W.P. verneemt uit Boekarest: Onder de berichten van den Burgerlijken Stand in het Czernowitzer Tageblatt wordt het overlijden vermeld van Baronesse Kontusovska in den leeftijd van 58 jaar. Zij was een volle nicht van den vermoorden Czaar Nicolaas II van Rusland'. Tijdens de groote revolutie werd de barones door de Bolsjewieken gevangen genomen, zon der dat zij herkend werd. Na lange omzwer vingen door Rusland gaf zij zich op als Roode Propagandiste; als zoodanig wist zij in de nabijheid van de Roemeensche grenzen te komen en op die wijze kon zij uit Rusland ontsnappen. Zij vestigde zich in de stad Czer- nowitz, doch alle moeite, om loonenden ar beid te vinden was vergeefsch. Haar bleef niets anders over, dan als bedelares het armzalige bestaan te rekken. Met haar is de eertijds zoo machtige dy nastie der Romanofs geheel uitgestorven. Sedert de laatste berichten nu vier maanden verioopen. Uitgebreide maatregelen van de Zweedsche regeering en het Italiaansche „antwoord" daarop. (Van onzen correspondent te Stockholm) Drie maanden zijn er welhaast verioopen sedert de Negus zijn land verliet, de Italiaan sche troepen Addis Abeba binnentrokken en de oorlog voorloopig althans gestaakt werd, maar nóg zijn de Zweedsche en Noor sche ambulances, die daarginder in het Zui den van Abessynië op een drietal ver van el kaar verwijderde plaatsen werkten, niet naar huis teruggekeerd, nog heeft men zelfs niets van hen vernomen na de laatste bij het Roode Kruis hier en in Oslo ontvangen weekrappor- ten, die van begin April dateeren, zoodat zij dus feitelijk al een kleine vier maanden niet meer van zich hebben laten hooren. Aanvankelijk bekommerde men zich daar weinig over, men had het volste vertrouwen in de bekwaamheid van de Roode Kruis-men- schen, die men voor 't zware werk in Abes synië uitgekozen had, en men verwachtte fei telijk niet anders dan dat door de ingrijpende veranderingen, die de toestand begin Mei on derging, alle post sterk vertraagd en alle tele grafische communicatie verbroken was. Week na week verstreek zonder dat de ambulances, die al maanden tevoren instructie gekregen hadden in alle geval voor het invallen van den regentijd naar Addis Abeba of een der stations aan de spoorlijn naar Djibouti terug te trek ken, opdoken en men veronderstelde toen, dat de Roode Kruismenschen op de een of andere manier te weten waren gekomen, wat er in Addis Abeba gebeurd was en uit niet geheel onverklaarbaren tegenzin tegen een ontmoe ting met de Italianen zouden trachten Zuid waarts te trekken teneinde Britsch Oost- Afrika te bereiken. Maar men meende ook te mogen veronderstellen, dat zij, als zij zelf geen kans zagen spoedig naar een relatief meer bewoonde wereld terug te keeren, alle moeite zouden doen om een zij het ook nog zoo kort EXAMEN HOOFDAKTE. HAARLEM, 4 Aug. 1936. Geëxamineerd 2 vrouw, en 6 mannel. can- didaten. Geslaagd mej. Siezenga, Aerdenhout; en de heeren: J. L. de Visser, IJmuiden en H. J. Teutscher, Zaandam. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 6 Augustus 1936 des namiddags van 34 uur. door den heer Herman Nieland. Programma: 1. Fantasia et Fuga g. kl. terts, J. S. Bach. 2. Pastorale e gr. terts. César Franck. 3. Symphonie VI le deel. Ch. M. Widor. 4. Inleiding, Choral,, Variaties en Fuga over: „de Heer is mijn Herder", Hei-man Nieland. (le uitvoering.) 5. Toccata e kl. terts. Herman Nieland. (le uitvoering.) César Franck. 6. Final bes gr. terts. Olympische Spelen Berlijn. Onze Radio-Centrale, Sluit U nog vóór Zondag aan. Dat wil zeggen dat U Zondag, De Olympiade hoort verslaan. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) Scheveningens kustvisscherij ligt stil. Visschen onmogelijk door de weers gesteldheid. 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Door het ongunstige weer is de Scheveningsche markt reeds drie dagen verstoken van aanvoer van versche visch uit zee. De schokkers kunnen met deze weersgesteldheid de visscherij niet uitoefenen, terwijl toch des zomers de visch- handelaren op den aanvoer door schokkers hoofdzakelijk zijn aangewezen. De kustvisscherij ligt dus thans geheel stil. Hierdoor is een groot gebrek ontstaan vooral aan schokkerschol, waarnaar steeds veel vraag is. Wel wordt van IJmuiden dagelijks visch doorgezonden, doch dit is voornamelijk rond- visch, o.a. schelvisch en kabeljauw. De prijzen der fijnere visch-soorten, zooals tong en tarbot, blijven zeer hoog. INGEBROKEN IN HULPPOSTKANTOOR. Toen Dinsdagmorgen de hulpbesteller Eenink om zes uur als eerste op het hulppostkantoor te Warnsveld kwam bemerkte hij, dat het raam van de bestelkamer open geschoven stond, terwijl in de kamer de grootste wanorde heerschte. De laadjes van de bestellers bleken opengebroken te zijn, de kwitanties, postzegels en briefkaarten lagen overal over den grond verspreid, De deiu- van de op het kantoor ©taande brandkast bleek tevens geopend. De brievenbesteller wekte onmiddllijk den brievengaarder, wiens slaapvertrek aan de andere zijde van het hulppostkantoor gelegen' is. Deze stelde direct den gemeenteveldwachter van een en ander in kennis. Bij het ingestelde onderzoek bleek de oude brandkast op han dige wijze geopend te zijn. De brandkast was niet geforceerd. Een bedrag van 250.de opbrengst tot dusver van de rijwielbelasting, wordt uit de kast vermist. Een bedrag van f 100 dat er vlak naast lag hebben de dieven of de dief onaangeroerd gelaten evenals een hoeveelheid nieuwe rijwielplaatjes. Het Olympische vuur is van Berlijn naar Kiel gebracht, waar de zeilwedstrijden worden gehouden. De fakkel is geplaatst in de mast van een oud Hansaschip, van welk tafereel men rechts een foto ziet. bericht naar huis doorgezonden te krijgen, teneinde hun vrouwen en kinderen, hun va ders en moeders en al die anderen, die wel over hun lot in ongerustheid móésten zitten, gerust te stellen. Maar tot nog toe is elk be richt van de ambulances uitgebleven. Wat men de laatste weken over de ambu lances in de Scandinavische kranten gelezen heeft, zijn slechts gissingen, vage vermoedens, geruchten, die al heel weinig houvast bieden. Zoo is er bericht, dat Italiaansche vliegers uit Somaliland de verlaten kampen van de Noorsche ambulance en van de hoofdgroep der Zweedsche ambulance, die onder leiding van dr. Hylander staat, „in volkomen orde" waargenomen zouden hebben, maar noch dr. Jounod van het Internationale Roode Kruis- comité en de juist dezer dagen alhier terug gekeerde Zweedsche consul te Addis Abeba, dr. Hanner, die met een Italiaansch vliegtuig op verkenning uittrokken, noch zelfs de Ita liaansche vliegers, die op verzoek van de Zweedsche regeering opnieuw van Somaliland er op uit gestuurd werden om instructies van het hoofdbestuur van het Zweedsche Roode Kruis bij de kampen neer te werpen, slaagden er in, de tenten, laat staan de leden der am bulances, te ontdekken. Het is natuurlijk mogelijk, dat de eerste maal inderdaad de tenten van deze ambulan ces waargenomen zijn en dat de Roode Kruis menschen zich later beter verscholen hebben, maar eenige waarde hecht men hier aan de Italiaansche waarneming niet. Het doet er niet toe, wat meer of minder deskundigen veronderstellen dat er met de bei de ambulances gebeurd is. Er kan zooveel en er kan desnoods ook niets mee gebeurd zijn. Zoo helt dr. Hanner, die een maand geleden Addis Abeba, waar hij tien jaar lang als me disch adviseur van den Negus en in latere ja ren als geneesheer-directeur van het keizer lijk ziekenhuis gewerkt heeft, verlaten moest omdat er voor hem niets meer te doen viel, tot de meening over, dat de ambulances, geen mogelijkheid ziende om gedurende den regen tijd in contact met de buitenwereld te ko men, zich aangesloten hebben bij de Abessy- nische troepen die nog nimmer in gevecht ge weest zijn en nu in het Westen van Abessynië op het einde van den regentijd zouden wach ten om naar Addis Abeba op te rukken. Dr. Hanner heeft van Addis Abeba uit al het mo gelijke in het werk gesteld om inlichtingen over de ambulances te verkrijgen, doch zonder eenig ander resultaat dan een paar waarde- looze, verouderde mededeelingen uit de vijfde of zesde hand. Maar hij kent dr. Hylander en dr. Agge, hij weet, dat zij land en volk en taal van hun vroegere omzwervingen als zen- dings-artsen door en door kennen en hij is daarom geenszins ongerust, dat er de beide Zweedsche groepen iets ernstigs overkomen is al kan men natuurlijk nooit weten. Ook enkele van de Noren hebben vroeger in Abes synië gewerkt en het is bovendien denkbaar, dat zij zich bij de althans in April nog in hun buurt werkende groep van dr. Hylander heb ben aangesloten. De Zweedsche regeering is reeds weken lang doende op allerlei manieren te trachten eenige inlichtingen over de Zweedsche ambulance te verkrijgen. Zij heeft de medewerking van de Italiaansche en de Britsche autoriteiten ge vraagd en hex-haaldelijk telegrammen om in lichtingen naar Addis Abeba gezonden, zonder daarop echter antwoord te ontvangen. Van de zijde van het Britsche departement van buitenlandsche zaken is alle mogelijke mede werking toegezegd, zoo moeten de gezagheb bers in de Britsche gebieden aan de Abessyni sche grens gewaarschuwd zijn om eenig nieuws omtrent de ambulances zoo snel mogelijk door te geven en zoo is ook de vroegere vliegenier van de Zweedsche ambulance, graaf Von Rosen, eenige weken geleden in Britschen dienst getreden om zoo noodig van Kenya uit een vliegtocht naar het Noorden te kunnen maken. Intusschen ondervindt men van Italiaan sche zijde een gebrek aan medewerking, dat gezien de vroegere kwesties tusschen Zweden en Italië hier geen verbazing meer wekt. maar wel bij velen een zeer onaangenamen indruk maakt. Men is hier nog niet vergeten, dat de groep-Hylander in de laatste week van het vorige jaar vrijwel systematisch, maar naar het later officeel heette per abuis door Ita liaansche vliegers aangevallen is, en het be zoek, dat Nobile juist nu aan Zweden brengt, doet onwillekeurig terugdenken aan acht jaar geleden toen de Zweedsche staat en Zweed sche vliegers onmiddellijk klaar stonden om de slachtoffers van de ramp met de Italia te hulp te komen. Den achttienden Juli heeft dë Zweedsche gezant te Rome op het departement van bui tenlandsche zaken aldaar gevraagd of het mogelijk was een hulpexpeditie uit te rusten teneinde de Zweedsche en de Noorsche ambu lances op te sporen en zoo noodig in veilig heid te brengen. Het was de bedoeling, dat hot Zweedsche Roode Kruis en het Noorsche de kosten zouden dragen en dat een van de Zweedsche zendelingen in Addis Abeba als kenner van land en volk en taal mee zou gaan. Daarop heeft men het te Rome niet noodii, reacht te antwoorden, ofschoon de Zweedsche •egeering het wenschelijk oordeelt zeer spoe dig maatregelen te nemen. Misschien komt er binnenkort antwoord. Maar een Zweedsche rendeling zal dan niet mee op zoek naar zijn 'andgenooten kunnen gaan. Want intusschen hebben de Italiaansche autoriteiten besloten alle Zweedsche zendelingen binnen vier dagen uit Abessynië te zetten. C C. B. Het woord is aan.... Ebner-Eschenbach De man-van-de-wereld kent gewoonlijk de menschen, maar niet den mensch. Bij dichters is het omgekeerd. K. de Boer Czn. overleden. Oud-burgemeester van Assendelft cn oud-lid der Prov. Staten, Eerste en Tweede Kamer. ASSENDELFT. 5 Augustus. Op 83-jari- gen leeftijd is hedenmorgen te Assendelft overleden de heer K. de Boer Czn,, oud-bur gemeester der gemeente Assendelft. De heer De Boer werd 10 October 1852 te Assendelft geboren. Op 26-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot burgemeester zijner geboorteplaats. Hij bekleedde dit ambt tot 1918. In 18S8 werd hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Als bestuurslid van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft hij in dit college de landbouw belangen krachtig bepleit en zijn verdien sten werden gewaardeerd door het eere-lid- maatschao dezer Maatschappij. Ook in de Tweede Kamer, waarin de overledene van 1895 tot 1911 zitting had. vond de landbouw in hem een van zijn vurigste verdedigers. Hij was de landbou wsoecia 1 ist van de Liberale Partij. Van 1911 tot 1923 vertegenwoordigde de heer De Boer Noord-Holland in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De overledene was ridder in de orde van den Nederland sehen leeuw. Tot voor kort was hij nog com missaris van de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie, de levensverzekering maat schappij de Groot Noord-Hollandsche van 1845."de Arnhemsche Levensverzekeringmaat schappij. de Nederlandsche Heidemaatschap pij en president-commissaris van de Centrale Landbouw Onderlinge. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag middag 3 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Assendelft. Maatregelen tegen den „radiopriester". Wegens zijn aanvallen op Roosevelt. V ATIC AAN - STAD5 Aug. (A. N. P.) De bisschop van Detroit, Mgr. Michael J. Gallagher, heeft zijn stilzwijgen van een week verbroken en voor het eerst sinds hij naar Italië kwam, toegegeven, dat hij reeds disci plinaire maatregelen getroffen heeft togen den Amerikaanschen „radio-priester", father Coughlin, wegens diens al te scherpe uitlatln- neg tegen president Roosevelt. Chineesch munitiedepot in de lucht gevlogen. Tweehonderd dooden. SJANGHAI. 5 Aug. (Reuter/A.N.P.) Een opslagplaats van dynamiet, dat gebruikt werd bij den aanleg van een weg tusschen Szetsjoean en Hoenan, is in de lucht gevlogen. Deze ontplof fing heeft 200 slachtoffers geëischt. Ud BehamUtsie In Griekenland is de staat van beleg afge kondigd. pag. 4 Engeland in principe accoord met het Fran- sche non-interventievoorstel. pag. 4 Bij het Tanameer in Abessynië zouden vej*- woede gevechten zijn gevoerd. pag. 4 De regeering heeft voorstellen tot grondwets wijziging ingediend. Dag 3 De regeering wil de vergoeding der Tweede Kamerleden op 4000 bepalen. pag 3 De regeering handhaaft de drukpersvrijheid. pag. 3 vorming van een commissie van het fonds voor bijzondere nooden wordt te Haarlem voorbereid. pag. 1 Osendarp en Van Bevcren hebben zich in de demi-finales 200 meter geplaatst. pag. 5 Onze hockeyploeg speelt tegen België gelijk. pag. 6 ARTIKELENENZ. Van onzen correspondent te Stockholm: On gerustheid over de Zweedsche en Noorsche ambulances in Abessynië. pag. 1 R. Pfaff: Met de Veendam naar liet Noorden. pag. 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag 3 Amy Groskampten Have: Een vrouw schrijft. pag. 2 Olympische notities. pag. 9 H.D. Vertelling: De Superhond. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 7j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1