De Munt vrij van roos. NA HET OLYMPISCH FEEST ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S DAGBEAD En hoe Amsterdam-in-Augustus er uit ziet. Tn mijn vorige briefje uit de stad der steden, het heerlijk Amsterdam heb ik reeds uiting gegeven aan mijn twijfel of de met-rozen- versierde Munttoren niet een allerbedroe- vendst-leelijk beeld zou bieden. Mijn twijfel is bewaarheid. Het was verschrikkelijk. Het was leelijk, smakeloos en onteerend, zooals dat oude stukje Amsterdam daar stond opgekale faterd met een armelijk versierinkje, dat óók al zou het „rijkelijk" geweest zijn, even weinig bij zijn wezen behoorde, als een jeugdige hoed op het eerwaardig hoofd van een grijs dametje, dat op zich zelve héél charmant kan zijn. Men moet die mislukte versiering van den Munttoren niet al te oppervlakkig beschou wen, niet als een gevalletje dat weer voorbij is en dat zeker al vrijwel weer vergeten is óók. Want dit gevalletje is werkelijk een geval; het fis een bewijs van ik kan het niet anders noemen gebrek aan cultuur, aan innerlijke noblesse bij hen, die het op hun geweten hebben. Dit zijn groote woorden, maar ik schrijf ze zéér weloverwogen en doordacht neer. In méén die woorden, nu het geldt een beschikbaar stelling van een stuk stedenschoon voor bios coopreclame (want dat was die rozenversie- ring) door stadsbestuurders. Er bestaat nog zoo iets als traditie en tradi tioneel gevoel en eerbied voor niet precies onder woorden te brengen dingen. Die traditie en die eerbied zijn allerminst dom en zinloos conservatisme. Iemand die een, desnoods lee lijk voorwerpje in eere houdt, dat door zijn vader of moeder in eere gehouden werd, is verre van een domoor of een ouderwetsch mannetje. Iemand die een gebruik of een ge woonte, die hij in zijn ouderlijk huis vóór zich gezien heeft, alleen daarom in eere houdt, al heeft die gewoonte thans en voor hém vrijwel geen zin meer, die is in het geheel geen sleur- mannet-je, of iemand die riekt naar stof en ouderdom. Integendeel! En iemand die zich los van alle herinneringen, van alle namen, gewoonten, verbeeldingen en gebruiken van wie vóór hem zijn familie vormden, gevoelt is nu waarlijk niet de „moderne" vrijgevochten held, waarvoor hij zich zelf misschien wel houdt. Naar mijn smaak is eerder het tegendeel het geval. En naar den smaak van vele traditioneele Amsterdammers die om den drommel geen oude heertjes zijn, want zij vormen de bloem van wetenschap, kunst, koopmanschap en eruditie hebben de heeren die de Munttoren dan toch maar beschikbaar hebben gesteld als reclame-object en dan nog als een object voor zoo'n leelijke reclame, zich van een zwakken kant doen kennen. In ieder geval: de Munt is nu weer vrij van roos. Moge het gebeurde een les zijn voor de heeren die de waarde der imponderabilia, die zoo groot is in het publieke leven en in den sfeer van een groote stad, onderschatten of ln het geheel niet kennen. En dit is nu de cause célèbre van den zo mer geweest, behalve natuurlijk de „zomer" zelve, die menigen kapper stof tot gesprek heeft gegeven en vele vacantiegangers reden tot ergernis. Over den invloed van de vacantie op het Amsterdamsebe a an zi cht-der-ding e n valt wel iets te zeggen. In tweeërlei zin. In den zin van de Amsterdammers die met vacantie gaan. En van de niet-Amsterdammers, die bij ons met vacantie komen. Om met die laatsten te beginnen: den ho telhouders is het, naai' mij op mijn navraag aan de belangrijksten van hen gebleken is, nogal meegevallen. De prachtige tentoonstelling „Twee eeuwen Engelsche kunst" heeft van heinde en verre bezoekers naar onze stad getrokken, veel landgenooten vooral, die er anders niet aan zouden denken 's zomers naar Amsterdam te gaan. Maar ook de Engelschien van de twin tigste eeuiw hebben ons niet vergeten. Het is een opvallend verschijnsel dat véél meer sightseers, groote reisgezelschappen, kiud- den-der-nieuw'Sgierigheid, onze stad door kruisen. En even opvallend is het dat het publiek dat die kudden vormt van een ge heel ander gehalte is dan men geneigd is te denken. Het zijn niet de lawaaiende, zuur tjes en nogablokken etenden, maar veeleer gegoede middenstanders, intelleetueelen en dergelijke die hun jaarlijksche vacantie- spaarpot op zoo efficiënt mogelijke wijze komen verteren, lieden die het thuis eenvoudig en goed gewend zijn en die in onze uitstekende, ruime en welverzorgde tweede-klasse-hotels alles vinden (en beta len!) wat hun hartje begeert. Voor die soort hotels Americain, Krasnapolsky. Suisse, De Roode Leeuw en dergelijke die helder, comfortabel en uitstekend zijn is deze zomer, naar mij bleek niet slecht geweest. De eerste klas hotels hebben méér reden tot klagen. Eigenlijk zijn die niet eens zooveel-beter en duurder dan die andere categorie, maar hun deftigheid schrikt nu eenmaal de ondeftigen af. Hun rust, voor vele vermoeiden zoo aan genaam, is nu juist niets voor de menschen die gezellig-onder elkaar uit zijn. In ieder geval: de groote autobussen met zwaar-bebrilde dames en heeren geven een écht vacantie-aanzicht. Zij rollen langs de grachten, die zoo stil en zwaar van groen Amsterdam zijn uitzonderlijke en groote be koring geven: zij laden hun wagen uit op plaatsen waar wij. Amsterdammers, onver schillig voorbij plegen te loopen en de gid sen vertellen hun kudden dingen over onze stad, die wij niet weten En de Amsterdammers zélf? Wel. een nieuw verschijnsel doet zich voor, dat ook. naar mij bleek, in toeristische vak kringen de aandacht begint te trekken: wij gaan het tijdstip onzer reizen steeds meer verplaatsen. Daarvoor zijn verschillende redenen. De eerste is een beetje snobbistisch en óók wel een beetje begrijpelijk. Zij die niet aan een bepaalden tijd gebon den zijn vinden het prettig op reis te gaan. juist als de meesten niet op reis zijn. En ik moet. na een kort verblijf aan de Belgi sche kust. verklaren dat ik deze voorkeur begrijpelijk acht. Want om zich „er eens heelemaal uit" te voelen behoeven wij waar lijk niet- in Augustus naar Le Zoute of Blan- kenberghe te gaan Want het is daar spré- kend Zandvoort en men hoort er meer (en luidruchtiger!) Amsterdamsch spreken dan Vlaamsch of Fransch of Engelsch. Het is niet de crème de la crème van Ne derland en Amsterdam, die daar voor de café's de klok laat luiden en uitdrukkelijk verzekert niet bang te zijn. En dus gaan de anderen op reis, wanneer de klokkeluiders en dapperen weer thuis ko men; waarbij dan nog komt dat de win ter- spoft-beoefening bij Nederlanders steeds "meer in zwang komt en men voor „mon dain" vermaak de groote Europeesche ste den bij voorkeur rond Nieuwjaar bezoekt. Zoodat er vele Amsterdammers, die krach tens den stand hunner middelen geacht kunnen worden tot de vacantiegangers te behooren op het oogenblik thuis zijn. Niettemin is Zandvoort weer Amsterdam aan Zee en gaan er héél wat onwennige Am- sterdamsche voeten badend door het meer Flevo, bij Valkenveen en Huizen. En heeft met dat al negentig procent der Amsterdammers wel wat anders te doen dan aan vacantie en pleziertjes te denken. Want velen onzer kennen het begrip va cantie niet meer, omdat zij den arbeid niet meer kennen en vele anderen trachten met man en macht de eindjes bij elkaar te brengen van het koord des levens dat zóó nauw is geworden, dat er geen dubbeltje meer tus- schen kan. En zóó naderen we de herfst alweer. F. A. KAMPERS. De „Sociale Studieweek" te Rolduc. Vragen van Mr. Van Vessem beantwoord. Op de vragen van den heer de Marchant et d'Ansembourg betreffende de „sociale studie week" te Rolduc heeft mr. van Schaik, minis ter van justitie, geantwoord: Het was den minister bekend, dat het voor nemen bestond, begin Augustus j.l. te Rolduc, gemeente Kerkrade, een „sociale studieweek" te houden. Eveneens dat deze vergaderingen meermalen door leidende politici en andere officieele personen worden bijgewoond, ver tegenwoordigers van buitenlandsche mogend heden plegen echter niet aanwezig te zijn en zijn, voor zoover is na te gaan, ook dit jaar niet aanwezig geweest. Daargelaten of dit op zich zelf tot eenige be moeiing van de zijde der regeering had kun nen leiden, bestond er geen aanleiding aan vallen" gedurende de sociale week tegen het op het oogenblik in Duitschland heerschen- de regime te verwachten, zoodanige aanval len hebben, blijkens ontvangen ambtelijke be richten. ook niet plaats gehad, ten hoogste is een enkele algemeen gehouden toespeling op buitenlandsche toestanden gemaakt. INBRAAK BIJ DUYVIS OPGEHELDERD? Drie mannen aangehouden. In verband met de inbraak in de oliefabriek van de firma Duyvis te Koog aan de Zaan heeft de politie drie personen te Zaandam aangehouden, die daar zeer slecht staan aan geschreven. Het ingestelde onderzoek heeft zooveel aanwijzingen voor hun schuld opge leverd, dat alle drie heden naai- Haarlem zou den worden overgebracht en ter beschikking van de Justitie zouden worden gesteld. KELLOGG De billijke ELECTRISCHE KOELKAST. Model A met 110 l. inhoud 179. Fa. M. G A T S O N I D E S ZANDVOORTSCHELAAN 4. HEEMSTEDE. TELEFOON 24534 (Adv. Ingez. Med.) Minister Euler spreekt met dr. Hirschfeld. Over uitbreiding der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Canada. Na afloop van een lunch door dr. Colijn aangeboden, heeft de Canadeesche minister van Handel en Industrie, Euler, een bespre king gehad met dr. Hirschfeld, directeur- generaal van Handel en Nijverheid, over de mogelijkheid om te komen tot een uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Deze besprekingen droegen een voor- loopig en oriënteerend karakter. Vrijdagmiddag bracht minister Euler een be zoek aan Rotterdam en heeft als gast van het gemeentebestuur een tocht door de ha vens gemaakt. Vrijdagavond bood de Rotter- damsche Kamer van Koophandel hem een diner aan. SCHILDER IN HET HOLLANDSCH DIEP GEVALLEN. Tijdens werkzaamheden op de in aanbouw zijnde groote verkeersbrug over het Hol- landsch Diep heeft Vrijdagmiddag een ern stig ongeluk plaats gehad. De 25-jarige schilder G. H. uit Made (NB.) die op de vijfde spanning der brug werkzaam was. viel uit een z.g. hangwagen en kwam in het Hollandsch Diep terecht. H. kon niet zwemmen en verdronk. In verband met den grooten vloed heeft men het lijk nog niet kunnen ophalen. Auto in diepe sloot gereden. Alle vier inzittenden gered. Door onbekendheid met den weg ls onder de gemeente Reeuwijk een auto, bestuurd door den heer Bückman uit 's Gravenhage, in een sloot gereden. De heer B., die met nog drie familieleden op weg was naar een pension te Reeuwijk, waar hij logeerde, is op den smal- len Oudenweg in een diepe sloot gereden. De inzittenden hebben zich zonder hulp van an deren kunnen redden, hoewel de auto in de breede sloot nagenoeg onder water verdween. Zij hebben zich vervolgens naar de in de na bijheid gelegen woning van de familie Stop pelenburg begeven, die zij wakker klopten. Daar zijn zij van droge kleeren voorzien, waarna de familie S. er voor zorgde dat zij hun pension konden bereiken. De nieuwe K. L. M.-toestellen Eenige bijzonderheden. Naar aanleiding van het feit. dat de KLM. over zal gaan tot de aanschaffing van een aantal nieuwe Douglas-machines vernemen wij, dat deze toestellen behooren tot de nieuwste types, welke in de fabrieken van Douglas te Santa Monica gebouwd worden. Het zijn de DC 3 en de DST (Douglas Sleeper Transport). Een uiterlijk verschil tusschen deze beide types is er niet. De DC 3 hëeft evenwel plaatsruimte voor 21 passagiers, die dan zooals bij de DC 2. welke de KX.M. in gebruik heeft, achter elkaar gezeten zijn. terwijl de DST ruimte aan 14 passagiers biedt, verdeeld over 7 ap partementen, zooals de Fokker F 36 is in gericht met 8 appartementen, elk voor 4 passagiers. In de DST kan de steward des avonds de gezellige kajuiten gemakkelijk voor slaapgelegenheid inrichten, zoodat het vliegtuig des nachts veertien slapende passa giers mee kan dragen. Ook is er een buffet aan boord, twee waschgelegenheden en aparte kleedkamers, een voor de dames en een voor de heeren. De DST en de DC 3 zijn uitgerust met 2 Wright Cycione G2 motoren, die het vlieg tuig op 2130 meter een maximale snelheid kunnen geven van 343 K.M. per uur. terwijl de kruissnelheid op 3050 meter 290 K.M. per uur bedraagt. Het vliegtuig heeft een pla fond van 7300 meter en een plafond van 2300 meter, wanneer slechts een motor is ingeschakeld. De afmetingen zijn: spanwijdte 29 meter, lengte 20 meter en hoogte 4.55 meter, ter wijl het leege toestel 6900 K.G. weegt Met de nieuwe types van Douglas wordt reeds gevlogen door de American Air Lines, terwijl ook andere groote luchbverkeersmaatschap- pijen, zooals de Trans Western Aviation CO. (t.w.a.) en de United Air Lines. -p; V/=\ fvj En vergeet vooral niet thuis te vertellen hoe jullie het bij mij gehad hebt! Jhr. Mollerus vliegt zesentwintig uur achtereen. Van Dakar via onrustige Spaansche steden naar Le Bourget. Onze stadgenoot en medewerker jhr. dr. J. C. Mollerus is dezer dagen in Haarlem teruggekeerd van een veertiendaagsch verblijf in Monrovia, de hoofdstad van de negerrepubliek Liberia aan de West-Afrikaansche kust. De heen- zoowel als de terugreis geschiedde voor verreweg het grootste deel per vliegtuig, waarbij de heer Mollerus als een der eerste passagiers gebruik maakte van de kort geleden geopende Fransche luchtlijn naar en van Dakar (Senegal). De terugtocht is een evenement geworden, dat de ver melding ten volle waard is. In de eer ste plaats, omdat, het nog eens aan toont. welke mogelijkheden het groote vervoermiddel van onze eeuw. het vliegtuig, den modernen mensch biedt In de tweede plaats, omdat een passagiers vlucht van zesentwintig uur aan-één- stuk. dag en nacht door. met een en kele tusschenlanding als onderbi-e- king. niet onder de alledaagsche voorvallen te rangschikken is. Dinsdagavond j.l. te zeven uur steeg het vliegtuig te Dakar op met bestemming naar Casablanca, een afstand van pl m. 2500 K.M. Om zeven uur den volgenden morgen streek het toestel op het. vliegveld aldaar neer, waar na het half acht den tocht voortzette. Van daar ging het over het Marokkaansche woes tijngebied naar Fez en vervolgens langs de kust naar Oran, waar geland werd. De heer Mollerus verwachtte nu een voortzetting van den tocht via Algiers over de Middellandsche Zee naar Marseille, doch de piloot deed het anders. Hij koerste zijn „kist" op Spanje aan en vloog langs de Spaansche kust naar Ali cante, waar het toestel zijn eerste landing op Europeesch gebied maakte. Alicante trof jhr. Mollerus in ner veuze stemming aan. De sfeer van den burgeroorlog waart er rond. Zwaar bewapende mannen trekken door de stad uitgerust met geweren en re- peteerrevolvers. Auto's, van allerlei soorten vlaggen voorzien, doorkrui sen de straten. De buitenlanders dra gen de kleuren van hun land als on- derscheidingsteeken. En voor de kust de dreigende gedaanten der regee- ringskruisers, die surveilleeren. Die indrukken legt jhr. Mollerus tijdens zijn kort oponthoud te Alicante van den burger oorlog vast en dan is spoedig weer het oogen blik van vertrek aangebroken. Over Spanje gaat de vlucht naar de Catalaansche hoofd stad Barcelona, dat precies hetzelfde onrus tige beeld als Alicante biedtVandaar leidt de tocht langs de zuidelijke uitloopers van de Pyreneeën naar Toulouse, waar het toestel om zes uur in den Woensdagavond landt. Een kwartier later wordt Toulouse al weer verlaten en om 9.11 strijkt het toestel veilig en wel op Le Bourget neer. Hier, op het Parijsche vliegveld, hoopte de heer Mollerus de aansluitende luchtlijn op Amsterdam te krijgen om zoodoende nog den zelfden dag de terugreis te Kunnen vol tooien. Helaas liet de K. L. M. hem in den steek, want het vliegtuig startte, in tegen spraak met de dienstregeling, nietZoo gebeurde het, dat Jhr. Mollerus tenslotte veel later op vaderlandschen bodem stond, dan hij zich aanvankelijk had voorgesteld. Inmiddels heeft jhr. Mollerus op zijn jong ste reis veel belangwekkend materiaal verza meld, waarover onze lezers spoedig meer zul len vernemen. Nederlanders in Madrid. Zij voelen zich tot nu toe veilig. Pholii geeft gelegenheid telegrammen draadloos naar Spanje te zenden. Naar wij vernemen is er thans dagelijks contact tusschen dr. Flaes, die de leiding van het Nederlandsche gezantschap in Madrid op zich genomen heeft, en het Nederlandsche departement van Buitenlandsche Zaken. Uit de inlichtingen, welke men te 's-Graven- hage Vrijdag uit. Madrid ontvangen heeft, blijkt, dat er thans nog ongeveer 60 Neder landers daar ter plaatse vertoeven. Zij wonen zooveel mogelijk bijeen en hebben het plan indien de omstandigheden dit veroorlooven in Madrid te blijven. Zij staan in voortdurende verbinding met het gezantschap. De stemming is rustig en men heeft geen reden tot klagen over de be jegening van de zijde der Spaansche autori teiten. Dr. Flaes heeft een bespreking over de si tuatie gehad, met de leiders der andere ge zantschappen, waarvan het resultaat is ge weest, dat ook de Belgische. Zwitsersche. Pool- sche, Fransche en Engelsche gezantschappen op hun standplaats gevestigd zullen blijven. Men bleek algemeen van meening, dat er geen reëel gevaar voor buitenlanders aanwe zig is. een meening. welke onder meer gedeeld werd door de te Madrid woonachtige Neder landers. Berichten voor Nederlanders in Spanje. Met ingang van Vrijdag is uitvoering gege ven. zij het in gewijzigden vorm, aan het plan van de Phohi om langs draadloos-telefonischen weg in verbinding te komen met Nederlanders, die in Spanje vertoeven. De P.TT. heeft nJ. besloten, dat telelegram- men, welke op het oogenblik op eigen risico van den afzender aan Nederlanders en Neder landsche ondernemingen in Spanje worden gezonden, eiken dag te 17.40 G.T. (19 uur A.T.) via een P.T.T.-zender welke werkt op een golf lengte van 28,8 meter radiotelefonisch kunnen worden doorgegeven. De uitzending zal geschieden in de Neder landsche, Duitsche, Engelsche of Fransche taal en zal kosteloos zijn. Naar aanleiding van het bovenstaande be richt deelt het hoofdbestuur der P.T.T. het vol gende mede: Ter bevordering van de goede overkomst van berichten voor Nederlanders of Nederlandsche firma's in Spanje wordt door den rijkstele- graafdienst aan de afzenders van telegrammen naar Spanje de gelegenheid geboden deze te legrammen na de overseining eveneens radio- telefonisch te doen uitzenden. Hieraan zijn geen extra-kosten verbonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geheimhouding bij deze wijze van overbren ging niet verzekerd is.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5