De scholenbouw te Haarlem. Van zessen klaar. Hei Belauftykste 54e Jaargang No. 16302 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Zaterdag 15 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. DITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De verbetering der Middenstandswoningen. Hoe de plannen te Haarlem worden uitgevoerd. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de raad der gemeente Haarlem op voorstel van B. en W. een crediet van bijna f 200.000 beschikbaar gesteld heeft om de woningen der midden stands ver eenigïn gen te moderniseeren. Dit crediet is als volgt verdeeld: Huis ter Cleef (70 woningen) f 20.650 Onder dak (52 woningen) 15 600 Tuinwijk-Noord (65 woningen) 22.750 Haarlemsche Stichting (74 wonin gen) 70.300 Patrimonium (81 woningen) 53.055 Tuinwijk-Zuid (86 woningen) 12.900 Wij begrijpen dat de honderden bewoners van deze huizen (en wellicht ook personen die het voornemen hebben een der leegstaan de woningen te huren) graag zullen weten wat er aan de huizen verbeterd zal worden. Daarom zijn wij op onderzoek uitgetogen. Met zekerheid is' niet te zeggen wat in de verschillende complexen zal gebeuren. De zaak is evenwel, dat vele dezer woningen ledig staan, omdat zij niet meer in overeenstem ming zijn met de moderne eischen. De per- ceelen zijn ongeveer 15 jaar geleden gebouwd. In dien tijd voldeden zij aan de behoeften. Het was in den na-oorlogschen tijd toen er wo ningnood was en velen verlangend uitzagen naar de mededeeling dat zij een woning kon den betrekken. In den loop der jaren is even wel zeer veel veranderd op het. gebied der mid denstandswoningen. In de laatste jaren zijn in de buitenwijken zeer veel middenstands woningen door particuliere bouwers gezet. Deze waren niet alleen goedkooper dan de vereenigingswoningen, maar zij bieden veel meer gerief en hebben van binnen een vrien delijker aanzien. Om aan de concurrentie het hoofd te bie den namen B. en W. reeds maatregelen om de huren der vereenigingswoningen zooveel mogelijk te veria-gen. Deze verlaging heeft evenwel niet, of althans niet voldoende mede gewerkt, om de bewoners die er in woonden als huurders te behouden en nieuwe gegadig den te trekken. Ingezien werd, dat een radicaal middel moest worden toegepast, namelijk moderni seering van de huizen. In het algemeen kan gezegd worden, dat de hulzen gemoderniseerd zullen worden, zoodat zij niet langer achter staan bij de huizen die op de particu liere woningmarkt te huur zijn. Dat wil dus zeggen, dat er volledig-inge richte badkamers zullen komen en op enkele slaapkamers vaste waschtafels. In de keukens en W. C.'s en waar dit nog meer noodig is komen tegels aan den muur. Als er in de ka mers geen voldoende stopcontacten voor sche merlampjes zijn zullen die er ook komen. Niet onmogelijk is dat ook aan het uiteiiijk der huizen van een enkel complex wat zal worden veranderd om aan de voorgevels ook een vriendelijker aanzien te geven. Het zal opvallen dat er voor het eene com plex per woning meer geld wordt uitgetrokken dan voor het andere. Dat komt omdat er aan het eene huis meer gedaan moet worden dan aan het andere. Het minst is bijvoorbeeld uit getrokken voor de huizen van Tuinwijk-Zuid in het Haarlefnmer Houtpark, maar dat komt omdat in den loop der jaren reeds kapitalen zijn uitgegeven om verbeteringen aan te bren gen. Nu wordt f 150 per woning voldoende ge acht om het nog ontbrekende aan te brengen. Daarentegen is voor de huizen van de Haar lemsche Stichting in de Jan Steenstraat f 950 per stuk geraamd. De overige ramingen per woning zijn: „Huis ter Cleef" f280, „Onder Dak" f300. „Tuinwijk-Noord" f300, en „Pa trimonium" f 660. Er zal door den Woningdienst met de be sturen van de middenstandsvereenigingen overlegd worden over de uitvoering van de werkzaamheden. In den raad heeft de wethouder van Open bare Werken medegedeeld, dat het de bedoe ling is om het werk geleidelijk uit te voeren. Er zal begonnen worden met het complex van „Patrimonium" aan den Kloppersingel. De bewoners die nu in de huizen wonen kunnen er van verzekerd zijn, dat in hun wo ningen dezelfde verbeteringen zullen worden aangebracht als in de ledige panden die ge restaureerd worden om nieuwe huurders te lokken. Er wordt dus gebroken met het verkeerde systeem (dat al menig huurder verdreven heeft) dat aan bewoonde huizen niet veel werd opgeknapt, maar dat voor nieuwe huurders veel werd gedaan. De gemeente Haarlem hoopt door de moder niseering der middenstandswoningen te be reiken, dat alle huizen weer verhuurd worden. Het bedrag dat daaraan besteed wordt komt geheel ten laste der gemeentekas. Maar het is beter een uitgaaf in eens te doen dan gedurig belangrijke tekorten te moeten dekken op de exploitatierekeningen der vereenigingen. Men heeft natuurlijk de beste verwachtin gen over het resultaat van de moderniseering. Anders zou men trouwens geen twee ton daar voor uitgeven. De ligging van de woningen der middenstandsbouwvereenigingen is over het algemeen zeer gunstig. Als de huizen gelijk waardig gemaakt zijn aan de particuliere wo ningen dan hebben de huizen der vereenigin gen zoo zei onze zegsman het voordeel dat zij dichter bij het centrum van de stad gelegen zijn. JONGEN DOOR AUTO OVERREDEN. Vrijdagmiddag is de 7-jarige Jan S. uit Zoeterwoude, die bij zijn grootvader J. van W. te Oegstgeest logeerde, door een bestelauto, bestuurd door W. B. B'. uit den Haag, aan gereden. De jongen werd hierdoor zeer ern stig gewond. Men vreest voor zijn leven. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Jongens, jongens, wat 'n meisjes, Als 'k het zoo eens zeggen mag, Wat een week van schoone prijsjes. Onder Nederlandsche vlag. Rie en Nida, niet te temmen, Willy, Tini, wat een kracht, Jopie, Annie, laat maar zwemmen, Hulde aan dit „zwak" geslacht. Ook ik kan me voortbewegen Door de koele nattigheid, Maar ik voel me erg verleden, Met mijn honderd meter tijd, Als 'k mijn uiterste prestatie. Met de hare vergelijk, Jongens, wat is onze natie Snelle jonge dames rijk. Onze roem ligt op het water, Is met reden vaak gezegd, Hij is ook voor nu en later In het water vastgelegd. Alle kranten op de aarde Maken van dien roem gewag, Dien geen ander evenaarde: Holland's meisjes aan den „slag". Men beseft, nu is gestreden Op z'n heftigst en z'n felst, In het koele nat zijn heden Onze bakvisschen het snelst. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52, (tussen Postkantoor en Verwulft) Keuze uit 45 verschillende machines van 28.af. Wij verkopen (contant en in huur koop), verhuren en repareren alle merken. (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Afvloeien van 60-jarigen als bezuinigings maatregel. Op het einde van het vorige jaar besloot de gemeenteraad om de ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente, die vóór 1 Ja nuari 1937 40 of meer voor pensioengeldende dienstjaren hebben of 60 jaar oud zijn, gele genheid te geven tot afvloeien. Degenen onder hen, die vrijwillig zouden medewerken voor het ondergaan van een geneeskundig onder zoek (keuring) zullen, bij afkeuring, een toe lage op hun pensioen krijgen tot 80 pet. van hun salaris, echter tot zij den leeftijd van 65 jaren zullen hebben bereikt, zijnde de pen sioengerechtigde leeftijd. Zij, die niet wor den afgekeurd, kunnen door Burgemeester en Wethouders op wachtgeld worden gesteld, in welk geval ook zij 80 pet. van hun salaris zul len genieten. Wij vernamen, dat het aantal van hen, die zich vrij willig opgaven, tot voor kort niet bijster groot was. De vorige maand hebben Burgemeester en Wethouders andermaal her innerd aan dit raadsbesluit en aan de moge lijkheid om vrijwillig mede te werken aan afvloeiing van personeel, vervroegde pen sioneering met een toelage of wachtgeld, eveneens met een toelage. Wij vernamen, dat nu een termijn gesteld is, binnen welke de gelegenheid bestaat tot vrijwillige medewerking. Het aantal van hen, die zich sedert hebben opgegeven, is vrij groot, aldus deelde men mede, terwijl reeds vele le den van het personeel aan het geneeskundig onderzoek onderworpen werden of spoedig ge keurd zullen worden. In de kringen van het personeel verwacht men, dat op het einde van dit jaar vele 60- jarigen of zij die 40 of meer dienstjaren heb ben, den dienst zullen gaan verlaten, zoowel ambtenaren als werklieden. De uitvoer van bloembollen. Iets gunstiger cijfers dan over 1935. De uitvoer van bloembollen bedroeg in Juli 128.401 K.G. met een opbrengst van f 65.097. In totaal is nu in de maanden JanuariJuli uitgevoerd 4.431.154 K.G. met een opbrengst van 1.877.104. Over hetzelfde tijdvak van 1935 waren de cijfers 4.196.871 K.G. en 1.805.082. Voor 1936 zijn de resultaten dus iets gun stiger. Groote onderscheiding voor Eduard van Beinum. Benoemd tot bestuurslid van de Internationale Bruckner-Gesellschaft. Op de laatste algemeene vergadering van de Internationale Bruckner Gesellschaft, gehou den te Zuerich. is de Nederlandsche dirigent Eduard van Beinum, benoemd tot lid van het bestuur van de Internationale Bruckner-Ge sellschaft. Als medebestuurders vindt hij o.a. naast zich Furtwaengler. Abendroth. Franz Moissl, Robert Haas. Fritz Grueninger, Oskar Lang en Jan Goverts, onder het presidium van Max Auer, Siegmund von Hausegger en Ernst Kurth. Over de kansen van de nieuwe scholen in het Noorden en het Zuiden. Wij hebben eenigen tijd geleden reeds me degedeeld, dat het gemeentebestuur van Haar lem de noodzakelijkheid inziet van den bouw van een nieuwe openbare school in het meest Noordelijke gedeelte van de stad. De school aan den Rijksstraatweg nabij het begin van den Vergierdenweg is overbevolkt. Er wordt nu op een nabijgelegen terrein een houten hulpschool gebouwd die eerst in de Velser- straat gestaan heeft, maar dat is slechts een maatregel die tijdelijk eenige verlichting kan brengen. Binnenkort zullen B en W. aan den raad een voorstel doen om op een ter rein even ten zuiden van de Gijs- brecht van Amstelstraat( 't zoogenaam de Vondelkwartier) een nieuwe open bare school te bouwen. In dit kwartier is de laatste jaren zeer veel gebouwd. De kinderen der bewoners gaan nu op de school aan den Rijksstraatweg. Als er voor hen een eigen school in het Vondelkwar tier komt, zal het gevolg zijn, dat er ruimte komt in de school aan den Rijksstraatweg/waar door het mogelijk zal worden om daar wat kinderen te plaatsen die nu op de school in de Weltevredenstraat zijn. Dit is gewenscht want ook die school is overbevolkt. Het voornemen van B. en W. is de nieuwe school te doen bestaan uit 6 klassen. Als de raad over eenigen tijd het voorstel van B. en W. aanneemt zal pas met den bouw begonnen kunnen worden als de regeering het besluit heeft goedgekeurd, want zonder deze sanctie mag de gemeente geen nieuwe scholen bouwen. Het gemeentebestuur vertrouwt evenwel, dat er in den Haag geen bezwaren gemaakt zul len worden, want de toestand zooals die thans is wordt met den dag onhoudbaarder. Bekend is. dat er ook plannen liggen van be sturen van bijzondere scholen om over te gaan tot den bouw van eenige nieuwe scholen, waar aan ook steeds meer behoefte komt. Wat de nieuwe school van Haarlem in het Zuiden der stad betreft vernemen wij, dat er nog geen verandering in de situatie gekomen is. Eerst is overwogen om de Bibliotheek en Openbare leeszaal in het schoolgebouw in de Wilhelminastraat over te brengen om- daar door ruimte te winnen voor andere diensten in de bijgebouwen van het Stadhuis. Bij onder zoek is het schoolgebouw daarvoor ongeschikt bevonden. Tevoren was het ook al afgekeurd voor de huisvesting van den Gem. Geneeskundi gen Dienst. Nu wordt zooals wij reeds eenige weken geleden mededeelden onderzocht of het schoolgebouw een goed onderdak zou kun nen bieden aan de bureaux van Maatschappe lijk Hulpbetoon, die thans minder goed ge huisvest zijn in het Proveniershuis. Dit onder zoek is nog niet afgeloopen. Mocht het school gebouw daarvoor gebruikt kunnen worden, dan zal het gemeentebestuur toestemming vragen aan de regeering om ter vervanging van de school in de Wilhelminastraat een nieuwe school te bouwen in het Zuiden der stad. In dertijd heeft de regeering tegen den bouw de zer school bezwaren gemaakt o.a. omdat geen andere bestemming bestond voor de school in de Wilhelminastraat. Aan de nieuwe school in het Zuiden der stad is behoefte omdat de bevolking der oude stad zich steeds meer verplaatst naar de bui tenwijken. Dit is trouwens ook de reden waar om de nieuwe school in het Noordelijkste ge deelte van Haarlem noodig is. Vandaar dat er nieuwe openbare scholen ge bouwd moeten worden terwijl het leerlingen aantal van de openbare school gedurig ver mindert. De laatste statistische gegevens der gemeen te geven over die vermindering weer cijfers. Het aantal leerlingen der scholen was: Lager onderwijs U. L. O. Buitengew. L. O. 1 Juli 1936 1 Juli 1931 Openb. Bijz. Openb. Bijz In 5 jaar is dus het aantal leerlin gen der bijzondere scholen ver meerder met 1113, terwijl het aantal leerlingen der openbare scho len verminderde met 607. De bevolking van Haarlem vermeerderde in in de 5 jaar van 125.803 tot 132.103. Verschillende openbare scholen in het oude deel der stad zijn in den loop der jaren geslo ten. Eenige tientallen jaren geleden beston den om enkele voorbeelden te noemen op 't Leidsche Plein 2 bloeiende scholen en in de Haarlemmerliedestraat eveneens twee. Nu is in de Haarlemmerliedestraat nog slechts één school over, terwijl een school op het Leidsche Plein geheel is opgeheven, terwijl van de twee de nog slechts een restantje over is. Met 1 September as. worden bovendien nog opgehe ven de school in de Spaarnwouderstraat en de opleidenschool aan de Friesche Varken markt. RECORDVERBETERINGEN. Er gaat thans geen dag voorbij, of er wor den records verbeterd. Olympische records, ja ook wereldrecords. Haarlem's Dagblad verbetert jaarlijks zijn records. In 1934 plaatste het 41841 advertenties van Vraag en Aanbod (Groentjes enz.), in 1935 waren het er 43326, in het eerste half jaar van 1936 zelfs 23316 (21939 eerste half jaar 1935). De oorzaak van deze recordverbeteringen? Natuurlijk het succes dezer advertenties. De Radio-distributie te Haarlem. Officieele opening op 20 Augustus. De Radio-distributie te Haarlem werkte reeds eenigen tijd om de aangeslotenen voor- loopig reeds ..aan muziek te helpen". Nu is het hoofdstation, waaruit alle distributie netten gevoed worden, klaar, zoodat alles een meer officieelen vorm heeft gekregen. Daar op was gewacht met de officieele opening. Deze is nu bepaald op Donderdag 20 Augus tus des middags om 3 uur Wethouder A. G. Boes zal de officieele plechtigheid verrich ten. Het aantal aangeslotenen aan het distri butienet zal bij de opening ruim 2000 bedra gen. Het hoofdstation, van waaruit de aether- trillingen naar de huiskamers der aangeslo tenen gedirigeerd zullen worden, blijft geves tigd aan de Nieuwe Gracht. Binnenkort zullen wij in staat zijn. nadere bijzonderheden omtrent de werkwijze der Haarlemsche Radio-distributie te melden. Nationale Tooneelwedstrijd. Ter herdenking van het 55-jarig bestaan van „J. J, Cremer". 5663 8844 6631 8163 800 952 476 530 284 155 247 135 6747 9951 7354 8838 Deelnemende vereenigingen aan den door de Koninkl. letterlievende vereeniging „J. J Cremer" te houden tooneelwedstrijd ter ge legenheid van haar 55-jarig bestaan zijn: 3 November 1936; Tooneelvereenigingen A.D.O.-D.V.S." te 's-Gravenhage, met .De dienstknecht in het huis", zedenspel in 5 be drijven door Charles Rann Kennedy. 8 December 1936: Rederijkerskamer „Hel- mers" te Amsterdam, met ..De duivel", spel in 3 bedrijven van Frans Molnar, in de bewerking van Adolph Engers. 19 Januari 1937: Kon. Erkende Declamatie Club „Mutua Amicitia" te Rotterdam, met „Blanke ballast", spel van Afrika's Westkust in 3 bedrijven door Leon Gordon. 2 Maart 1937: Utrechtsche Rederijkerskamer „Molière", aldaar, met „Sonna", Indisch too- neelspel in 3 bedrijven door Jan Fabricius. Het woord is aan.... Louis Latzarus: De volksmenners zeggen dat zij het volk willen in lichten. Als het volk ingelicht ivas zou het hen wegjagen. De Haarlemsche financiën. Invloed van de circulaire over de Rijksbijdrage voor werkloozensteun. Een kijkje bij de voorbereiding van de buiten-tuinen op de bloemen tentoonstelling te Beverwijk, die tijdens de feestweek aldaar wordt gehouden. Eenige dagen geleden namen wij de cir culaire op die de regeering aan de gemeente besturen gezonden heeft over de rijksbijdra gen aan de gemeenten voor den werkloozen steun. Daarin stond de volgende passage: „Daar de moeilijkheden, welke de dekking van de kosten voor de werkloosheidsvoorzie ning met zich brengt, voor het jaar 1937 we der aanmerkelijk grooter zullen zijn dan voor het loopende jaar. kan de regeling, zooals deze voor 1936 van kracht was, niet zonder meer worden gecontinueerd. Voor de berekening van het percentage der uitkeering, zullen worden aangenomen de gemeentelijke uitgaven wegens uitkeering aan werkloozen en arbeidsloon en. te betalen bij werkverschaffing aan werkloozen, over de periode 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936, verminderd met 10 pot." Deze passage wekt den indruk alsof de rijksbijdragen voor werkloozensteun aan de gemeenten in het komende jaar verminderd zullen worden. Dat zou dan voor Haarlem dat meer dan 2.000.000 aan werkloozensteun uitkeert, waarvoor het rijk ruim 68 pet. bij draagt, zeer ernstig zijn. Deze indruk is even wel onjuist. Er werken bij de berekening ge heel andere factoren, zoodat de berekening heel anders wordt. Op het Stadhuis werd ons verze kerd, dat de aanvankelijke bestudee ring van de circulaire en de gegevens de overtuiging heeft gegeven, dat de invloed van deze circulaire op de bij drage voor werkloozensteun aan Haarlem niet zoo heel overwegend zal zijn. De begrooting voor 1937 is nog lang niet gereed. De nieuwe circulaire van de regeering zal vermoedeliik geen extra moeilijkheden ople veren bij het werk tot sluitend maken van deze begrooting. Nederlandsch adelborst onderscheiden. Voor het redden van een Engelsch meisje. De Royal Humane Society heeft den Ne- derlandschen vice-consul te Weymou-th, George Cox, er van in kennis gesteld, dat zij den Nederlandschen adelborst. Etienne La- rive haar eere-diploma op perkament heeft toegekend, omdat hij, toen de mijnenlegger Hr. Ms. „Van Meerlant" Weymouth bezocht, van het dek gedoken is en er door zijn moe dig optreden in is geslaagd een zevenjarig meisje te redden, dat spelende te water was geraakt. De burgeroorlog in Spanje: Badajoz door de opstandelingen bezet. Dag. 4 Roosevelt uit zijn ongerustheid over den in ternationalen toestand. pag. 4 Nieuwe uitgaven. pag. 4 De scholenbouw te Haarlem. pag. 1 De uitvoer van bloembollen is over 1936 iets gunstiger dan over 1935. pag. 1 Hoe de plannen tot verbetering van midden standswoningen worden uitgevoerd. pag. 1 De heer C. Verwey te Santpoort wordt mor gen 70 jaar. Dag. 6 De Nederlandsche damesploeg heeft te Ber lijn de 4 x 100 meter estafette gewonnen. pag. 9 De Nereus-vier valt niet in de prijzen. oae 9 Het Nederlandsche hockey-elftal wint d« bronzen medaille. Pag. 9 Bioscopen. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. Pfaff: Met de Veendam naar het Noorden. pag 5 De Nederlandsche film „Rubber" is gereed. pag. 5 Van onzen Berlijnschen correspondent: Ber lijn in Olympiadestemming. pag. 4 Financieele Kroniek: Nog steeds gunstige be- drijfsberiebten u»t de V. S. J. H. ae Bai J LKlciaire Kanttekeningen. pag. 6 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. Dag. 7 H. D. Vertelling: P. H. Schröder. „Koe". pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1