BRIEVENBUS VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S DAGBEAD 10 Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1 (Ingez. door Gymnast) Mijn geheel is een spreekwoord van 26 letters: 10 li 12 is een deel van den dag. 13 14 15 is niet vlijtig. 3 4 5 is een vrucht. 14 15 is groente. 18 17 is de verleden tijd van eten. 19 20 23 25 is een meisjesnaam. 6 7 4 12 is een vloeistof. 1 2 is een lidwoord. 21 22 26 is een visch. Met 21 22 8 vang je visschen. 9 14 15 9 zit aan een theepot. 16 17 18 is de gebiedende wijs van staan. 24 25 26 is de waterkant. 2 (Ingez. door Anemoon) Strikvragen: a. Mijn geheel is vleesch. Laat mijn le letter weg en het is ook vleesch. Laat mijn 1ste lettergreep weg en het blijft vleesch. b. Er stond een juffertje voor de deur, Met een wit schortje veur, Hoe langer dit juffertje stond, Hoe minder je later van haar vond. '3. (Ingez. door Prikkebeen) Welke plaats in N.-Brabant verkoop je bij den slager? 4 (Ingez. door Machteld) Ik heb een bloem zien bloeien, die onthoofd 's avonds aan den hemel staat. Welke bloem Is dat? 5, (Ingez. door Wim). Met r. behoor ik bij de melk, Met b. lijkt 't 's winters of 'k verwelk. Met z. zit ik aan jurk of kleed. Met st. ben ik voor de reis gereed, Met dr. kom 'k bij je in den slaap. Met 1. voel ik me, zoodat ik gaap. 6 (Ingez. door de twee Zusjes) Verborgen Nederlandsche plaatsen. Waar wonen: Bé Mud? Lea Harm? en Klaar Am? AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. Ingez. door Anneke B.) Ik weet een grooten vogel En van zijn kop ontdaan, Is hij alweer een vogel, Die woont ver hier vandaan. 2. (Ingez. door Jan S.) Met b ben ik een vrucht, die dikwijls lekker is. Met m. snijd ik het brood of vleesch, als 'k wond. dan is 't niet mis. Met z. ben ik nog een getal, voldoende op 't rapport. Wanneer je er niet onder komt, geloof ik dat niemand knort. 3 (Ingezonden door Vuurvlindertje) Verbor gen visschen. a. Voor Nieuwjaar vriest het dikwijls. b. Deze paddestoel is eetbaar, smul er maar van. c. Ik zal moeder even roepen. 4 (Ingez. door Moedertje Meg). Geen visscher kan ze ontberen. Ook niet door ze om te keeren. Dan doen ze 't zelfde toch verstaan. Van voren zijn ze als achteraan. 5 (Ingez. door Michiel de Ruyter) Geen naaister stelt het zonder mij, Geloof dat maar vrij. Wanneer ik word van hoofd ontdaan Ben ik bij 't graan. En als ik dan maar veel bevat, Ben 'k voor den boer een groote schat. 6. (Ingez. door Tromp) Strikvragen. a. Welke netten gebruikt de visscher niet? b. Welke mannen zijn geen menschen? c. Welke letters staan niet in een boek? d. Welke wijzers duiden geen tijd aan? e. (Ingezonden door Prikkebeen): Ze liepen met hun beiden, De eene was lang en de andere kort. De korte was de zoon van den lange. Toch was de lange niet de vader van den korte. Wie was 't dan? RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige keer zijn: AFDEELING I. 1. Kembang Sepatoe. 2. Eigen haard is goud waard. 3. Koekoek. 4. Jasmijn, Barbieren, Glasruit. 5. Hark - ark. 4 28 10 16 12 14 .9 26 13 8 24 10 14 12 10 12 15 8 19 16 16 8 12 10 24 AFDEELING H 1. Leiden, Gouda, Hoorn. 2. Nachtwacht. 3. Koe-koek. 4. Slang, adder, mees. 5. De neus. 6. Golf. wolf, kolf, Dolf. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Oranjeappeltje 5, Ster 4, Puzzelgraag 5, Merel 5. De Kleine Figuurzager 6, Turnstertje 6, Beery 6, 't Eendenhoedstertje 6, Leesgraag 6, Korenbloempje 5, Narcis 5, Freddy 6, Doorn roosje 5. Dierenvriendin 4, Borduurstertje 4, Zondagskindje 6, Poppenverpleegstertje 5, Ka boutertje Slim 5. Edie, de Tweelingbroer 3, Johan. de Tweelingbroer 3, Belhameltje 4. Boe kenworm 3, Machteld 6, Gymnast 4, Iris 5, De kleine Voetballer 5. Lindebloesem 6. Zonne- pit 6. Eikeldopje 6. Pietje Bell 6, Broer 6, Kinnie 6, Michiel de Ruyter 5, Tromp 5, De twee Zusjes 6, Kotta Radja 5. REISWEDSTRÏJD EN SCHOONSCHRIFT WEDSTRIJD. Op verzoek van velen heb ik de termijn van inzending van deze wedstrijden verlengd tot 15 Augustus. In het nummer van 21 Augustus vermeld ik dan de uitslagen. Dus nu vlug afwerken RUILRUBRIEK. L. BONSEL, Zijlweg 24, heeft Bensdorp- omslagen. 2 Weegschaaltjes, 2 Kwatta, 4 Meco-punten, 6 Felix kattenbrood, 12 Am- stel. 4 Pelikaan, 3 Ha'ka, 5 Lettinga's Koffie en Theehandel, Filmsterren, 2 Rademaker, 1 Benito. 3 Karnemelkzeep. Van der Linden's broodbak, (2 punten). Vogelplaatjes Fran ken, 2 Erve de Jonge; 1 Snoeks wilde jaren, 7 Hoe heet die vogel? 4 De Bloemen en haar vrienden, 12 waardekaartjes Haust (0.10IA), 3 Bussink bonnen en Bussink plaatje. Hiervoor alle Hillebonnen en plaatjes, Droste en Sunlight, Radion, Vim, Rinso en Lux. Ruiltijd 67 uuir. KO HOES, Olieslagerslaan 13 b. d. Wagen weg, heeft: I-Iaka, Boerderij. Patria, Hille, Dobbelmann (Japan). H. O.. Bleko, Coelimgh, en Breiro. Ben tap Ufa. K.H.C.. Filmsterren, man. Koorn, Albert Heijn, Carel's, De Zeeuw, Roodband, van Nelle, Klaver-blad, Keg, Haas en Breror, Ben tap Ofa, K.H.C., Filmsterren, Stark, Haas 6, Hans die Torenkraai, Bloe men e. h. vr., Vetplaniten, Paddestoel, Langs de Zuiderzee, de Vecht, Naardenmeer, die IJsel, Blonde duinen, Friesland, Buitenland- sche postzegels, Cassations van Lommvelaars, v. d. Linden, Krug, de Komeet, Vijn, Rewo, Kluitenibumg. Lammens. Hiervoor gaarne terug: Sunlight enz., Droste, Duifmerken. Scholten. Bussink, Ever lasting, Leupen's kleederdracht, van Hou tens' tijdschriftbons. MALLE DRIES (2de vervolg.) Ze moest zich telkens weer uiten. ,.'t Zit haar dwars." zeiden de eenvoudige dorps- menschdn. En mevrouw van den burgemeester beweerde, dat de spreuk toch maar weer groote waarheid bevatte: Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. Ze hielp op zekeren dag juist bij de burge meestersfamilie de gordijnen ophangen voor de hooge ouderwetsche ramen, toen ze uitriep: „Ik ben vandaag net 15 jaar in 't dorp." „Met je broer?" werd er gevraagd. „Ja natuurlijk met Andries. Wat was 't een stumperd, toen we hier kwamen en ons huisje betrokken. Ik dacht nooit, dat we het zouden bolwerken." „Was hij dan ziek?", vroeg een der dienst meisjes, die niet uit Boschhoven afkomstig was. „Ziek niet, maar versuft. Soms zelfs wild. Als we in België gebleven waren zou hij zeker in een gesticht terecht zijn gekomen. De pro fessor in Brussel zei: „De eenige medicijn is: weg uit deze omgeving'. Andere menschen zien, een andere taal hooren. Ga naar Holland. Daar heeft niemand hem iets in den weg gelegd." Zoo zijn we dan hier gekomen en ik heb er nooit spijt van gehad. Zijn verstand kreeg hij niet terug, maar wel zijn rust. De oorlog lijkt wel uit zijn geheugen weggevaagd." „Zijn je ouders in dien tijd gestorven, juf frouw Bref?" vroeg 't dienstmeisje. „Mijn vader is in den oorlog gesneuveld." 't Was even stil. 't Leek wel of de lange jaren niet meetelden. Juffrouw Bref doorleef de weer den vreeselijken oorlog met al zijn verschrikkingen en al zijn gruwelen. Met ge bogen hoofd deed ze de gordijnen aan den stok. De meisjes durfden niet meer vragen. Juffrouw Bref had het verkropte leed naar boven laten komen en nu moest ze zich toch verder uiten. „Dan zeggen ze nog, dat hij stierf als een offer voor 't vaderland." vervolgde ze op bit teren toon. „Je broer werd toch nooit gewond." zei Bet- je, het keukenmeisje bemoedigend. Ze hoopte nu juffrouw Bref van dit chapiter af te bren gen. Wat had je eraan al die narigheid weer te doen herleven, 't Was nu immers voorbij. „Wat zeg je Bet, niet gewond? Hij had nog beter een arm of een been kunnen missen, dan zoo getroffen te worden in zijn geestvermo gens. Ik zie hem nog thuis komen uit den oorlog. Mijn arme moeder, die een heeien winter had doorgesukkeld door uitgestane angst en ellende en vooral ook door 't slechte voedsel, had ons heele huis in de bloemen ge zet. Alle vrienden en kennissen waren genoo- digd. Wel twee dagen hadden we gebraden en gebakken. Hij moest en zou feestelijk ontvan gen worden. En toen hij thuis kwam Juffrouw Bref slikte wel driemaal voor ze verder kon gaan en de keukenprinsessen voel den nu ook hun oogen vochtig worden. „Dat was natuurlijk een aandoenlijke thuis komst", dacht het nieuwe meisje hardop. Maar Betje, die 't verhaal al meer gehoord had. zei stil: „Hij wou er allemaal niks van weten, hè?" „Nee, hij wou er niks van weten. Hij smeet onze mooie vazen met bloemen en al de kamer uit en schreeuwde: weg met dien rommel. Weten jullie clan niet, dat ik een moordenaar ben? Ik weet niet. hoeveel menschen ik wel vermoord heb. Ik ben de tel kwijt. Ik heb een paar dagen geleden nog een man een oog uit geschoten. Dat was een dom schot. Ik had hem immers dood moeten schieten." Zoo raasde hij maar door en we moesten er wel een dokter bij halen. Die heeft hem toen naar een zenuw inrichting laten brengdn." „Dat was erg voor je moeder, juffrouw Bref," zei de nieuweling ontroerd. „Toen hij een jaar later thuiskwam, was mijn moeder voor goed heengegaan. Jullie lachen er hier in 't dorp om, dat ik altijd zoo'n gebroken geweertje draag. Snappen jullie 't nu?" „Ja wel een beetje Juffrouw Bref", ant woordde Bet. En ze vervolgde: „Maar nu mo gen we wel opschieten, anders hangen de gor dijnen voor donker nog niet." „Ben ik ooit naar huis gegaan, als mijn werk niet af was?" vroeg juffrouw Bref. En handig hing ze het laatste stel gordijnen aan de lange metalen roede. HOOFDSTUK 3. Het geheim van juffrouio Bref. Als Lotte (zoo heette zijn zuster), bij ver schillende families werkzaamheden verricht te. deed Dries op zijn manier het huishouden in 't kleine huisje met de groene luiken. In de wandeling sprak men altijd van 't huisje van juffrouw Bref. Deze had het inder tijd gekocht. Ze scheen er wel aardig bij te zitten, want Dries verdiende zoo goed als niets. Een enkele maal had hij eens een aardig schetsje van de omgeving gemaakt. En juf frouw Bref had het voor hem aan den burge meester verkocht voor wel 25 gulden. Zij zelf verdiende niet veel meer dan. wat ze noodig had voor eigen onderhoud. Maar 't oordeel van de dorpsbewoners was: dat ze 't goed hadden en dat ze maar wat keurig in de spulletjes za ten. Juffrouw Bref was er haar ouders alle dagen nog dankbaar voor, dat ze een goed ge vuld spaarboekje hadden achtergelaten. (wordt vervolgd) ALLE RUBRIEKERTJES OP DE KIEK! Dat zou leuk zijn, als jullie elkaar eens op een foto konden zien. Daarom wou ik jullie dit voorste]elnWie een zeer heldere en zeer duidelijke foto van zichzelf heeft, mag die aan mij zanden. We zullen er dan een plaats je voor afstaan in onze Rubriek. Maar 't moet beslist een duidelijke kiek zijn, want anders komt er bij 't overdrukken zoo'n wa zige afbeelding, dat je jezelf niet zoudt her kennen. Als ik veel kiekjes tegelijk krijg, worden ze successievelijk afgedrukt, anders zou er voor de verdere copie niet veel plaats meer overblijven. Maar ik beloof je: wie 't eeTst zich aanmeldt, mits duidelijk, krijgt 't eerst een plaatsje. W. B.-Z. LOUK1 HELPT GERDA BIJ 'T MAKEN VAN EEN POPPEMANTELTJE. Lc- - „aiu viicUu. «-..lOben af gesproken, dat ze op hun vrijen Woensdag middag met hun poppekinderen gaan wan delen. Ze zullen elkaar, met de poppekinde ren. in het park, vlak bij Louki's huis, ont moeten. Als Louki om 12 uur thuis komt, vraagt ze, of moeder gauw haar brood klaar zet. Dade lijk na het eten gaat ze naar haar kamer, om pop Tony te halen. Ze kleedt haar doch tertje netjes aan; beneden heeft moeder on- dertusschen den poppenwagen in orde ge maakt en een paar minuten later wandelt Louki weg, nagekeken door moeder. Ze loopt langzaam, zooals het hoort, wan neer een moeder met haar kindje gaat wan delen. Daar is het park al. Op de eerste bank van den ingang af zit Gerda met haar pop te wachten „Dag Gerda". zegt Louki vriendelijk. „Hoe gaat het er mee? En hoe is het met je poppe- kind?" „Goed, dank je", antwoordt Gerda, die meteen in haar rol is. Louki buigt zich belangstellend over Ger- da's wagen. „Is je pop ziek, Ger?" vraagt ze dan. „Neen, waarom?" „Omdat ze zoo dik gekleed is met deze warmte". „Oh", zegt Gerda en ze lacht. „Ik heb geen anderen mantel voor mijn pop dan deze win termantel. Ik weet ook niet, wat voor een model ik maken zal". „Hoe vind je het manteltje, dat Tony aan heeft?" En Louki haalt haar pop uit den wagen. „Ja, dat is een leuk modelletje", zegt Gerda enthousiast. „Maar hoe moet ik dat maken, Louk?" „Dam moet je een lapje wit, blauw of rose flanel aan je moeder vragen. Daarop leg je Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEIEMAN, Stuyve- santplein 11. STER. Je moogt dezen schuilnaam hou den. Dat wordt een prettig begin voor je na de vacantie, nu je verhoogd bent. Prettig, dat je rapport er zoo goed uitzag. Waar ben je al zoo naar toe geweest. Ik zal 20 Augustus heel mooi weer voor je bestellen. BROER EN KINNIE. Hartelijk dank voor die aardige kaart uit 't Haagje. Zitten jullie er nog? Zijn jullie ook al naar Scheveningen geweest? En naar de hertenkamp in 't Haag- sche Bosch? ORANJE-APPELTJE. Ik vond het wat leuk, dat jij je weer kwam aanmelden. Wat prettig, dat je nu zoo goed kunt fietsen. Knap pe meid, dat je ook al een zwemdiploma hebt gehaald. Ben je wel eens met vader mee ge weest? Is oom C. al weer in Indië terug? Dus tot de volgende week? Groeten voor moeder. FAM. H. Hartelijk dank voor de prach tige kaart uit Montreux. U heeft zeker weel een heerlijk reisje achter den rug. Hoe maakt mijn oude Wilgenroosje het? NAPOLEON. Ben je vandaag naar de Hoeve vertrokken? Dan wensch ik je een ge- zelligen tijd toe en vooral mooi weer. Je vriend H. zal je natuurlijk wel missen. Jullie hebben mooie tochtjes samen gemaakt. Zijn jullie ook nog naar 't Bloemendaalsche Kopje ;eweest? Wordt Haarl. Dagblad naar je va- cantieadres gezonden? PUZZELGRAAG. Hartelijk dank voor de mooie foto's. Hoe hebben jullie het Dinsdag in Artis gehad? Hebben Bep en Janny het ge zellig gehad in Bodegraven? Dat is zeker een fijn autotochtje geweest. Wil je moeder vrien delijk bedanken voor haar brief? MEREL. Logeer je nog altijd bij oom J.? Of been je nu weer bij oom H.? Was kleine Betsy lief? Lachte ze al tegen je? Je hebt een lange vacantie. Laten we maar hopen, dat er nog volop zon komt. MACHTELD. Ja kind, ik begrijp best, dat je het niet gemakkelijk hebt. Maar je moet toch door den zuren appel heenbij ten en 't leven nemen zooals het is. Met tobben wordt de zaak niets anders en 't is dikwijls zoo, dat de dingen, waar we het meest tegen op zagen erg meevielen. Een leuk idee van je om alle dagen een zin aan me te schrijven. MICHIEL DE RUYTER. Ik had haast Mi- chieltje geschreven, maar dat durfde ik toch niet goed meer. Wat een rust, dat je een baantje hebt. Natuurlijk is het voor verbete ring vatbaar, wat het salaris betreft. Maar je bent aan het werk en dat is heel veel waard. Aardig van Mies om iedereen een ijsco te geven. WTNNIFRED. Is de teekening afgeko men? Ik wil hem heel graag eens zien. Wat zal grootmoeder er blij mee zijn. Je hebt je na tuurlijk geen oogenblik verveeld op de regen dagen. KABOUTERTJE SLIM. Is er nog sla in je tuintje? Hebben jullie smakelijk van de ramenas gegeten? Hoe staan de witte boonen erbij? Wat heb je het toch fijn met het weer getroffen op je schoolreisje. Ben je in de vacantie er ook nog op uit geweest? W. L. Je manenstukje is niet onaardig en krijgt wel eens een plaatsje. Maar je moet misschien eventjes geduld hebben. Er is heel veel kopij. De Zeemansvertelling komt in ieder geval eerst. TURNSTERTJE Verlang je al naar 7 September? 't Is prettig, dat je op de fiets naar school mag, want 't is een heel eind van je huis. Heb je een gezellige vacantie? FLINKE NAAISTER. Dat was zeker mooi postpapier. Ik zou er maar een beetje zuinig- op zijn. Heb je nu vacantie? Tot hoe lang? Help je moeder flink door 't naaiwerk heen? DAHLIA. 't Weer valt niet mee! Je moest nu maar tusschen de buitjes door erop uit gaan. Mopperen helpt heusch niet. En een vriendelijk gezicht brengt overal licht ook als 't regent. Probeer 't maar. ALBERT V. Het is volstrekt niet noodig, dat je een schuilnaam kiest. Natuurlijk mag je er wel een poosje over denken. Ik voel ook alles voor de vredesgedachte, maar ik geloof toch ook, dat we groote helden kunnen noe men in de Vaderlandsche geschiedenis. Je moet de menschen en de dingen bezien in het licht van hun tijd. Denk daar maar eens over na. ZONDAGSKINDJE. 't Was jammer, dat je zoo'n pijnlijke hiel hadt op de wandeling. Heb je al weer eens bericht van tante Nel gehad? Zwem je ook op regendagen? Nog wel bedankt voor je ansichtkaart. Ik vond hem bij mijn thuiskomst. Dat was een gezel lige Zondagmiddag voor je, toen Mimi er was. Ben je Woensdag nog naar Artis geweest, 't Weer viel wel mee. Haal dan morgen maar je raadselprijs. Leuk voor je, dat je nu lid bent geworden van Turnlust. BORDUURSTERTJE, DOORNROOSJE en FREDDY. Ja. ik ben ook met de boot over de Schelde geweest. Wat is die Schelde bij Antwerpen breed. Wat eenig, dat jullie gelo geerd hebben in de Jeugdherberg in Ginneken. Daar is 't ook mooi, hè. Wat gaat Borduur stertje nu doen? Hebben To en broer goed weer getroffen in Alkmaar en Bergen? Zit broer nog in 't Haagje? Nu vooral maar mooi weer bestellen op 11 Augustus. DIERENVRIENDIN. Ik vond het aardig, dat jullie ook gezien hebben, wat ik in Ant werpen heb bewonderd. Hoe gaat het met de zeere teen? Wat zal je er veel pijn aan gehad hebben. Is de dokter tevreden? Wat een prettig vooruitzicht voor Cactusteekenaar, dat hij 't laatste weekje nog naar Ermelo mag. NARCIS Nu ik je schrijf, schijnt het zonnetje zoo vroolijk, dat ik heusch geloof, dat het mooi weer gaat worden. Je zult zeker heerlijke dagen in Assen hebben. Ben je ook nog met vader uitgeweest? PADDESTOELZOEKSTER. Hartelijk dank voor je mooie kaart uit Den Haag. Lo geer je er nog? Of ging je maar voor een dag je? Hoe is je vacantie verder verloopen? LUCKY STAR. Wel bedankt voor je kaart uit Hamburg. Leuk. dat je daar ook Haarlem's Dagblad las. Ben je vandaag thuis gekomen? Je zult zeker nog dikwijls terug- dnken aan al het moois, dat je gezien hebt, vooral aan het boottochtje op de Alster en aan het zwembad met de kunstmatige golven. KORENBI.OEMPJE. Je kunt keurig schrij ven ir. biokschrift, Logeer je nog in Zandvoort? Ik denk dat je toch nog wel zult genoten heb ben van zee en strand. Zijn je arm en oog nu genezen? Heb je met tante den watertoren nog bezichtigd? Je hebt een aardig sommetje opgehaald voor de Zonnestraal-collecte. LEESGRAAG. 't Doet me plezier, dat je zoo'n heerlijken verjaardag hebt gehad. Wanneer kunnen de jonge eendjes uit de eieren komen? Wat fijn, dat jullie nog naar Ermelo gaan. Voor den uitslag van den reis- wedstrijd moet je nog eventjes geduld heb ben. Je werk was goed. 'T EENDENHOEDSTERTJE. Is 't kiekje goed uitgevallen? De heele voorstelling lijkt me erg leuk. Je vind het zeker wel prettig, dat je na de vacantie in de Huishoudklasse komt. 't Trof mooi, dat 't op moeders verjaar dag nog al goed weer was. Ik wil wel probee- ren of de foto geplaatst kan worden. GYMNAST. Ben je met een flinken voor raad visch thuisgekomen? Zaten er ook groote menschen in het roeibootje? Is je lijst voor Koninginnedag gestempeld? Hoe gaat het met kleine zus? BOEKENWORM. Ik hoop voor je, dat je spoedig een baas zult vinden. Geniet nu dit weekje nog maar heerlijk in Amsterdam. Wanneer krijg je je getuigschrift? En wat voer werk zou je 't liefst willen hebben? MOEDER VAN GRETHA. Dat was nog een prettig voor Greet, dat ze ook een weekje uit logeeren mocht gaan. Is ze dicht bij u in de buurt? Zijn de tweelingen nu goed ge zond? EIKELDOPJE. Poffertjes bakken is een fijn werkje, als 't regent. Opeten is ook een pvettig werkje. Waren ze goed uitgevallen? Ik wensch jullie straks een paar heerlijke weekjes toe. Schrijf je me nog eens? ZONNEPIT. Met je poppen en je poppen- kamer vergat je natuurlijk het regenachtige weer De laatste dagen heb je zeker fijn ge fietst. Misschien wordt de logeertijd wel de mooiste tijd van de heele vacantie. LINDEBLOESEM. Is de raadselprijs naar je zin? Nu kun je prettig lezen, als het geen weer is om naar buiten te gaan. Nu wensch ik je veel plezier in Amsterdam en later in Sche veningen. Je schrijft me zeker wel eens van alles over je uitstapje. BELHAMELTJE. Natuurlijk heb ik jul lie gemist. Ik snap wel, dat door de visscherij de briefjes vergeten werden. Heeft moeder dikwijls een vischmaaltje gehad? Wat ben je met een prachtig rapport overgegaan. Knappe jongen! JOHAN. DE TWEELINGBROER. Wat jammer dat jullie brieven wel geschreven waren, maar dat je vergat om ze weg te bren gen. Ook gefeliciteerd met je overgang. Dat wordt straks een nieuw begin op school. EDIE. DE TWEELINGBROER. Doet de vacantie je goed? Krijg je al dikke, roode wan gen? Hartelijk gefeliciteerd met je overgang. Wordt dit je laatste schooljaar? Of hebben jullie op school ook nog een 7de klas? BROER EN KINNIE. Kan broer al zelf de verhaaltjes uit zijn boek lezen? Nog hartelijk bedankt voor jullie kaart. Wat gezellig voor Kinnie, dat het nichtje even oud was als zij. Leuk dat ze ook een schooltuintje had. Lo geert je nichtje nog bij jullie? Wat hebben jullie veel uit je tuintje gehaald, 't Leek wel een groentewinkel. W. BLOMBERG—ZEEMAN. Stuyvesantplein 11. Haarlem, 7 Aug. 1936. j het patroontje, dat ik je straks geven zal en dan knip je het. Je stikt de naadjes op d(e machine. Onder het kleine ronde kraagje maak je de pelerine vast. Een pelerine is gemakkelijk, dan hoef je er geen mouwtjes in te zetten. Het manteltje wordt, aan dien voorkant met drie knoopen en knoopsgaten gesloten. Tenslotte borduur je op de pelerine vier biesjes van kettingsteken in een afste kende kleur. Dan strijk je het manteltje op en het is klaar. Den binnenkant moet je ook netjes afwerken, hoor!" „Ik ga meteen vanavond beginnen!" Dank je wel voor je raad, hoor Louki!" zegt Gerda blij. TANTE TINE HOE KRIJGEN WE NIEUWE PLANTEN We hebben 's zomers niet te klagen over bloemen, in alle kleuren en geuren zijn ze te krijgen, maar ook 's winters willen we wel een bloemetje in huis hebben om een beetje kleur te geven aan onze huis- en woonkamers. Daarom is het noodig, dat we van te voren de planten de verzorging geven die ze noodig hebben. Wie in het bezit is van geranium- planten, eigenlijk heeten ze pelargoniums, en ze graag 's winters in bloei wil hebben, moet zorgen, dat de bloemknoppen, die zich nu in de zomer vertoonen, zoo spoedig moge lijk worden verwijderd. Ook moet worden ge zorgd, dat de planten ni$t te lang en te dun uitgroeien, mara dat ze vol blijven Het beste doen we deze planten nu steeds in de ven sterbank in het volle licht, doch niet te felle zon te zetten, dan zijn ze aan de kamer temperatuur al wat gewend. Want zouden ze in de herfst binnen gehaald worden, dan laten ze gauw hun bladeren vallen. Willen we nieuwe jonge planten hebben, dan wordt een gezonde tak afgesneden en in een pot goede blad- aarde gezet en stevig aangedrukt. Matig vochtig gehouden en niet in de felle zon gezet komen dan spoedig jonge worteltjes aan de stek om voor het noodige voedsel te zor gen. Stekjes van fuchsia's laten we wortelen in een fleschje water. De stevige stengels krijgen niet zoo heel vlug worteltjes, doch zijn ze eenmaal voldoende gegroeid, dan kunnen de stekjes in de aarde gezet worden. Cactussen kunnen ook gemakkelijk gestekt worden maar dienen eerst een paar dagen te blijven liggen om de snede te laten op drogen voor ze in de aarde worden gezet, anders zou de stek gauw gaan rotten. Om dit opdrogen te bevorderen, worden ze ook wel ingewreven met wat houtskool. Van verschil lende soorten kan een stek ook gemakkelijk afgebroken worden en dan in de aarde ge zet. Veel succes heb je altijd met de balsamieri- tjes, ook wel waterplantjes of vlijtige Lize genoemd. De stengels zijn erg bros, de bloempjes helderrood. Als die een weekje in water worden gezet, zie je de worteltjes al te voorschijn komen, zoodat je weer een nieuw plantje kunt kweeken. De plantjes vragen veel zon en veel vocht en je hebt er dan lang plezier van. Ken je het plantje, Kindje op Moeder's scohot?. zeker wel. Het is een aardig blad waar na verloop van tijd op het punt, waar de bladsteel in de nerf overgaat een nieuw plan tje groeit. Zoo'n blad kan met een stukje steel in de aarde gezet worden en matig vochtig gehoudne. Het blad houdt men met 'n paar kleine steentjes of dunne stokjes plat op de aarde. In den nazomer komen er bruin gele bloempjes aan. aan een lange stengel. Wil je meer dahliaplanten kweeken, dan neem je van een flinke plant een stevige stek af en zet die in den grond, goed aandrukken natuurlijk. De plant gaat wel groeien als je maar zorgt, dat ze niet te droog komt te staan In de herfst als de andere dahliaknollen uit de grond gehaald moeten worden, zit er aan de stek ook al weer een knol, die weer dienst kan doen voor het volgend jaar, als je zorgt, dat ze 's winters goed worden bewaard. S. POSTZECELRUBRIEK 1905 16 5 15 1 leu 2 leu 1906 Weid. 3 5 10 15 ROEMENIc (Romania)) VI. In 1905 verschenen enkele zegels als ver volg op de serie van 1893; in verschillende tee kening krijgen we nu nog 1 b. (grijs) 5 b. (geel-groen), 16 b. (lila) 1 leu (blauwgroen en zwart), 1 1. (bruinrood en zwart). Grootte van de vakjes 30 x 25. In 1906 verschenen 4 series weldadigheidsze gels. elk voor een ander doel. Op alle zegels staat Timbru de Binefacere Romania Posta. De eerste serie heeft als afbeelding een spin ster, de waarden zijn 3 b. (bruingeel), 5 b (groen) 10 b. (rood), 16 b (violet). Grootte van de vakjes 42 x 32 m.M. De tweede serie is uitgegeven ten bate van het Roode Kruis en heeft als afbeelding een verpleegster met gewonde soldaat. De waar den zijn 3 b. (bruingeel). 5 b. (groen), 10 b. dood), en 15 b. (lila). Grootte 32 x 42 m.M. De volgende serie geeft als afbeelding een weetster in de waarden 3 b. (bruingeel) 5 b. (groen). 10 b. (rood) en 15 b. (lila). Grootte 42—32 m.M. De laatste serie vertoont een paar engelen. De waarden zijn weer 3 b. (bruin, oranje en blauw), 5 b. (groen, oranje en rose). 10 b. (rose, oranje en blauw), 15 b. (violet, oranje en blauw). Grootte 42—32 m.M. Zie voor indeeling het schetsje. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14