Géén bedorven vacantie-dag! .WEERBERICHT NOORDERBAD fftamseUtiifi. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1916 HAARtEM'S DAGBE'AD VOOR DEN- -KANTONRECHTER Knoeierij met margarine. Een bewoner van Santpoort, als georgani seerde aangesloten bij de Nederlandsche Zui vel Centrale en toegelaten tot de groep mengers, stond terecht omdat hij met de mar garine had geknoeid. Van menschen, die als menger zijn toegelaten, wordt natuurlijk ver wacht, dat ze de voorschriften zullen naleven en de margarine met de wettelijk voorgeschre ven hoeveelheid Nederlandsche boter zullen vermengen, alles om de zuivelproducenten te steunen. De prijs van de margarine wordt er naar berekend en de goede burger, die geen zuivere natuurboter kan betalen, verwacht, dat hem dan tenminste voor zijn zuur verdien de penningen de hoeveelheid boter wordt ge geven, welke door de margarine gemengd moet zijn. Helaas zijn er mengers, die hiermee probee- ren te knoeien ten einde zich zelf zoodoende voordeel te bezorgen ten koste van den klei nen man en ten nadeele van de maatregelen door de Regeering in het belang van de zui- velboeren getroffen. De Kantonrechter sprak er zelfs van, dat personen op zoo'n manier schatrijk werden, al gold dit nu niet den man, die terecht stond. Deze was tweemaal aangetroffen in het be zit van margarine, welke een tekort aan boter had en hij werd daarvoor veroordeeld tot 2 x 40 boete met 10 dagen hechtenis voorwaar delijk. Het derde feit, waarvoor hij terecht stond, was ernstiger en gaf er een kijk op, hoe de man de knoeierijen bedreef. Men moet we ten, dat een menger een soort machine moet hebben, die alleen onder toezicht van de ambtenaren mag gebruikt worden en daarna wordt verzegeld. Nu vonden de ambtenaren de machine behoorlijk verzegeld, maar zij von den bij een buurman op de veranda, binnen het bereik van verdachte, een andere machi ne staan waaraan nog boterresten, en zij von den in den tuin van verdachte's knecht, die een paar huizen van hem af woont, een bus, waarin de machine paste. Ook troffen zij een pan met gesmolten margarine in de keuken van verdachte aan, weggestopt onder het aan recht, maar men had vergeten het petroleum stel uit te blazen. Verondersteld werd daarom, dat verdachte, toen de ambtenaren bij hem aanbelden, bezig was met een valsche machi ne te mengen en dat hij de margarine op het petroleumstel aan 't opsmelten was. Hij stopte toen gauw de pan onder het aanrecht en zette de machine om het hoekje bij buurman. Hij ontkende dit wel en wilde beweren, dat hij margarine smolt voor eigen gebruik, maar dat werd niet aangenomen en de eisch luidde 7 dagen hechtenis met vernietiging van het vet, waarmee de kantonrechter accoord ging. Onder den invloed. Een ambtenaar, bij een der departementen in Den Haag stond terecht, omdat hij onder den invloed van alcoholhoudenden drank een auto bestuurd zou hebben. In den laten avond van 3 Juni zagen veld wachter Collignan uit Halfweg, de opper wachtmeester der marechaussee en een van diens ondergeschikten te Halfweg uit de richting Amsterdam met snelle vaart een auto naderen, die verblindend licht voerde. Opeens schoot de auto naar de linkerzijde van den weg op gevaar af tegen een van Haarlem ko mende auto te botsen. De politiemannen von den die manier van rijden verkeerd en zwaai den met een rood licht, waarop de auto stopte. Zij vroegen den bestuurder, naast wien nog iemand zat, naar de papieren en toen ant woordde deze met de wedervraag: „Hè, wat mot je?" Het zoeken naar de papieren ging wat stuntelig en de politie rook een ver dacht luchtje, waarom zij den bestuurder deed uitstappen. Toen bleek, dat de heer niet heel vast ter been was, naar drank riekte en niet te vlot sprak. Gevraagd, wie er oij hem in de auto zat, zei hij,, dien persoon niet te kennen, terwijl bleek, dat het de chauffeur was, die hem altijd reed. De heer gaf toe drank gebruikt te hebben: een paar borrels vóór en een paar glazen wijn bij het eten met nog een whisky toe. Omdat de heer niet bepaald dronxen was, mocht hij wegrijden, als de chauffeur stuur de; die was eerst getest, want die rook ook naar bier, maar kon perfect rijden. Nu, voor den kantonrechter zei de heer, dat hij op den bewusten dag geen borrels vóór het eten had gedronken, waarom hij het dan ver klaard had. begreep hij zelf niet. Hij was. on danks zijn wijntjes, zei hij, niet onder den in vloed geweest; dat hij met verblindend licht had gereden was, omdat een tegenligger dit ook deed en daardoor was hij wellicht ook uit den koers geraakt. Hij had tegen de politie mannen niet gezegd: „wat mot je?" en ook niet, dat hij den man bij hem in het rijtuig niet kende. Hij was niet meer dronken ge weest dan op 300 andere dagen van het jaar. De ambtenaar van het openbaar ministerie had de overtuiging, dat verdachte, al was hij dan niet bepaald dronken geweest, toch zoo danig onder den invloed van gebruikten alco hol had verkeerd, dat hij niet in staat was ge weest, een auto behoorlijk te besturen. Omdat dit een groot gevaar voor het vex-keer kan op leveren, moest er streng tegen worden opge treden, waarom de eisch luidde: 14 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van rij bevoegdheid. „Twee weken hechtenis", zei de heer met een benepen gezicht. Kan het niet voorwaar delijk of met een boete? Neen, zei de kantonrechter en gaf een week hechtenis; bovendien kreeg verdachte nog 10 boete voor het rijden met verblindend licht. R. S. A. P. en N. A. S. protesteeren. Critiek op steunverleening der regeering. AGENDA Heden; DINSDAG 18 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Confetti". In het voorprogramma silhouette-film van Lotte Rei niger. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Singende Jugend". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor .Theater; „Broadway Melody of 1936" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De amateur Jockey" met Heinz Rühmann. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 19 AUGUSTUS Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Maandagavond werd in het gebouw van het P.A.S. een vergadering van het P.A.S. en de R.S.A.P. gehouden. In deze vergadering sprak de heer E. Bouman, secretaris van het Nationaal Arbeiders Secre tariaat, die heftig critiek oefende op de steun- politiek van de huidige regeering. Het ergste, naar sprekers meening, is geweest de controle, die de regeering op de steun verleening hield. Wanneer een arbeider een eigen huisje heeft, kan hij geen steun krijgen, zoolang hij dat huisje niet verhypotheekt heeft. Doch er bestaat immers geen recht op steun. Alleen zij. die lid van een werkloosheidsver zekering zijn, bezitten een recht. Zij. die door Maatschappelijk Hulpbetoon en andere ver- eenigingen worden gesteund hebben geen enkel recht. Want de Armenwet kent het be> ginsel, dat gesteund wordt „naar behoefte". Colijn heeft immers gezegd, dat het levens peil te hoog is. Doch geeft hij zelf het goede voorbeeld? Men verwacht de aanpassing slechts van de arbeiders. Dan zullen zij dus terug moeten naar den tijd van zestig jaar geleden, toen de volkshuis houding een erkend schandaal was en de armoede algemeen. De pogingen tot loonsverlaging alom duiden op hetzelfde streven. De ondersteuningsbedragen van 1932 1936 zijn 150 millioen en 140 millioen. Dat is in een tijd, waarin het aantal werkloozen verdubbeld is, een mooie bezuiniging. Men tracht te bewijzen, dat men aan den eernen kant iets neemt, doch aan den anderen kant iets geeft. Doch de steunverhooging voor hen, die f 6 en f 6.50 krijgen, komt slechts aan een kleine groep ten goede. Dan zijn er nog enkele „gebaren". En daar staan twee groote nadeelen tegenover. In de eerste plaats zal de huurtoeslag in tweeën worden inge trokken. De werkelijke beteekenis hiervan is de oorlog aan de hutten. Ten tweede is daar de bepaling, dat die ge steunde werkloozen, die lang gesteund zijn. niet meer worden beschouwd als te behooren tot een vak of beroep. Dus deze arbeiders wor den voorgoed buiten de productie gesteld! De maatregelen zijn barbaarsch. Wat moe ten wij doen? Het voorbeeld volgen van onze Fransche en Belgische kameraden. Wij hebben geen vertrouwen in de actie voor het Plan! Het minste, wat de vakcentrales moesten doen, is alle arbeiders die georganiseerd zijn. op te roepen voor een protestvergadering. Maar daarmee hoeft men nergens aan te komen. Aan het einde van dezen avond was gele genheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd door eenige bezoekers gebruik gemaakt. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Naar wij vernemen zal ds. G, H. Moll van Charante, beroepen predikant bij de Vereeni- ging van Vrijzinnig Hervormden alhier, op 11 October zijn intrede houden. Verschenen is het jaarverslag 1935 van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Dit verslag wijst aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f 9138.73, met een nadeelig saldo van f 375.84 CONCERT DER H. O. V. IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Het programma van het concert, dat mor gen, Woensdag, onder leiding van Marinus Adam in het Bloemendaalsche Bosch gegeven wordt, luidt als volgt: 1. Ouverture „Semiramide" G. Rossini Suite de Ballet „Sylvia" L. Delibes 3. Albumblatt R. Wagner-Luigini 4. Fantasie aus „Der Bajazzo" R. Leoncavallo arr. Joh. Doebber 5. Ouverture „Czaar und Zimmermann" Lörtzing 6. Twee Spaansche dansen M. Moszkowsky Fantaisie de 1'opéra „Mad. Butterfly" Puccini-Tavan EXAMENS. Op het dezer dagen te Amsterdam gehouden V. E. V.-examen slaagden voor het diploma „sterkstroom" de installateurs H. Dirks, H. F. van Luijken en Joh. G. Spruijt, alsmede de monteurs: Meerman, Ram en Slobbé allen te Haarlem. Alle uit Haarlem aan het examen deelnemende cursisten zijn geslaagd, wat ze ker een succes is voor den leider, den heer B. P. Hoogendorp uit Amsterdam. TIJDENS BRAND INGEBROKEN. Te Heyen, gem. Bergen (L.) heeft, in den nacht van Zaterdag op Zondag brand gewoed bij den landbouwer en caféhouder Th. Deenen. Na het ontdekken van den brand zijn in in zittenden van een auto hulp gaan halen bij den nabij wonenden landbouwer Kreemers, ver moedelijk om dezen uit huis te lokken. Toen de familie Kreemers n.l. na den brand naar huis terugkeerde, bleek een bedrag van 1000.te zijn gestolen. OPMERKINGEN VAN LEZERS KEURINGSDIENST EN SLAOLIE. Van tijd tot tijd wordt men gewaarschuwd door den Keuringsdienst van Waren tegen het gebruik van ondeugdelijke slaolie. Moet men hieruit afleiden, dat de keuringsdienst den verkoop van deze ondeugdelijke, klaarblijke lijk voor de volksgezondheid schadelijke olie niet kan tegengaan? EEN LEZERES. Naschrift. Wij hebben aan den Gemeentelijken Keurings dienst van Waren over deze kwestie om raad gevraagd. Men deelde ons daar mede, dat sla olie wel degelijk behoort tot de waren, waarop de Keuringsdienst toezicht mag uitoefenen. Dat wordt dan ook voortdurend gedaan, doch het aantal winkels, waar slaolie wordt ver kocht, is zoo groot, dat niet voorkomen kan worden, dat een aantal flesschen aan con trole ontsnapt. In deze, gelijk altijd, is de voorzichtigheid bij het publiek een betere bestrijding dan welke andere ook. Geen Keuringsdienst, hoe actief ook, kan in dit opzicht bereiken wat het publiek zelf vermag door de aangegeven waren niet te koopen. RED. HET VERKEER BARTEL JORIS STRAAT ZIJLSTRAAT. Een lezeres schrijft, dat er Zondagochtend bijna een botsing was geschied op den hoek van de Barteljorisstraat en de Zijlstraat. Een fietser wilde namelijk van de Barteljoris straat komende de Groote Markt oversteken, terwijl naast hem een autobestuurder kwam aanrijden die de Zijlstraa wilde inrijden en voor den wielrijder langs wilde gaan. Doordat beiden elkaar wisten te ontwijken bleven on gelukken uit. De lezeres meent, dat het raadzaam zou zijn de auto's die uit de Barteljorisstraat ko- men en naar de Zijlstraat willen, om de Groo- te markt te laten rijden, zoodat zij recht te genover de Zijlstraat komen te staan. i Mits Ge zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent) (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelts Zwakken tot matigen wind uit Weste lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog behoudens geringe kans op onweer, aanvankelijk iets koeler BAROMETERSTAND Hoogste 768,8 m.M. te Santander. Laagste 742,0 m.M. te Vestmanoer. De depressie bij IJsland is veel dieper ge worden maar trekt hoofdzakelijk Noord- en Oostwaarts. De secundaire, die gisteren over de Britsche eilanden lag trok naar onze om geving en bracht afkoeling in de luchtlagen tusschen 1000 en 2000 meter, waardoor de kans op onweer toenam, zoodat uit het Oosten van ons land reeds onweer werd ge meld. Het toenemen van de hoogedrukking in het Zuidwesten en in Frankrijk schijnt echter over het algemeen aanhouden van het fraaie zomerweer te zullen brengen. Op IJsland viel zware, in Ierland en Noorwegen matige regen, op het vasteland is het overal nog droog ge bleven. Schotland heeft plaatselijk regen en zwaar bewolkte lucht, in Ierland en Engeland klaarde de lucht op. Frankrijk heeft grooten- deels bedekte lucht die vermoedelijk in den loop van den dag zal breken, in Duitschland is, behoudens locale onweersstoringen, het weer nog droog en warm, in Zwitserland en Oostenrijk duurt het fraaie weer voort. Scan dinavië heeft bedekte lucht met regen in Noorwegen. Ofschoon plaatselijk onweer niet is uitge sloten, kan voorloopig nog warm en gedeelte lijk zonnig weer wórden verwacht. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 766 m.M. Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.06 uur; n.m. 17.29 uur. Donderdag v.m. 5.38 uur; n.m. 17.58 uur. WOENSDAG n.m. 3 uur: GOOCHELEN, BUIKSPREKEN. Dagelijks Orkest DICK VAN AKE. HONGAARSCHE NACHTFEESTEN 2729 en 31 Augustus. (Adv. Ingez. Med.) MAIKT EIKICHTIN MARKTBERICHTEN Rotterdam, 17 Aug. Aanvoer: totaal 2402. Vette runderen 487; vette Kalveren 236; nuchtere kalveren 1; schapen en lammeren 920; varkens 755. Biggen 3. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 61 ct.; 2e kw. 55 ct.; 3e kw. 4046 ct. Vette ossen le kw. 55 ct.; 2e kw. 51; 3e kw. 43—47 ct. Varkens (levend gewicht) le kw. 39 ct.; 2e kw. 38 ct.; 3e kw. 37 ct. Schapen le kw. 39 ct.; 2e kw. 35 ct.; 3e kw. 27 ct. Lammeren le kw. 38 ct., 2e kw. 33 ct.; 3e kw. 27 ct. Schapen: le kw. 19; 2e kw. 15; 3e kw. 11 per stuk. ij Lammex-en: le kw. 13; 2e kw. 10; 3e kw. 8 per stuk. Vette koeien en ossen: Aanvoer als vorige week; handel stug; px-ijzen onveranderd. Vette kalveren: Aanvoer korter; handel tamelijk; prijzen le en 2de kw. hooger, 3e kw. als vorige week. Schapen en lammeren: Aanvoer aanmerke- lijk ruimer; handel stroef; prijzen van vorige week moeilijk te handhaven. Varkens: Aanvoer groot; handel redelijk; prijzen hooger. Er werden eenige partijen schapen voor export verkocht. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 0.02—0.02 !/2 per K.G. Zeeuwsche Eigenheimers f 0.02; Zeeuw sche Bonte f 0.03 per K.G. Zeeuwsche Blauwe f 0.03 per K.G.; Westlandsche ronde, zaxxd, f 0.03—0.04 per K.G., Westlandsche kleine per K.G. f 0.020.02y2; met gewoxxen aanvoer, kalmen handel. Vlas-aanvoer: 1600 K.G. blauw, schoon f 0.50—0.55 per K.G., 2000 Hollandsch Geel f 0.48—0.55 per K.G.. 1400 Dauwroot f 0.45— 0.50 per K.G. De vraag is beter. De prijzen zijn wat vaster. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 17 Aug. 1936. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 349 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 58—64 ct., 2e kwal. 48—57 ct.. 3e kwal. 42—47 ct., per K.G. slaehtgewicht. 102 melk- en kalfkoeien, per stuk ƒ170—210. 81 vette kalveren:2e kwal. 4450 ct., 3e kwal. 3442 ct., per K.G., levend gewicht. 48 nuchtere kalveren, per stuk 6f 9. 131 schapen, per stuk 1720. Lammeren, per stuk 1215. 499 varkens. Vleeschvarkens, wegexide van 9010 K.G., 46—47 ct., zware varkens 4546 ct., vette var kens 4344 ct., per K.G. slaehtgewicht. 6 paarden, per stuk 70100. OVERZICHT. Runderen: korte aaxxvoer, gedrukte handel, prijzen voor de betere soorten hooger. Melkkoeien: gewone aanvoer en handel. Vette kalveren: korte aanvoer, gedrukte handel. Nuchtere kalveren: korte aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen en lammeren: ruime aanvoer, han del traag. Varkens: behoorlijke aanvoer, stugge handel, prijzen constant. Paarden: stille aanvoer en handel. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Londen (Croydon) W.Z.W. West. z.z.o. Windstilte Ontbreekt. zwak. zwak. zwak. 16 17 20 22 betrokken goed weer. betrokken na regen, mooi zonig weer. fraai zonnig weer. Onvoorzichtig wielrijder. Bij onverwachte manoeuvre door auto gegrepen. Op den Sleeterweg ter hoogte van Ehet woonwagenkamp te Alphen a, d. Rijrx wilde Maandagmiddag de 42-jarige timmerman A. Stigter nabij zijn woning den Rijkssti-aat- weg oversteken. Volgens ooggetuigen heeft de man daarbij de onvoorzichtigheid gehad niet voldoende op te letten en geen richting aan te geven. De bestuurder van een per sonenauto uit Den Haag, die den wielrijder achterop kwam bemerkte op het laatste mo ment diens onvooi"ziohtige daad en trachtte den wielrijder nog te ontwijkexx door links van den weg te gan. Op dat moment leek het, of de wielrijder toch weer xxaar rechts wilde, weshalve de bestuurder van de auto een zwaai naar rechts maakte. Ook deze ma noeuvre baatte niet: de maxx werd door het achtergedeelte van de auto gegrepen en kwam na zijn val in een sloot terecht. Een dokter constateerde eexx beenbreuk en een wervelfractuur. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuls te Lei den vervoerd, waar die man kort na aan komst is overleden. OMZETBELASTING OP BROOD. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf deelt mede, dat de requesten, door haar tot den minister van financiën gericht, waarin geprotesteerd werd tegen de aan de bakkerij opgelegde verplich tingen oxn over het tevoren van omzetbelas ting vrijgestelde brood deze belasting voortaan te betalen, alsmede de besprekin gen, door haar ten departemente gevoerd, in zooverre resultaat gehad hebben, dat de minister heeft bepaald, dat vrij blijft van omzetbelasting a) al dat bi-ood, hetzij groot, hetzij klein- of luxebrood, dat gemaakt is uit deeg, vei-- vaardigd uit geen andere grondstoffen dan meel en bloem, zemelen, zout, melk, melk poeder, water, moutexfcract, crème en bak- kersvet, b) krentenbrood (geen krentenbollen), voor welks vervaardiging ten hoogste 10 pet. van het gewicht van het gebezigde deegbe- slag krenten en/of rozijnen zijn gebezigd, c) dat brood, vervaardigd uit gewoon bx-ood- deeg, waaraan bijvoorbeeld een weinig suiker is toegevoegd, zooals in sommige streken van het land te doen gebruikelijk is. De aan de hand van het bovenstaande te veel geheven belasting zal worden verrekend met de nog op te leggen aanslagen. OPENLUCHT-MEETING. De Chr. Vrije Evangelisatie „Pniël" houdt a.s. Donderdagavond 20 Augustxis om 8 uur in den Hout tegenover de Hazepaterslaaxi een openluchtmeetixxg. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het rioleeringsvraagstuk te Haarlem. In HaaxTem's Dagblad lezen wij opnieuw met belangstelling van de plannen, die nu dan toch werkelijkheid zullen worden, tot oplossing van het rioleeringsvraagstuk. Zooals mexi weet, staat het voor de toe komst op het px-ogramma van de gemeente, om de open riolexx (de singels, grachten en vaarten) te vervangen door een goed rioleringsstelsel. Nu, dat is maar erg gelukkig, want allen die Haarlem kennexx,. om maar niet te spre ken van de vele honderden die het twijfel achtig genoegen hebben langs de open riolen te wonen, die men hier sixxgels, grachten en vaarten noemt, zullen - reikhalzend uitzien naar het tijdstip waarop hun reukorganen iets beters te genieten krijgen en hun lon gen iets beters te verwerken, dan de wel zeer onwelriekende en voor de gezondheid scha delijke gassen, die al borrelend exx pruttelend uit ons openbaar water opstijgen. 't Behoeft dan ook wel geen betoog dat ondergeteekende en velen met hem, deze te verwachten verbeterixigen geen luxe zullen vinden, in tegenstelling met de blijkbare op vatting van een onzer stedelijke Hoofdambte naren, die daarvan aan ondergeteekende per soonlijk uitixig gaf, maar dringexide nood zaak. Nu er dus aan dat groote plan eindelijk met eenige voortvarendheid gewerkt wordt een ingenieur en zes techxiici de noodige voor bereidingen treffen, hebben we hoop dat bin nen afzienbaren tijd daarvan,'en van de daaraan ten koste gelegde fxnancieele offers, de prettige vruchten geplukt kunnen wor de». Alleen is het jammer dat bij de gedachte aan die prettige vruchten, ons een wat bittere bijsmaak in den mond komt. Prof. v. d. Berg heeft eens gezegd: ,,'t goed koopste brood is nog te duur. indien de ar beiders die het vervaardigen een minder waardig loon ontvangen". Zoo zal het ook met ons nieuw rioleexüngs stelsel gaan. Goed misschien, in alle opzich ten afdoende, maar te duur gekocht door de minderwaardige loonen welke voor de daarin vastgelegden arbeid werden betaald. Nu wil ondergeteekende bij de aanduiding van zijn bedoeling nog niet eens zoover gaan te beweren dat het onjuist is„ een als normaal te beschouwen werk te financieren uit het werkfonds, wat neerkomt op een loondruk van 10 pet. tot 20 pet- Dat is een vorm die wij, vakorganisatie bestuurders alreeds bijna normaal zijn gaan voelen, (wij zijn toch in de crisisjaren inder- daad aan veel onrecht gewoon geraakt). Maar erger wordt het als mexi het vooi'be- reidend werk, waax-bij eexx iixgenieur de leiding heeft, en zich daarvoor xiormaal ziet Onder vier oogen. Over de donkere aarde Staat de stille nacht Bij mij is het bedaaxxie Licht, dat glimlacht Om mij verdwijnen de kleine Dingen - ik waak En zie stil naar mijne Eexxvoudige taak. En ik denk en ik schrei even. En ik voel mij alleen Langs mijxi handen gaat het leven stillekens heen. Hoevelen kunnen dit den dichter niet na zeggenhoevelen zijn er niet vooral onder ons vx-ouwen, die: stil zien naar hun een voudige taakdie denken en even schreien en het leven stillekens door hun in ver wachting geheven handen voelen gaan Niet voor allen is een op den voorgrond tre denden taak weggelegd. Voor velen is het leven niet meer dan een dienende liefde endan is er meestal meer van het dienen dan van de liefde in. De dichters weten het zoo mooi te zeggen en het lijkt in de boeken zoo fraai en zoo ver heven enwe weten zoo opperbest hoe anderen tevreden moeten zijn wanneer het Lot hen achteraaxx heeft gezet. Maar wanneer ons dat zelf treft.dan voelen we ons al heel gauw ongelukkig en achteruit gezet. Wij voelen dat wij behoefte hebben aan wat extra zorg en liefde en zachtheid. Waarom? Ochwe hebben geen groot leed of iets anders zwaars om te dragenhet is alleen maar dat we, ja eigenlijk dat we zoo niets hebben, zoo heelemaal niets om eenige kleur in ons bestaan te brengen. Wij voelen ons aan den levensdisch als een, die op dieet gesteld is en we begrijpen het hoe en waarom niet. Wij zouden willeno, wat zouden we toch verschrikkelijk veel willenen we zoeken het daar waar we het zeker niét zullen vinden. Maar al te vaak hebben we hier geen zuiver omlijnd begrip van.... we voelen al leen dat het zóó niet goed iswe komen in opstand tegen de leegte van ons bestaan we zoeken het in de dingen die van buiten af tot ons komendoch het moet van binnen uit ons zelf groeien. Juist ons vrouwen valt het lot maar al te vaak ten deel om onbekend, onbemind, ver loren en vergeten onzen plicht te vervullen en dan krijgt die plicht wel eens den bitteren bijsmaak .van. .onrecht. Hoeveel nederige betrekkingen worden niet jarenlang met trouwe plichtsbetrachting ver vuld door haar, die nimmer een woord van lof of dank oogsten. Hoeveel huisvrouwen zijn er niet die haar beste krachten, haar frissche jeugd, haar gezondheid, ja het beste wat zij in zich hebben offeren voor haar gezin. Zonder dat iemand eraan denkt om haar daarvoor maar zelfs te danken. Wij vrouwen met de stille eenvoudige taak, laten wij toch nimmer denken dat slechts een schamel deel het onze is Het tegendeel is waar. Aan ons de lieve zachte woorden van troost en opbeuring, het openlijk getoonde medelij den, de sympathie en het erbarmen, die zich uiten in vriendelijke kleine dienstbewijzen. Door voorbeeld, niet door voorschrift willen we anderen helpen Het is zoo gemakkelijk nietwaar om anderen voor te schrijven, hoe zij hun leed te dragen en hun vreugde te genieten hebben Doch slechts ons eigen dapper gedragen leed zal hun ten zege strekken en onze vreugde zal een weerklank vinden in hun hai'ten. Is dat geen heerlijke, geen groote en alles omvattende taak? Er behoeven geen vrouwen te zijn met een leeg leven. Want deze taak van dienende naastenliefde is ons aller taak. AMY GROSKAMP TEN HAVE. gehonoreerd, mede laat verrichten door zes technici, eenigen tijd,1- zelfs zeven, op hun gebied even bekwame menschen als die in genieur, voor werkverschaffingsloon a f 20 per week. Dit is misbruik maken van de alleronge lukkigste omstandigheden waarin deze men schen door langdurige werkloosheid zijn ge raakt; 'n misbruik dat men desnoods zou kunnen verwachten van 'n enkelen onsociaal voelenden particulieren wex-kgever maar zeker niet van ons Gemeentebestuur. En dan is men nog niet eens zoo ruiter lijk dit misbruik te erkennen, wanneer daar over met officieele autoriteiten wordt gespro ken door de officieele vertegenwoordigers der betrokken vakorganisaties. Dan moet het worden voorgesteld alsof deze menschen aan mogelijk nuttigen, maar in elk geval sterk gezochten arbeid worden gezet, welke iedere urgentie mist, arbeid die als het ware bijeen geharkt is om eenige menschen bezig te houden. Als dergelijke beweringen met nadrukke lijke stelligheid bij besprekingen met in stanties als bovenbedoeld worden voorge dragen, beweringen duidelijk in strijd met de ervaringen door betrokkenen bij hun ar beid opgedaan, dan gaat men twijfelen aan de rechtschapen bedoelingen van hen die hier als autoriteiten mogen gelden. Een nadrukkelijk uitgesproken wensch moge dan deze te lang geworden ontboe zeming besluiten. Laat men ter bevoegder plaatse tot het ge lukkig inzicht komen dat nuttige arbeid als de onderhavige, verricht door daartoe vol doende bekwame menschen, ook al hebben deze door de langdurige crisis hun weerstand voor een goed deel verloren, een behoorlijke bezoldiging erlangt. Men breke met de op vatting dat dergelijke menschen ook genoe gen nemen met een salaris hetwelk onge veer 40 pet. van het normale is. J. M. H. v. d. WATEREN, Voorz. Nedex-L Bond v. Technici afd. Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2