D r«Kï |g|| EIUtlITi* VERTELLING ^WEERBERICHT DONDERDAG 13 AUGUSTUS '1933 HAARDE M'S D 'A G B E A D" 2 VOOR DEN- -KANTONRECHTER HET ANTI-LA WAAI-ARTIKEL. Een heer stond terecht, omdat hij bij het Kruispunt Bartel jorisstraat—Groote Markt onnoodig van de claxon gebruik gemaakt zou hebben. Hij was uit de Barteljorïsstraat ge komen, nadat de verkeersagent het verkeer uit die straat juist vrijgegeven had en reed langzaam achter een paar fietsende meisjes, die ook rechtuit gingen. De heer had, omdat ae meisjes wat onzeker reden, op de claxon gedrukt om ze er attent op te maken, dat er een auto achter haar aankwam. De agent vond dat onnoodig signaal geven en beweer de, dat de heer wel driemaal had getoeterd, terwijl de heer volhield het slechts eenmaal te hebben gedaan en ook een getuige maar van een stoot op de hoorn wist. En daar ging het nu eigenlijk om. De ambtenaar van het open baar ministerie, Mr. Donker, was namelijk van oordeel, dat het Nederlandsche volk, in tegen stelling met het buitenland, nog slecht ge schoold was op verkeersgebied, zoodat het voor den automobilist nog wel eens wenschelijk kan zijn. een waarschuwingssignaal te geven waar dit in het buitenland niet noodig zou zijn en hij had het - den heer niet euvel geduid, als deze, zooals hij beweerde, slechts één stoot had gegeven. Doch drie stooten was niet noo dig en kon verwarring stichten, aangezien het den indruk kon wekken, dat de auto voorbij wilde, hetgeen daar ter plaatse in de gegeven omstandigheden niet doenlijk was. En waai de agent met groote stelligheid verklaarde, dat de heer drie keer had getoeterd, nam de amb tenaar dit aan, waarom hij f 3 boete eischte. Ook de kantonrechter was van meening. dat driemaal toeteren Overbodig was geweest, maai bij vond zoovéél verschoonende omstandig heden, dat hij een veroordeelend vonnis velde zonder toepassing van straf. VREEMDELINGEN IN NEDERLAND. _Men weet, hoe moeilijk, ja onmogelijk dik wijls het voc* een Nederlander is, tegenwoor dig in het buitenland werk te krijgen, waar tegenover het vreemdelingen -lang vrij heeft gestaan, in Nederland te werken. Langzamer hand zijn daaromtrent echter beperkende be palingen gekomen, die het werken door vreemdelingen wel niet verbieden, maar van een vergunning afhankelijk stellen. Een werkgever had op zeker tijdstip die ver gunning niet gehad en hij verklaarde nu voor den kantonrechter te goeder trouw te hebben gehandeld. Er was namelijk een accoord ge weest tusschen werkgevers- en werknemers verenigingen betreffende het toelaten van vreemdelingen in het bedrijf en waar in het geval waarom het hier ging, dat accoord zich niet tegen de toelating verzette, zou de rechts kundige raadsman van dien werkgever gezegd hebben, dat de bewuste vreemdelingen hier mee automatisch waren toegelaten, zoodat een vergunning niet behoefde gevraagd te worden. Dit was natuurlijk onjuist, want, zei de ambtenaar, eventueel bezwaar tegen de vergunning werd er slechts door weggeno men, maar de. wet eischt een vergunning, dus had die gevraagd moeten worden. Hoogst waarschijnlijk zou ze zijn verleend ze is trouwens inmiddels verleend - maar en bleven toch 143 overtredingen over, want elke dag is een overtreding. De ambtenaar had indertijd voor f 25 een transactie voorgesteld, maar de verdachte was zoo van zijn goed recht over tuigd geweest, dat hij er niet op inging en nu kon niet minder geëischt worden dan 143 maal 50 cent boete. De kantonrechter vond een middenweg en veroordeelde tot 50 boeten van 50 cent en sprak voor het overige een veroor deelend vonnis uit zonder toepassing van straf, zoodat.de werkgever er toch met f25 boete afkwam. DE VERKEERDE WERELD. Een man op een driewielige bakfiets reed op het Verwulft juist nadat het roode licht plaats gemaakt had voor het groene. Als gewoonlijk zat hij in een kluitje wegberijders en schoon hij haast had. had hij er rekening mee moeten houden, dat de wielrijder vóór hem den weg ook niet vrij had, zoodat hij niet tegen de fiets van den jongeling voor hem had behoo- ren te duwen. Even nadenkende had hij be seft, dat, wat hij deed, dwaasheid was, want, jongelieden op fietsen behoeft men waarlijk niet tot spoed aan te zetten, die rijden eer te vlug dan te langzaam. Als de jongeling niet voor de bakfiets van daan ging, was dat, omdat hij niet weg kon. De bakfietsrijder scheen zoover niet te kunnen doordenken en hij stootte telkens tegen de fiets vóór hem, met het gevolg, dat de berij der er af viel en ging zeggen, dat de ander dat opdringen moest laten. Men zou denken, dat de bakfietsrijder nu een excuus gemaakt zou hebben, maar niets daarvan; integendeel gaf hij den fietsrijder nog een draai om de ooren. Dat was toch wel de verkeerde wereld, al willen we hiermee niet zeggen, dat de fietsrijder had moeten slaan Dat optreden viel bij den ambtenaar dan ook in slechte aarde, waarom hij f 25 boete eisch te, daarmee den klap ook verdisconteerende, waarvan geen afzonderlijke aangifte was ge daan. De kantonrechter vond het optreden wel zeer ongepast, maar achtte deze eisch toch wel wat erg hoog, waarom hij veroordeelde tot f 8 boete. HAARL. TOONEELVER. T. O. N. E. V. O. Dezer dagen hield de tooneelvereeniging „Tonevo" haai' jaarvergadering. De kas bleek met een voordeelig saldo te sluiten. Bij de be- stuursverkeizing werd het bestuur voor dit jaar als volgt vastgesteld, de heer G. H. Pollè, voorzitter;, de heer J. de Vos, secretaris; de heer C. Kroese Jr., penningmeester en^.de heeren H, J. v. d. Kort en J. Wikke, commis sarissen van toezicht. Besloten, werd dit jaar de voorstellingen in den Stadsschouwburg te geven. De autotocht naar de nieuwe Avro- studio te Hilversum en Ouwehands-dierenpark te Rh en en is op verzoek uitgesteld tot Zondag 30 Augustus AGENDA DONDERDAG 13 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Zevende Volkscon cert H. O. V. met solisten. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Jackie Cooper in „Zoo'n aap van een jongen!" 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Fred Astaire en Ginger Rogers in „Top liat". In voorprogramma's 's middags K XVIII-film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vorstelijke Emigranten" (Tovaritch). In voorprogramma: Sportief Holland. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Hallo, hier Amerika!" 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 AUGUSTUS Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rest. Brinkmami. Gr. Markt: Leica-voor dracht met projectie. Bioscopen, nieuw programma. Het raadslid P. G. v. Engelen getrouwd. Veel belangstelling. In den ouden tijd, toen de kiezers meenden dat iemand om een goed en waardig raads lid te kunnen zijn, gesierd moest zijn met de kroon der grijsheid, zal het zeer zelden voor gekomen zijn, dat een raadslid voor het eerst in het huwelijk trad. Nu door de inwerking der democratische begrippen ook een wijzi ging gekomen is in dat begrip en verschil lende dames en heeren die nog geen drie kruisjes op den levensladder hebben aange- teekend naar den raad worden afgevaardigd behooren natuurlijk ook trouwende raadsleden niet meer tot de zeldzame gebeurtenissen, hoewel het toch nog altijd iets bijzonders is. Dit bleek ook wel toen de heer P. G. van Engelen, die de Katholieke Democratische Partij in den Haarlemschen gemeenteraad en in de Provinciale Staten van Noord-Holland vertegenwoordigt, heden het verbond voor het leven aanging met mej. M. A. Schoorl. Het huwelijk op het Stadhuis werd reeds vroeg in den morgen voltrokken. Als ambte naar van den Burgerlijken Stand trad op de heeer W. A. J. van de Kamp, den oud-nestor van den Haarlemschen Gemeenteraad, die hartelijke gelukwenschen sprak tegen bruid en bruidegom. Daarna hadden om half elf in de Kathedraal St. Bavo aan de Leidschevaart de kerkelijke plechtigheden plaats. Deze werden verricht door kapelaan Detemeijer. Er was vooral in de kerk zeer veel belangstelling, eenige hon derden waren aanwezig familieleden, vrien den en bekenden en ook leden van de poli tieke partij van den bruidegom. Ook van de zijde vaxx den raad werd belangstelling ge toond. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.uur. Londen 7.48 5/16. Berlijn 59.23 Vz. Parijs 9.69 3/4. Brussel 24.81 1/4. Zwitserland 48,02. Kopenhagen 33.03 3/4. Stockholm 38.13 3/4. Oslo 37.16 1/4. New York 1.47 5/16. Pi*aag 6.09. NIEUWE UITGAVEN. „De Langerud-Kinderen", door Marie Hamsun; vertaling van Claudine Bien- fait, met platen van Pol Dom. Uitga ve gebr. Kluitman, Alkmaar. Voor de jongeren een gezellig verhaal van het Noorsche landleven op en om de boerde rij Langerud, waar menschen en dieren ééxi zijn. De meeste plaatjes van Pol Dom zijn goed geslaagd en vooral zijn gekleurde om slag- en titelplaat voldoen uitstekend. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 3580, oude kippen pea- K.G. 2931; oude hanen 4080; jonge hanen 2060, jonge hianen per K.G. 2832; N.H. Blauwen per K.G. 5563, jonge henen 75— 1.25; duiven per paar 2028; tamme eenden 1545, ganzen 801.00; (kalkoenen per K.G. 3040; tamme konijnen 701.00; wilde ko nijnen 2030; piepkuikens 1020. Aanvoer 34041. Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren 3.15 tot 3.25; gemengde eieren 3.20 tot 3.30; bruine eieren 3.30 tot 3.75; een deneieren 2.252.50. Aanvoer 1.250.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 40 tot f 65; Dr. zeugen f 32.50 tot f 45; schrammen f 14 tot f 20; biggen f 9.50 tot f 13; zware vai-kens 18 tot 19 ets. per pond. Zouters 19 tot 20 ets. per poxxd; vette kalveren 22 tot 24 ets. per pond. Nuchtere kalveren f 7 tot f 9. Mesthalveren f f 10 tot f 15 Handel vlug. Het puike geneesmiddel. door J. P. BALJé. „Laat maar binnen", zei meneer van der Woude tot het kleine dienstmeisje, een vluch tige blik op het kaartje, dat ze hem over handigd had, werpend, en dan met een wenkbrauwfrons het hoofd schuddend. „Ik ken den kerel anders niet Nijdig smeet hij zijn penhouder neer en een hoogrood ergernis-blosje kleurde zijn wangen. Hij kon niet werken vanmorgen, die verdui velde kies zat hem weer dwars. Die móest er nou toch maar eens uit. „Morgen, meneer", kwam de opgewekte stem van zijn bezoekei-, die zich ongevraagd tegen over hem op de stoel voor bezoekers zette, een city-bag naast zich plaatsend. „Morgen", bromde van der Woude on vriendelijk, „wat wilt u?" „Laat ik mij eerst even voorstellen", zei de ander, „ik ben G. P. A. van Dinteren, ik heb een jaar of tien in de medicijnen ge studeerd en het is alleen aan pech te wijten dat ik destijds niet ben gepromoveerd U moet weten, dat ik altijd zwaar met mijn zenuwen te kampen had bij de examens en tentamens. De kennis bezat ik wel, maar die zenuwen, dat wa mijn struikelblok Verwonderd viel van der Woude hem in de rede. „Dat is allemaal heel intei-essant, maar „Oogenblikje, meneei', oogenblikje. U zult sti-aks het verband begrijpen. Waar was ik ook weer gebleven? O. juist, bij de zenuwen. Wel, meneer, de medicijnen hadden nu een maal mijn belangstelling en ik ben toen op mijn eigen houtje gaan studeeren. Ik heb gereisd, meneer, heel Nederland door, van Oost naar West en van Noord naar Zuid. In alle streken heb ik de oude. bepi-oefde huismiddeltjes opgespoord. Dat reizen is me in het bloed blijven zitten, en zoo werd ik reiziger. De Bilt voorspelti Zwakken wind uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelijk weinig of geen regen. Later kans op regenbuien. Iets warmer. BAROMETERSTAND. Hoogste 766.0 m.M. té Biarritz. Laagste 743.5 xn.M., te 'Isafjord. Voorloopig nog mooi weer. Ln den toestand komt weinig verandering. De depressie in het Noordwesten nam in diepte toe en vertoont een secundaire voor de West kust van Ierland. De depressie in het Oosten werd eveneens dieper en de strook van -lagen luchtdruk tus schen de gebieden, van hoogen luchtdruk in het Noordoosten en Zuidwesten blijft station- nair. Zuidelijk van den SOsten breedtegraad drin gen bij voortduring vochtige en koele mari tieme luchtmassa's ih het continent, die in Zuid-Duitschlan,d en in de Alpen zware regens veroorzaken. Boven 2700 meter hoogte valt sneeuw. In het Oostzee-gebied ligt nog een scheiding van de warme contixxentale lucht stroom uit het Oosten en de maritieme stroo- ming uit het Westen, die in het gebied van de Duitsche Bocht tot de Noordelijke middel gebergten nevelig weer met lichten regen vei-- oorzaken. In Engeland en Schotland is het weer tijde lijk mooi. De secundaire depressie bij Ierland kan het weer aldaar wederom ongunstig beïnvloeden en wellicht dat deze ook bij ons later weer wat regen brengen zal. Voorloopig is echter mooi weer zonder regen van beteekenis te wachten. 62 gr. F. 66 gr. F. 759 m.M. 761 m.M. THERMOMETERSTAND: Laagste hedennacht Hoogste heden tot 12 uur BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging; vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 1.33 uur; n.m. 14.09 uur. Zaterdag vm. 2,29 uur; n.m. 14.58 uur. ATHLETIEK. VOETBALESTAFETTES DER H.F.C. „HAARLEM". Dinsdagavond hadden onder zeer groote belangstelling de 4 X 100 M. estafette-wed strijden door leden der H.F.C. „I-Iaarlem" Na spannende series plaatsten zich voor de finale de drie volgende ploegen; Ploeg A. Kaan met Drost, Lennings en Milatz. Ploeg Visser met De.Ruytei-, De Jong en Bakker. Ploeg Cornet met Geerlings, Klerk en v. d. Weel. De finale, waarin vooral het loopen van Milatz opviel, bracht aan Kaan en zijn man nen de ovei*winning in 51.4 sec; 2e. Visser Co. in 52.7 sec.; 3e. Cornet en kornuiten in 53.2 sec.; 4e. A. Stoete met Van Daalen, Perry en v d.. Schaaf. Ook trainer BoMhgtöm'ilep een uitstekende' 100-M.; hij sloeg dan ook "onder de jongelui een zeer behoorlijk figuur,. Na deze goed geslaagde wedstrijden reikte de voorzitter der H.A.V. de prijzen uit. REISBUREAU LEO KORS BINNENWEG 161, HEEMSTEDE,TELEF. 28928 en GROOTE MARKT 16, TELEF. 15861. REISLEIDER H. STINIS. ZATERDAG 15 AUG.: 3 DAGEN NAAR BRUSSEL, Namen, Dinant en de Grotten van Han ƒ17.50 p. p. Vertrek 1 uur vanaf Groote Markt. MAANDAG 24 AUG.: 6 DAGEN NAAR HET SCHWARZWALD 55.— p. p. /Adv. Ingez. Meel.) ililiililili „Reiziger?", vroeg meneer van der Woude ijzig, „meixeer, ik kan m'n tijd beter „Pardon, meneer, pardon. Geen gewóón reiziger, niet zoo'n doodgewone reiziger in stofzuigers, of baby-spenen, of garen en band. Nee, ik ben reiziger in medicamenten. Ik heb altijd wel iets dat u gebruiken kunt. Wie heeft er bijvoorbeeld nooit eens hoofd pijn? Een poeder? Nee, meneer, dan ben je je hoofdpijn een paar uur kwijt, maar het komt met verdubbelde hevigheid terug. Ik heb hier een drankje, heel billijk, één gulden vijf en twintig. Zeven droppels op een half glas water, en u hebt een week lang geen hoofdpijn meer. Last van chronische ver koudheid? Daar dient dit aftreksel van zuivere kruiden vóór. E,ven op temperatuur brengen, daarna snel opdi'inkexx. Oorsuizin gen Van der Woude's gezicht was hoe langer hoe donkerder geworden. Tweemaal had hij gepoogd er een woord tusschen te werpen, maar toen dat niet lukte, kwam zijn vuist met kracht op het blad van zijn schrijf bureau terecht. „Niets ïxoodig zei hij woedend, doch op hetzelfde oogenblik bracht hij zijn hand bliksemsnel naar zijn ï-echterwang, daar zijn zieke kies stak, of er met gloeiende priemen in geboord werd. In de oogen van den reiziger lichtte het. „Kiespijn?" vroeg hij opgewekt, zoodat van der Woude hem het liefst het raam uit gesmeten had. „Dat treft! Een prachtig huis middeltje, meneer, En ditmaal ééix, dat zelfs door de doktoren is ondei-zocht en wordt aan bevolen. Ik zou u tientallen attesten kunixen laten lezen. Driemaal flink de mond spoelen, meneer, met een tusschenruimte van vijf minuten, en u is uw kiespijn kwijt. Eén gulden vijf en twintig, meneer" Een smalend lachje, dat bij een pijn scheut in een zielige grijns veranderde, kwam om van der Woude's mond. „Tegen kiespijn is maar één middel", zei hij wild, „twek- ken!" Van Dinteren glimlachte wijs en schudde het hoofd. „Doet u toch niet", zei hij met overtuiging, ..dat stelt 'u steeds uit. U ziet in gedaciitsn den martelstoel al voor u, de griezelige tan gen, dien maxx in zijn slagei-sjas, neeals de pijn maar iets mindert, zijn al die voor- CRICKET. QUICK (U.) COMB.—OEIIOE'S. Woensdag speelden de Oehoe's te Nijmegen en wonnen met 99 runs. Ouick begin te batten, doch met uitzonde ring van M. de Reuver en J. Zonnenberg met resp. 25 en 15 faalden de batsmen; niet min der dan 6 nullen werden genoteerd. Het totaal wei-d dan ook slechts 60. Voor de Oehoe's bowlden: O. Abendanon 636 en A. v. d. Bergh 419. B. Kleefstra en P. de Lugt openen hierna voor de Haarlemmers, doch kunnen het niet tot runs brengen; voor 5 en 4 zijn beiden ge sneuveld. A. v. d. Bergh en J. Voogd doen het dan beter, hoewel Voogd op den tweeden bal reeds een kans gaf. Vooral A. v. d. Bergh heeft een keurige innings gespeeld. Met deze twee batsmen op de mat werd het Quick- totaal gepasseerd. Eerst op 80 moet Voogd voor 37 verdwijnen, terwijl A. v. d. Bergh op 100 het volgende slachtoffer is voor 36. De Wessel, O. Abendanon en J. Wempe scoren dan ieder 2 runs, alvorens A. Hartog en J. Mulder weer stand houden en voor het 9de wicket nog een aai-dig standje opzetten. A. Hartog en J. Mulder scooi'den resp. een goede 27 en 18. H. Péschar en J. Nijsten brachten het slechts tot 0 en 3* met inbegrip van 23 extra's was het totaal 159. Voor Quick bowlden: M. de Ruiver 128, H. Engelsman 223, M. den Hartog 156, W. Fiege 2—19, P. Thensen 16, W. Rooyen 03 en F. Veugelen 11. MR. F. A. DAVIDSON XI—II. v. BOOVEN XI. Woensdag had aan de Spanjaardslaan de jaarlijksche wedstrijd plaats tusschen het Mr. F. A. Davidson XI en H. v. Booven XI. Rood en Wit ti-ok na het winnen van den toss xxxet W. v. Rossem en H. Hackenitz naar de wickets op het bowlen van R. Biosschart en M. Rutgei-s. Eerstgenoemde scoorde 49 runs. Hij ontving goeden steun van R. Bouricius, die een goede 10 maakte. Verder wist niemand de dubbele cijfers te bereiken; het totaal sloot op 101 met inbegrip van 13 extra's. Bovvlingcijfers H. v. Booven XI: R. Bosschart 0—10, M. Rutgers 3—12, J. Cordia 1—7, J. v. Benthem 0—13, Chr. Heybroek 03. H. v. d. Kuil 0—2, M. v. Raalte 0—3, J. Ufkes 4—22, H. v. Booven 2—16. Het H. v. Booven XI bracht het hierna, eveneens met inbegrip van 13 extra's tot 152. D. Ingelse (V.R.A, I) had hiervan het leeu wenaandeel n.l. 63. In deze 63 had hij 8 x 4 en 1 x 6. J. Ufkes (Kampong) bereikte met een kalme 15 ook de dubbele cijfei's. R. Bosschart, die als achtste man in kwam, liet een keurige partij hitten zien en het bowlen werd naar alle kanten weggeslagen. Toen op 152 het laatste wicket viel, bleef hij met 46 not out. Bowlingcij fers Mr. F. A. Davidson XI: J. Meeuwenoord bowlde met 4—38 zeer goed (in 15 overs), A. J. H. Elfers 2—28, W. v. Rossem 0—12, R. Bouricius 0—15, H. Reus 2—28, H. Thon 1—9 en L. Paardekooper Oveiman i9. Rood en Wit werd hierna voor ixinings in gestuurd, maar toen het totaal 41 voor het verlies van 8 wickets was, was de tijd ver streken. H. Reus 11 not out, Extra's 6. Thaixs waren de bowlingscijfers J. Ufkes 1—3, H. v. Booven 2—11, H. v. d. Kuil 0—1, R. Bosschart 1—3, M. Rutgers 4r—9, M. v. Raalte 010, Mr. F. A. Davidson XI verloor dus deze wedstrijd met 51 ï-uns op de eerste innings. A.s. Woensdag woixlt in Laren de revanche wedstrijd gespeeld. POSTDUIVEN. DE ZWALUW. De Zwaluw hield een wedvlucht van Mons, afstand 220 K.M. De prijzen wei-den als volgt verdient: J. Lasschuit Jr. 1 2 15 19, A. Ploe ger 4 9 18, K. v. Welt 10 12 14 16. P. Smit 3 5 6 7 11 17 20 J. Luiten 8 13. Verder een wedvlucht van Quivrain, af stand 228 K.M. De prijzen werden verdiend door A. Ploeger 1 2, J. Lasschuit Jr. 3. 5 7, K. v. Welt 4 6 9, C. Hirs 8 12, P. Smit 10 13, J. Luiten 11. HAARLEMSCHE POSTDUIVENBOND.. Door bovengenoemden bond is een centrum gevormd voor de wedvlucht van Parkeston op Zaterdag 22 Augustus, uitgeschreven door de P.V. „De Snelheid" te Maassluis (Zaterdag vliegers). Alle Haarlemsche liefhebbers kun nen aan dit concours deelnemen, al of niet aangesloten bij den Haarl. Bond, zoowel Na tionaal als stedelijk. De inkorving geschiedt Donderdag 20 Augustus in het gebouw „De Luchtgids", Frankestraat te Haarlem, tus schen 7 exx 8 uur. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliU 'nemens verdwenen. En dit helpt beslist. Zal ik het hier maar neerzetten, meneer?" Gedeeltelijk, omdat de pijn bijna niet meer uit te houden was, en hij licht dat middeltje eens probeeren kon, gedeeltelijk om den reizi ger kwijt te raken, knikte van der Woude. En hij betaalde zijn één vijf en twintig. „Dank u wel, meneer", glunderde de ge sjeesde student, „en ik hou me aanbevolen voor een volgende keer. Als u soms eens last hebt van rheumatiek Doch van der Woude hoorde hem al niet meer. Den volgenden dag kwam van Dinteren terug. Met een ontdaaxi gezicht zette hij zich weer neer. Hij nam nauwelijks de tijd te groetexi. „Dat fleschje van gisteren, meneer van der Woude, dat ik u vei-kocht hebhijgde hij opgewonden. Van der Woude, die vandaag een ander mensch was, glimlachte vei-baasd. „Wel, wat is daar mee?", vroeg hij. „Hebt uhebt u daar almee ge spoeld?" Van der Woude knikte. „Inderdaad", zei hij, „dat heb ik Van Dinteren's gezicht werd nog een nuance bleeker. „Enenniets ge merktvroeg hij weer. „Integendeel", zei van der Woude, „ik had weinig fiducie in dat kwakzalversmiddeltje, maar wonder boven wonder werkte het pro baat. Hoe noem je dat goedje ook weer, was het niet „Obat Satoe?" Met een zucht van vei-lichting wreef Van Dinteren zich het voorhoofd af, en toen lachte hij met wijd-opengesperde mond. „Dus mijn „Obat Satoe" heeft zoo goed gewerkt?", vroeg hij nog eens. „Merkwaar dig, merkwaardig! Toen ik vanmorgen mijn city-bag opende, merkte ik, dat ik inplaats van mijn kiespijnmiddeltjes, andere fleschjes verkocht had. Wat ik u gegeven had was een smeerseltje tegen wintei-voeten!" En toen hij het vei-baasde gezicht van van der Woude zag, werd zijn grijns breeder. „Ik zal het even noteeren, meneer", zei hij opgewekt, „Obat Satoe", óók een uit stekend middel tegen kiespijn' Zoo! Ja, me neer; u ziet wel, in de medische wetenschap ben je eigenlijk nooit uitgestudeerd, steeds vind je weer wat nieuws uit...." WIELRIJDEN. H. Ooms in Haarlem terug. Misschien hadden we het toch nog wel beter kunnen doen Ook onze sportieve stadgenoot PI. Oom®, de 'tandemrijder, die op de Olympiade zich met een tweede plaats tevreden moest stel len, is teruggekeerd in Haarlem. Plij was opgetogen over den tijd, dien hij1 in Duitschland had meegemaakt. Vooral oyer te hij niet uitgepraat. H. Ooms. „Natuurlijk", zeide hij ons, „ea- was wel1 wat op aan te merken. Vooral voor ons wiel renners, die er zoo nauw mee te maken had den, was de kwestie Van Vliet vervelend ge noeg. Voor ons stond 'het vast, dat Van Vliet had moeten winnen. Als u even bedenkt, dat iemand die in de bocht passeert, ongeveer tien meter meer moet rijden dan degeem dien hij passeert, dan begrijpt u wel dat Van Vliet, diie Merkens in de bocht voorbij schoot, het had moeten winnen. Maar Merkens klom een heel stuk op en dat heeft Van Vliet zijn snelheid gekost. Het was voor hem een geweldige slag. Daar om hebben ze in het begin veel ophef ge maakt van het hooigier beroep, waarvan ze van te voren wel geweten hebben dat er niets van terecht kwam. Maar Van Vliet moest toen zijn kilometer nog rijden en heb energieke protest heeft hem wel een hart onder den riem gestoken. Maar laat ilc nu maar niet te veel zeggen1 over die jurykwestie. Daar is al zooveel over gezegd en het geeft toch niets. Het Olympische dorp was prachtig. Niet alleen, dat we er goed gehuisvest waren, maar er waren winkels genoeg waarin we alles wat we noodig hadden, konden fcoopen. En dan hadden ze vooa- prachtige verbindin gen gezorgd. Op ieder uur van den dag kon den we om een autobus vragen, dan stond! er een klaar. Die wachtte dan net. zoolang als je haar noodig had. Aardig was ook, dat ze ons jonge gidsen hebben meegegeven. Dat waren Duitsche jongens, die twee jaren lang hiervoor had den moeten werken. Ze spraken een hoop tal-en eii wisten vrijwel alles, wat er te vra gen was. Er kon geen vlag omhoog gaan, of zij kenden haai'. Wat ook erg makkelijk was, ze ded-en alle boodschappen voor je". Hierop vertelde de heer Ooms ons iets over den aankomst van zijn jongeren broer, die op de fiets naar Berlijn is gegaan, Natuurlijk wisten ze, dat hij ko-men zou en de vrienden van den wielrenner zoa-gden er wel voor, dat de ontvangst hartelijk genoeg was. „Plij heeft ook nog een medaille gekregen. Er was een vaardigheidsrit uitgeschreven van 1 tot 10 Augustus. Iedere vijftig kilome ter moest hij zijn kaart laten afstempelen. Als je bedenkt, dat hij bijna geen wooi-d Duitsc'h kent, d-an is het toch maar -kranig, wat hij gedaan heeft". Tenslotte zei de heer Ooms ons nog, dat hij eigenlijk den indruk heeft, dat ze slech ter hebben gereden dan noodig was. „Och", zei hij filosofisch, „achteraf heb je dat gevoel wel bij lederen wedstrijd. Je ziet altijd fouten, die je niet had m-oetexi maken. Je denkt altijd wel dat als je dit of dat maar gedaan had, het wel berecht zou zijn gekomen". En over vier jaar? „Och, wie weet, wat ik over vier jaar doe. Misschien ben ik dan wel geen amateur meer. Je moet tenslotte toch ook eten. En tijd om er een and-ere betrekking bij aan te neme-n heb je nauwelijks. De meeste menschen weten niet, wat zoo'n training voor een Olympiade beteeken-t. Maar als u bedenkt, dat we iederen da-g naar Amsterdam gingen met den trein, daar trainden, dan naar huis gingen en vroeg naar bed. Maar ja, we moeten niet vergeten, dat het over vier jaar in Tokio zal zijn. Onze leider heeft gezegd, dat hij, als hij nog leider is, er dan met ons per vliegtuig naar toe gaat. En dat reisje zou i:k wel willen meemaken, als ik no.g in vorm -ben. Ik ben tenslotte pas twintig jaar. Maar ja, er kan in di-exi tus- schenfcijd nog zooveel gebeuren". VAN EGMOND WINT TE HILVERSUM. De Haarlemsche wielrenner Van Egmond heeft Woensdagavond op de wielei'baan te Hilversum een omniumwedstrijd voor profs gewonnen. No. 2 was van der Linden. DE JONGE KAMPIOEN. Bovengenoemde vereeniging houdt Donder dagavond op de Halfwegsche Wielerbaan haar wekelijkschen clubavond.. Vertrek 6 uur Am- sterdamsche Pooi-t. Ook rijdt De Jonge Kam pioen Zondagmiddag 2 uur op de Halfweg sche Wielerbaan een clubontmoeting tegen Nieuw Swift üit Leiden, en Kennemerland uit Beverwijk. MOTORWIELRIJDEN. INT. MOTORRACES TE ALKMAAR. Op 23 Augustus zullen op de grasbaan van het sportpark te Alkmaar internationale mo torraces plaats hebben, waaraan door niet minder dan 55 renners uit Nederland, België, Duitschland en Oostenrijk zal worden deel genomen. Er za] een landen wedstrijd worden verreden, verder langebaan-races in ternationale massastarts, terwijl voor den breker van het snelheidsrecord van de baan een beker is beschikbaar gesteld. j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2