HULMAN Een fraaie Zaterdag en Zondag en MOOIE FOTO'S 11375.- Het laatste vuurwerk op- komst. M A.A ND A G 24 AUGUSTUS 1936 HAÏDTT M'S Tl A G B U A D 7 Vele verkeersongelukken. Onvoorzichtigheid en onoplettendheid. Het Is den afgeloopen Zaterdag en Zondag schitterend weer geweest. Iedereen is er op uitgetrokken en heeft genoten van heerlijken zonneschijn IMaar helaas zijn er weer verschillende gezinnen in rouw gedompeld: de dood was op den weg. Zaterdag heeft in de Waverstraat te Am sterdam een ongeveer vierjarig jongetje, S. Koppenhagen genaamd,, dat op het trottoir aan het spelen was plotseling deze veilige plaats verlaten en is onder een passeerende met melkbussen geladen auto terecht gekomen Het knaapje werd met ernstige verwondin gen naar het Ned. Isr. Ziekenhuis overge bracht, waar het kort na aankomst is over leden. Pater dr. J. J. Soons S. M. M. bij botsing gedood. Zaterdagmiddag is op het kruispunt Molen- eindbertscheweg te Oirschot pater dr. J. J. Soons S. M. M., professor aan het studiehuis der paters missionarissen van het gezelschap van Maria, te Oirschot, met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een personenauto, welke van links kwam en bestuurd werd door ir. J. W. D. uit Goirle. Dr. Soons, sloeg achterover met het hoofd tegen den grond, waardoor hij een schedel- basisfractuur opliep. Dr. Verbeek uit Eindho ven, die in zijn auto achter den heer D. reed, verleende geneeskundige hulp. Korten tijd la ter is pater Soons overleden. Auto en motorrijwiel werden licht beschadig.d Tienjarig meisjes levensgevaarlijk gewond. Zaterdagavond omstreeks vijf uur stak op den rijksweg Nijmegen—Den Bosch onder de gemeente Heesch het tienjarig meisje Geer- truida van de K. achteloos den rijweg over. Het kind werd gegrepen door een personen auto, bestuurd door den heer T. T. uit Nijme gen. In deerniswekkenden toestand is het slachtoffer de ouderlijke woning binnenge dragen. De toestand van het meisje is zorg wekkend. Jongetje lette niet op. Zaterdagmiddag is het zesjarig zoontje van den heer van de K. toen het op den drukken rijksweg om diens vrachtauto heen liep door een voorbijkomende personenauto bestuurd door den heer J. O. uit Enschedé gegrepen en tegen den weg geslagen. De jongen kreeg een zware schedel fractuur en is in hoogst zorgelijken toestand naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat den heer O. geen schuld treft. In mul zand geraakt. Bij het uitwijken voor een tegenligger kwam Zondagmiddag te ongeveer half drie de 63- jarige autobestuurder N. M. uit Noordwijker- hout terecht in het mulle zand, dat wegens herstellingswerkzaamheden aan het rijwiel pad naast den rijksweg bij Nieuwerbrug ligt opgehoopt. De auto maakte een zwaai naar links, geraakte op het rijwielpad aan de over zijde van den weg en botste, bij een poging van den bestuurder om weer op den rijksweg te geraken, tegen een boom. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder werd ernstig gewond en wex-d met eenige gebroken ribben en inwendige kneuzingen naar het diacones- senhuis te Leiden vervoerd. Zijn echtgenoote, die naast hem had gezeten, werd licht ge wond. Motor tegen tram gebotst. In den afgeloopen nacht reden op de Nas- saukade nabij het Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam twee mannen op een motor in volle vaart tegen een motorwagen van de tram. Met een harden slag werden de berijders van hun voertuig geworpen en bleven roerloos op straat liggen. De mannen werden in bewustelooozen toe stand overgebracht naar het Wilhelmina- Gasthuis. Beiden hadden een schedelfractuur opgeloopen. Zij verkeeren in levensgevaar. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onvoorzichtigheid van den bestuurder, die, ko mende van het Nassauplein, niet opmerkte, dat van het Frederik Hendrikplantsoen een tram naderde. Merkwaardige brand te Utrecht. Goede vangst der Haagsche politie. Door de Haagsche recherche werd dezer dagen aangehouden de 20-jarige timmerman A. T. naar aanleiding van het feit, dat bij een ingesteld onderzoek was gebleken, dat door T. een jas was verkocht, welke ont vreemd was bij een inbraak in het begin dezer maand gepleegd in een tijdelijk on bewoond perceel aan de Laan van Poot te 's-Gravenhage. Bij een huiszoeking in de woning van T. werden niet alleen meerdere goederen aan getroffen van vorenbedoelde inbraak afkom stig, doch ook nog diverse goederen, afkom stig van een inbraak, omstreeks denzelfden tijd gepleegd in een eveneens tijdelijk onbe woond perceel aan den Duinroosweg aldaar. T., die een bekentenis aflegde en ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam, is ter be schikking van de Justitie gesteld. De politie is overtuigd met deze arrestatie een goede vangst te hebben gedaan. BOND VAN SMEDENPATROONS IN NEDERLAND. Donderdag en Vrijdag 1.1. is te Apeldoorn de jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van Smedenpatroons in Nederland ge houden. Met 905 tegen 498 stemmen is aan genomen het voorstel van het hoofdbestuur om voorloopig te volstaan met de invoering van een bondsraad en de invoering van een reorganisatie van den bestuursvorm op te schorten. De heeren H. Hogenbirk en A. Rui tenbeek zijn als leden van het hoofdbestuur herkozen. In de vacature in het hoofdbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer A. J. Otto, is de heer W van der Kraan, te Schie- broek, benoemd. Met algemeene stemmen is aanvaard het besluit der commissie voor een fonds tot stichting van een eigen gebouw, waarbij zij haar taak neerlegt, aangezien zij door de tijdsomstandigheden geen kans ziet eenig resultaat van beteekenis te bereiken. Het kapitaal van dit fonds, groot f 1719 57, is onder beheer van het hoofdbestuur gesteld. Besloten is de volgende vergadering te Assen te houden. De zon schijnt in flesschen en spiegels. Een zonnige Zondag in Augustus, en toch een ongeluksdag voor den kapper van Z. in de Waalstraat te Utrecht. Zijn kapperszaak brandde geheel uit als gevolg van een merk waardige samenloop van omstandigheden, welke zich onder onze bewolkte luchten wel zelden zal voordoen. De kapper van Z., had in zijn étalage ten toongesteld flesschen eau de cologne en ook eenige spiegels. De zon scheen in de bolle flesschen, die als lenzen werkten en in de spiegels, die mede als brandglazen fungeerden Door een toevallig zeer ongunstigen stand van de flesschen en de spiegels moet er papier aan het branden zijn gegaan. Onge veer te half drie in den middag ontdekten voorbijgangers brand in de étalage. Zij waar schuwden de brandweer, die na korten tijd ter plaatse was en het vuur, dat zich snel bad uitgebreid met twee stralen bestreed. Het leek er een oogenblik op, dat het vuur zich aan de belendende perceelen zou mede- deelen, doch de brandweer kon het beper ken tot de kapperszaak, Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Het onheil speelde zich af tijdens de af wezigheid van den heer van Z. Landdag van den B. V. L. te Alphen a. d. Rijn. De landdag van den B.V.L. te Alphen a. d. Rijn begon officieel Zaterdagmiddag, maar reeds des morgens te 8 uur werd vanuit de trouwzaal van het gemeentehuis de reveille geblazen, die door tal van vertegenwoordigers van vereenigingen en vele officieele gasten werd bijgewoond. Tegen den middag begon Alphen van landstormers vol te stroomen. De belangstelling was werkelijk enorm. Het gemeentebestuur van Alphen ontving de autoriteiten in het Paviljoen van het ijs baanterrein waar burgemeester P. A. Colijn 'n toespraak hield, waarin hij erop wees, dat 't eenheidsgevoel onder de landstormers ver sterkt wordt door het onderhouden van een voortdurend contact tusschen meerderen en minderen. De middag werd geopend door den heer L. G. Rooyaards. voorz. der Gew. Landstorm commissie. Spr. stelde voor aan de Koningin en Prinses Juliana telegrammen te zenden. Ongeveer 2500 landstormers namen hierna aan het défilé deel onder commando van het Vi.S.K. Zuid-Holland-west. Nadat de stoet, met aan het hoofd de vaandeleenheid, voorbij de tribune getrokken was, klonk uit duizenden monden het eerste couplet van het Wilhelmus. Direct na het défilé sprak jhr. ir. Van Lidth de Jeude, minister van waterstaat namens de regeering er zijn blijdschap over uit, dat deze groote landdag het tastbaar bewijs is van de nationale gedachte in het Nederlandsche volk. De minister sprak den wensch uit, dat door dezen landdag de belangstelling naar buiten voor den B.V.L. mocht toenemen. Luitenant-generaal Duymaer van Twist dankte voor het défilé. Spr. wees erop hoe het revölutionnaire spook door heel de wereld trekt. Ook in ons land dreigt zoowel door links als rechts het wettig gezag omvergeworpen worden. Mocht het zoover komen dan zullen zij stuiten op hen, die het oranjevaandel van den B.V.L. volgen. De situatie is volgens spr. heden veel ernstiger dan in 1918. De commandant van het veldleger jhr. Röell wees vervolgens in zijn toespraak op het be lang voor de landstormers ook eens kennis te maken met hun uiteindelijk hoogsten bevel hebber en adviseerde in deze verwarde tijden vast te houden aan Oranje, waar het zeker nog het veiligst is. Voorts voerden nog het woord, generaal - majoor De Jongh, inspecteur van den B.V.L. en res. majoor Boots, commandant van Zuid- Holland. Daarna had de prijsuitreiking plaats van den wisselbekerwedstrijd. Pater Borromaeus de Greeve hield een gloedvol betoog tegen de revolutie. Deze spr. bestreed de N.SB., die z.i. speculeerde op de afkeer die de Nederlanders hebben van het communistisch geweld en die beweert, dat er maar te kiezen valt tusschen revolutie als in Spanje en de dictatuur. Spr. noemde dit dilemma fout, daar er nog een derde moge lijkheid bestaat, n.l. het ideaal van alle chris telijke partijen, een krachtige regeering en een gezonde volksinvloed. Een aardig moment was de opstijging van den B.V.L.-ballon met aan boord den comman dant Jan de Vogelaer. Dan volgden nog be hendigheidswedstrijden door vrijwilligers van den motordienst van de afd. Zuid-Holland alsmede een springconcours door onder officieren van het 6e regiment veldartillerie. Te ongeveer 7 uur werd de landdag ge sloten. Vrijdagavond is op het IJsclubterrein een bijeenkomst gehouden, waarbij ongeveer 90(10 bezoekers aanwezig waren. De heer P. A. Colijn hield een toespraak. Na een groote taptoe had een zoeklichtdemonstratie plaats. WEDSTRIJDEN NFI^RL ANDSOHE BOND VAN ZWEEFVLIEGCLUBS. Bij de Zaterdag gehouden zweefvluchten van het vliegkamp Twente zijn de beste presta ties geleverd door Jhr. Boreel van de Wal- chersche zweefvliegclub. die met 292 punten winnaar werd van 't zilveren zweefvliegtuig. De verdere uitslaeen zijn: Grootste afstand 1 Jhr. Boreel 39 K.M.. 2 Sachs (Twentsche zweefvliegclub 30.5 K.M. Grootste hoogte boven los koppelpunt: 1 Meyer (Amsterdam) 380 M. gestegen. 2 Jhr. Boreel (Walcheren) 360 M. gestegen. 3 Men- gels (Heerlen) 160 M. gestegen. Langste tijd in de lucht: 1 Jhr. Boreel (Walcheren) 100 minuten, 2 Hoekstra (In stituut voor zweefvliegen) 67 min. 3 Meyer (Amsterdam) 40.2 min. Hoekstra vloog 's middags buiten mede dinging en landde te Osenlohn op 120 K.M. van het vliegveld Twente. Albracht, even eens buiten medecU"rr5'""r bereikte Muenster. op 60 KM. van Twente. Wedstrijd voor B-brevet: 1 J. van der Jagt (Walcheren), 2 Booij (Enschedé). 3 J. M. A. Rokker (En?nUodé). P'm~eb',om (Twente). JONGETJE VERDRONKEN TE SNEEK. Zondagmiddag werd het driejarig zoontje van den heer S. O., wonende in de potbuurt te Sneek, vermist. Men vreesde, dat het kind te water was geraakt. De politie werd gewaar schuwd, die terstond begon te dreggen in de Verlengde Westersingel, waaruit inderdaad Zondagavond hef lijkje is opgehaald. Vakkundige -vlweikiiig en gebruik van prima materiaal geven Laat ons 1 maal Uw Film ontw. en afdrukken en U BLIJFT klant N.V. rotohandel v.h. R. v. d. Werf Groote Houtstraat 102. Grootste keuze Camera's enz. Camera's vanaf f 2.50 (Adv. Ingez. Med.) WILHELMUS OF WIEN NEERLANDS BLOED? De „Java-bode" meldt Inzake het spelen van het Wilhelmus of het Wien Neerlands Bloed bij officieele gelegenheden in Indië. dat de Indische regeering bepaalde dat de vraag welke van beide volksliederen als de voornaamste moet worden beschouwd, geen punt van overweging kan uitmaken. Daar voor de Soesoehoenan bij officieele gelegen heden het Wilhelmus werd gespeeld, terwijl dit voor den resident en den Mangkoenegoro het Wien Neerlands bloed was en dus de keuze tusschen beide liederen een zaak van preseance werd, bepaalde de Gouverneur- Generaal, dat voortaan bij alle gelegenheden voor alle autoriteiten het Wilhelmus moet worden gespeeld, dat in de laatste jaren het meest populair is. BOERDERIJ AFGEBRAND. Aan de Blauwe Sluis te Lage-Zwaluwe, is Zondagmorgen omstreeks 10 uur brand uitge broken in de woning van G. Noteboom. In een oogenblik stond het geheele huis met aangebouwde schuur in vlammen. De vrouw, die alleen thuis was, stond machteloos te gen het snel om zich heen grijpende vuur. Alle buurtbewoners bevonden zich in de kerk, zoo dat alle huisraad en eenig vee een prooi dei- vlammen werd. Alleen het varken kon nog worden gered. Aan de brandweer van Zeven- bergsche hoek gelukte het de naast en tegen over gelegen panden te behouden. De oor zaak van den brand is een lek in de schoor steen. De schade wordt door verzekering gedekt. VIERJARIG KIND UIT RAAM GEVALLEN. Zaterdagochtend is een vierjarig knaapje, dat uit een venster van een woning op de tweede verdieping van een perceel aan de Raamgracht te Amsterdam naar buiten leun de, uit het raam gevallen. Hoewel het kind vrij ernstige verwondingen opliep bleek het niet direct in levensgevaar- te verkeeren. Met een kaakfractuur en inwendige kneuzingen werd het door den G.G.D. naar het Ned. Isr. Zieken huis overgebracht waar het ter verpleging is opgenomen. MAMMOUTH-TAND GEVONDEN TE MASCHAREN. Onder Mascharen is een reusachtige dieren- tand gevonden, welke door deii vinder is af gestaan aan het gemeentelijk museum te Oss. De deskundigen constateerden, dat men hier te doen heeft met de achterste kies uit linker benedenkaak van een mammouth, een voor wereldlijke olifant, die in het diluviale tijd perk in deze streken leefde. De kies is 28 c.M. lang, 20 c.M- breed en 6 c.M. dik. GEEN PERSONEELSUITBREIDING BIJ DE ALGEMEENE REKENKAMER. In verschillende bladen is een bericht op genomen ontleend aan het pas verschenen verslag der Algemeene Rekenkamer over 1935 betreffende een tekort aan personeel bij deze instelling. Om teleurstellingen te voorkomen, wordt van de zijde der kamer verzocht de aandacht erop te vestigen, dit dit verslag reeds maanden geleden werd vastgesteld en dat er op dit oogenblik geen gelegenheid is tot aanstelling van personeel. De Eerste Lichte Engelsche Stroomlijnwagerr FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 - HEEMSTEDE TELEFOON 26534 (Adv. Ingez. Med.) Hoogtij der dahlia's. Laagtij der Middenstanders. Luna park als tijdverschijnsel. Dikke brillen, platte petten en de stoelendans. De bloemenkooplui staan met dahlia's en asters langs de straat en alle voortuintjes van ons tuinrijke 's-Gravenhage staan in vuur en vlam. Dat is een verrukkelijk ge zicht, maar de weemoed bekruipt onze har ten: die kleuren zeggen, dat de herfst gaat komen en dat wij volgenden Donderdag ons laatste vuurwerk op het strand krijgen. Nog maar enkele weken dan gaat alles in Sche- veningen onherroepelijk dicht, de hotels, de bars, de winkeltjes op het strand en de ba den. Alleen de Pier en een enkel café blijven den heelen winter open. maar Scheveningen is dan onherroepelijk dood. zonder dat het dit jaar eigenlijk levend geweest is. De Maatschappij Zeebad, eigenaresse van de meeste groote hotels, vele panden, de strand- en bad-exploitatie en de Kurzaal, heeft het nog niet eens zoo slecht gehad. Natuurlijk zal het wel slechter dan andere jaren geweest zijn in dit seizoen, dat naar Scheveningsche menschenheugenis 't slecht ste sinds tientallen jaren geweest is. De Pier, de baden en de terrassen hebben, zooals van zelf spreekt, slechts een fractie opgebracht van wat in een échten zomer gewoonte is. maar de hotels zelf zijn niet zoo slecht bezet geweest en de winkeliers en tenthouders heb ben hun vastgestelde pachtsommen natuur lijk te betalen, waarin uiteraard de kansen op slecht weer en andere risico's verdiscon teerd zijn. Maar voor die kleine onderne mers is het dan ook wel bar en boos geweest. Op een morgen in ons onvolprezen-heerlijke en juist in dezen al-herfstigen tijd zoo won derlijk-mooie bosch wandelend, kwam ik op een bank bij de vijvers naast een manne tje te zitten, dat midden in de eeuwige mildheid van de natuur met gefronst voorhoofd en een peukje potlood aan het cijferen was. Dat bleek een van die kleine middenstanders te zijn, die het eigenlijk van de drie Scheveningsche maanden moeten hebben. Hij heeft me in enkele sobere woor den zijn toestand uitgelegd: een tentje met f 2000 aan voorraden limonade, snoepgoed ansichtkaarten en snuisterijen een pacht som van f 1500, onkosten voor licht, bewa king, verzorging en hulp f 500. dat is samen f 4000; en een ontvangst gedurende negen tig dagen van f 500. dat is gemiddeld f 5.50 per dag, maar er zijn zéker vijftig dagen bij geweest, dat hij geen vijftig cent ontvangen heeft! Die man zit nu dus met een verlies post van f 3500, wat normaliter een winst saldo moest- zijn van f 1500. ongeacht dan zijn overgebleven voorraad die hém f 500 gekost heeft en waarvan het restant van on geveer f 250 in koopwaarde. ten hoogste één tiende gedeelte zou kunnen opbrengen, want al die snoeperijen zijn uiteraard waardeloos. Dus blijft dit mannetje zitten met f 3500 schuld, die hem zijn heele leven zullen blij ven vergallen en die hij menschelijkerwijs nooit meer zal inhalen. Dit is één voorbeeld. Zoo zijn er misschien tweehonderd op Scheveningen. dan nog niet eens medegerekend de terraskellners, die meestal alléén van de fooien moeten leven. Oók al menschen, mannen, huisvaders, die op den zomer hun hoop gevestigd hebben om in den winter zoo kort mogelijk en als het kan heelemaal niet te behoeven te stempelen. Oók alweer een groote groep ernstig-ge- desillusioneerden. En dan heeft zich boven dien alweer dat zelfde wonderlijke en nieuwe verschijnsel voorgedaan, dat de kermisver- makelijkheid de vijand blijkt van den midden stander. Dat zelfde verschijnsel dat onze Re- sidentieweek tot zoo'n phenomenale misluk king heeft gemaakt. Ge weet dat wij ditmaal voor het eerst een Lunapark op het strand gehad hebben. Dat heeft getrokken en op de enkele mooie dagen was het er zóó stamp vol, dat gerust gezegd kan worden dat het blijkbaar „in een bestaande behoefte voor ziet". Wat de menschen dan nog verteerd hebben, dat hebben ze in dit Luna-park uitgegeven en vanzelf in dezen slechten tijd niet extra uitgegeven, maar onthouden aan de menschen zooals dat meneertje op de bank in het Haag sche Bosch, wien het huilen nader stond dan het lachen en die mij somberder dan in over eenstemming was met de heerlijke rust der natuur en de verkwikkende, nervige geuren die uit den vochtigen bodem opstegen en om de vijvers kwamen gestroomd, mijn weg de den vervolgen. Vergeef het mij. dat ik een beetje triest ben geweest in dezen brief. Maar de kroniekschrij ver van de stad heeft tot taak de waarheid te dienen, óók als die droevig is. Ook als die, in de sfeer van het jaargetij, herfstig is. Overal bemerkt ge den herfst. In de natuur op z'n schoonst, in het men- schelijk hart op z'n weemoedigst, en in de sted op z'n energiekst: aan allerlei voorberei dingen en toebereidselen voor den winter. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 24 Augustus: Door den heer Lattermann, den be roemden Berlijnschen luchtreiziger, die reeds in meer plaatsen van ons land met zijn eigenaardigen luchtballon, „Rota- reur" genaamd, is opgestegen, zal ook morgen 25 Augustus hier ter stede van achter den Doelen een luchtreis worden gemaakt. Hierbij wordt geen gebruik ge maakt van gondels, anker of klep; de luchtreiziger staat op een plankje, dat onder aan den ballon hangt, terwijl van een stevigen gordel van leder, om zijn middel bevestigd, touwen loopen. welke weder rondom aan den ballon zijn vast gemaakt. Deze heeft ongeveer 25 kub. meter inhoud. Blijkens de desbetreffende adverten tie in deze courant en de aanplakbiljet ten, kan men toegang tot het terrein waar de oplating geschiedt, verkrijgen a 0 49 de persoon, voor kinderen 0.25. Tijdens de vulling met gas uit de gas fabriek, en het oplaten van den ballon zal de muziek der stedelijke schutterij zich doen hooren. Het is lang geleden dat wij ter dezer stede een dergelijk schouwspel te zien kregen; moge het weder zich dien dag goed houden! Prijs 50 cis. stilt en voorkomt pijnen! (Adv. ingez. Med.) Zaterdagmiddag werd aan de Westerkade bij de kathedraal St. Bavo een R.K. kinderspeeltuin geopend. Plebaan F. Filbry verricht de openingsplechtigheid. Op het Binnenhof, dat minder-harmonische complex van bouwwerken met dat prachtige verguld-ijzeren fonteintje in het midden, staan de laatste toeristen: mannen met de weelde rigste plusfours en platste pannekoekpetten die ge u denken kunt,, dames met de grootste uilebrillen en de plompste schoenen en grofste kousen ter wereld, ze laten zich door de gidsen allerlei wetenswaardigs vertellen, dat wij, Hagenaars, die hier eiken dag onverschillig voorbij loopenniet weten. Zij gedragen zich of de Grafelijke zaal daar speciaal is neer gezet om te dienen als achtergrond voor de foto's waarop zij elkaar vereeuwigen. Want deze menschen fotografeeren en worden gefo tografeerd in allerlei standen, tegen allerlei achtergronden, op alle beroemde plekken der wereld. Zij zijn er nog. En de'jongens met de New-York-Sun, de Daily Herald. Svenska Dagbladet en Berlingske Tidende maken beste zaken. Wanneer zij wég zijn. wordt den Haag weer den Haag en het Binnenhof het Binnenhof. Dan gaan we ons zoo langzamerhand voor bereiden op den grooten stoelendans die daar zal plaats hebben. Velen zullen zich geroepen voelen, honderd zullen 'n zeteltje bemachti gen. Maar vóór dit spel der spelen aanvangt zal de lucht daveren van het la wijt en zal Koning Kiezer het benauwde troetelkind zijn. Mr. E. ELLAS Speeltuin bij de St. Bavo- kathedraal geopend. HAARLEM Maandag. Aan de Westerkade, in de schaduw van de kathedraal St. Bavo, is door de parochies van de R.-K. kerk aan de Nieuwe Groen markt en van de kathedrale kerk een speel tuin ingericht voor de jeugd uit die kerke lijke afdeelingen. Zaterdagmiddag is deze speeltuin officieel geopend door plebaan F Filbry. Weliswaar is de speeltuin nog niet geheel gereed men zal o.a. nog een glijbaan en een draaimolen plaatsen maar men wilde de kinderen er in deze vacantie nog van la ten profiteeren. Bij de opening waren vele geestelijken aanwezig, onder wie pastoor Th. Roorda O.F.M. van de kerk aan de Nieuwe Groen markt. Voorts de wethouders W. J. B. van Liemt en A. G. Boes. de heer G. Weustink. oud-inspecteur van het L.O. en lid van den gemeenteraad, en vele anderen Natuurlijk ontbraken ook de kinderen, voor wie de speeltuin bestemd is. niet. Een groote schare van hen was aanwezig, rood-wit-blauw vlag getjes in de hand. Plebaan Filbry. bracht in zijn openings woord dank aan allen, die aan de voorbe reidende werkzaamheden ter inrichting van den speeltuin hebben medegewerkt. Een half jaar geleden was hier nog een woestenij, aldus spr., en thans kan de jeugd er een prettige vacantie door brengen. Met groote dankbaarheid vermeldde de olebaan de welwillende medewerkine. die de gemeente Haarlem verleend heeft. Door de- Ten speeltuin is het tevens onmogelijk ge worden, dat aan het architectonisch schoon van de kathedraal door storende nevenbe bouwing afbreuk wordt gedaan. Dat de speeltuin er gekomen is. is te dan ken aan de samenwerking tusschen de bei de kerkbesturen, de gemeente en den initia tiefnemer: den R.-K. Bond van Groote Ge winnen. Ook voor de jeugdvrienden, die mild ''un giften hebben geschonken, had plebaan yilbry woorden van dank. Bijzondere hulde bracht hij nog aan wet houder Van Liemt, die de stuwende kracht •ij dit werk is geweest. Na het verrichten van het wijdingscere- uonieel verklaarde de plebaan den speel- uin voor geopend. In zijn kwaliteit van voorzitter van den lond van Groote Gezinnen voerde hierna ,rethouder W. J. B. van Liemt het woord. 'Lij uitte zijn. vreugde er over. dat het ideaal van dezen bond. in elke wijk van de stad een -"oed geoutilleerden speeltuin te bezitten, 'hans veinvezenlijkt is. Ook hij bracht dank aan allen, die heb ben medegewerkt Tenslotte vermaande hij 'en kinderen, gehoorzaam te zijn aan hun leiders. Hierna weken de ouderen om plaats te maken voor de jeugd, die met. groote vreug de bezit nam van haar nieuwe domein.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9