3nze, Jan van Schaffelaar' DE TEEKENAAR NEEMT VACANTIE... Z ST ER DAG 29 AUGUSTUS Ï936 H A'SEEE WS D A G S E A D 3 Naar grooter veiligheid in de lucht. Fraude door bureau-ambtenaar KELLOGG De billijke ELECTRISCHE KOELKAST. Kampeerwagen geen woon wagen". Conducteur uit den trein gevallen. Slachtoffer overleden. Vrijdagmorgen Is de conducteur H. P. te Eindhoven, van den diesseltrein, die omstreeks 7 uur uit Eindhoven vertrokken was, ter hoogte van den „Ouden Grintweg" onder Boxtel uit den trein gevallen. Zonder conduc teur kwam de dieseltrein te Boxtel aan. Eén der reizigers, die het ongeval had bemerkt, doch op dat moment niets had gedaan, gaf Inlichtingen, waarna in een extra-trein naar den man werd gezocht. Zwaar gewond werd hij opgenomen en langs de spoorbaan ver voerd. Later is hij in het ziekenhuis te Boxtel overleden. Spinnen nemen Durgerdam in. Ons land blijft dit jaar niet gespaard van plagen. We hebben de muggenplaag, de rup- senplaag, de kakkerlakkenplaag gehad, de wolhandkrab tiert welig in onze wateren, de Colcaado kever nadert angstig dicht onze grenzenEn nu komt er nog weer een nieuwe plaag bij: die der spinnen. Durgerdam is in genomen door de spinnen. Duizenden dikke, groote spinnen weven hun webben en, on danks alle pogingen de dieren te verdrijven en de huizen te reinigen, blijven de webben. Als men de spinnen hun gang liet gaan, was Durgerdam binnenkort één groote spinneweb. Den Durgerdammers mag het een troost zijn, dat de plaag wel spoedig weer voorbij zal zijn, maar 't is te vreezen, dat men er in 1937 nog ernstige nadeelen van zal onder vinden. Hooge straffen geëischt. Tegen auto-dieven. De vacantiekamer der arr. rechtbank, ge presideerd door mr. J. W Huijsinga. behan delde vandaag een strafzaak tegen twee jonge mannen, die er van worden verdacht, dat zij een auto, toebehoorende aan een landbouwer te Uithoorn door middel van braak uit diens schuur hadden gestolen. Zij zouden dit ge daan hebben in opdracht van een derde. De auto werd te Amersfoort verkocht en te Leg- meer door de politie in beslag genomen. Beide verdachten legden een volledige bekentenis af. De officier van Justitie, mr. de Muinck Keijzer requireerde tegen den oudsten ver dachte anderhalf jaar gevangenisstraf; tegen den tweeden eischte hij tien maanden. Vervolgens stond de 36-jarige koopman te recht, die volgens de beide andere verdach ten de opdracht had gegeven om de auto uit de schuur te halen, omdat de wagen „eigen lijk van hem was". Verdachte ontkende hard nekkig; hij wist van de geschiedenis absoluut niets 'af. Van een opdracht was geen sprake geweest. De beide verdachten uit de eerste zaak wer den als getuigen gehoord en handhaafden hun lezing. Eén van hen verklaarde, dat hij den volgenden dag met verdachte naar Amersfoort was gereden. Verd. had zoolang in een café gewacht en getuige had de auto voor f 175 verkocht. Hij en zijn vriend hadden ieder f 25 voor hun moeite gekregen. De officier requireerde tegen den koopman een gevangenisstrai van twee jaar. (bijdrage tot de psychologie van de crisis-) Professor Huizinga heeft het in zijn boek over het hand- en hemd-heroïsme onzer da gen, maar wanneer ik zoo vrij mag zijn Zijn Hooggeleerde er opmerkzaam op te maken: hij heeft het Zit-Vlak-Heroïsme (Z.V.H.) verge ten, het heldendom van die wei-gesitueerden, die derde klasse reizen tegenwoordig. Ook anderen hebben wel ooms in hun fa milie. wier jaarlijksche inkomsten gedaald zijn van 35 tot 28 mille en die nu met een meewarig gezicht in de derde klas stappen om naar hun jaarlijksche Palace Hötel in Italië. Zwitserland of de Joego-Slavische Rivièra te reizen. Het is een groote, gezellige mode ge worden. die menig langdurig debat op menig langdurig thee-avondje ontketent, onder het motto: „eerste kan ik niet betalen, tweede wil ik niet en in de derde vind je tegenwoordig heusch-reuze-nette menschen." Het Z.V.H. is een tijdverschijnsel geworden, dat zijn nut heeft voor meergenoemde thee avondjes. waar je immers niet over politiek kunt praten, omdat neef Lucas lid van de N.S.B. is, tante Dora anti-revolutionnair. oom Piet liberaal en vriend Herman socialist en tenslotte kom je niet bij elkaar onder het ge not van anderhalf ons boterj anhagel om el kaar op het gezicht te slaan. Het Z V H. is óók plezierig voor de kleer makers. Eén reis van oom van Den Haag naar Bled vice versa en zijn broek gaat glimmen en omdat, oom in zijn stand niet met een glim mende broek kan loopen <wat tenslotte ook niet hoeft met f 28.000', kan de kleermaker in zijn handen wrijven. En tenslotte is het Z.V.H. plezierig voor de armere nakomelingen van geslachten-met- een-goeden-naam. die van-huis-uit derde rei zen en die zich nu plotseling opgenomen zien in den reizenden kring hunner cultuur- en goede-naam-genooten. Nadeelige zijden behalve voor Spoorwegen heeft h'et Z.V.H. geene. Voor oom is het héél goed. Hij leert daar door de stem des volks verstaan en ontberin gen harden het gemoed en tenslotte is hij in het Palace-Hotel tóch weer oom, die een ka mer met badkamer en balkon op het Zr' m bewoont, zijn gokje in het Casino waagt él bescheiden, met een limit,: van een tiimje verlies per dag) en op de Kurpromer.ade Kuchen mit Schlagsahne eet in gezelschap van de prima-donna van de Hof-oper met een limiet van zes Kuchen, twee Schnitte en één Tor te per etmaal. Nu is het een feit, dat wanneer' oom niet zoo dol op de Prima Donna zou zijn en hij den drempel van het Casino nimmer over schrijden zou en een kamer aan den achter kant zou hebben, waar het uitzicht toch óók altijd nog mooier is dan thuis, hij wel twee maal eerst zou kunnen reizen, maar men moet zoo'n heer op leeftijd zijn pleziertje gunnen; tenslotte heeft hij er z'n heele leven hard voor gewerkt en voor tante is hij altijd een goed echtgenoot geweest, ofschoon haar ver mogen, toen het puntje bij paaltje kwam, érg is tegengevallen. Héél erg. Maar oom heeft altijd iets heldhaftigs gehad en ook dien slag heeft hij met mannenmoed gedragen. Hij heeft zich al opofferingen genoeg ge troost toen de financieele ellende over hem losbrak en hij, langzaam maar zeker, zijn vermogen van 1.750.000 zag ineenschrompe len tot 1.330.751. Als een held heeft hij het mes erin gezet, zijn villa (gelukkig niet onvoordeelig) ver huurd, is zelf in een huisje met nauwelijks acht kamers gaan wonen, heeft zijn lidmaat schappen allemaal opgezegd, behalve van de Sociëteit, wat je niet kunt doen, en voor de Vereeniging tot Instandhouding van den Wi sent, omdat tante Carolien daar presidente van is. Hij heeft het derde meisje opgezegd, en zijn Hispano Suiza weggedaan, zoodat wanneer de Nash in reparatie is hij alléén nog maar een Ford je tot zijn beschikking heeft, wat wel zuur is voor een man als oom, die van jongsaf altijd keuze heeft kunnen maken, van roomhoorns af tot aanstaande tantes toe. En verder drinkt hij nu om den anderen dag wijn aan tafel en gaat maar vier maal in de week naar zijn borreltafel en hij heeft al in twee jaar geen nieuwen rok gehad. En nu is hij derde klasse naar Bied gereisd. Op een windkussen. En we hebben hem allemaal weggebracht en voor zijn coupé staan wuiven, ofschoon er doodgewone menschen zonder windkussen in dien zelfden coupé zaten. En toen de trein zich in beweging zette, hebben wij een harte lijk hoeraatje voor oom aangeheven: voor den man die zonder blikken of blozen derde klas reist. De Jan van Schaffelaar van onze gezellige f Verslag der Commissie-Kooien verschenen. Drieduizend gulden uit stationskas gestolen. Proefproces stelt gemeente Bergen in het ongelijk. Het verslag van de in Augustus 1935 door den minister van WaJ-erstaat ingestelde commissie tot het onder zoeken van de mogelijkheid van ver hooging der veiligheid van het lucht verkeer is thans bij de landsdrukke rij verschenen en bij Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage verkrijgbaar ge steld. Behalve het reeds in Februari jl. door deze commissie, welke zooals bekend is, hare werkzaamheden volbracht heeft onder voor zitterschap van Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, uitgebrachte advies inzake de instelling van een raad voor de luchtvaart, bevat het uit 70 blz. bestaan de rapport, op overzichtelijke wijze gerang schikt, de beschouwingen en adviezen van de commissie met betrekking tot: het toe zicht, brandgevaar, ijsafzetting, uitlaatgas sen, de luchtlijn naar Indië. den radio- en meteorologischen dienst, de opleiding, de medische controle, werk- en rusttijden, sa menstelling van de bemanning, bezoldiging, bijzondere voorschriften en de organisatie van het rijkstoezicht. Koffie-steun uitgesteld tot oogst-1937? Dit jaar opbrengst slechts zeer gering. Voorbereidingen hebben teveel tijd in beslag genomen. Naar aanleiding van een bericht in eenige Indische bladen, volgens hetwelk er dit jaar niets zal komen van den steun aan de koffie cultuur in Nederlandsch-Indië. hebben wij te bevoegder plaats geïnformeerd. Men had nog geen officieel bericht uit Indië ontvangen, doch het is hier bekend, dat de uitvoering der regeling, zooals die was voor genomen, stuit op twee moeilijkheden. De eerste is. dat de opbrengst van de heffing op koffie in Nederland, waaruit de steun moet worden bekostigd, veel lager is dan verwacht was. Dit komt doordat reeds groote hoeveel heden koffie ingevoerd waren, toen de hef fing werd ingesteld. De tweede moeilijkheid is, dat in verband met de langdurige voorbereiding, die noodig is geweest, de regeling niet tijdig genoeg zou kunnen afkomen om de massa van de bevol kingsproducenten voor wat dezen oogst be treft, nog in de voordeelen van den steun te doen deelen. Dit laatste geldt ook voor dat gedeelte van de ondernemingskoffie, dat reeds verkocht is. Vermoedelijk zal de bedoeling zijn, dat de steunregeling, voor zoover betreft de subsi- dieering van den export, wordt uitgesteld tot den volgende oogst. Het gemeentebestuur van Bergen (N.H.) wenscht waarschijnlijk in het belang van de hötel- en pensionhouders het kampee ren in die gemeente zooveel mogelijk tegen te gaan. Zoo is het o.m. verboden, den nacht in een tent door te brengen. Wel mag men overdag in een tent verblijven, men moet ech ter zorgen voor nachtlogies in een huis. Het eigenlijke kampeeren is dus in Bergen niet mogelijk. Ook den bezitters van kampeerwagens werd het verblijf binnen deze gemeente moeilijk gemaakt. Het gemeentebestuur beschouwde n.l. een kampeeraanhangwagen als een „woon wagen", met het gevolg, dat de kampeerders, op grond van de bestaande verordening, een standplaats moesten kiezen in het woon wagenkamp. Het ligt wel voor de hand dat deze categorie toeristen daartegen bezwaar maakte, een woonwagenkamp, met zijn eigenaardige, roe rige zwervende bevolking is nu eenmaal iets heel anders dan de toerist voor zijn rustig vacantieverbüjf in de vrije natuur zoekt. Ook de A.N.W.B. achtte dezen toestand in hooge mate onbevredigend en daarom heeft de bond onlangs, nadat stappen bij het ge meentebestuur geen resultaat hadden opgele verd. in overleg met een zijner leden, die zijn kampeerwagen op een particulier erf in Ber gen geplaatst had, een pricipieele beslissing van den rechter uitgelokt. De rechter heeft de vraag, of een kampeer wagen een woonwagen is, ontkennend beant woord, zoodat dus vaststaat, dat men te Ber gen niet gedwongen kan worden, zijn kam peerwagen in het woonwagenkamp te plaat sen. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Vrijdagmorgen wilde de 57-jarige K. van de Beek. wonende buurtschap de Schutten" te Oldebroek, een ladder, staande tegen een hooimijt, bestijgen om een tak van een boom te verwijderen. Toen hij verscheidene sporten hoog was. gleed hij uit. en viel naar beneden. Ernstig aan den rug gekwetst is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Zijn t stand is zorgwekkend. NA INKRIMPING EINDELIJK OOK EENS UITBREIDING. De Amsterdamsche koopvaardijvloot, die de laatste jaren voortdurend is ingekrompen, heeft nu weer een kleine uitbreiding onder gaan. Volgens het Alg. Handelsblad, n.l. heeft de N.V. Reederij Baltica een scheepje gekocht van de Compagnie Generale Transatlantique. dat 1600 ton draagvermogen heeft. Na alle berichten over verkoop en sloop mag deze uitbreiding, hoewel van geringe beteekenis. toch wel vermeld worden en de modellen krijgen een flinke beurt Nieuwe vindingen op motorengebied. Vliegtuigmotor zonder krukas. De heeren K. W. Gisolf te Voorburg en W. J. van der Kloet te Den Haag hebben gisteren in de Enkes-machinefabriek te Voorburg, daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld door den heer Rehorst, directeur van genoemde fabriek aan vertegenwoordigers der pers een tweetal nieuwe vindingen gedemonstreerd op motorengebied, die, wanneer ze, eenmaal aan de practijk getoetst, blijken te voldoen, een belang rijke wijziging in de constructie van de moto ren en vooral van de vliegtuigmotoren kunnen teweeg brengen. De eene vinding zou men kunnen kwalifi- ceeren als een vliegtuigmotor zonder krukas. De krukas is in dezen motor vervangen door een ellipsvormige schijf, welke onwrikbaar op de werkas bevestigd is. Rondom deze schijf bevindt zich in hetzelfde vlak in stervorm een 8-tal cylinders, waarvan de zuigers met rollen op den buitenrand van de schijf rusten. De tweede uitvinding bestond uit een motor- cylinder met een zuiger in trapvorm en een luchtklep in den zuiger. Hierdoor is het mogelijk een extra hoeveelheid lucht in den cylinder te persen zonder specialen compres sor. De zuiger zelf werkt als compressor, ter wijl deze werking tijdens het draaien van den motor in en buiten werking kan worden gesteld. De luchtoverlading kan dus naar be lieven geregeld worden. Deze cylinder kan voor verschillende doel einden toepassing vinden, maar zal voora' i'°n belang kunnen zijn bij aanwending in vlieg tuigmotoren, die op groote hoogte en dus in ijle luchtlagen moeten vliegen Op eenvoudige wijze kan men dan den luchttoevoer tot het I gasmengsel verhoogen, waardoor de motor ook op groote hoogte op normale kracht kan blijven draaien. Verdachte ambtshalve vervolgd. TRAGISCH ONGEVAL. Kind door zijn eigen truitje gewurgd. Bij de familie B., wonende aan den Kop- pelweg te Zeist was het eenjarig jongste kind Vrijdagmiddag op een bovenkamer te rusten gelegd. Toen een ,logé eens ging kijken of het kind wakker was, zag deze. dat het kind met zijn truitje aan een haak van het ledikant hing. "Dadelijk waarschuwde zij de moeder, die tot haar groote ontzetting geen levens geesten bij het kind meer kon bespeuren. Het kind is vermoedelijk in zijn bedje gaan staan, is toen gevallen en met het truitje blijven hangen, waarbij de keel van het kind is dichtgesncerd Donderdag heeft de voorzitter van de N.Z. H. R. M.. de heer P. E. Tegelberg, te Rottu- meroog de gouden legmedaille der N.Z.H.R.M. uitgereikt aan den heer H. Toxopeus. voogd van het eiland Rottumeroog, die aldaar vijf- en-twintig jaar vertegenwoordiger der N.Z.H.R.M. is geweest. De heer Toxopeus, die reeds 28 jaar voogd van Rottumeroog is, zal binnenkort als zoo danig worden gepensionneerd. Sedert 1911 is Rottumeroog een station der Reddingmaatschappij. Met de eerste reddingsboot van Rottumer oog ,.de Prins" (genoemd naar prins Hen drik) redde Toxopeus in 1913 vier man van het Noorsche barkschip „Amazone", waar voor hem de zilveren draagmedaille der red dingmaatschappij werd toegekend. Op het bureau van het station Vlissingen der Nederlandsche Spoorwegen is een kas tekort ontdekt, in verband waarmede de heer van H., werkzaam op dit bureau, sedert eenige dagen in zijn functie is geschorst. Het zou gaan om een bedrag van circa drie duizend gulden. De afdeeling comptabiliteit van de Neder landsche Spoorwegen te Breda stelt naar de zaak een onderzoek in. Daar door relaties van den betrokkene pogingen in het werk werden gesteld om het tekort aan te zuiveren, is door de Nederland sche Spoorwegen geen aanklacht ingediend. De officier van justitie te Middelburg heeft echter, mede in verband met het feit, dat den laatsten tijd verscheidene gevallen van fraude door ambtenaren zijn geconstateerd, opdracht gegeven, den heer van H. ambts halve te vervolgen. De verdachte is daarop, na verhoor dooi den commissaris van politie Vrijdag gear resteerd en ingesloten. De heer van H. is lid van den gemeenteraad en voorzitter van een der grootste raads fracties. zoodat het geval te Vlissingen sterk de aandacht heeft getrokken De heer van H. zou zich de gelden hebben toegeëigend om een familielid, dat in finan- cieelen nood verkeerde, te helpen. MEISJE DOOR EEN IIOND OVERVALLEN. Vrijdagavond tegen zes uur werd in de Heemstede-straat te Amsterdam een 6-jarig meisje plotseling- aangevallen door een hond, die reeds geruimen tijd in het gezin vertoefde Het meisje werd zoodanig toegetakeld, dat het met vrij ernstige verwondingen aan hals en kin naar het Wilhelmina Gasthuis moest worden overgebracht Lasscher bekneld geraakt. Tusschen loopkraan en ijzeren balk. Vrijdag heeft op het terrein van de N.V. Hollandsche constructiewerkplaatsen aan den Zoeterwoudscheweg te Leiden een ernstig on geluk plaats gehad. De 28-jarige lasscher A. Dubbeldam uit Leiden, was op een hoogte van zes meter, zittende op een ijzeren balk, bezig met laschwerkzaamheden. Plotseling kwam de loopkraan aangereden en voordat D. tijd had om te waarschuwen zat hij bekneld tus schen kraan en balk. Met ernstige inwendige kneuzingen en een armfractuur is het slacht offer naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd. Zijn toestand baart reden tot zorg. Voogd van Rottumeroog gehuldigd. Model A met 110 L. inhoud 179. Fa. M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHELAAN 4. HEEMSTEDE. TELEFOON 24534 'Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5