De burgeroorlog in Spanje. Notities van een Crieksche reis. Thijs IJs als bestrijder der reuzen VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 H A A R tl EWS DAGEEA'D De strijd in de Sierra de Guadarrama. Duitschland richt een waarschuwing aan den Commandant van de Spaansche regeeringsvloot. De minister van Oorlog heeft gisteren ver klaard, dat de regeeringstroepen met succes de opstandelingenstellingen hebben aange vallen in de Sierra de Guadarrama. Een re bellen colonne werd volkomen vernietigd en een belangrijke oorlogsbuit viel den regee ringstroepen in handen. Bij navalperal heeft de colonne van Mangada den gisteren be gonnen aanval voortgezet. De minister voegde hieraan toe. dat de vijand op de vlucht gedreven was en vracht auto's en oorlogstuig had achtergelaten. De omgeving van Navalperal is thans volkomen gezuiverd. Tenslotte zeide de minister: ,.Ik moet er op wijzen, dat in geheel Spanje de doeleinden van het oppercommando bereikt zijn. Wat de rest betreft, zal ik niets zeggen, daar dat noch oppertuun noch discreet zou zijn. Wat 't front van de Sierra betreft, was het wacht woord: De vijand beletten te passeeren. Dit doel is bereikt. De opstandelingen zijn niet gepasseerd en zullen niet passeeren. Wat meer is, van vandaag af beginnen zij terug te trekken. Opstandelingenschip ernstig be schadigd. Van geloofwaardige zijde wordt vernomen, aldus Reuter dat de kruiser „Almirante Cervera", welke zich bij de opstandelingen heeft aangesloten, bij vergissing de haven van Gijon is binnengevaren. Zoodra men op het schip merkte, dat Gijon niet in handen van opstandelingen was. maakte men snel rechtsomkeert en stoomde naar het westen in de richting van de havens van het door de opstandelingen bezette Galicië. Het schip maakte zware slagzij en de artillerie was tot zwijgen gebracht door de kanonnen van het fort San Marcos bij San Sebastian. Verder meldt het blad .El Socialista" dat Franco be slot er heeft admiraal Gamez te ontheffen van zijn post van commandant van de vlootbasis dor opstandelingen te Cadix en te vervan gen door admiraal Luid de Atzuri. Wat de nationalisten melden. De zender van La Coruna deelt mede, dat 9000 man in het veld gebracht zijn voor den aanval op de linie Irun—San Sebastian. Het afsnijden van San Sebastian is in westelijke richting reeds gelukt, aldus het D.N.B. De troepen van generaal Franco, zoo wordt verder medegedeeld, hebben Acidona bij Ma laga ingenomen. In Asturië hebben de mijn werkers een aanval getracht te plegen op Oviedo, doch deze is volkomen mislukt. De troepen der opstandelngen sloegen de aan vallers met zware verliezen af. Het Madrileensche bericht, dat Granada zich heeft overgegeven, wordt- wederom te gengesproken. In Badajóz hebben de op standelingen een munitieopslagplaats gevon den met 40.000 geweren van het nieuwste model. De zender van Palma de Majorca seint, dat door drie schepen van de regeering een aan val is gedaan op de haven en de stad. Deze aanval is mislukt en de aanvallers zijn ver nietigd. Zij lieten 1000 dooden achter. De sche pen zijn gevlucht en in de richting van Barcelona weggevaren. Uit Valladolid komt- het bericht, dat de op standelingen er daar in geslaagd zijn drie vliegtuigen der regeering, nl. twee driemoto- rige bombardementsvliegtuigen en een jacht- toestel te dwingen te landen. De toestellen werden na hersteld te zijn bij de opstandige luchtstrijdkrachten ingedeeld.. Sevilla meldt, dat de troepentransporten van Marokko naar Zuid-Span je regelmatig met, zes driemotorige vliegtuigen dagelijks wordt voortgezet. Drie leiders der Rif-Kabylen gefusilleerd. De ..Petit Parisien" publiceert het volgende telegram uit Tanger: Op bevel van generaal Franco werden drie aanvoerders der Rif-Kabylen zonder opgave van redenen gefusilleerd. Deze terechtstellin gen hebben zonder twijfel plaats gevonden om indruk op de inboorlingen te maken. Op bevel der militairen te Tetoean werden twee ca ids in de streek van Djeballas van de Beni- Ahmed en Beni-Hassam stammen gefusil leerd. Pacha Remiki is door den krijgsraad te Tetoean tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De nationalistische leider te Te toean, Mohamed Benani is tengevolge van de hem toegebrachte stokslagen overleden. Uit deze feiten, aldus het telegram, blijkt de groote ontevredenheid van alle inboorlingen- stammen in de Spaansche zone van Marokko. De toestand in het Noorden. Aan het front van Irun heeft Donderdag naar uit Hendaye wordt gemeld, nog een ern stig gevecht plaats gehad. De voorposten wis selden enkele schoten. De oorlogsbodems van de opstandelingen werden niet gezien en fort Guadelupe is nog steeds in handen van de regeering. Vele vluchtelingen uit Irun en San Sebastian, meest vrouwen en kinderen, die de grens over waren getrokken, zijn weer naar hun haardsteden teruggekeerd. Eenige hon derden volksfronters uit Asturië en Catalo- nië zijn ter versterking te Irun aangekomen. Arrestaties te San Sebastian. Te San Sebastian is volgens Reuter, gene raal Muslera, die deel uitmaakte van het di rectorium van Primo de Rivera, gearresteerd, alsmede luitenant-kolonel Badelga. De beide officieren werden ontdekt in een huis, waar zij zich reeds een maand verborgen hielden. Uit Valladolid wordt vernomen, dat de gou verneur van Segovia, Ciges Aparicio, gefusil leerd zou zijn. Aparicio was vroeger gouver neur van Las Palmas en van Santander. De „Frente Popular", die het bericht publiceert, maakt evenwel eenige reserves omtrent de waarheid. De „Frente Popular" deelt verder mede, dat nabij Avila de opstandelingen terug zijn ge slagen. Zij lieten 300 dooden, 5 kanonnen en den munitietrein van 'n batterij veldartillerie op het slagveld achter. Het incident met de „Kamerun" De bevelhebber van de Dultsche liniesche pen, die de leiding heeft over de ter assisten tie naar de Spaansche waterer rezonden Duitsche zeestrijdkrachten, heof den commandant van de Spaansch -"erings- vloot op grond van het optreden jegens, het Duitsche s.s. „Kamerun" het volgende tele gram gezonden: „Nadat zoojuist eerst de rechtsinbreuk je gens „Sevilla" is bijgelegd, heeft de kruiser „Libertad" Donderdagmiddag het s.s. „Ka merun" buiten de Spaansche territoriale wa teren op-vrije zee beschoten en door gewapen de soldaten doen onderzoeken Deze hou ding tegenover een Duitsch stoomschip is een misdaad tegen het recht van de vrije scheep vaart in open zee. Ik ben niet van zins derge lijke daden van geweld te dulden. Ik heb mijn zeestrijdkrachten instructie gegeven tegen iedere ongerechtvaardigde daad van geweld uwer schepen niet geweld op te treden." In dit verband wordt nog uit Berlijn mede gedeeld, dat de bevelhebber van de marine, admiraal generaal Raeder per speciaal vlieg tuig van Berlijn naar Berchtesgaden is vertrok ken, waar Hitier verblijf houdt. Graaf Coudenhove Kalergi wil bemiddelen. Graaf Coudenhove Kalergi. de voorzitter van de Pan-Europeesche Unie, heeft een be middelingsvoorstel gericht tot de leiders dei- beide in Spanje strijdende partijen. Azana. Giral en Mola en Cabanellas. Hij stelt voor onmiddellijk een wapenstilstand af te kon digen teneinde onderhandelingen te openen. Vereenigde Staten zullen niet bemiddelen. Reuter meldt uit Washington, dat de regee ring van de Vereenigde Staten haar leedwezen er. over heeft uitgesproken, niet te kunnen treden in het voorstel van Uruguay, om be middelend op te treden in den Spaanschen bur geroorlog Gisteren is een officieele nota van de regeering te Washington aan de regeering van Uruguay overhandigd. Het departement van buitenlandsche zaken herinnert in deze nota aan de traditioneele politiek van de Vereenigde Staten, om zich buiten Europeesche conflicten te houden en voegt hieraan toe, dat, hoewel bemiddeling uitermate wenschelijk is, de openbare meening in de Vereenigde Staten zich hier ten sterkste tegen verzet. Alvorens deze nota op te stellen heeft het departement van buitenlandsche za ken de regeeringen van Argentinië, Brazilië en Chili geraadpleegd, die zich eveneens tegen bemiddeling uitspraken. Belrêië. Vier spionnen gearresteerd. De gendarmerie heeft te La Calamine, naar Reuter meldt een viertal personen, drie man nen en een vrouw, gearresteerd in verband met een spionnagekwestie. De autoriteiten be waren de grootste stilzwijgendheid omtrent de kwestie. Men verwacht binnenkort andere arrestaties. Clijna. Onderhandelingen van Tsjang Kai Sjek met Kwangsi. De Chineesche pers deelt mede. dat of- ficieuse onderhandelingen plaats hebben ge had tusschen maarschalk Tsjang Kai Sjek en de generaals van Kwangsi. In welingelichte kringen is men van oor deel, dat geen van beide partijen wenscht te vechten en dat de onderhandelingen dus nog zullen voortduren TRAGISCH EINDE VAN KAPITEIN FUERSTNER. De vroegere commandant van het Olympi sche dorp, kapitein Wolfgang Fuerstner, heeft zich met een revolverschot van het leven be roofd, meldt Havas uit Berlijn. In officieele kringen wordt verklaard, dat Fuerstner zich tijdens de Olympische Spelen heeft overwerkt. In zekere nationaal-socialistische kringen was Fuerstner evenwel het voorwerp van leven dige aanvallen, hem werd naar het hoofd ge worpen, dat hij van Joodsche afkomst was. In de omgeving van het dorp werden biljetten aangeplakt, waarop stond „Weg met den Jood Fuerstner". Deze aanvallen werden zoo hevig, dat aan den vooravond van de spelen, de mi nister van oorlog, luitenant-kolonel Von Gilsa benoemde tot kampcommandant en Fuerstner tot kapitein-toegevoegd. De Voelkische Beobachter publiceerde giste ren een doodsbericht onderteekend door gene raal Keitel van het ministerie van oorlog, met een levensbeschrijving van den overleden of ficier. Dit is niet overeenkomstig de gewoonte bij een zelfmoord van een officier en men be schouwt dit als een protest tegen de aanvallen, waaraan Fuerstner blootstond. Trotski noemt het proces te Moskou belachelijk. Vele der genoemde namen zijn hem onbekend. Trotski heeft, in een interview verklaard, dat hij de beschuldigingen, waarvan hij het voorwerp is van zich afwijst. Het op het oogen- blik te Moskou zich afspelende proces noemde Trotski „belachelijk". ..Vele van de in dit proces genoemde namen zijn mij volkomen onbekend, ofschoon de menschen beweren, dat zij mijn intieme mede werkers zijn. Ik ben geen terrorist, maar ik vrees niet te erkennen, dat ik een revolution- nair ben en dat mijn sympathie uitgaat naai de linksch Spaansche revolutionnairen. Ik zou mij gaarne tot hun beschikking hebben ge steld om de opstandelingen te bestrijden, maai de gelegenheid is mij niet gegeven en ik on derhoud geen enkele relatie met de commu nisten in Spanje". MOOIE PRESTATIE VAN BERG BEKLIMMERS. Uit Milaan: Vier touristen uit het Aosta- dal hebben een mooie prestatie geleverd door in den recordtijd van nog geen acht uur den 1500 meter hoogen N.W. wand van de Gri- vola te beklimmen. Zij moesten 600 treden maken, waarvan 300 in het ijs. Hun prestatie wordt als een der grootste in het bergtourisme van de laatste jaren beschouwd. Irak en de onlusten in Palestina Koning Ghazi dringt op spoedige oplossing aan. Het A.N.P. meldt uit Jeruzalem, 20 Augustus: Koning Ghazi I heeft dezer dagen den Irak- schen premier, den minister van buitenland sche zaken en den Engelschen gezant ontvan gen in een speciale audiëntie, waarin hij er bij den Engelschen gezant op aandrong te Londen een spoedige oplossing van de Pales- tijnsche kwestie in Arabischen zin te beplei ten. De Iraksche koning wees er op, dat een dergelijke, bespoedigde oplossing noodzakelijk is in het belang van de instandhouding dei- goede betrekkingen tusschen de Arabieren van Irak en Engeland. Nog steeds onlusten. Gisteren zijn weer op verschillende plaat sen in Palestina onlusten uitgebroken. Te Haifa is een groep van drie Arabische vrou wen en een man aangevallen en beschoten nabij een Joodsche nederzetting op den berg Karmel. Een der vrouwen werd gedood, de man werd gewond. De huizen in de omgeving wer den later doorzocht, een Jood is ter onder vraging in arrest gesteld. Men meent voorts te weten, dat 15 Arabieren gedood zijn bij een gevecht tusschen een bende Arabieren en sol daten nabij$Nedera in Midden-Palesti- na. Het gevecht duurde den geheelen dag. Door Dr. D. M. HOOGEVEEN. Een tocht naar Eleasis. Op Turksch gebied- De Hellespont. Het Theseion is de best bewaard gebleven tempel van Griekenland, gebouwd in den zelfden tijd als het Parthenon. Het wordt ons wonderlijk te moede, wanneer we peinzend bedenken, dat mannen als Plato, Sóphocles, Euripides, Aristophanes, om slechts enkele grooten der litteratuurgeschiedenis te noe men. dezen zelfden tempel met eigen oogen hebben aanschouwd en hebben vereerd. Ook bezoeken we dien middag nog men doet zoo'n dag onder deskundige leiding wat af! de belangrijkste begraafplaats van het oude Athene, die gelegen was buiten de poort met twee doorgangen: het Dipylon. Vele van de grafreliefs, die men er gevonden heeft, wor den thans in het Nationaalmuseum bewaard, evenals de ook aldaar gevonden groote vazen, met geometrische figuren versierd. We kun nen opmerken, dat de gewoonte om graven met kunstwerken te sieren reeds oud is; men vindt die vooral in de Zuidelijke landen, nu nog: men denke aan de Campo Santo bij Genua met zijn haast overdadige praal. 's Avonds genieten we nog van een fantas tisch schouwspel: de ruïnen van de Acrópolis worden met schijnwerpers verlicht: antieke kunst en moderne techniek reiken elkaar, ook hier, de hand. Maandag 13 April. Op het programma staat een tocht naar Eléusis; we kunnen daarna, als er tijd over is, de gister opgedane indruk ken nog bevestigen en verdiepen. Over Eléusis, de geboorteplaats van den grooten tragicus Aeschytus, ligt een waas van geheimzinnigheid over het oude n.l.; het moderne is een on ooglijk stadje ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. De reus kan van het steenengooien maar niet genoeg krijgen. Steeds maar vliegen nieuwe steenklompen door de lucht en het lawaai is tot ver in den omtrek te hooren. Dan ziet Thijs ineens een ander reuzenhoofd achter een heuvel te voorschijn komen vervolgens nog een en nog eeneindelijk schijnt het heele gezelschap compleet te zijn. Ze lijken allemaal sprekend op e'kaar. Het kabaal van het steenenwerpen heeft hen blijkbaar erg ontstemd. „Zeg eens!" roepen ze den druktemaker toe, „is dat grapje nu eens eindelijk uit! Is me dat een herrie, we kunnen niet eens behoorlijk ons middagdutje doen!" Thijs houdt zich in zijn schuilplaats doodstil, maar gelukkig wordt hij door geen van de geweldenaren opgemerkt. Men weët, dat de godin Deméter en haar dochter Persephone in het middelpunt van de Eleusinische mysteriën stonden. Er wer den onder meer religieuze voorstellingen ge geven, een soort passiespelen: Deméter zocht vruchteloos naar haar dochter, die door Pluto, de god van de onderwereld was ge schaakt: een oeroude sage. die we reeds in de Homerische hymne op Deméter vinden. Om den heiligen weg naar Eléusis te be reiken moeten we eerst een stuk achterbuurt door met abominabele straten. De in een modernen verkeersweg 'herschapen Heilige Weg voert over den Aegaleos-berg en dan langs de zee naai- Eléusis. Deze weg met z'n hoogten aan weerszijden, z'n hoog en laag en z'n bochten, die tenslotte naar zee voeren, doet even denken aan onzen Zeeweg; alles is daar echter wat grooter: olijven- en pijn- boomenbosschen bevinden zich op de hoog ten aan weerszijde van den weg. Atheen- sche families hebben zich op dezen 2den Paaschdag in de schaduw neergevleid met en zonder picknick. Ongeveer halfweg be vindt zich een verlaten klooster. Dahpni ge- heeten, de moeite van een bezoek overwaard. De aardige binnenplaats met omgevende zuilengang ligt. zich in de voorjaarszon te koesteren. De mooie feestdagmorgen heeft ook eenige groepjes jeugdige Grieken hier binnen gelokt, die zich. zeer tot ergernis van den gids. die aan" het uitleggen is. maar niet stil willen houden: telkens heftiger roept ze: „parakalo!" (een waarschuwing) maar veel geeft het niet. We gaan het kloos tergebouw zelf binnen, beroemd om zijn mo- zaïken. Aan het zoldergewelf een machtige Ohris- tuskop, die op dezen dag met een meer dan gewone uitdrukking op ons neerziet. Eenige andere mozaïken zijn vooral om de levendige expressie der gezichten te bewonderen. Het doet goed dit alles te zien in deze gewijde koele stilte. We rijden verder en komen vlak langs de zee: de bocht van Eleusiis; spoedig hebben we Leosina (verbastering v. Eleusina) be reikt: hodos Dèmètros („Deméter-straat") zegt ons genoeg. De opgravingen van het heilige gebied zijn hier van Griekenland zelf uitgegaan. Men heeft o.m. fundamenten van een Propylaeëngebouw en het hoofdgebouw, de inwijdingstempel bloot gelegd. De vond sten van waarde zijn ondergebracht in een museumpje. De decoratie-motieven dezer kunstwerken hebben hun eigen karakter: dat bijv. het arenmotief een rol speelt, kun nen we begrijpen, als we bedenken, dat De méter de godin was van het graan. We genieten na het bezoek, een prachtig uit zicht. Onzen blik naar de verte in het Zui den richtende zien we daar heel duidelijk de opening tusschen den Aegaleosberg. die behoort tot het vasteland van Attica en de bergen van het eiland Salamis: deze betrek kelijk smalle opening is de beroemde straat van Salamis. waarjn in 480 v. Chr. de vloot van den Perzischen koning Xérxes vooral door toedoen van Themistocles door de Grie ken werd verslagen. Xérxes had daarginds aan den voet van den Aegaleos-berg een troon laten opslaan, verzekerd van den gun- stigen uitslag van den strijd om getuige te worden van de totale vernietiging van zijn vloot. Over rijk is dit land aan belang wekkende plaatsen natuurlijk vooral voor den classicus. Aan mijn verzoek om op den terugweg langs het Lysicrates -monument te rijden wondt, voldaan. De buurt waarin het gelegen is. is niet fraai, maar het monument zelf is met zijn Corinthische zuilen en bekoorlijke figurenfries een bezoek zeer waard. Het diende als basis voor een drievoet die bij een wedstrijd door den Athener Lysicrates was gewonnen. Dan.reeds om 3 uur 's middags passee ren we Kaap Sunium, waarop de overeind staande zuilen met een stuk dwarsbalk van den Poseidontempel duidelijk te zien zijn, vooral door den Zeiss-kijker. Doch deze schiet te kort om ons den naam van Byron, die er op gekrast staat, te doen lezen. Dra zien we links van ons de zeer bergachtige kust van Euboea en rechts die van het eiland Andros. 's Avonds op het promenadedek, dat tegen den te frisschen wind met zeilen is afgeschut, een voordracht over Mohammed en de Koran, in verband met ons bezoek aan Constantinopel (Istamboel). We hooren ook, dat we morgen vroeg omstreeks 5 uur de Hellespont zullen binnen varen. Ik sta dus Dinsdag 14 April 's morgens 5 uur op het dek. Niet allen zijn zoo enthousiast, Slechts een enkele medepassagier heeft er ook een deel van de nachtrust voor opge offerd. Ik heb er geen spijt van te zijn op gestaan; het is een morgen om niet te ver geten; de zon is nog niet geheel op, maar eenige vuriggekleurde wolkenveeren in het Oosten boven het bergland van Klein-Azië herinneren ons aa nde „rozenvingerige Eos" van Homerus. De halve maan staat nog hel der aan den hemel en we herinneren ons daardoor dat we op Turksch gebied zijn ge komen. In het eerste morgenlicht zien we links de Thracische Chersonésus (het schier eiland van Gallipoli) en rechts het land schap Tróas. (Azië dus), daartusschen de zeestraat, die Europa en Azië scheidt. Xerxes trok met zijn geweldig leger hier over; ook Alexander de groote in omgekeer de richting. Niet alleen in den wereldoorlog maar nog heden is het bezit ervan begeerd. Kaap Rhoetëum vertoont zich niet ver af: daar achter het stukje wereld, met welks geschiedenis een belangrijk deel van de klassieke opvoeding zich bezig houdt: Tróje of Ilium. Straks op onzen terugkeer zullen we alles in het heldere daglicht nog beter kunnen zien; nu is het de tijd om ons aan gepeins over te geven, op dezen mooien och tend in deze voor ons zoo bijzondere omge ving: daar lag volgens de sage de stad vain koning Priamos; daar streden de Grieken met hun helden Achilles, Aiax, Odysseus en vele anderen tegen de Trojanen, onder wie vooral Hector uitblonk, totdat tenslotte de stad door de list van het houten paard werdi ingenomen. Hier komen de Ilias van Homé rus en gedeelten van de Aeneis van Vergilius ons nader. Dan komt ons schip bij de plek, waar ééns de steden Sést-us en Abydus la gen, bekend door de sage van Héro en Léander: de plaats is gemakkelijk te bepa len door de scherpe bocht, die de Hellespont hier maakt. Héro was priesteres van Aphro dite in Séstos en Leander, ee«n jongeling uit Abydus beminde haar. Eiken nacht zwom hij. afgaande op een licht, dat door Hero was ontstoken, het breede water over, totdat eens in een stormachtigen nacht het licht uitwoei en Leander jammerlijk verdronk. Dit gegeven klinkt nog na in het bekende lied der twee koningskinderen. Lord Byron zwom op deze zelfde plaats in 1810 op zijn groote reis door het Zuiden de Hellespont over. Even verder aan den linker kant mondt het nog bestaande stroompje, waarbij - een Spartaansch veldheer de Atheensohe vloot vernietigde. Weer breeder wordit het watervlak en we zijn in de Propóntis, de zee van Marmara, en des middags zien we Constantinopel op doemen met zijn vele moskeekoepels en slan ke minarets; men voelt hier aanstonds met een andere wereld te doen te hebben. Het is een voorrecht de reis dcor 't eigenlijke Grie kenland, op zichzelf reeds een delicieus genot voor den klassieke ontwikkelde, door een be zoek aan deze merkwaardige. half-Ooster- sohe stad. toch ook oorspronkelijk een stich ting van het Grieksche stadje Mégara, te onderbroken. Straks zullen de indrukken in Griekenland zelf weer frissoher zijn. Aan den overkant van de Bosporus zien we Skutari op de plaats van het antieke Calché- don. Wanneer de boot even stil ligt voor het voldoen aan de noodige formaliteiten dwalen onwillekeurig onze blikken ook eens naar het blauwe water dichtbij- Een massa kwallen drijven (bewegen zich?) in het water, waar onder zeer mooie. In de namiddagzon blinkt de prachtige natuurlijke haven van Istam boel: de Gouden Hoorn. We landen niet aanstonds, maar varen eerst de Bosporus, de en te smaller dan de Helelspont tusschen Europa en Azië, door. Wie mocht vermoeden, dat de oevers er van weinig schoons te zien bieden, vergist zich. Ze zijn rianter dan die van den Hellespont en geven een rijke af wisseling te zien van buitenverblijven, bosschages, kasteelen, tuinen, ruïnen enz. We varen tot dat de in de oudheid gevreesde Zwarte Zee (Pontos Euxeinos) zich voor onze blikken uitbreidt. In Istamboel terug gekeerd leggen we direct aan een kade aan, hetgeen op onzen tocht slechts een enkelen maal mogelijk blijkt te zijn; in Athene, al thans waar wij landden, niet; wél in Napels. We krijgen op onze reis te maken met di verse muntsoorten en het is een goede instel ling van de reisleiding, dat ze ieder onzer een dag vóór de aankomst in een nieuw land een gedrukt papier met de afbeeldingen der noo dige munten uit doet reiken. We hebben op deze reis te maken met Joegoslavisch, Grieksch, Turksch, Italiaansch en Engelsch geld. Op de Turksche munten kunnen we eerst niet alleen niet de letters, maar ook de cijfers niet „ontcijferen"; dank zij onze af beeldingen, krijgen we spoedig eenig ver stand er van. Ook krijgen we den dag te vo ren steeds een plattegrondje van het te be zoeken oord met het reisplan en ds beschrij ving der boofdbezienswaaidigheden. Men ziet zoo reizende veel en dat goed en telkens krijgt men gelegenheid voor vrije uitstapjes zelf ontdekken van schoonheden en merk waardigheden. We leggen aan aan een kade van een dw; voorsteden: Galata. Dit is dov een brug over de Gouden Hoorn met Istam.tx>ri zelf verbonden en gebouwd op een opioopend terrein. Het is kenbaar door een massieven ouden toren. Het stads deel, dat Noordelijk van Galata ligt is Péra met meer moderne straten; de hoofdstraat er door heen, de groote Pera-straat is he denavond het doel van onze eerste vrije wan deling. Wanneer we ons van de Galatakade op weg begeven, krijgen we al spoedig een indruk van de rommelige drukte' en herrie in deze stad; moeizaam stijgende door de straten en straatjes van dit verkeerrijke ge deelte zien we typische tooneeltjes: mannen met Turksche pijpen achter 't raam van een cafétje; opstellingen van fruit in een soort opstaanden schelpvorm; 'heeren, die zich in een nis in den muur, niet ongelijk aan een uitstalkast, met een plechtig gezicht laten schoenpoetsen. Dat schoenpoetsen beteekent daar ietsEen maal terug keerende naar het schip, konden we ons de schoenpoetsjongens met hun uitgebreide installatie van allerlei fleschjes, borstels enz. letterlijk niet van ons lijf houden: ze trekken zoolang aan je broeks pijpen, tot je eindelijk in een behandeling maar toestemt en dan met piekfijn glim mend schoeisel weer aan boord verschijnt. Na een beetje verdwaald te zijn komen we eindelijk, door de aanwijzingen van een heer in een reisbureau, waar we wezen willen: de groote winkelstraat in Pera. die echter min der Turksch aan doet dan de nauwe drukke straatjes, waar we door kwamen. Het is meer een gewone moderne winkelstraat. Bij het teruggaan nemen we. om niet weer te verdwalen, waarbij men gevaar loopt zich op geen wijze verstaanbaar te kunnen maken, een taxi welke peperduur is.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6