Olympische notities Het Turntournooi. Handbal. De Kanosport. BOKSEN Athletiek. HET ZWEMT0URN00I. DINSDAG 11' AUGUSTUS 1936 HA'A'REE M'S D A G B E "A D 5 BERLIJN Zondag. Een dag van vreugde en van leed was voor sportlievend Nederland deze tweede Olympi sche Zondag, waarmee het athletiektournooi werd afgesloten. Zwaar weegt voor ons de teleurstelling van het verloren estafettehoutje op de 4 x 100 me ter, dat ons een Olympische medaille kostte op een nummer, waar de vier loopers maanden lang voor getraind hadden. Wanneer we vreug de en leed voor Holland op dezen Zondag naast elkaar afwegen dan bracht de athletiek dit maal louter teleurstelling in de beide esta- fette's en bij het hoogspringen voor dames De zwemwedstrijden gaven in ons zwakste nummer, de schoolslag, een aangename ver rassing doordat Jenny Kastein en Jopie Waal- berg zich voor de finale qualificeerden, maar daartegenover stond de onaangename surprise van Tini Wagner en Willy den Ouden bij ons sterkste nummer, dat de kans op drie Hol landsche vlaggen in de eeremasten reeds te niet deed voordat de finale bereikt was. Onvervalschte vreugde aan Hollandsche zijde heerschte er slechts in het hockeystadion. waar de oranjeploeg na haar slechten start toch nog als eerste van haar groep eindigde door een 31 zege op de Franschen, maar al les tezamen genomen slaat onze weegschaal voor dezen Zondag toch zeer beslist door naar den kant van Nederland's sportieve leed, dat zwaarder woog dan de vreugde. Maar enfin, Nederland was niet het eenige land, dat teleurstelling ondervond: Duitsch- land zag zich door soortgelijke pech als van Osendarp het zeker schijnende Olympische kampioenschap in de 4 x 100 meter voor da mes ontgaan, doordat de laatste loopster van haar wereldrecordploeg het estafettestokje liet vallen. Japan's zwemberoemdheden werden op de 100 meter vrijen slag door den Hongaar Csik verrast en Amerika verloor de 4x400 meter aan Engeland, na dit nummer in Parijs, Am sterdam en Los Angeles gewonnen te hebben. Om met dit laatste feit te beginnen: Ameri ka heeft o.i. deze nedelaag aan zich zelf te wijten. Na deze negeroverwinningen in de loop- en springnummers wilde Amerika dit nummer met zijn blanke athleten winnen en stelde daarom de 4 x 400 meter samen zonder de altijd nog wat geminachte negers Williams (Olympisch kampioen 400 meter) en Lu Valle (derde prijswinnaar 400 meter). Men meende ook zonder negers dit nummer te kunnen win nen, maar werd bestraft door een noodelooze nederlaag tegen Engeland, dat een tijd maakte van 3 min. 9 sec., wat per looper neerkomt op 47.8 sec gemiddeld. En dan te bedenken dat de negers Williams (46,5 sec.) en Lu Valle (46,8 sec.) uit de Amerikaansche ploeg waren ge laten. Op de 4 x 100 meter durfde Amerika het niet zonder negers aan, met het resultaat dat het quartet OwenMetcalfeDraperWykoff (twee negers en twee blanken) een nieuw we reldrecord liep in den fantastischen tijd van 39,8 sec. Per looper beduidt dat 9,95 sec. over de 100 meter vliegende start. Onze damesestafetteploeg heeft teleurge steld. Ze liepen steeds op de vijfde plaats vóór Italië, maar onze laatste loopster Lies Koning uit Zandvoort werd er royaal uitgeloopen door de Italiaansche Testoni, waardoor we heele- maal achteraan kwamen en het slechts aan de pech der Duitsche meisjes te danken hadden dat nog evenals in Amsterdam en Los Ange les, de vijfde plaats bereikt werd, in den eind stand. Maar die plaats is nog iets te geflat teerd We zagen in het uitverkochte stadion den Japanner Son binnenkomen als Marathon winnaar met een anderen Japanner op de derde plaats; we zagen een kwiek Hongaarsch meis je Ibolya Csak met de matige prestatie van 1.60 meter het hoogspringen voor dames win nen en toen begaven we ons naar het nabij gelegen hockeystadion, waar de 3—1 zege, der oranjeploeg op de Franschen voor Nederland tenminste nog iets goedmaakte van dezen Zon dag vol vreugde en leed. Met de demifinales Britsch-IndiëFrankrijk en DuitschlandNe derland mogen we in elk geval de bronzen me daille voor onze hockeyploeg als zeker houden met een heel klein kansje op iets hoogers, als het ons meezit tegen het op papier sterkere Duitschland. BERLIJN, Maandagavond. Nu het. Olympisch athletiektournooi met zijn negen nieuwe wereldrecords en achttien nieuwe Olympische records achter den rug is, concentreert Nederland's aandacht zich op het Berlijnsche zwemstadion, waar vandaag een programma werd afgewerkt, dat van des morgens negen uur tot 's avonds acht uur duurde met slechts een half uur middag pauze en dat als hoofdnummer tusschen veel onbelangrijks en vervelends de finale 100 me ter vrije slag voor dames bevatte. Den uitslag er van weet men: Rie Masten broek winnares in een nieuwen Olympischen recordtijd, Willy den Ouden slechts vierde en Tini Wagner vijfde van de zeven finalisten. We zijn tevreden, maar niet voldaan. Het falen van onze wereldrecordhoudster Willy den Ouden, die in de finale 2.8 sec. boven haar record bleef, was een onverwachte mis rekening, al was in serie en demi-finale reeds gebleken, dat de R.D.Z.-zwemster momenteel niet iri topvorm is en haar beste prestaties eerder in een rustige recordpoging dan in een zenuwspannenden tweekamp met gelijk waardige concurrenten volbrengt. De nog weer iets jongere Rie Mastenbroek heeft de eer van Europa hoog gehouden te gen het Amerikaansche gevaar, dat ditmaal niet. uit Noord-Amerika (Helen Madison in 1932) maar Zuid-Amerika (Jeannette Camp bell, Argentinië) kwam. Nadat Zondag de Hongaar Csik voor de eerste maal sinds 32 jaar het Olympisch kampioenschap op de 100 meter vrije slag voor heeren in Europa had kunnen houden, slaagde nu Rie Mastenbroek er in om dit zelfde belangrijkste zwemnummer van de Olympische Spelen te winnen voor Europa, dat er, zoolang er Olympische Spelen be staan, nog nimmer in was geslaagd om de 100 meter vrije slag voor dames te ontfutse len aan de snelle Amerikaanse hen. Haar beroemde eindspurt bracht haar nog een royalen voorsprong met 'n halve seconde verschil. Hier won de zwemster met de sterk ste zenuwen. Hoe talrijk de Nederlanders vertegenwoor digd waren bij de 20.000 toeschouwers in het reeds dagen tevoren uitverkochte zwemsta dion, bleek toen de jury de drie prijswinsters opstelde op het platvorm om hen de lauwer kransen op het hoofd te drukken Een muziekkorps is het zwemstadion niet rijk. het volkslied werd er dus niet gespeeld, maar toen de drie winnaressen met de glun dere Rie Mastenbroek in het midden, op het platvorm stonden, zette de Nederlandsche kolonie op tribune H spontaan het Wilhel mus in; als één man stonden alle 20.000 Duitsche en buitenlandsche toeschouwers op om met ontbloot hoofd dit zonder muziek korps begeleiding gezongen Wilhelmus te eeren. Dit spontane werk van de kleine groep Hollanders ontroerde door zijn eenvoud. We zagen nog, direct na den derden prijs van Gisela Arendt, haar broer Heinz Arendt starten in de eerste serie 400 meter en zich van een plaats in de demi-finale verzekeren: we zagen Piet Stam derde wonden in een serie van vijf zwemmers, maar niet snel ge noeg om het tot de demi-finale te brengen; we zagen den K.N.Z.B. voorzitter Jan de Vries als 's werelds beste waterpolo-scheids- rechter den wedstrijd HongarijeEngeland (10—1) fluiten. We zagen nog een waterpolowedstrijd met historisohen naam: HollandUruguay, die een gelijk spel (11) opleverde. Als onze voetballers er in zouden slagen om tegen Uruguay gelijk te spelen, zouden we er ko lommen over vol schrijven, voor onze water- poio'ers was die 11 maai- een slap resultaat, want behalve hun keeper presteeren de Uruguay'ers niet veel bij het „Wasserball- spiel" zooals het in Duitschland heet en het is maar goed dat de leerlingen van Frans Kuyper aan dit gelijke spelletje voldoende hadden om te zamen met België de tweede ronde van dit langdurige waterpolotournooi te bereiken. Bewondering verwekte de jury die haar werk doet op een onmogelijk smal plat.vorm pje; het publiek wacht in spanning wie van de officials het eerst in volle wapenrusting te water zal geraken. Uit Kiel bereikt ons de tijding van Kagchel- land's zege en van den derden prijs bij de tsar-klasse-zeilers. In de eerste afdeelingen van den Olympi schen turn wedstrijd (landenwedstrijden) luidt de stand na zeven oefeningen: 1. Finland 483,069 punten: 2. Zuid Slavië 463,001 punten: 3. Japan 443,228 punten; 4. Hongarije 427,462 punten; 5. Vereenigde Sta ten 420,967 punten; 6. Oostenrijk 402,603 pun ten; 7. Bulgarije 290.167 punten. In de tweede afdeeling luidt de stand na zeven oefeningen: 1. Duitschland 501.298 punten; 2. Zwitser land 500,202 punten; 3. Tsjecho Slowakije 480,198 punten; 4. Frankrijk 438,897 punten: 5. Italië 436.500 punten; 6. Luxemburg 359,032 punten; 7. Roemenië 234,065 punten. Het individueele klassement van de tien beste turners luidt: 1. en Olympisch kampioen: Schwarzmann (Duitschland) 66,100 punten; 2. Mack (Zwit serland) 65,000 punten; 3. Hudec (Tsjecho Slowakije) 64,883 punten; 4. Frey (Duitsch land) 64,432 punten; 5. Reusch (Zwitserland) 64,233 punten; 6. Uosikkinen (Finland) 63,633 punten; 7. Stadel (Duitschland) 63.566 punten; 8. Volz (Duitschland) 63.366 punten; 9. Stei- nemann (Zwitserland) 63,333 punten; 10. Sa- volainen (Finland) 63,200 punten. De resultaten der halve eindstrijden in het handbaltournooi luiden: DuitschlandHongarije 196 OostenrijkZwitserland 116. In de finale spelen dus Duitschland en Oostenrijk tegen elkaar. De Nederlandsche kano vaarders terug. Te Amsterdam. Met den avondtrein uit Berlijn arriveerden Maandagavond op het Centraalstation te Am sterdam de Nederlandsche kanovaarders, die aan de Olympische Spelen te Berlijn hadden deelgenomen, met hun begeleider, den heer M. Ruytenschildt. Reeds langen tijd voordat de trein arriveer de hadden zich familieleden, kennissen ei clubgenooten op het perron geposteerd en toen de trein binnenrolde steeg een luid ge juich op. Daar de ontvangst geen officiee. karakter droeg, in verband met het feit, dat de voorzitter van den Ned. Kanobond Loeft, als chef d'équipe van de zeilers nog te Kiel vertoeft, beperkte de ontvangst zich hier tot een handendrukken van ouders en familie leden en nadat een groepsfoto gemaakt was, scheidden de Amsterdammers zich van de Zaandammers, die direct doorgingen om Zaandam officieel gehuldigd te worden. Den Amsterdammers, speciaal de gebroeders Wijdekop, wachtte buiten op het Stationsplein een aardige attentie. Hier had zich het Wa- terlandsch fanfarecorps opgesteld; nadat het Wilhelmus gespeeld was, namen de gebroeders Wijdekop in een auto plaats. In optocht ging het toen naar hun woning aan de overzijde van het IJ met het muziekkorps aan den kop. De andere Amsterdammers gingen ieder op eigen gelegenheid huns weegs. Te Zaandam. De leden van de Kanovereeniging ..De Geu zen" zijn te Zaandam op zeer hartelijke wijze ontvangen. Ondanks het late avonduur waren zeer velen naar het station gekomen om hen te bejubelen. In hotel „Het Wapen van Am sterdam" werd den heeren Jan Kraayer, Nico Tates, Jacobus van Tongeren en Joh. Vrolijk een eenvoudige doch hartelijke ontvangst be reid. Zij werden daar toegesproken door den secretaris van den Ned. Kanobond, den heer Wink, die op het groote succes van onze land- genooten wees en hen hartelijk daarmede feli- cteerde. Ook werden zij nog toegesproken door den secretaris van de Zaanlandsche Zeil- vereeniging, den heer Hallie, door het bestuur van de kanovereeniging De Geuzen en door bestuursleden van de zusterverenigingen De Zaandamsche Kanoclub en De Stormvogels. Vele sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van bloemstukken. Te Haarlem. Ook de kanovaarder W. H. van der Kroft mocht zich Maandagavond op het Haarlem- sche station in een hartelijke ontvangst ver heugen. Bij de aankomst van den trein bleek de belangstelling zeer groot te wezen. Behalve familieleden en vrienden waren alle leden van de H. K. V. aanwezig. Aan Van der Kroft werd een bloemstuk overhandigd. Ook in zijn wo ning werd hij door buren onthaald. Van der Kroft was over zijn prestatie best te spreken. Alleen vond hij het jammer dat hij in de finale met pech te kampen heeft gehad. Een der kleurrijkste nummers van het athletiekprogramma is steeds de 3000 Meter hindernissen. Finland zegevierde hierin op besliste wijze. Op onze foto gaan reeds twee Finnen aan den kop. De eerste Nederlander in de kwart-finale. Maandagmiddag 3 uur is in de groote Deutschlandhalle het Olympische bokstour- nooi begonnen met wedstrijden in de verschil lende gewichtsklassen, waarin ook Nederland vertegenwoordigd is, n.l. met een bokser in elk der acht klassen. Fock wint zijn eerste partij. Onze landgenoot W. Fock was de eenige Ne derlander, die in de middagwedstrijden uit kwam en wel in de halfzwaargewichtklasse tegen den Chinees Wang Yun Lan. In de eerste ronde ging Fock direct tot den aanval over en plaatste eenige harde stooten op het lichaam van den Chinees, die wanneer hij de kans zag probeerde in de clinch te komen waarbij hij Fock eenige harde stooten op de kin wist toe te brengen, omdat onze landgenoot het hoofd onvoldoende dekte. Te gelijkertijd weet Fock echter het lichaam van zijn tegenstander met eenige harde korte linksche en rechtsche stooten te bewerken. Zonder eenig zichtbaar voordeel van een van beide partijen eindigt deze eerste ronde. In de tweede ronde probeert de Chinees zijn geluk opnieuw in een lijf aan lijf gevecht, hoe wel hij de ervaring opdoet, dat Fock hem daar bij zeer veel korte stooten op het lichaam en eenige harde stooten op de maag weet toe te brengen. Eenmaal is Fock daarbij zoo onvoor zichtig, wederom de kin ongedekt te laten, doch de Chinees slaat naast. Tegen het einde van deze ronde is onze land genoot beslist in de meerderheid en bij het begin van de derde ronde blijkt, dat Wang aan het einde van zijn krachten is gekomen. Met een serie harde rechtsche en linksche stooten is deze ronde geheel voor onzen land genoot, die dan ook op punten overwinnaar wordt verklaard. Hierdoor heeft Fock zich geplaatst in de kwart finale, waai-in hij zal moeten uitkomen tegen den Deen Holm, die den Oostenrijker Schweifer op punten versloeg. Lanibillion, De Moor en Van Bemmel uitgeschakeld. Maandagavond zijn de wedstrijden van de eerste serie van het Olympisch Bokstournoo; voortgezet. In de beide ringen werden 17 partijen ge- bokst in vijf verschillende gewichtsklassen, waarvan slechts één in de klasse van de zwaargewichten en wel tusschen onzen land genoot Van Bemmel en den Engelschman Stuart. Onze landgenooten Lambillion, De Moor en Van Bemmel werden uitgeschakeld, resp. in de vlieggewicht-, bantam- en zwaarge wichtklasse. De aankomst van onze athleten. In aansluiting aan ons bericht betreffende de aankomst van de athleten Osendarp en van Beveren kunnen wij nog mededeelen, dat namens den directeur der K. L. M., den heer Plesman, op Schiphol het woord gevoerd zal worden door den heer De Vries, waarna de secretaris-penningmeester der K. N. A. U., drs. W. F. van Leeuwen het gezelschap wel kom zal heeten. Ook zal nog het woord ge voerd worden door den heer J. Hallebeek, voorzitter der commissie van ontvangst van de athleten te Amsterdam, die hen zal com plimenteeren namens alle vereenigingen in Amsterdam en Noord-Holland. Omtrent de ontvangst op het Centraal Sta tion te Amsterdam kan nog medegedeeld wor den, dat aldaar speciale maatregelen zijn ge nomen. Op het eerste perron wordt voor de ontvangst een gedeelte afgezet door het plaat sen van lage hekken, waarbinnen de dames en heeren athleten in clubtenue en met de vereenigingsvlaggen zich zullen opstellen Het muziekcorps „Eendracht" van de Draka-fa- brieken zal de ontvangst met muziek opluiste ren en bij aankomst het volkslied spelen. De familieleden van de athleten en ande ren. die tot de Olympische ploeg behooren, evenals officials van de K. N. A. U. zullen daarna toegelaten worden tot de wachtka mer der 2e klasse, waar de restaurateur voor een aardige aankleeding van de wachtkamer heeft zorg gedragen. Het ligt niet in de bedoeling van de com missie van ontvangst om na de begroeting lange redevoeringen te houden. Namens de K. N. A. U. zal het woord gevoerd worden door den vice-voorzitter. den heer Willink. De A.V.R O. zal hedenavond na de om elf uur GISELA ARENDT won den derden prijs 100 M. vrije slag. Gebr. Wijdekop op de Draka gehuldigd. Vanmorgen half acht zijn de kanovaarders gebroeders Wijdekop gehuldigd door de direc tie en het personeel van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek, waar één hunner wex-ksaam is. Het personeel had zich opgesteld op de binnenplaats van de fabriek. Toen de gebroeders Wijdekop op het terrein kwamen, speelde het fanfarecorps van de Draka een begroetingsmarseh, gevolgd door een „lang zullen zij leven!" De directeur, ir. J. T. Duyvis, sprak hen ver volgens op hartelijke wijze tce, waarbij hij zich in het bijzonder wendde tot den heer Wijde kop, die op de fabriek werkzaam is. Spreker achtte het een bijzonder voorrecht de gebroe ders te mogen gelukwenschen. Als blijk van erkentelijkheid bood hij Wijdekop een ge-* schenk onder enveloppe aan. Namens het per soneel sprak de heer Lonk..uyzen, die een lau werkrans overhandigde. Nadat de gebroeders Wijdekop woorden van dank hadden gespro ken, speelde het fanfarecorps het Wilhelmus, waarmede de huldiging besloten werd. De resultaten van heden morgen. Series 100 M. rugslag Dames. NIDA SENFF ZWEMT NIEUW OLYMPISCH RECORD. De resultaten van de hedenmorgen begon nen series 100 meter rugslag dames waren als volgt: Eerste serie: 1 Nida Senff (Nederland) 1 min. 16.6 sec. (nieuw Olympisch record, het oude stond met 1 min 18.3 sec. op naam van Elecnore Holm-Jarrett)2. Brunnstroem (De nemarken) 1 min. 20.4 sec., 3 Freampton (Engeland) 1 min. 20.9 sec., 4 Stolte (Duitsch land) 1 min. 23.1 sec Tweede serie: 1. Bridges (Ver. Staten) 1 min. 19.2 sec.; 2. Kerkmeester (Nederland) 1 min. 21.2 sec.; 3. Harding (Engeland) 1 min. 22.1 sec.; 4. Norton (Australië) 1 min. 22.3 sec. Derde serie: 1. Mortridge (Ver. Staten) 1 min. 21 sec.; 2. Rie Mastenbroek (Nederland) 1 min. 22 sec., 3. Hancock (Engeland) 1 min. 23.6 sec.; 4. Nielsen (Denemarken) 1 min. 25.3 sec. In den halven eindstrijd komen de eerste vier uit de series. Haasman geblesseerd. Vanmorgen acht uur werd een begin ge maakt met de voortzetting van het schoon- springen voor heeren. Wij vernamen, dat Haasman helaas zeer veel hinder ondervonden heeft van een ge scheurd rugspiertje. Tijdens de training schijnt dit ongevalletje gebeurd te zijn. Niet temin 'kwam hij op de 16e plaats in het al- De eerste drie plaatsten werden bezet door °emeen klassement. Amerikanen, waarvan Degener Olympisch kampioen werd met 163.57 pnt. Halve eindstrijden 400 M. vrije slag Heeren. De halve eindstrijden op de 400 meter vrije slag hereen hebben het volgende resultaat gehad Eerste halve eindstrijd: 1. Uto (Japan) 4 min. 48.4 sec.; 2. Flanagan (Ver. Staten) 4 min. 54.9 sec..; 3. Negami (Japan) 4 min. 55.4 sec., 4. Marconis (Ver. Staten 4 min. 56.4 sec Tweede halve eindstrijd: 1. en 2. Medica (Ver. Staten) en Makino (Japan) 4 min. 48.2 sec. (dead heat); 3. Tarls (Frankrijk), 4. min. 55.6 sec.; 4. Leivers (Engeland) 4 meter 55.7 sec. In de finale komen de eerste drie uit beide series en als snelste vierde de Engelschman Leivers. VANDAAG GEEN ZEILWEDSTRIJDEN. Naar wij vernemen, zullen vandaag de be- slissingsraces van de zes-meters en acht- meters niet gezeild worden, omdat nog niet beslist is over de protesten, die in deze afdee lingen zijn ingediend. Het programma voor Woensdag 9 uur: Zwemmen. Schoonspringen dames, beslissing. Series 100 M. rugslag heeren. Series 4 x 100 M. estafette dames. Waterpolo en Schermen. Roeien (heats). 15 uur: Finale 400 M. vrije slag heeren. Schermen, Handbal en Boksen. 18 uur: Halve eindstrijden Hockey. 20 uur: Schermen. 20.30 uur: Boksen. Congres Int. Athletiek Federatie. Interpellatie der K. N. A. U. De loondervingskwestie ter sprake gebracht. Op het congres van de Internationale Ath letiek Federatie (I. A. A. F.) heeft de voorzit ter van de Kon. Ned. Athletiek Unie. de heer A. J. G. Strengholt een interpellatie gehouden inzake de vergoeding voor loonderving, welke verboden is aan deelnemers aan de Olympi sche Spelen te verstrekken. Er werd een motie ingediend, waarin vast- uitgezonden nieuwsberichten een korte repor-1 gesteld wordt, dat de huidige bepalingen van tage geven van de aankomst van Osendarp op hei, nt. Ol. Comité oorzaak zijn, dat uitsteken- sclie Spelen zijn buitengesloten. Op grond daarvan wordt aan de I. A. A. F. verzocht, de noodige stappen bij het I. O. C. te doen ten einde wijziging in de amateursbepalingen aan te brengen. Deze motie werd in dien zin door het con gres aanvaard, dat aan alle aangesloten bon den de geheele kwestie zal worden rondge zonden, die na onderzoek hun bevindingen moeten mededeelen. Naar aanleiding van dit onderzoek zal dan worden besloten, de kwestie bij het I. O. C. ter sprake te brengen, hetgeen dan dient te geschieden op het eerstvolgende congres. Mocht het I. O. C. het eventueele voorstel van de I. A. A. F. aannemen, dan zal de ze kerheid zijn verkregen, dat aan de Spelen der twaalfde Olympiade ook deel mag worden ge nomen door amateurs, die binnen de reglemen taire bepalingen, door het I. O. C. vast te stel len, vergoeding ontvangen voor loonderving, naar vanzelf spreekt onder strenge controle en tot een bepaald maximum. VOETBAL. RADIO-UITZENDINGEN VOETBAL WEDSTRIJDEN. In de te Amsterdam gehouden jaarvergade ring van Afdeeling I van den K. N. V. B. werd na langdurig debat besloten een voorstel van E. D. O. (Haarlem), om de radio-uitzendingen van de door het Nederlandsch elftal te spe len wedstrijden geheel of gedeeltelijk, tijdens de competitie-wedstrijden, te doen vervallen, op de a.s. bondsvergadering te Scheveningen te doen behandelen. GYMNASTIEK. BONDSWANDELDAG. Op 4 October zal de z.g. Bondswandeldag van het K.N.G.V. plaats hebben. Het is dan de bedoeling, dat alle turnkringen van het Verbond dien dag een marsch organiseeren. SPELKAMPIOENSCHAPPEN. De kampioenschapswedstrijden in zomer spelen (slingerbal, grensbal en vuistbal) van het K.N.G.V. worden 30 Augustus in Gouda gehouden. De deelneming uit den Kennemer Turnkring zal zich beperken tot grensbal. SCHAKEN. Het Int. Schaaktournooi te Nottingham. Euwe wint zijn eerste partij. Schiphol. |de amateurs van deelneming aan de Olympi- Uit Nottinham: Maandag is te Nottingham een begin gemaakt met het internationale schaaktournooi. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Euwe wint van Rechevsky. Tartakower remise met Capablanca. Alexander verliest van Botwinnik. Winter remise met Thomas. Fine wint van Lasker. Aljechin—Flohr en Bogoljubow—Tylor afge broken. De partijen. Uit nagenoeg alle landen der wereld kwa men vertegenwoordigers om het groote schaak gevecht mee te maken. Nog steeds stroomen ieder moment reisgezelschappen aan, wel een bewijs dus, hoe groot over de belangstelling voor dit evenement is, waar zooveel groot heden op schaakgebied elkaar bekampen. Het prachtige nieuwe Universiteits-gebouw is een uitgezochte gelegenheid voor deze match. In .een schitterend aangrenzend park kan men in de pauze van de frissche lucht genieten. EuweRechevsky. Nadat Maandagmiddag de officieele ont vangst. had plaats gevonden, begon te twee uur de eerste ronde. Met groote spanning zag men de prestaties van den nieuwen wereld kampioen tegemoet. Het trof, dat hij reeds dadelijk met een van de sterkste deelnemers moest spelen, n.l. tegen Rechevsky. De Amerikaan had zwart en koos tegen de d4 opening van Euwe een nieuwen variant van de Dame-Indische opening, met het looperschaak op b4. Euwe bezett de d-lijn, waar Rechevsky een achtersfcalligen pion had. Om zich eenigszins van den druk los te werken, liet Rechevsky een dubbelpion op e5 toe. Hierdoor verkreeg Euwe een pionnenmeerderheid op den dame vleugel, doch kon in het middenspel slechts langzaam voorwaarts komen. Pas kort voor het afbreken kwam Euwe licht in het voor deel, door een pion op den koningsvleugel tegen een pion op den dame-vleugel te ruilen. Na de hervatting werden de torens geruild. Euwe offerde zijn d-pion op waarna Rechevsky opgaf. Een prachtprestatie van onzen landge noot. FineLasker. Een zeer Interessant verloop had de partij Fine—Lasker. De partij tusschen den jongsten en den oudsten deelnemer. Het werd een aan genomen dame-gambiet door dr. Lasker aan vankelijk uitstekend behandeld. Doch verder bracht hij het paard naar h5 en via f4 om aan het gevecht mee te laten doen. Dit laat ste idee was echter zeer ongelukkig. Fine pa reerde deze dreiging gemakkelijk en drong met zijn dame en zijn paard op den dame vleugel in. Dr. Lasker moest dame-ruil wegens pionnenruil vermijden waardoor hij telkens tempi verloor. Tenslotte verloor hij een stuk voor een pion. Toen hij inzag, dat dit geen voldoende compensatie bood, gaf hij op.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6