Weerverplichte inenting tegen pokken? Olympische tragiek. Het Befokftiihste 54e Jaargang No. 16295 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 7 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Invloed van de crisis. Op den gezondheidstoestand in gezinnen der werkloozen. Hoogere uitgaven voor den Geneeskundigen Dienst te Haarlem. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor 1936 heeft de heer F. S. Noordhoff, namens de sociaal-democratische raadsfractie aangedrongen op het instellen van een diep' gaand onderzoek naar den gezondheidstoe stand in de gezinnen van arbeiders, die door langdurige werkloosheid getroffen zijn. Te vo ren was wel een onderzoek ingesteld naar den gezondheidstoestand van kinderen die de la gere school bezoeken, maar daar zich dit, in aansluiting op het in andere steden daarbij gevolgde systeem, voornamelijk beperkt had tot het beoordeelen van het lichaamsgewicht in verband met lengte en ouderdom, werd dit niet voldoende geacht om daaraan geruststel lende conclusies te verbinden. B. en W. zouden de zaak in overweging ne men. Kort daarop is de mededeeling gekomen dat de regeering een commissie had benoemd om in het geheele land een onderzoek te doen in stellen naar den gezondheidstoestand in de gezinnen der werkloozen. De heer Noordhoff heeft er toen in den raad op aangedrongen alleen van het speciale Haar- lemsche onderzoek af te zien, als B. en W. de overtuiging kregen, dat de Nederlandsehe commissie voldoende aandacht wijdde aan den toestand in de gezinnen der Haarlemsche werkloozen. Van de tafel van B. en W. kwam geen be paalde toezegging daarover, omdat nog niet bekend was welke methode de commissie zou volgen. Wij hebben thans geïnformeerd hoe het met dit onderzoek te Haarlem staat. Ons werd door den directeur van den Geneeskundigen Dienst verzekerd, dat hij van een onderzoek der commissie te Haarlem nog niets bemerkt had. Zoo dit ingesteld was, zou hij daarin toch zeker gekend zijn. Blijkt ook in de naaste toekomst niets van een speciaal onderzoek te Haarlem, dan kan wel verwacht worden, dat de heer Noordhoff op zijn indertijd ingediend voorstel terug zal komen. Wij hebben den directeur gevraagd welken indruk hij thans heeft van den gezondheids toestand in de gezinnen der werkloozen. Dr. W. B. Smit verklaarde, dat hij niet den indruk heeft dat die gezondheidstoestand in den laat- sten tijd merkbaar achteruit gegaan is. Het vorige onderzoek bij de schoolkinderen had hem, zooals onze lezers zich herinneren zul len, niet de overtuiging gegeven, dat te Haar lem in het algemeen ondervoeding, door de crisis veroorzaakt, geconstateerd kon worden, ook al werden gevallen geconstateerd, waarin het wenschelijk bleek, dat kinderen in het ver volg zouden deelnemen aan de voedselver- strekking van „Kindervoeding". Het is zoo zeiden wij bekend, dat de regeering een wijziging in de steunregeling van de werkloozen heeft aangekondigd, die voor vele werkloozen een nieuwe verlaging van inkomsten beteekent, hoewel daartegenover staat, dat eenige bepalingen gemaakt zijn om het leed in de groote gezinnen van werkloozen te verzachten. Vreest u niet, dat het nu in de toekomst noodig zal zijn om nieuwe maatrege len van gemeentewege te nemen om te voor komen dat de gezondheidstoestand in de ge zinnen der werkloozen in gevaar komt? Zijn in die richting al maatregelen genomen? De directeur antwoordde: Nog niet, maar natuurlijk is het aan te nemen dat onze cienst op dit gebied waakzaam zal zijn en maatre gelen zal voorstellen als die in de toekomst noodig mochten blijken, overtuigd als wij zijn van de welwillende medewerking van het col lege van B. en W. Wel kon de directeur zeggen, dat tengevolge van de langdurige crisis de uitgaven voor den Geneeskundigen Dienst in de laatste jaren reeds belangrijk zijn gestegen. In 1935 is vrij belangrijk meer uitgegeven dan in 1934. Het jaar 1934 was voor het geheele land een soort „gezondheidsjaar", weinig zieken en weinig- sterfgevallen. Voor 1935 zijn de cijfers veel ongunstiger en het is aan te nemen dat ook voor 1936 voor den Geneeskundigen Dienst wel weer meer aan uitgaven geraamd zal moeten worden, misschien wel een halve ton. Het is een feit, dat den laatsten tijd veel meer patiënten in de ziekenhuizen verpleegd wor den, terwijl wij ook veel patiënten naar rust huizen moeten zenden. Voor een groot gedeel te zijn dit menschen die door de crisis ge schokt zijn en die verpleging dringend noodig hebben. Uit de statistische gegevens van de gemeen te blijkt ook. dat het aantal patiënten in het Parkherstellingsoord in den laatsten tijd be langrijk is toegenomen. In het Parkherstellingsoord werden geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente verpleegd patiënten met het volgende aantal verpleegdagen 1934: 2645 1935: 3970 In de eerste 3 maanden van het jaar was het aantal verpleegdagen in 1934: 504, in 1935: 790, in 1936: 1019. Daaruit blijkt, dat de cijfers over 1936 weer belangrijk hooger zullen zijn. ,,Het is zeer gewenscht" zegt de directeur van den Haarlemschen Geneeskundigen Dienst. Het is bekend, dat de verplichte inen ting tegen pokken eenige jaren geleden in ons land is komen te vervallen in verband met het voorkomen van encephalitis. Daarna is er heel weinig onverplicht ingeënt. De directeur van den Haarlemschen Ge neeskundigen Dienst, dr. W. B. Smit, vertelde ons, dat er te Haarlem den laatsten tijd prac- tisch gesproken niet meer gevaccineerd wordt. Om een voorbeeld te geven: In één maand was op een bevolking van ruim 130.000 zielen één kind gebracht voor kostelooze inenting. Toch wordt elke maand nog steeds gelegenheid daartoe gegeven. De toestand, zooals die nu is zoo vervolg de dr. Smit is zeer ongewenscht. In medi sche kringen is dan ook reeds lang aange drongen op het weer invoeren van de verplich te vaccinatie. Nu groeit het opkomend ge slacht op terwijl het niet ingeënt is. Dat brengt gevaren met zich mede, omdat het toch zaak is rekening te houden met de mogelijk heid dat er gevallen van pokken in ons land komen. Dit heeft de alastrim van 1928 bewe zen. Bij het voorkomen van een pokken-epi demie loopen niet gevaccineerde personen veel gevaar door de ziekte te worden aangetast. Dan zou het stopzetten der vaccinatie zich on getwijfeld wreken. Als er weer zoo iets in ons land zou komen als in 1928, loopt ieder weer naar den dokter om zich te laten vaccineeren. Maar juist dan komt het gevaar voor ence phalitis, omdat dan immers allemaal oudere personen voor het eerst moeten worden in geënt. Dan zou het wel eens kunnen zijn, dat er meer gevallen van encephalitis behandeld moeten worden dan van pokken! De medische onderzoekingen hebben aange toond, dat bij vaccinatie voor den leeftijd van 18 maanden de kans op encephalitis buiten gewoon gering is. Daarom dat het van zoo groote beteekenis zou zijn als weer tot verplichte vaccinatie van jonge kinderen wordt overgegaan. Ik ben trouwens van meening, dat die spoedig weer zal komen, want de minister van binnenlandsche zaken heeft in een vergadering van de Ne derlandsehe Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunde medegedeeld, dat hij binnenkort een wetsontwerp zal indienen om de verplichte vacci natie weer in te voeren. De Nederlandsehe Bond tot Bescherming- van Zuigelingen en Kleuters en tot bevorde ring van de Praenatale Zorg heeft onlangs een commissie voor Prophylactische inen tingen ingesteld, bestaande uit Prof. J. J. van Loghem Dr. H. K. de Haas, Dr. R. N. M. Eykel, Dr. H. Peeters, Dr. I. Alma en Dr. R. P van de Kasteele, die een onderzoek heeft ingesteld naar het vraagstuk der vaccinatie In haar rapport, dat wij onder oogen kregen, wordt aagd „van het algemeen erkende gevaar dat' de slechte vaccinatietoestand voor ons volk, zoowel voor het individu als voor de ge meenschap, kan opleveren". De commissie is overtuigd, dat een pogen om in dezen slech ten toestand spoedig verbetering te brengen dringend geboden is. De commissie is na onderzoek tot de overtui ging gekomen, dat de inenting moet worden aangeraden in den leeftijd van 3—18 maan den, waarbij er speciaal op gewezen wordt, dat inenting in het tweede kwartaal van het :erste levensjaar bijzondere aanbeveling ver dient. Er is gebleken, dat in ons land op 241839 inentingen gedurende de eerste twee levensjaren geen enkel doodelijk geval van postvaccinate encephalitis is voorgekomen. Het gevaar voor encephalitis komt al3 de kinderen ouder worden. (In Duitschland bestaat de verplichte vac- :inatie voor kinderen beneden 2 jaar). Als geen maatregelen genomen worden zal de bevolkingsimmuniteit steeds meer dalen en wel ten slotte in die mate, dat, ondanks alle maatregelen van het Staatstoezicht op de volksgezond Ik id de kans op grootere of klei nere epidemieën zéér groot wordt. Men vergete niet, dat door de daling der bevolkingsimmu niteit ook het individueele belang geschaad wordt. De commissie is tot de overtuiging gekomen, dat het niet wenschelijk is dat aan het aantal van 3 verplichte entstreepjes en aan den eisch dat 2 c\iarvan zich tot een volledige pokpuist moeten ontwikkelen, getornd wordt. In 1901- 1904 is geconstateerd dat in Londen op 7413 poklijders, die vroeger waren gevaccineerd, de volgende sterfgevallen zich hebben voorge daan Aantal litteekens Poklijders 4 of meer 3139 drie 1902 twee 1442 een 930 Gestorven 171 171 184 168 Procent 5.44 12.76 17.94 Uit deze cijfers blijkt, dat hoe grooter het aantal litteekens van het inenten was, hoe kleiner het aantal sterfgevallen. Nu zou het absoluut verkeerd zijn uit het feit, dat menschen die gevaccineerd waren toch pokken gekregen hebben een argument te putten om het nut van de vaccinatie in twijfel te trekken. Dit argument wordt geheel te niet gedaan door de vermelding van het feit, dat het aan tal sterfgevallen onder de Londenaars die geen litteekens van inenten hadden niet klei ner was dan 47.5. Tegen de intrekking van den huurtoeslag. De Haarlemsche Bestuurdersbond richt zich tot den Minister. Het bestuur van den Haarlemschen Bestuur dersbond heeft een telegram aan den minis ter van sociale zaken gezonden over het be sluit om den huui'toeslag voor werkloozen in te trekken. In het telegram komen de volgen de passages voor; „deelt namens de bij hun aangesloten leden mede, met ontzetting te zijn vervuld over dit genomen besluit; constateert, dat hierdoor in de gezinnen van een groote groep werkloozen de nood en de ellende zullen stijgen; dringt er bij de regeering op aan, genoemd besluit ongedaan te maken". BERICHT. De hoofdredacteur van ons blad is met vacantie vertrokken en zal ongeveer drie weken afwezig blijven. Wij verzoeken vrien delijk, brieven met ingezonden stukken en andere voor publicatie of directe behandeling bedoelde zendingen in die periode, niet aan hem persoonlijk te adresseeren, aangezien uiteraard aldus geadresseerde brieven onge opend blijven tot zijn terugkeer. AUTO VAN DE NIEUWE GROENMARKT GESTOLEN. Een inwoner van Heemstede had Donder dagavond om zeven uur zijn auto op de Nieu- Groenmarkt geparkeerd. Toen hij om twee uur vannacht zijn wagen wilde halen, bleek die verdwenen te zijn. Natuurlijk waar schuwde hij de politie, die echter tot dusver de auto nog niet heeft gevonden. Het is een zescylinder Chevrolet 1933, vierpersoons coachmodel. blauw van kleur, lichtgrijs met pluche bekleed van binnen. Het nummer is: G 30070. OOGGETUIGEN VAN ONGELUK OP DEN RIJKSSTRAATWEG WORDEN OPGE ROEPEN. Woendagmorgen is op den Rijksstraatweg bij de Maasstraat een 65-jarige wielrijder, die de laatstgenoemde straat wilde inrijden door een automobilist aangereden. De fietser liep eenige wonden op en zijn fiets werd zwaar beschadigd. De automobilist, wiens auto licht beschadigd was, verklaarde niet te hebben ge .zien dat de fietser zijn hand had uitgestoken. De politie verzoekt hen, die het ongeluk heb ben zien gebeuren, zich op het hoofdbureau te melden. SLACHTOFFER VAN ONGELUK OP STATEN- BOLWERK OVERLEDEN. De 57-jarige mevr. K„ die Zaterdagmiddag op het Staten Bolwerk tegen een vrachtauto opliep en ernstig werd gewond is in de Ma- riastichting waarheen zij was vervoerd, over leden. SPEELTUIN-FEDERATIE. Donderdag had de trekking plaats van de door de Haarlemsche Speeltuinfederatie geor ganiseerde Horlogeverloting. In gebouw „Meer- lebosch" werd door Notaris Wildschut, in te genwoordigheid van de Politie den stand van het horloge vastgesteld. Dit bleek te zijn 12 jiur 30 minuten 8 seconden. (De eenige vertegemvoordiger van Tahiti op de Olympische Spelen is, wegens een armblessure bij het oefenen opgeloopen, in het zieken huis opgenomen waardoor hij niet in het gewichtheffen zal kunnen uitkomen.) Een jonkman uit het verre land Tahiti Heeft jaren lang slechts voor één doel getraind, En al dien tijd, door geestesoogen, ziet ie 't Olympisch Spel, dat hem den roem verleent. Zijn kracht bestaat in het gewichten heffen, In 't eigen land is hij bereids een held. Maar hij wil heel de wereld overtreffen. Zijn naam als wereldkampioen vermeld. Zijn land Tahiti kan niet veel betalen, Er is slechts geld voor één man naar Berlijn, Wien zal het roem en eer er laten halen, Ha, 't zal de heffer van gewichten zijn. Zijn hart springt op, nu zal hij toch eens toonen, Wat hij wel waard is in zijn jonge kracht, Berlijn zal hem met lauwertakken kronen, Waarna de wereld hem eerbiedig acht. Zijn land heeft gelden voor hem ingezameld. Bewonderaars hebben hem uitgeleid. Hij heeft ontroerd van „vaste wil" gestameld, Die zegeviert zelfs in den zwaarsten strijd. Na weken varen in Berlijn gekomen. Was hij misschien wat geïntimideerd, Maar toen heeft hij Tahiti's vlag genomen En in den stoet der helden gemarcheerd. Hij heeft geschreden, eenzaam en verlaten Alleen, het overvolle strijdperk rond. Hij heeft getraind en wel zoo bovenmate. Dat hij een van zijn armen heeft gewond. Een dokter kwam en toen moest hij beseffen Dat aan zijn droom een einde werd gemaakt. Hij mag voorloopig geen gewichten heffen En is zelfs in een ziekenhuis geraakt. Daar ligt hij nu. Tahiti's roem en glorie, In eigen land een man van veel „gewicht", Voorbij is alle kans op een victorie, Verslagen door zijn eigen armgewricht. En strakjes moet hij weer terug gaan reizen. Naar 't land dat zooveel van hem heeft verwacht. Hij brengt geen roem en geen sportieve prijzen, Alleen zijn, naar ik hoop herstelde, kracht- De droom, waarin hij langen tijd kon leven En waarmee hij naar Duitschland is gegaan, Heeft zich op het kritiek moment begeven, De arme man heeft zelfs niet meegedaan, 't Olympisch Spel brengt enklen de victorie En hulde van een 't bewonderend publiek, Maar er bestaat naast allen glans en glorie Nog zooiets als Olympische tragiek. P. GASUS. Avontuur van autobus passagiers. Een veldwachter te Halfweg werpt een lantaarn door de voorruit. De Amerikaan Meadows won te Berlijn het polshoogsprin gen met een sprong van 4.35 Meter. Meet u het eens op den gevel van uw huis uit. Een van de deelnemers deelt ons het vol gende mede: Woensdag heeft een gezelschap van onge veer 30 personen uit Haarlem en omgeving met een autobus uit Haarlem een uitstapje jemaakt naar Cleef. Op den terugweg had de chauffeur tegenspoed met zijn motor. Daar door was het laat geworden, zoodat men op den terugweg pas 's nachts om 1 uur door Halfweg reed. Ik weet niet of de chauffeur op dat moment zonder licht of met één licht reed. maar in Halfweg werd hij door een veldwachter aange maand om te stoppen. Wij hebben gezien, dat de chauffeur onmiddellijk aanstalten maakte om aan die aanmaning te voldoen. Blijkbaar had de veldwachter het idee, dat onze auto bus zou doorrijden, want hij nam krachtda dige maatregelen om dén chauffeur tot stop pen te dwingen. Wij hoorden op eens een groot lawaai, scherven van de voorruit vlogen door de bus. Allen waren wij er van overtuigd, dat de veldwachter een revolverschot gelost had. In de bus ontstond een kleine paniek. Een man die naast den chauffeur zat werd door glas scherven aan het gelaat gewond en raakte van schrik even bewusteloos. De chauffeur zette zijn wagen aan den kant van den weg en ging met eenige passagiers naar den veldwachter. Deze ontkende op de bus geschoten te hebben. Hij toonde dit aan door zijn revolver te laten zien waarop nog alle patronen zaten. Tenslotte gaf hij evenwel toe, dat hij zijn zaklantaarn door de voorruit had gegooid. Later is die dan ook in de auto bus gevonden. Tegen den chauffeur werd door den veld wachter proces-verbaal opgemaakt wegens 't rijden zonder licht. Een groot gedeelte van de passagiers was door het voorgevallene zoo overstuur, dat zij de reis met taxi's verder vervolgd hebben. Alle passagiers waren ontstemd over het op treden van den veldwachter, want door zijn daad hadden ernstige ongelukken kunnen ont staan. De eigenaar van de autobus deelde ons mede, dat hij bij den burgemeester van Haar- lemmerliede c.a. een klacht had ingediend tegen den veldwachter wegens vernieling. De eigenaar erkende dat de chauffeur op het oogenblik der aanhouding met één lamD had gereden. Dp burgempestei van Haar'emmer'lede oi- wien wij ook informeerden vond geen aan leiding zich over het geval uit te laten. Het woo rd PERSONALIA. Heden slaagde voor de acte Engelsch l.o. onze stadgenoote mej. M. J. E. Niesten. is aan Chincholle: Een vrouw zonder liefde staat gelijk met een man zonder arbeid. Ontzettend ongeluk onder Ede Twee dooden en twee ernstig gewonden Automobilist wilde met 80 a 90 K.M. vaart tusschen twee andere auto's door. EDE, 7 Augustus. Hedenmorgen te omstreeks half tien heeft nabij de Ginkel, op ongeveer drie kilometer van Ede. tusschen Ede en Arnhem een auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen uit Rotterdam het leven heeft gekost, terwijl twee andere personen eveneens uit Rot terdam werden gewond. Op genoemd tijdstip reed een auto waarin vier personen, twee dames en twee heeren gezeten waren, met een vaart van ongeveer 80 a 90 K.M. op den natten Betonweg. Voor dezen wagen uit reed een vrachtauto, terwijl uit tegenovergestelde richting een auto na derde, bestuurd door den heer L. C. C. Veen uit Nijmegen. Hoewel door de gladheid van den weg het slipgevaar zeer groot geacht moest worden wilde de bestuurder van de eerstgenoemde auto, de heer Van de Kraan uit Rotterdam, tusschen de beide andere auto's door passeeren. De gevolgen waren ontzettend. Op het oogenbik dat de autobestuurder zou passeeren slipte zijn wagen, vloog met groote snelheid tegen een der langs den weg staande boomen om vervolgens een halven slag om te draaien en weer met den kop in de richting Ede op den weg terug te komen Direct schoten personen toe om hulp te verleenen. De auto bleek geheel vernield te zijn. De inzittende ongeveer vijftigjari ge mevrouw Wildeboer uit Rotter dam was op slag gedood, terwijl haar 18-jarige dochter mejuffrouw Wil deboer na eenige oogenblikken den geest gaf. De beide heeren, de 18- jarige Van de Kraan uit Rotter dam, die den wagen had bestuurd en de ongeveer vijftig jarige heer Wildeboer uit Rotterdam waren bei den ernstig gewond Nadat door twee militaire doktoren de eerste hulp was verleend zijn beiden naar een ziekenhuis te Arnhem overge bracht. Het verkeer ondervond door het ongeval eenige stagnatie. De politie, onder leiding van commissaris Hulsman, uit Ede zorgde daarbij bijgestaan door de rijksverkeerspo- litie. voor een goede regeling van het ver keer. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Ede vervoerd. Gebleken is. dat de familie Wildeboer de auto gehuurd had van een autoverhuur in richting te Amersfoort. Zij was gelogeerd bij ..Zomers Buiten" te Amersfoort en maakte een uitstapje in de omgeving. Een mijnramp in Engeland heeft vermoede lijk 57 dooden geëischt. pag. 4 Verscheidene mogendheden steunen in met het voorstel tot niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog. pag. 4 Nederland zal spoedig antwoorden op het Fransch non-interventievoorstel. pag. 4 Drie Arabische vorsten doen beroep op koning Edward. Dag 4 De „Oldenbarnevelt" is bij Mallorca in de vuurlinie geweest. pag. 3 De Synode der Ned. Herv. Kerk beraadslaagt over de kwestie der communistische predi kanten. oag 3 Weer verplichte inenting tegen pokken? pag. X De invloed van de crisis op den gezondheids toestand in de gezinnen der werkloozen. pag. 1 Het Nederlandsehe hockey-elftal wint met 41 van Zwitserland. Dag 6 De Nederlandsehe achtervolgingsploeg te Ber lijn heeft pech. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Brieven van een controleur B. B. Dae 4 K. de Jong: Concert de* H O.V. oae 2 Willy van der Tak: Kozenweek in Amsterdam. V - pag 3 Voor de jeugd. pag. 9 en 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1