Oigm idsek Osendarp en Van Beveren in de halve eindstrijden 200 M. Helen Stephens wint de finale 100 M. hardloopen Dames. De uitslagen. Dames-athletiek. WOENSDAG S AUGUSTUS 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 5 Successen onzer sprinters Enkele onzer athleten hebben zich Dinsdag bij de Olympi sche Spelen weer kranig ge houden. Vooral dc presta tie van Van Beveren op de 200 meter verdient waardeering. Hij heeft een zeer goeden tijd gemaakt en zich evenals Osendarp voor de demifinale weten te plaatsen. De successen van Kla-sema en van de dames-athleten zijn minder groot geweest, doch over het geheel genomen mogen wij niet ontevreden zijn, vooral niet, als we be denken, dat b.v. Jesse Owens het ver springen won met een sprong van 8.06 meter, dat Helen Stephens de 100 meter in 11.5 seconde liep, dat Gisela Mauermeijer den discus 47.63 meter wierp. Dat zijn zeer uitzonderlijke prestaties. Onze hockeyers hebben den strijd te gen de Belgen niet weten te win nen. Het resultaat was 22. Donder dag tegen Zwitserland moet een klin kende overwinning worden behaald! Helen Stephens. De inschrijvingen vam die sterkste athleten voo-r die Olympische Spelen, die momenteel gehouden wonden, waarborgen op alle num mers een grooten strijd; een direct gevolg daarvan is, dat recardverbeteringen eenvou dig niet vair de lucht zijn. Vrijwel op alle nummers is de techniek zoover- vooruitge gaan, dat men inderdaad prestaties beleeft, die aan het ongeloofelijke grenzen. De vraag, die ons in dit verband natuur lijk het meest interesseert, is hoe de Nedter- landsche deelnemers zich houden in dit meer dan sterke internationale milieu. Wij zijn nog allen vol vreugde over de prachtige prestatie van onzen nalionalien sprinter Osendarp, die Maandag voor ons land een Olympische medaille wist te win nen. Dinsdag kwam deze kampioen weer in het strijdperk en wel op een nummer, waar van men zegt, dat het hem heit beste ligt; de 200 M. sprint. Hij had het allesbehalve ge makkelijk tegen zijn Amerikaanschen tegen stander, maar zijn tijd bewijst hoewel hij als tweede aankwam dat een nieuwe Olympische medaille voor onzen langenoot geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Hij plaatste zich in de halve finale, evenals onze landgenoot Van Beveren, die zijn serie op keurige wijze won. Minder geslaagd was het optreden van de Nederlandsche dames in het nummer discus werpen. De dames Niessimk en Koopman konden inderdaad niet tegen haar b uiten- landsche collega's op en werden dan ook reeds in de voorronde uitgeschakeld. Maar per slot van rekening mogen wij ook weer niet te veel verwachten. In ieder geval heeft Osendarp weer kans op een prijs. De, fameuze buitenlandsche deelnemers hebben weer prachtige resultaten bereikt; vooral de Amerikaan Jesse Owens wordt de favoriet, omdat zijn kunnen werkelijk on gelooflijk is. Op die 200 M. vestigde hij een nieuw Olympisch record met 21,1 sec. en bij heit verspringen bracht hij het Olympisch en Wereldrecord op 8.06 M. Het was eveneens een Am er ika a neche Helen Stephens, die onbetwist haar meester schap toonde op de 100 M. dames en die en passant even een nieuw Olympisch record aan de respectabele Amerikaansche lijst toe voegde. De Duitsche Gisela Mauermayer benaderde bij het discuswerpen weliswaar haar wereld record niet, maar wist het toch tot een nieuw Olympisch record te brengen, Osendarp en Van Beveren in de halve eindstrijden. Van Beveren en Osendarp zijn er belden in geslaagd, de halve eindstrijden te berei ken en dit geschiedde op een wijze, die het vertrouwen wettigde, dat zij zich ook een plaatsje voor de finale zullen weten te ver overen. De kwart-eindstrijden wei-den in vier se ries geloopen; telkens gingen drie naar de halve eindstrijden over. Uit de eerste kwartfinale kwamen Orr (Canada), Haenmi (Zwitserland) en Packard (V.S.), die resp. tijden van 21.2 sec., 21.3 en 21.3 sec. noteerden. In de tweede kwartfinale startten resp. in deze volgorde: Theunissen (Zuid-Afrika), Hofmeister (Argentinië), Fangoudiis (Grie kenland), Van Beveren (Nederland), Fani- guchi (Japan) en Humber (Canada). Van Beveren startte uitstekend, lae.p in de bocht op de drie voor hem liggende deelnemers aanzienlijk in en bij het ingaan van de laat ste 100 Meter lag hij gelijk met de anderen. Het werd een fraaie race op het laatste ge deelte. waarbij Van Beveren 60 Meter voor de finish een aanzienlijken voorsprong wist te verkrijgen en met een tijd van 21.7 sec. als eerste door de finish ging. Tweede was Theunissen (Zuid-Afrika) met 21.9 sec. en derde Humber (Canada). Deze drie komen in de halve eindstrijden. In den derdien kwarteindstrijd liep Owens mee, zonder eenige moeite wend hij eerste met 21.1 sec Meters waren de anderen ach ter. Zijn tijd bedroeg 21.1 sec., hetgeen hij 's morgens ook reeds had laten noteeren. Met hem gingen naar den halven eindstrijd Mcphee (Canada) en Grimbeek (Zuid- I Afrika). Robinson contrp i Osendarp. In de laatste serie was de startvolgorde: Strandvall (Finland), Guyenes (Hongarije), I Kagchelland No. 4 bij de jollenwedstrijden. Bob Maas verliest zijn mast. Osendarp, Robinson (V.S.) en Neckermann (Duitschland). De Engelschman Pennington verscheen niet aan den start, Osendarp startte snel, liep onmiddellijk op Robinson en Neckermann in. Bij het uit komen van de bocht lagen Robinson en hij vrijwel gelijk. Een schitterende strijd ont wikkelde zich tusschien hem beiden op de laatste 20 Meter. Robinson kwam iets voor te laggem; wij kregen den indruk dat, anu Osendarp zich zeker vain eein plaats in dien halven. eindstrijd wist, hij niet een laatste lcrachjtsimsipanning inzette om den Ameri kaan nog voorbij .te tomen. Zoo kwam de Ha genaar als tweede door de finish met een tijd van 21.3 sec., terwijl Robinson 21.2 sec. noteerde. 3e was Neckermann met 21.6 sec. De groote krachten op dit nummer zijn Osendarp. Robinson. Owens, Orr, Haenni en Packard. Deze zes loopers zullen waarschijn lijk wel in den eindstrijd komen. Zou Osendarp dan wederom kans hebben op een derde plaats, ja wellicht o.p een zil veren medaille? Hedein zullen eerst de halve eindstrijden worden geloopen en in dear laben namiddiag de finale. Helen Stephens Olympisch kampioene 100 M. Door een toespraak van den beroemden Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin. die het woord richtte tot de in het Stadion verzamelde „Jugend der Welt", werd de af werking van het programma eenigszins ver traagd. Gisela Mauermeyer. Na de stormachtig toegejuichte rede van Sven Hedin werd begonnen met den eind strijd 100 Meter dames, waarvoor die deel neemsters als volgt startten: 1 Dollinger (Duitschland)2. Rogers (Ver. Staten). 3. Albuss (Duitschland), 4 Stephens (Ver. Sta ten), 5. Krauss (Duitschland), 6 Walasie- wicz (Polen). De staat; van vrijwel alle deelneemsters was weinig snel. De wereldxecordhoudsber Ste phens had even tijd noodig om naar voren te komen, maar toen liep ze snel uit. Ze won onbedreigd De winnares van de 100 Meter dames in Los Angeles, die daar een nieuw Olympisch record vestigde met 11.9 sec., liep eveneens uitstekend. De Duitsche dames Dol linger en Krauss, aan wie men een goede kans had gegeven op de tweede plaats, ble ven ver achter de Poolsche. Na vinnigen strijd met haar larudgenoote Dollinger werd mej. Krauss derde. Ook nu hadden de loopsters den wind in den rug. Helen Stephens, die den vorigen dag een nieuw record met 11.4 sec. had ge vestigd. bleef thans beneden haar ouden re cordtijd. Ze noteerde 11.5 sec. Mej. Walasie- wicz leverde eveneens een uitnemende pres tatie door de baan in 11.7 sec. af te leggen. Ook nr. 3 mej. Krauss. bleef met 11.9 sec beneden de 12 sec De resultaten vaai dezen 100 Meter loop zijn wel bijzondea- fraai. Helen Stophens is verreweg de beste korte afstandsloopstr der wereld, Zij woont te Fulton in den staat Missouri. Haar vader heeft een groote farm. Behalve door haar snelheid valt zij ook door haar lengte op; zij is nl. 1.80 meter groot. Zij nog vermeld, dat de Poolsche athlete Walasiewicz door een tijd te maken van 11.7 sec. een nieuw Europeesch record vestigde. Het oude stond eveneens op haar naam met 11.8 sec., gevestigd in 1933. Discuswerpen dames. In het nummer discuswerpen dames kwa men ook twee Nederlandsche dames uit nl. A. Niessink en J. Koopmans. Eerstgenoemde wierp niet slecht; zij bleef in de eerste serie met een worp van 34.03 Meter boven de prestaties van verschillende harer tegenstan ders. Mej. Koopmans was iets minder. Zij wierp 30.03 Meter. Beide Hollandsche deel neemsters bleven aanmerkelijk beneden het Nederla-ndsch record, dat met 38.19 Meter op naam staat van mej. Pels. Reeds in de eerste serie moest het oudje Olympische record van mej. Copeland (V.S.) met 40.56 Meter er aan gelooven. Mej. Waj sowna (Polen) bracht dit record met een praehtigen worp op 44.69 Meter Lang zou dit record evenmin blijven bestaan, wamt die Duitsche wereldrecordhoudster Gisela Maner mayer slaagde er in, het zoojuist door haar collega gevestigde record weer te verbete ren tot 47.63 Meter. In de tweede serie verbeterden de dames Niessink en Koopmans haar prestaties aan merkelijk, resp. met worpen van 35.21 meter en 33.50 Meter. In de derde serie worpen ver beterde mej. Wajsowna haar vorigen woip tot 46.22 Meter. Mej. Niessink en mej. Koop mans kwamen nu niet verder. Tenslotte plaatsten zich in de beslissing waarvoor we derom driemaal geworpen werd. de dames Mauermayer, Wajsowna, Mollenhauer (Duitschland), Nakamura (Japan), Mines- hima (Japan) en Lundstroem (Zweden). De Zweedsche athlete Lundstroem wierp als beste prestatie in de series 35.82 Meter en onze landgenoote mej. Niessimk bleef daar slechts met een zeer gering verschil onder, zoodat men haar feitelijk als zevende ge klasseerd kan beschouwen. Het spreekt vanzelf, dat de wereldrecord- houdster Gisela Mauermayer onbedreigd de sterkste was. Zij zegevierde in den nieuwen record-afstand van 47.63 Meter. Tweede werd bej. Wajsowna (Polen) met 46.22 Meter, derde mej. Mollenhauer (Duitsch land) met 39.80. 400 Meter horden. De middiagwedstrijden begonnen met de eerste demi-finale 400 Meter horden. De groote favoriet voor dit interessante loop nummer. de Amerikaan Hardin, startte op de buitenbaan. Met groot gemak won hij deze serie in 53.2 sec. White Philippijnen) volgde op de tweede plaats. De derde plaats scheen door den Amerikaan Shofield te wor den bezet, maar op het laatste moment kwam de Griek Mandikas in feilen eindspurt naar voren. Ongeveer tegelijkertijd met Shofield ging hij over de eindstreep, waarbij de Griek neerviel. Door twee juryleden on dersteund werd hij naar den kant gebracht. De jury van aankomst had geen verschil kunnen consta toeren, zoodat de foto moest beslissen. Deze wees uit, dat Mandikas derde was. De eenig overgebleven Duitscher Kuer ten werd niet geplaatst. De tweede demi-finale werd een gemakke lijke overwinning voor den Amerikaan Pat terson in 52.8 sec Om de andere plaatsen werd hard gestreden, waarbij Bosmans (Bel gië) aanvankelijk een belangrijke rol speel de. De Belg bleek in den eindstrijd echter niet sterk enoeg. waardoor hij zich niet kon plaatsen. Hij eindigde als vierde. Tweede werd Loarring (Canada) en derde Padilka (Brazilië) De finale. In de finale kwamen dus aan den start, Hardin (V.S.), White (Philippijnen)Mandi kas (Griekenland), Patterson (V.S.), Loarring (Canada) en Padilha (Brazilië). Doodstil was het aan den start; starter Miller wachtte langer dan gewoonlijk met het schot. Maar toen waren de loopers dan ook prachtig weg. De geweldige Amerikaan Hardin nam vrij spoedig een voorsprong, maar bij het uitgaan van de bocht op het rechte einde waren Loarring en White hem vrijwel op zij. Een moment dachten wij zelfs, adt de Amerikaan in den beginne te veel gegeven had. maar met een laatste krachtsinspanning slaagde Hardin er toch in, als eerste de eindstreep te pas- seeren.Loarring leverde op het laatste stuk nog een hevigen strijd met White, die op de laatste meters ten gunste van Loarring werd beslist. Hardin's tijd was 52.4 sec., aanmerkelijk boven zijn eigen wereldrecord van 50.6. sec. Vermeldenswaard is ook, dat Harding dit num mer eveneens bij de spelen in Los Angeles won. De tijd van Loarring was 52.7 sec. Derde werd de Philippijn White in 52.8 sec. Prachtige strijd op de 800 M. In de finale 800 meter werd een prachtige strijd geleverd. Het was een zeer fel geloopen race, welke eerst in de laatste 20 meter werd beslist. De Canadeesche neger dr. Ph. Edwards die in 1932 in Los Angeles de. derde plaats had bezet, scheen vast besloten ditmaal te zegeviex-en. Direct nam hij den kop en in praehtigen stijl bleef hij de eerste ronde voor. Daarna ging zijn kleurgenoot. de Amerikaan Woodruff hem voorbij- Edwards wist echter opnieuw aan den kop te komen. Tot de laatste ronde behield hij zijn voorsprong, maar toen spurtte Woodruff hem wederom voorbij. De Amerikaansche neger bleek te sterk voor zijn tegenstanders; met 3 a 4 M. voorsprong werd hij eerste. Edwards kon op het laatst het tempo niet meer bijhouden. De Italiaan Lanci ging hem voorbij. Beide loopers raakten elkaar aan, waarbij de Italiaan heftig protesteerde. Op het laatst werd Edwards nog door den Pool Kucharski bedreigd, maar Edwards wist voor te blijven. De uitslag is: 1. Woodruff (Ver. Staten) 1 min, 52.9 sec., 2. Lanci (Italië) 1 min. 53.3 sec. 3. Edwards (Canada) 1 min. 53.6 sec. 4, Ku charski (Polen) 1 min. 53.8 sec. 5. Hornboste! (Ver. Staten) 1 min. 54.6 sec., 6. Williamson (Canada) 1 min. 55.8 sec. Verspringen. Een hoogst interessant nummer was het verspringen, waarop weer de fameuze Ame rikaansche athleet Jesse Owens uitkwam. Reeds dadelijk in een zijner eerste sprongen verbeterde Owens het Olympisch record, dat met 7.73 meter reeds sinds de spelen te Am sterdam op naam stond van E. B. Hamm, (Ver. Staten). De Amerikaan bracht het re cord op 7.87 M. De strijd tusschen den Ame rikaan en den Duitscher Long was grootsch, want Long werd door het publiek tot prach tige prestaties opgevoerd Zoo verbeterde hij met een sprong van 7.84 M. het Europeesch record ver-springen. Na feilen strijd tusschen alle deelnemers gingen tenslotte in de finale over Owes (V.S.), Long (Duitschland), Tajima (Japan), Maffei (Italië), Clark (V. S.) en Leichum (Duitschland). Het was duidelijk, dat de strijd vooral ging tusschen Owens en Long, waarbij wij er niet aan twijfelden of de Amerikaan, die im mers reeds eens 8.13 M. gesprongen heeft, den Olympischen prijs zou behalen. Maar de Duitscher Long sprong eveneens schitterend en evenaarde zelfs den afstand van het zo juist door Owens gevestigde nieuwe 01ymp: sche record, 7.87 M. en verbeterde daarmedi wederom het Europeesche record. De volgend: sprong van Owens bracht wederom een re cordverbetering tot 7.94 M. De laatste sprong van Long mislukte; Owens bracht het ten slotte nog verder door 8.06 M. te springen er. daarmede een nieuw Olympisch record te vestigen. Derde werd de Japanner Tajima met een sprong van 7.74 M. De 5000 meter. Aan het slot van dezen derden wedstrijd dag werden nog drie series verloopen in het nummer 5000 meter. De bekende Italiaan Cerati liep in soepelen stijl een goede race. Zijn tijd van 15 min. 10.1 sec. is goed te noe men. Siefert (Denemarken) werd tweede Lash (V;S.) derde. Salminen (Finland) vier de, Reeve (Engeland) vijfde. De tweede serie was onbetwist voor den Fin Hoeckert, die op zijn gemak in 15 min 10.2 sec. won vóór Close (Engeland), Noji (Polen), Hellstroem (Zweden) en Hansen (Noorwegen). De Finnen toonen zich op de de lange afstandnummers toch wel inderdaad de sterksten te zijn. Zij deden niet eens hun best om nummer één aan te komen, omdat zij toch wisten in de finale te worden geplaatst, als zij er maar voor zorgden onder de eerste vijf binnen te komen. De derde serie was voor den Zweed Jons- son in den fraaien tijd van 14 min. 54.0 sec. Als tweede arriveerde op eenigen afstand de Japanner Murakoso, terwijl de Engelsch man Ward, de Fin Lethinen en de Amerikaan Zamperini eveneens geplaatst werden. Over het algemeen was er in deze races van strijd niet vecf te bespeuren, hetgeen te be grijpen is. omdat zoóals wij boven reeds zeiden uit iedere serie de vijf best-geplaat sten naar de finale overgaan, die 7 Augustus gehouden wordt. DE 200 M. HARDLOOPEN Indeeling halve eindstrijden. De halve eindstrijden 200 M. hardloopen. welke hedenmiddag zullen worden gehouden, zijn als volgt samengesteld Eerste halve eindstrijdVan Beveren (Nederland), Grimbeek (Zuid-Afrika). Necker mann (Duitschland), Orr (Canada), Packard (V.S.), Robinson (V.S.) Tweede halve eindstrijd: Haenni (Zwitser land), Humber (Canada), McPhee (Canada), Osendarp (Nederland)Owens (V.S.)Theu nissen (Z. Afrika). De uitslag van de finale van het nummer 400 M. horden luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen: Hardin (Ver. Staten) 52.4 sec.. 2. Loaring i Canada) 52,7 sec., 3. White (Philip pijnen) 52,8 sec.. 4. Patterson (Ver. Staten) 53 sec. Osendarp en Van Beveren in de halve finale 200 M. In de tweede kwart finale van het nummer 200 meter hardloopen bezette onze landgenoot Van Beveren op fraaie wijze de eerste plaats met een tijd van 21.7 vóór Teunissen (Zuid- Afrika) 21.9 sec. en Humber (Canada) 22,1 sec. Deze drie loopers komen in den halven eindstrijd. 400 Meter Horden. De uitslagen van de halve finales 400 Meter horden luiden als volgt: Eerste halve finale: 1. Hardin (Ver. Staten) 53.2 sec. 2. White (Philippijnen) 53.4 sec. Uit de foto's is gebleken, dat de Griek Man- tikas als derde over de eindstreep sing, zoodat ook hij in de finale uitkomen. De Amerikaan Shofield is afgevallen. Tweede halve finale: 1. Patterson (Ver. Sta ten) 52.8 sec., 2. Loaring (Canada) 53.1 sec., 3. Magelhaes (Brazilië) 53.3 sec. De eerste drie uit elke serie komen in de finale. i*' Hoe de jury van aankomst aan de finish der hardloopwedstrijden te Berlijn zit. Walasiewicz. In den vierden kwart eindstrijd van het nummer 200 meter startte Osendarp, die eeri feilen strijd voerde met den Amerikaan Ro binson om de eerste plaats. Met gering ver schil werd Robinson eerste en Osendarp tweede, zoodat onze beide landgenooten dus in de halve eindstrijden zijn gekomen. De tijden waren: Robinson 21,2 sec.; Osen darp 21,3 sec. No. 3 was Neckermann (Duitsch land) in 21.6 sec. Pennington was niet aan den start verschenen. De uitslagen van de twee overige kwart finales waren: Eerste kwartfinale: 1. Orr (Canada). 21,2 sec., 2. Haenni (Zwitserland) 21,3 sec., 3. Packard (Ver. Staten) 21,3 sec. Derde kwartfinale: 1. Owens (Ver. Staten) 21,1 sec., 2. Mcphee (Canada), 21,8 sec., 3. Grimbeek (Zuid-Afrika) 21,9 sec. De finale van de 800 M. De uitslag van de finale van de 800 meter was: 1. en Olympisch kampioen: Woodruff 'Ver. Staten) 1 min. 52,9 sec.. 2. Lanzi (Italië) 1 min. 53,3 sec., 3. Edwards (Canada) 1 min. 53.6 sec. De 5000 Meter. De resultaten van de series 5.000 meter hard loopen luiden als volgt: le serie: 1 Cerati (Italië) 15 min. 1 sec., 2 Siefert (Denemarken) 15 min. 2.8 sec.. 3 Lash (Ver. Staten) 15 min. 4.4 sec., 4 Salminen (Finland) 15 min. 6.6 sec., 5 Reeve (Gr. Brit- tannië) 15 min. 6.8 sec. 2e serie: 1 Hoeckert (Finland) 15 min. 10.2 sec., 2 Close 'Gr. Britt.) 15 min. 10.6 sec., 3 Noji (Polen) 15 min. 11.2 sec., 4 Hellstroem (Zweden) 15 min. 12 sec., 5 Hansen (Noorwe gen) 15 min. 12.6 sec. Ze serie; 1 Jonsson (Zweden) 14 min. 54 sec., 2 Murakoso (Japan) 14 min. 56.6 sec., 3 Ward (Gr. Britt.) 14 min. 59 sec.. 4 Lethinen (Fin land) 15 min., 5 Zamferini (Ver. Staten) 15 min. 0.2 sec. Nieuw Olympisch record discuswerpen. Mej. Jadwiga Wajsowna (Polen) verbeterde Dinsdagmiddag bij het discuswerpen voor dames het Olympisch record met een worp van 44.69 M. Het oude record stond op naam van de Ame rikaansche athlete Copeland met 40.56 M., gevestigd in 1932. Enkele minuten later wierp de bekende Duitsche wereldrecordhoudster Gisela Mauer mayer den discus echter nog verder en bracht het Olympisch record op 47.63 meter. Helen Stephens Olympisch kampioene. De uitslag van de finale 100 meter dames luidt: 1. Helen Stephens (Ver. Staten) 11,5 sec., 2. Walasiewicz (Polen) 11.7 sec., 3. Krauss (Duitschland) 11,9 sec. 4. Dollinger (Duitsch land; 5. Rogers (Ver. Staten). Gisela Mauermeijer Olympisch kampioene. De uitslag van de finale van het discuswer pen voor dames luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioene: Gisela Mauer meyer (Duitschland) met 47.63 meter (nieuw Olympisch record); 2. Wajsowna (Poleni met 46,22 meter; 3. Mollenhauer (Duitschland) 39,80 meter.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7