Hei Behutgtiiksie Meer patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen. Filmonfslag. 54e Jaargang No. 16300 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Donderdag 13 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOML CJITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. W erkloozen-steun. De Haarlemsche raad neemt een motie aan tegen de verslechteringen. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van den Haarlemsehen gemeenteraad is breedvoerig gesproken over de wijzigingen die de minister van sociale zaken heeft aange bracht in de steunregeling voor werkloozen. De interpellant de heer J. A. M. Engels (s.d. a.p.) wees op de groote verslechtering die in de steunregeling is aangebracht, speciaal wat betreft de intrekking van den toeslag op de huren en de vaststelling van lagere stan- daardloonen voor arbeiders die langdurig werkloos zijn. De heer W. J. B. van Liemt (r.k.), wethou der, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de gevolgen van de wijziging in de steunregeling Ongeveer de helft van de Haarlemsche werk loozen hebben thans toeslag op de huur. Deze toeslag is verschillend, maar het gemiddelde ligt boven den gulden. Spreker weet evenwel nog niet wat ernstiger voor de werkloozen zal zijn: de intrekking van den huurtoeslag of de verlaging van de standaardloonen voor de ar beiders die lang werkloos zijn geweest. De wethouder deed nadere jnededeelingen over de conferentie van de wethouders van de 5 grootste gemeenten in ons land. Alge meen was men het in de conferentie er over eens, dat de verslechteringen in de steunrege ling niet konden worden aanvaard, maar men wist nog niet welke verbeteringen daartegen over zullen staan omdat de minister in zijn mededeelingen over deze compensaties niet duidelijk is geweest. Er is door de 5 wethouders (inmiddels heeft Groningen er»zich bij aange sloten als zesde gemeente) op korten termijn om een onderhoud met den minister van so ciale zaken gevraagd om de wijzigingen te be spreken en te trachten de steunregeling zoo veel mogelijk verbeterd te krijgen. De minister moet er van overtuigd worden, dat de verlagingen niet kunnen worden in gevoerd. De wethouders spraken er hun teleurstelling over uit, dat de minister deze belangrijke wij ziging in de steunregeling heeft bekend ge maakt zonder overleg met de gemeentebe sturen. De heer Engels diende een motie in waarin de raad uitspreekt, dat van de voorgenomen intrekking van den huurtoeslag en de verla ging van de standaardloonen ernstige gevolgen voor de werkloozen moeten worden gevreesd, waarom B. en W. worden uitgenoodigd voort te gaan met hun krachtige pogingen om die ver slechteringen te voorkomen. De raad heeft deze motie aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. Eenige raadsleden ver klaarden tegen gestemd te hebben omdat zij een motie overbodig achten. Maandag conferentie met den Minister. Naar wij vernemen is de conferentie van den Minister van Sociale Zaken en de wethouders van Sociale Zaken van de 6 groote gemeenten van ons land (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en Groningen) be paald op a.s. Maandag. Het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. Met het werk begonnen. Er is een begin gemaakt met de werkzaam heden voor het nieuwe gebouw voor den Ge meentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst aan de Nieuwe Gracht, tot den bouw waarvan de gemeente een paar maanden geleden besloot. Een woning en een paar schuren op het ter rein, dat aan de gemeente behoort, worden ge sloopt. Bouwketen worden opgeslagen en eenig bouwmateriaal werd reeds aangevoerd. De slooper is druk bezig met het opruimings werk. PERSONALIA De heer F. Smits, ambtenaar bij den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon alhier is benoemd tot adjunct-commies le kl. bij Maat schappelijk Hulpbetoon te Amersfoort. Middenstandswoningen te Haarlem. Het feit is er, maar de verklaring ontbreekt nog. Toen wij een week geleden een onderhoud hadden met dr. W. B. Smit, directeur van den Haarlemschen Geneeskundigen Dienst, over den invloed van de crisis bleek, dat in den laatsten tijd de uitgaven voor dezen dienst sterk stijgen. Dit is o.a. een onafwijsbaar ge volg van het feit, dat het noodig is veel pa tiënten naar rusthuizen te zenden. Ongetwij feld staat dit in verband met de crisis. Boven dien is het een feit, dat er veel meer patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen verpleegd worden. Of dit ook een gevolg is van de crisis kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Wij hebben nu de dezer dagen verschenen Statistische Gegevens der gemeente Haarlem nageslagen. Ook daaruit blijkt duidelijk de toe neming van het aantal patiënten in onze zie kenhuizen. Wij geven allereerst een statistiek van het aantal verpleegdagen geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente. S3 C3 03 ip co 3 S ►f^P co p ui p Oi p P £3 CL CL 3 3 Gasthuis 19.889 22.489 24.697 Diaconessenhuis 15.074 16.552 17.862 Mariastichting 19.302 17.031 21.635 Johannes de Deo 4.053 4.788 4.087 Joleszie.kenhuis 400 291 339 Totaal 58.718 61.151 68.616 In twee jaar tijds is dus het aantal ver pleegdagen over een half jaar gestegen van 58.718 tot 68.616. Een vermeerdering dus van 16.8 pet. Nu moeten wij er dadelijk bijvoegen dat 1934 in het algemeen bekend staat als het gezond heidsjaar. Er waren toen zeer weinig zieken en ook weinig patiënten in de ziekenhuizen. Maar ook als wij vergelijken met 1935 is de toene ming nog zeer sterk, namelijk 12.7 pet. De patiënten waarover het hier gaat zijn allereerst de aangeslotenen bij de gemeente lijke ziekenhuisverzekering, verder de men- schen die niet verzekerd zijn maar voor reke ning van Maatschappelijk Hulpbetoon of van den Geneeskundigen Dienst opgenomen wer den. Zoo zij in staat zijn moeten zij een ge deelte van het verpieeggeld terugbetalen. De opneming van deze patiënten is als volgt geregeld: De doktoren geven op als zij het noodig vinden dat hun patiënt in een zieken huis wordt opgenomen. Daarna beslist de Ge neeskundige Dienst over de opneming. (De pa tiënten hebben een vrije ziekenhuiskeuze De ziekenhuisverzekering geeft geen recht op ziekenhuisverpleging, zij is alleen bedoeld als een verzekering tegen het eventueele ver haal van de verpleegkosten dat de gemeente op den patiënt kan toepassen als deze wordt opgenomen. Uitbreiding van het aantal ver zekerden brengt dus geen stijging van het aantal patiënten met zich mede. Nu zou men de veronderstelling kunnen op peren, dat tengevolge van de crisis de levens omstandigheden in vele gezinnen achteruit gegaan zijn, waardoor een dokter als in zoo'n gezin ziekte komt gauwer tot opneming in een ziekenhuis zal adviseeren, omdat verpleging thuis nu moeilijker gaat, maai- al is het wei aan te nemen dat zich zulke gevallen voordoen, dit is toch geen voldoende verklaring voor de zeer groote toèneming. Bovendien bepaalt zich de toeneming niet tot de patiënten die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente worden verpleegd. In de Statistische Gegevens zijn ook de to talen van alle patiënten in de ziekenhuizen op genomen dus ook van hen die het verpleeg- aantal verpleegdagen zijn: Oi CJ CJ !p op 3 g- 3 S3 S3 Ui P Cl •r p 3 Cl 3 3 3-asthuis Diaconessenhuis 27.594 28.395 30.708 29.675 33.555 33.622 Totaal 55.989 60.383 67.177 De Mariastichting geeft voor deze statistiek geen totaal cijfer op. Als wij van die totaal-cijfers van het Gast huis en het Diaconessenhuis de verpleegdagen geheel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente aftrekken blijven over in beide inrich tingen: 1934 1935 1936 21.024 21.352 24.618 Ook daarbij toont het le halfjaar van 1936 een belangrijke stijging. In 1934 varieerde het aantal verpleegden in het St. Elisabeths Gasthuis van 123 tot 162 per maand. Voor 1935 was dit 133 tot 176. Nu is in 1936 het Gasthuis bijna steeds volledig be zet. Het aantal patiënten varieerde van 172 tot 190. De directeur van den Geneeskundigen Dienst kon voor de toeneming van het aantal pa tiënten in de ziekenhuizen geen voldoende ver klaring vinden. Om over meer gegevens te kunnen beschikken is door hem ook aan de geneeskundige diensten in andere groote steden van liet land de vraag gericht of daar ook een belang rijke toeneming van het aantal pa tiënten in de ziekenhuizen is gecon stateerd. g$ad De Zee op de Heide Eloekelo badhotel temidden van bosch en heide (Adv. Ingez. Med.) Fransche torpedojagers te Amsterdam. Ruim honderd adelborsten aan boord. AMSTERDAM, 13 Aug. In den vroegen morgen zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen de torpedojagers „Leopard" en „Cha- cal" welke schepen dienst doen als opleidings schepen voor de Fransche marine. De grijze oorlogsbodems hebben, elk aan een kant, lig plaats genomen aan den steiger van de Hol- land-Amerika lijn. In den loop van den morgen hebben een officier van piket als vertegenwoordiger van de marine, de garnizoenscommandant over ste W. A. Boswijk en de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, hun opwachting gemaakt bij den Franschen bevelhebber, kolonel Ven, commandant van het instituut tot opleiding van adelborsten. Commandant van de „Cha- cal" is kapitein-luitenant ter zee Charron, van de „Leopard" kapitein-luitenant ter zee Le Bouch, chef van den etat-major kapitein luitenant ter zee Leportier. Behalve 320 man equipage bevinden zich aan boord van de torpedojagers 16 officieren en 101 adelborsten. Bij het verlaten van de schepen door het officieele bezoek werd het „Wilhelmus" ge speeld. Later op den morgen zijn van Fransche zijde tegenbezoeken gebracht, mede aan den onder commandant van de marine, te Amsterdam, kapitein-ter-zee J. E. Meyer Ranneft en aan den waarnemend burgemeester, den heer Jac. Rustige. EXAMEN HOOFDAKTE. HAARLEM, 12 Augustus. Geslaagd de volgende candidaten: mej. Westmijse, Purmerend; de heeren J. L. H. Ha- zeloop, Slootdorp; A. C. Mooy, den Helder; K. Vegter, Haarlem; D. H. Schuitemaker, Andijk. Worden gemoderniseerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag op voorstel van B. en W. een crediet beschikbaar gesteld van bijna f 200.000 voor de moderniseering van de woningen der middenstandsvereenigingen, om daardoor te bereiken, dat de exploitatie mogelijkheden verbeteren en de ledigstaande woningen weer verhuurd zullen worden. Het crediet is als volgt verdeeld: Huis ter Cleeff (70 woningen) f 20.650 Onder dak (52 woningen) f 15.600 Tuinwijk-Noord '65 woningen) f 22.750 Haarlemsche Stichting (74 wonin gen) f 70.300 Patrimonium (81 woningen) f 53.055 Tuinwijk-Zuid (86 woningen) f 12.900 Het werk zal geleidelijk worden uitgevoerd. Er wordt begonnen met de huizen van Pa trimonium aan den Kloppersingel. (De jongste filmacteur ter wereld, Baby Leroy is door zijn maat schappij ontslagen, omdat hij vier jaar is geworden en daardoor te oud voor de film.) 'k Zie u met mijn geestesblikken, Medelijden op 't gezicht, Even tegen 't voorhoofd tikken, Bij het zien van dit bericht. Maar het is volmaakt in orde. Want het komt maar hierop neer: Baby is een kind geworden, Baby is geen baby meer. Hij kan goed zijn woordjes zeggen En hij wil niet meer op schoot, Ook voor in de luren leggen, Acht zich baby nu te groot. Hij gooit niet meer met zijn papje, Als hij 't eten niet meer lust, Maar verorbert ieder hapje Keurig netjes, zelfbewust. Hij was voor zijn jonge ouders En voor wie hem heeft ontdekt, En zijn filmlicentiehouders, Enkle jaren winstobject. 't Zuigelingschap kan niet duren, Hij is, tot hun aller spijt, Nu zijn eerste dwaze kuren. Met zijn argeloosheid kwijt Baby was een schat uit velen, Mooglijk hebt u hem gekend, 't Kind Leroy zal niet meer spelen, Want het heeft geen filmtalent. En zoo is het te verklaren, Ook al lijkt het wel wat vroeg, Dat men hem met zijn vier jaren Als te oud voor 't vak, ontsloeg. Hij kan nu de dingen spelen, Die normaal zijn voor een kind, En naar hartelust krakeelen Over knikkers, met een vrind. Nu de filmster 't af moest leggen, Wil ik, ook al is t' verkeerd. Toch nog eenmaal baby zeggen: Baby, wel gefilsiteerd P. GASUS. Canadeesch minister voert handelsbesprekingen te Den Haag. Het standpunt der Canadee- sche regeeringzaken doen met de geheele wereld. Onderhoud met den minister. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Een beeld uit Saragossa, dat zich in handen der opstandelingen bevindteen op de regeeringstroepen veroverd vliegtuig wordt, van de vleugels ontdaan, door de stad gevoerd. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. De minis terpresident dr. H. Colijn heeft hedenochtend om 12 uur den Canadeeschen minister van handel en industrie, den heer W. D. Euler, die met de Nederlandsche autoriteiten besprekin gen zal voeren over de Nederlandsch-Canadee- sehe handelsbetrekkingen in zijn kabinet ont vangen. Na een lunch welke door minister Colijn namens de regeering in hotel Oude Doe len werd aangeboden heeft minister Euler des middags op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een bespreking ge houden. waarbij de handelsrelaties tusschen beide landen onder oogen werden gezien. In een onderhoud dat een redacteur van het A.N.P. hedenochtend met minister Euler had, deelde deze mede, dat hij reeds geruimen tijd in Europa vertoeft. Na een kort verblijf in Engeland vloog hij naar Moskou en van daar naar Berlijn. In deze drie landen heeft hij met de regeering besprekingen omtrent handels aangelegenheden gevoerd. In Engeland ontving de koning den Cana deeschen minister. Voorts had de heer Euler een onderhoud met minister-president Bald win en eenige andere ministers. In Leningrad ontving de commissaris van den handel den minister. In Berlijn had hij contact met Hitier, Schacht, Goering, Von Neurath en Hess. Ver- yolgens vertrok de heer Euler naar Zwitser land, waar hij in Bern met de regeering in onderhandeling is getreden. Omtrent het re sultaat dezer besprekingen kon de minister niets mededeelen. ,Ik moet eerst aan mijn regeering rapport uit brengen," zeide hij. „Het doel van mijn verblijf in Europa", voegde zijne excellentie hieraan toe, „is de verschillende regeeringen er toe over te halen meer zaken met Canada te doen. Daarom ben ik ook hier", aldus de heer Euler. De minister blijft twee of drie dagen in ons land en vertrekt dan naar Engeland. Hij zal zich in Southampton inschepen en naar Canada vertrekken. Omtrent de economische situatie van zijn land, merkte de heer Euler op. dat er groote moeilijkheden zijn. Het is de regeering nog niet gelukt de begrooting sluitend te maken. Er is echter eenig herstel te bespeuren. Ook de Ca- nadeescne regeering gelooft, dat de oplossing van onze moeilijkheden ligt in het herstel van een normalen ruilhandel. Op het oogenblik willen de verschillende landen alleen maar ver koopen en niet koopen. Dat is een geheel on juist uitgangspunt voor het herstel van een' rustige economische wereldsituatie. Het be ginsel van de Canadeesche regeering is: Zaken doen met de geheeele wereld. „Wij kunnen u graan en bont verkoopen en industrie-producten. Er zijn in Canada mijnen (goud, zilver, koper, lood. zink), wier exploi tatie een vrij aanzienlijke export mogelijk maakt. Wanneer wij met de Nederlandsche regeering tot overeenstemming kun nen komen omtrent de mogelijkheden van uitbreiding van Canadeeschen export in Nederland, zullen w>i gaarne meer producten van u koopen dan tot dusverre", zeide minister Euler. Zijne excellentie beëindigde het onderhoud met de opmerking, dat de relaties tusschen Canada en Nederland steeds van zeer vriend- schappelijken aard zijn geweest. I Het woord is aan.... Oscar Wilde: Een meftéch kan niet te voorzichtig zijn in de keuze van zijn vijanden. Nederlandsche Philatelisten- dag in Haarlem in voorbereiding. Het jubileerende „Op hoop van zegels" zal drie dagen gasten ontvangen. Den vierden, vijfden en zesden September Vrijdag, Zaterdag en Zondag, zullen in Haar lem Nederlandsche philatelisten uit allerlei plaatsen van het land samenkomen om dee bondsbestuursvergadering en feestvergade- ring, en den volgenden dag, den philatelisten- dag bij te wonen. De jubileumcommissie (de vergaderingen vallen samen met de viering van het 25-jarig bestaan der Nederlandsche Philatelistische Vereeniging „Op hoop van zegels" te Haar lem), die bestaat uit de heeren P. de Jong, P. Engelenberg, P. H. S. Mos, Jhr. Mr. C. L. van Lennep, D. W. van Waard, W. G. Zwolle, heeft een feestelijk programma opgemaakt. Vrijdag 4 September, begint om vier uur in café-restaurant Brinkmann de vergadering van het bestuur van den Bond van Philate listen. Deze wordt gevolgd door een reünie in hetzelfde restaurant. Om 8 uur is de ontvangst, ten stadhuize door B. en W. van Haarlem. Daarna volgt een serenade en muzikale rondgang door de Postharmonie die bij het stadhuis vertrekt. Na afloop hiervan wordt de feestvergadering gehouden, aangeboden aan de besturen en afgevaardigden van alle philatelistenvereeni- gingen. genoodigden en leden van „Op hoop van zegels" ter gelegenheid van het jubileum dier vereeniging in cabaret „La Gaité". Zaterdagmorgen om negen uur begint de kapittelvergadering in Brinkmann, een half uur later is de officieele opening van den 27sten Nederlandschen Philatelistendag, on middellijk gevolgd door de bondsvergadering. Na een gemeenschappelijken koffiemaal tijd wordt een congres gehouden, daarna wordt een tentoonstelling bij de N.V. Joh. Enschedé en Zonen bezichtigd. Des avonds gaat men naar Zandvoort, waar in „Groot-Badhuis" een feestmaaltijd wordt gehouden. Zondagmorgen wordt een tocht naar „Vel- serend" gemaakt, waar na de lunch de bij eenkomst wordt gesloten. Een commisie, gevormd door de heeren A. H. Bloem, P. de Jong en Joh. Rol, heeft bij deze gelegenheid een jaarboekje uitge geven, dat bijzonder goed verzorgd is. Daarin zijn behalve alle aankondigingen voor de feestdagen opgenomen een kaartje en een beknopt historisch overzicht van Haarlem, het 25ste jaarverslag en „Een kwart eeuw Op hoop van Zegels", samengesteld door den secretaris den heer H. Wyenbergh, finan- cieele mededeelingen en ledenlijsten. EXCURSIE- EN ST. NICOLAASVER. „HAARLEM'. De cadeaux-avond van bovengenoemde ver eeniging is vastgesteld op 19 Augustus in ge bouw Sint Bavo Smedestraat. De burgeroorlog in Spanje. pag. 4 Resultaten van de Duitsch-Oostenrijksche on derhandelingen. pag. 4 In' Wales dreigt een mijnwerkersstaking. pag. 4 De Duitsche regeering verklaart zich voor non-interventie in de Spaansche affaire. pag. 4 G. I.: Greta Keller zingt oag. 4 Door het omslaan van een jol zijn op de Reeuwijksche plassen twee jongcmensclien verdronken. pag 3 De regeering overweegt het instellen van werkkampen voor misdadige jeugd. pag. 3 Den Haag moet de opcenten op personeele belasting verhoogen. Dag 3 De Haarlemsche vereenigings-middenstands- de steunregeling voor werkloozen aan te brengen wijzigingen. oag 6 De Haarlemsche vereenigingen Middenstands woningen zullen worden verbeterd. Dag. 6 Bij de roei- en waterpolowedstrijden te Ber lijn stellen de Nederlanders teleur. pag. 7 Nida Senff en Rie Mastenbroek in de finale 100 M. rugslag. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. H. D. Vertelling: Het puike geneesmiddel. pag. 2 Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9 j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1