DE POLITIE TE HAARLEM. Hel BefahQtijkste Zeegoud. 54e Jaargang No. 16309 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 24 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post /3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer S 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger /30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Ernstige aardschok te Koeta-Radja. Negen inlanders gedood; 20 gewonden. BUITENZORG, 24 Aug. (Aneta). De resident te Koeta-Radja meldde in een telegram aan de regeering, dat hedennacht een ernstige aardschok te Koeta-Radja werd geconstateerd. Ook in de omgeving werd de beving ge voeld, zij het in mindere mate. De duur der beving was ongeveer 1 mi nuut. Negen personen werden ge dood, terwijl 20 werden gewond. On der de dooden bevinden zich drie mi litairen. Onder de slachtoffers zijn geen Europeanen. De licht- en water voorziening zijn gestoord. De aardschok werd door het observatorium te Batavia geregistreerd om 4.45 hedenmor gen Voorts werd bericht ontvangen dat ook te Sabang een beving werd geconstateerd. Geheele Spaansche vloot naar de Nationalisten overgegaan? Volgens een onbevestigd bericht aan Fransch blad. PARIJS, 24 Augustus (Reuter-A.N.P.). Volgens een nog niet bevestigd bericht uit Biarritz aan de ..Matin", zouden alle Spaansche oorlogsschepen, die zich tot dusver nog in handen der regeering te Madrid bevonden, de zijde der Nationa listen hebben gekozen. Opstand in Albanië? bericht over arrestaties en afkondiging van den staat van beleg. PARIJS. 24 Augustus (Reuter-A.N.P.) De „Matin" publiceert een bericht uit Athene, waarvan tot nu toe nog geen officieele be vestiging kon worden verkregen, volgens hetwelk in Noord-Albanië een opstand tegen koning Zogoe zou zijn uitgebroken. De staat van beleg zou onmiddellijk afgekondigd en verscheidene officieren gearresteerd zijn. Twee divisies zouden zijn gemobiliseerd, om op alle gebeurtensisen voorbereid te 'zijn. Belangrijke beslissingen op het nat. socialistische partij congres? Duitschland zou o.a. den militairen diensttijd willen verlengen. BERLIJN, 24 Augustus OHavas-A.N.P.) Voor de opening van het Nationaal Socialis tisch partijcongres te Worms houdt Hitier eenigen tijd rust op zijn buitenverblijf te Berchtesgaden. Het schijnt, aldus meldt Havas, dat op dit congres, zoo niet nog daarvoor, ernstige be slissingen zullen worden genomen. Sommigen spreken van een verhooging met 1 of 2 jaar van den militairen diensttijd, als ant woord op de verlaging van den dienstplichti gen leeftijd in Rusland. Anderen beweren, dat het aantal troepen, dat het Rijnland be zet houdt, zal worden uitgebreid. Het schijnt dat de strijd tegen het Bolsjewisme het voor naamste punt van bespreking op het congres zal zijn. Fokkertoestel een terras opgereden. Rukwind maakte zich van het vliegtuig meester. GRONINGEN, 24 Augustus. Zondagmor gen om half acht is op het vliegveld Eelde, waar de tandemwedstrijden zouden worden gehouden, bij het taxiën de acht-persoons Fokker PH-ADZ, die ter opluistering van de feesten rondvluchten boven het vliegveld zou maken, door een rukwind opgenomen en op zijde geduwd, waardoor de piloot de bocht niet meer kon nemen en pardoes het terras opreed. Gelukkig was hier nog geen publiek aanwezig. Een hek en eenige palen werden uit den grond gerukt. Het vliegtuig zelf werd met een gebo gen propeller en koeler en een beschadigden vleugel in de hangar gesleept. De piloot bleef ongedeerd. Eenigen tijd later is op het vliegveldEelde een nieuwe Fokker van Schiphol gearriveerd. De F 7a wordt heden op Eelde gerepareerd en zal vanavond weer naar Schiphol terugvlie gen. ZESTIG JAAR GETROUWD. Binnenkort zal het echtpaar Groeneveld, wonende Zomerkade 159, den dag herden ken waarop het zestig jaar geleden in den echt werd verbonden. Maandag 31 Augustus gaan de bruidsdagen in en de eerste helft van September zal zeker voor Groeneveld en zijn echtgenoote niet onopgemerkt voorbij gaan. Hoe geprofiteerd wordt van de Radio-Centrale. Geen speciale verkeers- brigade meer. Omdat het gemeentebestuurde voorwaar den kon regeleen waarop het de door den Minister aan Haarlem verleende concessie voor een Radio-Centrale liet uitvoeren door belanghebbenden bij het radio-bedrijf, was het mogelijk daarbij een regeling te ontwer pen die niet alleen de belangen der luiste raars dient, maar die tevens van veel be lang is voor den politie-dienst en de organi satie van de luchtbescherming. Allereerst zullen wij iets vertellen van het prfijt dat de politie er van zal trekken. Het is natuurlijk een nadeel van den nu bestaanden toestand, dat er geen contact be staat tusschen de agenten die in hun wijken surveilleeren en den inspecteur van dienst in het hoofdbureau. Daaraan komt nu dank zij de Radio-Centrale eèn einde. Op 30 punten in de stad, in het bij zonder in de buitenwijken, komen waar- schuwingspunten voor de politie. Als de inspecteur het noodig vindt een agent in een bepaalde wijk aan de telefoon te roepen, drukt hij op een knopje en op het waarschuwingspunt in die wijk gaat een lampje gloeien. Op geregelde tijden passeert de agent dit punt en als hij dan het lampje ziet branden, moet hij per telefoon, die op dezen post aanwezig is, met den inspecteur spreken. Natuurlijk kan de agent van zijn kant op deze wijze ook onmiddellijk in contact komen met den inspecteur. Het belang dat de dienst daarvan hebben kan is zeer groot. Als op een gegeven oogen- blik op een bepaald punt in de stad veel po- litie-agenten noodig zijn, kan de inspecteur oj? deze wijze hulp uit de buitenwijken laten aan rukken. Dit kan zijn bij gevallen van brand, ernstige ongelukken, ongeregeldheden, enz. Als aan het bureau een mededeeling komt dat iets gebeurd is waarop een agent af moet, dan kan de inspecteur den surveilleeren den agent in de wijk daarop attent maken. Indien een agent hulp noodig heeft, hetzij van collega's of van een dokter, kan hij ook van dit telefoontoestel gebruik maken, tenzij natuurlijk een particuliere telefoon dichter bij is. Het voordeel van de telefoon op den waarschuwingspost is evenwel, dat er dan on middellijk, dus zonder kiezen, contact verkre gen wordt met den inspecteur. Vermoedelijk zal in de raadszitting van 9 September een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een crediet beschikbaar te stellen om deze waarschuwingsposten. in de stad in te richten. Ook bij de organisatie van de luchtbescher ming zal de Radio-Centrale worden inge schakeld. De inrichting is in overleg met den Commissaris van Politie, die aangewezen is als leider van deze organisatie zoo ge maakt, dat op een gegeven oogenblik van het Stadhuis of Politiebureau uit het woord ge richt kan worden tot alle luisteraars der Cen trale, onverschillig welk station zij op dat mo ment hebben aanstaan. Als Nederland dus on verhoopt in een oorlog zou worden betrokken, dan kan als vijandelijke machines gesigna leerd zijn, onmiddellijk aan deze luisteraars de mededeeling gedaan worden: „Luchtaanval te verwachten: doof alle lichten!" Ook an dere aanwijzingen kunnen worden gegeven. Op dit oogenblik zijn er nog slechts 2000 aangeslotenen bij de Radio-Centrale. Natuur lijk is dit nog veel te weinig om wat den luchtbeschermingsdienst betreft, voldoende effect te bereiken. Maar er is te verwachten, dat in de naaste toekomst het getal aange slotenen zeer sterk zal toenemen. Er is im mers op gerekend, dat over eenigen tijd ten minste het vierde deel van de Haarlemmers op deze wijze bereikt kan worden. Alle raad gevingen en aanwijzingen kunnen dan on middellijk van het centrale punt naar de huiskamers doorgegeven worden. Haarlem is de eerste gemeente in ons land waar men op deze wijze profijt getrokken heeft van de Radio-Centrale voor den Politie dienst en de Luchtbescherming. Door den Haarlemschen Raad is eenige we ken geleden besloten ook automatische ver keerslichten aan te brengen op de punten Groote Markt-Zijlstraat-Barteljorisstraat en Kruisweg-Rozenstraat. De inrichting wordt geleverd door het P. T. T.-bedrijf. 1-Iet is nog niet precies te zeggen wanneer met de opstelling begonnen kan wor den, maar het is toch wel aan te nemen, dat tegen het einde van dit jaar de seinen zullen werken. Men weet dat deze lichten bediend zullen worden van uit het politiebureau. De thans reeds bestaande verkeerslichten op het Ver- wuift zullen ook naar dat nieuwe systeem verbeterd worden. Wij vroegen aan den Commissaris of er in de naaste toekomst nog meer automatische verkeersseinen zullen komen. Het antpoord was: Het is aan te nemen, dat over eenigen tijd nog plannen gemaakt zullen worden om op enkele punten van de stad, waar nu op de spitsuren verkeersagenten staan, ook verkeers lichten aan te brengen. Die zullen dan ook slechts op de spitsuren branden, want op andere tijden is het immers niet noodig. De inspecteur van dienst kan dan met het drukken op een knop alle verkeerslichten op tijd in- en uitschakelen. De brigade verkeersagenten te Haarlem wordt opgeheven. Nu binnenkort ook op de Groote Markt en den Kruisweg de verkeers lichten zullen branden zijn er geen vaste pos ten meer voor de verkeersagenten. Het zal aan den politiedienst ongetwijfeld ten goede komen als de verkeersagenten weer voor de gewone diensten gebruikt kunnen worden. Het aantal agenten is immers in de laatste jaren, in verband met de finaneieele zorgen der gemeente, niet uitgebreid, terwijl de bebouwde oppervlakte der gemeente veel grooter geworden is. De politie zal zich, ook al zijn er geen be paalde verkeersagenten meer. toch wijden aan de behartiging van het verkeer. Er zijn zeer vele agenten die opgeleid zijn voor verkeersagenten, die dus steeds als er op een zeker punt een verkeersopstopping is, met vaste en deskundige hand kunnen ingrij pen om het verkeer weer in goede banen te leiden. 1 OM NIET TE VERGETEN. U hebt vandaag reden om een Groentje in Haarlem's Dagblad te plaatsen. En is het vandaag niet, dan morgen toch zeker. Dat is iets om niet te vergeten. Tien duizenden doen er ieder jaar hun voordeel mee. In 1935 waren het er 43326 en dit jaar zullen het er weer meer zijn, zooals de statistiek reeds doet verwachten. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. ZUIVERINGSONDERNEMING „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) De Queen Mary verovert den „blauwen wimpel". Record van de Normandie verbeterd. NEW YORK, 24 Augustus (Reuter-A.N.P.) De Queen Mary heeft het record van de Normandie voor den overtocht over den At- lantischen Oceaan van Oost naar West ver beterd. De Queen Mary bereikte het Ambrose licht schip om 4.12 Britsche zomertijd, en heeft over den tocht van Cherbourg af 4 dagen 7 uur en 12 minuten gedaan, hetgeen een ge middelde snelheid van 30.01 knoop beteekent. Van de zijde der Cunard-White Star lijn wordt verklaard, dat de Queen Mary het re cord van de Normandië met 4 uur en 30 mi nuten verbeterd heeft. Haar snelheid was 0.36 knoop groter dan die van het Fransche schip. (De nieuioste berekeningen hébben uitgewezen, dat bij de modernste exploitatie uit duizend Liter zee water niet meer dan 1 cent waar de aan goud zou kunnen worden gewonnen.) Om goud te halen uit de zee, Is waarlijk niet zoo'n nieuw idee, Als u misschien wel zoudt bevroeden De zee bevat, behalve zout, Ook, zij 't in minder mate, goud, Dat is een weet en geen vermoeden. Ja inderdaad, het zilte nat Ls niet alleen wat waard als bad En om in schepen op te varen Hoewel verstaat u mij niet mis, Dit goud weer heel wat anders is, Dan, wat ze noemen, goud in baren. Er is al dikwijls onderzocht, Hoe men het. kunststuk leevren mocht, Die zeegoudmijn te exploiteeren; Ondanks het zuinigste beleid. Bleef er teveel aan nattigheid, Tekort aan goud, om 't te riskeeren. En nu men uitgerekend heeft, Dat duizend liter water geeft In goud niet meer dan één cent waarde; Heeft onze goudkust afgedaan, Men zal nu verder wel volstaan, Met goud te zoeken in de aarde. Ik denk dat menig exploitant Van zomervreugde aan ons strand, Op bittren toon zal kunnen smalen, Zag men een goudmijn in de zee? Als u het mij vraagt, is daarmee, Die eene cent zelfs niet te halen. De nieuwe Gouverneur- Generaal. Jhr. Tjarda door de Koningin beëedigd. 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus. H. M. de Koningin heeft den nieuwen gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ten paleize het Loo ter beëediging ontvangen. Na de beëediging werd jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer door H. M. de Ko ningin in gehoor ontvangen. Daarna heeft Hare Majesteit den nieuwen gouverneur-generaal met mevrouw Tjarda en hun dochter aan den disch genoodigd. HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE. Wij publiceeren voortaan eiken dag onder het stadsnieuws het programma van de Haarlemsche Radio-Centrale. Inbraak aan den Orionweg. Platina oorknoppen en geld verdwenen. Tegen half een in den afgeloopen nacht deed de bewoner van een woning aan den Orionweg. de heer K.. bij de politie aangif te, dat bij zijn terugkomst in zijn woning (hij was van 's middags kwart over twee uit ge weest) de voordeur open stond. Met een bei tel was het slot geforceerd. Uit een la in het buffet in de voorkamer was een portemonnaie doorzocht, waaruit twee defecte platina oorknoppen, ter geza menlijke waarde van f 600 waren verdwenen. Uit een regenmantel in de vestibule was een damesportemonnaie met f 6 ontvreemd. De bewoner was tegen inbraak verzekerd. De politie stelt een onderzoek in. Het Engelsche passagiersschip Queen Mary, dat thans recordhouder is voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan. BOUWEN VAN BRUG OVER DE BROUWERSVAART AANBESTEED. Hedenmorgen is in het raadhuis door den directeur van Openbare Werken aanbesteed het bouwen van een betonnen brug op paal- fundeering over de Brouwersvaart bij de Hyacintenlaan. Ingekomen waren 32 inschrijvingsbiljetten. Ingescheven werd als volgt: Fa. Joh. Kusgeeler, Enschedé f 11.887, fa. N. Cobelens en Zonen f 9.854, fa. A. Schoorl f 9.7O0, fa. F. Philips f 10.920. fa. P. J. van Hoften f 10.290, fa. Gebr. H„ V. en J. de Vries f 10.974, fa. R. Bijker f 10.294 fa. M. Eb bing f 9.395. fa. Jos. Rombout f 10.200. N.V. Aannemingsmaatschappij „Noord-Holland" Heemskerk f 9.183, N.V. Amsterdamsche Aan nemingsmaatschappij f 10.500, fa. N. v. Strien f 9.615. fa. G. Matser. De Rijp f 10.380, fa. K. Krul, Amsterdam f 17.150, fa. W. H. Klos Am sterdam f 16.795, fa. W. Snoezen. Koog a. d Zaan f 15.700, fa. J. Oldenkamp. Koog a. d Zaan f 12.247, fa. J. Linzel, Den Haag f 12.340. fa. H. R. Rijneveld. Rijswijk f 13.470. fa. J P. A. Nelissen f 9.260 N.V. Bouwmaatschappij .Sloten", Amstelveen f 14.908, fa. G. Huse- bosch Bloemendaal f 12.000, fa. N. Vermeulen f 8.489. fa. H. van Podde, Enschedé f 11.987. Aann. bedrijf Dikkeboom Amsterdam f 15.300. fa. P. Scheepbouwer Castricum f 12.216, N.V Visser en Smits Papen rirecbt f 11.806. Cnr Stolker. Bergambacht f 12.770, Assendorp en Kas Amsterdam f 12.452 G. A. Vievee Schoon hoven f 11.400, J. P. Dijkman, Amsterdam f 15000, S. Schuijt, Hillegom f 13.555. Het woo rd is aan.. Etienne Rey: De meeste menschen moe ten spreken om te kunnen denken. Benzinedief te Amsterdam betrapt. Tevens een medeplichtige in arrest. Ongeveer twee weken geleden zagen eenige personen 's middags om twee uur, dat een man op het Rokin te Amsterdam met een gummislang benzine uit een autotank tapte. De brandstof liet hij uitstroomen in een kolen kit. 's Mans auto, een oud vehikel, stond zeer dicht bij de auto, waaruit de benzine gestolen werd. Men waarschuwde een agent, die juist te laat kwam om den dader te betrappen. Evenwel, het autonummer werd genoteerd en men had alle hoop, den bestuurder snel aan te houden. Een politietelegram werd verzonden, het autonummer werd onverzocht. Het was afge geven aan een bewoner van Haarlem, zekeren V. Dagenlang zocht men den man, doch hij bleef onvindbaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zag echter een wagenwasscher van een taxi- verhuurinrichting in de Korte Leidsche dwarsstraat, dat een man, die later V. bleek te zijn, benzine stal uit een auto. Hij waarschuw de den bestuurder, die een agent te hulp riep. Juist wilde V., die zich vermoedelijk betrapt zag, in volle vaart achteruit rijdende, verdwij nen, toen de agent hem gelastte te stoppen. Een tweede man, die dicht bij de kolenkit had gestaan, nam eveneens de vlucht. De bestuur der zag geen uitweg in de smalle straat, stopte en werd naar het bureau Leidscheplein ge bracht. V. werd gefouilleerd, waardoor zijn adres in de Leidschedwarsstraat bekend werd. Voor deze woning werd een post geplaatst. Snel begaven zich voorts eenige agenten naar de garage, waar de benzine gestolen was. Op straat vonden zij een kolenkit, half gevuld met benzine. V. werd achter slot en grendel gezet, terwijl eenigen tijd later zijn mede plichtige ook werd gearresteerd. In de woning werden nog eenige gummislangen aangetrof fen, die sterk naar benzine roken. De hoofd- stelijke politie vermoedt, dat nog meer perso nen zullen worden gearresteerd. ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS OPGEROEPEN VOOR DIENST IN OOST-AFRIKA. ROME, 24 Augustus (Stefani-A.N.P.) Het ministerie van oorlog heeft de gelegenheid open gesteld voor onderofficieren en man schappen. die met groot verlof zijn of bin nenkort zullen gaan,-om dienst te nemen bij het leger in Oost-Afrika. GA NAAR STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN Die alle merken maken kan. GED. OUDE GRACHT 52 TEL. 12762. (Adv. Ingez. Med.) Vliegtuigen der Spaansche opstandelingen hebben Madrid gebombardeerd. pag. 8 In het proces te Moskou zijn Kinowjef, Ka- menef en de andere beschuldigden ter dood veroordeeld. pag. 8 In Duitschland zou een Verecnigde Duitsche Kerk worden gesticht. pag. 8 De predikanten der Confessioneele Kerk in Duitschland hebben geprotesteerd tegen de „onderdrukking van het geweten". pag. 8 Het onderhoud Hitler-IIorthy. Pa&- 8 Ook nu weer zijn Zaterdag en Zondag vele verkeersongelukken gebeurd. PaS- 1 De geheele Spaansche vloot zou in handen der nationalisten zijn overgegaan. pag. 1 In Albanië zou een opstand tegen Koning Zogoe zijn uitgebroken. pag. 1 Op het binnenkort te houden Nat. Soe. partij congres te Worms zullen vermoedelijk be langrijke beslissingen worden genomen. pag. 1 De Queen Mary heeft de blauwe wimpel ge wonnen. PaS- 1 Enwe verliest de leiding te Nottingham. pag. 4 A. A. C. wint den Prins Hendrik-beker. Dag 6 ARTIKELEN ENZ. Mr. E. Elias: Het laatste vuurwerk op komst. Dag. 7 K. de Jong over-de Chalk Farm Band. pag. 8 K. de Jong: Balletavond Tilly Sylon. pag. 8 II. D. Vertelling: Tusschen tien en twaalf. De Burgerlijke Stand van Haarlem i/opgc- nomen op pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1