Ofylkfiisthe Spdik Het Nederlandsch Hockey-elftal wint met 41 van Zwitserland. De Nederlandsche wielrenners hebben pech. Athletiek. Dames-athletiek. Polo te paard. Schermen. Schieten. Het Hockey-tournooi. V R IJ D A G 7 AUG. 1936 HA'ARCE M'S DAGBEAD De Nederlandsche zeiler Kagchelland wint weer een eersten prijs- Nieuw wereldrecord horden van Towns. Mej. Ter Braake No. 5 in de 80 M. horden. Nederland te over Het Ne< elftal ["ederland heeft weer reden over om tevreden te zijn! Nederlandsch Hockey- elftal heeft kans gezien, met 41 van Zwitserland t« winnen en Kagchelland hield wederom den naam van ons land hoog bij de derde race der 01 ympia-jollen. Onze land genoot Van Vliet won zijn sprint serie tegen den Canadees Peace. De vijfde athletiekdag heeft een buitenge woon spannend en interessant verloop gehad. Er kan nu reeds worden vastgesteld, dat deze Olympische Spelen in sportief opzicht een uitzonderlijk succes zullen worden. Dit is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat alle nummers sterker bezet zijn dan ooit te voren. Niet minder dan drie wereldrecords wer den op dezen mooien Donderdagmiddag ver beterd. De beroemde looper van Nieuw Zee land Lovelock legde de 1500 meter af in 3 min. 47.8 sec, waardoor hij het wereldrecord met niet minder dan 1 sec. omlaag haalde. De phenomenale Amerikaansche horden- looper Towns bracht het wereldrecord 110 meter horden, dat tot nu toe op 14.2 sec. stond, op 14.1 sec. Het derde nieuwe wereldrecord kwam op naam van den Japanner Tajima, die op het nummer hink-stap-sprong niet minder dan 16 meter bereikte, d.i. 22 centimeter verder, dan het tot nu toe geldende record. De Nederlandsche deelnemers op dezen dag leverden slechts bescheiden prestaties. Van der Poll plaatste zich bij de 17 beste speer werpers die des middags den strijd zouden voortzetten door over den voorgeschreven af stand van 60 meter te werpen. In de middag uren bleven zijn prestaties echter beneden de verwachtingen. Klasema klassificeerde zich des morgens bij het nummer hink-stap-sprong gemakkelijk voor den middag, maar toen viel hij af. Mej. Ter Brake, die de fraaie prestatie heeft geleverd zich in de finale 80 meter horden te plaatsen, eindigde als vijfde. Bij het speerwerpen zorgde de Duitseher Stoeck voor de groote verrassing door vóór de Finnen op de eerste plaats te eindigen. De we reldrecordhouder Jaervinnen kon het niet ver der dan tot de vijfde plaats brengen. De finale 1500 meter heeft een schitterenden strijd opgeleverd. Het werd een heroïsche kamp van de beste midden-afstandloopers ter wereld. Nog nooit tevoren was op dit belang rijke nummer een zoo groot aantal sterke loopers aan den start verschenen. Er werd een verbitterde strijd geleverd, die tot resultaat had, dat niet minder dan twee loopers bene den het tot nu toe geldende wereldrecord ble ven. Toen nog één baan moest worden geloopen, werd er verbitterd gestreden om den kop. De winnaar van Los Angeles, de Italiaan Bec- cali, lag met den Amerikaan Cunningham bijzonder gunstig. Maar toen liet de befaamde Nieuw-Zeelander Lovelock zich gelden. On weerstaanbaar kwam hij aan den kop. Buiten gewoon soepel was zijn loop. Alleen Cunning ham kon zijn tempo eenigszins volgen. Het resultaat was, dat Lovelock No. 1 werd in den fabelachtigen tijd van 3 min. 47.8 sec., d.i een nieuw wereldrecord. Het nummer speerwerpen leverde een ener- j veerenden kamp op, waarin de Finnen, die in Los Angeles de eerste drie plaatsen hadden bezet, thans de Gouden Medaille moesten af staan aan den Duitseher Stoeck, die in den be- slissenden kamp een schitterenden worp deed van 71,84 meter, waarmede hij het Olympisch kampioenschap veroverde. Met stormachtig gejuich werd dit resultaat begroet. Ook in de firtale 110 meter horden kreeg het tot de laatste plaats bezette stadion een ver bitterden strijd te zien. De geweldige Ameri kaansche hordenlooper Towns, die in de demi finale met 14.1 sec. een nieuw wereldrecord had gevestigd, won de finale op overtuigende wijze, den kamp. Op de 80 meter horden gingen vier loop sters vrijwel gelijk door de finish, zoodat d,e filmopneming moest beslissen. Het waren de beide Italiaansche dames Valla en Testoni, de Canadeesche Tailor en de Duitsche Steuer. Onze Nederlandsche deelneemster op dit nummer mej. Ter Braake had helaas een min der goeden start, waardoor ze direct eenigs zins achter raakte. Ze trachtte haar achter stand in te loopen en inderdaad haalde ze wat in. Ze was echter te ver achter, zoodat de poging mislukte. Zij eindigde op de vijfde plaats. De speaker maakte eerst het voorloopig re sultaat bekend, waarbij mej. Valla eerste was, haar landgenoote Testoni tweede en de Duit sche mej. Steuer derde. Maar nadat de films in allerijl waren ontwikkeld, bleek dat het Duitsche meisje tweede was. terwijl de Cana deesche miss Taylor nog vóór de Italiaansche Testoni was geplaatst. Naar schatting zal de tijd van mej. Ter Braake 11.8 hebben bedragen. Nr. 6, de Duit sche mej. Eckert, was vrij ver achter. Het gelukte aan onzen landgenoot Klasema niet. zich voor den hink-stap-sprong te plaat sen. Toch kan men over zijn prestatie buiten gewoon tevreden zijn. De eerste maal sprong hij ongeldig, maar den tweeden keer bereikte hij een afstand van 14 43 meter. De laatste sprong was nog 12 centimeter verder. Hier door kwam hij op de negende plaats, hetgeen een zeer eervol resultaat is, wanneer men be denkt, dat er niet minder dan 40 deelnemers waren. In den eindstrijd, waaraan drie Japanners en ook de recordhouder Metcalfe (Australië) deelnamen, werd uitstekend gesprongen. Den Japanner Nishida gelukte het, in de finale den afstand van 16 meter te bereiken, waardoor Metcalfe's record met 22 centimeter werd ver beterd. Het speerwerpen. Donderdagmiddag zetten de 17 speerwer pers, die meer dan 60 meter hadden gewor pen, den strijd voort. De wereldrecordhou der Jaervinnen bereikte met zijn eersten worp een afstand van 68.30 Meter. De eerste worp van v. d. Poll was slecht; hij haalde nog geen 50 Meter. Trouwens de meeste deelnemers bereikten de eerste maal de 60 •meter grens niet. Ook de tweede worp van v. d. Poll was minder goed. De afstand bedroeg ongeveer 58 meter. Zijn derde worp was weer slechter; hij bleef zelfs beneden 50 Meter. Hij had dus metdrie andere deelnemers de 60 meter niet bereikt. Voor den eindstrijd der beste zes kwam hij derhalve bij lange na niet dn aan merking. Toen met de finale zou worden be gonnen, leidde de Fin Nikamnem met een worp van bijna 71 meter. Tweede was zijn landgenoot Jaervinnen. De eindstand van bet speerwerpen luidt; 1 Olympisch kampioen; Stoeck (Duitsch- land) 71.84 meter; 2 Nikkanen (Finland) 70.77 meter; 3. Tolvonen (Finland) 70.72 meter; 4. Atterwall (Zweden) 69.20 meter; 5. Jaervinnen (Finland) 69.18 meter; 6 Terry (Ver. Staten) 67.15 meter. De kwart-finales der 400 meter. Donderdagmiddag zijn de kwart-eindstrij den van het nummer 400 meter geloopen. Hier volgen de uitslagen: Eerste kwart-finale: 1 Robert (Engeland) 47.7 sec.. 2 Smallwood (Ver. Staten) 48.6 sec., 3 Lanzi (Itaiië) 48 8 sec. Tweede kwart-finale: 1 Blazejezak (Duitsch- land) 48.2 sec., 2 Browns (Engeland) 48.3 ree.. 3 Fritz (Canada) 48 4 sec. Derde kwart-finale: 1 Williams (Ver. Sta ten) 48 sec., 2 Anderson (Argentinië) 48.7 sec.. 3 Loaring (Canada) 49.3 sec. Vierde kwart-finale: 1 Luvalle (Ver. Sta ten) 47.6 sec., 2 Skawinsky (Frankrijk) 48 sec., 3 Rampling (Ereeland) 48 wc. Halve eindstrijden 110 M. horden. Nieuw wereldrecord van Towns. De halve eindstrijden in het nummer 110 meter horden hebben de volgende resultaten gehad: Eerste halve eindstrijd. 1 Towns (Ver. Staten) 14.1 sec. (Nieuw Olympisch en wereldrecord) (het Olympisch record stond op naam van den Amerikaan Saling, met 14.4 sec.; het wereldrecord stond op naam van de beide Amerikanen Beard en Mor eau. 2. Lidman (Zweden) 14.5 sec., 3 Thornton (Engeland) 14.7 sec. Tweede halve eindstrijd. 1 Finlay (Enge land) 14.5 sec., 2 Pollard (Ver. Staten) 14.6 sec., 3 O'Connor (Canada) 15 sec. Finale 110 M. horden. De finale van de 110 meter horden voor heeren had tot uitslag: 1. en Olympisch kampioen: Towns (Ver. Staten) 14.2 sec: 2. Finlay (Gr. Brittannië 14.4 sec.; 3. Pollard (Ver. Staten) 14.4 sec.; 4. Lid man (Zweden); S.Thornton (Gr. Brittannië); 6. O'Connor (Canada). De hink-stap-sprong. Irf de halve finale van den hinkstapsprong verbeterde de Japanner Tajima het Olym pisch record door dit te brengen op 15.76 M. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Namboe met 15.72 meter, geves tigd in 1932. Onze landgenoot Klasema noteerde in de halve finale als grootste sprong 14.55 meter, waardoor hij niet geplaatst werd. De finale. De finale van het nummer hink-stap-sprong had tot resultaat: 1 en Olympisch kampioen Tajima (.Japan) 16 meter (nieuw wereld- en Olympisch re cord); 2 Harad'a (Japan) 15.66 meter. 3. Metcalfe (Australië) 15.50 meter. Lovelock wint de finale 1500 M. in wereldrecordtijd. De finale van de 1500 M. had tot resultaat 1. en Olympisch kampioen: Lovelock (Nw. Zeeland) 3 min. 47.8 sec., (nieuw wereld record, het oude record stond sinds 30 Juni Lovelock. 1934 op naam van den Amerikaan Bonthron met 3 min. 48.3 sec.); 2. Cunningham (Ver. Staten) 3 min. 49.2 sec.; 3. Beccali Italië) 3 min. 49.2 sec.; 4. Sanromani (Ver. Staten) 3 min. 50 sec.; 5. Edwards (Canada) 3 min. 50.4 sec.; 6. Cornes (Gr. Brittannië) 3 min. 51.4 sec. Nishida krijgt de zilveren medaille. Zooals men weet is Woensdagavond de strijd om de tweede en derde plaats in het posstokhoogspringen gestaakt, daar de Japan ners besloten, hierover onderling te beslissen. Besloten is thans, dat Nishida de zilveren medaille zal krijgen en Oe de bronzen, daar Nishida reeds bij den eersten sprong over de 4.25 meter kwam, hetgeen Oe eerst bij de tweede maal gelukte. De 26-jarige Nishida was ook in Los Angeles tweede. De 80 meter horden voor dames. Mej. Valla Olympisch kampioene. Blijkens de film is de uitslag van den eind strijd op de 80 meter hoi'den voor dames als volgt: 1. en Olympisch kampioene: Valla (Italië) 11,7 sec.; 2. Steuer (Duitschland 11,7 sec.; 3. Taylor (Canada) 11,7 sec.; 4. Testoni (Italië) 5. Ter Braake (Nederland); 6. Eckert (Duitschland). De aankomst der Olympische athletiekploeg te Amsterdam. Een reportage van de aankomst der Olym pische athletiekploeg. die Dinsdagavond te Amsterdam zal arriveeren, en van de ont vangst door de Amsterdamsche athletiekver- eeniging zal door de A.V.R.O. worden uitge zonden. Hongarije wint van Duitschland. De overgespeelde pa ardenpolo wedstrijd tus- schen Duitschland en Hongarije, die Dinsdag In 8—8 gelijk spel was geëindigd, eindigde thans met een overtuigende 16—6-overwin- ning voor de Hongaren. Het floret-tournooi heeren. Donderdag werd in 't floret-tournooi voor heeren (persoonlijk) in twee poules in de halve finales getrokken. De resultaten luiden: Eerste poule: 1. Gaudini (Italië), 6 gew. par tijen, 2. Bocchino (Italië), 5 gew. partijen, 3. André Gardere (Frankrijk), 4. gew. partijen, 4. Bru (België), 4 gew. partijen. Tweede poule: 1. Guaragna (Italië) met 7 gewonnen partijen, 2. Casmir (Duitschland), 5 J gew. partijen. 3. Edward Gardere (Frankrijk) 5 gew. partijen., 4. De Bourguignon (België) 4 gew. partijen. Gaudini Olympisch kampioen op floret. Het resultaat van den eindstrijd in het per soonlijke floret-tournooi voor heeren luidt als volgt: 1 en Olympisch kampioen; Gaudini (Italië) 7 gew. part. 2 Edward Gardere (Frankrijk) 6 gew. par. 3 Bocchino (Italië) 4 gew. part. 22 ontv. treffers. Het pistoolschieten. De gedetailleerde uitslag van het pistool schieten luit: 1. en Olympisch kampioen: Van Oyen (Duitschland) 18, 6, 6, 6 treffers. 2. Hax (Duitschland) 18, 6, 6, 5 treffers. 3. Ullman (Zweden) 18, 6, 6, 4, 4 treffers. 4. Papadimas (Griekenland) 18, 6, 6, 4,1 tref fers. 5. Mueller (Zweden) 18, 6, 6, 3 treffers. Het schijfschieten. Na den eersten dag luidt de stand: Eerste groep: 1. Toelguessi (Hongarije) (528 ringen); 2. Martin (Duitschland) 519 r., 3. Krecl (Tsjecho-Slowakije) 518 r. Tweede groep: 1., 2 en 3 Wehner (Duitsch land), Amundsen, (Noorwegen) en Szoter (Hongarije), allen 525 r. Derde groep: 1. Krempel (Duitschland) 544 r., 2. Jones (Ver. Staten) 536 r., 3. Lalanne (Chili) 520 r. NederlandZwitserland (41). De kleine Hollandsche kolonie, die zich Donderdagmiddag in het Olympische hockey- stadion zoo heeft doen hooren. heeft dat in derdaad met alle recht en reden gedaan. De eerste wedstrijd van onze Oranje-spe lers tegen de Belgen stond niet op het peil, dat wij van het Nederlandsche hockey ge wend zijn, maar thans was er een nieuwe geest in ons elf bal gevaren, of liever wij za gen het Nederlandsche hockey-elftal zooials wij dat van vroeger wedstrijden gewend zijn. Onze spelers hadden er kennelijk zin in; er wend gevochten om eiken meter grond en voor 'het doel waren onze voorhoede-spelers buitengewoon doortastend, zoodat de Zwit- sersdhe keeper voor zeer moeilijke proble men is komen te staan, waarvan hij er een aantal met groot talent heeft weten op te lossen, maar waarvan er vier hem toch te machtig bleken te zijn. Dit succes van ons elftal is in de eerste plaats te danken aan den wil om te winnen, die sprak uit het geheele optreden van de Oranjespelers. Wij behoeven na dezen wedstrijd feitelijk geen namen te noemen, -omdat alle Oranje hemden uitstekend voldaan hebben. De Zwitsers speelden lang niet onverdien stelijk, maar de gTOote fout in deze ploeg was het tempo van spelen. De spelers zelf waren wel snel, maar zij moesten klaarblij kelijk te lang nadenken om de goede combi natie te vinden en dan was de kans meestal reeds verkeken. Hun eenige goal was er een bewijs voor, dat snel handelen alleen bij het hockeyspel tenslotte tot succes kan leiden. In hun doelman Tuescher hebben de Zwit sers een speler, die in de meest hachelijke situaties nog oplossing weet te brengen en met een kalmte, die bewondering afdwingt. Onder leiding van de scheidsrechters Lie- geois (België) en dr. Hoermann (Duitsch land) stelden de elftallen zich op. Nederland met: Doel: De Looper. Achter: De Waal en Westerkamp. Midden: H. de Looper, v. d. Haar, Van Lierop. Vóór: Gunning, Schnitger, v. d. Berg, De Roos, Sparenberg. Nederland speelt in de eerste helft met zon en een lichten wind in den rug. De eerste aanvallen zijn voor Holland, maar dan komt Zwitserland even los. De aanval wordt door De Waal in samenwer king met H. de Looper afgeslagen. Dadelijk trekt de Hollandsche aanval er van door. Sparenberg zet uitstekend voor, maar v. d. Berg kan er niet bij, zoodat deze kans verloren gaat. Holland is vrijwel voortdurend in den aanval, maar door zenuwachtigheid is de afwerking slordig. Er volgt weer een aanval van den Holland- schen linkervleugel, waarna Schnitger een goede kans mist. De Oranjehemden zijn in derdaad niet fortuinlijk, maar er moet vroeg of laat na een dergelijken druk wel een goal volgen. De Hollanders blijken sterker te zijn, maar het effect is nog niet groot. Een voorzet van Sparenberg wordt prach tig door den Zwitserschen rechtsback opge vangen en weer het veld ingeslagen. De Zwit- sersohe aanval komt er vrijwel niet aan te pas en volstaat er daarom maar mee, de ver dediging een handje te helpen, hetgeen de moeilijkheden om door het blok verdedigers heen te komen, nog grooter maakt. Dan komt er een straf corn er voor Hol land: v. d. Berg stopt den bal keurig en Schnitger schiet ongelooflijk hard in, helaas suist die bal naast, volkomen onhoudbaar voor Tuescher. Maar het eerste succes komt. wanneer Gun ning dien bal aangegeven krijgt van De Loo per. Handig passeert hij den Zwitserschen M«stgy/S De aanvoerder van het Neder landsche hockey-elftal De Wao1, ln actie. Van Vliet. linkshalf, maar wordt dan opnieuw gehin derd, waardoor hij slechts kan doorspelen naar Schnitger. Deze maakt den bal buiten gewoon listig nog eens vrij en speelt dien keurig naar v. d. Berg, die hard en hoog scoort. (10). Er zijn 22 minuten gespeeld. Deze goal schijnt de Zwitsers tot nog groo ter inspanning te prikkelen. Zij worden nu gevaarlijk; de Hollandsche verdediging moet alle zeilen bijzetten om 'het gevaar te be zweren. De Zwitserscbe linkshalf brengt plotseling den bal zeer fraai op, geeft door naar dien linksbuiten, die na keurig combinatiespel met zijn buurman een afgemeten voorzet geeft. Even een scrimmage voor ons doel en dan slaagt Gillieron er in, den gelijkmaker te scoren. (11). Na 27 minuten spelen. Dit is den Hollanders te veel; zij zigzag gen door de Zwitsersdhe verdediging heen en voordat een Zwitser kans heeft gezien, onze spelers den voet dwars te zetten, heeft Schnitger na aangeven van v. d. Berg weder om voor Nederland gescoord. (21). Dadelijk na de hervatting zitten de Hol landers prachtig voor het Zwitsersche doel. Keeper Tuescher moet handelend optreden Gunning loopt in volle vaart een scheids rechter tegen den grond. Holland wil de score opvoeren, om het doelgemiddelde zoo goed mogelijk te doen zijn. Nauwelijks heeft de Zwitsersche achter hoede een aanval der onzen afgeslagen, of v. d. Beug schiet na keurig solospel in; Tuescher redt, maar hij kan niet wegwer ken, waardoor Schnitger gelegenheid krijgt, zeer hard het derde Nederlandsche doelpunt te scoren. (31). Het groepje Hollanders juicht, dat hoor en en zien vergaat; De Waal spoort zijn man nen aan om te trachten nog een vierde doel punt te maken. Maar eenvoudig is het niet, want de Zwitsers komen sterk opzetten met felle aanvallen over links en rechts. De binmenspelars van onze ploeg worden eenigszins teruggetrokkendaarom kan onze voorhoede niet zoo heel veel meer uitrich ten, al blijven de aanvallen van v. d. Berg c.s. gevaarlijk. Het spel lijkt ons wat slapper te worden. Het tempo is tot nu toe dan ook zeer hoog geweest, zoodat vermoeidheid een woordje mee kan gaan spreken. Aanvoerder De Waal wil de zege nog groo ter maken en brengt eenige veranderingen in de voorhoede aan: Schnitger gaat links binnen en De Roos rechtsbinnen spelen; in derdaad lijkt ons de druk op het Zwitsersche doel iets grooter te worden. De spelers geven hun laats be energie om aan het verzoek van hun aanvoerder, nog één goal te scoren, te voldoen. Gemakkelijk is het niet, want de Zwitsers verdedigen hardnekkig en zien daarenboven kans nog aan te vallen, hetgeen gevaarlijk kan worden, omdat aanvoerder De Waal zeer veel aandacht besteedt aan den aanval en zijn eigen verdediging af en toe vergeet, waardoor nog eenige gevaarlijke momenten voor het doel van De Looper ontstaan. Wanneer wij denken, dat er in den stand geen verandering meer zal komen, gaat plot seling v. d. Berg er alleen van door; hij speelt den bal vrij, combineert nog even met De Roos en met een prachtig schot van op zij scoort onze middenvoor den vierden goal. (4—1). Holland heeft zijn tweede match in het Olympisch hockey tournooi met sprekende cijfers gewonnen. De stand in groep C is thans: gesp. gew. gel. verl. ddelpnt. p. Holland 2 110 6—3 3 Frankrijk 110 0 0 2 België 10 10 2—2 1 Zwitserland 2 0 0 2 15 0 DuitschlandDenemarken (6—0). In het Olympische hockey-tumooi is Don derdagmiddag voor groep B de wedstrijd DuitschlandDenemarken gespeeld, die ge makkelijk door de Duitsehers werd gewon nen. Reeds in de eerste minuut kreeg de Duit sche linksbinnen Scherbart een uitstekende kans, die hij echter miste. In de 12de mi nuut ontkwam het Deensche doel opnieuw aan een doorboring. Na 20 minuten scoorde Weiss het eerste doelpunt voor Duitschland. Scherbart bracht zeven minuten latex den stand op 2—0. Na de rust bleven de Duitsehers in de meer derheid. De linksbuiten Beisiegel scoorde het derde doelpunt, waam Weiss na fraai solo- spel opnieuw scoorde. Daarna kwam Dene marken gevaarlijk opzetten, zoodat de Duit- -mhe d'oelverdodiger meermalen moest optre den. De Deensche voorhoede had echter geen •ucces, waarna de beurt weer aan Duitsch land was gekomen. Weiss scoorde nog twee maal, zoodat 'het einde kwam met een 6r—0 overwinning voor de Duitsehers.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10