Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT op**5/ AKKERTJES Het ontwerp Russische Grondwet. J DINSDAG 11' AUGUSTUS '193S H A' A REE M''S D A G B E A D 3 Onvoorzichtig baden kost een menschenleven. Jongen op Voorne verdronken. Omstreeks half vijf is Maandag middag in de Kruiningerhors (Oost- Voorne) dus niet aan het officieele badstrand de 15-jarige W. Verha gen uit Rotterdam verdronken. Zijn zwager, die zelf een goed zwemmer is. dook hem eenige malen na, doch slaagde er niet in den drenkeling' boven te bren gen. Dit is het vierde slachtoffer van dit seizoen dat ondanks de vele waarschuwingen en bor den wegens het gevaar ter plaatse, is ver dronken. Waterschade grooter dan brandschade. Bij fabrieksbrand te Schiedam. Maandagavond omstreeks half zeven ont dekte een surveilleerend agent van politie brandverschijnselen in een opslagplaats van de kwasten- en borstelfabriek der firma J. Jacobs staande aan de Westerkade 2b te Schiedam. De opslagplaats, die gelegen is in de benedenverdieping was gevuld met verschil lende grondstoffen voor het vervaardigen van borstels en kwasten, t.w. teer, hars, olie en an dere ingrediënten, die het vuur een welkome prooi boden. De agent waarschuwde onmid dellijk de fabrieksbrandweer van de naast de kwastenfa'oriek gelegen breeuwwerkfabriek. Deze snelde toe en begon aanstonds het blus- schingswerk met eenige stralen. De eveneens gealarmeerde Schiedamsche brandweer rukte met groot materiaal uit. Twee motorspuiten, een babyspuit en een ladderwagen haastten zich naar de brandende fabriek. Door de sterke rookontwikkeling was de vuurhaard zeer moei lijk te bereiken. Met twaalf stralen werden groote hoeveelheden water in het vuur ge worpen, zoodat men na aan half uur den brand onder de knie had. In het fabrieksge bouw, waar een dertigtal personen werk vindt, was bij het uitbreken van den brand niemand aanwezig. Over de oorzaak van den brand tast men in het- duister. De benedenverdieping, waar het vuur het eerst is gezien, brandde geheel uit, terwijl de kantoorlokalen goeddeels een prooi der vlam men zijn geworden. Het naai' boven doorslaan de vuur heeft in de zoldering van de tweede verdieping een gat gebrand, zoodat de brand een oogenblik uitslaand is geweest. De schade, welke door het bluschwater is aangericht, is naar schatting grooter dan de brandschade. Om half acht kon de brandweer inrukken. Oss doet weer eens van zich spreken. Twee families slaags geraakt. Twintigjarige jongeman ernstig gewond. Maandagavond omstreeks tien uur heeft in de Arendsvlucht te Oss een ernstige vechtpartij plaats gehad tus- schen de familie S. en van G. Er was ruzie ontstaan door het uitleenen van een dekkleed dat door de familie van G. was ter leen gegeven. Toen mej. van G. zich Maandagavond naar den heer S. begaf om het kleed terug te halen, werd niet onmiddellijk aan haar verzoek voldaan. Een korte woorden wisseling volgde, waarna mej. van G. naar huis terugkeerde. Niet lang daarna bracht de heer S. persoonlijk het kleed naar van G. te rug. Daarbij kwam het weer tot woorden, nu tusschen den heer van G. en den heer S., en al dra waren zoo goed als de beide heele families aan het krakeelen. Het bleef echter niet bij woor den. want er ontstond een handgemeen, waar in zoowel tusschen het zwakke als het sterke geslacht rake klappen werden uitgedeeld. De zoon van den heer S. merkte plotseling, dat hij door een scherp voorwerp in de borst was getroffen en hij vluchtte daarop zijn woning binnen. Kort hierna trokken beide families zich terug in hun woningen. De 20-jarige S. had intusschen het bewustzijn verloren. Tele fonisch werd de gemeentepolitie gewaar schuwd. die zeer spoedig ter plaatse was en een onderzoek naar het voorgevallene instel de. De politie vond termen om over te gaan tot aanhouding van den 21-jarige van G., die naar het politiebureau werd overgebracht. Daar werd hem een verhoor afgenomen. Hij ontkende echter alle schuld. Het scherpe voor werp had ook zijn sporen achtergelaten in de kleeren van de dochter van S. welke danig gehavend waren. Dr. Wassmann, die den jon gen S. geneeskundige hulp verleende, consta teerde twee steekwonden in de borst én een in den arm. Om half elf was bij den gestokene het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Velsen in November 46000 inwoners? VELSEN - Dinsdag. Volgens de gegevens omtrent den loop der bevolking is het zielental onzer gemeente in de maand Juli met niet minder dan 146 ge stegen. waardoor de bevolking op 1 Augustus j.l. 45700 bedroeg. Er zit dus wel schot in. Vergissen we ons niet. dan gaf Juli de grootste vermeerdering in dit jaar en als het zoo doorgaat, dan kan Velsen in November haar 46000e inwoner te gemoet zien. Ongetwijfeld is deze bevolkingstoeneming voornamelijk het gevolg van den trek van Haarlem, Amsterdam enz. naar Santpoort, waar de bouwnijverheid zich thans toelegt op den bouw van goedkoope doch geriefelijke wo ningen voor den kleinen middenstand. Loop der bevolking. De bevolking vermeerderde door vestiging met 145 m. en 145 vr., totaal 290, door ge boorten met 36 m. en 32 vr., totaal 68. De bruto-vermeerdering was dus 358 (181 m. en 177 vr.) De bevolking verminderde door vertrek met 92 m. en 106 vr., totaal 198, door overlijden met 10 m, en 4 vr. totaal 14. De totale vermindering was dus 212 (102 m. en 110 vr), zoodat de netto-vermeerdering 146 bedroeg. Deze vermeerdering ontstond door een ves tigingsoverschot van 92 en een geboorte-over schot van 54. De 1. R. H. vergadert. Toespraak van Mr. Simon de Jong. HAARLEM Dinsdag. Maandagavond hield de Internationale Roo- de Hulp een openbaren solidariteitsavond in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw. Als spreker trad op Mr. Simon de Jong, ad vocaat der I. R. H., die behandelde het onder werp Tegen Fascistische terreur, in Spanje, broe derschap, gerechtigheid en steun der arbei dersklasse. Aan deze rede ontleenen wij de volgende aan teeken in gen Het conflict, dat thans in Spanje wordt uit gevochten is veel belangrijker dan het lot van dit schiereiland. Het gaat er hier om, of de keten van landen, die onder fascistische heer schappij staan, zal worden uitgebreid over het Iberische schiereiland. Spanje is de laatste jaren het voorbeeld van een permanenten opstand. Toen de linksche groepen de macht in han den hadden, hebben zij die macht niet aange wend tot een volledig neerslaan van den klas sen vijand. Daardoor wisten de fascistische elementen zich in de vertegenwoordiging te nestelen. Toen, in 1934, werd de opstand der mijn werkers in bloed gesmoord. Dat was een les voor de Spaansche arbeiders. In Februari 1936 bij de verkiezingen voor den Cortez behaalden de linksche groepen op le gale wijze de meerderheid. Het Spaansche leger is een merkwaardigheid op zich zelf. Het bestond uit een afgesloten groepeering, die geen voeling hield met de ver dere bevolking. Het had een onmatig aantal officieren. Op iedere 5 soldaten bezat men een officier, op iedere 100 soldaten een generaal. Dit leger was daardoor een sterke eenheid, bij uitstek geschikt om samen te zweren, bij uit stek geschikt om gebruikt te worden door de bankiers en de geestelijkheid. Doch de opstand is niet geslaagd. De volks- frontregeering is er in geslaagd een beroep te doen op de gewapende massa's van het volk. Dit is een uitzondering in de geschiedenis. Ook zal men erkennen dat een opstand, die niet dadelijk overslaat, als verloren kan worden beschouwd. Dat de regeering niet over soldaten be schikte,. die het vak van vechten kenden, be hoeft niemand te verwonderen. Want natuur lijk beschikken de opstandelingen over ge schoolde legers, terwijl het" volksfront de vak- vereenigingen moest bewapenen en uitzenden. Spreker besloot met een oproep aan allen, om solidair te blijven met hen, die strijden voor de vrijheid van de arbeidersklasse. GRONINGEN S GEMEENTEBESTUUR ACHT STEUNVERLAGING ONAANVAARDBAAR. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering te Groningen zijn de aangekondigde wijzigingen in de steunverleening voor werk- loozen besproken. Eén der wethouders ver klaarde namens het college van B. en W., dat het gemeentebestuur de verantwoordelijkheid voor deze verlagingen weigert en dat het deze regeling, welke zonder eenig overleg met het gemeentebestuur tot stand is gekomen, on uitvoerbaar acht. Het college van B. en W. verklaarde zich be reid bij de regeering stappen te doen, die ertoe kunnen leiden, dat de regeling wordt ingetrokken of in gunstige zin wordt gewijzigd. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 16 7 2 6 vanaf i met garantie, pijn- vanar j jj. ioos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. Batavier IV dreigde te zinken. (Adv. Ingez. Med.) MEISJE IN PUNT VAN IJZEREN HEK GEVALLEN. Maandagmiddag is het acht-jarig dochter tje van den heer G. van der Voet op een ijzeren hek gevallen, waarvan een der pun ten het kind in het lichaam drong. Na ver bonden te zijn is het meisje naar het Diaco- nessenhuis te Rotterdam vervoerd, waar zij aan de opgeloopen verwondingen is overle den. PERSONALIA. De heer J. H. H. Timmermans, te Haarlem, is geslaagd voor Engelsch M.O. A. Voor Fransch L.O. is geslaagd de heer Th. G. A. Fonville, te Haarlem. Geslaagd zijn voor de akte N.W.: de heeren D. J. Blad en D. J. van Hensbergen, beiden te Haarlem. BOOTTOCHT R.-K. HARMONIE ST. CAECILLA. De R.-K. Harmonie „St. Caecilia" heeft wederom een boottocht georganiseerd, voor Zondag 16 Augustus, Dit jaar gaat het naar Bergen. Vergeet nooit een zakdoosje met "AKKERTJES" bij U te steken, want dan hebt Ge een onmisbaar middel bij U, als U onverwachts wordt overvallen door 'n kou, koorts, enz. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. IngezMed.) lllllllllllllllPlllllllllllllllllllll Op 25 November zal een beslissing moeten worden genomen. Op 25 November 1936 zal het Russische Bondscongres hebben te beslissen over het nieuwe ontwerp Grondwet, hetwelk is samen gesteld door de daartoe in 1935 ingestelde Commissie Stalin en waaraan het presidium van het Centraal uitvoerend Comité op 11 Juni j.l. zijn sanctie verleende. Wanneer men kennis neemt van de belangrijkste bepalingen van dit ontwerp, dan zal het niemand verba zen, dat de U. S. S. R. (Unie Socialistische Sovjet Republieken) wordt verklaard te zijn een Socialistische Staat van arbeiders en boeren, gegrondvest op de z.g. „Raden van af gevaardigden van de arbeidenden", waarbij alle macht wordt toegekend aan de „arbeiden den" der steden en dorpen. Evenals in de „overeenkomst", getroffen na den burger oorlog, is ook in dit ontwerp gehandhaafd het recht van vrije uittreding voor elke Republiek uit de reeds genoemde Unie. Het Radencon gres, tot op heden het belangrijkste en dus ook het invloedrijkste orgaan, met betrekking tot de staatsmacht, zal plaats maken voor den „Hoogen Raad", aan welk orgaan de wetge vende macht is toegekend. Dit lichaam is op gebouwd uit een tweetal Kamers: de Bonds raad, of Kamer voor de Unie en de Nationali teiten-raad, of de Kamer voor de verschillen de nationaliteiten. De Bondsraad zal een be langrijk kleiner aantal leden hebben dan het thans bestaande Radencongres. Hij wordt samengesteld op een basis van één afgevaar digde per 300.000 inwoners. De laatste Russi sche volkstelling dateert van 1926. Het aantal inwoners werd toen becijferd op pl.m. 170 millioen, maar het is zeker, dat dit aantal op dit oogenblik ongeveer 10 millioen grooter zal zijn. Ook het kiesrecht is gewijzigd. Het hui dige Radencongres wordt gekozen door de Radencongressen der verschillende aangeslo ten Republieken en Autonome gebiedsdeelen, waarbij een scherp onderscheid wordt ge maakt tusschen de steden en het platteland, met dien verstande, dat de stads-afgevaardig- de veel minder inwoners vertegenwoordigt dan de plattelands-afgevaardigde. Het ontwerp- Grondwet kent dit onderscheid niet meer. De Hooge Raad wordt in de toekomst door directe verkiezingen samengesteld voor den tijd van vier jaren en zal ieder jaar tenminste twee maal bijeenkomen, terwijl het Radencongres slechts éénmaal per jaar vergaderde. Deze Hooge Raad verkiest een presidium, bestaande uit één Voorzitter, vier plaatsvervangende Voorzitters, één Secretaris, zoomede 31 leden. Het presidium is het hoogste uitvoerende orgaan, het heeft het toezicht op de Raden der Volkscommissarissen en is bevoegd een re ferendum te houden. De verkiezingen hebben plaats door rechtstreeksche, geheime stem ming van alle burgers, die achttien jaar zijn. zoodat de uitsluiting van kooplieden, die werk nemers hebben om „winst" te maken, van priesters enz., welke op dit oogenblik nog be staat, vervalt. De candidaatstelling zal worden toegestaan aan communistische partijorgani- saties, aan coöperaties, vak- en jeugdbonden, zoomede aan cultureels vereenigingen. De Raad van Volkscommissarissen, een college, verantwoordelijk aan den Hoogen Bondsraad en hem zelfs rekenplichtig, is naast den Hoogen Raad en diens presidium, het belang rijkste regeeringsorgaan. De Volkscommissa rissen worden gekozen door den Hoogen Bondsraad. Wat de sociaal-economische zijde van dit ontwerp-Grondwet betreft, zij gewezen op het uitdrukkelijk vastleggen van den socialisti- schen eigendom van de productiemiddelen. De beide eigendomsvormen zijn die van staats eigendom, of van coöperatieven resp. Kolchoz eigendom. Onder het staatseigendom vallen de fabrieken, bosschen, mijnen, de banken, het land enz., onder coöperatieven eigendom vallen dan de ondernemingen met alle bezit tingen. De rechten van den burger bestaan in: verzekerde arbeid met een belooning, die ver band houdt met de kwantiteit en de kwaliteit van het geproduceerde, daarnaast het recht op ondersteuning bij ouderdom, ziekte en in validiteit, het recht op ontwikkeling en het recht op verpoozing. Deze rechten gelden zoo wel voor den man als voor de vrouw, voor alle nationaliteiten, voor alle rassen. De vrijheid tot het voeren van anti-religieuze propaganda is ook in dit ontwerp opgenomen; vrijheid van eeredienst is een nieuw recht, hetwelk men den burger wensoht te geven. De vrijheid van het individu is uitdrukkelijk vastgelegd, zoomede de vrijheid van het woord, van de drukpers, van vergadering en van betooging. Naast het duidelijk omschrijven der rech ten is de noodige aandacht besteed aan de plichten der burgers. Daartoe behoor en het opvolgen der arbeidsdiscipline, de bescherming van het socialistische eigendom, de alge- meene weerplicht en het nakomen van alle wettelijke bepalingen. Dit nieuwe ontwerp is mede een gevolg van de zich sterk op den voorgrond dringende industrialisatie van Sovjet Rusland, waardoor groepen van nieuwe intellectueelen zijn ont staan, terwijl daarnaast vele achterlijke be volkingselementen uit hun isolement zijn verlost. Of men in het ontwerp een reeks van maatregelen moet zien, die de vergelijking kunnen doorstaan met overeenkomstige rege len bij vele West Europeesche Staten bekend en gewoonlijk als „democratisch" aangeprezen, valt te betwijfelen. Het blijft immers de vraag, of de in menig opzicht aangeboden vrijheid, inderdaad vrijheid beteekent, of dat wellicht de druk, door tal van organen uitgeoefend, van die vrijheid- niets of weinig overlaat. Is men voorts tot dit ontwerp gekomen uit vrijen wil, of waren de binnenlandsche toestanden mis schien mede oorzaak, dat het oogenblik rijp was concessies te doen? Bestond er "gevaar voor het al te ver doorgevoerde dictatoriale be wind? Het zijn vragen, die zich aan den objec tieven beoordeelaar opdringen. Het beantwoor den daarvan is natuurlijk uiterst moeilijk. Wie belang stelt in de ontwikkeling van dit onme telijke rijk en zich de moeite getroost de be schouwingen, die ons ter beschikking staan, te volgen, kan in dit ontwerp niets anders zien, dan het volgen van een zekere aanpas singspolitiek, die waarschijnlijk gaat. in de richting van een milder regime dan voorheen. Maar als dat inderdaad het geval is, bestaat er des te meer aanleiding den gang van zaken' met de grootste nauwlettendheid te volgen. I MOLLERUS. Overboord gooien van deel der deklading voorkomt erger. De Batavier IV wilde Zondag, na te Graves- end de passagiers gedebarkeerd te hebben, naar Londen vertrekken. Bij het van den wal gaan was de deklading echter gaan schuiven, zoodat het schip slagzij maakte over stuur boord en het water door de waterdeur naar binnen kwam. Onmiddellijk werden reddings gordels uitgereikt aan de bemanning en de overgebleven passagiers en met vereende krachten werd daarop een groot deel van de deklading, bestaande uit kratten met tomaten en komkommers over boord geworpen. In minder dan geen tijd dreven tallooze kisten op de Theems. Deze maatregel hielp, het schip richtte zich na ongeveer 10 minuten weer op en kon zijn weg naar Londen ver volgen. Om 3 uur kwam het door Zondag middag aan de kade aan. AANKLACHT TEGEN DE N.S.B. Een R.K. ingezetene* van Amsterdam heeft op grond van artikel 147a Wetboek van Straf recht, dat betrekking heeft op het in voor raad hebben en verspreiden van Godslaster lijke afbeeldingen, bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat in den N. S. B. sigarenwinkel „de Driehoek'' te Amsterdam ten verkoop wordt aangeboden en in voor raad gehouden het geschrift „Wordt ook uw kerk een paardenstal?", waarin eenige Gods lasterlijke afbeeldingen staan afgedrukt. DE „TARAKAN" TE NORDHEIMSUND. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt memde. dat het m.s. „Tarakan" welk schip Zaterdagmiddag j.l. voor zijn 5e jeugdreis met circa 500 jongens en hun leiders naar Noorwegen is vertrokken, volgens tele grafisch bericht van den gezagvoerder na een fraaien overtocht Maandagmorgen te Nord- heimsund is aangekomen. De feesten te Beverwijk. Het programma voor de feestweek. BEVERWIJK - Dinsdag. Het officieele programma voor de V.V.V.- feestweek is thans verschenen. In het boek je zijn alle feestelijkheden volledig omschre ven. Ook de liederen, die in het" Landsspel „Kennemerland's Glorie" gezongen worden zijn in den tekst opgenomen. Vervolgens vindt men er een gids in voor de tentoonstel lingen voor Handel en Industrie. Bloemen. Groenten en Fruit, het programma voor het vuurwerk op Donderdag 20 Augustus, als mede een volledige beschrijving van den op tocht ..De mode voorheen en thans", die op Dinsdagmiddag door de straten trekt. In het kort vermeldt het programma de volgende gebeurtenissen: Zaterdag: Opening van de tentoonstellin gen en vermakelijkheden. Winkelweek en étalagewedstrijd. Zondag 16 Augustus: Stertocht voor wan delaars, fietsers en ruiters, Eerste opvoering van het Landsspel „Kennemerland's Glorie". Dinsdag 18 Augustus: Optocht „De Mode voorheen en thans". Woensdag 19 Augustus: Tweede opvoering van het Landsspel ..Kennemerland's Glorie" Donderdag 20 Augustus: Internationale harddraverij op de korte baan. Des avonds vuurwerk. Vrijdag 21 Augustus: Jeugddraverij en mastklimmen. Zaterdag 22 Augustus: Derde opvoering van het Landsspel „Kennemerland's Glorie". Zondag 23 Augustus: Sterrit voor auto's en motoren. Vierde en laatste opvoering van het Landsspel „Kennemerland's Glorie". Een van de voornaamste bezienswaardig heden. die Beverwijk tijdens de feestweek zal bieden, is ongetwijfeld de met 1800 eléetri- sche lampjes verlichte Wijker toren. Reeds eenige avonden heeft de verlichting gebrand. De 67 M. hooge toren, waarvan alle lijnen van den grond af tot het uiterste topje van de spits verlicht zijn. levert een schitterend schouwspel op. Zelfs in de Zaanstreek en op den weg van Haarlem naar Amsterdam is de geïllumineerde Wijkertoren met het bloote oog heel duidelijk waar te nemen. Ook op het feestterrein kan men van dit prachtige schouwspel genieten. Het terrein zelf wordt eveneens feestelijk verlicht. Op het terras is een fontein geplaatst, die des avonds met gekleurde lampen wordt ver licht. Naar wij vernemen zal de groote koepel van de St. Agathakerk met schijnwerpers worden beschenen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 11 Augustus Van Terschelling wordt gemeld Bij ongunstige zee werd dezer dagen eenmaal op het vermoedelijk gevonden wrak der „Lutine" gedoken. Door het ophalen van eenige kogels en klompjes verhard kruit is het vermoeden dat bovengenoemd wrak gevonden ls, tot groote waarschijnlijkheid gekomen. De Vleeschindustrie IJmuiden. te IJMUIDEN - Dinsdag. Zooals wij onlangs hebben gemeld is het werk in de vleeschfabriek aan de Zuidzijde eenigen tijd geleden stopgezet in verband met de voorgenomen verandering van werk wijze, het geen ook in verband stond met het feit, dat gebleken was, dat een zekere hoeveel heid bussen gehakt te sterk gesteriliseerd was. Het procédé is. naar de directie ons thans mededeelt, eenigszins gewijzigd. Door verande ring van de circulatie van den stoom in de ste- riliseerinrichting kan het nu niet meer voor komen, dat het- eene deel sterker wordt- geste riliseerd dan het andere. Aan de kwaliteit van het product deed deze sterkere sterilisatie niets af, zoo verzekerde ons de directie. De inhoud wordt- dan echter te droog en daardoor korrelig, zoodat het wel te begrijpen was. dat te sterk gesteriliseerde bussen niet in de smaak van het publiek vielen. De teruggezonden bussen worden door an dere vervangen. De regeering heeft thans 't nieuwe procédé goedgekeurd, zoodat vermoe delijk de volgende week met de uitvoe ring van de nieuwe bestellingen van een millioen blikken kan worden be gonnen. VOOR DEN- -KANTONRECHTER EEN SLACHTOFFER VAN DRANKZUCHT. Een jonge man, afkomstig uit Haarlemmer meer, thans wonende te Leiden, moest terecht staan. omdat hij in beschonken toestand een auto besturende, een aanrijding had veroor zaakt op den Aalsmeerderdijk. Hij was daar op 30 Juni op een stilstaanden kruidenierswagen ingereden, waardoor hij met zijn auto over den kop vloog. Hij zelf kwam er ongedeerd af, maar zijn wagen was een wrakstuk en de kruidenier, die gelukkigerwijs in, en niet bij zijn wagen stond, liep door den schok slechts een kleine hoofdwonde op. Deze getuige verklaarde, dat de auto van den verdachte over den weg slin gerde en de veldwachter, die er later bij kwam vertelde, dat de verdachte onder den invloed van sterken drank verkeerde: trouwens de man verklaarde zelf vijf of zes glaasjes bitter en cognac te hebben gebruikt. De man was zeer onverschillig geweest en had bij zijn ver ongelukten wagen staan lachen. De ambtenaar van het openbaar ministerie mr. Kleerekooper, deed een boekje open over den verdachte. Reeds een paar jaar geledon waren familieleden van verdachte bij hem ge weest om zich er over te beklagen, dat de man misbruik van sterken drank maakte en bezig was zich te ruïneeren. Zij hadden gevraagd of er geen maatregelen getroffen konden wor den om den man weer tot een normaal leven terug te brengen. Na dien tijd was hij tweemaal bekeurd voor het besturen van een auto, terwijl hij drank had gebruikt en waren hem resp. één en vier weken hechtenis opgelegd. Aangezien gebleken was, dat de hechtenis wel eenigszins kalmeerend werkte, vorderde de ambtenaar thans 6 weken hechtenis met 2 jaar ontzegging van rijbevoegdheid, hetgeen de kantonrechter toewees. Bovendien kreeg de man f 10 boete voor slechte remmen en f 10 voor het in gevaar brengen van het verkeer. PARKEEREN BIJ SCHIPHOL. Menigeen, die per auto een tochtje naar Schiphol doet. kan de verleiding niet. weer staan, om, als er een vliegtuig opstijgt of neerstrijkt, zijn wagen even tot stilstand te brengen om zich en zijn medepassagiers in de gelegenheid te stellen, het schouwspel gade te slaan. Dat mag niet, want dat wordt als parkeeren beschouwd. Een bestuurder, tevens instructeur in het autorijden, dus iemand, die terdege op de hoogte van gebods- en verbodsbepalingen moet zijn, was voor het stilhouden bekeurd en hij ging er niet mee accoord. Dat was, zei hij. geen parkeerverbod, maar een stopverbod. De ambtenaar weerlegde dat. Men mag wel stop pen, doch alleen als men niet verder kan en voor het in- en uitladen. Stoppen om even tjes naar het vliegveld te kijken, was parkee ren, onverschillig of dit van korten dan wel van langen duur was. Aangezien de overtreding niet van ernsti- gen aard was. werd slechts f 2 boete geëischt, welke de kantonrechter nog tot f 1 "vermin derde. WEER EEN MOTORRIJDER, DIE HAAST HAD. De tijd van den motorrijder, die terecht stond, omdat hij iemand had aangereden, moest wel zeer kostbaar zijn. anders is niet te verklaren, waarom hij de 700 M.. die hij moest afleggen, met een 80 K.M. vaart ging verslin den, dat is in een halve minuut. Nergens uit was gebleken, dat hij er zonder schade geen heele minuut, desnoods twee over had kun nen doen. De man had snelheidskoorts. want hij reed. zei een getuige, altijd als een beze tene en die getuige had al voorspeld, dat er een ongeluk zou komen. Dat was dan ook gekomen. Een vreedzaam Haarlemmermeer-bewoner, die met zijn hen gelstokken naar den waterkant zou gaan en daartoe uit zijn woning komende den weg overstak, werd door don dolleman overreden en vrij ernstig geblesseerd. De verdachte wilde zich verontschuldigen met t.e zeggen, dat de man plotseling achter twee andere mannen vandaan was gekomen, maar een getuige ver klaarde. dat de motorrijder meer naamrechts dan vooruit had gekeken. Dat is niet waar. zei deze, want al was zijn hoofd naar rechts gewend geweest, hij had toch met een scheel oog vooruit gekeken. De ambtenaar stond daar niet verder bii st il maar vond een 80 K.M, vaart op een smal- lon weg. waar menschen zijn. niet verant woord. waarom hij f 20 boete eischte. De kantonrechter vond de snelheid ook te groot, maar nam in aanmerking, dat de aan- geredene ook wat beter had moeten uitkijken, waarom f 15 boete werd opgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3