De zon liet Zandvoort in den steek. Tel-wedstrijd. Hel Bdaupijkste 54e Jaargang No. 16305 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 19 "Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post f 0.72Vu- UITGAVE EO UREN S COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Maar er kan nog wat goed gemaakt worden! Interviews met Burgemeester Van Alphen, Wethouder Elffers en een bestuurslid van den Hotel- en Pension houdersbond. Zandvoort heeft behoefte aan zon, veel zon. Als die stralend aan den he mel staat, komen de drommen om te genieten van de verfrisschende koelte die het strand en de zee bieden en worden goede zaken gedaan. Het noodzakelijke gevolg is, dat als de zon de Zandvooi-ters in den steek laat, zij niet ten onrechte! gaan klagen. Even hard als de belanghebbenden bij andere badplaatsen in ons land. Het weer in dit seizoen is alleen de laat ste dagen uitgezonderd slecht voor de bad plaatsen geweest. Geen wonder dus dat er klaagzangen zijn aangeheven. Een bestuurs lid van de organisatie van hotel- en pension houders te Zandvoort zag den toestand voor zijn badplaats verre van rooskleurig. Er zijn, zoo zeide hij, dit seizoen door het ongunstige weer slechte zaken gemaakt. Indien niet spoedig hulp geboden wordt, is het niet uitgesloten, dat verschillende Zand- voorters, wier eenige middel van bestaan het vreemdelingen bezoek is, de uitoefening van hun bedrijf moeten staken. Op de vraag, welke hulp hij bedoelde, kon het bestuurslid geen rechtstreekseh antwoord geven. Hij was evenwel overtuigd dat niet a 1- leer. het ongunstige weer Zandvoort parten heeft gespeeld. Er zal naar gestreefd moeten worden, dat Zandvoort meer aantrekkelijk heid bezit voor de badgasten en dagjesmen- schen. Het oordeel van burgemeester H. van Alphen.. Natuurlijk, zoo zei de burgemeester, heeft Zandvoort te klagen over de abnormaal slechte weersomstandigheden. Alleen de laatste dagen Is er zon, maar nu hebben wij ook al midden- Augustus. Zondag was het een ideale dag voor Zandvoort, de eerste in het seizoen. Op Zondag 21 Juni was het ook wel mooi weer, maar toen stond er een Oostenwind en dan hebben de zwemmers last van kwallen. Als Zandvoort veel van zulke dagen krijgt als Zondag, dan leeft de badplaats op, dan komen er een hon derdduizend bezoekers en verdient menig Zandvoorter wat. Het seizoen kan nu niet meer goed wor den, daarvoor is de tijd al te ver verstreken. Maar als er nu nog vele mooie dagen ko men, dan kan toch nog wel wat gered worden en ten goede keeren. Als de zon schijnt leven de Zandvoorters weer op. Ik ben trou wens overtuigd, dat uw zegsman uit den kring van de hotel- en pen sionhouders den toe stand wat al te somber heeft ingezien.Persoon- lijk weet ik er niets van. dat verschillende Zandvoorters voor zulke moeilijkheden staan, dat zij kans loopen hun zaken te moeten sluiten. Over het aantal bad gasten, dat thans te Zandvoort vertoeft, mag men niet ontevreden zijn, hoewel het natuur lijk een feit is, dat er, omdat de prijzen laag zijn, minder verdiend wordt. De hotels eix pensions hebben een behoorlijk aantal gasten en ook particulieren hebben veel verhuurd. Wel is een verschijnsel, dat de badgasten thans voor een korteren termijn huren dan in vroeger jaren. Hoe ziet u de toekomst van Zandvoort in? Op deze vraag antwoordde de burgemees ter: Hoopvol! Zandvoort heeft immers door zijn ligging alles wat het noodig heeft om een druk bezochte badplaats te zijn. Het is nu het eerste seizoen, dat de spoorlijn geëlectri- ficeerd is. Het is evenwel jammer dat door den slechten zomer de doelmatigheid van die grcote verbetering voor Zandvoort nog niet aan het licht kon treden. Maar er zullen, naar wij hopen, nog veel drukke dagen komen! Heeft Zandvoort geen gehoefte aan meer vertier en vermaak voor de badgasten en bezoekers op dagen dat het te koel is om alleen verpoozing aan de zee te zoeken? ,Dat is", aldus de heer Vaix Alphen, „den spijker op den kop geslagen. Dat is ook in het reeds verstreken deel van het seizoen geble ken. Het rapport der commissie Kraijenhoff over de badplaatsen is bekend. Dat is m.i. een goed rapport en er staat veel behartigens waardigs in. De regeering schijnt evenwel weinig te gevoelen voor het openen van eeix speelgelegenheid in onze badplaatsen. Het moet afgewacht worden, welke resultaten het werk dezer commissie voor onze badplaatsen en dus ook voor Zandvoort zal hebben. Het gemeentebestuur doet alles wat moge lijk is om den bloei van Zandvoort als bad plaats te bevorderen. Er worden wel eens klachten tegen het beleid geuit, maar ik kan daarin niet anders dan een hetze zien. Om een voorbeeld te noemen: Er wordt dan ge mopperd over het strenge optreden van de po- H. van Alphen. 'litie om het parkeerverbod voor auto's te handhaven, maar ik zeg u, dat de toepassing van het pai'keerverbod voor auto's zoo soepel mogelijk is. Dit blijkt trouwens wel uit het feit, dat gedurende dit seizoen nog geen enkel procesverbaal is gemaakt. Het is evenwel onmogelijk toe te laten dat in alle smalle straten de auto's maar links en rechts worden gezet. Orde moet er in het belang van het verkeer zijn. Ik kan niet hel pen, dat onze voorouders de straten en wegen zoo smal gemaakt hebben. De automobilisten zijn evenwel in Zandvoort van harte welkom. Dat ze daarvan overtuigd zijn is mij j.l. Zondag gebleken, toen zij in honderdtallen kwamen! Ook wat het toezicht op de kleeding aan gaat, wordt door de politie nooit hinderlijk opgeti-eden. Men heeft evenwel met velerlei meeningen op dit gebied rekening te houden, zoodat de overheid gedwongen is zekere gren zen te handhaven. Ieder is in Zandvoort welkom, badgasten zoowel als dagjesmenschen. Maar daarbij is de medewerking van de zon onmisbaar! Wethouder A. Elffers aan het woord. Ik heb zoo zei de heer Elffers, wethouder van financiën van Zandvoort, wel den indruk, dat velen te Zandvoort, die van de vreemde lingen moeten bestaan, tot nu toe slechte zaken hebben gedaan. Te meer, omdat ook de vorige seizoenen niet bijzonder gunstig waren, 1936 heeft evenwel groote teleurstel ling gebracht. Maar het is niet alleen het slechte weer, het zijn ook de tijdsomstandigheden die onze badplaats Zandvoort treffen. Bovendien is in de laatste jaren het karak ter vaix de badplaats gewijzigd, het is nu voor een belangrijk deel de volksbadplaats voor Amsterdam en Haarlem geworden. De tijd, dat overheidspersonen uit het land een deel van het seizoen in een Zandvoortsch hotel vertoef den, behoort tot het verleden. Trouwens, ik heb den indruk, dat Zandvoort wat het ka rakter als badplaats betreft, zich nog meer zal gaan aanpassen aan de gewijzigde tijdsom standigheden. Daarbij vrees ik, dat er op den duur geen bestaansmogelijkheid meer zal blij ven voor verschillende groote hotels. De pen sions zullen natuurlijk blijven, want er zullen altijd menschen blijven, die niet heen en weer willen trekken, maar voor een langer verblijf naar zee vertrekken. Als er gesproken wordt over de noodzakelijk heid om hulp te verleenen aan de Zandvoor ters, die door het slechte seizoen met den ondergang bedreigd worden, dan zie ik niet in hoe deze hulp van overheidswege verleend zou kunnen worden. Wel zal het gemeentebestuur voortdurend op de bres staan om de belangen van de bad plaats zooveel mogelijk te bevorderen. Ik ben er bijvoorbeeld van ove?tugd, dat er wat ge daan zal moeten worden om tot een betere exploitatie van het strand te kunnen komen. Het is, niemand zal dit kunnen ontkennen, ongewenscht dat thans 60 of 70 menschen elk op eigen wijze bij de strandexploitatie be trokken zijn en elkaar doodconcurreeren. Alles zou in één hand moeten komen wat de leiding betreft, ook al zouden de menschen die er nu werken natuurlijk ingeschakeld kunnen blij ven. Want Zandvoort als gemeente betreft is vanzelfsprekend, dat een minder goed seizoen voor de ingezetenen invloed heeft op de schat kist. Nu Zandvoort steeds meer het vacantie- oord voor de Amsterdammers en de Haarlem mers geworden is, vind ik het een onbillijk heid, dat de kleine gemeente Zandvoort maar alleen belast blijft met de financieele lasten die daarvan het gevolg zijn. Dat is op den duur voor de gemeente niet vol te houden. Er zal een middel gezocht moeten worden, dat de andere gemeenten, die zooveel belang heb ben bij het recreatieoord Zandvoort, billijk heidshalve ook in de financieele lasten dragen, die daarvan het gevolg zijn. Werkloosheidskosten in 1935 ver boven de raming. Nog een bedrag van f 15.730.000 als gemeente- bijdrage aangevraagd. In een suppletoire begrooting over 1935 van het werkloosheidssubsidiefonds als wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend wordt nog f 15.730.000 aangevraagd voor werkloos heidsuitgaven der gemeenten. Voor de aanvankelijk op f 88.770.000 ge raamde gewone bijdragen, blijkt thans een bedrag van f 102.000.000 noodig te zijn. Het bedrag der extra bijdragen wordt na onder zoek van de begroetingen der gemeenten, die zoodanige bijdrage verzochten, nader geraamd op f 8.100.000, terwijl de bijdrage in de kos ten van controle op f 400.000 zijn te stellen. Gaat Indië zelf postzegels maken? Opzegging van het thans loopende contract in overweging. Bij de beantwoordingen van de beschou wingen van den Volksraad in eersten termijn betreffende de begrooting van het departe ment van Verkeer en Waterstaat heeft de re- geeringsgemachtigde bevestigend geantwoord op de vraag, of de regeering bereid is tot ver laging van lasten over te gaan. zoodra zij het inzicht heeft, dat het economisch leven hier door zou kunnen worden gestimuleerd. Het denkbeeld van de saneering der lands- bedrijven door middel van een fonds, dat ge vormd kan worden uit de opbrengst van ze kere middelen, als tin, opium. e.d.. boven een bepaald bedrag, zal de noodige aandacht der regeering hebben. Thans evenwel is 't niet 't geëigend moment om daarop nader in te gaan. daar toch voor- ioopig tot vorming van 'n dergeelijk fonds niet zou kunnen worden overgegaan. De Indische regeering stemt in met de meening, dat de aanmaak van postzegel waarden in Indië mogelijk is en deelt mede, dat een opzegging van de overeenkomst met Enschedé en Zonen te Haarlem tegen 1 Ja nuari 1938 thans in overweging is. EEN DOORGAANDE REEKS. Een huisvrouw berichtte ons gisteren dank baar, dat zij zooveel succes had gehad met een Groentje in Haarlem's Dagblad. En heden of morgen zal een andere huisvrouw hetzelfde doen. Van de meesten hooren wij niet, maar vaak hebben zij toch ook behoefte om eens te uiten, hoe eenvoudig, goedkoop en snel zij door een Groentje in Haarlem's Dagblad geholpen zijn. Ver over de 40.000 per jaar maken van dit beproefde middel gebruik. En ieder jaar weer stijgt het aantal. Onze bankbiljetten voor 80.2 c', gedekt. Door een vermeerdering van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank met f 4.2 millioen is het dek kingspercentage thans gestegen tot 80.2 pet. De totale edelmetaalvoorraad bedraagt f 685.7 millioen. Lijk van vermisten rentmeester gevonden. Uit de Maas bij Oyen is het lijk van den 28- jarigen rentmeester B. Bagger mans, die sinds vorige week Vrijdagavond werd vermist en van wien men vermoedde, dat hij het slacht offer van een misdrijf was geworden, opge haald. Sporen van geweld werden niet op het lichaam aangetroffen. WEER HET WISSELTRUCJE. Een winkelier aan den Zijlweg deed bij de politie aangifte, dat een dame bij hem in den winkel was gekomen om wat te koopen Zij betaalde met een bankbiljet van f 10. Toen de winkelier haar het geld terug gaf, bleek het bankbiljet spoorloos verdwenen te zijn. De winkelier was van meening. dat de dame zich het biljet weer had toegeëigend, maar deze ontkende dat en toonde hem ten bewijze den inhoud van haar portemonnaie en hand- tasch. Maar toen hij 's avonds zijn kas op maakte, bleek er toch f 10 aan te ontbreken. OVERVERMOEIDE CHAUFFEUR. In den afgeloopen nacht'te halftwee kwam een chauffeur uit Lisse aan den politiepost Amsterdamsche Vaart mededeelen, dat hij, met zijn auto rijdende op de Amst. Vaart on der de gemeente Haaiiemmerliede, door over vermoeidheid de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt, waardoor zijn wagen tegen een ijzeren mast van de natrium-verlichting botste, die daardoor defect geraakte. De po litie te Halfweg werd van het gebeurde in kennis gesteld. (De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft besloten, binnenkort een wedstrijd uit te schrijven voor de gebruikers van telmachines in het Staatsbedrijf.) Onze P. T. T., dat weet u, Is al jaren, buiten kiji, Onder alle staatsbedrijven Wel het levendigst bedrijf. Het weet telkens te verrassen Met een nieuw en frisch idee, Zooals nu met dezen wedstrijd, Dat is andre P. T. Thee. Men heeft reeds met veel te kampen Op het P. T. T. kantoor, Toch zoekt men naar andre kampen, Tusscheix de bedrijven door. Zulk een strijd met telmachines, Lijkt misschien wat ongewoon, 't Past goed bij de leiding van de Tel-egraaf en tel-efoon. En er zijn zooveel machines Bij het staatsbedrijf in tel, Dat de vi'aag opkomt: wiens telgang Is vöör alle andren snel. Er wacht straks den stoeren winnaar Of de lieve winnares, Een schoon prijsje als belooning Voor het snelle telsucces. En dan hoop ik op een hulde, Naar modern sportief model, Voor den Nederlandschen Willem (Of misschien een Willy) Tell. 'k Ben er nu al zeer benieuwd naar, Wie er op het groot terrein Van ons aller staatsbedrijven Wel het hoogst in tel zal zijn. P. GASUS. Touringcars met ondeugde lijke remmen. De motorbrigade der Haarlemsche politie heeft Dinsdagavond zes uur in de Fonteinlaan de remmen van een touringcar, waarin 21 passagiers zaten, gecontroleerd. Dit bleek wel noodig te zijn, want het gevaarte kon bij een snelheid van 35 K.M. door middel van de voetrem slechts na 44 meter tot stilstand worden gebracht. Voor de handrem bleek bij een snelheid van 32 K.M. een afstand van 60 meter noodig te zijn. De wagen moet voor herstel naar een garage. Tegen den bestuur der, een chauffeur uit Den Haag, werd proces verbaal opgemaakt. Ook vanmorgen werd zulk een vehikel aan gehouden. Die wagen had zelf een gewicht van vijf ton en er zaten 33 menschen in. Ook deze remmen bleken lang niet in orde te we zen, zoodat de wagen voor herstel naar een garage moest. De passagiers, die op weg wa ren van Amsterdam naar Den Haag, moesten uitstappen en zoo lang wachten, tot een an dere bus hen kwam halen. Voor alle zekerheid werd ook deze eerst door de politie gecontro leerd. Natuurlijk werd ook van dit geval pro- ces-verbaal opgemaakt. Het bleek eveneens een chauffeur uit Den Haag te zijn. Japansche gezant verlaat ons land. De heer Taketomi, Japansch gezant bij het Nederlandsche hof, zal Donderdag a.s. ons land verlaten. De heer Taketomi werd in 1884 te Tokio geboren en trad in 1910 in diploiratieken dienst van zijn land. In 1922 werd hij eerste secretaris bij de am bassade in Washington, vervolgens consul- generaal in San Francisco, daarna directeur van deafdeeling handelszaken van het depar tement van buitenlandsche zaken in Tokio. De heer Taketomi keerde toen naar Ame rika terug en vertegenwoordigde zijn land te Washington in 1932 als tijdelijk zaakgelastigde. In 1933 volgde zijn benoeming tot gezant in den Haag, als opvolger van den heer Saito, die ambassadeur werd in Washington. Het woord is aan.... Kotzebue Terwille van de schoonheid trouwen is hetzelfde als een landgoed koopen om de rozen. Ja, het laatste ware nog verstandiger, want de rozentijd komt jaarlijks terug. Spaansche nationalisten contra Engeland. Eens hopen wij te antwoorden (Zie ook pag. 4). SEVILLA, 19 Augustus. (Reuter.) Spre kende voor den radio-zender Sevilla heeft ge neraal Queipo de Llano verklaard, dat de bommen, die te Ronta geworpen zijn, van Britsch maaksel zijn. Hij beklaagde er zich over, dat de Canarische eilanden op 't oogen- blik van het continent zijn afgesneden, daar de Engelsche telegraaf-maatschappij de ver bindingen heeft verbroken „omdat wij als op roermakers worden beschouwd". „Als ant woord op deze houding", besloot de generaal ..vraag ik slechts, dat God eens zal toestaan dat wij kunnen antwoorden". Madrid stelt censuur in. MADRID. 19 Augustus (Reuter). De „Ga- ceta de Madi'id" publiceert een decreet, waar bij de censuur wordt ingesteld op uit het bui tenland afkomstige brieven en postpaketten, teneinde te verhinderen, dat de opstandelin gen door middel van het internationaal post verkeer de verbindingen onderhouden met sympathiseerende buitenlanders. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen voor de rebellen. LISSABON. 19 Aug. (Reuter-A.NJ?.) De correspondent van de „Diario de Lisboa", die zoo juist uit Lissabon teruggekeerd is, beweert dat te Sevilla onophoudelijk kisten aankomen met. gedemonteerde vliegtuigen uit Duitsch- land en Italië. Duitsche officieren, aldus ver klaart de correspondent, leiden piloten op. terwijl de vliegtuigen door deskundigen der fabrieken worden gemonteerd. Hij verklaart voorts, dat luchtafweerkanonnen van Duitsch fabrikaat naar het front worden gezonden. Regeering zal tegen Maxokkaansche ti-ocpen gifgas gebruiken. Te Madrid is door de radio mededeeling ge daan van het plan der regeeringstroepen om bij de komende bombardementen van strijd gassen gebruik te maken. De regeerings- strijdkrachten. zoo werd medegedeeld, zullen tegen de Marokkaansche inboorlingen en le gionnaires gifgas gebruiken en tegen de op standige soldaten en fascistische vrijwilli gers traangas. Burgos meldt overwinning op de regeeringstroepen. BURGOS. 19 Aug. (Reuter). Het hoofd kwartier der nationalisten meldt, dat aan het Est remad ura - f ront opnieuw een aantal dorpen zijn bezet, en dat 20.000 geweren op de regeeringstroepen. die zich op het oogen- blik op de vlucht bevinden, veroverd zijn. In de provincie Segovia is een republikeinsch vliegtuig neergeschoten. In Guipuzcoa zetten de opstandelingen den opmarsch voort. In Navarre is een colonne voor de poorten van Irun aangekomen. BIJ HET WERK DOODGEBLEVEN. Dinsdagmiddag twee uur werd de 64-jarige G. K. uit Lisse, ambtenaar bij de Rijkstele foon, tijdens werkzaamheden in de Zuider straat alhier plotseling onwel en overleed even later aan hartverlamming. Het lijk werd per ziekenauto naar het Diaconessenhuis ver voerd. Te München wordt, naar men weet, een Schaak-Olympiade gehouden. Ook Nederland neemt aan deze wedstrijden met een ploeg deel. De burgeroorlog in Spanje: de opperbevel hebber der roode troepen afgetreden? Dag. 4 De regeering beantwoordt de vragen inzake den verkoop van K. L .M. vliegtuigen aan Engeland. pag. 3 Te Utrecht is prof. dr. A. A. Nijland, bekend astronoom, overleden. pag. 3 De zon heeft Zandvoort in den steek gelaten. pag. 1 Euwe blijft door een overwinning op Tarta- kower te Nottingham aan den kop. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Parijschen correspondent: Xavier de Bourbon Parme. pag. 4 Van den Abeelen: Transatlantisch luchtver keer. J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. Nu de vlam gedoofd is. Schaakrubriek. I pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7. pag. 9 pag 3 pag 6

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1