*Ssvï! VERTELLING ^WEERBERICHT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1935 HAARDE M'S D A G B E A D" 2 ARROND. RECHTBANK Diefstal met inklimming te IJmuiden Twee jonge mannen uit IJmuiden hadden zich te verantwoorden voor het feit, dat zij in den nacht van 30 Mei uit de woning van een te IJmuiden wonende weduwe een koffertje hadden gestolen, inhoudende een bedrag van ongeveer f 5000 aan bankpapier en zilvergeld. De weduwe verklaarde, dat zij, toen zij des morgens op 31 Mei was opgestaan, ontdekte, dat een achterdeur openstond en dat uit haar in de woonkamer staande kast een koffertje met ongeveer 5000 was ontvreemd, welk geld haar toebehoorde. De verdachten verklaarden, dat zij van derden hadden vernomen, dat de weduwe geld had en toen besloten de oude vrouw te be stelen. Door openschuiving van een raam aan de achterzijde van het huis wisten zij des nachts binnen te komen; het koffertje was spoedig gevonden en zij verlieten het huis door de achterdeur om in het bosch de buit te deelen. een kocht auto's, de ander een motor fiets, maar een groot gedeelte van het geld werd verbrast; zoo zou in één café op de ker mis te Zaandam zeshonderd gulden zijn ver teerd. Verdachten zeiden uit armoede te hebben gehandeld en toen zij het geld hadden, zich zoo rijk te voelen, dat ze niet beter wisten te doen dan het te verbrassen. Op een vraag van den president, die niet kon aannemen, dat verdachten in enkele da gen zooveel geld hadden zoek gebracht, ver klaarden verdachten geen geld achter gehou den te hebben. De officier van justitie vond hetgeen ver dachten gedaan hebben zeer ergerlijk en achtte geen verzachtende omstandigheden aanwezig, waarom hij tegen ieder 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf eischte met aftrek van het voorarrest. De verdediger van den eenen verdachte, Mr. W. P. Vis, wees er op, dat zijn cliënt uit een gezin komt. waar armoede en een slechte geest heerschten doordat de vader een dronkaard was. Pleiter vroeg een mindere straf. Mr. van Dam, die voor den tweeden ver dachte pleitte, wees ook op de ongelukkige omstandigheden, waaronder zijn cliënt is op gegroeid en was van meening dat deze wel goeden wil heeft om op een behoorlijke wijze door de wereld te komen. Pleiter drong ook aan op een lichtere straf en een nader voor lichtingsrapport. Heling van kleeding Een te IJmuiden wonend jongmensch, thans gedetineerd, had in een kleedingmagazijn In gebroken en daar onder meer een blauw pak en een regenjas gestolen, welke goederen hij had overgedragen aan een persoon, bij wiens ouders 'hij een kamer in huur had. Deze jongen stond thans voor heling terecht. Hij beweerde niet geweten en niet vermoed te hebben, dat hun huurder de kleeren gestolen had; deze zou gezegd hebben, dat hij ze had gekocht, doch dat ze hem te klein waren: ver dachte kon ze wel cadeau krijgen, maar wilde dit niet en heeft later nu en dan eenig geld aan den ander gegeven om een cigaretje te koopen. De persoon, die de kleeren gestolen had, als getuige gehoord, zei ook, dat hij niet ge zegd heeft dat ze van misdrijf afkomstig wa ren, maar wel, dat hij ze gekocht had en dat ze hem te klein waren. De Officier van justitie was van meenina dat verdachte, toen hij de kleeren kocht of kreeg, wel geweten of vermoed heeft, dat de goederen niet op eerlijke wijze waren verkre gen. waarom hij wegens schuldheling een maand gevangenisstraf eischte. Uitspraak in alle zaken op 20 Augustus. Sigarettendiefsta! Een 23-jarig los werkman uit Amsterdam had zich in den nacht van 30 Juni door mid del van braak toegang verschaft tot het sta tionsbuffet te Zaandam en daar een partijtje sigaretten ontvreemd Hij bekende den diefstal en had reeds een aantal veroordeelingen achter den rug. De officier van justitie eischte een gevangenis straf van een jaar. Een rijwieldief Een 28-jarig man, zonder vaste woonplaats, stond terecht omdat hij op 24 Juni op de Bakenessergracht een fiets had gestolen. De president las het strafregister voor, waaruit bleek, dat verdachte de laatste jaren voortdurend in de gevangenis had gezeten. Verdachte gaf dit toe, maar vertelde zijn le vensgeschiedenis, waaruit zou blijken. dat hij reeds vroeg op eigen beenen moest staan., wat voor hem zeer moeilijk was, omdat hij lijden de was aan t.b.c. Geen steun kunnende krij gen, was hij tot rijwieldiefstal vervallen. Dit was ook nu weer het geval geweest. De officier eischte een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Op 6 Augustus 1936 werd door de Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem vernietigd het faillissement van Jb. de Boer Jbzn., aannemer, wonende te Purmerend, Heerengracht 21 (curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem). Failliet verklaard dd. 4 Augustus 1936. PERSONALIA. Als brigadier bij de Rijksveldwacht alhier is in dienst getreden de heer W. Krijkamp, daarvóór brigadier- titulair bij de Rijksveld wacht te Amsterdam. AGENDA Heden: VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Cinema Palace: Jackie Cooper in „Zoo'n aap van een jongen!" 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Fred Astaire en Ginger Rogers in „Top hat". In voorprogramma's 's middags K XVHI-film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vorstelijke Emigranten" (TovaritchL In voorprogramma: Sportief Holland. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Hallo, hier Amerika!" 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG, 8 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Tooneel „Heilige Sammetje". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Haarl. Stoomverffabriek, Staking verwacht. De Nederlawdsche Vereeniging van. Fa brieksarbeiders meldt ons. dat zij enkele da gen geleden bij de N.V Haarlemsche Stoom verffabriek te Haarlem een ultimatum gesteld heeft, als verweer tegen een aange kondigde loonsverlaging van 14 cent per uur. De directie heeft hierop nog in het ge heel niet gereageerd, zoodat de staking, naar het zich thans laat aanzien, op 10 Augustus a.s. zal ingaan. De directie rekent blijkbaar op een staking van slechts zeer korten duur, want zij heeft aan haar afnemers een cir culaire gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de kantoren van de zaak van 10 tot en met 15 Augustus gesloten zullen zijn, De Ne derlandse he Vereen iging van Fabrieksarbei ders achter is van meening, dat deze bere kening uiteraard alleen dan kan uitkomen, indien de directie bereid is aan de opvattin gen der arbeiders in voldoende mate tege moet te komen, Tot zoover dit communiqué. Wij informeerden bij de directie der Haarl. Stoomverffabriek, die ons mededeelde, dat inderdaad een brief is ingekomen van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, die als een ultimatum kan worden opgevat. Er wordt in gezegd, dat als Maandag 10 Augus tus geen o ve re ens temming is (bereikt, het werk waarschijnlijk „onderbroken" zal wor den. Al sedert verscheidene jaTen tracht die directie een nieuwe regeling in te voeren, waarbij de loonen voor verschillende groepen met verschillende bedragen verminderd zou den worden (er kan dus niet in 't algemeen gesproken worden van „een loonsverlaging van 14 cent per uur"), waartegenover de di rectie dan een vaste werkweek wilde stellen. Onderhandelingen hierover hebben echter geen resultaat opgeleverd. Aanvankelijk heeft de directie op 1 Juli jl. tegen 1 Augustus aan het personeel ont slag aangezegd; in overleg met het perso neel is deze datum verschoven tot 15 Augus tus. VEILINGEN. Donderdagavond werden in het Notaris huis geveild No. 1 woonhuizen, kantoorgebouwen en schuren aan en nabij het Brouwers va ar tpad no. 8, 6, 6a en 4. Inzet H. Smolenaars f 9425. No. 2 Huis met koepel en bollenigroand met schuur, Brouwersvaartpad 2a. Inzet A. Outakiker f 12.250. No. 3 Huis met schuur, RolJandispad la en 1. Inzet W. Hoek f 2725. No. 4 bloemb oil engrond en not weg, langs de Brouwersvaart groot 14760 M2. Inzet P. H. Borghouts f 10,000. No. 5 bloembollietngrond, groot 13350 M2. Inzet G. J. Kool f 8000. No. 6. bloembol]engrond. groot 14280 M2. Inzet J. P. Groenendijk f 8250. No. 7. Een perceel grond, geschikt als bouwterrein aan het Brouwersvaartpad, groot 435 M2. Inzet S. Hoogeboom f 1875" De perceelen 17 worden Donderdag 20 Augustus geveild bij toeslag en combinaties. No. 8 huis J. C. v. Oostzanenlaan 10 te Heemstede. Kooper H. N. Verdel q.q. f 6525. No. 9 heerenhuis Dr. D. Bakkerlaan 72 te Bloemendaal. Kooper E. E. Stol q.q. f 12.700. No. 10 huis met bovenwoning Delftstraat 1, Haarlem. Kooper-J. Witkamp Sr. f-1975. No". 11 huis Oranjestraat 109 te Haarlem, Kooper J. M. Pellenmans f 2360.. No. 12 winkel- en woonhuis Lange Veer- straat 34 te Haarlem. Kooper H. Busscher q.q f 14,000. No. 13 woonhuis Jordensstraat 50 te Haar lem. Kooper W. J. S te evens f 4140. JUBILEUM FIRMA HUYKMAN. Dinsdag 4 Augustus j.l. was het 50 jaar ge leden, dat wijlen de heer Alex Huykman zich als maatschoenmaker alhier vestigde. De zaak wordt thans gedreven door zijn jongsten zoon, den heer Ph. Huykman, aan de Bakenesser gracht 53. Zooals bekend uit vroegere jubilea der firma Huykman komt de naam Huykman al meer dan 150 jaren geleden in de schoen makerij voor. De heer Huykman ontving bij het gouden jubileum zeer vele bewijzen van belangstelling uit binnen- en buitenland. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 6 Aug. Geëxamineerd 7 mnl. candidaten. Geslaagd de heeren Th. A. C. Jacobs, den Helder; M. Koning, IJmuiden; P. de Jong, den Helder. fï.D. V ervolgingswaanzin. ANTON LUDWIG. Professor Sommerhoff, de beroemde neu roloog en psychiater, keek zijn patiënt door zijn holronde brilleglazen onderzoekend aan. „En wat scheelt u, meneer.de arts wierp een blik op het pasbegonnen kartotheekblad, „meneer Meisner?" De patiënt, een man van ongeveer vijfen dertig, zag er, hoewel hij zeer goed gekleed was, slecht en bedrukt uit. Eer hij antwoord de, keek hij schuw om zich heen en zei dan zacht; Professor, ikik heb aldoor het gevoel, dat ik vervolgd word." „Zoo. hm." deed de arts, en meneer Meisner kwam zichzelf plotseling erg dwaas voor. „Werkelijk, professor", zei hij bijna smee- kend „Nu", was het antwoord van den professor, „het klinkt wel onwaarschijnlijk, maar niets is onmogelijk. In elk geval zou ik u grondig moeten onderzoeken. Wilt u zich alstublieft maar even uitkleeden?" Toen het onderzoek geëindigd was. schreef professor Sommerhoff op het bovenvermelde kartotheekblad: paranoia en chronisch alco holisme. „Uw geval", zette hij den heer Meis ner uiteen, toen deze weer gekleed voor hem zat, ,.is niet verontrustend, noch geheimzin nig. En ik zou u, vóór alles, willen geruststel len, dat u geenszins, naar het u voorkomt, vervolgd wordt. Het gaat hier om een typi sche waanvoorstelling, ontstaan door en nu volgde een lange wetenschappelijke ver klaring, die de patiënt met levendige belang stelling, maar ook met een zeker ongeloof op nam. „Als u mijn voorschrift, dat ik u terstond geven zal, gewetensvol opvolgt, dan zal ik u De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind. meest uit Noordelijke richtingen. Meest half be wolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 771.0 m.M. te Valentia. Laagste 750.3 m.M. te Ingö. Gunstige vooruitzichten voor Zondag! De depressie over Scandinavië vulde weer verder op, tengevolge waarvan de hoogedruk zich verder naar het Noordoosten uitbreidde. De secundaire depressie, die gisteren over de Iersche Zee lag, vulde op en trok Oost waarts. Zij bevond zich hedenmorgen voor onze kust. Een nieuw lagedruk-gebied verscheen bij IJsland, hoogstwaarschijnlijk zal dit in Noord oostelijke richting trekken. Over het algemeen zij de weersomstandig heden weer sterk verbeterd. Over het groot ste gedeelte van Duitschland, over Oostenrijk, Zwitserland en het Zuidelijk deel van Frank rijk, is het rustig weer met geringe bewolking. De secundaire veroorzaakte nog betrokken of zwaar bewolkte lucht over ons land, België, Noord-Frankrijk, West-Duitschland en Oost- En gel and. Zware regens vielen nog over Scandinavië, terwijl verder Schotland en de Faroer nog regen van beteekenis hadden. De temperatuur steeg over bijna het geheele gebied, slechts over Noord-Scandinavië en op de Britsche Eilanden daalde zij. Ten onzent is een omloopen van den wind naar het Noorden, met afnemende bewolking en lichte temperatuurstijging overdag te verwachten. De vooruitzichten voor den Zondag zijn gunstig. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 765 m.M. Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 7.18 uur; n.m. 19.45 uur. Strand berijdbaar van 12.15—17.45 uur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 66 gr. F. Laagste hedennacht 59 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 65 gr. F. Heden werd op het voorplein van de Ripperda- kazerne voor het front van den troep, aan den sergeant E. Fopma van het korps motordienst de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uit gereikt. De commandant, majoor A. M. M. van Loon, hecht den sergeant het onderscheidings- teeken op de borst. niiiiiiiiiiiniiiiiiiii van uw waanvoorstellingen kunnen bevrij den". De professor nam een klein vel papier waar hij eenige minuten op schreef. Dan las hij het geschrevene langzaam over, knikte goed keurend en deed het papier in een enveloppe, welke hij den patiënt overhandigde. De man betaalde het consult, groette den arts en ging welgemoed heen. Drie dagen later kwam de heer Meisner met alle kenteekenen van groote opwinding in het studeervertrek van professor Sommerhoff terug. Hij zag er zoo mogelijk nog slechter en bedrukter uit. „Professor", fluisterde hij opgewonden, „er is geen twijfel meer aan. Ik word vervolgd. Help mij toch! Ik kan het niet langer uithou den!" Hij zonk in een fauteuil en begroef het hoofd in de handen. De arts stond op, legde zijn hand troostend op den schouder van den kranken man en leidde hem naar het vensterraam. Vóór hen lag nu de breede, deftige, stille straat. Slechts zacht drong er nu en dan iets van het rumoer en het geroezemoes der nabije hoofdverkeers ader tot het vertrek door. „Ziet u nu zelf niet, hoe onzinnig uw vrees is?" zei prof. Sommer hoff. „Welk doel zou men hebben u te ver volgen?" En wie of wat zou u in deze stad kunnen bedreigen?" Terwijl hij, aldus kalmeerend tot zijn pa tiënt sprak, dwaalde zijn blik naar de straat waar hij een man zag, die een lichte regenjas aan had en een geelgroenen vilten hoed droeg, die langzaam aan den overkant de straat op en neer liep. Dan. nadat Meisner gekalmeerd was, nam prof. Sommerhoff het honorarium in ontvangst en liet den patiënt vertrekken. Maar den volgenden dag kwam de heer Meisner al weer terug, nu nog opgewonde ner, nog meer de schaduw van zijn vroeger zelf. Wederom verzocht hij den arts zijn kal- meerende krachten te doen gelden. „U mag u zoo niet laten gaan. Dat verergert uw toestand. U moet trachten u zelf steeds voor oogen te houden, dat u aan dwangvoor stellingen, dat u aan vervolgingswaanzin Lijdt", Doch de heer Meisner wilde zich niet kalmee ren. „Help mij toch, professor! Ik kan het niet langer uithouden! Ik zal nog gek worden." De sctimv frJONCCNS HALCYONLIJN. Stad Dordrecht, 5 v. Napels te Bona, voor Rott.-Vlaard. Flensburg, Rott. n. Genua p. 5 Beachy Head. Stad Amsterdam, 4 van Vlaardingen te Gefle. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 5 te Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, 6 van Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 6 van Rotterdam n. New-York. Binnendijk, 4 van New-Orleans n. Rott. Rotterdam, 5 van Oostzee te Rott. Statendam, Rott. n. N.-York 6 v. Boulogne. Veendam (touristenreis) 6 te Stockholm. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 6 te Londen. Nictheroy, Rott. n. Vancouver 5 te San Francisco. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajadoen, 6 v. Rott. n. Sydney via Antwer pen. HOLLAND—AFRIKA LIJN Jagersfontein, 6 v. Amst. n. Rott. Bloemfontein (thuisr.) p. 5 Perim. Randfontein, 5 v. Hamburg te Bremen, vertr. 7 n. Amsterdam. Boschfontein (uitr.) 6 van Kaapstad. Springfontein (uitreis) 4 van Suez. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Jaarstroom (uitreis) 5 van Dakar. KON. HOLL. LLOYD. Eemland, uitreis pass. 4 Madeira. Zaanland (uitr.) 5 te Santos. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Ajax, 5 van Marseille te Genua. Breda, 3 Augustus van Callao n. Mollendo. Euterpe, 5 v. Amst. te Bordeaux. Iris, 3 van Curacao te Kingston (Ja). Orestes, 5 van Izmir te Stamboul. Poseidon, 5 van Venetië n. Bari. Stuyvesant, 6 v. Paramaribo te Amsterdam. Barneveld 5 van Corral te Tocopilla. Colombia, 3 v. Barbados n. Port Limon, Telamon, 2 van Iquitor n. Manaos. Fauna, 6 v. Hamburg te Amst. Vesta, 6 v. Amst. n. Rott. Ceres, 6 v. Piraeus te Candia. Aurora, 6 Aug. v. Danzig te Kopenhagen. Agamemnon, 6 van Algiers te Alexandrië. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan, 6 v. Hamburg te Bremen. Sibajak (uitr.) 6 te Southampton. Sitoebondo (uitr.) 5 van Padang. Kota Nopan, 6 v. Hamburg n. Bremen en Rott. Modjokerto (uitr.) 5 van Port Said. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Glenaffaric, Daïren n. Rott. 5 v. Colombo. Patroclus, Japan n. Rott. via Londen p. 6 Prawle Point. Benreoch, Otaru n. Rott. via Londen 5 (11.18 v.m.) 60 mijl N.N.O. van K. Villano. City of Bath, Hankow n. Rott. 5 v. Shanghai. Ajax, Japan n. Rott. 4 van Kobe. Neleus, Batavia n. Liverpool p. 5 Prawle Point. Eurylochus, 4 van Yokohama n. Rott. Melampus, Batavia n. Londen 6 v. Amst. City of Brisbane, Saigon n. Rott. via Lon den 6 v. Havre. Peisander, Batavia n. Amst. 5 te Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan, 6 v. Bergen n. IJmuiden. Marnix van St. Aldegonde, 6 van Amst. te Batavia. Johan van Oldenbarne.velt, 6 v. Batavia te Amsterdam. J. P. Coen (thuisr.) 6 van Colombo. Saleier (uitr.) passeerde 4 Gibraltar. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 4 v. Sin gapore. Johan de Witt (thuisr.) pass. 5 Perim. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) p. 6 Ouessant, 7 (2 n.m.) te Rott. verwacht. professor trok zijn schouders op. Hij liep het studeervertrek op en neer, terwijl Meisner in een fauteuil voor zich uit zat te staren. „U moet slechts geduld oefenen!" verklaarde de arts. „De medicijn kan wel helpen, maar geen wonderen doen of tooveren". Hij was op zijn wandelingen bij het venster gekomen en keek. terwijl hij sprak naar buiten. „Wat u in jarenlangeprofessor Sommerhoff zocht naar een verzachtende termveronacht zaming van uw lichaam en door een ongezon den en hoogst onverstandigen leyenswandel aan uzelf bedorven hebthij hield onwille keurig even met spreken 0p, want hij had juist aan den overkant der straat denzelfden man met de lichte regenjas en den geelgroenen hoed ontdekt, die even als gisteren langzaam de straat op en neer liep,„kan ik in een paar dagen niet weer goedmaken. Dat moet u toch inzien, nie.t waar? Komt u overigens morgen nog weer eens terug." Onmiddellijk nadat de heer Meisner het studeervertrek van den professor had verla ten, snelde deze naar het venster. De man met de lichte jas kwam nu weer de straat afge- slenterd, en toen Meisner een paar minuten later de deur uitkwam, volgde hij hem voor zichtig op een afstand van ongeveer dertig passen. „Ik vrees", zoo begroette prof. Sommerhoff den volgenden dag zijn patiënt, „dat ik met betrekking tot uw afflictie een verkeerde diagnose gemaakt heb. Ik heb namelijk inmid dels kunnen vaststellen, dat u daadwerkelijk vervolgd wordt." De heer Meisner haalde verlicht adem. „Ziet u, professor ik heb het met mijn gevoel toch aan het rechte eind gehad." „Ja", bevestigde de arts. Hij bracht den patiënt naar het venster. ,.U wordt vervolgd. Ziet u dien man daar, aan de overzijde der straat? Die met die lichtgele regenjas aan en dien geelgroenen hoed op? Die vervolgt u. Ik heb het Meneer Meisner keerde zich woedend en ontgoocheld om. „Onzin!" zei hij heftig. „Dat is de pri-vé-detective, dien ik in dienst genomen heb, om mij voor den anderen, den werkelijken vervolger te behoeden." (Nadruk verboden.). CONCERT DER H. O. V. De soliste van Donderdagavond, Bertha Kalff hebben we reeds vroeger op concerten der H.O.V. gehoord: eerst met wijlen haar leermeester Francis Coenen in het Dubbel concert van Bach, in een volgend seizoen in het eerste Vioolconcert van Max Bruch. Hoe wel zij bij die gelegenheden geen buitengewone talenten ontplooide gaf haar verdienstelijk vioolspel toch veelszins reden tot tevredenheid. Haar vertolking van Mozart's Concert in A gr. t. heeft mij minder kunnen bevredigen. Deze schijnbaar zoo eenvoudige muziek stelt in werkelijkheid de hoogste eischen aan de vol maaktheid van techniek en intonatie, aan charme en poëzie der voordracht. Een zoo goed als ideale vertolking hoorde ik enkele jaren geleden door Jacques Thibaud geven. Dat Bertha Kalff dit concert koos, bleek een vergissing. Noch de poëzie der cantilenes, noch de sierlijkheid van vele passages en wendin gen kwamen tot hun recht. Alles ging indif ferent en haastig voorbij en ook aan de zuiver heid der intonaties haperde nog al eens wat. De cadens in het eerste hoofddeel viel geheel uit den stijl van het werk. Slechts de toon van haar prachtig instrument bekoorde meermalen en die zal wel grootendeels de oorzaak ge weest zijn van den bijval, dien haar vertolking verwierf. Aan het vioolconcert vooraf ging een veel- deelige en lange Suite voor strijkorkest van Jean Baptisie eigenlijk Giovanni Battista— Lully (163287). een der bekwaamste musici en der grootste intriganten uit den tijd van den „zonnekoning" Lodewijk XIV, die in hoogst eigen persoon meermalen in balletten van zijn gunsteling Lully is opgetreden. Men noemt Lully veelal den vader der z.g. Fraji- sche Ouverture, die uit een langzame Inlei ding. gevolgd door een in den regel fugatisch gebouwd Allegro bestaat en meestal door nog een langzaam gedeelte besloten wordt. Men beschouwt hem ook als den voorlooper van Gluck en Wagner, in zooverre dat Lully de eerste geweest is, die de muziek onderge schikt maakte aan de juiste declamatie van den tekst. De evenknie van Gluck in muzikale beteekenis is Lully echter niet geweest. Voor onze ooren klinkt zijn muziek eenigszins droog. Ook bij het hooren van de Donderdagavond uitgevoerde Suite kan men dien indruk moei lijk van zich afzetten. Deze Suite werd ons in veeltallige betiteling gepresenteerd: Ita- liaansch. Duitsch en Fransch vormden-er een drieledig pact, waarin de Gallische invloed overwoog. Merkwaardig is verder de verschei denheid van de toonsoorten der onderdeelen, en niet minder de modulatie in het eerste deel der Sarabande van F. gr. t. naar C. kl. t. in plaats van naar de groote tertstoonsoort. Het strijkersensemble van ons orkest speelde voor treffelijk, zooals meestal, maar kon toch den indruk van lengte en monotonie niet geheel wegwerken. Bij Mozart's Vioolconcert was het orkest veel minder goed. Fijnheid van afwerking ontbrak en in het heerlijke Adagio scheen het zelfs een oogenblik alsof het orkest in de war was. Dvorak's Symphonie „Aus der neuen Welt", een vast repertoirestuk van ons orkest, vulde de tweede helft van het programma van dit zomerconcert, dat evenals de voorafgegane zeer druk bezocht was. K. DE JONG. Bezuiniging bij het U. L. O. Twee onderwijzers op wachtgeld. De leerlingenschaal voor het gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, geregeld bij de wet van 30 December 1932, is opnieuw vastgesteld bij de Onderwij s-bezuinigingswet van 22 Februari 1936. Voor het gewoon lager onderwijs is de wijzi ging alleen van beteekenis voor kleinere scholen, zoodat de toepassing der nieuwe schaal voor het openbaar lager onderwijs te Haarlem niet van invloed is. Dit is anders voor' het uitgebreid lager onderwijs, daar krachtens artikel 2 7, van genoemde wet, de geldende 26-schaal met 1 September 1936 wordt vervangen door de 30-schaal. Tengevolge daarvan komen in verband met het gemiddeld aantal leerlingen over het jaar 1935. met 1 September 1936 boven de wette lijk vereischte sterkte aan de School voor U.L.O. lett. A. twee leerkrachten en aan de School voor Ui.O. lett. B. één. Ter voorziening in een met 1 Januari 1936 ontstane vacature aan de School voor U.L. lett. C. kan één der overcomplete onderwijzers van de school voor UJL.O. lett. A. worden over geplaatst, namelijk de heer A. J. Hekkel- man. Ten einde te voorkomen, dat er bij het UJL.O. boventallige leerkrachten werkzaam zullen zijn, behooren dan met 1 September a.s. nog twee onderwijzers te worden ontsla gen en wel één aan de School voor U.L.O. lett. A. en één aan de School voor UJL.O. lett. B. Hiervoor komen in aanmerking aan eerst genoemde school de heer J. Blad en aan laatstgenoemde school de heer J. W. Fossen. B. en W. stellen den raad voor aan beide onderwijzers wegens opheffing hunner be trekking eervol ontslag te verleenen. Belang hebbenden verkrijgen daardoor wettelijke aanspraak op toekenning van wachtgeld ten laste van het Rijk. B. en W. voegen aan het vorenstaande toe, dat het gemiddeld aantal leerlingen aan de scholen lett. A. en B. over 1936 vermoede lijk zooveel hooger zal zijn, dat daardoor met 1 Januari 1937 weder aanspraak ontstaat op vermeerdering van verplicht personeel met één leerkracht aan elk der beide scholen. In dat geval zouden genoemde onderwijzers reeds na vier maanden voor herplaatsing in aan merking kunnen komen. VOLKSTUINVEREENIGING „ZONDER WERKEN NIETS". De Volkstuinvereeniging „Zonder Werken Niets" geeft een tuinfeest op Zaterdag 8 en Zondag 9 Augustus a.s., resp. van 410 uur en van 12—ÏO uur n.m., in haar tuinen aan de Jan Gijzenvaart. Er zijn dit jaar zeer uiteenliapende attrac ties voor oud en jong, waarvoor door tal van vrienden en winkelierds fraaie prijzen beschik baar zijn gesteld. De intang is aan het einde der Lekstraat, bij de eindpunten der buslijnen 2 en 3. EXAMEN HANDENARBEID. Voor het Staatsexamen handenarbeid op 5 en 6 Augustus te Haarlem gehouden zijn ge slaagd de dames: J. A. Huizing, A. Wouda, N. M. E. Schreuder te Amsterdam, A. H. Peet te Hilversum, H. I. Schoenmaker te Drieber gen, P. R. André te Rhenen, G. M. Römer te Bussum, E. J. v. Dam te Naarden, J. H. Korte- weg te Weesp, Z. R. Notten te Soestdijk,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2