Uit Haarlem's Gemeenteraad. fa l/touw scfoifft.. D O X D E R D A G 13 AUGUSTUS 1936 HAARtEM'S DAGBEAD De wijziging in de steunregeling voor werkloozen werd scherp gecritiseerd. De raad nam een motie aan om B. en W.te verzoeken voort te gaan met hun pogingen om den minister van Sociale Zaken te bewegen de verslechte ringen niet toe te passen. De middenstandswoningen van vereenigingen zullen gemoderniseerd worden. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Haarlem. Voorzitter: Wethouder Roodenburg. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Klein Schiphorst en Drilsma. Na de opening der zitting werd meteen een vergadering met gesloten deuren gehouden. Na een kwartier werd de openbare zitting heropend. Ingekomen stukken. De heer Meijers (s.d.a.p.) vroeg wat B. en W. zullen doen met het adres van „Schutte- vaer" dat vraagt om lagere havengelden. Het is billijk dat de havengelden verlaagd worden Bij de begrooting moet de zaak weer aan de orde komen. De voorzitter: B. en W. zullen voor de begrooting met een voorstel komen. De brug gelden moeten nu worden herzien omdat de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne geen extra lasten moet geven aan de schip pers. De heer Castricum (r.k.) vroeg wat B. en W. willen doen met 't rapport dat over 't Sportfondsenbad uitgebracht zal worden. Spr. heeft den Indruk, dat de zaak niet zoo finan cieel krachtig is blijkens de resultaten over het eerste bedrijfsjaar. Krijgt de financieele com missie het rapport? De heer Peper (communist) klaagde over de lage loonen die het Sportfondsenbad be taalt. Bovendien werden geen overuren be taald. De heer Roodenb u r g (C.H.) voorzit ter, zei dat de zaak a.s. Maandag in de Com missie voor de financien behandeld wordt. De heer van Tetering (r.k.) vroeg wat gedaan wordt met het adres van H. O. R. E. C. A. F. De voorzitter: Bij de begrooting wordt ongetwijfeld over de Personeele Belasting ge sproken (gelach). Aan mej. J. A. Geukers werd eervol ontslag verleend als onderwijzers. Zonder discussie werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de balans 1935 van de woningbouwstichtini „Luctor et Emergo". Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van eenige suppl. kohieren van schoolgelden. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de begrootingen van den Keuringsdienst voor Waren over 1936. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan twee leerkrachten van het uitgebreid lager onderwijs. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van enkele onderwijzers. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een renteloos voorschot aan den speeltuin „Weltevreden". Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van veranderingen in het schoolgebouw Leidsche Plein 36. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vast stellen van de brandweerverordening. Verbetering van midden standswoningen. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van verbeteringen aan middenstandswoningen van vereenigingen. De heer Castricum (r.k.) achtte het streven van B. en W. zeer prijzenswaard. Er is kans dat er dan huizen die nu leeg staan weer verhuurd worden. De heer Peper (communist)wat gebeurt er met de arbeiderswoningen van „Patrimo nium? Er staan van die huizen ook tientallen leeg." De heer Visser (C.H.) was het met den heer Peper eens. In de commissie van Open bare Werken is ook aangedrongen op verlaging van de huur van bedoelde arbeiderswoningen. Er is weinig verschil meer in prijs tusschen de arbeiders- en de middenstandswoningen. De gemeente moet die verlaging invoeren des noods zonder medewerking der regeering. Gebouwen bijzondere scholen. De gemeente betaalde aan schoolbesturen van bijzondere scholen 5 pet. rente van de geschatte waarde der gebouwen. Deze ge schatte waarde was f 366.000. De schoolbesturen hebben aan de ge meente aangeboden de gebouwen over te nemen tegen 80 pet. der geschatte waarde. Dit wordt dan een bedrag van f 293.500. B. en W. stelden voor om voor de betaling dezer gelden een leening te sluiten tegen 4 1/4 pet. Deze transactie is d-us in 'het financieel belang der gemeente. Het voorstel van B. en W. om de bedoelde leening aan te gaan werd aangenomen. Over krotwoningen. B. en W. stelden voor om eenige krotwo ningen uit het woningbedrijf terug te nemen en af te breken. De heer van Engelen (R.-K. Demo craat) vroeg wat met den grond gedaan zal worden. De bedoelde grond is zoo antwoordde de heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder op de uitbreidingsplannen voor plantsoen be stemd. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Grondverkoop. B. en W. stelden voor aan de Crayenester- laan 570 M2. grond te verkoopen aan J. Mooy voor f 9.50 per M2. De heer Castricum (r.-k.) vond dezen prijs te laag. De heer Reinalda (wethouder) zei. dat deze meening onjuist is. De prijs is zeer goed voor de gemeente aanvaardbaar. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Verlichting torenuurwerk. B en W. stelden voor aan de R.-K. kerk St. Bavo f 510 te geven voor de verlichting van het torenuurwerk van de kerk in Haar lem-Noord. De heer Visser (C.H.) vond het bedirag hoog. Indertijd is voor de Hervormde kerk in Haarlem-Noord het verzoek afgewezen. Er is kans, dat van die laatste kerk nu een nieuwe aanvraag zal komen? De begrooting voor 1937 zal moeilijkheden voor de gemeente geven. Er zal dus ook op kleinigheden bezuinigd moeten worden .La ten B. en'w. daarom voorloopig hun voorstel te rug nemen. Misschien komt er latex wel een betere financieele tijd. Indertijd heeft de gemeente al f 250 voor het uurwerk gegeven. De heer Wolff (r.k.) zei, dat het kerkbe stuur geen prijs stelt op verlichting, maar het wil medewerken, omdat de omwonenden gaar ne den toren verlicht zien. Uitstel van het aan brengen der verlichting is ongewenscht, om dat anders het werk f 300 duurder zou worden. De heer Reinalda (s.d.a.p)wethouder, zei dat B. en W. meenen dat het algemeen be lang gediend is met het verlichten van dit uurwerk. Het is hier een ander geval als bij den Julianatoren. Spreker persoonlijk is om schoonheidsrede nen tegen verlichting van torens. De heer Visser hield zijn bezwaren vol. Het voorstel van B. en W. werd met 29 tegen 4 stemmen aangenomen. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Wethouder W. J. B. van Liemt (r.-k.) vertelde wat B. en W. gedaan hebben en nog zullen doen om verbetering in de gewijzigde steun regeling te verkrijgen. De heer Wolzak (A.R.) wees op de vele moeilijkheden die het woningvraagstuk op levert. Spreker is voor het voorstel van B. en W. Zijn B. en W. overtuigd dat de midden standswoningen beter geëxploiteerd kunnen worden als zij verbeterd worden? Waarom wordt voor het eene complex per woning meer aangevraagd dan voor het andere. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei. dat dit een belangrijk voorstel is, want er zal een uitgaaf van ongeveer f 200.000 mee gemoeid zijn. Het werk zal geleidelijk worden uitgevoerd. Voorrang krijgt .Patrimonium" aan den Kloppersingel. Ook de nu bewoonde hui zen zullen worden verbeterd. B. en W. meenen inderdaad dat de exploitatiekosten na de mo derniseering zullen verbeteren. Er is voor het eene huis meer uitgetrokken dan voor het andere, omdat in het eene per ceel ook meer verbeterd moet worden dan in het andere. De voorschotbouw voor de arbeiderswonin gen is veel ingewikkelder dan voor de midden standshuizen. Het is niet zoo gemakkelijk als de heer Visser meent. De gemeente kan niet de huur verlagen zonder medewerking der re- geering. De arbeiderswoningen van Potrimo- nium zijn inderdaad te duur. B. en W. zijn evenwel in onderhandeling met de regeering om de huren te verlagen. De gemeente is even wel geheel afhankelijk van de houding der regeering. Gaarne zou spreker willen dat de regeering meer doet op het gebied der huur- verlaging der arbeiderswoningen, maar dwin gen kan men niet. De heer de Braai (A,R.) drong er op aan, dat de gemeente de verbetering der midden standshuizen zal uitvoeren in overleg met de besturen der woningbouwvereenigingen. De heer Meyers (s.d.a.p.) was het met den heer de Braai eens, maar B. en W. moeten de leiding behouden. Anders is er kans, dat de bewoners uit het eene complex gaan loopen naar het andere. De heer Reinalda (wethouder)zei, dat de uitvoering zal geschieden op de bekende, goede wijze. De besturen worden volledig er kend en de middenstanders worden bij de le vering van artikelen en de uitvoering van het werk niet uitgeschakeld. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Benoemingen. Benoemd worden: a. aan de Middelbare School voor Meisjes A. tot definitief leerares: Mej. A. C. Zwitser, B. tot tijdelijk leerares: mej. Dr. J. M. A. ten Broeke, mej. W. L. Kothe en mevrouw H. DingemansNumans. b. Aan de Hoogere Burger School A met 5-jarigen cursus tot leeraar: J. A. van der Boom. Wijziging Werkloozen- steun. De heer Engels (s.d.a.p.) had de volgende schriftelijke vragen ingezonden: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het voornemen der regeering om wijziging te brengen in de voorschriften der steunverlee- nng aan werkloozen? 2. Hebben B. en W. reeds kunnen nagaan, welke gevolgen deze voornemens der regee ring voor de positie der werkloozen in onze gemeente zullen hebben? 3. Zijn B. en W. met den steller van deze vragen van meening, dat de toestand der werkloozen geen enkele vermindering van de uitkeeringen meer toelaat en hebben zij van deze opvatting reeds blijk gegeven tegenover de regeering of zijn zij bereid dat te doen? 4. Achten B. en W. het mogelijk, dat de on dersteunde werkloozen bij afschaffing van den huurbijslag van hun uitkeering de volle huishuur betalen? 5. Zijn B. en W. bereid, van hetgeen zij in dezen hebben gedaan of binnenkort voor nemens zijn te doen, uitvoerige mededeelin- gen aan den gemeenteraad te verstrekken? De heer Engels begon zijn toelichting met het stellen van de vraag of men wel precies weet waarover het hier gaat. In April heeft de minister nog toegezegd, dat hij den huurtoeslag -niet zou laten ver vallen voor het vaste lasten-ontwerp was aangenomen. Dat ontwerp is niet aangeno men en nu komt de minister toch met de afschaffing van den huurtoeslag. Op toezeg gingen kan men dus niet altijd aan. De minister verwacht dat door zijn wijzi ging de li uien der woningen zullen dalen Dat is misschien gedeeltelijk mogelijk, maar wat moet er dan in den overgangstijd ge beuren. De huren zouden zeer veel moeten dalen om de nu ingevoerde steunverlaging te com- penseeren. Daaraan is evenwel geen denken. Er is beweerd de huurtoeslag maar eeni- eenige dubbeltjes per week bedraagt. Dat is evenwel onjuist. Het gaat in vele gevallen om veel grootere bedragen. Spreker heeft 28 ge vallen onderzocht, waarvan er 19 zijn die over bedragen van meer dan een gulden gaan Bovendien er kan van den steun zooals die nu is niets meer af. Als de steun verminderd zou worden leidt dit er toe dat de werkloozen weer in krotwoningen kruipen of samen gaan wonen. Beide mogelijkheden zijn onge wenscht. De huren der arbeiderswoningen zooals ze nu zijn beloopen ongeveer 1.3 van het steun bedrag. Waar zijn te Haarlem de goedkoope woningen te huren die in overeenstemming zijn met hun steun? De nood der werkloozen is schrikkelijk hoog gestegen. Er moet veel te veel op de uitgaven voor voeding bezui nigd worden. Wat. zal er van de voeding in die gezinnen terecht komen als nu de geheele huur be taald moet worden? Er zijn te Haarlem zeer weinig goedkoope woningen. Daarvoor zullen nu zooveel gega digden komen, dat de huren meer neiging zullen toon en om naar boven te gaan. Bo vendien is het voor een werklooze moeilijk een huis te huren van een particulieren eigenaar. De regeering heeft voor het vergulden van den pil eenige klontjes aangeboden, maar die be teekenen zeer weinig. Van huurverla- ging zal in de praktijk weinig -terecht ko men. Wat is een „redelijk bedrag" voor een huurveriaging, die de regeering wil bevor deren. De wedklooze zal daarover zeker an ders denken dan de huiseigenaar. Het is tro-uwens verkeerd dat de gemeen ten de huren van den steun va-n de werk loozen afhouden. Straks doet men het ook met de rekening van den kruidenier. De wijziging in de steunregeling brengt bovendien nog vele andere verslechteringen o.a. het Invoeren van het lagere standaard- loon voor arbeiders die langen tijd werkloos zijn. De toepassing daarvan zou ook vreese- lijke gevolgen hebben. De werkloozen moeten geen genoegen ne men met de ingevoerde verslechteringen. En de gemeente moet aan hun kant staan. De heer van Liemt (r.k.) wethouder, zei, dat B. en W. inderdaad kennis genomen hebben van de aangekondigde steunwijziging. De gevolgen voor de werkloozen zijn zeer ern stig. Ongeveer de helft van de werkloozen krijgt huurtoeslag. En het gemiddelde van den toeslag ligt boven den gulden. De wethouders van de 5 groote gemeenten van ons land hebben dezer dagen vergaderd. Men was daar algemeen van meening dat de wijzigingen belangrijke verlagingen van den steun beteekenen. Spreker weet nog niet wat voor de werk loozen ernstiger is het intrekken van den huurtoeslag of de verlaging der standaard- loonen. Er is aan den minister om een onderhoud verzocht. In dit onderhoud zal gevraagd wor den. welke compensaties er zullen komen. Als die toezeggingen niet van veel beteeke- nis zijn, zullen de 5 wethouders die geconfe reerd hebben aan den minister zeggen, dat de verlaging niet te aanvaarden is. Boverdien zit in het verlagen van het standaar-dloon het gevaar van loondruk. Men was er volkomen van overtuigd, dat de steun voor de werkloozen op het platteland verbeterd moet worden, maar dit mag niet geschieden ten koste van de werkloozen in de groote steden. Er werd teleurstelling over uitgesproken, dat de minister van te voren geen overlei. gepleegd heeft met de gemeentebesturen. Ook daarover is het laatste woord nog niet gesproken. Het is voor de gemeenten onmogelijk om de steunwijziging voor 1 September in te voeren. De berekening van de standaard- loonen zou veel meer tijd vorderen. Op uitstel moet niet worden aangedrongen. De mi nister moet er van doordrongen worden dat zijn veriagingen niet kunnen worden inge voerd. Het is nu het beste te wachten op het resultaat van de conferentie die door de wethouders bij den minister is aangevraagd. De gemeente Groningen heeft alsnog aan de 5 betrokken gemeenten gevraagd bij de conferentie tegenwoordig te zijn. Daartegen zal wel geen bezwaar zijn. De heer Engels zei uit de mededeeling van den heer van Liemt den indruk ge kregen te hebben, dat B. en W. ernstig stre ven om de verlaging te voorkomen. Het college van B. en W. moet door den raad in deze gesteund worden. Daartoe diende spreker een motie in om uit te spreken, dat van de voorgenomen intrekking van den huur toeslag en de verlaging der standaardloonen ernstige gevolgen voor de werkloozen moe ten worden gevreesd, zoodat B. en W. uitge- noodigd worden voort te gaan met hun krach tige pogingen om die te voorkomen. De heer Roodenburg (C.H.)voorzit ter, meende dat een motie niet noodig is Uit de mededeelingen is gebleken, dat het college van B. en W. het volkomen met den inhoud van deze motie eens zijn. Een motie is onnoodig. De heer Van Liemt (wethouder) vreesde dat het aannemen van een motie den indruk zou kunnen wekken, dat er iets was tusschen en W. en den raad, hoewel het toch een feit is, dat wij het volkomen met elkaar eens zijn. Geroep: Neem de motie dan over. De heer Castricum (r.k.) zei, dat het communiqué der regeering den indruk heeft gewekt, dat de vakcentrales met de wijzigin gen accoord gingen. Dit is evenwel absoluut onjuist. De verlaging moet beslist afgewezen wor den. Het is verkeerd om de verbetering voor de landarbeiders te brengen ten koste van de werkloozen in de steden. Verlaging der stan daardloonen voor arbeiders die lang werkloos zijn, is sterk af te keuren. Men stelt die ar beiders dan gelijk met paupers. Dat is ver schrikkelijk. Spreker zal gaarne de motie steunen. De geweldige aderlating moet voor de werkloozen voorkomen worden. De heer De Braai (A.R.) constateerde dat niemand de argumenten van den heer Engels heeft weersproken. De raad kan geen beter standpunt innemen dan een uitspraak over de motie nalaten. De meening van den raad is voldoende gebleken. Men moet aan den ande den kant ook rekening houden met de moei lijkheden. die de regeering moet overwinnen. Laat de heer Engels de motie intrekken. De heer Van Liemt: de motie is onnoo dig en niet tactisch. De heer Engels vulde de motie aan met de uitdrukking „erkentelijk aan B. en W. voor hetgeen het college in deze al gedaan heeft". De heer Wolzak (A.R.) was tegen de motie. De regeering staat voor moeilijke I vraagstukken. De beslissing van den minister is niet ingegeven door den wensch om maar zoo min mogelijk voor de werkloozen beschik baar te stellen, maar hoe is het mogelijk het beschikbare geld zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. Zoo'n nieuwe verdeeling zal abso luut tengevolge hebben, dat er werkloozen zijn die iets minder zullen krijgen. Men moet zich neerleggen bij de beslissing die de minister genomen heeft. Wat anders is, dat er wel aan den minister gevraagd kan worden om de verdeeling nog eenigszins te wijzigen om tot een nóg meer rechtvaardiger verdeeling te komen. Laten wij het resultaat van de conferentie met den minister afwachten. Is de huurbijslag inderdaad zoo hoog als hier verteld is? Spreker gelooft het niet. De nieuwe verdeeling van den minister heeft de bedoe ling gehad om de groote gezinnen wat meer te geven. De minister staat op het standpunt dat de huren van huizen hoog blijven door het betalen van den huurtoeslag. Bovendien zitten de huiseigenaren op hooge lasten, zoo dat 't hun moeilijk is om aan hun verplichtin gen te voldoen. Willen de 5 wethouders aan den minister ook vragen de lasten der huis eigenaars te verlichten? De heer N o o r d h o f f (S. D. A. P.) was dankbaar voor de openhartigheid van den heer van Liemt bij zijn antwoord aan den heer Engels. Spreker betreurt het, dat de mi nister met zijn intrekking van den huurtoe slag is gekomen in strijd met zijn inderdaad gedane toezegging. Het is verkeerd van den minister dat hij geen overleg gepleegd heeft met de gemeen tebesturen. Het blijkt nu zelfs dat de beslis sing van den minister niet eens op tijd door de gemeentebesturen zou uitgevoerd kunnen worden. De heer Wolzak heeft zich opgeworpen als pleitbezorger van de huiseigenaars. Maar de organisatie van huiseigenaars heeft aan den minister gevraagd om den huurtoeslag niet in te trekken. Het is onjuist om voor een kleine verbete ring voor de arbeiders ten plattelande zware offers te vragen van de werkloozen in de steden. Ei- is alles te zeggen voor het aannemen van de motie Engels. Het is onbegrijpelijk dat B. en W. met bezwaren tegen deze motie zijn gekomen. Waarom is de motie ontactisch? De heer Roodenburg (C. H.) voorzitter, zei, dat B. en W. zich niet verzetten tegen de motie. Zij zijn het immers met de geheele mo tie eens. Daarom willen B. en W. de motie overnemen, evenwel zonder de laatste toe voeging, want die verzwakt de motie weer. De heer Peper (Communist) was het eens met de bewering, dat het vaststellen van een laag standaardloon nog erger gevolgen heeft dan het intrekken van den huurtoeslag. Verlaging van den steun van de werkloo zen is een consequent gevolg van de verkeerde tactiek dezer regeering. De regeering zal alleen teruggaan en de ver slechtering intrekken als een zeer sterk verzet daartegen komt. Nog feller dan nu naar voren gekomen is. De betrokken arbeiders moeten het verzet tegen de verlaging zoo sterk mogelijk maken. De raad moet nog een andere motie aanne men namelijk om B. en W. als de verslechte ringen toch mochten ingevoerd' worden, te ver zoeken geen gebruik te maken van de door den minister geboden mogelijkheid om de hu ren van den steun af te houden. Deze motie werd niet voldoende gesteund. De heer Visser (C.H.) zei dat het voor barig is can te concludëeren dat de geheele raad het eens is met het betoog van den heer Engels. Met de motie is spr. het in 't alge meen eens, maar met de toelichting van den heer Engels en den heer Castricum niet. Spr. gaat accoord met hetgeen B. en W. in deze gedaan hebben. Spreker heeft bezwaar dat met de nieuwe bepaling over de standaardloonen geen reke ning gehouden wordt met den ouderdom, der werkloozen. De bedoeling van de regeering is om het totale bedrag dat aan steun gegeven wordt niet te verminderen. Op die verklaring der re geering moet billijkheidshalve het licht val len. Met moet rekening houden met de moei lijkheden der regeering en billijk zijn in de cri- tick. B. en W. hebben geen stelling genomen tegen een onbillijke beoordeeling der regee ring. Het raadslid J. A. M. Engels (s. d. a. p.) interpelleerde over de verslechtering in den werkloozensteun. Mevrouw Scheltema (V.B.) was tegen de motie. De verbeteringen die de wijzigini in de steunregeling brengt willen de sprekers wel aanvaarden, maar de daaraan verbonden verminderingen wijst men af. Dat gaat niet. Spreekster wil in deze de verantwoordelijk heid geheel aan de regeering laten. De heer Van Liemt, wethouder, zei dat B. en W. het ook niet met alle woorden die hier gesproken zijn, eens zijn, maar wel met veel. Spr. is overtuigd, dat de regeering volko men ter goeder trouw is. Maar daarom kan zij toch wel eens verkeerde beslissing genomen hebben. Dat mag men toch wel tegenover den minister zeggen. Vooral de menschen van de praktijk, dat zijn de wethouders der ge meenten. Er is absolute onzekerheid over de compen satie die de regeering aanbiedt voor de steun verlagingen, maar juist dat feit veroorzaakt de onzekerheid. De heer Boes (V.D.), wethouder, wees op de mogelijkheid, dat uit de toegezegde nadere toelichtingen van den minister nog blijken zal dat de compensaties van veel belang zijn. Daarom is spreker tegen aanneming van elke motie. De Voorzitter, de heer Roodenburg, zei dat al nemen B. en W. of de meerderheid van het college een motie over, dan kan de raad daar toch nog over stemmen als er raads leden zijn die bezwaar hebben tegen de motie. Het college staat op het standpunt, dat de wijziging in den steun, voor zoover die nu te beoordeelen is, ernstige gevolgen zou hebben voor de werkloozen. Daarom wil het college trachten om wijziging daarin te verkrijgen. De motie Engels werd aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. Tegen Visser, de Braai, van Dam, Weustink. Wolzak, Boes, mevr. Schel tema en Blankevoort. De heeren de Braai en v. Dam verklaarden dat zij tegen gestemd hadden omdat zij een motie overbodig vonden. Daarop werd de zitting gesloten. Humor in hef huwelijk Velen gelooven dat een gelukkig huwelijk te wijten is aan een gunstige financieele of sociale omstandigheden. Anderen schrijven zoo'n plezierig verschijn sel toe aan de besteendigheid der liefde of aan de wederzijdsche lankmoedigheid, terwijl weer anderen hun eigen droevige ervaringen onder woorden brengen met de cynische ver klaring, dat er geen gelukkige huwelijken be staan. Een goede financieele positie en een hecht doortimmerde liefde zijn ongetwijfeld gunstige voorwaarden voor een gelukkig huwelijk, maar er is een ander onschatbaar bezit, dat het langer uithoudt dan deze twee verganke lijke zaken; en dat is: een aangeboren zin voor humor. De vrouw, die kan lachen als de soep aan gebrand op tafel komt, wanneer er gasten zijn en die de tekortkomingen van haar per soneel voor kan dragen op een wijze, die u slap van het lachen doet neerzijgen op den eersten den besten stoel, de vrouw die de draak steekt met de politieke bevlieging van haar zeventien jarigen oudste inplaats adres sen van strenge kostscholen te verzamelen, dat is de vrouw, ai' de ernstige zwarigheden des levens zal schouderen met een energiek gebaar en een dapperen lach. Weinig huwelijken zijn op den duur een hemel, sommige worden helaas een hel. Een hel van vitten, zeuren, kribben en dagelijks terugkeerende kleine verdrietelijkheden, die oneindig moeilijker te verdragen zijn dan een groot onheil. Een vrouw kan de schoonste diepdonkere oogen bezitten als zwarte geheimzinnige vijvers bij maanlicht; de man die haar trouwt en bemerkt dat zij nooit den grappigen kant van iets vermag te ontdekken, maar dat zij op de meest hopelooze wijze kan zeuren voor die man bestaan er geen fluweelen raad selachtige oogen meer. Voor hem bestaat slechts de doodende grauwe verveling van een vrouw, die zanikt over alles en nog wat. Er bestaan veel onge strafte misdaden en zeuren is daar één van. Humor is een pleizierige eigenschap die ons over veel heen helpt in het dagelijksch leven. In het huwelijk is zij bepaald onmisbaar, want nergens op dit tranendal vinden wij 'n an deren toestand, die op dusdanige wijze is samengeweven uit duizenderlei kleine tegen vallers en onaangenaamheden, spaarzaam afgewisseld met vroolijke pretjes, alles op een schering van plichtsbesef met een inslag van geduld en verdraagzaamheid. Der Mann geht hinaus ins feindliché Leb enen de vrouw blijft thuis bij de etensresten van den vorigen dag, de kapotte kousen en de onbetaalde rekeningen. En dan eischt de man soms alle heldhaftigheid voor zich alleen op, alsof het niet duizendmaal moeilijker is onafgebroken te zorgen voor de verwerking van 's levens restanten. In het leven van ons vrouwen zijn zoo'n heeleboel dingen, waarom we kunnen huilen. wanneer we niet bijtijds geleerd hebben erom te lachen. 'De getrouwde vrouw kan niet buiten 'n gezonde dosis humor, de moeder heeft humor even noodig als het dagelijksch brood en de vrouw, die er niet in slaagt een levens gezel te vinden, heeft meer dan iemand anders noodig een vroolijken humor om haar te verhinderen een zure oude vrijster te worden. Dus........ AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Volksconcert der H. O. V. Het programma voor hedenavond. Het Volksconcert van hedenavond staat onder leiding van Frits Schuurman. Als solis ten treden op onze stadgenoote Corry Bijster, die een Aria van Mozart en twee liederen van Grieg zal zingen en de jonge, eveneens uit Haarlem afkomstige componist-pianist Hans Osieck die eigen werk zal voordragen n.l. Va riaties op een Nederlandsch Volksliedje voor piano en orkest. Osieck speelde deze compo sitie reeds met veel succes ter gelegenheid van het Nederlandsch muziekfeest te Wiesbaden o.l.v. Carl Schuricht, in het Kurhaus te Sche- veningen eveneens onder Schuricht en op een Volksconcert te Amsterdam o.l.v. Eduard van Beinum. Het orkest speelt de Ouverture Egmont van Beethoven, de Russische legende ..Kikimora" van Ljadow en na de pauze de Vierde Sym phonic van Brahms. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie. Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; heeren- boorden; étui voor rijw.belast.merk; honden halsband; hondenpenning; portemonnaie met inhoud; zak inh .waschgoed; autoband; Men ken, Saenredamstraat 45 zw.; badpak met handdoek; Hölsker, Botermarkt 13, badpak met handdoek; Boer. Patrimoniumstraat 15, tennisballen in net; Nelis, Obistraat 3, R.K. kerkboek; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, hond; v. Denn, Centaurusstraat 17, hond; Hassing, Nassaulaan 48 hond; B rinkman, Plein 16; v. Zonneveld, Feithstraat 10. honden- halsband; v. d. Lande, Vergierdeweg 126, vloer- mat; Mulder, Zijlstraat 54 rood, kinderman teltje; Kuijs, Tafelbergstraat 27, honden- penning; Bakker, Ged. Voldersgracht 25, por tefeuille met inhoud; Korremans, J. v. Zuren- straat 22, portemonnaie met inhoud; v. Schoon hoven, Badhuisstraat 21 zw., rijwielplaatje; Wouterson, Jan van Walréstraat 19, rijwiel plaatje; Apelboom, Celebesstraat 5, kinder schortjes. JAARVERGADERING E.D.O. Hoewel de agenda niet zoo groot leek, hielden de jaarverslagen toch zooveel tijd op, dat een vervolgvergadering noodig bleek te zijn, om nog eenige gewichtige bestuursvoor stellen te behandelen. In deze vergadering werd het E.D.O.-bestuur als volgt geformeerd: J. H. Luyken, voorzit ter; W. Hirs, secretaris: W. v. Zeijl. penning meester. De overige bestuursfuncties zullen door de heeren Van der Kuyl, Formanoy, M. Hirs, P. Schijvenaal'. G. Timmermans en P. Luyken vervuld worden. De elftalcommissie werd herkozen; in de pers- en propagandacommissie waren geen mutaties. Over veertien dagen heeft de vervolgver gadering plaats.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10