De bevolking van Haarlem. Unie der omroepers. Md Bémfm$hte Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 10 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0,65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 o Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekei'ing voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbieuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Ernstige autobotsing. Met hersenschudding wordt motorrijder naar het ziekenhuis gebracht. Op den hoek van den Kleinen Houtweg en de Twijnderslaan botsten Zaterdagmor gen omstreeks half elf een auto en een mo torrijwiel tegen elkaar. De motor, die werd bestuurd door den heer W. uit Haarlem, kwam uit de Twijnders laan en sloeg rechts af, den Kleinen Hout weg' in. Hierbij nam de bestuurder de bocht te ruim, waardoor hij op het linken-wegdek ücwam. Daar naderde een auto, waarvan de bestuurder eveneens W. genaamd was. Ben botsing kon niet uitblijven. De motorrijder werd van zijn voertuig ge slingerd. De Ongevallendienst constateerde een hersenschudding. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Diaconessenhuis over gebracht. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Het motorrijwiel is van voren geheel in elkaar gedrukt. De auto werd aan den zij kant beschadigd. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 8 Augustus. Geëxamineerd 2 vrl. en 6 mnl. candidaten. Geslaagd de heeren W. A. Braakensiek, Den Helder en N. van Braam, Purmerend. Speeltuinvereeniging „Flora" bestaat tien jaar. Receptie in het clubgebouw. Zaterdagmiddag heeft de Speeltuin vereeni- ging „Flora" in haar feestelijk versierde club gebouw aan de Jasmijnstraat receptie gehou den ter gelegenheid van haar tienjarig be staan. Voordat de officieele receptie begon over handigde een der damesleden met enkele woorden namens haar vrouwelijke medeleden aan het bestuur een fraai kleed voor de be stuurstafel en vloerbedekking voor het club gebouw. De voorzitter, de heer P. C. van der Meer sprak een welkomstwoord. Hij herinnerde in zijn speech aan de moeilijkheden, die zich in de eerste jaren van het bestaan der vereeni ging voordeden en die tension roet vereende ibachten werden Speciaal wijdde hij de aandacht aan verschillende personen, die het pionnierswerk voor de vereeniging ver richtten. Spr. noemde het een gelukkige omstandig heid dat juist bij dit tienjarig- bestaansfeest het nieuwe clubgebouw in gebruik was ge nomen. Hij dankte de zusterverenigingen, de speeltuinfederatie en den vertegenwoordiger van een Hillegomsche speeltuinvereeniging voor hun blijken van belangstelling. Tot slot riep hij de medewerking van de buurtbewoners in. Als eerste spreker sprak de heer Kuppert, voorzitter van de Federatie van Speeltuinver- eenigingen. Spr. zette uiteen dat van den huidigen maatschappelijken toestand het kind het meest te lijden heeft. Het speeltuinwerk tracht het zijne te doen om het kind te geven wat het noodig heeft, n.l. een speelterrein om zich met spel onder leiding te verpoozen. Ook het winterwerk in de clubhuizen neemt een belangrijke plaats in. Ket is een verheugend feit dat Flora steeds aan de voorwaarden van dit werk heeft vol daan. Tot slot dankte spr. voor de prettige samen werking met de Federatie en den grooten steun, dien deze van Flora mocht ondervinden. De heer Orschot, voorzitter van „Goed wo nen" Hillegom bood de gelukwenschen van zijn vereeniging aan. Den heer Verrijk, voorzitter van N. U. S. O. verheugde het, dit tienjarig bestaan te kun nen bijwonen. Spr. noemde het een buiten gewoon verschijnsel dat al dit werk door eigen krachten was tot stand gekomen. Spr. prees de goede onderlinge samenwer king der leden van „Flora" en wenschte de vereeniging veel voorspoed toe. De heer Kars, voorzitter der speeltuinver eeniging „Oosterkwartier" hoopte dat Flora het werk in vreugde maar ook in moeilijkhe den even krachtig zou voortzetten. Juist dat is de kunst. De speeltuinvereeniging heeft een taak bij de bescherming der moraliteit, die den laat- sten tijd veel in gevaar komt. Spreker sprak den wensch uit dat het Flora gegeven mocht zijn in deze richting te wer ken. De heer Heykoop, medewerker van „Flora", feliciteerde het bestuur en hoopte dat er verder gewerkt zou worden in dezelfde har monie. De heer Ophuyzen, secretaris der Federatie van Speeltuinvereenigingen sprak eveneens waardeerende woorden over de samenwerking in de jubileerende vereeniging. Dat deze goed is heeft de boottocht van „Flora" op 5 Augustus bewezen. Het vele werk geschiedde met groote liefde, Spreker hoopte dat de samenwerking met het bestuur zou blij ven zooals zij was. De voorzitter dankte de sprekers voor hun hartelijke woorden. Hij dankte voor de ca- deaux die het dames-comité het bestuur had aangebeden en hen die het comité in staat stelden dit te doen. Verder deelde hij mee dat er een felicitatie was binnen gekomen van de zustervereeniging „Meerlebosch". Het speet spreker dat het gemeentebestuur niet was vertegenwoordigd. Hij noopte niet dat dit beteekende dat het geen belangstelling meer had voor het speeltuinwerk. Bloemen waren gezonden door de speeltuin- vereen. „Te Zaanen", „Meerlebosch", „Het Oosterkwartier" en door de Eerste Heemsteed- sche Speeltuinvereeniging en verschillende particulieren. (Er zal een internationale unie van radio-omroepers worden ge sticht.) De mensehen die zoo luchtig praatjes maken, Waren nog niet vereenigd in een bond, Zij schijnen nu daar toch toe te geraken, En ongetwijfeld wel op goeden grond. Als je elkaar zoo vaak hebt moeten hooren, Wil je' ook elkander zien zoo nu en dan, Een stemband werd uit stemgeluid geboren, En dezen band trekt men nu nauwer an. Zij zijn de menschen die van lucht slechts leven, Wier woord gehoord wordt tot in 't kleinst gehucht, Die nooit ontvangen, maar uitsluitend geven, Wier praatjes gaatjes vullen in de lucht. Als zij vereend zijn, kunt u zeker wezen, Dat het ook spoedig komt tot een congres, Ik ben benieuwd om daarover te lezen, Want dat wordt vast een daverend succes. Dat wordt een prachtig feest van stemgeluiden, Elk even duidelijk en even schoon, Uit Oost en West, uit Noorden en uit Zuiden, „En ditmaal eens niet voor een microfoon. Zij zullen dan elkander onderbreken. Voor omroepers een zeer onwennig feit, Zij zullen eens door lager sferen spreken En over meen'ge luisterariteit. Over him vak, zijn lasten en zijn lusten En is 't congres tenslotte weer ten end, Dan; 'k wensch u goeden nacht en welterusten, Zegt met een hamerslag de president. P. GASUS. Olympische Spelen Berlijn. Het is niet elkeen gegeven, Naar het Stadion te kunnen gaan. Haal het daarom in Uw woning, Distributie-Radiovooraan. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Knaapje loopt hersen schudding op. Zevenjarige stak den rijweg over zonder op verkeer te letten. Zondagavond omstreeks half acht ge schiedde aan de Leidschevaart een ongeluk, waarbij het 7-jarige knaapje R. de V. uit de Boogstraat een ernstige hersenschudding opliep. Het jongetje stak met zijn autoped den rij weg over, waarbij het alleen lette op het verkeer1- dat van de richting der stad kwam. Een motor kwam van den anderen kaait aangereden. Het knaapje zag het voertuig niet naderen en botste er tegenop. Het jeug dige slachtoffer werd tegen den grond ge slagen en bleef liggen. De Ongevallendienst en een dokter behandelden hem. waarbij een zware hersenschudding werd geconstateerd. Ook had het jongetje een diepe wond aan het achterhoofd. Per brancard heeft men hem naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Daar de bestuurder van den motor, de heer S„ met zeer matige snelheid reed, treft hem geen schuld. VAN VENSTERBANK GESPRONGEN. Zaterdag stond een bewoner van de Bakker straat, de heer v. D. in het kozijn van een der ramen van zijn woning. Hij was bezig de ramen te wasschen, toen het raam plotseling neerzakte. De heer v. D. sprong hierop ach teruit, om zijn voeten niet door het raam te laten verbrijzelen. Hij verloor hierdoor ech ter zijn steunpunt en viel op den grond. Hij kneusde daardoor zijn beide voeten. De onge vallendienst heeft het slachtoffer behan deld, waarna hij naar het Elisabethsgasthuis werd overgebracht per ziekenauto. Amsterdammers blijven naar Haarlem trekken. Haarlem verliest inwoners aan de randgemeenten. Wij hebben in ons nummer van Zaterdag reeds opgemerkt, dat uit de Statistische Ge gevens der gemeente Haarlem blijkt, dat de toeneming der Haarlemsche bevolking in het eerste halfjaar van 1936 minder snel is ge gaan. Als wij de cijfers over vorige jaren daarmee vergelijken blijkt dit duidelijk. De bevolkingsaanwas was: le halfjaar 1936: 740 1935: 1228 1934: 944 Wij bleven dus vooral bij 1935 veel ten achter. Dit komt nog sterker uit als wij het over schot tusschen geboorte en sterfte daarvan aftrekken. Over het eerste halfjaar van 1936 was dit 448, zoodat dit halfjaar slechts een gunstig verschil tusschen vestiging en vertrek heeft opgeleverd van 292. Over 1935 was dit 741, of ongeveer 2VZ maal grooter. Het opmerkelijke is, dat de vermin derde toeneming der Haarlemsche be volking geweten moet worden aan het feit, dat zich, in vergelijking- met vorige jaren niet alleen minder menschen vestigen, maar ook wat meer vertrekken. Dezer dagen hebben wij ook medegedeeld, dat het aantal inwoners van Amsterdam in het le halfjaar van 1936 verminderd is met 2200. Het is interessant uit de Haarlemsche statistiek op te diepen hoeveel van die Am sterdammers die him stad ontrouw geworden zijn, naar Haarlem vertrokken. In dit halfjaar vestigden zich 950 Amster dammers te Haarlem, terwijl 587 Haarlem mers naar Amsterdam trokken. Alzoo een overschot van 363. De trek der Amsterdammers naar Haarlem blijft ongeveer gelijk aan de vorige jaren. De cijfers waren: Haarlem-Amsterdam. 1933 1934 1935 Uit Amsterdam gekomen 1687 1955 1747 Naar A'dam vertrokken 1152 1314 1351 535 641 396 Daar het overschot op de rekening Haarlem- Amsterdam over het le halfjaar van 1936 reeds 71 grooter is dan ons geheele vestigings overschot, moet daaruit afgeleid worden, dat de rekening met andere gemeenten ongunstig voor Haarlem is. In het bijzonder geldt dit voor Heemstede. In het eerste halfjaar van 1936 ves tigden zich 353 Haarlemmers te Heemstede, terwijl slechts 255 Heem stedenaren naar Haarlem trokken. Een verschil dus van 98. In de ver- huismaand bij uitnemendheid, April, trokken niet minder dan 81 Haarlem mers naar Heemstede. De rekening met Bloemendaal levert min der verschil, namelijk slechts 11. Er trokken 303 Haarlemmers naar Bloemendaal, terwijl 292 Bloemendalers hun verhuisbiljet te Haar lem inleverden. Blijkbaar is dit een gevolg van het feit, dat in Bloemendaal waar trouwens weinig gron den voor bouwexploitatie beschikbaar zijn wat minder keuze in leeg staande huizen is dan te Heemstede. Vandaar dat vele Haar- lemers die naar buiten willen trekken, gemak kelijker op Heemstede het oog slaan. Voor de vorige jaren waren de cijfers: Haarlem-Heemstede. 1933 1934 1935 Naar H'stede vertrokken 568 504 569 Uit H'stede gekomen 467 454 447 Verschil 101 50 122 Haarlem-Bloemendaal 1933 1934 1935 Naar Bl'daal vertrokken 559 572 577 Uit Bl'daal gekomen 442 514 515 Verschil 117 58 62 Wat Heemstede betreft is in het laatste halfjaar het verschil tusschen vestiging en vertrek voor Haarlem nog ongunstiger ge worden. Daarentegen is het verschil wat Bloemen daal aangaat in dit halfjaar, vergelijken bij vorige jaren, kleiner. Voor Velsen zijn de cijfers aldus: 252 Haar lemmers naar Velsen en 174 Velsenaren anar Haarlem. Voor Haarlem dus een ongunstig verschil van 78, waaruit blijkt, dat Velsen Haarlem den laatsten tijd ook geduchte con currentie gaat aandoen. Vele Haarlemmers w orden namelijk aangetrokken door de goed- koope middenstandshuizen in Santpoort. De rekening Haarlem-Velsen was in de voorafgaande jaren voor Haarlem veel gun stiger. Haarlem-Velsen. 1933 1934 1935 Naar Velsen vertrokken 401 488 445 Uit Velsen gekomen 382 477 393 Verschil 19 11 52 Tot en met 1934 was de balans vrijwel in evenwicht, in 1935 is Santpoort al vrij sterk gaan trekken, maar nu is dit in 1936 nog toegenomen. 35 Haarlemmers trokken naar Haarlem- merliede c.a., terwijl 40 inwoners van Haar- lemmerliede de voorkeur gaven aan het wo nen te Haarlem. Naar Bennebroek vertrokken 13 Haarlem mers, in Haarlem kwamen 29 Bennebroekers. STAKING BIJ DE HAARLEMSCHE STO OM V ERFF ABRI EK BEGONNEN. Bij de Haarlemsche Stoomverffabriek is hedenmorgen de staking begonnen die al eenigen tijd heeft gedreigd in verband met het ultimatum door de Nederlandsche Ver eeniging van Fabrieksarbeiders aan de di rectie gesteld als verweer tegen loonsverla ging. De arbeiders zijn hedenmorgen, zooals door hun vereeniging was aangekondigd, niet aan het werk gegaan, zoodat het werk in ieder geval de eerste dagen onderbroken zal zijn. Zakloopen tijdens het strandfeest van de kampeervereeniging Hygea: Prieto acht overwinning der Spaansche regeering zeker. Strijd kan echter nog weken (luren. (Men zie ook pag. 4). MADRID, 10 Augustus (A. N. P.) De ge matigde socialistische leider, Indalecio Prieto heeft in een radiorede, aldus meldt de „Daily Telegraph", nog eens verklaard, dat de over winning voor de republiek verzekerd was. Zijn geestdrift werd ditmaal echter getemperd door de erkenning, dat de strijd nog vele weken zou duren. Hij gaf toe, dat deze opstand, die voor heen beschouwd was als een militaire rebellie, een oorlog was en wel een oorlog zoo ver schrikkelijk als men zich kan voorstellen. Het groote voordeel voor de regeering was het be zit van goud. Indien Napoleon's meening juist is, zoo verklaarde Prieto, dat de overwinning in den oorlog- de overwinning is van het geld, dan springt onze superioriteit duidelijk in het oog. De peseta heeft op het oogenblik geen waarde en wordt aan de buitenlandsche beur zen niet genoteerd. Het eenige middel is goud en alle goudvoorraden bevinden zich in han den der regeering. Nationalisten melden overwinning voor Saragossa. PARIJS, 10 Augustus (D.N.B.-A.N.P.) Naar uit het hoofdkwartier van generaal Mola te Burgos wordt gemeld, hebben de nationalistische troepen voor Saragossa een beslissende overwinning behaald op een uit Barcelona afkomstige Marxistische colonne. De roode militie had getracht, den heuvel van San Julia te bezetten, doch zij werd teruggedreven. De roode Catalanen verloren 100 dooden en 300 gewonden, alsmede 500 ge vangenen, 5 kanonnen, 20 machinegeweeren en 50 vrachtauto's. De roode strijdkrachten hebben zich in allerijl terug moeten trek ken. Zij werden gesteund door vliegtuigen, die, naar te Burgos verklaard wordt, niet tot. het gebruikelijke materiaal van 't Catalaan- sche leger zouden hebben gehoord. Gevecht in de haven van Malaga. LONDEN, 10 Augustus (D.N.B.-A.N.P.) De te Gibraltar aangekomen Britsche tor pedojager „Blanche" heeft medegedeeld, dat de in de haven van Malaga voor anker lig gende oorlogsschepen van de regeering door vliegtuigen der nationalisten zijn gebom bardeerd. De oorlogsschepen, waaronder ook de Jaime Primero" het slagschip, dat twee dagen geleden Algeciras heeft beschoten, be antwoordde het vuur. doch aan geen van beide zijden werden treffers behaald. Nieuwe troeT*en*,erschepine'> uit Marokko. De troepenverschepingen van Marokko naar het Spaansche vasteland zijn blijkbaar n den nacht van Zaterdag op Zondag voort gezet. De kustplaatsen Tarifa. Algeciras. Sar» Roque en La Linea waren in diepe duisternis gehuld, blijkbaar met het doel, de landing ongestoord te doen plaatsvinden. Het woord is aan.... Inayat Khan: Door geluk te scheppen vervullen wij ons levensdoel. Jagers door dessabevolking gedood. Noodlottig schot op een jachtpartij. SOERABAJA, 10 Augustus. Zon dagmorgen waren de heeren Van der Pauwert en Jordaan, beiden uit Soera- baja, op vogeljacht getogen naar Grissee. Tijdens de jacht werd door een ongelukkig toeval een 14-jarige inland- sche knaap doodgeschoten. De woedende vader achtervolgde beide jagers, waarbij hij de geheele bevolking van de Dessa meesleepte. De vluchtende jagers werden achter haald en zoo ernstig mishandeld, dat de heer Jordaan op de plaats der mis handeling is overleden en de heer Van der Pauwert naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting te Soe- rabaja moest worden vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. Het stoffelijk overschot van den heer Jordaan is heden ter aarde besteld, evenals dat van den heer Van der Pauwert. Het onderzoek naar het verloop van dit drama is in vollen gang. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. 25 Aug. a.s. hopen de heer en mevr. S. J. Heeres -de Klerk den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbon den. De heer Heeres geniet al sinds 11 jaar zijn pensioen van de firma Joh. Enschedé en Zn. waar hij 51 jaar is werkzaam geweest, waar van ruim 45 jaar als boekdrukker en de laat ste jaren als verificateur aan de afd. Verifi catie. Dertig jaar ongeveer is de bruidegom vaandrig van de muziekvereeniging L. J. Coster, thans Johez. Harmonie geweest. Reeds 43 jaar wonen de heer en mevr. Hee res in de Roosveldstraat 13, waar het hun deze dagen wel niet aan belangstelling zal ontbreken. JUBILEUM W. CNOSSEN. De heer W. Cnossen, inspecteur bij den dienst van Openbare Werken, afdeeling be strating, viert vandaag zijn 25-jarig jubileum in dienst van de gemeente. De jubilaris kan terugzien op een mooien staat van dienst. Hij kwam voor 25 jaren in dienst bij de voormalige gemeente Schoten als timmerman-metselaar. De gemeente breidde zich snel uit en uitbreiding van per soneel was een logisch gevolg. Na enkele jaren werd de heer Cnossen aangewezen als voorman. De heer Cnossen werd na den oorlog be vorderd tot opzichter bij Openbare Werken. De annexatie in 1927 maakte den jubilaris ambtenaar in Haarlemschen dienst; hij werd opzichter bij de afdeeling bestrating. Een paar jaren geleden volgde bevordering tot inspecteur. De heer Cnossen is een eenvoudig man, wars van huldebetoon. Daarom wenschte hij ook dit jubileum geheel onopgemerkt voorbij te laten gaan en zich te onttrekken aan een officieel® huldiging. Een vliegtuigongeluk in Engeland eischt vier dooden. pag. 4 Martinez acht het einde van den opstand in Spanje nabij. pag. 4 Duitschland heeft verklaard de Spaansche op standelingen niet te zullen steunen. pag. 4 Rusland een toekomstig afzetgebied voor onze haring? pag 3 Te Amsterdam zijn twee menschen. door te ver uit een raam te buigen, naar beneden gestort en gedood. pag. 3 Van Vliet wint een gouden medaille te Ber lijn. pag. 7 Ooms-Leenc zijn tweede in den tandem-wed strijd geworden. Ook onze kanovaarders hebben bij de *01ym- pisclie Spelen successen geboekt. Pa&- 8 Onze zeilers en zwemsters staan er goed voor. pag. 7 en 8 De Nederlandsche estafetteploeg 4 x 100 M. is gedisqualificeerd Het Nederlandsch cricket elftal wint met in nings en runs van de Harrow "'anderers. oag 9 ART t KEI. EHZ Mr. E. Elias: Babbelarij ter Piere. pag. 11 H. D. Vertelling. „De race met den dood", door J. P. Baljé. pag. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1