HILLMAN iwsssl ssl Instantine MOOIE FOTO'S MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 HAARCEM'S DAGBC A' D 3 Slachtoffer van de zee. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de 24-jarige heer Melis uit Amster dam, die met een gezelschap uit de hoofdstad 's middags was gearriveerd om te Callantsoog in een tentenkamp zijn vacantie door te brengen, bij het baden in zee verdronken. Het ongeval geschiedde, doordat de bader zich te dicht bij een pier te water begaf, pogingen om den heer Melis te redden, faalden. Een andere heer, die zich in moeilijkheden bevond, kon behouden op het droge worden gebracht. De heer M. was vader van een kind van een half jaar. Zijn lijk is nog niet gevonden. De echtgenoote van het slachtoffer vertoefde in de nabijheid toen het ongeluk gebeurde. Kerkdief op heeterdaad betrapt. Toen hij bezig was het tabernakel te forceeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de paters Augustij nen aan den Heerenweg te Utrecht een in breker op heeterdaad betrapt, op het oogen- blik, dat hij bezig was de deur van het taber nakel te forceeren. De inbreker is het kerkgebouw binnenge komen door het breken van een glas-in-lood- raam, dat zich bevindt boven een schuurtje aan een der zijkanten van de kerk. In het ge bouw heeft hij allereerst eenige offerblokken geopend en geledigd. Er bevond zich slechts weinig geld in. Vervolgens is hij naar het altaar gegaan, waar hij het tabernakel wilde openbreken. Toen hij bezig was met het forceeren van de deur ging een bel in de pastorie over. Pater P. P. Wesselink ging onmiddellijk, vergezeld van den koster en een waakhond het kerk gebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den inbreker betrappen. Deze gaf zich terstond over. De politie werd gewaar schuwd en heeft den man gearresteerd. Er werden inbrekerswerktuigen en geld op hem gevonden. De man, de 26-jarige smid-bankwerker M., is dezer dagen uit de gevangenis ontslagen. Radiotoestel moet aangegeven worden. De rijksradiocontroledienst heeft dezer da gen in samenwerking met de gemeentepolitie een onderzoek ingesteld te Rotterdam naar de aanwezigheid van radio-ontvangtoestellen, die hinderlijke straling door de antenne kunnen veroorzaken, de z.g. Mexiaansche hond. Zooals bekend ,is het bezit en het gebruik van deze toestellen verboden. Tegen den vervaardiger van een groot aan tal dezer toestellen werd proces-verbaal opge maakt, evenals tegen een vijftiental houders van dergelijke toestellen, woonachtig te Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Nieuwen- dijk (N.-Br.). Tegen deze 15 personen werd eveneens pro- ces-verbaal opgemaakt omdat van het bezit van een radiotoestel geen aangifte was ge daan. Nogmaals wordt de aandacht van de be zitters van een radiotoestel erop gevestigd, dat zij verplicht zijn daarvan aangifte te doen op het P.T.T.-kantoor in hunne woonplaats. WEEKEND-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING VAN DEN A.N.W.B. De eerste dag van den weekend-tocht met onbekende bestemming voor automobilisten en motorrijders door Noord-Nederland, dit jaar voor de derde maal georganiseerd door den Kon. Nederlandschen Toeristenbond A. N W. B., is Zaterdag begonnen en ook wat het weer betreft, zeer zeker een succes geworden Ook de deelneming aan dezen vraagteeken- tocht mocht bevredigend worden genoemd De „Zeearend" in IJmuiden binnen. Hartelijk weerzien van opvarenden en htm families in open zee. Na een afwezigheid van ongeveer twee cnaanden is de Zeearend, het fraaie jacht van den heer Bruijnzeel van zijn groote race van de Bermuda Eilanden naar Cuxhaven in IJmuiden aangekomen. De vader van den moedigen zeiler, de heer Bruijzeel Sr. had gistermiddag de sleepboot Hector van Bureau Wijsmuller gehuurd en was daarmede met verdere familieleden de Zee arend tegemoetgestoomd. De komst van de Zeearend was niet onop gemerkt gebleven. Ook eenige motorbooten waren het snelle jacht, dat met zijn volle witte zeilen reeds op -grooten afstand zichbaar was, tegemoet getuft en toen we aan boord van de Hector naar buiten voeren, was ook op Noorder- en Zuiderpier een massa men- schen, die de kloeke zeevaarders na hun avon tuurlijke en niet ongevaarlijke race wilden toejuichen. Eenige mijlen recht voor den havenmond zeilde de Zeearend, voortgedreven door een kalme Noordwestelijke bries, met volle zeilen recht op ons af. En spoedig was het zoover, dat men aan boord van beide schepen elkaar kon onderscheiden. Toen werd het een gewuif met zakdoeken en sjaals en volgde spoedig een blij weerzien van ouders, vrouwen en kin deren. Het was der bemanning niet aan te zien, dat ze zulk een zwaren tocht achter den rug had. Allen zagen er welvarend uit. Zwaar is de tocht zeker geweest. Denk eens aan met zoo'n notedop dwars den Oceaan over te ste ken. Stormen hebben de kloeke zeelui moe ten trotseeren. Zoo sterk was de wind, dat het- jacht op een kluwer en een achterzeiltje nog 6 mijl vaart had. Dat het een goed zeil schip is en de heeren Bruijnzeel, Hin en an deren goede zeilers zijn, hebben we op de korte zeereis, die we zij aan zij met het jacht maak ten, kunnen zien. Doordat de zee kalm was konden alle fa milieleden, die met de Hector de Zeearend tegemoet waren gestoomd, op zee op het jacht overgaan. Overal in de havens stonden honderden be langstellenden langs het water en herhaalde lijk klonk hoer a-geroep en „leve Bruijnzeel". Ook op de Middensluis, waardoor de Zeearend werd binnengelaten, was de belangstelling enorm. In Zaandam wachtte den opvarenden een grootsche huldiging. Rusland toekomstig haring afzetgebied? Mededeelingen over den grooten haringverkoop. Gelukkige samenwerking van particuliere- en regeerings-instantics. Naar aanleiding van het bericht betreffen de den belangrijken verkoop van haring aan Rusland door de reedersvereeniging voor Ne- derlandsche haringvisscherij, had het A. N. P. een onderhoud met mr. Kiewit de Jonge, voorzitter van genoemde reedersvereeniging. Op de vraag, welke redenen de vereeniging er toe hadden geleid haar tusschenkomst te verleenen bij den verkoop van de 40.000 ton haring naar Rusland, gaf mr. Kiewit de Jonge de volgende uiteenzetting: Reeds onder mijn voorganger, den heer Richter Uitdenbogaardt, bestond er in den boezem der vereeniging een communis opinio ten aanzien van de noodzakelijkheid nieuwe afzetgebieden aan te boren. Immers het is van algemeene bekendheid, dat oude, beproefde afzetgebieden voor de Nederlandsche haring in deze jaren ten deele verloren gingen. Wan neer men spreekt over nieuwe mogelijkheden, moest de blik zich wel in de eerste plaats richten naar Rusland met zijn 160 millioen bewoners, in welk land de haring een zeer be langrijk volksvoedsel is. De monopoliseering van den Russischen han del brengt met zich mede, dat verkoopers in andere landen zijn gehandicapt, zoolang zij in hun handel met Rusland gesepareerd optre den. Daarmede is de eerste en belangrijkste beweegreden van het optreden der reeders vereeniging in deze aangegeven. Door haai- intermediair is voorkomen, dat de betrokken Nederlandsche belanghebbenden elkaar in het vaarwater zitten, gelijk in de achterliggende jaren wel het geval is geweest. De samenwerking van de gezamenlijke be- drijfsgenooten heeft bovendien de gelegen heid geopend orders van den grooten omvang als de onderhavige in één transactie te aan vaarden. Terwijl een order van 40.000 ton door het bedrijf in zijn geheel gemakkelijk kan wor den verwerkt, is dat natuurlijk minder het geval, wanneer een enkele firma voor deze taak staat. Het is dan ook niet toevallig te achten, dat reeds bij dit eerste optreden van de ree dersvereeniging direct met een order voor der- dag is gekomen van een tot heden ongeken- den omvang. Op de vraag omtrent de beteekenis van Rusland als land van export voor onze haring in het algemeen, deelde mr. Kiewit de Jonge mede, dat daar te lande zoo te zeggen onbeperkte mo gelijkheden liggen. Naar mate de levensstandaard in Rusland zal stij gen is het niet uitgesloten te achten, dat op die groote markt voor de haring op den duur vervanging zal zijn te vinden voor het inmiddels voor de Nederlandsche haring verloren gegane afzetgebied. In dit lich bezien is de be teekenis van de onderwerpelijke order in geconcentreerd verband moeilijk te hoog aan te slaan. Voor Nederland zal het in het bijzonder gaan om het met succes voeren van den con currentiestrijd met de Engelschen. Gelijk in vele andere haringafnemende landen verkeert Engeland tot heden op de Russische markt in een leidende positie. Wanneer ik het goed zie, aldus mr. Kiewit de Jonge, zal voor deze beide belangrijkste concurrenten een bevredigende plaats in Rus land gevonden kunnen worden. Indien de ver wachtingen in deze zich in de toekomst in derdaad verwezenlijken, zal de Nederlandsche haririgindustrie alle moeilijkheden ten spijt naar haar intrinsieke sterkte een plaats inne men, welke menig bedrijf in Nederland haar slechts zal kunnen benijden. Wat de directe beteekenis in haar gevolgen van de onderwerpelijke transactie betreft, kan ik er op wijzen, dat naar de meening van alle insiders dit kwantum van 40.000 ton een be langrijke'steun zal blijken te zijn voor de ver dere marktpositie. Het enkele gerucht, dat in de richting van Rusland iets zou worden be reikt, deed reeds Vrijdag in de betreffende afslagen zijn gunstige werking gelden. De aanvoeren waren tot heden bepaald overvloe dig. Vandaar dat de order op geen beter tijd stip had kunnen komen. Op de vraag hoe er gedacht wordt over de uitvoering van de order in geconcentreerd ver band, moet natuurlijk worden vooropgesteld, dat aan een dergelijke uitvoering, gelet op het feit, dat het hier betreft de samenwerking van een 60-tal reederijen, heel wat vastzit. Niet temin bestaat er in dit opzicht groot optimis- met, omdat ieder reeder zoozeer doordrongen is van het gewicht van deze zaak. De door de vereeniging met de gezamenlijke reeders ge troffen regeling komt hierop neer, dat ieder contractueel verplicht is zijn bijdrage in het kwantum te leveren. De verpakking en verdere manipulatie geschieden uiteraard door den handel. In -dit verband is het gunstig te achten, dat het meerendeel der reeders tege lijkertijd handelaar is. De eerste 10.000 ton zullen vóór 10 September a.s. f.o.b. Rotterdam moeten worden geleverd. Zoo ligt het voor de hand, dat er komende weken werk te over aan den winkel zal zijn. Tenslotte werd den heer Kiewit de Jonge gevraagd, hoe het stond met de belangstelling van de zijde der regeering. Hij wees er op, dat terwijl deze actie als zoodanig, geboren is uit het par ticulier initiatief, de kans op welsla gen zeker veel geringer zou zijn ge weest, indien de vereeniging van officieele zijde, waarbij in het bijzon der de Visscherijcentrale genoemd moet worden, de laatste maanden niet in verschillend opzicht een zoo belang rijke medewerking zou hebben gehad. Het spreekt van zelf, dat het moment dei- concentratie, hetwelk voor zoover ons bekend in de bestaande handelsverhoudingen ten aanzien van Rusland het eenige van dien aard is hier te lande speciaal in de regee- ringskringen groote belangstelling moest, ondervinden. Het spreekt evenzeer van zelf, dat de ree dersvereeniging, welke niet lang geleden haar 20-jarig bestaan herdacht, zich in de hoogste mate gelukkig prijst, dat zij als bedrijfsver eeniging dezen dienst aan de gezamenlijke be drijf sgenooten heeft kunnen bewijzen. BURGEMEESTER VAN MONNIKENDAM. Bij Kon. Besluit is met ingang van l Sep tember 1936 benoemd tot burgemeester van Monnikendam en Katwoude: T. Heikens met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Marken. De Eerste Lichte Engelsche Stroomlijnwagen FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 - HEEMSTEDE TELEFOON 26534 (Adv. Ingez. MedJ Zwagers grijpen naar het mes. Een van hen niet ernstig gewond. Zaterdagmiddag heeft de 29jarige behanger J. A. K. na een familietwist, die zoo hoog liep, dat van woorden tot daden werd overgegaan, zijn 27-jarige zwager H. J. v. D. op de Linker Rottekade met een zakmes in den rug gesto ken. Van D. kreeg eenige wonden dicht bij den arm, alsmede aan borst en rug. Daar hij veel bloed verloren had is hij naar 't zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Zijn toe stand is niet ernstig. K. is in verzekerde be waring gesteld. TANDEMDAG OP WAALHAVEN. Als propaganda voor de tandem en even eens als attractie voor het toch al zoo attrac tieve vliegveld Waalhaven, is er Zondag een tandemdag gehouden, georganiseerd door de K. L. M. in samenwerking met den A. N. W. B., de Gazelle-fabrieken te Dieren en de Ned. Wielren Unie. die wonderwel geslaagd is. dank zij de perfecte organisatie en het zomerweer. Het programma bestond uit een groote ster- rit, een kleine sterrit, en een handicap-wed strijd, waarvan de laatste twee eigenlijk een geheel vormden, doordat de deelnemers van de kleine sterrit verplicht waren aan de han dicap mee te doen. In totaal hebben er 114 deelnemers aan de onderscheidene wedstrijden deelgenomen, waarvan het meerendeel voor de kleine ster rit en de handicap hadden ingeschreven, hoe wel dit zeker niet een keuze uit gemakzucht geweest zal zijn, want vooral bij de handicap regende het soms strafpunten. (BAYER) I Prijs V E 7 1 50 cis. VS-/ stilt en voorkomt 1 pijnen! I (Adv. Ingez. Med.) Te ver uit het raam gebogen. Twee doodelijke ongevallen te Amsterdam. Zondagmiddag te ruim half twee is te Am sterdam in de Karei du Jardinstraat een ern stig ongeluk gebeurd. De 39-jarige J. Lauwe- riks, die op de derde verdieping van een per ceel in die straat woont, boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam bleek hij zeer ern stige inwendige kneuzingen en een bekken- fractuur te hebben gekregen. Hij werd naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doo- delijken afloop, geschiedde ook in de Wage- naarstraat, waar het elfjarige meisje C. Kolk- meyer, wonende in perceel 135 op de tweede verdieping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten stortte. Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogenblikken. Inbrekers maken 6 mille buit. Zij zien echter nog f 5000 over het hoofd. Tot nu toe geen spoor der daders. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Koog a. d. Zaan een inbraak plaats gehad in het kantoor der firma T. Duyvis Jzn. De nachtelijke bezoekers zijn erin geslaagd de brandkast open te breken, waaruit zij een bedrag van 6000 gulden hebben meegenomen. Hoewel er den geheelen nacht in de fabriek is gewerkt het is een continubedrijf heeft niemand iets van de inbraak bemerkt. De daders hadden een dekkleed voor de ramen gehangen teneinde zoo weinig mogelijk kans te loopen dat zij in hun „arbeid" konden wor den gestoord. Een pet en eenige inbrekers werktuigen zijn in het kantoor gevonden, het geen wellicht op een overhaaste vlucht wijst. Een kistje met 5000 voor de uit te betalen loonen, dat eveneens in de kluisv stond, doch bij uitzondering niet in de daarin geplaatste brandkast, hebben de nachtelijke bezoekers over het hoofd gezien. Vingerafdrukken zijn niet gevonden, waar uit valt af te leiden, dat de inbrekers met handschoenen aan hebben geopereerd. „Perseus" uit Spanje terug. „De menschen hebben slechts tijd voor hun burgeroorlog". In den nacht van Zaterdag op Zondag le drie uur meerde de „Perseus" van de K. N. S. M. voor het etablissement van de maat schappij. Zij kwam terug van een reis naai de Middellandsche Zee, waaraan een tiental toeristen hadden deelgenomen. Op den terug reis heeft het schip een aantal havens in Noord-Spanje aangedaan, n.l. Bilbao, Santan der en Pagases. We hebben na aankomst van het schip een kort onderhoud met eenige opvarenden gehad. In Pagases had het schip twee dagen geleden in de stad was het een hel. Er werd dag en nacht hevig gevochten tusschen opstandelingen en regeeringsge- trouwen. Het was aldus onze zegsman verre van plezierig om daar ook maar een oogenblik aan wal te gaan men was er zijn leven geen oogenblik zeker, 't Werk lag er volkomen stil, de menschen hadden slechts tijd voor hun burgeroorlog. Met revolvers en geweren gewapende burgers waren op straat een gewoon verschijnsel. Erg veel levens middelen waren niet in het stadje: de re- geeringspartij heeft nog een hoeveelheid visch van ons gekochtWij waren blij, toen we het ruime sop weer kozen en de vechtende stad achter ons konden laten. Later hoorden we dat enkele schepen voor de bommen had den moeten vluchten. In Bilbao en Santander was het toen wij er waren, tamelijk rustig, er werd zelfs nog gewerkt. In de haven van eerstgenoemde stad lag een Amerikaansch slagschip en een Duitsch en Engelsch oorlogschip. Vluchtelingen heeft de „Perseus" op haar reis niet opgenomen en belangrijke avonturen hebben de opvarenden niet meegemaakt. Nuttig werk van Het Visscherijproefstation. Door beperkte middelen werd de arbeid onvolledig. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1886. 10 Augustus: Velen hebben reeds naar hartelust kermis gehouden. Poffertjeskramen, schiettenten en allerlei inrichtingen tot „nut en vermaak" kregen een flinke beurt. Ook de schouwburgen, voor zoover wij konden nagaan „net en comfortabel" in gericht, werden flink bezocht: Van Lier geeft ons den „Trompetter-Majoor" met medewerking der beste acteurs van het Ilollandsch Tooneelgezelschap, waarbij de vermaarde Bigot, die het stuk heeft bewerkt, het publiek op zijn kwinkslagen vergast. Een druk bezoek heeft ook de schouwburg op de Nieuwe Groenmarkt. Op de Krocht heeft men een net in gerichte tent van den heer J. v. d. Vank Solser, die ons op de voorstellingen van zijn operetten- en vaudevillengezel- schap onthaalt. De voorstellingen in de sociëteit „De Kroon" nemen morgenavond een aan vang. Het circus Oscar Carré geeft gedu rende de geheele kermis voorstellingen. Liefhebbers van paardendressuur, équi- libristische toeren enz vinden hier het onvergelijkelijkste op dit gebied. Onder de spellen op de kermis treffen we op de Botermarkt het vermaarde theater-Spriet aan, met recht de kinder vriend genoemd. Sedert jaren heeft de directeur getoond dat hij de jeugd kent en heeft hij steeds verrassingen voor haar. Dicht in zijn nabijheid vindt men het kristallen Apenpaleis onder directie van den heer Spork. Een anatomisch museum, talrijke .,photografie-instantanée"-inrichtingen en panopticums ontbreken niet. evenmin als de draaimolens welke wedijveren in orgelmuziek en verlichting. Het jaarverslag van het Nederlandsch Vis scherijproefstation en Laboratorium voor ma terialen-onderzoek toont ons in al zijn be scheidenheid, dat deze instelling van groot belang voor de visscherij is. Van nog grooteT 1 belang zou het zijn, indien het station niet door haar beperkte middelen genoodzaakt was veel werk. dat anders gedaan zou worden, te moeten laten liggen. Wij ontleenen aan het verslag het volgende: Onderzoekingen en proefnemingen. In verband met de zeer beperkte middelen kon slechts op bescheiden schaal aandacht gewijd en tijd besteed worden aan onderzoe kingen en proefnemingen, die in het alge meen belang door ons wenschelijk geoor deeld werden, maar waarvoor geen vergoe ding werd ontvangen en de kosten dus geheel ten laste van het Proefstation kwamen. Het aantal betaalde opdrachten, dat ge lukkigerwijze weer stijgende is, neemt de werkkracht van het kleine personeel nage noeg geheel in beslag. Dat aan het bovenbedoelde onderzoekings werk op eigen initiatief het speur- of on derzoekingswerk niet meer aandacht kon worden besteed is zeer te betreuren. In de huidige tijdsomstandigheden toch blijkt meer nog dan anders aan voorlichting in het be drijf op technisch wetenschappelijk gebied behoefte te bestaan. Proefnemingsfonds voor de zeevisscherij. Ten deele om bovenvermelde redenen, maar hoofdzakelijk wegens de beperkte uit oefening der haringvisscherij is ook het aan tal practische proeven, dat met nieuwe pre paraten en behandelingswijzen genomen kon worden, klein gebleven. Verschillende punten van het programma van werkzaamheden voor het loopende sei zoen, dat op de vergadering van het Fonds besproken en goedgekeurd was, moesten ge heel vervallen. Velgens een nieuwe Engelsche methode werd wel net met koperzeep geprepareerd, maar tenslotte kon van bevissching onder de noodige waarborgen voor de behoorlijke uit voering van de proef niet komen Van vroeger aangevangen proefseries kon, op enkele uitzonderingen na, geen onder zoekingsmateriaal verkregen worden, eens deels door verlies van netten bij averij, an derdeels doordat de netten in het loopende seizoen niet bevischt waren. Doel en instandhouding van het Proefnemingsfonds. Gelijk hierboven reeds werd geconstateerd is een belangrijk deel van het programma van het Proefnemingsfonds voor 1935 om ver schillende redenen onuitgevoerd gebleven. Het is ten zeerste te hopen, dat^in 1936 de moeilijkheden, die met het organiseeren van proefnemingen in het vorige jaar ondervon den werden, zich niet meer zullen voordoen. Bekendheid met het bestaan, het doel en de beteekenis van het Proefnemingsfonds kun nen er aanzienlijk toe bijdragen het proef - nemingswerk mogelijk te maken en te ver gemakkelijken. Daarom moge er met een en kel woord nog eens op gewezen worden, dat het Proefnemingsfonds in 1927 gevormd is uit bijdragen van de Reedersvereenigingen voor de Nederlandsche Haringvisscherij. eenige Kamers van Koophandel en de Regeering en dat het doel van het fonds is practische proef nemingen, die door het Proefstation of door anderen voorgesteld worden, mogelijk te maken. 1. Door het uitkeeren onder bepaalde voorwaarden van een tegemoetkoming of ver goeding aan degenen, die zich met de uitvoe ring van practische proefnemingen willen be lasten, voor het geval deze mislukken of schade veroorzaken mochten. 2. Door zoo noodig kosten, die door de deelnemers zelf niet gedragen kunnen wor den, te vergoeden. De instelling draagt dus in hoofdzaak het karakter van een garantiefonds. Voor de in standhouding is echter noodig, dat getracht wordt het stamkapitaal zooveel mogelijk op peil te houden, hetgeen bereikt kan worden. 1. Door te zorgen, dat men in ruimen kring van het nut. van het fonds «en het pio nierswerk, daardoor mogelijk gemaakt, over tuigd is. 2 Indien de deelnemers aan proefne mingen zelf de directe kosten daarvan willen dragen, ook al zullen die aanvankelijk soms hooger zijn dan in den gewonen gang van zaken en alleen in geval van evident nadeel daarvoor het fonds aanspreken. 3. Wanneer belanghebbenden en belang stellenden bereid zijn proeven, waarvoor ex tra kosten gemaakt moeten worden, door ge zamenlijke bijdragen mogelijk te maken. Er is reden om aan te nemen. dat. wan neer op deze wijze gewerkt wordt, degenen die indertijd het kapitaal voor het fonds bij een brachten, niet ongenegen zullen blijven door jaarlijksche bijdragen de instandhouding te vergemakkelijken. R.-K. Werkliedenverbond tegen gewijzigde steunregeling. Spoedvergadering te Utrecht. Het R.K. Werkliedenverbond is te Utrecht in een zeer druk bezochte vergadering bijeen geweest ter bespreking van de gewijzigde steunregeling. Blijkens vele bij het verbonds- bestuur ontvangen brieven en ingekomen mededeelingen, is in den lande groote onrust ontstaan door de voorgenomen wijzigingen. Ernstig werd er op gewezen, dat men in de huidige omstandigheden a.s. winter met be klemming tegemoet ziet. Krachtig werd ge pleit voor: ruimere tewerkstelling tegen rede lijke loonen en daar, waar de gemeente-finan cien tekort schieten, op ruimer schaal met rijksgeld te subsidieeren, voorts in gemeenten en gewesten, waar het om technische of an dere redenen niet mogelijk is. de menschen op ruimer schaal te werk te stellen, de thans bestaande te lage steunnormen te verhoogen. Het verbond zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om de regeerïng te over tuigen van het standpunt: dat van de huidige steunbedragen, welke toch reeds in vele ge vallen ver beneden het redelijke en dragelijke zijn, geen cent mag worden afgenomen, dat de in uitzicht gestelde correcties in het belang der groote gezinnen en de zwaar gedupeerde plattelanders dienen te worden toegepast, naast het behoud van den huurtoeslag. Het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond heeft zich ook met een vertoog gericht tot de Katholieke Tweede Kamerfractie om haar aandacht voor de geschapen situaties te vragen. Vakkundige Afwerking en gebruik van prima materiaal geven Laat ons 1 maal Uw Film ontw. en afdrukken en U BLIJFT klant N.V. Fotohandel v.h. R. v. d. Werf Groote Houtstraat 102. Grootste keuze Camera's enz. Camera's vanaf f 2.50 (Adv. Ingez. Med.) Monument voor Kardinaal Van Rossum onthuld. In het kader van de groote missieweek, welke te Maastricht van 8 tot 16 Augustus gehouden wordt, is Zondagmorgen in de Sint. Servatius-kerk aan het Vrijthof aldaar 'n monument onthuld, gewijd aan de nage dachtenis van wijlen kardinaal Van Rossum. die in Augustus 1932 in Maastricht is over leden. De onthulling van het monument geschied de door mgr. dr. Lemmens. bisschop van Roermond, waarbij hij een korte toespraak hield. Daarin herinnerde hij eraan, dat hij in Rome studeerende. kardinaal Van Ros sum zeer van nabij gekend en hem bewon derd heeft om de groote werkkracht en bij zondere liefde, die hij aan het missioneerings werk wijdde. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacanfie-adres. Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie-adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending m rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders Zij die niet lan ger dan een week uïtstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bij de twee de week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending ooral tijdig op te geven aan onze administra tie onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5