H.D.* Doodslag te IJmuiden voor de rechtbank. VRIJ DAG 21 AUGUSTUS 1936 H A A' RUK M'S D A G B E A D 8 Haarlem's Radio-distributie bedrijf geopend. K^oor Wethouder A. G. Boes. Sfrooibiljettenvlucht en Carillonconcert. Gistermiddag 3s het bedrijf van de Haarlemsche Radiodistributie offi cieel in gebruik gesteld door wethou der A. G. Boes. De zalen van het gebouw aan de Nieuwe Gracht 5, waar het hoofdstation van de Ra diocentrale gevestigd is, waren geheel gevuld met autoriteiten en belanghebbenden uit het radiobedrijf. toen de heer J. van den Berg, lid van de directie, de ton eenkomst open de. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op den waarnemend burgemeester, wet houder W. Roodenburg, wethouder A. G. Boes, den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck. den secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken j'hr. dr. J. C Mollerus, het hoofd van het telefoon district Haarlem, den heer T. L. M. W. de Winter en zijn voorganger, den heer J. Boer Ir. Philips uit Eindhoven en vele anderen. De heer J. v. d. Berg bracht dank aan het gemeentebestuur en den Raad voor de pret tige medewerking, bij de omvangrijke inrich tingswerkzaamheden ondervonden. In het bijzonder roemde hij de samenwerking met den heer H. Meeusen, chef van de 7de af- deeling ten Stadhuize en met het Staatsbe drijf der P.T.T. Het personeel, dat meerendeels bestaat uit jonge, enthousiaste mensohen, heeft zijn uiterste best gedaan. Ook de samenwerking met de leveranciers heeft niets te wenschen over gelaten. Last, not least, vermeldde de heer v. d. Berg den moreelen steun, die de Haarlemmers geboden hebben, die reeds een aansluiting aan het nog provisorische ra- diodisfcributienet genomen hebben. Hierna was het woord aan den heer T. L. M. W. de Winter, hoofd van het telefoon district Haarlem, die zijn gelukwensahen aan de jonge instelling aanbood. Zooals men weet is de taak van P.T.T. bij de radiodistri butie in de eerste plaats controleerend aldus spr. Maar bovendien heeft het Staatsbedrijf de mogelijkheid geschapen, directe lijnver bindingen met de omroepstudio's te verkrij gen. Over het geheele land is thans een soort ..rr.uzieknc-t" gevormd ten behoeve der Radio dis! yibutiebedrij'ven. Speciaal ir. Haarlem Is de samenwerking met de Radiocentrale zeer nauw en aan genaam geweest, zoo besloot de heer De Winter. Wethouder A G Boes plaatste zich vervol gens op het spreekgestoelte, teneinde de offi- cieele opening te verrichten. Spr. ging eerst de ontwikkelingsgeschiedenis van de Haar lemsche Radiodistributie ria. Hij verklaarde daarbij, dat de voorbereiding van deze schoone en nuttige instelling henn een ge noegen was geweest. Na het onderzoek, dat ir. Hofman uit 's-Hertogenbosoh op verzoek van de gemeenfe had ingesteld, wenschte de gemeente de zaak niet ter hand te nemen en is de exploitatie gegund aan de zeven concessionarissen, die thans nog steeds samenweiiken. Het jonge bedriif biedt werk aan ongeveer 40 mensohen. De aanleg van het net bood. be houdens de piotesten van enkele huiseige naars. geen bijzondere moeilijkheden. Het gemeentebestuur is de vergunninghouders dan ook zeer erkentelijk. Maar de hoofdpersonen bij deze heuglijke gebeurtenis zijn 'toch wel de aangeslotenen aan het distributienet, aldus de wethouder. Zij kunnen niet gemist worden. Hun aantal bedraagt thans 2000, maar spr. had ge gronde hoop, dat dit binnen 2 jaar tot 6000 zou zijn gestegen, terwijl een getal van ïn.ooo in de toekomst geenszins tot de onmo gelijkheden behoort. Met het uiten van den wensoh, dat de radiodistributie in vele gezinnen ontwikkeling en ontspanning ernst en vreugde moge brengen, verklaarde wethouder Boes het bedrijf officieel voor geopend. Nadat het Wilhelmus, op gramofoonplaten ten gehoore gebracht, door de aanwezigen staande was toegehoord, sprak nog na mens het personeel mej. M. v. d. Linden, die een geschenk aanbood, evenals de heer H. Eijskoot namens de chefs van de radiocen trales. g Inmiddels was boven de stad een vliegtuig verschenen, dat in grooten getale strooibil jetten uitwierp, die ijverig door de Haar lemmers verzameld werden, daar men de kans had op een gratis aansluiting aan de Radiostributie en tevens op een fraaie luid spreker. Des avonds om 7 uur was een buitenge wone attractie gearrangeerd. Door de techni sche hulpmiddelen van de Radiocentrale was het mogelijk van den Stadhuistoren een beiaardconcert, verzorgd door binnen- en buitenlandsche beiaardiers, te geven, hoewel ons Raadhuis geen carillon bezit! Toch hebben velen op de Groote Markt het klokkenspel beluisterd. Al was het goed te hooren, dat er gramafoonplaten in het spel waren, het was een aardig denkbeeld van de Radiocentrale de klokkeklanken thans eens uit onzen Stadhuistoren te laten komen. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat de aangeslotenen aan het distributienet de ope ningsplechtigheid des middags via hun radio hebben kunnen volgen. De nieuwe instelling heeft zich door al deze attracties reeds dadelijk populair gemaakt in Haarlem. VACANTIEBEZIGHEDEN. Zelden zal het Rembrandt Theater een aan dachtiger publiek binnen zijn muren gehad hebben dan Donderdagmorgen. De heer Bak ker had namelijk de deelnemers aan Vacantie- bezigheden uitgenoodigd voor een filmvoor stelling. Wat hebben de kleintjes genoten! De daverende lachsalvo's, die door de zaal weerklonken tijdens de vertooning van een geestige, gekleurde teekenfilm, de aandach tige stilte tijdens de hoofdfilm, zijn de be wijzen, dat de kinderen het gebodene zeer op prijs stelden en dat ze intens genoten. Aan 't slot der voorstelling" bracht de heer E. Geerts Wzn. namens de kinderen en na mens de vereeniging dan ook in hartelijke woorden dank aan den heer Bakker voor diens zeer op prijs gestelde bereidwilligheid Zijn mededeeling, dat de firma Droste voor elk kind een Florareep beschikbaar gesteld had, werd met gejuich ontvangen en dus op prijs gesteld. Nadat 'ook een woord van dank gebracht was aan leidsters en leiders voor hun moeilijke taak. werd In lange rij afge marcheerd naar het sportterrein aan de Kleverlaan, om daar verder met spel en sport bezig gehouden te worden. Wethouder A. G. Boes stelt de Haarlemsche Radiodistributie offi cieel in gebruik. Links de directeur van het bedrijf, de heer A. Fibbe. Feestavond voor den vrede. Een geslaagde bijeenkomst. Nauwer contact tusschen de jeugd der landen. Velen waren Donderdagavond naar „Dreef- zicht" gekomen, om den feestavond bij te wonen van de vereeniging voor internationale vriendschap en wereldvrede. Toen de voor zitter de heer H. Hos den avond dan ook opende, was de groote zaal geheel met belang stellenden gevuld. Gesproken werd er slechts weinig. De Bondsvoorzitter, de heer J. Niemann, gaf een korte uiteenzetting van het doel van de ver eeniging, welk doel hij formuleerde als het doen ontstaan van een vriendschappelijke verhouding tusschen alle menschen, met waardeering voor elkanders ideeën en idealen en hiermede een blij venden toestand te schep pen, waarin vreedzaam overleg van nationale en internationale problemen mogelijk is. Als middelen waarmede dit doel bereikt kan worden, noemde spreker o.a. het bevorderen van het bezoeken van het buitenland door Nederlandsche jongelui en omgekeerd, alle an dere wijzen van gedachtenuitwisselmg. Later op den avond sprak de Fransche con sul, de heer J. H. Sauveur. niet als officieel vertegenwoordiger, doch als sympathiseerend mensch. Namens de Engelsche zustervereeniging sprak de heer Jim Grime enkele hartelijke woorden. Het verdere deel van den avond werd op al lergezelligste wijze doorgebracht. Een aantal jonge solisten werkten mede aan het uitge breide programma. Wanneer wij hen noemen naar de volgorde van het programma, dan valt in de eerste plaats te vermelden het optreden van Lien Comelissens, een jeugdige alt, die het bonds lied zong. benevens eenige andere liederen. Het hartelijke applaus, dat haar beloonde gaf duidelijk weer, hoezeer men dit op prijs stel de. The Croaking Nightingales, vier jongelui, imiteerden op zeer verdienstelijke wijze de Mills Brothers. In het bijzonder willen wij hier even aan dacht schenken aan het optreden van Elly Wagemaker, een jonge pianiste, die eigen jazz-composities voordroeg. Een avond als deze is niet de geschiktste plaats en een ver slag als dit niet in de eerste plaats bestemd om een zilver licht te werpen op de kwaliteiten van haar composities. Wij willen in dit ver band dan ook de opmerking van een musicus over het ten gehoore gebrachte herhalen, die sprak van ..een opmerkelijke oorspronkelijk heid en een frissche ongereptheid, die weinig voorkomen en veel aandacht verdienen." Verder vallen nog te noemen Ans Hester- mans. die een „strijddans" danste, F. Funke Kiipper, een buitengewoon aardige snelteeke- naar, een rumba, die gedanst werd door het danspaar Douglas Broers, het optreden van het guitaarorkest „De Rimboe Tam-Tammeio" een Hongaarsche dans van Szilard Juliska en het optreden van den buikspreker of Ventrilo quist Jackie. Het behoeft geen betoog, dat deze avond een volledig succes werd voor de organiseerende vereeniging. doch ook voor de vele medewer kers. o.a. uit de Hongaarsche, Engelsche en Oostenrijksche Vereen, en de Indische Club. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllffl VERTELLING Een herinnering. Wij, leden van het coöperatief gezin, ge naamd de Coo. zaten met ons vijven genoeg lijk bijeen en babbelden over de gebeurtenis sen van den dag. 't Was in Juni 1918, in den tijd van voedselschaarschte en van groote duurte. De thee, die wij gebruikten, leek meer op kamillen, dan op de gezegende blaadjes, die wij nu argeloos in den trekpot doen en waar- deerend drinken: doch alles went en zoo ook de smakelooze thee, het kleffe oorlogsbrood, het gemis aan vleesch en allerlei lekkernij, be halve dan die eene chocoladereep per per soon, wekelijks op ons bonboekje verkrijgbaar. Enfin, wij dronken dan met elkander thee, en de gezelligheid was groot in de huiskamer van de Coo, waar de respectieve leden, vier jonge, wei-kende vrouwen en ik, de huisvrouw, bij een zaten. Het gesprek liep over de geijkte onderwerpen, dus over den afscliuwelijken, ellendigen, nooit eindigenden oorlog, over de voedselschaarschte en de duurte. Ik had dien dag juist gehoord, hoe bij één mijner kennis sen in 't vroege voorjaar des avonds tijdens hare kortstondige afwezigheid een nieuwe, kostbare Axminster looper van de trap was verdwenen. Op hare ontstelde vraag of noch haar man in de huiskamer noch haar dienste bode in de keuken dan iets gemerkt hadden, meende het dienstmeisje wel wat gestommel gehoord te hebben, doch verondersteld, dat mijnheer zoo hardhandig met de kachel bezig was, terwijl de heer des huizes had gemeend, dat het meisje met de roeden bezig was, zoo- GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Actentasch met inhoud; v. d. Linden, Jan Haringstraat 19. Broche: Avis, Kinderhuissingel 122. Duif. Hofstra, Ooievaar straat 21. Duimstok en dop van auto: Polak, Luzacstraat 8. Etui, mh. foto's: Korenstra, Lange Wijngaardstraat 19rd. Fototoestel: Cival, Lange Lakenstraat 5rd. Armband horloge: Claudius, Obistr. 48. Hond: Poelman, Korte Hofstraat 2; Willemse, de Clercqstraat 161; en Roosen, Gr. Houtstraat 161 boven. Mantel: Kol, Kleine Houtweg 13. Moer van wagen: v. d. Schaar, Kamperstraat 15. Hon den penning: Balendong. Sophiastraat 27. Rij wielplaatje: Fioole, Weverstraat 4. Honden- riem; Everts. Hofdijkstraat 32. Tasch: Rohling, Zoetestraat 15rd. en Kiosk, Tempeliersstraat. Tompouce: Politiebureau Smedestraat. ,,Een door drank ondermijnde geestelijk oneven wichtige! U neemt geen stoffer en blik als U een stofzuiger kunt krij- gert. Maar sta dan ook niet te ploeteren aan de wasch- tobbe als 1. 2. 3. de wasch veel mooier en voorzich tiger kan doen Gebruikt Uw tijd voor andere dingen. Een pak 1. 2.3. van 18 ct. spaart Uw goed en Uw krachten. Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) dat beiden er verder geen aandacht aan had den geschonken en de dief verdwenen was met al de roeden en den mooien traplooper, waarnaar zij jaren verlangd had na tot dus verre slechts in 't bezit van een cocoslooper te zijn geweest. Tapijtstoffen en dergelijke hadden in dien tijd groote waarde en ieder onzer wist iets te vertellen van het verdwijnen van matten, jassen, 'n gewicht van de klok en barometers uit de gang, zelfs van een tafelkleed uit een kamer aan de straat,, waar het raam had open gestaan. Speelden deze verhalen een rol in ons nachtelijk avontuur? Aan 't eind van den avond zochten wij onze slaapkamers op en weldra heerschte er duis ternis en stilte in 't huis. Plotseling te middernacht een luid geblaf van onzen waakzamen Welsh-terrier, die in zijn mand, naast mijn slaapkamer op 't por taal, lag. Een angstige stem riep uit de kamer te genover de mijne: „Wat is dat mevrouw?" „Onraad, Mies". „Mag ik bij u komen? en daar kwam zij en ook Nell, wier slaapkamer vlak bij de trap naar beneden lag en die ge hoord had, hoe Daisy, de hond, achter iemand de trap afholde. Daar zaten wij, drie angstige vrouwen, ze ker meenende, dat één of meer inbrekers ons huis waren ingesloopen. „Gooi uw lampetkan uit 't raam op het terrasje, dan worden de buren wakker." „Neen, dat vind ik zonde van mijn mooie waschstel, mijn glas dan maar". Zacht rinkelend, de stilte van den mooien zomernacht haast niet verbrekend, vielen de glasscherven op de steenen. Stilte, doodsche stilte en nergens aan den overkant der huizen een enkel lichtje. Wij moeten Anna en Wim waarschuwen (Wim was mijn twintigjarige zoon, student in Delft en met vacantie thuis). Laat Ellie en het Officier van Justitie eischt 4^ jaar. Verdediger pleit voor straf, „evenredig aan de gevolgen van de daad." Donderdagmiddag berechtte de Rechtbank te Haarlem den dader van den aanslag in IJmuiden, welke in Juni heeft plaats gehad. Men zal zich herinneren dat een bewoner van IJmuiden, machinist van beroep, op den 17den Juni met een revolver heeft geschoten op de vrouw van zijn zwager, waarna hij ook nog getracht had het wapen af te schieten tegen een buurman. De Officier van Justitie eischte iVz jaar. Er waren in deze zaak zes getuigen en drie deskundigen gedagvaard. Allereerst werd ge hoord de medicus, die de wond had behan deld. Toen deze getuige de wond onder oogen had gekregen, was deze, dit bleek uit het ver hoor, reeds uitgewasschen en verzorgd. De president: „Dus U kon geen spoor van kruitslijm meer ontdekken". Neen, niets. Deze getuige, dr. Rutten uit IJmuiden, had opzij aan het hoofd van het slachtoffer, dat op wonderbaarlijke wijze aan den dood was ontkomen, een wond aangetroffen van onge veer zes centimeter lengte. De verdediger, Mr. B. W. Stomps: „Was die wond volkomen horizontaal?" Hierop las dr. Rutten de aanteekening voor, die hij nog dien- zelfden dag had gemaakt. Het bleek, dat de wond horizontaal was geweest. Hierop werden achtereenvolgens de getuigen en de andere twee deskundigen gehoord. De vrouw, op wie het schot was gelost, deel de de toedracht van de zaak grootendeels mede. Verdachte was getrouwd geweest met de zuster van haar (getuige) man. Deze vrouw had eenigen tijd geleden zichzelf van het leven beroofd waarbij zij twee dochters uit een vroeger huwelijk achter had gelaten. Toen hun moeder overleden was, hadden de beide meisjes de woning van verdachte ver laten. Op den bewusten dag was getuige ge waarschuwd, dat verdachte voor zijn huis stond te praten met een der beide meisjes, een nichtje dus van getuige. Zij was daarop omgeloopen en had het meisje aangemaand door te loopen en zich niet met verdachte in te laten. Doch verdachte had het meisje ge zegd dat hij brieven bezat van haar moeder, welke hij haar wilde geven. Getuige had daarop aan het meisje gezegd, dat zij niet met verdachte naar boven moest gaan. President: „Was daar reden voor". Getuige: ,,Ja! Er was al eens meer sprake van geweest, dat hij het meisje lastig had ge vallen." Verdachte was toen in woede ontstoken naar boven gerend. Daar had hij een revolver gegrepen en in zijn zak gestoken, had een pakje brieven genomen en was naar beneden gesneld. Doch. gelijk later bleek, toen hij be neden was aangekomen, had hij een opmerking van getuige opgevangen in den geest van je neemt niets van hem aan hoor. Hierop was zijn woede in zulk een razernij overge slagen dat hij de revolver gegrepen en op de vrouw geschoten had. Rakelings had de kogel getuiges hoofd gemist en slechts een lichte schaafwond veroorzaakt. Hierop was verdach te naar boven gesneld, eenige oogenblikken later, was hij weer beneden gekomen. Echter was de vrouw toen naar haar huis gevlucht over het erf van verdachte en het daar aan grenzende erf van haar eigen huis. De man was haar toen achterna gesneld en had ge tracht de keuken binnen te dringen. Dit was hem echter mislukt door het kordaat optre den van een buurman, die zich bij i de ver volgde bevond. Toen verdachte dezen man op zijn weg vond, en deze geen gevolg gaf aan zijn eisch, de keukendeur te openen, had hij ook op hem geschoten. Het schot had echter ge ketst. Voor de tweede maal binnen dit korte tijdsbestek was op wonderbaarlijke wijze iemand aan den dood ontsnapt. De achtergrond. Doch wat was de achtergrond van dit alles. Dat bleek uit het langdurige en grondige ver hoor van getuigen. Het bleek reeds uit de te rughoudende verklaringen van de vrouw, op wie verdachte geschoten had. De officier ver meldde deze terughoudenheid van de getui gen-belanghebbenden in deze zaak zelf in zijn requisitoir en concludeerde eruit, dat er meer achter deze vreeselijke uitbarsting heeft ge zeten. dan op het eerste oog zichtbaar is. „Uit de verklaringen van de eerste getuige, dienstmeisje maar rustig slapen. Om nu de beide eerstgenoemden te waarschuwen, moest men nog twee trappen bestijgen. Mies ver klaarde zich bereid en als een hinde wipte ze mijn kamer uit en de trap op. Nel trok over haar loshangend pyjama pakje, uit decensie, een manteltje van mij aan dat haar, die wel een hoofd langer wa§ dan ik potsierlijk staat, wat Mies dan ook la ter de uitdrukking ontlokte: „Nell, je ziet er uit als een pétroleuse." Eenige oogenblikken later traden ook Anna en Wim bij mij binnen, die 't beiden onzinnig vonden aan inbrekers te denken. „Maar waar is Daisy dan? ik hoor hem zelfs niet meer. God, als ze hem maar niet doodge slagen hebben. Onze angst werkte aanstekelijk. De rustige, zakelijke Anna en de eenige manlijke huis genoot begonnen het denkbeeld toch ook niet meer zoo volkomen absurd te vinden. „Wij kunnen hier niet den heelen nacht blijven zitten, we moeten naar beneden meende ik! En daar gingen wij in optocht; ik wilde persé voorop de trap af met in de hand een kleerhanger als wapen. Duisternis en stilte. In de suite niets. In de zijkamer een wijd open deur naar den tuin en Daisy, die ons rustig tegemoet kwam. Nu begreep ik alles. Wij hadden op den mooien zomeravond ver zuimd, die deur te sluiten, een kat moet naar binnen gekomen en de trap opgegaan zijn. Daisy, groote kattenhater als hij was, moet hals over kop blaffend uit zijne mand zijn gesprongen, de kat achterna, samen de trap afhollend en rollend, wat Nell gehoord had. Gerust nu, zochten wij allen onze slaapka mers op. Was het wonder, dat een schaterlach op klonk bij iedere binnenkomende aan de ont- I bijttafel? J. OLIVIER—KOCH. I uit de verklaringen ook van verdachte zelf, aldus de officier, blijkt, dat verdachte heeft gehandeld in een verblinding van woede. En wij staan hier dan ook bij de dramatische uitbarsting van een gegroeide familieveete De getuigen zijn hierover opvallend terug houdend. Immers, waar de huizen zoo dicht op elkaar staan, waar de erven aan elkaar gren zen, is het niet aan te nemen dat deze men schen niet meer punten van wrijving hadden. Doch als wij besluiten, dat dit een oude veete was, dan ligt de conclusie voor de hand, dat verdachte het opzet hacl, deze vrouw te dooden." Verdachte is, volgens de getuigenverklarin gen, een moeilijk mensch, De dood van zijn vrouw is door de familie en buurt in verband gebracht met het feit, dat hij haar eens zou hebben mishandeld en dat hij in het algemeen opvliegend van aard was. Doch daar staat de verklaring van de dochter der vrouw tegenover, die zegt dat het huwelijk tusschen haar moe der en verdachte niet slecht was. Dan vertelt verdachte zelf. Hoe men hem steeds heeft belasterd, hoe deze vrouw (de aangevallene) zich gedrongen heeft tusschen hem en zijn stiefkinderen. Want toen zijn vrouw begraven was, heeft zij nog twee dagen zijn huishouden gedaan. En toen zij Zater dags wegging, greep zij zijn arm en zei: Nou vader, tot Maandag. Maar Maandags stond ze bij haar tante in de poort en huilde. Toen hoorde ik haar zeg gen: Ik kan vader niet in den steek laten! Maar ze is niet meer gekomen." Toen zij stonden te praten, was de tante van het meisje heelemaal omgeloopen om haar te waarschuwen voor verdachte (getuigen- verkl.) Dit aan het einde van een periode van laster en beleediging had hem in woede doen ontsteken. Hij was naar boven gerend, had het wapen gegrepen en was weer terugge keerd. „Ik was blind van woede". „Wij staan hier", zoo sprak ongeveer de offi cier van Justitie, „bij het slot van een vreese- lijk drama. Een drama, waarvan de gevolgen erger, veel erger hadden kunnen zijn en wij moeten dankbaar zijn voor den gelukkigen afloop. Wij hebben hier te doen met een soort amok, een toestand van volkomen razernij, waarbij de buurman, die geheel buiten de veete stond, bijna het slachtoffer was ge worden, alleen dank zij het feit, dat hij ver dachte in den weg stond. Verdachte is geen misdadiger. Wij willen even wijzen op de geschiedenis met zijn hond. Toen hij op zijn schoonzuster geschoten had. is hij naar boven gesneld. Daar heeft hij zijn hond, waaraan hij zoo gehecht was, doodgeschoten. Niet omdat hij zijn woede moest koelen, maar omdat hij wist dat hij gearresteerd zou worden en niet wilde, dat het dier ging zwer ven. Doch deze verdachte is 'n ongeremde. Zelfs hier staat hij klaar, om onder tranen soms, doch steeds uiterst nerveus, zijn daad toe te lichten. Wij mogen aannemen, dat de drank zijn gestel heeft ondermijnd, doch moeten, daarbij dan erkennen, dat hij geworden is tot een gevaar voor de samenleving. Niet in de eerste plaats als bestraffing, doch als veilig heid moet deze man voor langen tijd worden verwijderd. Ik moet dan ook verzoeken, hem te veroordeelen tot een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden". Pleidooi. „Waar de officier van Justitie wijst op de wonderlijke wijze, waarop dit vreeselijke drama een zoo goede afloop had", aldus Mr. Stomps, „kan ik mij bij hem aansluiten. Een geheel andere kwestie is echter, of het ten laste ge legde identiek is met datgene, dat de officier hier met bewijzen heeft gestaafd. Gedurende dit onderzoek zoowel als in de tenlastelegging is voortdurend op het „voor nemen" gewezen en op het „opzettelijke" van de daad. Doch de tweede tenlastelegging noemt het gepleegde misdrijf „poging tot doodslag", waarbij iedere gedachte aan opzettelijkheid wegvalt En inderdaad, wij zullen nooit uit de aangevoerde bewijzen de opzet kunnen af leiden. Daarom meen ik, dat wat het tweede ten laste gelegde betreft, vrijspraak in ernstige overweging moet worden genomen. Voor het eerste feit van de telastelegging meen ik met u, dat de poging tot doodslag wel vast staat. Doch moeten wij hierbij met meer aandacht schenken aan de voorgeschiedenis? Wat is er voor ongunstigs bekend van den verdacht? Eens heeft hij zijn vrouw mishan deld, doch zelfs in dat geval mogen wij de mogelijkheid van een ongeluk niet uitsluiten. Hijzelf geeft daarvan tenminste een niet on geloofwaardige verklaring. De dochter van verdachte's overleden vrouw heeft verklaard, dat het huwelijk tusschen haar moeder en verdachte niet slecht was. Dan komt haar dood, waarvan wij de oor zaak niet weten en nooit zuilen vernemen. Dan stelt zich de geheele familie, de geheele buurt tegenover deze man. Wij hebben dit immers zelf vernomen van de getuigen! Wat weten wij van de sfeer van vijandschap, van de ondragelijk spanning om verdachte heen. Wij weten slechts, dat toen zijn schoonzuster op dien vreeselijken dag tegen zijn stiefdochter zei, dat zij zich niet met hem moest bemoeien en later, dat zij niets van verdachte aan moest nemen, hij in vlaag van woede ge tracht heeft, deze spanning te breken, zich van deze druk te bevrijden. En tegen dezen man zou vier en een half jaar gevangenisstraf worden uitgesproken? Liever zou ik van u vragen, dezen verdachte te veroordeelen tot een straf, evenredig met de gevolgen van zijn daad. VOLKSTUINTJES. De commissie uit de drie Volkstuinvereni gingen te Haarlem (nl. „Eigen Tuin" en „Ons Buiten" aan den Zomerweg, en ..Zonder Wer ken Niets" aan de Jan Gij zen vaart) heeft een collectieve tentoonstelling georganiseerd, die zal worden gehouden van al wat groeit en bloeit (met uitzondering van glascultuur) op hun tuincomplexen op 22 en 23 Aug. a.s. Door het Algemeen Verbond van Volkstuinders in Nederland is een zilveren legpenning be schikbaar gesteld. Een jury uit leden van de afdeeling Haar lem van de Maatschappij Tuinbouw en Plant- kiinde zal alle drie tentoonstellingen beoor deel en. DR. J .J. LIJNST ZWIKKER HOOGLEERAAR TE LEIDEN. Bij Kon. Besluit van 15 Augustus 1936 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de rijksuni versiteit te Leiden om onderwijs te geven in de artsenijbereidkunde met inbegrip van de pharmaceutische chemie alsmede in de ver- giftleer dr. J. J. Lijnst Zwikker, gemeente apotheker te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10