Otympistüe S(tde& De wielrenner Van Vliet wint voor ons land de eerste gouden medaille. De Haarlemmer Van der Kroft brengt een bronzen medaille mee. ATHLETIEK Dames-athletiek. DE TIENKAMP. MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S D A G B E A D 6 Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tini Wagner in de finale 100 M. vrije slag. Nederland wint den Hockeywed strijd tegen Frankrijk. Ooms en Leene winnen den tweeden prijs in de tandem-race. Osendarp laat den stok vallen. De Marathonloop door een Japanner gewonnen. w tze NeCerlandsche wielrenner I Van Vliet, heeft er voor ge zorgd, dat ons land voor de eerste maal een gouden me daille heeft gewennen. Ook op zwem- gebied werd de naam van Nederland zoowel door de dames als heeren hoog gehouden, evenals door Bob Maas en Kagchelland bij het zeilen. Brasser eindigde als No. 5 in den moeilijken Tienkamp. Leene en de Haarlemmer Ooms veroverden den tweeden prijs in de tandemrace en de Haarlem- sche kanovaarder Van der Kroft wist op een bronzen medaille beslag te leggen. Be Nederlandsche estafette- athletiekploeg werd leelijk gedu peerd, doordat Osendarp dicht bij de finish den stok liet vallen. De Neder landsche estafette-athletiekploeg dames had bij de 4 maal 100 M. geen succes. De laatste daig-van die Olympische aitihletiek bracht Zondag e enige hoogtepunten, nl. drie ©stafet'beloopen en den Marathon. Te drie uur startten, toegejuicht door de 100.000 toeschouwers in de geweldige sport- arena de Marathonloopers. De Nederlandsche ploeg gediskwalificeerd. De 4 maal 100 meter estafette, waarbij Ne derland naar verwacht mocht worden op Amerika na den snelisben tijd zou maken, is voor de onzen op een zeer groote teleurstel ling uitgeloop en. Het wisselen was niet zoo goed, als men dat zou hebben gewenscht. Toen Osendarp van Berger den stok kreeg, lag hij op de vierde plaats met den Duitscher Homberger enkele meters voor zich. Onze kampioen liep echter zóó geweldig, dat hij den Duitscher in de laatste meters voorbijging en als derde door de finish ging. Ongeveer 10 meter voor de eindstreep raakte Osendarp echter den stok kwijt. Dit gebeurde juist toen hij den Duitscher pas seerde. Daar Osendarp zonder stok binnen kwam. moest dus onze ploeg worden gedis kwalificeerd. Onmiddellijk nadat de speaker had aan gekondigd, dat Nederland was gediskwalifi ceerd, hebben we Osendarp in zijn kleedka mer opgezocht. Onze loopers waren opge wonden. „De stok is mij uit de hand geslagen", zei Osendarp... „Toen ik op dezelfde hoogte lag als de Duitscher. sloeg Homberger tegen den stok, dien ik in de linkerhand had, met zoo'n kracht, dat ik hem verloor". Direct heeft Nederland een protest inge diend. Inmiddels was de „Ceremonie proto- colaire" voor de winnaars reeds gehouden. Van de finish was een film opgenomen; de jury besloot af te wachten, totdat deze film zou zijn ontwikkeld. Het Nederlandsche protest kan niet in behandeling worden genomen. Het staat thans wel vast. dat het protest van Nederland inzake de 4 x 100 meter estafette geen succes zal hebben, hoewel van een offi- cieele afwijzing ook geen sprake is. De merk waardige omstandigheid doet zich n.l. voor, dat het officïeele filmpje, dat steeds van de finish wordt genomen, zoek is geraakt. De voorzitter van de jury, de heer Ekelund (Zweden i heeft zoowel Osendarp als Hom berger bij zich geroepen. De Duitscher ver klaarde op eerewoord, dat hij Osendarp den stok niet uit de hand heeft geslagen. Osendarp gaf daarop zijn lezing van het ge val eveneens op eerewoord. De heer Ekelund. die op zeer voorzichtige wijze dit moeilijke ge val behandelde, zei daarop tegen den Duit scher, dat hij den indruk had gekregen, dat deze Osendarp vermoedelijk wel heeft geraakt, maar dat van opzet geen sprake is geweest. Alles is slechts een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Beide athleten hebben vlak naast elkaar geloopen. waarbij ze zonder uit hun banen te komen elkaar naar wel als vaststaand kan worden aangenomen, hebben aangeraakt. Een protest zou naar wij nader vernemen, toch weinig succes hebben gehad, daar de jury hoogstens had kunnen besluiten de Duitsche ploeg te diskwalificeeren. Nieuw wereldrecord. De loop werd een phenomenaal succes voor de Amerikaansche ploeg. Owens, Metcalfe. Draper en Wykoff slaagden er ml. in, een nieuwe wereldrecord te vestigen in den haast onbegrijpelijken tijd van 39.8 sec., d.i. dus een gemiddelde voor eiken looper van 9.95 seconde. Ook aan het Duitsche publiek wend een zeer ernstige teleurstelling bereid. De roemruchte 4 maal 100 meter dames-estafetteploeg toch. welke den vorigen dag me't 46.3 sec. een nieuwe wereldrecord vestigde, behaalde de gouden medaille niet. De laatste loopster ver loor nl. bij het wisselen eveneens den stok, waardoor zij moest opgeven. Op dat fatale moment hadden de Duit sche meisjes ongeveer 8 meter voorsprong op Amerika. Het gejuich, dat steeds door heit stadion had geklonken, toen de Duitsche meisjes met zoo'n groot en voorsprong voorop liepen, ver stomde eensklaps. Amerika werd thans win naar. De zes damesploegen startten in deze volg orde: De Hongaar Csik won de 100 M. vrije slag. 1. Engeland, 2 Italië, 3 Vereenigde Staten, 4 Duitschland, 5 Canada, 6 Nederland. Mej. Ter Braake was goed weg en zij bleef op een behoorlijke plaats. Het wisselen met mej. Koen was goed. Toen de derde loopster, mej. De Vries startte, was er nog een kansje op een derde plaats, maar de volgende loop ster van Canada was te sterk. Ook de wissel tusschen mej. De Vries en mej. Koning was behoorlijk. Door het falen van den Duitschen wissel lag mej. Koning vierde. Zij was echter niet opgewassen tegen de laatste Italiaan se he, mej. Valla. Eerste werd Amerika in 46.7 sec. tweede Engelland anet 47.6 en derde Canada met 47.8 Italië noteerde 48.7, terwijl onze meis jes 48.8 sec. liepen, dus een minder goede tijd dan den vorigen dag. Twee Nederlandsche records verbeterd. Onze heeren - esta f e tteplo eg won naar het scheen zonder inspanning, ondanks het feit, dat zij een zware serie had geloot. De volg orde, waarin de zes ploegen startten, was: 1 Engeland. 2 Hongarije, 3 Frankrijk, 4 Nederland, 5 China, 6 Argentinië. Boersma startte goed. Hij haalde den voor hem loopenden Chinees Poh in. De wissel met Van Beveren was uitstekend en toen deze laatste aan Berger overgaf, was de zege reeds bijna een feit. Engeland en Hongarije bleven ver beneden de verwachtingen. De laatste wissel, die tusschen Berger en Osen darp, had misschien nog een tikje beten* kunnen zijn. Onze kampioen liep ver voor de anderen uit en zonder zich sterk in te spannen, ging hij als eerste over de eind streep. Tijd 41.3 sec. Argentinië werd No. 2 Hongarije 3. Engeland 4. Amerika loopt in wereld recordtijd. Inmiddels had de Amerikaansche estafette ploeg reeds het bewijs geleverd, dat de United States in dit nummer onverslaanbaar zijn. De uit twee negers Owens en Metcalfe en twee blanken Draper en Wykoff bestaan de ploeg liep geweldig. De tijd was gelijk aan die van het wereldrecord, nl. 40 sec., d.i. het haast fabelachtige gemiddelde van 10 sec. per looper. In den eindstrijd werden geplaatst: Ame rika, Italië, Nederland, Argentinië, Duitsch- land en Canada. Ook onze dames in de finale. De kans voor onze dames-estafette om in de finale te komen, was zeer groot, daar Frankrijk in de eerste serie verstek liet gaan. Onze meisjes bonden den strijd aan met Canada. Oostenrijk en de Ver. Staten. Het was reeds voldoende, één ploeg te passeeren, daar er drie in de finale kwamen. Mej. Ter Braake, die startte, raakte direct eenïgszins achter op de Amerikaansche en de Camadee- sche dames, terwijl ze met Oostenrijk onge veer gelijk bleef. Onze tweede loopster mej. Koen liep uit stekend en haalde in. Mej. De Vries was ook in uitstekenden vorm; zij ging de Canadee- sche loopster, mej. Vameron, zelfs voorbij. Alle wissels van onze dames waren goed. Onze laatste loopster, mej. Koning, nam snel over, maar ze kon het in den eindspurt tegen miss Meaghers (Canada) niet houden. Eerste werd Amerika in 47.1 sec. Tweede Canada in 48 sec.*, derde Nederland in 48.4 sec. Oostenrijk lag met 49.9 sec. zeer ver achter. De Duitsche dames vestigen een nieuw wereldrecord. In de tweede serie liepen de Duitsche da mes Aibuss, Krauss, Dollinger en Doerffeldt phenomenaal. Bijna 10 nieter vóór de Engel- sche meisjes ging die laatste Duitsche loop ster door de finish. Onder stormachtig ge juich kondigde de speaker aan, dat de Duit sche dames een nieuw wereldrecord hadden gevestigd met den tijd „van 46.2 sec. Heit oude record stond met 46.5 Sec: eveneens op niaam van Duitschland. In den eindstrijd komen: Canada, Amerika, Nederland, Duitschland, Engeland en Italië. 4x100 M. estafette heeren. De resultaten van de series van het num mer 4 maal 100 meter estafette heeren lul den als volgt: Eerste serie: 1 Vereenigde Staten 40 sec. 2 Italië 41.1 sec. 3 Zuid-Afrika 41.7 sec. 4 Ja pan 41.7 sec. 5 Finland. In de finale komen Vereenigde Staten en Italië. Tweede serie: 1 Nederland (Boersma, Van Beveren. Berger en Osendarp) 41.3 sec. (nieuw Nederlandsch record, het oude re cord was 41.4 sec., door dezelfde ploeg op 29 September 1935 te Dusseldorp gevestigd). 2 Argentinië 41.9 sec. Niet geplaatst: 3 Hon garije 42 sec. 4 Engeland, 5 Franikrijtk, 6 China. Derde serie: 1 Duitschland 41.4 sec., 2 Ca nada 41.5 sec. Niet geplaatst: 3 Zweden 41.5 sec. 4 Zwitserland. 4 x 400 M. estafette heeren. De resultaten van de series van het num mer 4 maal 400 meter estafette voor heeren luiden als volgt: Eerste serie: 1 Vereenigde Staten 3 miin. 13 sec.; 2 Hongarije, 3 min. 17 sec. Niet ge plaatst: 3 Polen 3 min. 17.6 sec. 4 Japan. Tweede serie: 1 Engeland 3 min. 14.4 sec. 2 Zweden 3 min. 14.6 sec. Niet geplaatst: 3 Frankrijk 3 min. 15.2 sec. Derde serie: 1 Duitschland 3 min. 15 sec.; 2 Canada 3 min. 15 sec. Niet geplaatst: 3 Italië 3 min. 16.6 sec.; 4 Zuid-Afrika; 5. Tsj echo-Slowakije. De finale 3000 M. hindernis De Fin Iso Hollo Olym pisch kampioen. Het resultaat van den eindstrijd 3000 me ter hindernis luidt als volgt: 1 (Olympisch kampioen) Iso Hollo (Finland), 9 min. 3.8 sec., (nieuw Olympisch record), het oude re cord stond op naam van Loukola (Finland) met 9 min. 21.8 sec.)2 Tuominen (Finland) 9 min. 6.8 sec.; 3 Dompert (Duitschland) 9 min. 7.2 sec.; 4 Matilainen (Finland) 9 min. 9.8 sec.; 5 Manning (Ver. Staten) 9 min. 11.2 sec.; 6 Larsson (Zweden) 9 min. 16 6 sec. De finale 4x100 M. estafette heeren. Nederland gediskwali ficeerd. De eindstrijd van het nummer 4 anaal 100 meter estafette heeren luidt als volgt: 1 (Olympisch kampioen) Vereenigde Sta ten 39.8 sec. (nieuw wereldrecord), het oude stond met 40 sec. eveneens op naam van de Vereenigde Staten); 2 Italië 41.1 sec.; 3 Duitschland 41.2 sec., 4 Argentinië 42.2 sec., 5 Canada 42.7 sec. De Nederlandsche ploeg, die als derde aan kwam. werd gediskwalificeerd, wegens verlies van het wisseistokje. Engeland wint de 4x400 M. estafette voor heeren. Het resultaat van de finale van het num mer 4 maal 400 meter estafette voor 'heeren luidt: 1 (Olympisch kampioen): Engeland 3 min. 9 sec.; 2 Vereenigde Staten 3 min. 11 sec.; 3 Duitschland 3 min. 11.8 sec.; 4 Ca nada 3 min. 11.8 sec.; 5 Zweden 3 min. 13 sec.; 6 Hongarije 3 min. 14.8 sec. De Marathonloop. Zondagmiddag drie uur had de start plaats voor den Marathonloop over ruim 42 K.M. Er vertrokken 56 loopers. Eerst werd een ronde en 350 meter op de baan geloopen, waarna de deelnemers het stadion door den Marathonpoort verlieten. Na 6 K.M. had de Argentijn Zabala, de Olympische kampioen van Los Angeles, de leiding voor den Portugees Dias en den En- gelsehman Harper. Ook bij 10 K.M. lag Zabala nog aan het hoofd. Hij bereikte het eerst het keerpunt (ruim 21 K.M.) met een tijd van 1 uur 11 min. 29 sec. met den Japanner Son op de tweede en Harper op de derde plaats. Er ontspon zich een verwoede strijd tus schen deze drie loopers. De Japanner zette er alles op en het lukte hem, Zabala te pas seeren. Even later werd de Argentijn ook voorbij geloopen door Harper. Na 31 K.M. lag Son op de eerste plaats met een tijd van 1 uur 46 min. 20 sec., Harper was nummer 2 met een tijd van 1 uur 46 min. 36 sec., terwijl Zabala als derde volgde met een tijd van 1 uur 48 min, 37 sec. Het duurde niet lang of Zabala begon een inzinking te vertoornen. Hij kon de -derde plaats niet houden en werd door een aantal loopers gepasseerd. Hij viel neer maar stond weer op en liep door. Na 32 K.M. was hij echter geheel uitgeput en gaf den strijd op. De loopers naderden nu snel het Olym pisch stadion. De spanning onder de toe schouwers nam voortdurend toe. Daar verscheen de eerste looper onder de Marathonpoort. Het was de Japanner Son, die nog een geheel frisschen indruk maakte. Zeer soepel loopend rent hij op de finish af, toegejuicht door het publiek. Als tweede arriveerde met korten achter stand de Engelschman Harper, op 200 meter gevolgd door den tweeden Japanner Nan. De uitslag luidt: 1 (Olympisch kampioen) Son (Japan) tijd 2 uur 29 min. 19.2 sec. (nieuw Olympisch record). Het oude record storrd sinds 1932 op naam van Juan Zabala (Argentinië) met 2 uur 31 min. 36 sec. 2 Harper (Engeland) 2 uur 31 min. 23.2 sec.; 3 Nan (Japan) 2 uur 31 min. 42 sec.; 4 Ta- mila (Finland) 2 uur 32 min. 45 sec.; 5 Muinomen (Finland) 2 uur 33 min. 46 sec. De ontvangst der Neder landsche athleten. De Nederlandsche athletiekploeg, die Dins dag a-.-s. uit Berlijn vertrekt, zal des avonds te 10.16 uur in Amsterdam aankomen. Het ligt in de bedoeling, onzen kramigein athleten een hartelijke ontvangst te berei den. Hiervoor is reeds een commissie ge vormd. De trein zal op het eerste perron aanko men. De locomotief zal ter -eere van onze ploeg de Nederlandsc-he en de Olympische vlag voeren. Een gedeelte van het eerste perron van het Centraal Station zal voor de ontvangst van onze athleten worden afgezet. Er zal een eere haag' van leden van de te Amsterdam en in Noord-Holland gevestigde athletiekver- eenigingen, alsmede van „Vlug en Lenig" uit Den Haag worden gevormd. De leden van de diverse vereenigïngen komen in isportcos- tuuni met hun club-vlaggen, De ontvangst zal geschieden in de eerste klasse wachtka mers. Het ligt in het voornemen, aan de dames bloemen aan te bieden, voorzien van een lint met de nationale kleuren. Ook de beeren-athleten zullen een souvenir ontvan gen. De ontvangst zal waarschijnlijk door die AVRO worden uitgezonden. Naar wij nog verder vernemen zal het muziekcorps van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek, „Draka" de ontvangst op het station opluisteren. De 4x100 M. estafette dames. Het resultaat van de series 4 x 100 meter estafette voor dames luidt als volgt: Eerste serie: 1. Vereenigde Staten 47.1 sec. 2. Canada 48 sec.; 3. Nederland (Koning, Ter Braake, Koen en de Vries), 48.4 sec. Niet ge plaatst; 4. Oostenrijk. De tijd van de Nederlandsche ploeg be- teekent een nieuw Nederlandsch record. Dit bedroeg tot dusverre 50.3 sec. staande op naam van A. D. A. Amsterdam met de dames Ter Brake, Koen, Doorgeest en De Vries, ge vestigd op 27 Juni 1936. Tweede serie: 1. Duitschland 46.4 sec. (nieuw wereld record). Het oude record stond sinds 21 Juni j.l. met 46.5 sec. op naam van de nationale Duitsche ploeg. Dit is dus tevens een nieuw Olympisch record, dat sinds Los Angeles met 46.7 sec. gehoduen werd door de Ver. Staten. De drie meisjes, op wie de hoop van heel zwemlievend Nederland gevestigd is. V. 1. n. r.: Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tini Wagner. Arie van Vliet met zijn vriend en trainer Guus Schilling. No. 2 Engeland 47.5 sec. 3. Italië 48.6 nit ge plaatst:. 4. Finland. Het resultaat van de beslissing 4 x 100 M. estafette voor dames luidt: 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten in 46.9 sec., 2. Engeland 47.6 sec; 3. Canada 47.8 sec.; 4. Italië 48.7 sec.; 5. Nederland (de dames Koning, Koen en De Vries), 48.8. Duitschland gediskwalificeerd wegens het verliezen van den stok. Hoogspringen voor dames. Het resultaat van de beslissing hoogsprin gen voor dames luidt: 1. en Olympisch kampioene: Ssak (Hon garije) 1.60 meter (bij het overspringen 1.62 meter), 2. Odam (Engeland) 1.60 meter; 3. Kaun (Duitschland) 1.60 meter; 4. Rat jen (Duitschland) 1.58 meter; 5. Nicolas (Frank rijk) 1.58 meter. Brasser eindigt als vijfde Hij krijgt op het beslissende moment een blessure aan den linkervoet. Toen na het afwerken van negen nummers va nden tienkamp de speaker den stand be kend maakte, had Brasser op de Nos. 5 en 6 zulk een grooten voorsprong, dat het haast zeker scheen, dat onze landgenoot als vierde dus als beste Europeaan, zou eindigen. In den 1500 Meter loop, die nog restte, kon Brasser n.l. een goede prestatie boeken. De landgenooten op de tribunes werden echter ernstig teleurgesteld, toen zij Brasser die in de eerste groep startte zeer langzaam, haast sloom zagen loopen. Niemand begreep hier iets van. Maar geen van de toeschouwers kon weten, dat Brasser met een verbonden voet de 1500 meter moest loopen. Bij het pols stokhoogspringen was hij n.l. zóó ongelukkig op den linker voet terecht gekomen, dat het aanvankelijk scheen, dat onze tienkamper niet verder zou kunnen deelnemen. De arts van onze athletiekploeg heeft hem echter verbonden; daarna kon hij in den 1500 meterloop nog meedoen, waardoor hij ten minste nog een aantal punten behaalde. Weliswaar bleef Brasser nog vóór den Zwitser Guhl, maar de Duitscher Huber be haalde in den 1500 meterloop zooveel punten, dat hij vóór Brasser op de vierde plaats kwam. Brasser liep de 110 M. horden in 16.2 sec. en den discus wierp hij 39.45 meter. De eindstrijd van den tienkamp luidt: 1. en Olympisch kampioen: Morris (Ver. Staten) 7900 punten, nieuw wereld- en Olym pisch record, oude wereldrecord 7825 punten; oud olympisch record 7398 punten. No. 2 Clark (Ver. Staten), 7601 punten; 3. Parker (Ver. Staten) 7265 punten; 4. Huber (Duitschland) 7087 punten; 5. Brasser (Ne derland) 7046 punten; 6. Guhl (Zwitserland 7033 punten. Er waren 17 deelnemers. Brasser had in de 1500 M. willen opgeven. Wij hebben na afloop van den tienkamp Brasser opgewacht in zijn kleedkamer. Het duurde lang voor dat hij, die ons nationaal record van 6489 op 7046 punten had gebracht verscheen. Hij had gewacht tot het voor hem teleurstellend resultaat, n.l. dat hij op het laatste moment de vierde plaats had ver speeld, bekend werd gemaakt. Ook nu was hij het toonbeeld van kalmte. Hij vond het jammer, dat hij door zijn blessure zoo was gehandicapt, maar er was nu eenmaal niets aan te doen. Hij nam de zaken heel rustig op. „Ik heb trek in een stukje eten", zei hij en toen vertelde hij iets over de pech, die hem had getroffen. ,,Ik was met het speer werpen beslist verder gekomen en met het polshoog had ik ook meer kunnen bereiken. Maar enfin een andere maal ben ik misschien gelukkiger". „Hoe ging het met den 1500 meterloop?" „Ik had eerst willen opgeven. Ik heb er tijdens den loop meermalen aan gedacht om er maar mee op te houden. Het was een vreemd gevoel: ik wilde wel harder, maar ik kon niet, ik was heelemaal niet moe". „Wat zijn uw indrukken verder over den tienkamp?" ,.Dat, lean ik nu nog niet zeggen", ant woordde Brasser bedachtzaam; „ik moet eerst eens alles verwerken". Dit korte gesprek heeft ons weer in de overtuiging versterkt, dat hij een sportman, is, waarop Nederiand trotsch kan zijn.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10