WATERPOLO Zeilen. De Kano-wedstrijden. Schieten. MOTORWIELRIJDEN RESULTATEN Zwemmen. Wielrijden. VOETBAL HEDENMORGEN. Kagchelland wint de gouden medaille. Olympische notities LAWNTENNIS SCHAKEN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 HA'ARDEM'S DAGEEAD 8 Nederland wint met 32 van de Ver. Staten. Zaterdagmorgen is het Olympisch Water- polo-tournóoi begonnen. De uitslagen waren: Eerste groep: België—Uruguay 1o NederlandVer. Staten 32 Tweede groep: Engeland—Malta 8—2 Zuid-SlaviëHongarije 14 Derde groep: Duitschland—Frankrijk 8—1 Tsjecho-Slowakije—Japan 4—3 Vierde groep: Zwitserland—IJsland 7—1 ZwedenOostenrijk i_2 Uitslagen van Zondag: Duitschland—TsJechO-Slpwakije 6—1 Engeland—Zuid-Slavië 4—3 Zweden—IJsland 11—0 Vereenigde Staten—Uruguay 21 HongarijeMalta 120 Nederland—België 1—1 Frankrijk—Japan 8—0 Oostenrijk—Zwitserland 9—0 Over den wedstrijd NederlandVereenigde Staten het volgende: Naar men ons mededeelde hebben de Ame rikanen niet een nationaal team uit spelers van verschillende clubs samengesteld, doch een van hun sterkste clubteams uit San Fran cisco in zijn geheel naar de Olympische Spe len afgevaardigd. Des te meer mag het daar om verbazen, dat tijdens het grootste deel van den geheelen wedstrijd het onderlinge ver band en begrijpen in de Nederlandsche ploeg veel beter is geweest dan in het Amerikaan- sche team. De zeventallen waren als volgt- Nederland: Veenstra, Van Heteren, Oostrom, Regter, Maier, Van Aelst, Franken Amerika: Daubenspeck, Beck, O'Connor, Fiske. Mocallister, Finn, Wildman, Van Aelst zwemt het snelste op en krijgt den bal, dien hij teruggeeft aan Regter, die een scherp schot op het Amerikaansehe doel plaatst, dat juist naast gaat. Onze jongens zetten er een snel tempo in, dat de Amerika nen nauwelijks kunnen bijhouden. Herhaal delijk weet de Hollandsche voorhoede zich vrij te zwemmen In de eerste vijf minuten ontsnapt het Amerikaansehe doel drie maal ternauwernood aan een doorboring. Als er tien minuten gespeeld is, brengt Van Aelst met een fraai schot den stand op 10. Nauwelijks is de bal uit het midden weg of Franken heeft hem te pakken, brengt hem snel naar voren en plaatst, als hij zelf te zwaar gedekt wordt naar Maier, die met een hard schot den stand op 20 brengt. Nu zijn het de Amerikanen, die den bal het eerst te pakken hebben, maar voor het Ne derlandsche doel zien zij zich den weg ver sperd door van Heteren, die snel met den bal naar voren zwemt. Zoo secuur hebben de Yan kees al onze voorhoedespelers bewaakt, dat zij nauwelijks aan Van Heteren denken, die zijn kans schoon ziet en het derde Nederland sche doelpunt van eenigen afstand scoort. (3—0). Na de rust veranderen de Amerikanen hun tactiek: zij worden agressiever, terwijl zij ook hun tempo verhoogd hebben. Na een misluk ten aanval op het Amerikaansehe doel krijgt Daubenspeck zijn eerste kans. Hij brengt den stand op 3—1. Onze achterhoede begaat dan een onvoorzichtigheid, door den Amerikaan- schen rechtsbuiten O'Connor even onbewaakt te laten. Deze krijgt den bal te pakken, pas seert onze verdediging en brengt den achter stand terug tot 32. Lang duurt dit Amerikaansehe overwicht niet. Er wordt niet meer gescoord, zoodat Ne derland wint, NederlandBelgië 11 Na den fraaien wedstrijd tegen de Ver eenigde Staten, die met 32 in liet voordeel van Nederland eindigde, was het spel van ons Olympisch team Zondagmiddag tegen Bel gië een groote teleurstelling, Niet alleen was het tempo lang niet zoo snel, maar boven dien was het alsof de Hollandsche polospe- lers hun schot kwijt waren. De Nederlanders verschenen met hetzelfde team, waarmee tegen de Vereenigde Staten •was gespeeld. Van Aelst heeft het eerst den bal; de Hol landsche voorhoede trekt ten aanval, zonder resultaat evenwel, want een hard schot op het Belgische doel gaat juist naast. De Bel gische aanval lost eveneens een hard schot, dat goed geplaatst is. maar dat door Veen stra fraai wordt gestopt. Er is nauwelijks twee minuten gespeeld, of Franken krijgt den bal; hij schiet langs den Belgischen doel verdediger in. (10). Lang hebben wij dezen voorsprong niet, want vijf minuten later scoort Coppieters bij een Belgischen aanval den gelijkmaker. (1—1). Ei- wordt van beide zijden zwaar gespeeld; de scheidsrechter kent tal van vrije worpen toe. Bij een Nederlandschen aanval wordt de bal in het Belgische doel geschoten, juist als het fluitje van den scheidsrechter weerklinkt voor een vrijen worp voor België. Wegens ontoelaatbaar hinderen stuurt de scheidsrechter den Belg Stoelen en Van Aelst uit het water. Na de pauze wordt het niet beter. Een tijd lang bedreigen de Belgen het Neder landsche doel. maar ook de Nederlanders zitten dikwijls dicht bij de Belgische doel lijn in deze periode heeft ons team met. pech te kampen, want driemaal schiet de Holland sche spil keihard tegen de Belgische lat. Inmiddels wordt het aantal overtredingen steeds groot er achtereenvolgens stuurt de scheidsrechter den Belg Stoelen en Van Aelst, den Belg De Pauw en Franken en den Belg De Combe en Hans Maier uit het wa ter, zoodat elk team nog maar vier man in het water heeft als het fluitje weerklinkt, dat een einde maakt aan dezen weinig fraaien wedstrijd. Ver. StatenUruguay (21). In den Zondagmorgen gespeelden wedstrijd tusschen de beide andere landen, die met Nederland en België in dezelfde groep zitten, nl. de Vereenige Staten en Uruguay, wonnen de Vereenigde "Staten met 21. Er moeten in deze groep" nog slechts twee wedstrijden ge- soeeld worden, nl. Nederland—Uruguay en België Vereenigde Staten. De stand is op het oogenblik: 1 België 2 gesp. 1 gew. 1 gel. punten 3, doelp. 2:1. 2 Nederland 2 gesp. 1 gew. 1 gel. punten 3 doelp. 4:3 3 Ver. Staten 2 gesp. 1 gew. 1 verl. punten 2, doelp. 4:4 4 Uruguay 2 gesp. 0 gew. 2 verl. punten 0. öoelpnten 1: 3. Nieuwe Nederlandsche successen. Zaterdag op den vijfden dag der Olympische zeilwedstrijden, hebben de Nederlandsche deelnemers nieuwe successen behaald. Bij de Olympiajollen werd Kagchelland tweede ach ter Duitschland en vóór Engeland, zoodat Ne derland in het algemeene klassement toen de eerste plaats vóór Engeland en Duitschland innam. Er voeren 25 jollen mëe. In de Star-klasse wist Bob Maas de eerste plaats te bezetten, vóór Duitschland en de Ver. Staten. In het algemeen klassement was Nederland toen derde, na Duitschland en Zweden. In de zesmeterklasse eindigde „De Ruyter" van Mr. Carp vandaag op de tiende plaats in den tijd van 2 uur 36 min. 4 sec. Het slechte resultaat van de „De Ruyter" moet grootendeels geweten worden aan het gebrek aan ondervinding van de bemanning met de bediening der voorzeilen, welke in de zesmeterklasse thans een veel grootere rol spelen dan in den tijd, toen Carp geregeld in wedstrijden uitkwam. In de achtmeterklasse behaalde de Duit- sche boot „Germania" een mooie zege. Wel leidde in het totale klassement in deze klasse Zweden toen nog met 41 punten, maar Duitschland. Noorwegen en Italië, die met 38 punten alle gelijk staan, waren den leider heel wat dichter op de hielen gekomen. Het resultaat van de Zonda~g gehouden zesde zeilrace in de star-klasse luidt als volgt: 1. Duitschland 2 uur 23 min. 4 sec.; 2. Ne derland (Bob Maas) 2 uur 23 min. 20 sec.: 3. Zweden 2 uur 26 m. 37 sec. Er waren 12 deelnemers. In de zes-meterklasse luidt het resultaat van de zesde race: 1. Noorwegen 2 uur 29 min. 54 sec.; 2. Zweden 2 uur 33 min. 48 sec.; 3. Ne derland („De Ruyter") 2 uur 34 min. 36 sec. Ook hier waren 12 deelnemers. Het resultaat van de zesde race der acht- meters luidt als volgt: 1. Duitschland 2 uur 57 min. 27 sec 2. Frankrijk 3 uur 1 min. 2 sec. (protest ingediend); 3. Italië 3 uur 2 min. (protest ingediend). Hier waren 10 deelne mers. Nieuwe zege van Kagchelland. Bij den zesden zeilwedstrijd kwamen de deelnemers in de Olympia-jollenklasse in de volgende volgorde door de finish: 1. Neder land (Kagchelland) 1 uur 31 min. 39 sec.; 2. Noorwegen 1 uur 34 min. 9 sec.; 3. Italië 1 uur 34 min. 17 sec.; 4. Hongarije 1 uur 34 min. 29 sec.; 5. Zwitserland 1 uur 35 min. 6 sec. Ex- waren 24 deelnemers. Na den zesden wedstrijddag luidt het alge meen klassement der best geplaatste landen: 1. Nedei-land 141 punten: 2. Duitschland 131 p., 3. Engeland 130 p. 4. Chili 105 p. Nederlanders in den eindstrijd. Zaterdagmorgen werden de Olympische kanowedstrijden voortgezet met de races over 1000 meter op de Regattabaan te Gruenau. De Hollanders hebben ook op dezen dag een woordje meegesproken. Kraayer plaatste zich in het nummer 1-persoons kajak aan het hoofd van zijn heat door de 1000 meter af te leggexi in den uitstekenden tijd van 4 min. 36.5 sec., vóór Ramquist (Zweden), Eberhardt (Frankrijk) en Iversen (Noorwegen). Kraayer klasseerde zich dus voor den eindstrijd. Eveneens succesvol waren de Hollanders Tates en Van der Kroft, Haax-lem, die in de eerste heat van het nummer tweepersoons kajak 1000 meter op de tweede plaats eindig den en die een tijd noteerden van 4 min. 22.2 sec., achter Oostenrijk met een tijd van 4 min. 10 sec. Te half vijf werd gestart voor de finale in het nummer twee-persoons kajak, waarin ons land geplaatst was met Tates en v. d. Kroft. Aanvankelijk namen onze landgenooten de leiding, om deze dadelijk te moeten afstaan aan de ploeg van Duitschland ,die met Oosten rijk en Canada kwam opzetteix. Na 300 m. leidt Duitschland vóór Holland en Oostenrijk. Onze landgenooten vallen iets tei*ug. Zij ko men met hun tegenstanders gelijk te liggen op 600 meter en worden zelfs gepasseerd door Oostenrijk en Zweden. Tates en v. d. Kroft kunnen het tempo niet bijhouden en komen op de vierde plaats, terwijl Oostenrijk de lei ding van Duitschland heeft overgenomen. Hoe de Hollansche ploeg ook zwoegt, zij kan de drie voor hen liggende ploegen niet meer be reiken en gaat als vierde door de finish in den tijd van 4 min. 12.2 sec. Oostenrijk won deze race in den tijd van 4 min. 2.8 sec. met Zweden als tweede en Duitschland als dei-de. Toch behaalden onze landgenooten een derde bronzen medaille in de kano-wedstiij- den, omdat de Zweedsche twee, die oorspron kelijk als nummer twee door de finish ging, werd gediskwalificeerd. Duitschland kwam dus op de tweede, Holland op de derde plaats. Wedstrijden klein kaliber geweren op 50 M. De Nederlandsche deelnemers aan de schiet wedstrijden met klein-kali'oer geweer op 50 meter Both, Brussaard en Vuurman zijn Za terdag ver beneden hun kunnen gebleven. Van de 25 deelnemende landen kwam Ne- dei-land op de 23ste plaats gelijk met Peru en slechts met Bulgarije achter zich. De Noor Willy Rogeberg heeft een mooie prestatie geleverd door het maximum 300 punten te behalen, een Olympisch i-ecoi-d, dat in den vervolge slechts gedoubleerd kan wor den. In 1932 behaalde de winnaar Roennmark (Zweden) te Los Angeles 294 punten. In de middagwedstrijden werd de fraaie prestatie van Rogeberg niet geëvenaai-d, zoo dat Noorwegen den eersten prijs behaalde. No. 2 werd dr. Berczeny (Hongaiije) met 296 punten en No. 3 Karas (Polen), eveneens met 296 punten. Motorclub Van Kooten wint een hoofdprijs. Ter gelegenheid van de zomerfeesten orga niseerde de Vereeniging voor Vreemdelingen- vei-keer in samenwerking met de motorclub Arnhem en Omstreken, een sterrit, waarvooi diverse prijzen beschikbaar waren gesteld. De Motoclub Van Kooten won den hoofdpijs van de speciale prijzen-, n.l een zilveren bokaal voor de motorclub met het grootste aantal deelnemers. Het Schoonspringen. Haasman no. 12. In het zwemstadion is men vanmorgen be gonnen met het schoonspringen voor heeren. Na de verplichte sprongen luidde de stand: le groep: 1. Degener (Ver. Staten) 74,86 punten, 2. Sjiwahara (Japan) 69,84 pnt., 3. Greens (Ver. Staten) 68,64 pnt., 12 Haasman (Nederland) 33.06 pnt. Tweede groep: 1. Wayne (Ver. Staten) 72,74 pnt., 2. Koyanagi (Japan) 63.29 pnt., 3. Lei- kert (Tsj. Slowakije) 62,99 pnt. De 4x 200 M. estafette heeren. De resultaten der series 4 x 200 meter vrije slag estafette heeren luiden als volgt: Eerste serie: 1. Frankrijk 9 min. 21,7 sec.; 2. Canada 9 m. 40 sec.: 3. Brazilië 9 m. 42,5 sec.; 4. Phiiippijnen 9 m. 45 8 sec.; 5. Bermuda 10 m 50.5 sec. Tweede serie: 1. Ver. Staten 9 min. 10.4 sec.; 2. Hongarije 9 m. 20.8 sec.; 3. Engeland 9 m. 30.8 sec., 4. Denemarken 9 m. 39,6 sec., 5. Oos tenrijk 10 m. 58.4 sec. Nieuw Olympisch record. Derde en laatste serie: 1. Japan (Yusa, Su- guira, Taguchi en Arai) 8 min. 56.1 sec. (nieuw Olympisch record). Het oude stond met 8 min. 58.4 sec., eveneens op naem van Japan); 2. Duitschland 9 min. 21,4 sec.; 3. Zweden 9 min. 35.3 sec. Charpentier wint den wegwedstrijd. Bij de Olympische wielerwedstrijden is de 100 K.M. wegwedstrijd gewonnen door den Franschman Charpentier. Tweede was Lape- bie (Frankrijk), derde Nievergelt (Zwitser land), vierde Scheller (Duitschland). Te 8 uur vanmorgexx klonk op de Avus-baan het startschot voor den 100 K.M. wegwedstrijd der wielrenners. De start was op ruim 4 K.M. afstand van het begin der bekende auto-baan. De route liep daarna in Zuidelijke richting, waar de renners keerden om vervolgens op nieuw over de Avus-baan te rijden. De honderd renners van verschillende lan den (waaronder ook Nederland) vertrokken in groepen. In elke groep was een renner van de divei-se landen-teams. Toen de renners de eerste maal de perstribune passeerden, lag onze landgenoot Schulte op de tweede plaats. Van Hove volgde enkele plaatsen verder. Vet- haak zat ongeveer in de helft van het peloton, terwijl Van Gageldonk meer achter aan lag. Daarop werd langs de Avus-baan teruggereden. De Nederlanders lagen daar aan de spits met de ploegen vaix Duitschland en Italië. In de buurt van de heuvels bij den Kaiser Wilhelms-toren, ging de Franschman Char pentier voorop. Hier was het veld reeds ver uiteengetrokken. De Nederlaixders hadden de opdracht ont vangen om zooveel mogelijk bij elkaar te blij ven, teneinde elkander krachtig te kunnen steunen. Op den weg van het Reichssportfeld naar het Olympisch dorp, zag Vethaak echter de kans schoon, een üitlooppoging te onder- HAARL. VOETBALBOND OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De secretaris der Scheidsi'echterscommissie, de heer N. J. Twisterling, is van 8 tot en met 16 Augustus a.s. afwezig. Vergadering scheidsrechters. Op Donderdag 20 Augustus a.s. des nam. 8.30 uur, zal in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30—32, te Haarlem, een vergadering met de scheidsrechters worden gehouden, o.a. tot het opmaken van een aanbeveling drietal leden van de scheidsrechterscommissie. Schriftelijke convocatiën worden nog ver zonden. Vragenlijsten Scheidsrechters. Behoudens enkele uitzonderingen zijn de jaarlijksche vragenlijsten weder aan de scheidsrechters toegezonden. Voor een goeden gang vaix zaken wordt ver zocht de lijsten binnen den daarvoor gestelden termijn, d.i. 15 Augustus 1936 te willen terug zenden, waarvoor van de bijgevoegde exxveloppe gebruik kan worden gemaakt. Aanmelding nieuwe scheidsrechters. Dengenen, die zich voor het a.s. seizoen als scheidsrechter beschikbaar willen stellen, wordt verzocht zich schriftelijk aan te melden bij den secretaris der scheidsrechterscommis sie, den heer N. J. Twisterling, Badhuisstraat 24, Haarlem. Aanvragen van personen, die den 35-jarigen leeftijd hebben bereikt, kunnen als regel ech ter niet in behandeling worden genomen. Zij, die aan het einde van het vorig seizoen een verzoek in bovenbedoelden zin indienden, behoeven dit nu niet te herhalen. Geeft U spoedig op! Haarlemsche Scheidsrechters- vereeniging. Secretariaat: Marnixstraat 152. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Voetbaltournooi voor scheidsrechters te Amersfoort. De eerste proefwedstrijd, die gisteren door het A-elftal tegen Heemstede I gespeeld is. is in een smadelijke nederlaag voor ons elftal ge ëindigd. Met 9—4 moesten wij de meerderheid erkennen. Zondag 16 Augustus te 10 uur speelt ons B- elftal tegen Heemstede II, convocaties worden nog verzonden. Na afloop van dezen wedstrijd woi-den de elftallen definitief samengesteld. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE LEDEN VERGADERING. Deze wordt a.s. Woensdag 12 Augustus 8 uur in de Bilderdijkzaal van Café-Rest. Gebr. Brinkmann, Groote Markt, gehouden. Be halve de belangrijke agende is deze vergade ring van groot belang voor de deelnemei-s aan het tournooi te Amersfoort. Wij verzoeken den leden vriendelijk, om allen en tijdig aanwezig te willen zijn. OM DEN ZILVEREN WESTERKERK. StormvogelsD. W. S. (11) Het begin is voor Stormvogels, dat kalm sameixspelend eenige malen gevaarlijk dicht In de Olympia-jollenklasse der Olympische zeilwedstrijden heeft de Nederlandsche deel nemer Kagchelland de gouden medaille ge wonnen door als eerst te eindigen. De zilve ren medaille is voor Duitschland, de bronzen voor Engeland. nemen. Met ongeveer 50 meter voorsprong ging hij tot aan het Olympisch dorp vooraan, maar daa rwerd hij door het peloton weer ingehaald. Op den weg naar Fahrland namen de Ita lianen de leiding, maar zij moesten die al spoedig weer afstaan. De heuvels van Fahr land oefenden geen invloed uit op de vorming van het peloton. De moeilijke bocht in het dorp zelf waar men valpartijen vreesde, kwa men alle renners zonder ongelukken door. De Nederlanders, die in de kopgroep bleven, waren waren ongeveer middenein. Te 9.59 uur passeerde de kop Wilhelmstadt, waar de renners 76 K.M. hadden afgelegd. De Luxemburger Franz Neuen shad daar de lei ding. Toen de zuidelijke ingang van de Avus-baan was bereikt, lag het geheele peloton dat thans uit niet minder dan 45 renners bestond, bijeen, zoodat de laatste 10.200 meter een zeer span nende beslissingsrace zouden opleveren. Onze vier alndgenooten lage nmidden in het peloton in een weinig gunstige positie. De Zwitser Niervergelt, de Fin Porko en de Duit- seher Scheller kwamen het eerst op de Avus- baan. In razende vaart snelde het peloton op de finish aan. Het was een geweldig gedrang aan den kop. Eerst 20 meter voor de eindstreep zagen de Franschen kans, uit het peloton te komen. Charpentier ging daarop als eerste over de eindstreeep, gevolgd door zijn landgenoot Lapebie. De Zwitser Nievergelt bezette de derde plaats. Van Gageldonk ging als eerste Nederlander door de finish, terwijl Van Hove diiTct daarop volgde. Vethaak viel door het gedrang vlak voor de finish, waardoor hij de eindstreeep niet bereikte. Dit gelukte Schulte evenmoin, daar hij op korten afstand van de finish eveneens was gevallen. De Nederlanders. Dat de vier Nederlandsche wegrenners niet geplaatst zijn, zal misschien teleurstelling wekken, maar wie het laatste gedeelte van den 100 K.M. wedstrijd heeft kunnen volgen, heeft zich er niet over verbaasd. Wel zelden zal het bij een dergelijken wedstrijd zijn voorgeko men, dat ruim 50 meter voor de finish van de bijna 100 deelnemers ongeveer de helft nog in een gesloten veld bijeenlogt. In deze situatie konden zelfs uitmundende sprintcapaciteiten niet baten. Behalve een goede dosis geluk moest men ook een hooge mate van tactiek bezitten. Van onze vier Nedërlandsche jongens'kan gezegd worden, dat zij getoond hebben over de kracht, den moed eix het uithoudingsver mogen van wegrenners van klasse te beschik ken, dat zij in dit veld van honderd van de beste amateurs uit alle deelen der wereld zeker tot de besten hebben behoord wat uit houdingsvermogen en snelheid aangaat, doch dat zij op bepaalde oogenblikken door tacti- 'scher rijden wellicht meer zouden hebben be- rëikt. het duo Van Stokken—Caldenhove nadert. Na dit Stormvogels-offensief doet D.W.S. zich wat gelden, doch gevaarlijk is de Am- sterdamsche aanval nog niet. De Stoi'mvogels-vooi'hoede speelt in het veld heel wat beter. Toch zou, ondanks alles, D.W.S. bijna de leiding genomen hebben, als Haak Jr. niet met de borst een hard schot van Slot Sr. uit het doel had gehouden. Dit succesje moedigt D.W.S. wat aan; haar spel wordt althans beter. Bepaald pech heeft Mol als na een corner de bal van den binnen kant van den paal weer in het veld springt. Direct daarna is het eerste half uur ver streken (00). Na de rust wordt aanvankelijk in een kalm tempo gespeeld. Na handig werk van Bloemink kopt de IJmuider rechtsbinnen fraai in, doch Heekelaar stopt keurig. Na ruim een kwartier denken we Prins te zien scoren. Met een hard schot passeert hij Heckelaar, doch het schot komt tegen den paal. Meteen trekt Steenmetz er tusschen uit en weet te scoren (01). 't Ziet er naar uit, dat de gelijkmaker zal uit- bli m, want het IJmuider binnen trio wordt steeds ongevaarlijker. Het Stormvogelsdoel daarentegen beleeft nog eenige benauwde mo menten, doch Hollenberg houdt stand. Vlak voor het einde maakt Prins onverwacht ge lijk (1—1). Stormvogels kwam uit met: Hollenberg, Van Dongen, Haak Jr., Wey, Fijen, Tol, Van Pel, Schildwacht, Bloemink, Schoorl, Prins. SpartaanStormvogels (21) In haar tweeden wedstiijd komt Stormvogels met hetzelfde elftal uit, dat ook in het laat ste deel van de ontmoeting tegen D.W.S. speelde, dus met Tol linksback en Bravenboer links-half. Het begin is voor Spartaan. Een paar fouten bij 't opstellen van Van Dongen geven aan de Amsterdamsche linkerwing goede kansen, doch het juiste schot ontbreekt nog. Het spel gaat vrijwel gelijk op en neer. De Spartanen houden het spel goed open, maar ook zij komen aan schieten niet vaak toe, speciaal door het goede werk van Tol. Vlak voor de rust krijgt de Spartaan-rechtsbinnen, alleen voor Hollenberg staande, de kans van den dag, doch hij schiet nog naast. Rust 00. Reeds direct na de hervatting denken we Spartaan de leiding te zien nemen,, doch nog juist weet Tol erger te voorkomen. Meteen trekt Stormvogels er tusschen uit, Schoorl passeert dan met een ferm schot Oerlemans (0—1). Fanatiek zit de voorhoede van Spartaan op den bal; meer dan eens wordt de IJmuider middenlinie gepasseerd. Het achtertrio is ech ter zeer lastig te paseeren, doch tenslotte ge lukt dat den Amsterdamschen midvoor na een doelworsteling toch (11). Bijna direct hierna scoort de Amsterdamsche linksbuiten opnieuw (2—1). Schoorl geeft dan Schildwacht den bal nog eens voor het intrappen, waarna deze hoog overschiet en dan is het tijd. ZeemeeuwenSchoten (21) Te Zandvoort werd een nuttige oefenwed strijd gespeeld tusschen de eerste elftallen van Zeemeeuwen en Schoten. Rust kwam met 10 en het einde met 21. BERLIJN Zaterdagavond. De laatste stralen van de ondergaande zon verlichtten nog flauw de houten wielerbaan op het B. S. C, voetbalveld, toen het muziekkorps, reeds half schuil gaande in de avondduistex- nis, de eerste tonen van het aloude Wilhel mus over het wielei-estadion deed weerklinken en de tienduizend Duitsche toeschouwers met ontbloot hoofd en uitgestrekten rechterarm den Duitschen groet brachten aan het Neder landsche volkslied ter eere van den Olympi- schen kampioen in de 1 K.M. Lijdrace: Arie van Vliet. Kwart over acht wees de groote klok op de B. S. C. voetbaltribune, een historisch moment voor de Nederlandsche sportwereld op dezen Zaterdagavond, want toen had Ne derland zijn eerste gouden medaile als Olym pisch kampioenschap te Berlijn verworven! Het slotnummer van het driedaagsche wie- Ierprogramma bracht eindelijk aan Nederland de zege, die we reeds in een der drie andere wielernummers hadden mogen verwachten, maar die ons telkens ontgaan was. Zoo gaarne hadden we aan Bernard Leene 'n herhaling van zijn Olympisch tandamkam pioenschap uit 1928 (toen met Van Dijk als partner) gegund omdat deze Haagsche kan- toorbedienöe een raszuiver amateur is in de tien of vijftien jaar van zijn lange wielerloop- baan, maar het bleef voor Nederland bij twee tweede prijzen, een eervol resultaat voorzeker. De tijdrace als slotnummer was onze laatste hoop. We zagen Arie van Vliet als zevende starten en met een tijd van 1 min. 12 sec. het Olympisch record met een volle seconde ver beteren, doch na hem kwamen nog dertien renners aan de beurt voor de 1 K.M. tijdrace met staanden start. Onze chronometer volgde der races van v. Vliet's concurrenten. Als laatste man ging de Italiaan Pola die in 1934 het wereldkampioenschap der amateui-- sprinters veroverd had door denzelfden v. Vliet in de finale te kloppen. In razende vaai*t stoof de Italiaan over de latten. Zou hij binnen de 1 min. 12 sec. blijven? Nee, ja, nee. Zijn eind spurt was niet fel genoeg; met 1 min. 13 2/5 sec. bleef hij boven Arie van Vliet's recordtijd. Nederland had zijn eerste Olympische zege te Berlijn behaald en voor de eerste maal in deze Olympische periode hoorden we het Wil helmus weerklinken bij dit wielertournooi. De Nederlandsche vlag ging in den hoogsten eere- mast, met Frankrijk als tweede en Duitsch land als derde. Het slotnummer van het Olympisch wielertournooi bracht ons een gou den en twee zilveren medailles. Voordat we ons naar het wielerstadion bega. yen, hadden we in het Olympisch stadion nog één wereldrecord zien verbeteren, één wereld record zien evenaren en drie Olympische re cords zien verbeteren, waaraan later op den dag nog een verbetering van wereldrecord en Olympisch record bij den tienkamp werd toe gevoegd. Geen slechte oogst van het op papier niet zoo erg belangrijke Zaterdagsehe athletiek- programma. Op de 4 x 100 Meter wonnen Amerika (in wereldrecordtijd van 41 sec.), Nederland en Duitschland alle drie op overtuigende wijze hun series geheel volgens de verwachtingen. Van de acht gestarte damesestafetteploegen kwamen er zes üx de finale, zoodat .deze prestatie voor onze dames met den in dit ge zelschap slechts zeer matigen tijd van 48.4 sec. niet hoog valt aan te slaan. De Duitsche meisjes verbeterden en passant hun eigen we reldrecord tot 46.4; dat beduidt 11.6 sec. per loopster vliegende start.. Den heelen dag zijn de tienkampers bezig geweest. Voortdurend leidden de drie Ameri kanen, maar na zeven der tien onderdeden stond onze lange Brasser toch nog fraai op de vijfde plaats met miniem verschil achter num mer vier. Hij leek een kans te maken op den officieuzen eeretitel van Europa's besten tien kamper, het polsstokhoogspringen bracht hem. echter achterop, al is 3.40 Meter naar Neder landsche begrippen toch geen slecht resultaat en het was tenslotte de Duitscher Huber, die bij het slotnummer (1500 Meter) van de zesde naar de vierde verhuisde, om vlak achter de di'ie Yankees te eindigen. Ook hier een nieuw wereldrecord en Olympisch record: Glen Mor ris kreeg het op zijn naam. Doordat in deze zestien dagen de wedstrij den in de divei-se takken van sport samenval len, konden we van het verdienstelijk werk der Nederlandsche kano'ers in deze jongste Olympische sport slechts op papier getuige zijn, want de kano- en roeibaan ligt eenige tientallen kilometers van het stadion ver wijderd. Onze zwemsters echter gaan we opzoeken zoodra de finales beginnen en op ons lijstje voor deze week prijken ook hockey, voetbal, paardensport en boksen, zoodat we, behalve de Nederlandsche hoofdspor ten athletiek en zwemmen, in deze kolommen nog de noódige „Olympische notities" van andere sporten hopen te maken. Al moet ons van het hart dat men in Berlijn minstens zes lichamen noodig heeft om overal tegelijk bij te zijn in deze Olympische weken! Tournament „Rijnegom". Zaterdag werd dit tournament beëindigd met de volgende partijen: Heerenenkelspel, finale: Goelst slaat Over- wijn 6—1, 6—4. Heerendubbelspel, finale: Rogmans en Over- wijn slaan Goelst en Schorer 63, 8—6. Troosttournooit heerenenkelspel, derde ronde: Ahrends w.o. De Winter; Steger slaat Pelt 6—8, 6—4, 6—2. Halve eindstrijden: J. Diekman slaat De Vries 97. 36, 75; Ahrends slaat Steger 5—7, 6—1, 6—1. Finale Ohrends slaa J. Diekmann 6—4, 6—0. De prijsuitreiking had des avonds plaats in café „Boekenrode". Loting int. tournooi te Nottingham. Zaterdag werd te Londen de loting van het internationaal schaaktournooi, dat heden in Nottingham begint, verricht. Het resultaat was: Eerste ronde: Aljechin—Flohr, Tartakower— Capablanca, Bogoljubow—Tylor, Fine—Lasker, Alexander—Botwinnik. Winter—Thomas. Euwe Rechevsky. Vidmar is vrij. Tweede ronde: Capablanca—Aljechin, Tylor— Tartakower. Lasker—Bogoljubow. Botwinnik— Fine. Thomas—Alexander. Rechevsky—Winter, VidmarEuwe. Flohr is vrij. Derde ronde: Aljechin—Tylor. Flohr—Capa blanca, Tartakower—Lasker, Bogoljubow— Botwinnik, Fine—Thomas, Alexander—Re- chevski, WinterVidmar. Euwe is vrij. Vierde ronde; Lasker—Aljechin. Tylor—Flohr, 3otwinnik—Tartakower. Thomas—Bogoljubow Rechevsky—Fine. Vidmar—Alexander Èuwe— Winter. Capablanca is vrij. Vijfde ronde: Aljechin—Bogoljubouw. Flohr— Lasker. Capablanca—Tylor, Tartakower— Thomas, Bogoljubow—Rechevsky, Fine—Vid mar, AlexanderEuwe. Winter is vrij.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12