Een forensendorp in opkomst. Duurzaam papier. Hel Beêmftiiksie 54e Jaargang No. 16296 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Zaterdag 8 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.Y. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1Ö132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels J 1.75, elke regel meer 1 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verües van Hand, Voet of Oog f 400 Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verües andere vinger f 30.- het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Natriumlampen verlichten den weg AmsterdamHaarlem. De automobilist rijde dus voortaan met parkeerlicht. Tot voldoening van de duizenden automo bilisten is de natriumveriichting van den drukken auto-verkeersweg Amsterdam Haarlem thans gereed gekomen en inmiddels reeds in gebruik genomen. Een ieder die vroe ger dezen weg 's avonds per auto gereden heeft zal uit eigen ervaring weten, welk een uiterst gevaarlijk traject dit was. Het aantal auto-ongelukken op dezen weg was dan ook schrikbarend groot, terwijl deze lang niet al tijd aan roekeloosheid der automobilisten wa ren toe te schrijven. Dank zij het voor wegverlichting zoo prac- tische natriumlicht is het mogelijk geweest dit traject tot een idealen autoweg te maken, de na het invallen van de duisternis met dezelfde veiligheid bereden kan worden als overdag, temeer waar zelfs nachtelijke mist bij natriumlicht doorzichtig blijkt te zijn. Nu de verlichting van dezen weg zoo verbe terd is, dat tot op honderden meters personen en auto's volkomen scherp waarneembaar zijn, worden automobilisten gemaand hun groote koplampen te dooven en met parkeer licht te rijden ten einde tegenliggers niet noodeloos te verblinden. Het Ca. 14 K.M. lange traject van Sloterdijk tot Haarlem is voorzien van 385 „Philora"-na- triumlampen van 100 Watt (650 Decalumen), die gemonteerd zijn op 9 M. hooge zigzag ge plaatste palen. De verlichting is zoo uitgevoerd dat niet alleen de rijweg, maar ook het fiets pad en de trambaan uitstekend zijn ver licht. VERKEER VELSENBLOEMEND AAL. De A.N.W.B. deelt ons mede, dat de Berg weg te Bloemendaal, waaraan gelegen is ,3i'ederodeduin". de Middendumerweg en de Velserenderlaan te Santpoort voor het verkeer met auto's zijn opengesteld, gedeeltelijk echter slechts in één richting. Leegstaande woningen. Vergrooting der verhuurmogelijkheid. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad: Het aantal leegstaande woningen van de met financieelen steun van het Rijk en de gemeente gebouwde middenstandswoningcom plexen is grooter dan in verhouding met het totaal aantal leegstaande woningen in deze gemeente verwacht mag worden. Het vorenstaande betreft de midden standswoningcomplexen van de: Woningbouwver. „Huis ter Cleeff" 70 wonin gen; Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak" 52 woningen; Haarlemsche Stichting voor Wo ningverbetering 74 woningen; Woningbouw- vereeniging „Tuinwijk Noord" 65 woningen; Woningstichting „Patrimonium" SI woningen; Woningbouwvereniging „Tuinwijk" (Zuid) 86 woningen. Een ingesteld onderzoek naar de oorzaak van het groot aantal leegstaande woningen van genoemde verenigingen, heeft ons de overtuiging geschonken, dat als voornaamste reden moet worden aangemerkt de sobere in richting der woningen, waardoor zij de con currentie met de in den laatsten tijd ge bouwde woningen met meer „luxe" en met on geveer gelijke huurprijzen, niet kunnen door staan. De financieele nadeelen van het leegstaan der woningen nopen er toe maatregelen te treffer, om de verhuurmogelijkheid te ver groten. Wij hebben daarom nagegaan, welke ver anderingen aan de middenstandswoningen moeten worden aangebracht, ten einde ze meer te doen aanpassen aan de eischen, welke thans aan dergelijke woningen worden ge steld. De totale kosten van het aanbrengen dei- verbeteringen worden op ten hoogste f 195.255 geraamd. B. en W. stellen voor, dit bedrag voor het omschreven doel beschikbaar te stellen. (In een Russisch laboratorium is een nieuwe papiersoort vervaar digd, die 1000 jaar zondeibederf kan bestaan en goedkoop te pro- duceeren is.) Men heeft reeds jaren proef na proef genomen Om tot een duurzaam soort papier te komen, Dat door den tand des tijds niet zal vergaan, Maar ongerept door eeuwen kan bestaan. Dit is een knap en achtenswaardig streven. Want menig document verdient te leven, Tot stichting van het verre nageslacht En eer van hem, die het heeft voortgebracht. Maar onze tijd loopt zoo in de papieren, Dat wij nakomelingen niet plezieren, Wanneer straks alles, dat tot druk geraakt. Op het papier dat standhoudt, wordt gemaakt. Dan zou ter wereld gauw geen plaats meer wezen Voor anders dan papier, naar ik zou vreezen, Thans dreigt wel niet onmiddlijk dit gevaar, Maar zeker over een paarhonderd jaar. En bovendien, er valt, om 't zacht te zeggen, Met ieder stuk zoo'n eer niet in te leggen, W-el heel veel komt op het papier te staan, Dat beter maar heel spoedig kan vergaan. Denk maar eens aan de series van verdragen, Waaraan de staten zich sinds jaren wagen. En die hoe zorgzaam men ze ook bewaart, Weer nietig zijn, tot scheurpapier verklaard. Als over duizend jaar men die mocht lezen. Dan zal het oordeel lang niet prettig wezen, Dan zal men lachen om dien ouden tijd, Die zoo verwikkeld was in dommen strijd, Die zoo zijn tijd en zijn geluk vermorste En zooveel leed door eigen blindheid torste, Men maak' de keus voor duurzaamheid heel klein, Alleen voor dat, waarop men trotsch mag zijn. P. GASUS. Diphterie-bestrijding Haarlem. te Inenting heeft veel succes gehad. Zooals men weet wordt te Haarlem reeds eenige jaren gelegenheid gegeven om school kinderen tegen diphterie te laten inenten. Daarvan is veel gebruik gemaakt. Verleden jaar zijn weer zoo vertelde de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, dr. W. B. Smit ons 2500 kinderen immuun gemaakt door 3 keer te worden in geënt. Dit inenten heeft tengevolge gehad, dat er thans te Haarlem zoo goed als geen gevallen van diphterie meer voorkomen. Het aantal gevallen was: 1932: 110 1933: 54 1934: 14 1935: 7 Over eenige weken zal weer opnieuw ge legenheid gegeven worden tot inenten. Bevolking van Haarlem. Uitbreiding gaat minder snel. De bevolking van Haarlem steeg in het 2de kwartaal van dit jaar van 131.572 tegen 132.103 Een vermeerdering dus van 531. In hetzelfde kwartaal van 1935 bedroeg de stijging evenwel 932. De groei van Haarlem gaat dus den laatsten tijd iets langzamer dan enkele jaren geleden, want over het le kwartaal hebben wij dit feit ook reeds geconstateerd. Het vestigingscijfer over de maand Juni was 60.67 tegen 80.98 in Juni 1935. (Deze cijfers zijn berekend per 1000 inwoners over een vol jaar). De werkloosheid te Haarlem. Een sombere statistiek. Uit de Statistische Gegevens, der gemeen te Haarlem halen wij nog de volgende bij zonderheden over de werkloosheid te Haar lem: Bij de Arbeidsbeurs waxen eind Juli inge schreven als werkloos: Handelskantoor bedienden 275 Metaalbewerkers 1022 Bouwvakarbeiders 1801 Grafische vakken 130 Fabriek, haven en transport 1411 Land en tuinbouw 154 Andere bedrijven 1350 Totaal 6143. Daarvan waren 355 20 jaar of jongr, 1745 2130 jaar. 3901 3164 jaar en 142 65 jaar en ouder. Verder waren ingeschreven 239 vrouwen, waaronder 75 kantoor- en handelsbedienden en 105 personeel van huiselijke diensten. 66 iwaren 20 jaar of jonger, 95 2130 jaar en 78 3164 jaren. De geldelijke uitkeeringen aan valide werk loozen bedroegen over Juni f 209.117.64 tegen f 179.120.35 in dezelfde maand van 1935. Bij de tijdelijke werkgelegenheid geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente ge boden waren in Juni 470 werkloozen ge plaatst tegen 427 in Juni 1935. Dat het met de werkgelegenheid in de bouwvakken slecht gaat blijkt wel uit het feit dat in het tweede kwantaal bouwver gunning is gevraagd voor werken tot een .totaal bedrag van f 516.035 tegen f 1046.554 in dezelfde maanden van het vorige jaar. Hoe Bennebroek reilt en zeilt- Het aantal ingezetenen van Bennebroek is in de laatste 5 jaar van 2000 tot 2700 ge stegen. Een flinke vooruitgang dus! Dit komt voor een deel doordat het dorp door forensen ontdekt is. Er wonen nu al een 60 forensen, 60 gezinnen wat voor een kleine gemeente heel wat beteekent. Bovendien biedt Benne broek wat uitbreiding van bebouwing be treft vele mogelijkheden, zoodat het meentebestuur van de toekomst nog goede verwachtingen heeft. Bennebroek kan natuurlijk niet op elk ge bied met nabij-gelegen forensen-gemeenten concurreeren. Bloemendaal en Heemstede hebben lagere belastingen. Dit komt niet om dat mc n Bennebroek royaal is met geld uitgev- naar omdat de financieele bron nen bei:, -ter zijn. Allereerst is het „koppen"- geld (de rijksuitkeering per ingezetene) slechts f 2.80, terwijl er gemeenten zijn die f 20 krijgen. Heemstede ontvangt zelfs nog f 8 Dit komt omdat Bennebroek in den ouden tijd (voor de crisis) zeer lage belastingen hief, terwijl er bovendien zeer weinig geld werd uitgegeven voor politie, enz. Dit is oor zaak dat de uitkeering voor Bennebroek, die naar die vroegere inkomsten en uitgaven be rekend wordt, zoo klein is. Bovendien heeft Bennebroek gas van Heemstede en electriciteit en water van de provincie, maar zoo dat de gemeentekas er geen cent voordeel van heeft. Andere ge meenten drijven nu voor een deel op de win sten uit de bedrijven. Wat de provincie be treft is daaraan niets te veranderen,-maar het zou ons niet verwonderen als Bennebroek indien over 3 of 4 jaar het gascontract met Heemstede afgeloopen is, bij het gemeente bestuur van Heemstede zal aankloppen om ook een klontje uit de gaswinst-pap te krij gen! De gemeentefinanciën van Bennebroek staan er voor het volgend jaar niet slecht bij. Het is zoo werd ons verzekerd wel zeker, dat de begrooting voor 1937 dezelfde opcenten zal brengen op de Gemeentefondsbelasting (55) en op de Personeele Belasting (155175). Alleen is het mogelijk, dat een paar opcenten geheven zullen worden op de Vermogens belasting, een belastingbron die Benne broek tot heden nog niet heeft aange boord. Bennebroek heeft ongeveer 40 werkloozen. Dit is, bij vele andere gemeenten vergeleken niet bijzonder hoog. Per 100 ingezetenen is het 1.48, tegen te Haarlem 4.77. Bennebroek zou geheel uit de zorgen zijn als zich in het komende jaar nog enkele tientallen forensen vestigden. Het gaat in zoo'n kleine gemeente om enkele duizenden guldens, die de balans der financiën al ten gunste kunnen doen omslaan. 30 nieuwe bewoners die gemiddeld f 200 belas ting aan de gemeente betalen wil zeggen een meerdere ontvangst van f 6000. Dat is op het gemeentelijk budget al heel wat! Met den toeloop van forensen gaat het den laatsten tijd evenwel zachtjes aan. Eerst OLYMPISCHE SPELEN BERLIJN. Met de schitterende prestaties Leeft thans elke sportsman mee. 't Was of ik Osendarp zag loopen, 'k Ben namelijk distributie-abonné. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) JHR. J. P. W. VAN DOORN. ging 't flot, zoodat de bouwers op speculatie heel wat middenstandswoningen zetten in het park ten Westen van den rijksweg. Maar nu er een 10-tal huizen onbewoond staan, zijn de speculatie-bouwers wat voorzichtiger ge worden. Zij bouwen voorloopig niet meer, misschien ook wel omdat het nu moeilijker geworden is bouwcrediet te verkrijgen. De in dit park gezette huizen zijn mooi. zoodat er op den duur zeker wel huurders voor die huizen zullen komen. In het Duin (het mooie duinterrein ten Oosten van den rijksweg, met veel natuur schoon) is bestemd voor de villa's. Daar wordt nog geregeld in opdracht gebouwd, zoodat elke villa die er komt meteen ook bewoond wordt Bennebroek trekt dus nog wel. De forensen hebben in de N.Z.H. ook een uitstekende verbinding. Toch zou Bennebroek nog meer als forensendorp in trek komen als er meer treinen aan het station Vogelenzang-Benne- broek stopten. Het gemeentebestuur heeft er bij de directie der Spoorwegen op aangedron gen, maar tot heden zonder succes. In Bennebroek is nog gelegenheid om in een mooie omgeving wel duizenden huizen voor forensen te bouwen. Er zijn voor die uitbreiding flinke breed-opgezette uitbrei dingsplannen ontworpen. Alleen aan de Ben- nebroeksche Dreef de tramweg die het Duin doorsnijdt, kunnen er al honderd of meer staan! Het gemeentebestuur doet alles om de ge wenschte nieuwe bewoners te trekken. Niet alleen dat er gas. water en electriciteit is. maar in den laatsten tijd is ook de politie op behoorlijke sterkte gebracht (vroeger werd geklaagd over te weinig politietoezicht), ter wijl ook het onderwijs goed verzorgd is, ook al doet het oude schoolgebouw verlangen naar een nieuw. Een gedeelte van Bennebroek's inwoners leeft vrijwel door de overigen vergeten, voort. Dat zijn de 500 verpleegden in het krank zinnigengesticht „Vogelenzang". Practisch kosten die aan de gemeente niets, maar toch krijgt men daarvoor de rijksuitkeering per ingezetene berekend, want zij worden tot de bevolking gerekend. Enkele gegoeden zijn ook nog aangeslagen in de belasting. Boven dien zijn de aanslagen van de doctoren en het personeel van beteekenis voor het Ben- nebroeksche kohier. Gestolen auto terecht. Maar wat er in lag niet. De auto, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag van de Nieuwe Groenmarkt was ge stolen, is denzelfden nacht door een onbe kende bij een garagehouder aan de Zocner- vaart afgeleverd. De man vroeg of men zijn auto, die defect was geworden wilde komen halen en zoolang in de garage wilde zetten. Hij zou den wagen later terughalen. Natuur lijk heeft hij zich niet meer vertoond. De ga ragehouder maakte uit de omschrijvingen in de kranten op dat de bij hem bezorgde wagen de gestolen auto moest zijn en stelde de politie hiervan in kennis. De eigenaar kan nu zijn auto defect terug krijgen. Maar eenige voorwerpen, die hij erin had laten liggen zal hij wel nooit terugzien. Adres van de Haarlemsche .Horecaf" aan B. en W. en den Raad. Heemstede Zaterdag. Zooals wij meldden is het vandaag 20 jaar geleden, dat Jhr. J .P. W. van Doorn in functie trad als burgemeester dezer gemeente. Ofschoon dit feit niet officieel gevierd wordt, mocht de burgemeester toch eenige bloemstuk ken ontvangen, n.l. van het personeel der se cretarie, het personeel van openbare werken en van het muziekgezelschap „Excelsior". Ver der kwamen vele kaartjes en telegrammen in. Gelijkstelling in personeele belasting met winkels verzocht. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café- en Aanverwante Bedrijven „Hore- caf", heeft een adres gezonden aan het Haar- lemsch College van B. en W. en aan de leden van den Raad. Wij ontleenen hieraan het volgende: „De toestand in de restaurant- en cafébe drijven hier ter stede is dit jaar wederom 'slechter geworden. De vele hooge vaste lasten, welke op dit bedrijf drukken, verhinderen de aanpassing der verkoopprijzen in genoemd be drijf aan de gedaalde koopkracht van het publiek. Tengevolge van de gedaalde valuta in de ons omringende landen en de deviezen- maatregelen blijft de vreemdeling weg en reist de Nederlander naar het buitenland, eveneens tot groote schade van dit bedrijf. Reeds door vele bedrijven konden de belas tingen niet meer ten volle worden opgebracht. Voor velen staat het faillissement voor de deur met als gevolg ondergang van het gezin en werkloosheid der arbeiders. In dezen tijd van ontwrichting wreekt zich de onbillijkheid, dat van benoemde bedrijven personeele belasting geheven wordt, welke in wezen een verteringsbelasting, ten aanzien van het restaurant- en cafébedrijf in een be drijfsbelasting is ontaard". Adressanten verzoeken het college daarom dringend het zoo zwaar getroffen bedrijf tege moet te komen, door het ten aanzien van de personeele belasting gelijk te stellen met win kels, zoodat de huurwaarde daarvan slechts voor 1/3 in aanmerking komt en het desbe treffend besluit te doen nemen vóór l Sep tember a.s., opdat het met ingang van 1 Jan. 1937 van kracht kan worden. I Het woord is aan.... Carel Vosmaer: Ik haat de wezens, die heeren zijn, en geen mannen. Morgen moet men een nieuw belastingplaatje op zijn fiets hebben. Anders volgen bekeuringen. Het is vandaag de laatste dag ge weest dat men nog zonder bekeurd te worden met het oude kon rijden. Mor gen is echter de door den minister van financien verleende termijn van acht dagen, waarin geen proces-verbaal zou worden opgemaakt tegen hen die met het oude plaatje op hun fiets reden, afgeloopen. Wie dan dus zonder nieuw belas- tingmerk rijdt wordt onherroepelijk bekeurd! Het Bloembollenbedrijf. Samenwerkende organisaties keuren bedrijfs- maatregelen goed. Naar „Kweekersblad", het orgaan van het Holl. Bloembollenkweekers-Genootsch., meldt hebben de besturen der samenwerkende or ganisaties van bloembolllenkweekers, n.l. de Ned. Tuindersbond. het Holl. Bloembollen- kweekers-Gootschap. de C. B. T. B afd. Hol landBrabant en de Dioc. R.K. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, schrif telijk aan den Minister van Landbouw en Vis- scherij hun gezamenlijk standpunt uiteenge zet. dat zij ten opzichte van de bedrijfs-maat- regelen voor het bloembollenbedrijf innemen. Zij achten die maatregelen gunstig voor het bloembollenbedrijf en oordeelen het hoogst noodzakelijk, dat de minimumprijzen en de afkoop van het surplus ook voor het plantjaar 1936/1937 gehandhaafd blijven. Een teeltregeling alleen wordt onvoldoende geacht. Voorts wordt gevraagd, dat de regeering zich niet geheel afzijdig houdt van de finan cieele regeling van het bedrijfsplan 1936/1937 doch het bedrijf steunt, door ten behoeve van het surplusfonds garantie te geven voor de juiste betaling van eventueel surplus. De burgeroorlog in Spanje. pag. 4 De Grieksche premier Metaxas neemt vier portefeuilles op zich. pag. 4 Rusland koopt 40.000 ton haring. Het Nederlandsche legerbestuur zou grens troepen willen vormen. pag. 3 Een forensendorp in opkomst. pag. 1 Van Vliet wint een zilveren medaille te Ber lijn- pag 9 Goede prestaties van Brasser bij den tien kamp. pag 9 Een sprintfinale met incidenten bij de Olym pische Spelen. pag. 10 Het Duitsch voetbalelftal verliest van Noor wegen. Bioscopen. ARTIKELENENZ. pag. 10 pag. 6 Dr. W. G. N. van der Sleen: Even naar Rome en Napels. pag. 5 R. Pfaff: Met de Veendam naar het Noorden. oag. 5 Financieele Kroniek: Het verband tusschen goudproductie en goederenprijzen niet zoo nauw als wel eens wordt voorgesteld. oag 7 Dr. D. M. Hoogeveen: Notitie van een Griek sche reis. pag. 4 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. Dag. 6 Van onzen Londenschen correspondent: Een eerzuchtig ambtenaar ontslagen. P. v. d. Hem: „De Spaansche Furie". 7 H.D Vertelling Guus Betlem Jr.: De sprong in het oneindige. pag. 5 pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11 r" Sport in 't kort.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1