Verkeersveiligheid en verkeersonderwijs. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Mislukte pleziertocht van logger. Op de pier te Hoek van Holland geslagen. Het vaartuig gezonken. Het motorvisschersvaartuig Schev. 8„ schipper J. Post, dat Maandag- morgen voor een kleinen plezier tocht met vijf man en drie jongens uit Scheveningen was uitgevaren, is Maandagmiddag na een kleine vangst te hebben ingehaald, in den Waterweg binnengeloopen. Bij het binnengaan van de haven omstreeks half zes heeft de schipper de draai echter te kort genomen met het ge volg, dat de logger op de steenen van het noorderhoofd te Hoek van Hol land liep en lek stootte. Weldra be gon het schip te zinken De reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding maat schappij onder kapitein Slis is spoe dig naar het zinkende schip gevaren en heeft de opvarenden van boord gehaald. Zij werden te Hoek van Holland aan wal gezet en vertrokken nog denzelfden avond naar Schevenin gen, behalve de schipper, die aanwe zig' blijft bij de pogingen, die zullen worden aangewend door een sleep boot van L. Smit en Co., om het schip te lichten en te bergen. Auto botst tegen bus. Inhaalmanoeuvre mislukt. Drie inzittenden gewond. Maandagmiddag omstreeks vijf uur reden twee personenauto's, die een verkapten auto- dienst op Leeuwarden onderhielden, op den Kennemerstraatweg in de gemeente Heiloo, nabij de grens Alkmaar, toen de eerste auto een voor hem rijdenden wagen wilde inhalen. Doordat van de andere zijde een te IJmuiden thuis behoorende autobus met schoolkinde ren aankwam, mislukte de manoeuvre en volgde een hevige botsing tusschen de eerste personenauto, waarin een dame, twee heeren en een jongetje waren gezeten en de autobus. Door den schok kregen enkele kinderen schrammen en ontvellingen, docht overigens kwamen zij allen met den schrik vrij. De aanrijdende auto was echter zwaar ge havend, en de inzittenden zaten bekneld tus schen de stukken. Toegesnelde voorbijgangers bevrijdden hen. Het bleek, dat de chauffeur, A. P. uit Leeuwarden, en het jongetje onge deerd waren, doch mej. L. uit Groningen, de heer K. uit Groningen en de heer B. uit Am sterdam hadden vrij ernstige verwondingen opgeloopen en moesten naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar worden overgebracht. Direct levensgevaar was niet aanwezig. De tweede auto heeft het jongetje opgepikt en is meteen doorgereden. Doordat de inzittenden elkaar niet kenden, heeft het eenigen tijd geduurd, voordat men de namen der gewonden te weten kwam. De autobus, welke 39 kinderen en vier gelei ders vervoerde, was dermate beschadigd, dat zij vervangen moest worden door een andere. (A.N.P.) Zes slangen ontsnapt. Vier zijn weer gevangen. Woensdagmorgen zijn uit den vogel- en dierenhandel van de firma Corstens-Verschu- ren te Helmond, zes groote slangen uit hun kooi ontsnapt Het. waren alle dieren van 2Va tot \y2 meter lengte en begrijpelijk ver wekte de ontvluchting van deze gevaarlijke dieren nog al eenige consternatie. Daar de slangen via het terrein achter het pand de vrijheid hadden opgezocht, werd daar onmid dellijk met het opsporingswerk begonnen, waarbij, naar de Msb. meldt, gebruik werd gemaakt van een speurhond. Op het terrein achter de Ambachtsschool, werden er Zater dagmiddag twee opgespoord en door den heer Corstens gevangen. De hond moest niets van de sissende beesten hebben! Zon dagmiddag heeft de heer C. er nog twee gevangen. Een er van lag op den muur, welke den belenden- den tuin der E. E. P. P. Capucijnen omheint. Maandag is de jacht op de twee andere slan gen voortgezet. Mogelijk zijn ze over genoem den muur ontsnapt, zoodat ook de tuin der Paters zal worden geïnspecteerd. DE NEDERLANDSCHE VOLKENBONDS DELEGATIE. De Nederlandsche delegatie naar de zeven tiende Volkenbondsvergadering, welke op 21 September 1936 te Genève zal beginnen, zal zijn samengesteld als volgt: Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, mr. W. M. v. Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, mr. C. Ridder van Rappart, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Bern, tevens permanent vertegenwoordiger van Ne derland bij den Volkenbond, vertegenwoordi gers, met dien verstande, dat tijdens de aan wezigheid van jhr. De Graeff te Genève, rid der Van Rappard als plaatsvervangend ver tegenwoordiger zal worden beschouwd. Voorts prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. mr. dr. J, P. A. Francois, administrateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het departement van Buitenlandsche Zaken, 'buitengewoon hoogleeraar aan de handelshoo- geschool te Rotterdam, mevr. C. A. Kluyver, referendaris aan het departement van Bui tenlandsche Zaken, als plaatsvervangende vertegenwoordigers. Aan de delegatie is toegevoegd de heer A. J. Lievegoed, administrateur aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken, chef van den Regeeringspersdienst. Als secretarissen der delegate zullen optre den ihr. O. Reuchlin. gezantschapssecretaris en mr. E. O. Baron van Boetzelaer, adjunct referendaris ter algemeene secretarie van Nederlandsch-Indië. Toewijzing van varkens en kalveren. Naar ons wordt medegedeeld ligt het in de bedoeling van den minister van landbouw en visscherij de georganiseerden in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de toe wijzing van varkens en kalveren, alsmede van de toekenningen van biggenmerken, welke in hun district hebben plaats gevon den, opdat georganiseerden, die zich te kort gedaan achten, alvorens een bezwaarschrift in te dienen, zich ervan kunnen overtuigen, of hun bezwaren al Qf niet zijn gegrond. Derhalve zullen bij volgende toewijzingen van varkens en kalveren of toekenningen van biggenmerken de volledige lijsten in elk dis trict ter inzage komen te liggen en wel op zoodanige tijdstippen, dat van die inzage eventueel nog tijdig gebruik kan worden ge maakt bij het opstellen van bezwaarschriften. Van plaats en tijdstippen, waarop die in zage wordt verleend, zal tijdig worden kennis gegeven in de pers. NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE PROTESTEERT TEGEN STEUN- WIJZIGINGEN. Zaterdag is de Nederlandsche vakcentrale in buitengewoon congres te Utrecht bijeen gekomen. ter bespreking van de door den mi nister van sociale zaken aangekondigde wijzi gingen in de steunregeling. Het bestuurslid van de vakcentrale, tevens lid van de contactcommissie de heer Joh. Bering, heeft een uitvoerige uiteenzetting ge geven van de verschillende wijzigingen. Spr. wees daarbij in het bijzonder op de vaststelling van het standaardloon ad 20 als gevolg waarvan vele goede vaklieden en de categorie hoofdarbeiders wel in zeer sterke mate wor den getroffen. Ook de afschaffing van de huurbijslag werd aan scherpe critiek onderworpen. Nadat nog enkele andere regeeringsmaatregelen waren besproken, werd door verschillende afgevaar digden het woord gevoerd, die allen hun ver bittering over deze verslechteringen uitten. Het bestuur van de vakcentrale werd ver zocht bij de regeering aan te dringen op het terugnemen van de voorstellen. Aan het slot van de vergadering, werden de verschillende tot uitdrukking gebrachte grieven vervat in een resolutie, waarin met klem bij de regeering wordt aangedrongen op 't terugnemen van de in uitzicht gestelde ver slechteringen. Jongeman vermoord? Zijn lijk in het Merwedekanaal gevonden. Maandagmiddag om drie uur is uit het Merwedekanaal bij Amsterdam, het lijk opge haald van een jongeman, die bleek een inge zetene te zijn van Utrecht. Het vertoonde aan het hoofd een diepe snede, van zoo- danïgen aard. dat bij de politie het vermoe den van misdrijf rees. hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het slachtoffer door andere oorzaak te water zou zijn geraakt en door een schroef van een passeerend schip de wonde zou hebben opgeloopen. De politiedeskundige dr. Hulst uit Leiden zou daarnaar in den loop van vandaag een onderzoek instellen. Toen de Utrechtsche politie van de vondst op de hoogte werd gesteld en vernam, dat de mogelijkheid van misdrijf niet was uitgeslo ten, heeft zij een nader onderzoek ingesteld naar de omstandigheden van het slachtoffer dat eenigen tijd geleden ernstige oneenigheid moet hebben gehad met een anderen in woner van Utrecht. Naar dezen persoon wordt thans door de Utrechtsche politie gezocht. Export naar Italië op eigen risico. Handelsoverleg opgeschort. Nadat gedurende eenigen tijd be sprekingen zijn gehouden tusschen vertegenwoordigers van de Nederland sche en Italiaansche regeeringen om trent het hervatten van de handels betrekkingen tusschen beide landen, zijn deze besprekingen Vrijdag ji. opgeschort, om te worden hervat, zoo dra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. Aangezien Italië slechts die goede ren wenscht in te voeren, welke het meent niet te kunnen ontberen, zal de vraag in hoeverre dit beperkte uitvoerbelang de mogelijkheid van verderen Italiaanschen invoer, met name van gecon tingen teerde goede ren, beïnvloedt, aan zorgvuldige over weging worden onderworpen. Wat de betaling van Nederlandschen en Nederlandsch-Indischen uitvoer alsmede van uitstaande handelsvorderingen betreft, koh niet voldoende zekerheid worden verkregen om reeds aanstonds tot een regeling te geraken. Met het oog op het Italiaansche standpunt, als zouden vorige bedragen eenvoudig ver vallen zijn hoewel ze niet werden opgezegd blijft de toestand vooralsnog gelijk ze was en hebben exporteurs, die het er op mochten wagen Nederlandsche of Nederlandsch-Indi- sche goederen naar Italië te leveren, niet de minste zekerheid, wanneer zij betaling zullen verkrijgen, terwijl zij bovendien het volle koersrisico loopen. Invoer uit Italië hier te lande zal, conform de verdragen, niet anders kunnen plaats heb- dan tegen storting van het verschuldigde bij het Nederlandsch Clearinginstituut, tenzij men toestemming mocht hebben verkregen tot het aangaan van compensatiezaken, waarvoor men zich eveneens tot genoemd instituut dient te wenden. Baron Sirtema van Grovestins gevallen. „Lottka" van Pasman eerste in jachtspringen Tijdens het internationale concours hip- pique te Aken is een van de Nederlandsche ruiters, baron Sirtema van Grovestins. tijdens het nemen van een hindernis met „Arkansas" gevallen en heeft daarbij vrij ernstige ver wondingen opgeloopen. Doordat hij bij het ne men van de hindernis niet genoeg vaart had, viel onze landgenoot met het paard bovenop hem. Hoewel aanvankelijk gedacht werd dat hem niets mankeerde, werd hij toch per bran card naar de Staedtische Krankenanstalt ver voerd. Na het nemen van röntgenfoto's bleek, dat baron Sirtema een sleutelbeen op twee plaatsen had gebroken, terwijl dit eveneens met een enkel het geval was. In het jachtspringen klasse SA moest over een parcours van 1050 M. gereden worden, ter wijl 18 hindernissen tot 1,50 M. hoogte waren opgesteld. De eerste prijs werd hier behaald door „Lottka" van onzen landgenoot D. H. Pasman, bereden door den heer Dietrich, Dit paard was het eenige dat een foutloos parcours reed. „Duenenbank", eveneens van den heer Pas man, werd onder denzelfden berijder vierde met 7 fouten. Onze Olympische ruiter luit. Greter op „Ernica" werd vijfde in Sb Haarlem staat aan de spits. Naast zijn spreekwoordelijke nuchterheid heeft de Hollander de eigenschap, dat hij graag eerst een£de kat uit den boom kijkt, al vorens zich aan „iets nieuws" te wagen. Mag deze voorzichtigheid groote voordeelen bieden, het is een geduchte hap voor hen, die dat „nieuwe" trachten ingang te doen vinden. Ex- behoort een kapitale dosis idealisme en door zettingsvermogen toe, om iets wat nog niet bestaat, hier te lande onder de algemeene aandacht te brengen. Alvorens men dit heeft bereikt, heeft men menige desillusie en wordt men meerdere malen bekropen door het ge voel dat de zaak „hopeloos" is. Zoo is het reeds velen vergaan en zoo ver ging het hen, die de Veilig Verkeersbeweging en speciaal het verkeersonderwijs ingang wil den doen vinden. Toen eenige jaren geleden in de groote plaatsen van ons land Vereeni- gingen werden opgericht, die zich ten doel stelden de bevordering van de verkeersveilig heid in algemeenen zin, hield het publiek zich aanvankelijk min of meer afzijdig van deze oi-ganïsatie's. Langzaam echter begint deze idee meer door te werken, al is de belangstel ling nog niet wat zij zou kunnen zijn. Op initiatief van deze vereeniging werden de eerste pogingen gedaan om te komen tot de organisatie voor verkeersonderwijs. De organisatie van verkeersonderwijs voor ouderen is een zeer moeilijk probleem. Pessi misten beweren dat de ouderen het toch niet meer leeren en dus wel gedoemd zullen zijn om „doodgereden" te worden! Wij zien deze zaak iets anders, al moet worden toegegeven, dat het opvoeden van anderen in het verkeer met groote moeilijkheden gepaard gaat. Het nut van het verkeersonderwijs wordt meestal ontkend op grond van de overweging, dat men het deelnemen aan het verkeer niet door middel van lessen kan leeren, doch uit sluitend de praktijk als leermeester kan op treden. Toegegeven kan worden, dat de praktische ervaring in het verkeer een factor van groot belang' is. Hij, die zoo juist een rijbewijs heeft „gehaald" is is nog geen goed automobilist. De noodige routine ontbreekt hem ten eene male. Slechts veelvuldig rijden en dan nog zonder groote tusschenpoozen, kan deze routine bij brengen. Zoo is het volgens deze „practici" met iederen weggebruiker het geval. Slechts de practische routine vermag goede wegge bruikers te maken. Zij die aldus redeneeren, miskennen den aard en de bedoeling van het verkeersonder wijs. Dit heeft niet alleen ten doel de leerlin gen eenige verkeersregelen in het hoofd te stampen zonder meer. Niet alleen omvat dit onderwijs ook de praktische toepassing van deze regels, maar vooral wil het bereiken, de aandacht van het verkeer en het verantwoor delijkheidsbesef van den weggebruiker op te wekken en te versterken. Het verkeersonder wijs gaat er van uit, dat het deelnemen aan het moderne verkeer iets is, dat men moet leeren. Niet alleen, dat men daarvoor een ze kere kennis moet hebben, maar vooral dat- men op het verkeer moet worden ingesteld, wil men als verantwoordelijk weggebruiker aan het verkeer kunnen deelnemen. Men moet „verkeers-minaed" worden. En dit is nu de voornaamste rol van het verkeersonderwijs. Het geeft den weggebruiker verantwoordelijk heidsbesef. Heeft hij dit. dan zal hij ook de noodige verkeersaandacht hebben. Al meerde re malen betoogden wij. dat het op juiste wijze deelnemen aan het verkeer niet in hoofdzaak is het kennen van verkeersregelen en het heb ben van wegroutine, maar in de allereerste plaats een quaestie van aandacht voor het verkeer. Aan het noodige „Verkeersbewust- zijn" ontbreekt het nog de meeste wegge bruikers. Dit bewustzijn aan te kweeken is, de primaire taak van het verkeersonderwijs. De praktijk heeft ook uitgewezen, dat deze taak ook inderdaad door dit onderwijs afdoen de wordt vervuld. Al hoewel het totaal aantal ongevallen in den lande nog steeds stijgt, daalt het in de steden waar behoorlijk ver keersonderwijs wordt gegeven en daalt ook het totaal aantal ongevallen, waarbij kinde ren betx-okken zijn. Deze daling is het grootst in die steden, waar het verkeersonder wijs het best is georganiseerd. Deze feiten spreken voor zichzelf. Het is met zekeren trots, dat wij kunnen vermelden, dat Haarlem in dit opzicht aan de spits staat. Door de Vereeniging voor Veilig Vex-keer en de Onderwijs-verkeerscommissie is hier het verkeersondei'wijs op grootscheep- sche wijze georganiseerd. Ruim 1700 school kinderen konden dit jaar geëxamineerd wor den en men verwacht, dat het volgend jaar de 2000 overschreden zal worden. Haax'lem heeft voor de organisatie van het verkeersonderwijs in andere steden meermalen tot voor-beeld ge diend en vele malen werd het advies van Haarlem daax-bij ingewonnen. Hieruit moge blijken, dat in dit opzicht niet bij Alkmaar, doch bij Haarlem de victorie is begonnen. Toch moet worden geconstateerd, dat de be langstelling van het publiek voor dit onder wijs nog te wenschen overlaat. Moge deze korte beschouwing er toe bij dragen deze belangstelling te vergrooten. Men beseffe. dat het hier gaat om menschenlevens. in het bijzonder om de veiligheid der kinde ren. Mr. J. H. VAN GELDEREN. De „Ajax" uit Spanje terug. Een onderhoud met één der officieren. 65 vluchtelingen van Barcelona naar Marseille vervoerd. Tegen 9 uur Maandagavond is aan de Suri- namekade te Amsterdam aangekomen het vrachtschip „Ajax" van de K. N. S. M„ dat op 9 Juli j.l. uit de hoofdstedelijke haven ver trokken was voor een van de gebruikelijke vierweeksche vrachtreizen naar verschillende Spaansche. Portugeesche en Noord-Afrikaan- sche havens. Dat het schip eerst nu. dus bijna zeven weken later, terugkeert vindt zijn oor zaak in den Spaanschen burgeroorlog, waar door de „Ajax" als het ware verrast werd. Een der officieren heeft ons na aankomst te Amsterdam het een en ander verteld van de belevexxissen der opvarenden, die gelukkig ge spaard zijn gebleven voor ernstige moeilijk heden en slechts aan den buitenkant met de verschrikkingen van den Spaanschen bur gerkrijg in aanraking zijn geweest, wat ech ter ruimschoots voldoende was om hen een indruk te geven van den grinvelijken strijd, die in Spanje met groote verbittering en op meedoogenlooze wijze wordt gestreden. Dinsdag 21 Juli kwam men in Cartagena, welke stad dadelijk het stempel der bijzon dere gebeurtenissen droeg. Geregelde troe pen, aie de regeering waren tx-ouw geble ven, hadden alle openbare gebouwen bezet en oefenden een strenge bewaking uit. Overal groepte de bevolking bijeen, vooral bij de café's waar luidsprekers de uitzendingen der regeeiüngszenders duidelijk hoorbaar maak ten en een intensieve propaganda voor het regeeringsstandpunt werd gevoerd. In Tarragona maakte de „Ajax" voor 't eerst nader kennis met de gewapende arbeiders, die met roode banden onx den arm na aan komst van het Nederlandsche schip aan boord verschenen. Den kapitein werd mede gedeeld, dat hij slechts aan den wal kon gaan als hij daartoe vergunning vroeg aan de leiders der gewapende arbeidei\scorpsen, die dan terwille van de veiligheid der Ne derlanders voor een geleide zouden zorgen. De kapitein weigerde dit echter en besloot, alle daar te regelen zaken met den agent der K. N. S. M. aan boord af te doen, wat ook geschiedde, waarna de „Ajax" naar Valencia vertrok. In Alicante had de „Ajax" zoowel gelost als geladen, exx in Tarragona had men in opdracht van de maatschappij ook de voor Valencia bestemde lading gelost. In Valencia zelf werd derhalve slechts geladen en wel een hoeveelheid abrikozenpu!p. Nog voordat men daarmee gereed was kv.v m xxameixs de Spaansche regeering het bevel, deze lading weer te lossen, aangezien met het oog op den buitengewonen toestand geen levensmiddelen uitgevoerd mochten worden. Voor Valencia lagen Amerikaansche. Fran- sche, Italiaaxxsche, Duitsche en Engelsche oorlogsschepen voor anker, die met barkas sen een druk verkeer op den wal onderhiel- den en voortdurend vluchtelingen aan boord brachten. Des Zondagsmorgens hebben eenige opvarenden van de „Ajax", waaron der onze zegsman, zich onder bescherming van hun Nederlandsche zeemansuniform, aan den wal gewaagd. Den weg vaix de ha venvoorstad Crao de Valencia xxaar Valencia zelf legden zij te voet af. Zij kregen den in druk, dat hier slechts kort tevoren wapens waren uitgedeeld aan arbeiders, opgeschoten jongens en zelfs kinderen, die op de meest x-oekelooze manier ermee rondliepen of in groote auto's ermee rondreden, vaak met bommen in de hand of met geweren en re volvers iix den aanslag. Later bleek, dat den vorigen nacht in een cavaleriekazerne aan den ingang der stad een opstand was uit gebroken tegen de regeei'ing, die echter dooi de loyale troepen en door de ongeregelde groepen arbeiders, die later georganiseerd zouden worden tot de z.g. volksmilitie, was onderdrukt, waarna de kazerne was geplun derd en de wapens, die men er vond, waren verdeeld. De Nederlandsche zeelieden, die zich tot voor de kazerne waagden, zagen er nog de bloedige sporen van het gevecht, dat daar kort tevoren geleverd was. Ook zagen zij verschillende geheel ver nielde en uitgebrande kerken" van welker beelden men barricaden had opgeworpen. De groote kathedraal van Valencia was geheel vernield. In Barcelona zag men nog wel de sporen van de hevige gevechten, die bij het uitbre ken van den onderdrukten opstand hadden gewoed, maar in vergelijking met de andere havens heerschte daaar rust en orde. In de ha ven zag men vele buitenlandsche oorlogs schepen en ook weer Spaansche schepen met gevangenen, die bewaakt werden door re- geeringsgetrouwe guardia civil. De re- geeringszenders hadden bekend gemaakt, dat er voor vluchtelingen uit het binnenland ge legenheid bestond jnet het Nederlandsche stoomschip Spanje te verlaten en zoo kreeg de „Ajax", een der kleinste schepen van de K. N. S. M. met nagenoeg geen passagiers- accomodatie. 65 passagiers aan booi'd, groo- tendeels Spanjaarden doch ook buitenlan ders, die door bemiddeling van hun consu laten aan boord werden gebracht. Onder de Spanjaarden bevonden zich twee priesters en drie nonnen, die vermomd het schip hadden weten te bereiken en evenals de overige Spaansche passagiers op waren van de ze nuwen. Deze passagiers werden naar Mar seille overgebracht. Kort voor Gibraltar was men er nog ge tuige van, hoe een rebellenvliegtuig zes bommen liet vallen op een regeeringsduik- boot, die echter onder de oppervlakte ver dween zonder getroffen te zijn. Dit alles speelde zich op korten afstand van de „Ajax'" af, die de veilige haven van Gibraltar bin nenliep, waar een groote menigte dagelijks de "gevechten op zee doch dikwijls ook te land gadeslaat. O.a. had men gezien hoe een afdeeling Marokkaansche troepen, nabij Al- geciras geland, een gewapende troep arbei ders had overvallen en met het Moorsc-he zwaard had afgemaakt of het land inge dreven. DROEVIG EINDE VAN EEN UITSTAPJE. Zondagnamiddag ging de heer Ausman met zijn beide zoons in een roeiboot een tochtje maken op de Loosdrechtsche plassen. In de omgeving van Nieuw Loosdrecht gekomen gingen de beide zoons zwemmen.. Daarbij is de 25-jarige J. H. Ausman, wonende te Zuilen, plotseling in de diepte verdwenen. Hoewel zijn zijn 23-jarige broeder hem terstond boven bracht, bleken de levengeesten reeds geweken. De overledene, die als een goed zwemmer bekend stond, heeft vermoedelijk een hart verlamming gekx-egen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 25 Augustus: De luchtreiziger Lattermann is heden middag met zijn luchtballon „Rotateur" ten aanschouwe eener talrijke menigte opgestegen. De hoogte die de ballon bereikte was terstond reeds aanzienlijk; jammer dat de lucht nogal betrokken was. hetgeen den aëronaut spoedig aan het oog ont trok. Bij de opstijging kwam hij nog met een telephoondraad in aanraking. Hij dreef in de richting van Schalkwijk voort. Na een reis van ongeveer twee uren is de heer Lattermann met zijn ballon be houden aan den IJweg te Haarlemmer meer nedergedaald. Generale synoden van de Gereformeerde Kerken. Hedenmorgen begonnen. Heden en volgende dagen houdt in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam de Generale Synode van de Gereformeerde kerken in Ne derland haar beraadslagingen. Dr. B. Wielenga verwelkomde hedenmorgen namens de roepende kerk van Amsterdam de leden. De kerk van Amsterdam, die op grond van de historie eenigszins recht heeft zich uw al ler moeder te noemen, acht het zich een eer, aldus spr., als uw aller zuster u samen te roepen en wel in een gebouw, dat misschien meer dan eenige andere kerk de heerlijkheid van Christus verkondigt. De mannen van 1834 en 1886 hebben elkander hier gevonden en hun eenheid bezegeld. Wat uw taak als synode betreft, het agen dum spreekt van gemakkelijke z.g. loopende zaken, maar er zijn ook dingen, die wijzen op reformatorische ontwikkeling, speciaal wat betreft het werk van zending en evangelisatie van den geestelijken arbeid op sommige ver waarloosde terreinen van ons volksleven, van de voortgaande regeling der tucht. Het zwaarst is uw taak, waar een beroep gedaan wordt op uw leiding inzake openbare on broederlijke verhoudingen, die de kerk ver ontrusten. Op de laatste te Amsterdam gehouden synode, in het jaar 1908, mocht de voorzitter roemen van onderlingen vrede en een streven elkander te vinden in eenigheid des gees- tes. De roepende kerk spx~eekt den wensch uit dat al uwe beraadslagingen gekenmerkt wor den door ijver voor Gods huis en begeerte naar eenheid De. wereld is in nood, meer dan zij weet. Ook de toestand van de kerk wekt zorg, ondanks schoone verschijnselen van herleving. Liefdeloosheid maakt alle kennis en alle actie machteloos. UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Os- sendrecht aan F. J. van de Ven en is be noemd tot burgemeester der gemeente Ossen- drecht: A. A. E. Ch. Voeten. De heer Voeten is gepensioneerd administrateur der pro vincie Midden-Java en is werkzaam geweest als tijdelijk secretaris van den Raad van Nederlandsch-Indië; is benoemd tot burge meester der gemeente Maarheeze: R. H. van Schaik. De heer Van Schaik is in 1906 te Selzaete geboren en is thans werkzaam als volontair ter gemeente-secretarie van Oir- schot; is benoemd tot burgemeester der ge meente Gulpen: mr. E. J. C. Marres. Mr. Marres is in 1908 geboren en is werkzaam als adjunct-commies ter provinciale griffie van Limburg; is benoemd tot burgemeester der gemeente Wijlre; J. A. A. Gijzels. De heer Gijzeis is in 1907 geboren en is thans adjunct commies ter gemeentesecretarie van Sittard; is benoemd tot burgemeester der gemeente Cadzand: C. Ie Nobel. De heer Le Nobel is in 1908 geboren en thans ambtenaar ter ge meentesecretarie van Oudenrijn: is benoemd tot burgemeester der gemeente Vogelwaarde: F. A. Hendrikse. met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westdorpe. DERTIG VARKENS VERBRAND. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is brand uitgebroken op de kapitale boerderij „Sprokkelenburg", eigendom van baronesse van Haersolte en bewoond door J. Bos te Werkhoven. De brand ontstond in een der drie hooi bergplaatsen. die weldra alle in lichter laaie stonden. De geheele voorraad graan en hooi, alsmede een dertigtal varkens ging in de vlammen verloren. Door het krachtdadig op treden van de brandweer kon het woonhuis gespaard blijven. BRANDSPUIT REED TE HARD. Drie spuitgasten er af geslingerd. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf werden de landbouwer D. Kasse en zijn vrouw, die in het land het vee melkten, ge waarschuwd, dat er brand was uitgebroken in de kapitale schuur van hun boerderij te Zandijk onder de gemeente Veere. De schuur is geheel uitgebrand. De inven taris, waartoe een met vlas geladen wagen en een leegen wagen behoorden, is eveneens geheel verloren gegaan. Op het pas ingere den vlas na was alles verzekerd. De spuit en de brandweerlieden werden met een vrachtauto naar de plaats van den brand gereden, doch dit geschiedde met zulk een snelheid, dat in een scherpe bocht drie spuitgasten van den wagen werden geslin- Igerd. Eén van hun bleef ongedeerd, doch de beide andere liepen eenige verwondingen op en moesten zich onder behandeling van den plaatselijken geneesheer stellen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5