„WEERBERICHT PLEIN-TAX H.D.* VERTELLING mag— /ft ouwsdê&jfit.. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 HAARUEM'S DAGBUSD' 2 De burgeroorlog in Spanje. Ko Beuzemaker aan het woord in een openbare vergadering der C. P. N. De afdeeling Haarlem van de Communisti sche Partij Nederland heeft gisteravond in het gebouw van den Protestantenbond een druk bezochte openbare vergadering gehouden, waarop het woord is gevoerd door den voorzitter der C.P.N., den heer Ko Beuzemaker. Deze sprak over het onderwerp „De fascistische opstand in Spanje en de lessen van dezen strijd voor Nederland." Spreker constateerde allereerst, dat de his torische ontwikkeling en de geografische ge steldheid van Spanje steeds van grooten in vloed zijn geweest op den politieken toestand van het land. In Spanje heeft altijd het feo dale grootgrondbezit geheerscht over de ar beidende klasse. De Spaansche adel, de hidal go, kon zijn machtige positie gemakkelijk handhaven, omdat het volk geen eenheid vormde, gescheiden als het onderling was door bergketenen en hoogvlakten. Ook het Spaansche katholicisme is grootgrondbezitter bij uitnemendheid en deze factor, zeide spre ker, mag men niet uit het oog verliezen bij het beschouwen van de volkswoede tegen ker ken en kloosters. De eenheid der Spaansche arbeiders is dooi de jaren heen geleidelijk tot stand gekomen en wel onder den druk van het groeiende fascisme. Arbeiders, vakverenigingen en de links burgerlijke partij sloten zich tenslotte aaneen, omdat zij begrepen, dat men alles moest doen om de volksvrijheid en de volks rechten te verdedigen. De regeering Azana, waarin geen sociaal-democraten en commu nisten zitting hadden, maar die op het Volks front steunde, was het eerste bewind, dat als werkelijk verzorger van het volk en wachter tegen het fascisme optrad. Eindelijk was het den boeren en arbeiders gegeven de vruchten van hun eigen arbeid te plukken. Deze regee ring wekte de haat op van de monarchisten en de fascisten, die met terreur en sabotage begonnen. Zij ondernamen een reeks provoca- torische daden met de bedoeilng de regeering ten val te brengen. Als Spanje thans in vlam men staat, aldus spreker, dan is dat uitsluitend de schuld van het fascisme, dat dezen burger oorlog ontketend heeft. Hulde bracht spreker aan de matrozen, die in de eerste dagen van den burgeroorlog geweigerd hebben de bevelen van generaal Francos officieren op te volgen, waardoor een snelle opmarseh der rebellen naar Madrid verhinderd werd. Het is een fout geweest van de Spaansche regeering, dat zij destijds de fascistisch georiënteerde generaals in het leger gehandhaafd heeft, maar toen de opstand eenmaal uitgebroken was heeft zij den moed gehad de werkende klasse: arbei ders, boeren, middenstanders en intellectuee-' len te bewapenen teneinde het fascistische ge vaar te bestrijden. Die eerste dagen hebben den doorslag gegeven. Het is naar spreker's oordeel thans niet meer mogelijk, dat de op standelingen het pleit winnen, ondanks het feit, dat laatstgenoemden over de grootste munitiedepots en de best getrainde korpsen beschikken. De revolte in Spanje ziet spreker niet als een afzonderlijke actie, maar als een welverzorgde aanslag van het internationale fascisme tegen de democratie. Verschillende feiten staven deze meening. Generaal Sangurjo werd in Berlijn vóór den opstand door Hitier. geïnstru eerd; Mussolini zond vliegtuigen naar de re bellen en kort geleden liep een Duitsche kruiser een havenplaats binnen, die in handen der opstandelingen was de officieren gin gen op bezoek bij generaal Franco. Spreker zeide in dit verband, dat dezer dagen door de directie der K.L.M. gepoogd was twee vliegtuigen aan de Spaansche rebellen te verkoopen. Een afgevaardigde der laatsten was met haar in onderhandeling getreden. De Communistische Kamerfractie had hier een mededeeling over gekregen en zich vervolgens tot minister De Graeff gewend, die den ver koop verhinderd had. Daarop trachtte de K.L.M, deze vliegtuigen naar Engeland uit te voeren, wat eveneens door den minister ver hinderd werd, toen de Communisten hem van dit voornemen gp de hoogte hadden gebracht. De heer Beuzemaker kwam tot de conclusie, dat slechts een eensgezind volk het fascistische gevaar kan weerstaan, hetgeen uit de gebeur tenissen in Spanje is gebleken. Zonder eens gezind optreden der arbeidersklasse worden boeren en middenstand naar het fascisme ge dreven. Tot slot deed spreker een beroep op de Ne der! andsche arbeiders de hier te lande ge vormde hulpactie voor de Spaansche kame raden te willen steunen. Verder is nog het woord gevoerd door een afgevaardigde naar de Arbeiders Olympiade te Barcelona, die eenige indrukken weergaf van den toestand in Spanje, zooals hij die had kunnen waarnemen. De Spaansche arbeiders klasse is in haar strijd volkomen solidair en verdedigt haar vrijheid met heldenmoed. Van plundering van winkels door de arbeiders en terreur hunnerzijds is geen sprake. Spreker had kunnen vaststellen, dat er uit de kerken op de regeeringsgetrouwen geschoten was; hieruit is z.i. de vernieling van kerken en kloosters te verklaren. Moties. De verbreeding van de Raaks. De slooper aan het werk. Het perceel op den hoek Jacobstraat-Raaks is thans met den grond gelijk gemaakt en door het plaatsen van een schutting is de hoek wat verruimd. Er is nu ook begonnen met het sloopen van het groote perceel op den hoek Raaks-Ged. Oude Gracht, waarin het Bevolkingsbureau gevestigd is geweest. Ver ruiming van dezen hoek, als het perceel straks weg is, zal al eenige verbetering voor het ver keer beteekenen, ook al zal de verbreeding van de geheele Raaks dan nog geen feit zijn. 6e VOLKSCONCERT DER H. O. V. Soliste: Bertha Kalff (viool) Donderdagavond a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging haar 6e Zomerconcert on der leiding van Marinus Adam, waaraan Ber tha Kalff als soliste haar medewerking zal verleenen. Deze jonge violiste is reeds eerder opgetre den bij de H, O. V. met het dubbel concert van Bach, dat zij speelde met wijlen Francis Koe ne, en waarmede zij veel succes oogstte. Voor dit concert heeft zij het a dur concert van W. A. Mozart gekozen. Het Orkest speelt het concert voor strijk orkest van G. B. Lully en op veelvuldig ver-' zoek de Vijfde Symphonic „Aus der neuen Welt" van A, Dvorak. Ook deze avond belooft een interessante te worden, die zeer zeker in den smaak zal val len bij de concertbezoekers. IN BESLAG GENOMEN PLANVLAG VRIJGEGEVEN. Maandag 27 Juli meldden wij, dat bij de meeting van het Plan van den Arbeid, die Zaterdag 25 Juli alhier gehouden werd, de Planvlag van de Federatie der S;D.A.P. door de politie op last der Justitie, in beslag weM genomen, om in een proefproces te doen uitmaken, of het voeren van deze vlag in strijd is met het bekende wetsartikel, dat spreekt van „uitdrukking geven aan een be paald staatkundig streven", Naar wij thans vernemen heeft de plaatse lijke Plancommissie der S.D.A.P. bericht ont vangen, dat de vlag in quaestie weer vrijge geven is. Van vervolging zal worden afgezien, omdat een soortgelijk proefproces reeds te Amsterdam aanhangig is gemaakt. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Reehtbank te Haarlem op Dins dag 4 Augustus 1936. 1. De Naamlooze Vennootschap Hooger- duyn's Warenhuis, gevestigd te IJmuiden, ge meente Velsen, Kanaalstraat 50; Curator: Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 2. H. van Dijk Jr., koopman, wonende te Zaandam, Parkstraat 74; Curatrice: mej. mr. M. J. Kluitman te Haarlem. 3. Jb, de Boer Jbzn., aannemer, wonende te Punnerend, Heerengracht 21; Curator: mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. 4. J. J F. Sargentini, loodgieter, wonende te Bloemendaal, Verbindingsweg 7. Curator: Mr. A. Beets te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. E. H. F. W. van Schaèck Mathon te Haarlem. Opgegeven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief, van: 1. C. J. Roosloot, tuinder en koopman in bo ter en kaas, wonende te Wijk aan Zee en Duin (gemeente Beverwijk), Kuikensweg 84; Cura tor mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 2. B. van Vliet, caféhouder, wonende te IJmuiden, Breesaapstraat; Curator: mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 3. Johan van Reeuwijk, stucadoor, wonende te Wijk aan Duin, Creutzbergerlaan 20 a. Cu rator: Mr. P. Tideman te Haarlem. Vernietigd op grond van verzet is het fail lissement van: Frederik Gerard Takken, meu belmaker, wonende te Driehuis, gemeente Vel sen. Curator: mr. L. Ali Cohen te Haarlem. (Failliet verklaard 14 Juli 1936). De superhond. door ACHILLE CAMPANILE. Aan het slot der vex^adering werden twee moties aangenomen, die resp. zullen worden gezonden aan de Spaansche en de Neder- landsche regeering. In de eerste motie wordt stelling genomen tegen het optx-edén der Spaansche fascisten. De vergadering verklaart zich solidair met het Spaaxxsehe volk en brengt hulde aan de strij ders voor de democratie. In de tweede motie wordt geprotesteerd tegen de- voorgenomen steunverlaging. De arbeiders worden opgeroepen een massale actie te voeren ten einde een regeering aan het bewind te krijgen, die bereid is de nooden van arbeiders, middenstanders en kleine boeren te lenigen. HAARLEMSCHE DRUKKERS- EN UITGEVERS MAATSCHAPPIJ. In de Dinsdag ten kantore der Naamlooze Vennootschap De Haarlemsche Drukkers- en Uitgevers Maatschappij voorheen Gebroeders Nobels te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering vaxx aandeelhouders, zijn de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd, Het dividend over het afgeloopen boekjaar is vastgesteld op f 5.per aandeel. De heer J. C. varx Zoelen is als commissaris herkozen. EXAMEN HANDENARBEID. Voor het Staatsexamen handenarbeid te Haarlem zijn geslaagd de dames: A. H. Bos, W. J. H. Ceurvorst, M. Starreveld, P. C. Koning, J. Deenik te Amsterdam, J. J. v. Swinderen, P. A. J, Eibers te Hilversum, C. J. v. d. Weij te Amersfoort, C. Burggraaff te Buss urn, F. P. Spits te den Helder, E. Vorstman te Anna Paulowna M.Kaay te Oost-Graftdijk, de he eren F. J. Rhebergen te Weesperkarspel en P. N. J. Treijtel te Amsterdam. Geëxamineerd werden 12 vrouwelijke en 2 mannelijke candidaten. Ik heb in mijn leven met zóóveel honden ken nis gemaakt, dat ze met hun allen op zijn minst twee scheepsladingen zouden opleveren Hondexi van elk denkbaar ras en ook honden zonder ras; goed verzorgde heerenhonden en straathonden. Deze laatsten zou ik boven alle andere verkiezen als zij niet de onplezierige ge woonte hadden hun bek oxn eexi menschelijk lichaamsdeel of de bekleeding daarvan te slui ten en er moedwillig aan te rukken en te trek- kerx. Ik heb een politiehorxd gehad, die een zes- maandschen africhtingscursus met succes vol eindigd had. Het was een zeldzaamheid zoo verstandig als die hond was; het eenige wat hem ontbrak was taalbegrip. Als men tegen hem zei: „Kom hier!" dan rende hij weg; op het bevel van „Geef een poot" kroop hij in een hoek; „naar buiten!" beteekende voor hem, dat hij een pantoffel onder het ledikaxxt van daan moest halen en als men hem een stok voorhield om er overeen te springen en dan: „Er over!" commandeerde, ging hij op zijn achterpooten staan dansen. Ook had ik eens eexx jachthond, waarvan al spoedig bleek, dat hij uit eerx rondreizend circus ontsnapt was; als ik op een veldhoen of een eend schoot, wierp hij zich bij den knal van het schot op derx grond en strekte zijn vier pooten recht voor zich uit, alsof hij ge troffen was, maar hij dacht er xxiet aan het wild te apporteeren. Eens wierp ik hem in razende woede een knuppel naar dexx kop, dien hij in de vlucht opging en op zijn beide ach terpooten dansende aan xnij terug bracht. Laat mij nog even herhalen, dat ik vele hon den gekexxd heb exx U ook, maar ik betwijfel of een onzer ooit een tweede exemplaar als mijn „Blitz" heeft gekend. Blitz positie met betrekking tot het rassen vraagstuk was wel het donkerste hoofdstuk in zijn leven. Hij was zóó groot, dat men op 1 het eerste gezicht geneigd zou zijn geweest, hem voor een paardhond te houden, gesteld dat deze hondensoort bestond; hijzelf had er 1 absoluut geen idee van, tot welk ras hij be hoorde en begrijpelijkerwijze hinderde hem deze onzekerheid niet in het minst. Menig- Wö ADVERTEREN NIET en wij étaleren niet met 2e hands machines. De kosten, om ingeruilde stofzuigers goed in orde te maken, zijn te hoog en U heeft niets aaxx eexx stofzuiger, welke alleen mooi is aan de buitenkant. Wij verkopen nieuwe xnachixies vaxi 28.- af. Ook ixi huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12763. (tussen Postkantoor en Verwulft). (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt Zwakken tot matigexx Westelijken tot Zuidwestelijken wixxd, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aaxxvankelijk wei nig of geen regen, mogelijk iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 769,9 m.M. te Rochefort. Laagste 738,8 m.M. te Andanes. Nog steeds regen in het verschiet. De Scandinavische depressie is weer ver der Noordwaarts getrokken en bevindt zich thans voor de kust van Noord-Noorwegen. De barometer stijgt over Midden- en Zuid- Scandinavië exi (minder snel) over Fx-ankrijk, ons land en Duitschland. De hoogedruk breidt zich hierdoor noordoostwaarts uit, zijn kern is xxog altijd over de Golf van Biscaye gelegen. Een vlakke secundaire depressie bevixxdt zich over West-Ieriand. De weersomstandigheden verbeteren over Frankrijk, Zwitserland, Zuid- Duitschland en Oostenrijk. Het weer is nog buiïg over het Noordexi van ons land, Noord- Duitschland, de randstatexi en geheel Scan dinavië. Langs de Noorsehe kust waait het kx-achtig uit het Westen. Voor het weer ten onzent is de oxxtwik- keling vaxx de secxxndaire over Ierland van het grootste belang. Aanvankelijk is opklarend weer met weinig of geen regen te wachten. De wind zal wat strij ken. Ixxdien echter de secundaire weer naar oxize omgeviung beweegt, is latex- op den dag weer toenemende bewolking met grooteren neerslag waai-schijnlijk. BAROMETERSTAND: Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 5.48 ixur; xx.m. 18.17 uur. Strand berijdbaar van 10.45—16,15 uur. Vrijdag v.m. 6.34 uur; xx.m. 19.01 uur. Straxxd berijdbaar van 11.3017.00 uur. TEL. 16158 PLEIN 23 LUXE NIEUWE 6-7 PERSOONS WAGENS. (Adv. Ingez. Med.) Alleen in de Avondvoorstellingen. REMBRANDT Vanaf V r ij d a g in alle Matinee's DE WERELDREIS VAN DE K. 18. (Adv. Ingez. Med.) maal ontwaakte hij midden ixx dexx nacht en ixx zijxx slaapdronkenheid viel het hem ixx, dat hij wel eexx waakhond koxx zijn; dan begon hij bij het minste geritsel of het gerixxgste ge kraak van eexx oud meubel zoo verwoed te blaffen dat alle bewoners vaxx ons groote huis er wakker vaxx werden. Daxx moestexx wij op staan exx naar de keukexx gaan, waar hij zijxx slaapplaats had, om hem aan het verstand te brengen, dat wij, ofschoon over zijn afstam ming een droevige onzekex-heid hing, ixx ieder geval energiek de hypothese afwezen, dat hij een waakhond koxx zijxx. Bovexxdien had hij volstrekt xxiet op dit verwarde idee behoevexx te komen, wanxxeer wij allen sliepen en er vol strekt geen vrees voor gevaar bestond. En daadwerkelijk zette hij zich deze ixxbeel- ding uit z'n kop, want toen kort daarna bij ons werd ingebroken, had hij haar reeds zoo groxxdig vergeten, dat hij vreedzaam exx onge stoord den slaap der getrouwe plichtsvervul ling sliep. Een tijdlang droeg hij de gedachte met zich oxxx, dat hij wel eeix St. Bernardshond kon zijn en het was niet mogelijk hem van zijn dwa- lixxg te overtuigen; wij moesten hem een fleschje cognac om dexx hals bixxden, waar mede hij door alle kamers van het huis trok. Des nachts verliet hij zijxx slaapplaats en kwam in de slaapkamer waar hij de dekens van de bedden trok ixx de meening, dat hij verongelukte reizigers uit de sneeuw moest graven. Als wij bezoek hadden viel het hem bij ge- legexxheid in dat hij wel een Chineesch schoot hondje kon zijn exx sprong, trots zijn enormi teit, op dexx schoot vaxx een bejaarde dame, die van schrik ixx oxxmacht viel. Eens herin nerde hij zich een zijner voorvaderen, die een jachthond geweest kon zijn en hij doodde den hoed van een bedaagde vriendixx onzer fa milie, welke nog naar de mode van 1900 met eexx paar vogels versierd was. Op een dag betrapten wij Blitz op een zeer geraffineerde dieverij, die hij waarschijnlijk reeds een tijdlang bedreven had. Op de wan deling verrasten wij hem op een straathoek, naast een oudexx, blinden bedelaar, met den hoed van den armen man ixx zijn bek. Mede lijdende voorbijgangers, geroerd door deze „trouw", wierpen er muntstukjes in. Wij gingen ijlings naar dexx anderen kant der straat om oxxs door oxxze betrekking tot dexx bedrieglij ken bedelhond niet onherstelbaar te compro- xxxitteereix. Blitz echter had ons al lang opgc- xixerkt maar deed zélf alsof hij ons niet kende, waarschijnlijk minder uit een oogpunt vaxx tact, dan wel uit vrees dat wij hem in zijn lucratieve bezigheid zouden storen. Maar wat deed Blitz met het zoo schaamte loos verkregen geld? Toen hij genoeg bij elkaar had, bracht hij WANNEER WEET EEN MAN DAT HIJ VERLIEFD IS? Als hij aan een taaie biefstuk en waterige soep met Haar in eexx buitexx hotel letje genoten, de voorkeur geeft boven het uitstekende diner in zijxx stam restaurant. Als hij de zwarte laax-zexx en de sokkexx die hij tot dusver gedragen heeft plots ver wisselt voor lage bruine molières exx gekleurde sokken, Als hij aanvechtingen krijgt om zoo maar midden op eexx werkdag te droomerx .Als hij gebreken bij zichzelf begixxt te ontdekken. Als vorige veroveringen hem voorkomexx als zoutelooze episodes. Als de onverklaarbare prikkelbaarheid die zich van hem meester heeft gemaakt al leen maar wijkt ixx Haar bijzijn. Als hij een onbedwingbare behoefte ont wikkelt om Haar te verdedigen. (Ook als niemaxxd er in de verste verte aan denkt Haar aan te vallexx). Als hij een ixxvitatie voor een vlieg- tochtje afslaat om met Haar samen den hond te kunnen uitlaten. Als hij twee uur noodig heeft voor het schi'ijven van een brief aaxx Haar exx drie uur voor het lezexx van een brief van Haar. Als hij in ieder mannelijk wezen eexx belager van vrouwelijke onschuld meent te ontdekken. Als zijn chèqueboek een onbelangrijke bijkomstigheid voor hem gewordexx is. Als hij alle belangstelling voor zijn naaste vex-waxxten voor oxxgewensclxte in- mexxgixxg alle hartelijkheid voor opdrixxge- riglxeid en alle rechtvaardige kritiek voor idiote bemoeizucht verklaart. Als hij zijn oude vrienden verloochent. Als hij eexx schol eet voor een tong en betaalt voor eexx paling. Als hij stilstaat voor de étalages vaxx bloemenwinkels, parfumzakexx, juweliers en leerwinkels. Als hij ongenaakbaar, ongenietbaar, on gedurig, onvoldaan, onverstandig, onverschil lig, onvermoeibaar, oxxverdragazaam exx oxxver- arxtwoordelij'k is, dan kunt gij met aan zeker heid grexxzexxde waax'sclxijnlijkheid aannemexx dat hij verliefd is! AiMY GROSKAMPTEN HAVE. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Uitkeeringen. De Algemeeixe Syxxode der Ned. Herv. Kerk heeft gevoteerd uit de kas vaxx het Fonds voor geestelijke behoeften: f 500 aaxx de gemeexite vaxx Nieuw-Vennep voor eexx godsdiexxst- oxxderwijzer te Abbenes; f 800, aaxx Haarlem mermeer voor drie godsdiexxstoxxderwijzers vaxx de Evangelisaties; f 450 aaxx IJmuiden-Oost voor een hulpprediker; f 200 aan Wijk aan Zee en Duin voor hetzelfde doel. Uit de Generale Kas voteerde de Synode voor de gexxxeente vaxx Haarlem f 200 voor het godsdiens toxxderwijs. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Aanvoer 40.000 Eexxdeieren f 1.60 a f 2.30. Broedeieren f 4.50. 60.000 Kippeneieren. 70—80 K.G. f 3.75 a f 4.50. 65—66 K.G. f 3.50 a f 3.60. 63—64 K.G. f 3.40 a f 3.50. 60—62 K.G. f 3.30 a f 3.45. 58—59 K.G. f 3.30 a f 3.40. 56—57 K.G. f 3.15 a f 3.30. 53—55 K.G. f 3.— a f 3.15. 50—52 K.G. f 2.70 a f 2.80. Afdeeling pluimvee: Oude kippen f 0.30 a f 1.— per stuk. Jonge haxxexx f 0.20 af 0.70 per stuk. Oude eenden f 0.15 a f 0.25 per stuk. kiloprijs oude kippexx f 0.26 a f 0.35. Kiloprijs jonge hanen f 0.28 a f 0.45. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ het regelrecht xxaar den naastexx slagerswixx- kel exx at zich daar dik aaxx worst; daarna bracht hij den hoed bij den ouden bedelaar terug. Blitz had behalve zijn crimixxeele neigingen zooveel intelligexxtie aan dexx dag gelegd dat hij tot het verrichten van kleine huiselijke diensten afgericht koxx worden. Het eerste wat hij leerde was het openen exx sluiteix van deuren. Zoodoende behoefdexx wij niet iedex-exx keer als er gebeld werd, naar de keukexx te renxxexi om de stokoude keukexxxneid te beduiden, dat zij nu eindelijk eexxs moest gaan opexxdoexx. Na eenige dagen zagen wij het resultaat: merkwaardige hondengestaltexx tx-okken al snuffelend door het huis, eerst twee of drie, daxx successievelijk een dozijxx of meer, vaxx allerlei ras exx grootte. Waar kwa men die dieren nu eigenlijk vandaan? Einde lijk werd het raadsel opgelost: het waren Blitz vrienden, die hij anders op straat ont moet zou hebben exx die hij xxu bij hem thuis uitnoodigde. Zoodra hij ze aan de straatdeur hoorde krabbelen, ging hij haar openen. Oxxze kamers zagexx er spoedig niet zoo heel netjes meer uit. Tot straf werd Blitz de braadpaxx getoond; dat was voldoende..Dit was het eeni ge voorwerp, waarvoor hij baxxg was. De braad paxx zette hem in een waar paroxysme van oxxtzetting, vooral wanneer zij met de krachti ge hand van de keukexxmeid gezwaaid werd. Dit nuttige stuk keukexxgereedschap bracht zijn zenuwexx totaal in de war, hij ging zoo plat als hij maar kon op den vloer liggen, zoodat men hem voor eexx windhond had kunnen houdexx; daxx begon hij over zijn heele lijf te beven en eindelijk hard te janken. Eerst wanneer de pan weer uit het gezicht was kreeg hij zijxx gewoon goed humeur terug. Maar de keukenmeid bedierf ook dit eenige tuchtmiddel, dat ons met betrekking tot Blitz ter beschikking stoxxd. Zij kwam op het on gelukkige idee, in die pan worst te braden. Daardoor verloor Blitz zijn vrees voor het ding. Reeds gedurende het braden loerde hij begeerig naar de worsten en zette zijn pootexx sxxuffelend op dexx rand vaxx het aaxxrecht. Maar toexx de kostelijke spijs gebraden was en de keukenmeid alles op eexx schaal gelegd had, ondernam hij zulk een stormaanval op haar, dat zij de schaal liet vallexx, die op den vloer stuk viel. Toen zij vaix dexx eersten schrik be komen was exx hem de pan xxaar den kop wierp, had hij de worst x-eeds naar binnen gewerkt likken. Wij kwamen op het lawaai toegesneld en begoxx met groote ambitie de paxx uit te en stonden paf van wat wij zagen: het eenige instrument waarmee wij Blitz haddexx kunnexx tuchtigen boezemde hem geen angst meer in: hij belikte het met groote inxxigheid. (Nadruk verboden) KRUISSTRAAT 5 (Adv. Ingez. Med.) ORGANISATIE LUCHTBESCHERMING VEREISCHT. De inspecteur- voor de bescherming van de 'bevolking tegen luchtaanvallen heeft aan alle burgemeesters een circulaire gezonden betref - feixde eexx gemeentelijk luclxtbescheiTxxingsplan. Ixx deze circulaire deelt gexxoemde inspecteur mede, dat zoodra de Koninklijke Besluiten ter uitvoering vaxx de wet vaxx 23 April 1936 zullen zijn verschenexx voor de verschillende ge meenten een plaxx voor de organisatie van de luchtbescherming 'zal moeten worden samen gesteld. De inspecteur wenscht eexx afschrift van het plan te ontvangen en teekent daarbij aan, dat de burgemeesters spoedig zullen ontvan gen de richtlijnen, volgexxs welke een lucht beschermingsplan kan worden samengesteld, terwijl, ixxdien zich moeilijkhedexx bij de sa- mexxstelling van het gemeentelijk luchtbe- sclxermingsplan voordoen, vanwege de in spectie de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt. HEEMSTEDE UITSTAPJE KINDEREN INDISCHE BUURTVEREENIGING. Nu al voor de 10de maal maaktexx de kinde» ren van leden der Indische buurtvereeniging Dixxsdag het jaarlijksche uitstapje. In 4 groote touringcars vertrok het gezel schap, bestaaxxde uit 175 kinderen en hun geleiders, des morgens om 8 xxui' van de Java- laan, om door de Haarlemmermeer en over Aalsmeer en Amsterdam haar Valkeveen te rijden. Ixx de ochtenduren was het weer zeer slecht, maar des middags bracht de zon leven en vreugde onder het jonge volkje. Volop hebben ze daxx ook genoten van de vele attracties die de speeltuin vaxx het panne- koekenhuisje biedt. De terugtocht ging over Hilversum en door het Gooi, waarna men om even 9 uur Heem stede weer bereikte. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: 4 Aug. 1936, F. Ph. Groen veldM. A. Guépixx, P. v. EmiondA. G. v. Huissteden, G. Bruinsma—G. C. M. Kramer. Getrouwd: M v. SteenbergenM. J. v. d'. Schaar, J. P. v. d. HeydenA. p. C. Doezie. Bevallen: A. C. Bekker—Wednands, z., M. B. v d. Meer—de Winter, z„ B. J. Tiggelman Klopper, z. BLOEMENDAAL NIEUW ADRESBOEK VAN BLOEMENDAAL. Verschenexx is als 21e jaargang het be kende adresboek voor de gemeente Bloemen daal „Help u zelf", onder redactie van mr. P. Tideman. De serie artikelen, in den 20en jaargang door dexi redacteur begonnen, onder den titel „Bloemexidaal oud exx nieuw" wordt nu ver volgd met eexx artikel over „Het Bloemexxdaal- sche Volkslied". Er blijkt ook nog een Over- veensch Volkslied te zijn, dat aaxx het slot van het artikel wordt afgedrukt. Mr. Tideman zegt, dat hem de vervaardiger bekend is. Het boekje, waarvan de exploitatie is opge dragen aan de Drukkerij Timmer, te Bloemexx- daal, ziet er zeer goed verzorgd uit en bevat tal vaxx gegevens over dingen, die Bloemen dalers moeten of willen weten; o.xn.: gemeexx- tezaken, postbestellixxgen, eexx alphabetisch ge stelde lijst vaxx namen vaxx buitenplaatseix en huizen, eexx lijst vaxx gexieeskundigen exx tand- arfcsen in Haarlem, Bloemendaal en Heem stede. voorts besturen vaxx vereeixigingeix en orgaxxisaties. Achter de namexx der ixxwoners zijix hun telefoonnummers vermeld en de kerkgenoot schappen waartoe zij behooren. AGENDA Heden: WOENSDAG 5 AUGUSTUS. Palace-Filmac11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Jenny Jugo in „Meis- jesjax-en eener Koningin". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lawrence Tibbet in „Metropolitan" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Dolly Haas in: „S. O. S. ik ben verloofd" 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Warner Baxter in „Broadway Bill" 2.30, 7 exx 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Moxxopole; iederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens. DONDERDAG 6 AUGUSTUS. Groote Kerk. Orgelbespelixxg. 3 tot 4 uur. Palace-Filinac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wei'eldnleuws Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Moxxopole; iederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2