t Hei Betouftiiltsle De Haarlemsche „vertier"-commissie werkt HEROPENING Haarlemsche kinderen moeten naar een Bloemendaalsche school. Strootjes. Versterking van Indië's weermacht. 54e Jaargang No. 16311 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 26 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEltEBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „„„„„.r en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBEK1 ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels J 1-75, elke regel meer t 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer J 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid, ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger S150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Maar naar buiten kan dit pas in 1937 blijken Groote plannen: tentoonstellingen, een Lunapark, enzoovoort. Het is bekend, dat de heer P. J. M. van Te- tering bij de behandeling van de begrooting voor 1936 in den Haarlemschen raad gepleit heeft voor het instellen van een „vertier-com missie, die zou ijveren voor meer aantrekke lijkheden in de stad voor inwoner en -vreem deling. Dit denkbeeld werd algemeen met sympa thie begroet, zoowel aan de tafel van B. en W. als in den raad. Het gevolg was, dat B. en W. zoo'n commissie benoemd hebben onder voor zitterschap van wethouder Van Liemt. Verder zitten vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen daarin, terwijl de initiatief-ne mer er in is opgenomen als afgevaardigde van de Kamer van Koophandel. Maarnaar buiten is van het werken dezer commissie nog niets gebleken. Geen wonder dus, dat sommige voorstanders van het streven den indruk gekregen hebben: de commissie heeft niets kunnen bereiken. Het is zelfs zoo, dat een dezer enthousiasten -reeds met plannen rondloopt zelf het initia tief te gaan nemen om iets op dit gebied tot. stand te brengen. Daarom hebben wij geïnformeerd hoe hef. met deze ,.vertier"-commissie gesteld is. Daar bij werd ons verzekerd, dat de indruk dat de commissie niets zal bereiken absoluut ver keerd is. De vertier-commissie is aan het werk, heeft goede verwachtingen dat zij in haar streven zal slagen, maar haar werk kan pas naar buiten blij ken in 1937. De tijd was te kort om een goede voorbereiding mogelijk te ma ken om reeds in 1936 met uitvoering van plannen te komen. Het heeft namelijk eenigen tijd geduurd voor het college van B. en W. met zijn voor bereidend werk zoover gereed was, dat de raad officieel het besluit kon nemen om de „ver- tier"-commissie in te stellen. Toen B. en W. de commissieleden benoemd hadden en de commissie eenmaal geïnstalleerd was, bleek reeds bij de eerste bespreking in dit voorjaar, dat er geen denken aan was om met kans op succes nog iets in 1936 voor te bereiden. De commissie zal niet voor één jaar werken, maar voor vele jaren. Daarom moet de grondvesting- van haar werk goed zijn, want daarvan hangt het welslagen voor een groot gedeelte af. Daarom zal naar binten pas in 1937 blij ken, dat de commissie in 1936 al veel voorbe reid heeft. Er zijn reeds vele plannen in de commissie besproken. Het is nu de bedoeling, dat in een vergadering in September, dus da delijk na de moeilijke vacantiemaanden, waarin het moeilijk is voltallige vergaderingen te houden, de definitieve plannen voor de grondvesting van het werk der commissie vast te stellen. Daarna zal aan het college van B. en W. advies uitgebracht worden. Gaat het college daarmede accoord, dan kan het aan de commissie de verdere uitwerking en uitvoe ring dezer plannen opdragen. Een moeilijkheid die nog geregeld moet wor den is de juiste verhouding tusschen de „ver- tier'Scommissie en de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vast te stellen. Op dit oogenblik wordt gemeend, dat het de beste oplossing zal zijn als de „vertier'-commissie het vertier organiseert en dat dan „Vreemde lingenverkeer" tracht de vreemdelingen daar heen te trekken. Natuurlijk zoo werd ons verzekerd moet de commissie geld hebben. B. en W. en de raad zullen in klinkende munt moeten toonen, dat de geiheente er geld voor over heeft om Haarlem meer aantrekkelijkheden te geven. Er zal natuurlijk door de commissie ook getracht worden financieele bijdragen van particulieren en vereenigingen te krijgen. De beste gang van zaken wordt gevonden als de gemeente zich bereid verklaart een bijdrage te geven als toeslag op hetgeen particulieren en vereenigingen bijeenbrengen. Wij zijn ook in staat om iets naders mede te deelen, over de plannen die in de „ver- tier"-commissie besproken zijn om in 1937 uit te voeren. Er staat evenwel daarover nog ai iets vast, omdat pas in de September-ver gadering definitieve besluiten over het ad vies aan B. en W. genomen zullen worden. Het is bekend, dat de gemeenteraad reeds een deel der gelden beschikbaar gesteld heeft die noodig zijn om in 1937 te Haarlem een groote internationale Frans Hals-tentoon stelling te houden. Maar er staan nog an dere tentoonstellingsplannen op het pro,- gramma der commissie. Bij het gemeentebestuur is een aanvraag ingekomen om in den zo mer van 1937 te Haarlem een groot Lunapark te organiseeren. De initia tief-neemsters hebben daarvoor aan de gemeente een groot bedrag aan geboden. Een der moeilijkheden is evenwel om daar voor een geschikt terrein te vinden. In het centrum van Haarlem is dat niet te vinden. Er is gedacht over het terrein voor de ka zerne van den Motordienst aan den Schoter- weg. Het is evenwel de vraag of het departe ment van Defensie daarvoor toestemming zou willen geven. Maar de gemeente heeft zelf ook nog eenige groote terreinen in Haarlem-Noord, maar die liggen weer iets verder van het centrum af. Zoo'n Lunapark brengt aldus onze zegs man niet alleen geld in de gemeentekas, maar 't bezorgt ook vele particulieren extra inkomsten. Een deel van het personeel moet hier immers woning zoeken .Verder worden er aan zoo'n Lunapark veel leveranties geleverd. Bovendien komen er veel vreemdelingen in de tsad die niet alleen geld in het Lunapark verteren, maar ook in de zaken in de naaste omgeving en in de stad zelf. Voorts is in de commissie het denkbeeld besproken om elk jaar te Haarlem een groot festival te organiseeren waaraan muziek- en zangvereenigingen kunnen mede werken. Ook dat zou een stadsbelang zijn, want het bevordert niet alleen de levendigheid in de stad. maar "brengt aan vele neringdoenden en belanghebbenden bij het verkeer inkom sten. Is zoo vroegen wij in de commissie ook gedacht over het organiseeren van een groot bloemencorso? Daarop werd geantwoord: het welslagen daarvan wordt sterk betwijfeld. In vroegere jaren zijn te Haarlem, de bloemenstad, wel mooie, welgeslaagde bloemencoro's gehou den. maar nu wordt gemeend, dat voor zoo'n corso niet voldoende deelneming zou be staan. Wil men met succes aan een bloe mencorso deelnemen, dan gaan daarmee fi nancieele offers gepaard. Verder is mede te deelen, dat in de Mid denstandscentrale het plan gerezen is om in 1937 een groote middenstandsten toonstelling te organiseeren, in den trant van de indertijd zoo uitstekend geslaagde H.A.M.I.T. Dit is zoo werd ons tenslotte verklaard nog slechts een kleine bloemlezing uit de aanhangige plannen. Ei- wordt natuurlijk ook het oog gehouden op de dingen die handel en industrie in onze stad kunnen bevorderen. Het gemeentebestuur heeft reeds in enkele zaken het advies van de commissie gevraagd. Er is dus geen reden om te veronderstel len, dat de commissie niet zal slagen. Inte- gedeel alle commissieleden zijn vol en thousiasme, zij zijn er vanovertuigd, dat op dit gebied belangrijke resultaten te verwach ten zijn die in het belang van de stad zul len zijn. In het Alcazar, de beroemde historische burcht van Toledo die thans gedeelte lijk in vlammen staat, hebben zich reeds weken nationalistische troepen en in woners van Toledo verschanst in afwachting van de komst der troepen van generaal Franco. Vliegtuigen der opstandelingen gelukte het levensmiddelen en medicamenten in het kasteel neer te werpen. Morgenavond 8 uur RAAK S" met het GEWELDIGE CO.-JA.-SHO. DANSORKEST 6 personen (Adv. Ingez. Med.) Een wereldconferentie van staatshoofden? NEW-YORK, 26 Augustus. (Reu- ter-A.N.P.). De „New-York Times" meldt, dat Roosevelt voornemens zou zijn om, indien hij in November wordt herkozen, een wereld-vredes conferentie bijeen te roepen, waar voor o.a. Koning Edward, Stalin, Hitler, Mussolini en Lebrun zouden worden uitgenoodigd. Ook zouden vertegenwoordigers van Japan, China en eenige andere landen worden uit genoodigd. Dit nieuwe denkbeeld heeft Roosevelt, naar men gelooft, informeel tegenover eenige in tieme vrienden geopperd, waarbij hij er ech ter op zou hebben gewezen, dat een derge lijke conferentie niet tot definitieve resul taten zou kunnen komen. In het Ramplaan-kwartier zal Haarlem een school moeten bouwen. Eenige weken geleden wezen wij nog eens op de snelle uitbreiding van Haarlem Zuid- West. Aan en nabij de Ramplaan is in en kele jaren een heel kwartier verrezen. Eenige honderden huizen zijn daar gebouwd; bij de annexatie in 1917 stonden er alleen de hui zen van 't zoogenaamde Tuindorp. Nu wpnen er in dit kwartier eenige duizenden Haar lemmers. Onder de Haarlemmers die in het Ramplaan-kwartier wonen zijn na tuurlijk ook kindeven van den leer plichtigen leeftijd. Haarlem heeft voor die bewoners aan den rand nog niet voor schoolruimte gezorgd. Tot heden gingen de kinderen uit het Ramplaan-kwartier meestal op de Juliana- school te Overveen. Bij het begin van den nieuwen sehoolcur- sus op de Juliana-school is gebleken, dat de aanvrage om toelating grooter is dan 't aan tal beschikbare plaatsen. Verschillende aan vragers zijn teleurgesteld moeten worden. De teleurgestelden behooren tot de bewo^ ners van het Ramplaan-kwartier. Want Haar lemmers worden op de Bloemendaalsche scholen slechts geplaatst, voor zoover er plaats is. 't Ergste is, dat ook de school in Aerden- hout geen gelegenheid heeft, om deze leer lingen op te nemen. Daarom zijn de ouders verwezen naar de Bornwaterschool in het dorp Bloemendaal. Terecht maken de ouders bezwaar tegen den grooten afstand die de kinderen moeten loopen. Van de Ramplaan naar de dr. Born waterschool te Bloemendaal is een wande ling van ongeveer een half uur. Als de kinderen naar een school in Haar lem willen is de school die het dichtst bij staat in de Prins Hendrikstraat. Die afstand is ongeveer 25 minuten, dus wel iets minder dan naar de dr. Bornwater school. maar het is toch naar de begrippen van stadsmenschen een flinke wandeling "om naar school te komen. Wij hebben op het Stadhuis naar deze quaes- tie geïnformeerd. Tot op heden waren geen klachten van ouders uit het Ramplaan-kwar tier ontvangen. Haarlem voldoet aan de wet, die voorschrijft dat er een school op hoogstens 5 K.M. afstand van de woningen der kinderen moet zijn. (Vroeger was de afstandsbepaling 4 K.M., maar die is om bezuiniging op onderwijsuit gaven te verkrijgen verhoogd). 25 minuten loopen is dus geen absoluut bezwaar. Thans zijn er ook in Haarlem-Noord wel kinderen die 15 of 20 minuten naar school moeten loopen. Maar in het algemeen geldt voor steden de wenschelijkheid om scholen op korter afstand dan 25 minuten te hebben. Daarom zal Haarlem in de toekomst in het Westen der stad een nieuwe school moeten bouwen. Het Pijlslaan- kwartier heeft ook behoefte aan een school. Als nu de verbinding Ramp laan-Zwemschool aan de Houtvaart het volgend jaar wordt doorgetrok ken, zou in de omgeving dezer zwem school een nieuw schoolgebouw gezet kunnen worden, dat dan door kinde ren uit het Ramplaan-kwartier en het Pijlslaan-kwartier binnen 10 mi nuten bereikt kan worden. Plannen daarvoor bestaan op dit oogenblik evenwel nog niet. Ned. Bank blijft goud aantrekken. De goudvloed naar de kelders van de Nederlandsche Bank blijft aanhouden. Nu is de toeneming volgens de laatste weekstaat weer f 8.6 millioen. De edelmétaalvoorraad is daardoor gestegen tot 694.3 millioen. De direct- opeischbare verplichtingen zijn voor 80.6 pet. door goud en zilver gedekt. (In de strootjesindustrie op Oost- Java loorden thans bijna 10 mil lioen strootjes per dag gemaakt.) Die tien millioen zijn niet de laatste strootjes, Waaraan de drenkeling zich redden kan, Zij dienen ook niet voor de fabricage Van een strooweduwe of eèn strooman. Noch voor stroobord, stroowisschen of stroomatten Of stroomatras, stroozak of zelfs stroohoed, Noch hebben z' iets te maken met de rietjes, Waardoor je limonade zuigen moet. Maar ze zijn wel om stroovuurtjes te maken, Ze worden stuk voor stuk in brand gezet, En dienen dan Maleiers en Javanen, Met wat tabak gevuld, als sigaret. De fabricage is zeer toegenomen, Die tien millioen per dag, dat is niet gek, Dat 's niet van stroo, om het maar zacht te zeggen, De sigaret is ook in d' Oost in trek. P. GASUS. De financien van Heemstede. Gunstig resultaat over 1935. Werd in den loop van Juni ver wacht, dat de Heemsteedsche ge meenterekening over 1935 een mee valler van f 135.000 zou opleveren, thans blijkt na de definitieve afslui ting, dat dit bedrag nog vrij wat hoo- ger is, namelijk f 142.845.93. Wat de belastingopbrengsten betreft is het volgende mede te deelen: Over het afgeloopen dienstjaar hebben de opcenten op de grondbelasting (gebouwde eigendommen) f 69590.07 opgebracht. (Ra ming f 67 200). De uitkeering van het rijk wegens 20 pet. der hoofdsom van de personeele belasting naar den len, 2en en 3en grondslag, be droeg f 33.000. (Raming f 30.840). De tantièmebelasting bracht f 4240.01 op. (Raming f 3000). De opcenten op de gemeentefondsbelasting geraamd op f 90.400 hebben f 93.967.14 op gebracht. De begrooting over het afgeloopen dienst-, jaar voor het Gemeentelijk Grondbedrijf wees een totaal aan uitgaven aan van f 82.464.50, aan ontvangsten f 79.852, nadee- lig saldo derhalve f 2.612.50. De werkelijke uitgaven bedroegen f 96.041,34, de ontvangsten f 94.424.88. het nadeelig saldo beliep dientengevolge slechts f 1.616.46. De netto-kosten van den gemeentelijken Reinigingsdienst, begroot op f 26.085, hebben slechts f 23.076,12 bedragen en zijn dus ruim f 3000 beneden de raming gebleven. De invloed van de „Flora". In verband met de flora was voor 1935 de opbrengst der Vermakelijkheidsbelasting, die gewoonlijk op f 12.500 wordt begroot, op f 30.000 geraamd. Dit bedrag is zéér aanzien lijk overschreden; in totaal werd aan deze belasting ontvangen f 71.927,84. Tegenover deze ontvangsten hebben natuurlijk ook vrij aanzienlijke uitgaven voor de gemeente ge staan. o.a, voor de extra-politiekosten, de versiering der gemeente, de bijdrage in het garantiefonds e.d. Toch valt uit deze belas tingopbrengst wel af te leiden, dat de Flora voor Heemstede een voordeel is geweest. Het woord is aan.... Charles Dickens Als er geen slechte men- schen icaren zouden er geen goede advocaten zijn. De regeering heeft haar plannen kenbaar gemaakt met betrekking tot de noodzakelijk geachte versterkingen van de weermacht in Oost-Indië. Zij wenscht voort te gaan met den aan bouw van jagers en onderzeebooten en wil voorts een groot aantal vlieg tuigen bestellen. Een nieuwe kruiser zal niet op stapel worden gezet. Uit voerige bijzonderheden over deze plan nen vindt men op pag. 3. VERHEUGENDE CIJFERS. Naast vele droevige cijfers zijn er toch ook nog wel verheugende. Bijv. de toeneming der ..Groentjes", adver tenties van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad. Ons blad bevatte er in het eerste halfjaar van 1936 niet minder dan 149 gemiddeld per nummer. Russisch vliegtuig in Siberië neergestort. De elf inzittenden gedood. MOSKOU, 26 Augustus (Reuter- A.N.P.) In Noord-Siberië, in het ge bied van de Jenissci, is een Sovjet- Russisch vliegtuig met elf personen aan boord door tot nu toe onopgehel derde oorzaak neergestort en verplet terd. De inzittenden kwamen allen om het leven. Nog meer terechtstellingen in de Sovjet Unie? Jongste executies een voorspel LONDEN, 26 Augustus (D.N.B.-A.N.P.) Met betrekking tot de terechtstelling van Zinowjef c.s., die gisteren te Moskou heeft plaats gehad, melden de „News Chronicle" en de „Daily Mail", dat dit nog slechts een voorspel is ge weest. De „Daily Mial" schrijft, dat op de eerstvol gende doodenlijst een vroegere Sovjet-ambas sadeur te Londen en een oud-ministerpresi dent voorkomen. De burgeroorlog in Spanje: Buitenlandsche ambassades beraadslagen over hulp aan de slachtoffers. pag. 4 Frankrijk en de verlenging van den diensttijd in Duitschland. pag. 4 President Roosevelt zou het beleggen van een wereldconferentie voor staatshoofden overwegen. pag. 1 De regeering wil de Indische marine en lucht macht versterken. pag. 3 Vier Nederlanders zijn uit Duitschland uitge wezen. Pag- 3 De hoofdinspecteur voor de steunverleening heeft de aandacht gevestigd op verschillende verbeteringen bij de steunwijziging. pag. 5 Haarlemsche kinderen moeten naar een Bloe mendaalsche school. pag. 1 De Haarlemsche „vertier''-commissie heeft voor 1937 groote plannen. pag. 1 Het aantal auto's in de belastinginspectie Haarlem vermindert nog niet. pag. 2 Lasker weet den wereldkampioen schaken te overwinnen. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Parijschcn correspondent: Het stadje der Oranjes. pag. 4 J. H. de Bois: Indrukken van de Jeroen Bosch tentoonstelling. pag. 2 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 H. D. Vertelling: De blauwe diamant. pag 5 Schaakrubriek. pag 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1