Voorstellen tot Grondwets wijziging ingediend. Haarlem's Kunstbezit. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 H A A R T; E M'S DAGBCSD Regeering wijkt van Commissie-rapport af. De regeering heeft bij de Staten-Generaal ingediend een aantal wetsontwerpen tot het in overweging nemen van verschillende voor stellen tot wijziging der grondwet. Deze voorstellen, ieder in een afzonderlijk wetsontwerp vervat, strekken respectievelijk tot: Wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende het inkomen der kroon. Wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het openen van de mogelijkheid, ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement. Aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht. Het openen van de mogelijkheid, leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren. Het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. Verandering van eenige artikelen in de grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van overgangsrecht. Mogelijkheid revolutionaire leden uit vertegenwoordigende lichamen te weren. In de Memorie van Toelichting merkt de re geering op. dat zij zich met de positieve voor stellen, waartoe de commissie, inzake de Grondwetsherziening is gekomen, in het alge meen vereenigen kan. Een uitzondering vormt hierop" het voorstel in zake de vrijheid van de drukpers, dat de regeering niet heeft overgenomen. Ook is de regeering van de voorstellen der staatscommissie afgeweken ten aanzien van het orgaan dat geroepen zal worden tot het vervallen verklaren van het lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam van perso nen, die revolutionnaire strevingen tot uit drukking brengen en voorts ten aanzien van het maximum-pensioen, dat een oud-lid der Tweede Kamer zal kunnen genieten. Na ampele overweging heeft de regeering gemeend, het voorstel der staatscommissie tot toevoeging van een lid aan art. 7 der Grond wet volgens welke een bepaalde uitgave wegens nader bij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden ver boden niet te moeten overnemen. De regeering laat in het midden, of, ter be reiking van het door de staatscommissie be oogde doel, een wijziging van artikel 7 dei- Grondwet noodig is. Men kan over deze vraag verschillend denken en er is zeker ruimte voor de meening, dat artikel 7 zich slechts richt tegen de preventieve censuur en de mogelijk heid om door andere maatregelen de druk persvrijheid te beperken allerminst uitsluit. Wat hiervan ook zij, de regeering heeft ge meend zich ervan te moeten onthouden een bepaald middel van vrijheidsbeperking met zooveel woorden in de Grondwet op te nemen. Zij is tot deze conclusie geleid uit overweging, dat het vraagstuk van de vrijheid van de pers een sterk politieken inslag heeft, waarover, zooals reeds tot uitdrukking is gekomen, in breede kringen verschillend wordt gedacht. Het scheen haar niet wenschelijk, vooral in de huidige tijdsomstandigheden nu slechts door samenwerking van alle nationale krach ten de moeilijkheden kunnen worden over wonnen, een politiek vraagstuk van dezen aard op te werpen. Ten aanzien van den Raad van State, de algemeene rekenkamer en de procedure van Grondwetswijziging heeft de regeering het standpunt van de staatscommissie aanvaard en ge meend geen voorstellen tot wijziging met betrekking tot deze onderwerpen te moeten doen. Inkomen der Kroon. Ingediend is het volgende wetsontwerp: Paragraaf 2. In artikel 22 worden de vol gende wijzigingen gebracht. In het eerste lid wordt in plaats van „f 1.200.000" gelezen: f 1.000.000. Het tweede lid vervalt. Paragraaf 3. Het eerste lid van artikel 24 wordt gelezen: De Koning en de leden van het Koninklijk huis, genoemd in de artikelen 26, 28 en 28a, zijn vrij van alle personeele lasten. Paragraaf 4. Artikel 26 wordt gelezen: De gemaal van een regeerende Koningin geniet uit 's rijks kas een jaarlijkseh inkomen van f 200.000, hij blijft in het genot van dit inkomen na overlijden van de Koningin, zoo lang hij weduwnaar is en den staat van Ne derlander behoudt. Een Koningin geniet, na overlijden van den Konina, uit 's rijks kas een jaarlijkseh inko men -ran f 200.000 gedurende haar weduw- lijken staat. Paragraaf 5. Artikel 28 wordt gelezen: De Prins van Oranje geniet uit 's rijks kas een jaarlijkseh inkomen van f 200.000, te re kenen van den tijd af, dat hij den ouderdom van achttien jaren heeft vervuld. Dit inkomen wordt gebracht op f 400.000 na het aangaan van een huwelijk, waartoe bij de wet toestemming is verleend. Paragraaf 6. Na artikel 28 worden twee ar tikelen ingevoegd, luidende: Artikel 28a: De dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, ge niet uit 's rijks kas een jaarlijkseh inkomen van f 200.000, te rekenen van den tijd, dat zij den ouderdom van achttien jaren heeft ver vuld. Indien zii een huwelijk aangaat, waartoe bij de wet toestemming is verleend, geniet haar gemaal uit 's rijks kas eveneens een jaarlijkseh inkomen van f 200.000, hij blijft in het genot van dit inkomen na overlijden van de prinses, zoolang hij weduwnaar is en den staat van Nederlander behoudt. Na het overlijden van haar gemaal geniet de prinses zoolang zij ongehuwd blijft, een jaarlijkseh inkomen van f 400.000. De inkomens, bedoeld in dit artikel, blijven bestaan, ingeval later een prins van Oranje geboren wordt. Artikel 28b.: De bedragen, vastgesteld in deze af deeling, kunnen worden gewijzigd bij een wet. De Kamers der Staten-Generaal kunnen het ontwerp eener zoodanige wet niet aannemen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit elk der Kamers bestaat. Schadeloosstelling en pensioenen Tweede Kamerleden. De regeering heeft zich ten aanzien van het bedrag der schadeloosstelling voor leden der Tweede Kamer aangesloten bij het advies van de staatscommissie, hoewel zij 't gewicht niet kan ontzeggen aan de argumen ten, door de leden Van den Bergh, Van der Heijden en Kranenburg aangevoerd in hun afzonderlijke nota, om het bedrag van de schadeloosstelling te bepalen op f 4500. Zij heeft een schadeloosstelling van f 4000 in haar voorstellen aanvaard, om dat zij zich vleit met de verwachting, dat de burgerzin in ons volk nog groot genoeg is, dat niet dan in uiterste nood zaak personen, wegens hun bekwaamheid aangezocht, zich niet beschikbaar zullen stellen met het oog op het bedrag der schadeloosstelling. Dat Jt lage bedrag zal leiden tot cumulatie van functies, acht de regeering geen ernstig bezwaar, mits de cumulatie binnen redelijke grenzen beperkt blijft. De omstandigheid, dat de stijging van de koopkracht van het geld een verlaging van het bedrag van de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer wenschelijk maakt, heeft geleid tot het overwegen van de vraag, of de schadeloosstelling in de Grond wet behoort te blijven vastgesteld. Wijziging toch opnieuw van deze schadeloosstelling kan ook in de toekomst, zelfs in de naaste toekomst, geboden zijn. Blijft het bedrag in de Grondwet vastgelegd, dan kan het slechts door toepassing van de stroeve procedure van een Grondwetsherziening worden gewij-igd. De regeering is van oordeel, dat het. bedrag in de Grondwet behoort te worden gehandhaafd maar dat wijziging zal moeten kunnen plaats hebben, zonder ontbinding van de beide Kamers der Sa ten-Genera al, bij een wet, die in elk der Kamers met een gequalificeerde meerderheid van twee derden van het aan tal leden dier Kamer wordt aangenomen. Het pensioen van de leden der Tweede Kamer, eveneens in de grondwet bepaald, be hoort de verlaging van de schadeloosstelling te volgen. Het jaarlijksche pensioen ware van f 150 per jaar te verlagen tot f 120 en het maximum van f 3000 tot f 2800. De Staats commissie had voorgesteld het maximum pensioen te stellen op f 2400. De regeering heeft gemeend dit bedrag te moeten verhoogen tot f 2800, door deze wijziging zal het pen sioen der Kamerleden, evenals zulks ten aan zien van de wedden der ambtenaren het ge val is in maximum 70 percent kunnen be dragen van hun schadeloosstelling. Overigens zal zich zelden het geval voordoen dat het Nog een damesportret door Verkolje, in het Frans Hals museum. In het. voorjaar van het vorig jaar repro duceerden wij in deze reeks een der Oranje- portretten van Verkolje uit ons museum (de gemalin van Prins Willem III). Ter afwisse ling geven wij nu nog een ander damespor- tret, 'thans ui't de bungenaristocratie. Het is dat van Petronella Boogaart die met Franc van der Burch gehuwd waren in 1689, nog ■geen dertig jaar oud, overleed. Nog sterker dan in het vorige kan men in dit portret den invloed van Casper Netscher "terug vinden. Reeds in die simpele zwarte 'reproductie waant men Netscher's gaarne gebezigde kleurposi ties, hemelsblauw, citroengeel en wijnrood in de draperie, te herkennen en ook het uit voerig geteekende. kleurige tafelkleed komt ons al dadelijk bekend voor. Aan het. reeds aohttiende-eeuwsch aandoend, weelderig ge plooid costuum dat al heel wat „wereldscher" geworden is sinds een Verspronck of een Hals een kwart eeuw te voren hun deftige burge ressen conterfeiitten, beleeft men de lust van den schilder in het weergeven van zijden en satijnen stoffen. In de pose van de figuur is het précieuse in die plaats gekomen van de ongezochte degelijkheid d!ie een vorige ge neratie vertoonde, kortom we zijn met Ver kolje al weer iets verder op weg naar een an der levensinzicht, naai- een tijd die de moei lijkheden van het verwerven te boven is en zich aan de verworven weelde heeft aange past. Ook deze stijl heeft ongetwijfeld zijn bekoorlijkheden en een schilder als Verkolje heeft die terdege begrepen en uitgebuit. In de salons der rijk geworden Hollanders ver- pensioen van een lid der Tweede Kamer het gestelde maximum bereikt, daarvoor toch zal noodig zijn een lidmaatschap van ongeveer 24 jaar. Ook deze bedragen zullen kunnen worden gewijzigd bij een wet, aangenomen met een gequalificeerde meerderheid. Op denzelfden grond, waarop voorgesteld wordt, de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer te verlagen de stijging van de koopkracht van het geld behoort de jaax-lijksche toelage van den voorzitter een daarmede overeenkomende verlaging te on dergaan Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat de jaar lijksche toelage van den voorzitter der Tweede Kamer thans f 10.000 bedraagt. Blij kens deze voorstellen zal deze toelage voortaan op f 8000 gesteld worden. Volgens het reglement van orde voor de Tweede Kamer kan een lid voor een bepaal den tijd van de beraadslagingen worden uit gesloten. Het is redelijk dat hij, op wien deze maatregel van orde wordt toegepast, geduren de den tijd van zijn uitsluiting geen schade loosstelling geniet. Hetzelfde geldt voor de vergoeding voor reiskosten. Bij de behandeling van het ontwerp der cumulatiewet is de vraag gesteld, of niet een regeling behoorde te worden getroffen nopens de cumulatie van de wedde der ministers en hun pensioen als lid van een der Kamers van de Staten-Generaal in dier voege, dat dit pensioen zou worden opgeschort gedurende het ministerschap, De Staatscommissie beantwoordde deze vraag bevestigend en nam een daartoe strek- gende bepaling op in een tweeden volzin van het nieuwvoorgesteld derde lid van artikel 90. De regeering heeft echter gemeend, deze bepaling niet te moeten overenmen, uit over weging. dat het niet rationeel zou zijn, een minister zijn pensioen als gewezen Kamerlid te onthouden, zoolang deze pensioenen bij het aanvarden va nalle andeer ambten onver kort worden uitgekeerd. Een toegevoegd artikel 12a heeft ten doel, de verkregen rechten te verzekeren van hen, die voor het afkondigen van deze herziening der Grondwet lid der Kamer waren of op dat oogenblik lid der Kamer zijn. Ministers zonder portefeuille. Ingediend is een wetsontwerp, waar dooi de benoeming van ministers zonder porte feuille, d.w.z. niet belast met de leiding van een departement mogelijk wordt. Tevens wil de regeering de moge lijkheid geopend zien. dat een minister, bij een verkiezing tot lid der Staten-Generaal ten hoogste drie maanden na zijn toelating als lid het ambt van .minister en het lid maatschap der Staten-Generaal kan vereeni- gen. Kiesrecht. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt- in de artikelen 82, 83, 128 en 143 de woorden „evenredige vertegenwoor diging" te vervangen door: evenredige ver tegenwoordiging binnen door de wet te stel len grenzen. De voorgestelde wijziging beoogt den ge wonen wetgever iets meer armslag te geven bij de uitwerking van het evenredig kies recht, in dien zin, dat hij niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Revolutionaire vertegen- woördigers. Ingediend is het volgende wetsontwerp Paragraaf 2 artikel 86 wordt gelezen: De leden der Tweede Kamer worden ge kozen voor vier jaren. Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. Zij kunnen tusschentijds door de Tweede Kamer van hun lidmaatschap vervallen wor den verklaard, indien zij een strever tot uit drukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, een voorstel 'tot vervallenverklaring kan niet worden aangenomen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waar uit de Kamer bestaat. De wet regelt de rechtspleging en de ge volgen van vervallenverklaring, de gevolgen kunnen mede het lidmaatschap betreffen van de andere vertegenwoordigende licha men, in de Grondwet genoemd. De plaats van het vervallen verklaarde lid blijft ge durende de loopende periode onbezet Paragraaf 3 artikel 92 wordt gelezen: niiniBwiBiiiiiiiuuniiiniiininiiiniHHinininHiiHiBiiiiiniiHinniMmniiiiniiiiiHiiMiiiiiffliHiiiiiHiHHiBiiiinflnniiiininn tegenwoordig! zulk een portret geheel de le venssfeer van den tijd, kapsel en sieraden dier beminnelijke jonge vrouw vertoornen een verfijning, die men in de jaren van Strijd in eigen lanid niet kende, Budteinlandische anodes zijn nagevolgd en en zekere chique in die verschijning wordt gewaardeerd. Het een voudige smidszoontje, dat Verkolje was ge weest. bleek zijn tijd begrepen te hebben en was een dier gezochte portrettisten er van geworden. Wij hebben indertijd verteld hoe hij door toevallige omstandigheden een langdurig ziekbed tot teekenen gekomen was en na zijn herstel bij Jan Lievens in de leer kwam als schilder. Hij was'zijn vak volmaakt meester en hij zal het aanpassingsvermogen bezeten heb ben zijn portretten juist zóó te maken ais zijn opdrachtgevers het gaarne zagen. Van een groote individualiteit is bij zulk een kunstenaar niet steeds sprake, wel van groote en zeer waardeerbare kundigheid. Hoe zeer die eigenschap te waaudieeren is, dat er varen wij pas goed wanneer wij ons afvra gen welk percentage dor schilderende we reld van thans tot zulk een prestatie in .raat is. Petronella is achttien Jaar als Verkolje j haar schildert en de jonge mevrouw Van der Burch bracht alle charme van haar leeftijd J De leden der Eerste Kamer worden geko zen voor zes jaren. De helft treedt om de drie jaren af. De uitvallende leden zijn da delijk herkiesbaar. Zij kunnen tusschentijds. in het geval om schreven in het tweede lid van artikel 86, door de Eerste Kamer van him lidmaat schap vervallen worden verklaard, een voor stel tot vervallenverklaring kan niet worden aangenomen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat. Het derde lid van artikel 86 is van toepassing. Paragraaf 4 na artikel 92 wordt- een ar tikel ingevoegd, luidende: Artikel 92a. De leden stemmen zonder last van of rugge spraak met hen, die benoemen. Zij leggen bij het aanvaarden hunner be trekking gelijke eeden (beloften en verkla ring) af, als voor de. leden der Tweede Ka mer zijn bepaald, hetzij in handen van dean koning, hetzij in. de vergadering der Eerste Kamer in handen van den voorzitter, daar toe door den koning gemachtigd. Zij genieten reis- en verblijfkosten vol gens de wet. Voor Provinciale Staten en gemeenteraad worden soortgelijke voorzieningen getroffen. Van de beslissing van den raad staat beroep open op Gedeputeerde Staten, de wet geeft regels omtrent, dit beroep en omtrent, de macht des konings om de uitspraken van Gedeputeerde Staten, die met de wet strij dig zijn, te schorsen en te vernietigen. Kamers voor het bedrijfsleven. In een ander wetsontwerp wordt voorge steld aan hoofdstuk 4 een hoofdstuk a toe te voegen: van openbare lichamen en be drijven. De artikelen hiervan luiden: Artikel 149a: de wet kan voor be paalde beroepen en bedrijven en groepen daarvan, alsmede voor het beroeps- en bedrijfsleven in het al gemeen lichamen instellen, teneinde regelend op te treden. De samen stelling. inrichting en bevoegdheid van deze lichamen worden dooi- de wet geregeld. Artikel 149 b: de wet kan aan deze licha men verordenende bevoegdheid geven. Artikel 149 c: de besluiten van deze licha men. die met de wet of het algemeen belang strijdig zijn, kunnen worden geschorst en vernietigd volgens regels bij de wet te stel len. De wet kan bepaalde besluiten dezer licha men aan goedkeuring onderwerpen, volgens door haar te stellen regels. De regeering merkt in haar toelichting op, dat zij van het instellen van een Economi sche Kamer naast de Eerste- en Tweede Ka mer kan afzien, waar het door de commissie voorgestelde artikel 149a, naast lichamen voor bepaalde beroepen en bedrijven, of groepen van beroepen en bediijven, uitdrukkelijk de mogelijkheid opent van een lichaam voor het beroeps- en bedrijfsleven in het algemeen. De verhouding van het aldus te voren alge meene lichaam tot de bestaande kamers der Staten-Generaal zal bij de wet. met volledige handhaving uiteraard van de bepalingen van het derde hoofdstuk van de grondwet, nader kunnen worden geregeld en zal bij veranderde verhoudingen ook later kunnen worden ge wijzigd. Eenige andere artikelen. De regeering doet voorts nog voorstellen om in enkele artikelen van de grondwet wij zigingen aan te brengen. Zoo, om den naam van het deel van het Ko ninkrijk, dat de eilanden in West-Indië om vat. te veranderen in dien van de Neder- landsche Antillen. Om te voorkomen, dat in geval van ontbin ding van de Kamers der Staten-Generaal een wet het mandaat van de nieuwgekozen Ka mers verlengt voor een termijn, die den ge wonen zittingsduur ver overschrijdt; Om cok personen, die wegens het begaan van een misdrijf (eveneens een politiek mis drijf) tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld; van de verkiesbaarheid uit te sluiten; Om terzake van opruiing of schending van geheimen (tot geheimhouding van wat in comité-generaal is behandeld) de parlemen taire immuniteit op te heffen; Om stemming in de Tweede Kamer alleen te doen geschieden indien vijf leden zulks wen- schen en dit aantal voor de Eerste Kamer te bepalen op drie. Dienstplichtigen. Volgens artikel 187 moet, wanneer in geval van buitengewone omstandigheden dienst plichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn, door den Koning geheel of gedeeltelijk bui tengewoon onder de wapenen worden geroe pen, onverwijld een voorstel van wet aan de Staten-Generaal worden gedaan, om liet on der de wapenen blijven zooveel noodig te be palen. De regeering heeft zich in de verga dering van de Tweede Kamer van 13 Maart j.l. op het standpunt gesteld, dat dit artikel moet worden geïnterpreteerd in dien zin, dat het niet betrekking heeft op het oncler de wa penen houden van dienstplichtigen, die wel in werkelijken dienst zijn. Van verschillende zijden werd in de Tweede Kamer dit stand- UBiiiiiiiiiHiHiBiiiBiiniiniiiiininiiiiiniiiniininiiiiiiiniiiiiiBiiiuniiiiniiiiiiiiiniiniiiiiiiiiii'iitiiiniiiniiiiüiiiiimiiiiiiHHi} mee. Heit is die charme, die die bezoekers van de Engelse he tentoonstelling, thans in Amsterdam, in nog volmaakter wijze ver heerlijkt zullen vinden, maai- dan valt het tevens op hoe een tweederangs meester als Verkolje toch in onze kunsthistorie is, in technische vaardigheid voor een Royal Aca demy-lid als Zoffany niet onderdoet. Vroeger wezen wij er reeds on hoe in de kunstproductie een dertig, veertig jaar een afstand scheppen kan, die in de schilderijen zelf veel grooter lijkt dan hij is. Tusschen Rembrandt, Hals en hun kring eenerzijds en Verkolje lijkt hij enorm. Zoo we naar een kunstenaar zoeken die in die richting Netscher, Verkolje en die gTOote achiltiemde- eeuwsche Engelschen later invloed uitge oefend heeft dan zouden wij misschien bij den grooten Antoon van Dijck terecht ko men. Op de Engelsche tentoonstelling vooral moet men raak aan Van Dijck denken. Nieuw en volmaakt origineel is per slot van rekening niets of lijkt het slechts zóó lang tot men de draad gevonden heeft die hel met iets voorafgaands verbindt. Interessant blijft het steeds na te gaan, hoe die draden soms hier losgelaten worden om elders weer opgeraapt en verder gespon nen te worden. Vooral in opvatting en uit voering van het portret in de kunst, loopen die draden vaak allerzonderlingst door elkaar. Voor levensbijzonderheden over dien schil der Verkolje verwijl ik naar het stukje in ons blad van 8 Mei '35. Ons schilderij van vandaag vindt men in één dier gezellige, op de binnenplaats uitziende zijzaaltjes van ons museum, waar men vaak te vluchtig door heen loopt. Ook in het minder roem ruchte kunstbezit van Haarlem zit nog zeer veel genietbaars verscholen. J. H. DE BOIS. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 5 Augustus: Het volgende adres is ter teekening gelegd Aan den Raad der gemeente Haarlem. Ondergeteekenden, gepatenteerden en particulieren, allen ingezetenen van Haarlem, geven met verschuldigden eer bied te kennen: dat zij met leedwezen hebben ver nomen, dat er bij Uwen Raad is ingeko men één of meerdere adressen tot af schaffing der kermis; dat zij, ofschoon de door adressanten aangevoerde bezwaren tegen de kermis niet kennende, bij eventueele aanneming daarvan in hun zaken zeer zouden wor den benadeeld: dat de kermis, door den toevloed van vreemdelingen als anderszins, voor groot- en kleinhandel een niet onbelang rijk voordeel oplevert: ja zelfs, dat er zijn, voor wie die tijd de jaarlijksche ontvangsten grootendeels moet goed maken; dat door den druk der tijden de zaken reeds zoo kwijnende zijn en de afschaf fing der kermis daaraan opnieuw zou bevorderlijk wezen. Redenen waarom ondergeteekenden, belanghebbenden en particulieren, voor wie de kermis volstrekt geen bezwaar op levert. wenschen, het UEd.Achtb. Raad moge behagen, afwijzend te beschikken op adressen tot afschaffing der kermis, en te behouden op denzelfden voet als tot nu toe heeft plaats gehad. 't Welk doende. (volgen de handteekeningen). punt bestreden, in het bijzonder op grond van de strekking der bepaling. De regeering wil op de twistvraag niet in gaan. Naar haar oordeel echter behoort van deze gelegenheid te worden gebruik gemaakt, de mogelijkheid van twijfel op te heffen. Welke rechtsgrond voor de bepaling ook wordt aanvaard het geven van een zekeren waarborg aan het dienstplichtig deel der be volking of het binden aan bepaalde grenzen in het belang van de burgerlijke vrijheid, van het recht der regeering om over de Hoepen te beschikken deze rechtsgrond geldt, zij 't wellicht niet in gelijke mate, zoowel ten aan zien van het onder de wapenen roepen als van het onder de wapenen houden. In dien zin wordt dan ook voorgesteld de bepaling te wij zigen, dat zij op de beide gevallen betrekking heeft. Additioneele artikelen. Van de dertien additioneele artikelen zijn niet minder dan zes (6 tot en met 11) op het oogenblik uitgewerkt, zij behooren te ver vallen. Gouverneur van de Bank van Frankrijk te Amsterdam. Op bezoek bij Mr. L. J. A. Trip. AMSTERDAM. 4 Aug. Naar wij verne men bevindt zich op het oogenblik te Am sterdam de heer Labeyrie, gouverneur van de Banque de France te Parijs. De heer La beyrie heeft hedenmorgen een bezoek ge bracht aan den president ran de Nederland- sche Bank, rnr. L. J. A. Trip, met wien hij een onderhoud heeft gehad, dat vrij gerui- men tijd heeft geduurd. Voor zoover onze informaties strekken geld het hier een beleefdheidsbezoek, het is ml. gebruikelijk da-t de nieuwe gouverneur van de bank van Frankrijk zich aan de pre sidenten van de groote circulatiebanken komt voorstellen. Gisteren is de heer Labeyrie de gast ge weest van den president van de Duitsohe Rijksbank, dr. Schacht te Berlijn. Motorrijder tegen grensboom gebotst. Slachtoffer korten tijd later overleden. Dinsdag reed de Amsterdammer J. van Gerstel met zijn motorrijwiel m"f groote snel heid door den afsluitboom aan de grens te Glanerbrug om daarna nog tegen een afsluit boom aan de Duitsche zijde te botsen. Met ernstige verwondingen werd de man met een ziekenauto uit Gronau naar het R.-K. zieken huis te Enschedé vervoerd. Daar is hij eenige uren na aankomst overleden. Wat de oorzaak van het ongeval is geweest, is niet bekend. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Zware binnenbrand op de Haagsche Koningskade. Brandstichting in het spel? 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Heden ochtend te ongeveer elf uur werd de brand weer gealarmeerd voor een binnenbrand, welke was uitgebroken in het perceel Ko- ningskade 15, waarin gevestigd is een han del in luxe en huishoudelijkeartikelen. De geheele eerste étage is als kantoor en op slagplaats in gebruik. De tweede étage werd bewoond. De brand bleek ontstaan te zijn in een tusschenkamer op de eerste étage tegen over de trap. Het vuur breidde zich in en kele oogenblikken snel uit. doch de brand weer slaagde er na korten tijd in den brand te blusschen. Groote schade werd aangericht aan de groote hoeveelheid aardewerk. Vooral de wa terschade was aanzienlijk, 't Feit dat onder de huishoudelijke artikelen een groot aantal kleine houten voorwerpen zooalsr lepels, pro- viandkastjes aanwezig waren, was oorzaak, dait de brand zich zoo spoedig kon uitbrei den. De politie, waarvan de hoofdcommissaris, de heer Van der Meij met den commissaris Kramer, spoedig ter plaatse waren, stelde on middellijk een onderzoek naar de oorzaak van dezen brand in. Spoedig bleek, dat hier van kwaadwilligheid sprake was. Men ging dan ook onmiddellijk over tot aanhouding van een Javaansche dienstbode, die naar het hoofdbureau werd overgebracht, waar de hoofdcommissaris haar een verhoor afnam.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5