Wielrijden. Hat Voetbaltournooi. Het Hockey-tournooi. Schermen. Polo te paard. Het Handbaltournooi. Het Basketball-tournooi Onze landgenooten in het Zwemtournooi. Het Worsteltournooi. MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S DAGBES D 7 De jollenzeiler Kagchelland. Van Vliet wint een gouden medaille Het was een geheel andere Van Vliet, dien wij Zaterdagavond na afloop van de tijd-race in de kleedkamer zagen. Vrijdag totaal ge deprimeerd, thans zoo blij als een kind met zijn gouden medaille, verdiend na een schit terende race tegen het horloge, waarbij hij een tijd noteerde van 1 minuut 12 sec., wat een nieuw Olympisch record beteekende. Na Van Vliet kwamen nog meer dan tien renners en toen kwam die angstige spanning of een concurrent nog den tijd van Van Vliet zou verbeteren. Vooral de Franschman Georget ging goed; deze bleef slechts 4 5 sec. boven den tijd van Van Vliet. Tenslotte vloog Pola over de baan, doch op de laatste 200 Meter zakte hij beslist af; 't bleek, dat hij nog ruim een seconde boven den tijd van Van Vliet was gebleven. Een luid gejuich steep op; de honderden Nederlanders op de tribunes zwaaiden met vlaggen; Nederland had zijn eerste gouden medaille gewonnen. Er waren 18 deelnemers. Direct hierna reden de drie eerst aanko menden, Van Vliet, Georget en Karsch een eereronde. Het Wilhelmus werd gespeeld en meegezongen door de talrijke landgenooten. Nooit is de Nederlandsche wielerwereld van de Olympische Spelen thuis gekomen zonder eersten prijs. In de Tandemrece hebben Ooms-Leene het tot de finale gebracht. In den eersten rit der finale nam het Ne derlandsche paar onmiddellijk den kop. In een felle sprint werd de laatste 300 M. ge streden. Bij het uitkomen van de bocht lag het Hollandsche tandem nog voor. doch met een sprong lagen Ihle-Lorenz naast de onzen. Met enkele flinke trappen sprongen de Duit- schers nog met een halve lengte voorsprong over de eindstreep. Tijd 11 sec. over de laatste 200 M. In den tweeden rit lagen Ooms-Leene weer aan den kop. Ihle-Lorenz joegen de Hollan ders op. probeerden dezelfde tactiek toe te passen als in den eersten rit. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht letten de Hollanders niet op; dit was voor de Duitschers voldoen de om hun kans te grijpen. Met een ruk lagen zij op zij, kwamen voor. Voor Ooms-Leene was de strijd verloren, maar hieraan dient direct te worden toegevoegd, dat Ihle-Lorenz beslist beter dan de Hollanders waren, zij hebben de zege volkomen verdiend. De ploegachtervolging. In de ploegachtervolging behaalde Frank rijk met de renners Charpentier, Goujon, Lapébie en Le Nizerhy het Olympisch kam pioenschap. Zij wonnen in de finale van Italië en hadden van te voren op overtui gende wijze van de Duitsche ploeg gewonnen. Derde werd Engeland. Protest Van Vliet afgewezen. Wij vernemen, dat het protest door de officials van de Nederlandsche WielrenUnie ingediend inzake de finale om 't Olympische Sprintkampioenschap tusschen Merkens en v. Vliet, door de jury d' appèl, der Union Cycliste Internationale is afgewezen. Algemeen wordt gevoeld, dat hier een zeer zonderlinge uitspraak van de wedstrijdcom missie is gevallen, maar dat er weinig verder aan te doen is, zoodat men dit incident alsi gesloten zal kunnen beschouwen. Teun Ooms fietst van Haarlem naar Berlijn. De 16-jarige broer Teun van den kranigen Haarlemschen wielrenner Ooms kon aan zijn verlangen om zijn broer bij de Olympsche Spe len aan het werk te zien, geen weerstand bie den. Hij sprong met een neef uit Amsterdam op 1 Augustus, 's morgens zeven uur, op zijn fiets en arriveerde in den avond van 4 Augus tus te Berlijn, waar hij door de Nederlandsche wielrenners allerhartelijkst ontvangen werd. Polen wint met 54 van Engeland. In het Post-stadion is Zaterdag de voetbal wedstrijd PolenEngeland gespeeld, die na een buitengewoon spannenden strijd door Polen werd gewonnen. Dit land heeft zich daarmede in den halven eindstrijd geplaatst. De Engelsche middenvoor gaf zijn land na 28 minuten de leiding. Bij de rust hadden de Polen echter met 2l de leiding. Na de hervatting waren de Poolsche aan vallen het gevaarlijkst. Binnen acht minuten slaagden de Polen er in, driemaal te scoren. De Engelschen toonden een bewonderens waardige volharding. Zij deden hun uiterste best om den grooten achterstand in te loopen Tenslotte schoot Shearer een van de lat te- rugspringenden bal in; daarna was het Joy, die scoorde en niet lang daarna bracht Shea rer den stand op 54. Het is begrijpelijk, dat de laatste minuten in enorme spanning ver liepen. De Poolsche verdediging wist echter stand te houden, zoodat de Polen een zwaar bevochten overwinning behaalden. Pe ruO os ten rijk 42 Op het Hertha-terrein werd de wedstrijd PeruOostenrijk gespeeld, die door 20.000 toe schouwers werd bijgewoond. De Zuid-Ameri kanen begonnen in snel tempo, waardoor reeds dadelijk gevaarlijke situaties voor het Oosten- rijksche doel ontstonden. Daarna herstelden de Oostenrijkers zich. Zij namen het initia tief en na 22 minuten scoorde de rechtsbui ten na een doorbraak. De middenvoor bracht den stand op 02. Na de hervatting spanden de Zuid-Ameri kanen zich geweldig in. doch zij hadden aan vankelijk geen succes. Toen echter de Oosten- rijksche rechtsbinnen Laudon gewond het veld moest verlaten, kwam Peru tegen de tien Oostenrijkers in de meerderheid. De Oostenrijksche back Kargl schoot den bal in eigen doel. Negen minuten voor het einde van den gewonen speeltijd maakte de Peruviaan- sche voorhoede gelijk22). Er moest dus ver lengd worden. Het eerste kwartier bleef punt loos. In de tweede verlenging schoot de Zuid- Amerikaansche linksbinnen Villanueva een voorzet van links in. Twee minuten voor het einde bracht de middenvoor van Peru zijn land in veilige haven, door opnieuw te scoren. Zoo won Peru na verlenging met 42. Ook in dezen wedstrijd hebben eenige on aangename incidenten plaats gehad, zoodat scheidsrecher Bauwens liet heel moeilijk had Vooral tegen het einde werden de gemoede ren zeer verhit. Toen de Peruaansche neger Lavalle den Oostenrijkschen rechtsbinnen in de maagstreek schopte, stormde het publiek het veld op. Verschillende spelers en ook de scheidsrechter werden bedreigd. Spoedig was het veld ontruimd DuitschlandAfghanistan (4-1). Voor 18.000 toeschouwers heeft de Duitsche bockeyploeg Zaterdag van Afghanistan ge wonnen, waardoor zij als eerste in groep B eindigt. De Afghanen stelden nogal teleur. In de eerste twintig minuten miste de Duitsche voorhoede verschillende goede kan sen. Toen scoorde Cunz uit een voorzet van Hamel. De rust kwam met 10. Daarna werd de Duitsche meerderheid nog grooter. Hamel scoorde opnieuw en na 12 minuten bracht Cunz den stand op 30. Door een fout in de Afghaansche verdediging wordt het 40. Sultan wist tenslotte van een ver gissing in de Duitsche achterhoede gebruik te maken, om de eer voor zijn land te redden. Het resultaat was dus een 41 overwinning- voor Duitschland. JapanHongarije 31 In groep A is de wedstrijd JapanHongarije gespeeld, die een overwinning voor de Japan ners opleverde. Vóór de rust gaf de Japansche middenvoor Takechi aan zijn land de leiding. Na de hervatting bracht de linksbuiten Wakizaka den stand op 20, waarna Yanagi het derde doelpunt scoorde. Toen eerst wist Hongarije door toedoen van Turcsanyi de eer te redden (31). NederlandFrankrijk (31 Zondagmiddag speelde het Nederlandsche hockeyelftal zijn laatsten wedstrijd in groep C tegen de Franschen. Door een 31 overwinning eindigde het Nederlandsche elftal op de eerste plaats in zijn groep en moet nu in de halve finale van het Olympisch hockeytournooi den strijd aanbinden tegen het Duitsche elftal. Het Nederlandsch elftal was als volgt: Doel: Jan de Looper. Achter: R. de Waal, M. Westerkamp, Midden: H. de Looper, R. v. d. Haar, A. van Lierop. Voor: B. Gunning, H. Schnitger, E. v. d. Berg. A. de Roos, R. Sparenberg. Reeds in de eerste minuten forceert de Nederlandsche voorhoede een corner, die De Haarlemsche kano vaarder W. H. van der Kroft zorgde er met Tates voor, dat het aantal te Berlijn ver overde medailles met één vermeerderd werd. echter op niets uitloopt. Steeds blijven de Oranje-truien voor het Fransche doel zwer men. Dan werken de Franschen zich los, maar hun aanval stuit op buitenspel. Goed opbrengen van den Franschen rechts binnen Gonad geeft den Franschen een cor ner, die wegens buitenspel niets oplevert. Herhaaldelijk stichten de rennen van Gun ning en Schnitger verwarring in de Fransche ploeg. Dan gaat Gunning er van door; Schnitger neemt over, zet prachtig voor en v. d. Berg staat klaar om zeer hard te scoren (10). Na een schitterende aanval van v. d. Berg en Schn itger wordt heel hard ingeschoten, maar de scheidsrechter constateert sticks. De Franschen kunnen zich niet loswerken. Dan ondernemen zij plotseling een zeer ge vaarlijken aanval, maar De Looper vrijwaart vallende zijn doel voor doorboring. De tweede helft. De eerste serieuze aanval van de Fran schen heeft dadelijk succes, wanneer na al gemeen opbrengen de Franscvhe rechts buiten Rouget, schuin voor het doel staand, zeer hard scoort, onhoudbaar voor De Looper (1—1). Na een aanval van Schnitger volgt van dezen speler een voorzet, waaruit De Roos volkomen onhoudbaar scoort (21). De Fransche aanval forceert een corner, die zeer hard wordt ingeschoten, maar die door De Looper even fraai uit het doel wordt geschopt. Een vrije slag van De Looper wordt door Gunning opgevangen. Deze scoort ineens van opzij uit den slagcirkel met een hard schot. (3—1). Weer volgt een voorzet van Gunning, waar uit v. d. Berg scoort. Er is echter reeds voor een overtreding gefloten. Frankrijk is geheel overspeeld. Met Holland in de meerderheid komt het einde. De eindstand van groep C luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelpnt. Nederland 3 2 1 0 5 94 Frankrijk 3 1113 4—5 Zwitserland 3 1 0 2 2 3 België 3 0 2 1 2 5—6 BelgiëZwitserland (12). De uitslag van de Zondag voor groep C. ge speelde hockey-ontmoeting BelgiëZwitser land luidt 21 in het voordeel van Zwitser land. Bij de rust leidde Zwitserland met 10. De Tienkamper Brasser. De équipe-wedstrijden op degen. Het eindresultaat was: 1. en Olympisch kampioen: Italië 3 overwinningen; 2. Zweden 2 Overwinningen; 3. Frankrijk 1 overwinning; 4. Duitschland. Het persoonlijk degentournooi. Twee Nederlanders plaatsen zich in de volgende ronde. Voor het persoonlijk degentournooi zijn Zondagmorgen de ontmoetingen in de eerste poules geschermd. In de volgende ronde heb ben zich geplaatst o.a. onze landgenooten Weber en Driebergen. In het tournooi polo te paard is Zaterdag middag de beslissing oen de derde en vierde plaats gespeeld tusschen Mexico en Honga rije. De Mexicanen -waren sneller en wisten den wedstrijd met 162 te winnen. Daardoor hebben zij beslag gelegd op de bronzen me daille. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde handbalwedstrijden luiden als volgt: Groep a.: Duitschland—Vereenigde Staten 29—1. Groep b.: OostenrijkZwitserland 143. De eindgroep in het handbaltournooi wordt gevormd door Duitschland, Hongarije. Oos tenrijk en Zwitserland. Alle andere landen zijn dus afgevallen. De twee trainsters Mevrouw Braun (links) en Mevrouw Van Wuyckhuise (rechts) die zooveel tot het succes van de Nederlandsche zwemsters hebben bijgedragen. Fraaie successen van Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tini Wagner. Zooals te verwachten was, hebben onze drie Hollandsche zwemsters op de honderd meter vrije slag alle drie kans gezien, zich in de demi-finale te plaatsen. Daarbij zorgde Rie Mastenbroek reeds in de eerste serie voor een verrassing, door in een uiterst spannenden strijd het oude Olympische record van Helen Madison te breken en met 1 min. 6,4 sec op haar naam te brengen. Willy den Ouden had oogenschijnlijk een moeilijken strijd en zwom een vrij hoogen tijd, doch hierbij moet men bedenken, dat Rie Mastenbroek tenslotte zeer snel moest zwem men om haar Duitsche concurrente Arendt voorbij te komen, terwijl Willy zich er mee kon vergenoegen te zorgen, dat haar gevaar lijkste mededingster haar niet voorbij kon. De jongste van onze zwemploeg. Tini Wag ner, heeft eveneens kranig gezwommen, wat wel blijkt uit het feit, dat zij gevaarlijke con currenten als de Braziliaansche Azevedo en de Deensche Svendsen achter zich liet. Dat zij tweede werd met een rivale als de Argentijn- sche Campbell kan geen verwondering wekken, want deze heeft getoond, dat zij inderdaad van groote klasse is. Na Rie Mastenbroek maakte zij Zaterdagmiddag den besten tijd, die het thans gebroken record van Helen Madison evenaarde, n.l. 1 min. 6,8 sec. De uitslagen der series werden nog in ons nummer van Zaterdag gepubliceerd. 200 M. schoolslag voor dames. BERLIJN, 9 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) Zooals de eerste week der Olympiade in de eerste plaats beheerscht werd door de lichte athletiek, is het sedert gisteren de zwemsport die de eerste plaats in het Olympische pro gramma inneemt. Zondagmorgen 10 uur was het Olympische zwemstadion weer vrijwel ge heel bezet, toen de beide series werden ge zwommen van de halve beslissing der 200 meter schoolslag voor dames. In de eerste serie startte op de tweede baan Jopie Waalberg, te zamen o.a. met de Japan sche wereldrecordhoudster Haehata, de sterke Deensche Soerensen en de beide Duitsche zwemsters Hoelzner en Wollschlaeger. Mej. Waalberg start goed is en tegelijk weg met Maehata, doch dan komt Soerensen op zetten; reeds bij het eerste keerpunt tikken onze landgenoote en de Deensche gelijk aan. Dan begint Jopie Waalberg langzaam af te zakken. Maehata heeft een ruimen voorsprong en ook Soerensen ligt onbedreigd op de tweede plaats. Met. een zeer kleinen voorsprong tikt Jopie Waalberg als vierde aan. Haar tijd was 3 min. 9.7 sec. Eerste was de Japansche Maehata in 3 min. 3,1 sec.: tweede Soerensen, derde Hoelzner. In de tweede serie start Jennie Kastein met de sterke Duitsche zwemster Genenger en de Deensche Christensen. De Duitsche Is het snelste weg: Jennie Kastein start als derde achter de Zweedsche zwemster Isberg. Na het eerste keerpunt komt Jennie echter snel op zetten en verovert de tweede plaats achter de Duitsche zwemster, die met een voorsprong van eenige meters onbedreigd de leiding heeft. Op de derde 50 meter komt. echter onverwacht de Engelsche Storey opzetten, die Isberg pas seert en ongeveer op gelijke hoogte met Jennie Kastein komt. Onmiddellijk verhoogt Jennie haar tempo en loopt op de laatste 50 meter opnieuw uit, waardoor zij gemakkelijk tweede wordt achter de Duitsche Genenger. die met een aanzienlijken voorsprong eerste is gewor den in 3 min. 2,8 sec. De tijd van Jennie Kas tein is 3 min. 9,2 sec. Aangezien behalve de drie eerst-aankomen- den van beide series ook de vierde met den besten tijd in de finale wordt geplaatst, zijn in de Dinsdag a.s. te zwemmen finale dus onsze beide Hollandsche zwemsters Jennie Kastein en Jopie Waalberg geplaatst, tezamen met Maehata (Japan). Soerensen (Denemarken), Storey (Groot Brittannië) en Genenger en Hoelzner (Duitschland). Het resultaat van de halve finale van het nummer 100 meter vrije slag voor dames luidt: Eerste serie: 1. Rie Mastenbroek (Neder land) 1 min. 6,4 sec.; 2. Gisela Arendt (Duitsch land) 1 min. 7,2 sec.; 3. Rawls (Ver. Staten) 1 min. 8,5 sec.; 4. Tini Wagner (Nederland) 1 min. 8.6 sec.: 5. Coutinho 'Brazilië) 1 min. 9,6 sec.; 6. Dewar (Canada) 1 min. 9 6 sec.; 7. Kojima (Japan) 1 min. 11 sec.; 8. Lenkai (Hongai'ije) 1 min. 12.1 sec. Tweede serie: 1. Campbell (Argentinië) 1 min. 6,6 sec.; 2. Willy den Ouden (Nederland) 1 min. 6,7 sec.; 3. Mc Kean (Ver Staten) 1 min. 8,9 sec.; 4. Lapp (Ver. Staten) 1 min. 9,6 sec.; 5. Delacy (Australië) 1 min. 10 sec.; 6. Watham (Engeland) 1 min. 12 sec. In de finale kwamen Rie Mastenbroek, Arendt, Rawls, Campbell, Willy den Ouden, Mc Kean en als snelste vierde Tini Wagner. 100 M. vrije slag voor heeren. Csik wint de 100 M. vrije slag. De uitslag van den eindstrijd 100 meter vrije slag heeren luidt als volgt: 1. en Olym pisch kampioen Csik (Hongarije) 57.6 sec.; 2. Yusa (Japan) 57,9 sec.: 3. Arai (Japan) 58 sec..: 4. Taguchi (Japan) 58.1 sec.: 5. Fischer iDuitschland) 59,3 sec 6. Fick (Ver. Staten) 59,7 sec.; 7. Lindegren (Ver. Staten) 59,9 sec. Willy den Ouden had een lichte keelontsteking. Angstige nacht. Een verklaring voor haar matigen tijd van Zaterdagmiddag. Na afloop van de wedstrijden kwamen wij mevrouw Van Wuyckhuise. de trainster van Willy den Ouden even gelukwenschen met het zwemmen van haar pupil: het was Zondag toch heel wat beter gegaan dan Zaterdag. „We hebben zoon angstigen nacht achter den rug", vertelde mevrouw Van Wuyckhuise; „Willy was Zaterdag bij het zwemmen van haar serie inderdaad niet geheel fit, een lichte keelontsteking; enfin u kent het, heel velen hebben het hier gehad. Zij voelde zich loom en moe en dit verklaart haar minder goeden tijd. Zaterdagavond is zij natuurlijk vroeg naar bed gegaan. De dokter verzorgde haar speciaal. En nu was het maar afwachten, of zij Zondag morgen zich geheel fit zou voelen. Ze is laat opgestaan, koorts was er gelukkig niet en Willy voelde zich veel en veel beter dan Zatei'- dag. Ze ging wat met den heer Lotsy wandelen en deze heeft haar moed ingesproken en ge zegd, dat zij physiek nu weer geheel beter was; dat zij de tanden op elkaar moest zetten, dan zou het zeker gaan. En hoewel Willy nog niet in haar gewonen vorm is, hebt u nu toch wel kunnen zien, dat het weer ging; dat het liep. En nu is het slechts wachten op den eindstirijd. Ik zelf heb echter een angstigen nacht ach ter den rug. Jaren en jaren heeft Willy er voor geploeterd, maanden en maanden heeft zij zich voor deze gebeurtenis voorbereid, serieus zooals Willy alles doet. En nu zou al het werk en al het streven met één klap vernietigd zijn. Willy den Ouden niet in den eindstrijd, het zou haast niet te gelooven zijn. Zoo dacht ik maar. Doch gelukkig, dank zij de prachtige verzor ging van alle kanten was zij vanmorgen heel goed. De dokter verwacht ook, dat zij Maandag in haar ouden vorm aan den start zal ver schijnen". Het eindresultaat in het vedergewicht van het Grieksch Romeinsche worsteltournooi luidt als volgt: 1. en Olympisch kampioen Ei-kan (Turkije); 2. Reini (Finland): 3. Karlsson 'Zweden). De uitslag van de finale in het halfzwaarge- wicht luidt: 1. en Olympisch kampioen: Cadier (Zweden); 2. Bietags (Letland); 3. Neo (Est land). De einduitslag van het bantamgewicht was: 1. en Olympisch kampioen: Loerincz (Hon- garij); 2. Svensson (Zweden); 3. Brendel (Duitschland). De finale in het lichtgewicht luidt: 1. en Olympisch kampioen: Tokoskela (Finland); 2. Herda (Tsjecho Slowakije); 3. Vaili (Est land) De beslissing in het weltergewicht had tot resultaat: 1. en Olympisch kampioen: Sved- berg (Zweden)2. Schaeffer (Duitschland)3. Virtanen (Finland). De finale van het middengewicht had tot uitslag: 1. en Olympisch kampioen: Johans son (Zweden); 2. Schweikert (Duitschland), 3. Palatos (Hongarije). Het eindresultaat van de afdeeling zwaarge wicht. luidt: 1. en Olympisch kampioen: Palu Saiu (Estland); 2. Nyman (Zweden); 3. Horn- fischer (Duitschland). De uitslagen van de Zaterdag voor het Bas- ket-ball-touniooi gespeelde wedstrijden lui den als volgt. UruguayBelgië 17—20 (87). China—Frankrijk 45—38 (2222). Egypte—Turkije 33—23 (19—14). j 'c De uitslagen van de Zondag gespeelde basketball-wedstrijden, luiden als volgt: PhilippijnenMexico 3230. JapanPolen 43—31. Uruguay—Egypte 36—23 PeruChina 2921 Ver. Staten—Estland 5228 ItaliëDuitschland 5816 Tsjecho Slowakije—Zwitserland 13—25 ChiliBrazilië 23—18 CanadaLetland 3923. De eerste serie werd Zaterdagmiddag ge wonnen door den Japanner Taguchi in 57,9 sec., waarmede het oude Olympische record van 1932, staande op naam van den Japanner Miyazaki met 58 sec., werd gebroken. Tweede werd de Hongaar Csik. terwijl de houder van het wereldrecord, de Amerikaan Fick, pas op de derde plaats kwam. De Duitsche kampioen Fischer, van wien men zich zeer veel had voorgesteld, kon het niet verder brengen dan tot de vierde plaats. In de tweede serie werd de Japanner Yusa eerste in den nieuwen Olympischen recordtijd van 57,5 sec., waarmee hij de juist door zijn landgenoot bereikte recordverbetering weer te niet deed. De Japanner Arai egaliseerde trou- wens als tweede het reeds weer gebroken record j van 57.9. De Amerikanen Lindegren en High- land werden derde en vierde. Bob Maas, die in de Starklasse uitkomt*

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11