VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Communistische predikanten in de Ned. Herv. Kerk. Beraadslagingen der Synode. Zaak naar lager bestuur verwezen. De Alg. Synode der Ned. Herv. kerk heeft Zich Donderdag bezig' gehouden met de zaak van de communistische predikanten dr. Snethlage, te Oyen en ds. Boers, te Roorda- huizum. Er was een rapport uitgebracht, waarin werd uitgesproken, dat- het verband tusschen communisme en atheïsme essen tieel is. Prof. dr. Korff besloot, na een breede uit eenzetting, met den wensch, dat de Synode zich als volgt zou uitspreken: 1. De Synode erkent met leedwezen, dat er ernstige misstanden zijn in de Kerk. Zij achit het echter verkeerd, deze misstanden geïsoleerd te beschouwen en meent, dat zij gezien moeten worden in samenhang met den ganschen toestand der Kerk. 2. In dezen toestand kan de Synode zeer veel verwachten van de nieuwe doorwerking van Gods Geest, die ons tot verootmoediging en tot meer levend geloof brengt. 3. Als menschelijk hulpmiddel voor deze doorwerking van den H. Geest acht de Sy node een herziening van den vorm der Kerk noodzakelijk waardoor meer normale ont wikkeling van het kerkelijk leven wordt be vorderd 4. Met het oog op dit alles acht de Sy node het niet gewenscht kerkelijke tucht te oefenen op enkele personen, wier optreden haar in het oog is gevallen, te minder waar zij de aandacht getrokken hebben minder door hun theologische, dan wel door hun economische denkbeelden. De rapporteerende commissie stelde aan de Synode voor: a. De zaak-SnethlageBoers ter behande ling naar een lager bestuur te verwijzen. b. Deze verwijzing te doen plaats hebben naar het provinciaal kerkbestuur waaronder zij ressorteeren. c. Een motie aan te nemen en algemeen bekend te maken, waarin de Algemeene Sy node, gevoelende hare groote verantwoorde lijkheid in deze donkere en verwarde tijden, als haar stellige overtuiging uitspreekt, dat het communisme zooals het zich met name in Rusland openbaart, niet slechts toevallig, maar noodzakelijk met een atheïstische we reld- en levensbeschouwing verbonden zijn de, met de kerkelijke belijdenis strijdt. De eerste conclusie der commissie werd aangenomen met 17 tegen 5 stemmen, de tweede werd verworpen met 12 tegen 7 stem men en de derde werd aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. De Synode heeft voorts een nieuwe reorga nisatie commissie benoemd, die bij 'haar ar beid ernstig rekening zal hebben te houden met de door de vereenigihgen ..Kerkopbouw" en „Kerkherstel" bereikte resultaten. Tenslotte is een commissie benoemd, die de kwestie van het optreden van onbevoeg den in de openbare godsdienstoefeningen, het optreden van godsdienstonderwijzers en het verzwaren van de exameneischen zal on derzoeken. Zes maanden geëischt tegen dronken autobestuurder. Twee menschen waren bij een ongeluk om het leven gekomen. 's HERTOGENBOSCH 6 Augustus Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch stond Don derdag terecht de 26-jarige garagehouder F. J. M. uit Eindhoven, die op 20 Maart j.i. met een auto, waarin drie personen waren gezeten te Geldrop in een sloot is gereden. Hierbij zijn twee personen door verdrinking om het leven gekomen. De officier van justitie zeide in zijn requi sitoir dat hij in aanmerking wilde nemen, dat Ibeklaagde onder den invloed van sterken drank verkeerde en bekend staat als een zeer woest rijder. Hij eischte zes maanden ge vangenisstraf met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Minister Slotemaker bezoekt padvinderskamp. Der Padvinders Vereeniging Nederland. Minister Slotemaker de Bruine heeft Don derdag een bezoek gebracht aan het kamp van de Padvindersvereeniging Nederland te Hel- lendoorn. Na het bezoek aan het kamp vereenigde de minister zich met andere gasten in hotel Van den Berg te Hellendoorn aan een lunch, welke was aangeboden door het bestuur der P.V.N. en het was hier dat de tafelpresident, ir. C. Beets, de gelegenheid vond, zich met een toe spraak tot zijn gasten te richten. In het bijzonder tot den minister richtte de heer Beets, sprekende namens het bestuur der P.V.N. woorden van groote erkentelijkheid voor zijn bezoek, opmerkende dat men met dit kamp heeft willen toonen, dat de ruim 2000 padvinders, aangesloten bij de P.V.N. goede padvinders zijn. In uw hulp, de aanwezigheid van uwe excel lentie in ons midden, mag ik, zoo zeide spr., het bewijs zien, dat uwe exc. onze zaak, een goede Nederlandsche zaak, de warme stralen van de zon waardig heeft geacht. De heer Beets dankte den minister voor het feit, dat, ofschoon de wolken nog niet zijn verdwenen, de zon begonnen is, er doorheen te schijnen, terwijl hij in zijn woorden van groote erkentelijkheid mede betrok den vice- voorzitter van den Raad van State, den heer Beelaerts van Blokland, die op het verzoek van den minister bemiddelend heeft willen optreden en zich een uitnemend bemiddelaar heeft betoond. Zoomede de hoofd verkenner, vice-admiraal Rambonnet, voor de door hem betoonde tegemoetkomende gezindheid. Minister Slotemaker de Bruine, de rede van ir. Beets beantwoordende, zeide dat hij zijn aanwezigheid bij de P.V.N. gaarne zou willen verklaren. Spr. merkte in dit verband op dat er gesproken wordt van een zekere splitsing in de Nederlandsche padvinderswereld, op het bestaan waarvan spr. niet zou kunnen ingaan. Wel deed de minister uitkomen, dat hij het buitengewoon gelukkig zou achten, als zij niet bestond of als zij zou plaats maken voor coöperatie. Wij leven zoo zeide de minister voorts in een sombere wereld en daarom is het te meer noodig. dat allen, die van goede wille zijn, de roeping voelen om wrijvings- vlakken weg te werken, niet om ze te doen ontstaan. Ontslagen personeel Kon. Holl. Lloyd telegrafeert. Aan den minister van Handel. De vier kantoorbedienden-organisaties heb ben Donderdag te Amsterdam besprekingen geveerd over de situatie, ontstaan door de ontslagen, gegeven aan het geheele perso neel van de Kon. Holl. Lloyd. Hoewel een groot deel van dat personeel vermoedelijk zal overgaan in dienst van de nieuw te stichten vennootschap, zullen toch ongeveer 20 kan toorbedienden werkloos worden. In verband daarmede is het volgende telegram aan den minister van Handel prof. dr. H. J. C. H. Gelissen gezonden: „Refereeren aan in 1935 door regeering ge dane toezegging, dat met belangen personeel K.H.L. ernstig rekening zou worden gehouden. Vernemen nu, dat alle 43 kantoorbedienden K.H.L. zijn ontslagen, deels definitief tegen 31 Augustus, deels met toezegging, in September nog te kunnen werken. Verzoeken dringend, spoedig een onderhoud toe te staan". Man uit den trein gevallen. Slachtoffer ernstig gewond. Donderdagmiddag is de bejaarde heer D. van der Pol uit Geldermalsen, die per trein cp weg was van Geldermalsen naar Utrecht, ongeveer vijf honderd meter buiten het sta tion Geldermalsen, juist voor de Lingebrug door tot dusver nog onopgehelderde oorzaak uit den trein gevallen. De ongelukkige kwam juist op het puntstuk van een wissel terecht en werd dientengevolge ernstig gewond. Met 'n schedelfractuur en verdere kwetsuren werd hij naar de wachtkamer van het station Gel dermalsen gebracht, vanwaar hij later naar het ziekenhuis Bethesda te Tiel is vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Industrialisatie-gedachten. Een artikel van minister Gelissen. Onze minister van Handel prof. dr. H. J. C. H. Gelissen heeft in de Augustus-aflevering van. het Haagsch Maandblad een lezenswaar dig artikel geschreven over industrialisatie gedachten, waarin hij erop wijst, dat op de tegenwoordige periode van autarkie weer een ander economisch stelsel zal volgen, omdat immers de techniek en de wetenschap niet stil staan. Maar intusschen hebben wij nu re kening te houden met de veranderde omstan digheden en zullen wij deze als basis m,oeten nemen voor de naaste toekomst. Landen, of gebieden, die vroeger in hoofdzaak agrarisch georienteerd waren, die voorheen grondstof fen of halffabrikaten leverden, „industriali- seeren". Landen, die eens industriestaat bij uitne mendheid waren „agrariseeren". Wij hoeven ons geen illusies te maken, dat de terugkeer van een meer vrijen handel spoe dig te verwachten is. De minister gelooft er althans niet aan. Het ruilverkeer tusschen de verschillende landen, met als hoofddoel een zoo goed mogelijke arbeidsbalans en met een zoo sterk mogelijken autarkischen inslag, zal zoo het niet door een nieuwen oorlog uit elkaar geslagen wordt, vooralsnog het karakter van onzen goederen- en dienstenruil blijven be- heerschen. In deze omgeving nu moet ook ons land, waarin reeds 40 procent dergenen die een be roep uitoefenen, in de nijverheid werkzaam zijn, verder industrialiseeren. Immers nage noeg allen zijn het er over eens, dat het over al de nijverheid is die in aanmerking komt om een bestaan aan een groot deel der beroep- zoekenden te bieden (wat niet beteekent, dat de andere bronnen van bestaan veronacht zaamd mogen worden). Industrialisatie veronderstelt in de eerste plaats vertrouwen in de ontwikkelingsmoge lijkheid der nijverheid. Vertrouwen zoowel bij de regeering, die zoo gunstig en zoo stabiel mogelijke omstandigheden moet scheppen voor het gedijen der nijverheid, als bij de indiu- strieelen zeiven. Dat dit in een milieu van in ternationale onzekerheid en veranderlijkheid moeilijk is, behoeft geen beletsel te zijn om hiernaar ernstig te streven. Als ooit, dan geldt, vooral voor industrie-opbouw, dat de „cost aan de baet" vooruit gaat. De consequentie van het overeenkomstig den huidigen status quo handelen beteekent, dat koerswijziging onzer handelspolitiek in protec- tionistischen zin helaas! niet te ontgaan zal zijn, om aldus in een, wel overwogen schema een industriepolitiek te steunen, ten einde de werkloosheid zoo efficient mogelijk te be strijden. i'ü.:!.yi Rozenweek in Amsterdam. Het Initiatief Comité Amsterdam weert zich. Amsterdam is op het oogenblik een feeste lijke stad. Dat is het in den zomer altijd min of meer. Het Initiatief Comité-Amsterdam weet van aanpakken, en geen middel door dat comité wordt onbeproefd gelaten om het den vreemdelingen, die in Amsterdam zijn, naai den zin te maken en om de vreemdelingen, die er niet zijn, er naar toe te lokken. We hebben de Engelsche tentoonstelling in het Stede lijk Museum gehad, waarvoor de ijverige nieuwe directeur van dat museum, jhr. Röell verscheidene weken in Londen vertoefde, ter wijl voor de opening de hertog van Kent naar Holland kwam en zich zelfs de moeite ge troostte een paar Nederlandsche volzinnen uit het hoofd te leeren, zoodat op het oogen blik Amsterdam nog verrukt is van zijn ge broken Hollandsch en de charmante verlegen glimlach, waarmee hij na zijn prestatie haas tig van achter het spreekgestoelte verdween en een veilig toevluchtsoord zocht op zijn stoel We hebben in het Rijksmuseum de door de kunsthandelaren bijeen gebrachte tentoon stelling van oude kunst gehad, die zoo uit stekend was. dat het aantal bezoekers verre de verwachtingen overtrof en dat de kenners er nog niet over uit gepraat zijn. En nu beleven wij de Rozenweek. Ze is een merkwaardig mengsel, die rozen week. en aan haar tot standkoming werkten behalve een paar ondernemende Amsterdam- sche comités ook men sta niet verbaasd een filmconcern mee, dat in de hoofdstad een drietal bioscopen exploiteert. Want in die drie bioscopen Rialto, Corso en Royal draaide de laatste film van Janette Macdonald met de gouden stem en het gouden haar en de film heet „Rose Marie en is gemaakt naar het gegeven van de oude Engelsche musical comedy, die al minstens een jaar £)e Op uitstapjes moet men op alles bedacht zijn. Neem daarom altijd 'n kokertje of zakdoosie met de snel werkende "AKKERTJES" mee, dal is de beste waarborg tegen hoofdpijn, over-vermoeidheid, koorts, griep. (Adv. Ingez. Med.) Jaarvergadering N. O. G. Rapport inzake scholen-organisatie verworpen. In de vergadering van het N.O.G. is een rapport betreffende scholenorganisatie aan de orde gekomen. De heer Peper bracht onder de aandacht dat het rapport in hoofdzaak bedoelt de in voering van een behoorlijke scheiding der leer lingen te bevorderen, die volgens spreker meer en meer noodig blijkt te zijn. Aanbevolen werd de scheiding in de groepen: langzamen, nor malen en vluggen. Het feit, dat per klas steeds een zeker aantal leerlingen blijft zitten, be wijst. dat er met het huidige schoolsysteem iets niet in den haak is. Als de leerlingen de leerstof niet kunnen opnemen, dan hapert er iets aan deze. De pogingen tot verbetering worden gesmoord door onze ongezonde wet geving, zoo meent de commissie. In tegen stelling met het Mannheim-voorstel willen de samenstellers van dit rapport aan de kinderen iets prospectiefis geven. Spr. was van oordeel, dat de scheiding der leerlingen in genoemde groepen voor geen onderwijzer, die zijn taak goed begrijpt, moeilijk te volvoeren zal zijn. Door de afdeeling Enschedé werd naar aan leiding van dit rapport het volgende amende ment ingediend: „de scheiding van alle groe pen geschiedt na het eerste jaar". Door het hoofdbestuur: „de scheiding geschiedt na het beëindigen van het vierde leerjaar". Door de afdeeling Deventer: tusschen „een jaarlijk- sche" en „toelating" inlasschen: „gelijk matige". Na discussie werd conclusie I en daarmede het geheele rapport verworpen. Aangenomen werd met algemeene stemmen een motie van het hoofdbestuur, waarin wordt uitgesproken, dat de invoering van de nieuw ste spelling-1936 de totstandkoming van een heid in de schrijfwijze vertraagt en bemoeilijkt en waarin er op wordt aangedrongen het des betreffend Koninklijk Besluit terug te nemen en de speüing-1934 verplicht te stellen, ook voor Overheids-stukken. BEKLAAGDE UIT SOEMBER BOPONGZAAK TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. SOERABAJA, 6 Aug. (Aneta). De Raad van Justitie te Soerabaja deed uitspraak in de zaak tegen den vroegeren administrateur van Scember Bopong, M„ en veroordeelde be klaagde, conform den eisch, tot levenslange gevangenisstraf. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie-adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending m rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders Zij, die niet lan ger dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bij de twee de week hunner afwezigheid. Wü moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD of zes geleden een éclatant succes in Londen beleefde en daar, als ik me nist vergis, twee of drie jaar achtereen liep. De vriendelijke liedjes eruit waaiden toen in minder dan geen tijd over de Noordzee heen. Nu Metro Goldwyn Mayer Rose Marie weer uit de oude doos haalde, en Jeanelte Mac- Donald en haar betooverende partner uit „Naughty Marietta", Nelson Eddy, het heele stel oude liedjes met één slag weer populair maakte, besloot de Amsterdamsche afdeeling van het filmconcern het tweetal, toen het in Amsterdam kwam, op passende wijze in de bloemetjes te zetten. Het Initiatief Comité-Amsterdam werd erbij gehaald, dat wel ooren naar het geval had; bovendien trof het net bijzonder goed, dat in het Vondelpark, door het comité-,.Prac- tisch Werken Amsterdam" een rozententoon stelling in elkaar was gezet, die van 18 Juli tot eind Augustus duren zou. Rozen in het Vondelpark, een roos in drie bioscopen, rozen in heel Amsterdam! De gemeente zegde haar medewerking toe, de bloemenwinkels deden graag mee. En zoo kwam de rozenweek tot stand, met het gevolg, dat wij in Amster dam op het oogenblik werkelijk in een bij zonder rozige stemming verkeeren Niet alleen in figuurlijke beteekenis. maar ook in werkelijkheid. Het Initiatief Comité Amsterdam heeft zijn werk grondig verricht en gezorgd, dat, terwijl de rozige stemming in den vorm van een bezoek aan „Rose Marie" of de rozententoonstelling in het Vondelpark, toch altijd nog een kleine uitgaaf vergen, de werkelijke rozen binnen ieders bereik waren en heelemaal voor niets in ieders huis, op ieders kamer, in ieders vensterbank of op ieders tafel konden prijken. Het waren de gezamenlijke Amsterdamsche bloemenwin kels, benevens nog een paar andere groote zaken, die dat mogelijk maakten. Op iederen morgen van deze week arri veer en bij die winkels karrevrachten met rozen, allemaal sierlijke rose rozeknoppen op lange stelen en voor de zaken open gaan hebben nijvere handen ze daar al twee aan twee bijeengebonden en voorzien van een klein visitekaartje met den naam van de gulle Brug over de Zuid-Willems vaart onklaar geraakt. Pijlers na aanrijding afgebroken. 's-HERTOGENBOSCH. 6 Augustus. He denmorgen kort na acht uur is een zwaar be laden aanhangwagen tegen den opstaanden pijler van de brug over de Zuid-Willemsvaart bij Sluis op gereden. Het gevolg was, dat deze pijler, waarop de bascule van de ophaalbrug rust. afbrak, evenals de zijwaarts geplaatste steunbalk Tevens werd nog een tweede pijler ontzet, welke eveneens brak. Tengevolge hiervan zal de brug moeten wor den gedemonteerd en zal het verkeer hierover geruimen tijd niet kunnen plaats vinden. Vooral met het oog op de doorvaart van de schepen zal het noodig zijn de brug geheel weg te nemen. Het ongeval heeft zich als volgt toegedra gen: Een handwagen, welke door een jongen werd voortgeduwd, naderde hedenmorgen de brug van den kant van de Hinthamerstraat. Toen hij de zwaar beladen tractor met aan hangwagen zag naderen, aarzelde de jongen de brug op te gaan, ofschoon het verkeer aan zijn zijde voorrang had. De chauffeur van de vrachtauto meende dat de jongen met de handkar zou wachten en reed de brug op. Hij zag zich evenwel verplicht toen de jongen met den handwagen op de brug kwam naar rechts uit te halen. Daar hij met zijn tractor den opstaanden brugpijler reeds was gepasseerd, bemerkte hij niet dat tengevolge van het uithalen op de vrij smalle brug de aanhangwagen in botsing was geko men met den pijler. De wagen kwam met een geweldigen slag tegen den pijler terecht met het bovengenoemde gevolg. Het sluispersoneel zette het verkeer over de brug, waarboven de bascule in een gevaarlijke positie was komen te hangen, stop, waarna de politie het verkeer verder regelde. ONTSNAPTE ARRESTANT TE WATER GESPRONGEN. In het Paleis van Justitie te 's-Gravenhage is Donderdag een arrestant, die voor den Officier van Justitie was geleid, aan zijn be waking ontsnapt, Hij slaagde er in het gebouw uit te rennen en sprong in het water aan de Princessegracht, Weder op het droge komende kon hij door eenige toegesnelde rijksveld wachters gegrepen worden. Vuurwapenen behooren achter slot en grendel. In handen van kinderen kosten zij menschenlevens. Te Ulestraeten was een jongetje van zes jaar met een revolver aan het spelen. Het wapen was geladen en toen de jongen de haan aan raakte ging het wapen af. De kogel trof een vierjarig meisje in den buik. Het kind is aan de gevolgen overleden. Buitenlandsche gezelschappen mogen hier niet optreden. De rijksdienst voor de werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling heeft een verzoek van den impressario Mr. Rombout van Riems dijk om „Die Pfeffermühle", onder leiding van Erika Mann, het Weensche revuegezel schap „Wiener Spielzeugschachtel" en de Nelson Revue hier te lande te laten optreden, afgewezen. K.L.M. VERKOOPT GEEN VLIEGTUIGEN AAN SPANJE. In verband met de geruchten, welke de laatste dagen de ronde deden, n.l. dat de K.L.M. aan de Spaansche regeering twee Fok kervliegtuigen zou hebben verkocht, kan het Alg. Handelsblad mededeelen, dat deze ge ruchten geheel voorbarig zijn geweest. De be doelde vliegtuigen, die PH.A.G.R. en de A.F.S., welke op Schiphol stonden, werden daar op geknapt en daarvoor heeft, men de registratie- teekens verwijderd. Dit schijnt aanleiding te zijn geweest te denken, dat de vliegtuigen verkocht waren aan het buitenland en in dit verband lag Spanje voor de hand. De inlichtingen, welke het blad echter bij de K.L.M. vroeg, werden ontkennend beantwoord en ten slotte zijn ook de registratieletters weer verschenen. schenkster erop. De aardigste winkelmeisjes zijn uitgezocht om de kostelijke gave aan den man te brengen in dit geval aan de vrouw en sinds Zaterdag maakt iedere Amster damsche. die wat in de binnenstad te maken heeft, een goede kans om zoo maar opeens verrast te worden met zoo'n vriendelijk cadeautje uit bloemenland. Mij overkwam het al meteen op Zaterdag middag, in de Spiegelstraat. Ik wist van geen rozenweek, van geen rozententoonstelling, van geen Rose Marie. En daar kwam opeens een hand en bood me, of het zoo maar niets was, twee rozen aan twee kleine guitige rozenknoppen op parmante hooge stelen en met een paar dauwige waterdruppels op hun stevige groene bladeren. Ik knikte van nee. Maar de hand hield vol en een stem zei, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was: „Rozenweek!" Toen ben ik met de twee rozen naar huis gestapt en ik heb getracht mijn aanvankelijke weigering tegenover het twee tal weer goed te maken door ze met zorg neer te zetten in het sierlijkste kristallen kelkje, dat ik bezat. En daar ik nog niet heelemaal bevrijd was van mijn schuldgevoel, heb ik 's avonds, toen het begon te schemeren, een kleine kuier gemaakt naar het Munttorentje, dat ter eere van het feest heelemaal met rose rozen, witte hortensia's en groene guirlandes versierd is. Rozen in de galmgaten, rozen in de nissen, en van achter het groen pinkelen de lichtjes naai beneden en vertellen van het rozen- festijn, dat Amsterdam viert. Omdat ik toen nog niet het gevoel had dat ik me heelemaal van mijn plicht gekweten had. ben ik later naar het Vondelpark ge fietst en heb daar mijn kwartje geofferd om te genieten van het rozenfeest, dat de Am sterdamsche werkloozen er hadden aange richt. Wanneer ik nu nog ..Rose Marie" heb gezien, zal ik pas, geloof ik. het gevoel hebben, dat ik de koningin der bloemen voldoende hulde bewezen heb en dat ik een goede Amsterdam sche ben. WILLLY VAN DER TAK. Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad van 1886. 7 Augustus: In de zitting van den gemeenteraad te 's-Hage. is ingekomen een verzoek van den heer H. Hemans. te Londen, om voorloopig concessie voor den aanleg en de exploitatie van een pier te Scheve- nlngen. De „Oldenbarnevelt" in de vuurlinie. Mitrailleurkogels op voordek en sloependek. „Spaansch avontuur" bij Mallorca. De „Johan van Oldenbarnevelt" van de S.S. M. „Nederland" is Donderdag middag te Amsterdam teruggekeerd. De reis heeft in Palma, een tou ris ten- haven op de Zuidkust van Mallorca, die op de terugreis wordt aangedaan voor de passagiers een „Spaansch avontuur" opgeleverd. Op 31 Juli. 's morgens om zeven uur, was hfct schip de baai van Pa'.ma binnengeloopen om enkele touristen aan boord te nemen. Aanvankelijk zoo vertelde een der opvaren den, de heer G. Leenheer, leek alles tamelijk rustig. We waren op veiligen afstand voor anker gegaan. Natuurlijk wisten we aan boord, dat het in Spanje een heksenketel is. maar we hadden niet gedacht, dat we er nog van zoo dichtbij kennis mee zouden maken. Voor alle zekerheid was order gegeven, dat niemand van boord mocht en dat was maar goed ook. Tegen halfelf verschenen twee bom bardementsvliegtuigen boven de stad, De hel was losgebroken. Langer dan twintig minuten hebben zij de hoofd gebouwen van de stad, een prachtige kathedraal, waar we misschien een paar kilometer aflagen, gebombar deerd, ook een fabriek en een verster king, achter de kerk gelegen, moesten het ontgelden. We konden met de kijker de bommen duide lijk zien vallen en uiteenspatten. Op een paar plaatsen brak brand uit.maai' de grootste verrassing zou nog komen: Het afweergeschut van de stad begon te werken ende mitrailleurkogels vielen bij ons aan boord, op het vierde klasse voordek en op het sloependek. Daar vonden we er later een rechtop in het dek staan. Niemand merkte er iets van, voor we alweer goed en wel vertrokken waren. U begrijpt, dat we daar haast mee maakten. Om 11 uur liepen we de baai uit, waar een ïtaliaansch oorlogsschip lag. dat met zijn af weergeschut de bombardementsvliegtuigen volgde, als ze te dicht bij de haven waren ge komen.... We hebben nog een officier van het Italiaansche schip aan boord gehad om den kapitein de noodige inlichtingen te geven. Ook eenige vluchtelingen zijn aan boord ge komen, o.w. een Engelsche dame, die door een granaatscherf was gewond. Ja, in Palma was het verre van rustig, zoo vertelde de heer Leenheer verder, en ik was blij, toen we weer in volle zee waren. De Spaansche agent, die aan boord was gekomen, had erg' weinig lust om weer naar Palma terug te gaan, maar ten slotte zag hij toch de nood zakelijkheid in en is hij maar weer in de sloep gestapt. Verder heeft de reis niets bijzonders opgeleverd en Spaansche oorlogsschepen heb ben we niet gezien." Zeer brutale overval te Amsterdam. Rijwieldief poogt meisje haar fiets te ontrukken. Donderdagmorgen heeft op de Nassaukade bij de Zaagpoortsbrug te Amsterdam een bru tale overval plaats gehad. Een 17-jarig meisje, dat in gezelschap van haar broertje op de fiets reed. is op deze hoogte aangevallen door een ongeveer 50-jarigen man, die haar van haar rijwiel duwde en ermede van door ging, bewerende dat de fiets van hem was. Het meisje verzette zich uit alle macht, daarbij krachtig door haar broertje ter zijde gestaan. Weldra kwam er van alle kanten publiek toc- loopen, met het gevolg dat de man de fiets los liet en er vandoor ging. Hij kon niet wor den aangehouden. DIENSTEN GULFHAVENS—ROTTERDAM VERDUBBELD. De dienst van de Gulf-havens (New Or leans, Houston en Galveston) op Rotterdam is door de HollandAmerikalijn verdubbeld. Voortaan zal elke veertien dagen een schip uit deze havens naar Rotterdam vertrekken. De diensten van Rotterdam uit blijven maandelijksche diensten. TRAGISCH GEVOLG VAN WONING UITZETTING. Donderdagmorgen is de gepensionneerde mijnwerker v. d. B. te Heerlen uit zijn woning gezet. De vrouw des huizes, die reeds lang aan een hartkwaal lijdende was, moet zich dit zoo hebben aangetrokken, dat zij bij de naaste buren in elkaar is gezakt en na enkele oogen- blikken is overleden. De huisdokter van het gezin zou reeds tweemaal een uitzetting heb ben weten te voorkomen door een verklaring, dat het gezin door den zwakken gezondheids toestand der vrouw niet kon verhuizen. Een andere geneesheer zou echter de meening zijn toegedaan, dat uitzetting voor de vrouw geen nadeelige gevolgen zou hebben. HEVIGE VECHTPARTIJ EISCHT ACHT DOODEN. PAMEKASAN, 6 Aug. (Aneta). In het district Arosbaja zijn bij een vechtpartij in een dessa acht personen gedood.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5