Bestaat er ondervoeding? Hervatting JUt Behmt&tste Bezuinigingen te Haarlem. 54e Jaargang No. 16318 Verschijnt dagelijks, hehalvé op Zon- en Feestdagen. Donderdag 3 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEKEBOOM UITGAVE LOUKENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOO: I. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij>10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer t 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.- lorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 September. Vredescongres te Brussel. Vandaag wordt het Brusselsche Internatio nale Vredescongres geopend, dat met zijn drie duizend deelnemers zal pogen den strijd voor den vrede nieuw leven in te blazen. De inter nationale vredesactie telt aanhangers van sterk uiteenloopende politieke levensopvat tingen. Niettemin vereenigen zij zich te Brus sel in hun geloof in een gemeenschappelijk ideaal, dat de beëindiging van onderlinge- en zelf-vernietiging der volken inhoudt. Over het doel van de vredesactie behoef ik niet verder uit te weiden; het is al zoo vaak in deze rubriek gebeurd. Over de onverschilligen en over de menschen, die zeggen dat de mensch eerst vrede in zichzelf moet vinden, wil ik alleen nog opmerken dat onverschilligheid ten aanzien van wereldvraagstukken alleen maar bekrompen en een leelijk tekort is, en dat ik niet begrijp hoe iemand ooit vrede in zichzelf denkt te kunnen vinden als zelfs de kleinste poging, om het ergste onheil dat zijn naasten en hemzelf treffen kan af te wenden, hem of haar te veel is. Degenen die naar Brussel trekken behooren allen tot de moedige volhouders. In een on gunstiger sfeer dan de huidige is nog nimmer een vredescongres bijeengekomen. De bewa- peningsrazernij is met volle kracht over Euro pa losgebroken; de toestand heeft er sinds den oorlog nog nimmer zoo gevaarlijk uitge zien als nu. En de meeste menschen staan er vrijwel onverschillig tegenover; zij wachten maar af of de ramp over hen zal losbarsten, of misschien een of ander wonder het noodlot nog zal afwenden. Velen hunner zullen weer sceptisch glimlachen om dit congres. Dat is dan ook wel gemakkelijker dan tegen een overmacht te vechten. Anderen troosten zich met ouderwetsehe ideologieën over helden- moed-in-oorlogstijd, glorie en zoo, sluiten hun oogen voor de werkelijkheid van brandbom men en gifgassen en beelden zich in dat de één of andere groote bondgenoot Nederland wel uit de misère helpen zou als ons kleine land in een Europees'ch cataclysme werd be trokken. Dat zijn leege illusies. Groote bond- genooten plegen de kleine te gebruiken om „den schok op te vangen" en ze op te offeren als zij er hun eigen menschen mee sparen kunnen. Was Nederland een groote mogend heid die een kleine tot bondgenoot had dan zou de openbare meening ook hier eischen dat de regeering en de militaire leiding steeds het eigen belang vóór dat van den bondgenoot lieten gaan. Het is zeer eenvoudig, het vloeit voort uit nationalistische overwe gingen die veel zwaarder tellen dan bondge nootschappen met vreemdelingen, maar de menschen die ik bedoel willen deze logica niet overdenken en deze onvermijdelijkheid niet zien. Al zijn ook in den oorlog 1914-1918 alle kleine landen, die er tot hun ongeluk in be trokken waren, onder den voet geloopen. Voor de groote mogendheden zelf is in een Europeeschen oorlog niets meer te winnen, alleen maar veel te verliezen. De moderne strijdmiddelen hebben het wezen van den oorlog totaal veranderd. De burgerbevolking, weerloos als immer wordt er thans direct in betrokken en aangezien er geen afdoende ver dediging tegenover het luchtwapen bestaat, dat feitelijk slechts door den tegenaanval op vijandelijke centra bestreden kan worden, moet men wel huiveren bij de gedachte aan de ontzettende gevolgen van een gebruik dei- enorme luchtvloten, die in de laatste jaren ge bouwd zijn. Blijkens vele gehouden manoeuvres zijn zelfs de meest versterkte en het zwaarst met afweergeschut bewapende centra niet verde digbaar tegen masasle luchtaanvallen. Onze eigen groote steden, van de Duitsche grens af in 20 minuten per vliegtuig bereikbaar, zouden in geval van oorlog hopeloos tot on dergang gedoemd zijn. Niettemin veroor loven velen zich, te lachen om een vredes congres als het Brusselsche, te lachen ook om den hardnekkigen strijd van hen die actie tegen den oorlog blijven voeren. Het is immers niet in de mode om den oorlog te bestrijden. Het is in de mode om lamlendig niets te doen en zich wijs te maken dat het wel los zal loopen. Het Brusselsche congres hoopt nieuwe wegen te vinden voor de oorlogsbestrijding. Moge het ze vinden. Moge het ook zijn openbare slotzitting in rust kunnen houden. In 1931, vijf jaar geleden dus. drongen een aantal herrietrappers de slotzitting van een dergelijk congres in het Parjjsche Trocadéro binnen en beletten door hun obstructie de sprekers het woord te voeren. De ruim duizend congresleden moesten zich deze behandeling maar laten welgevallen en achteraf werden de vele onverschillige buiten staanders uitgenoodigd om dom mee te lachen over dat vredescongres, dat „zelf geen vrede kon houden". Lager, gemeener tactiek is natuurlijk nog wel denkbaar zie de mo derne oorlogsmiddelen maar zoolang er De palen zijn weer neergezet, De voetbal is weer aan den rol, Voor 't populaire voetbal-let, Staan straks weer alle lijntjes vol. Al wien de voetbalschoen nog past. Trekt hem weer aan met nieuwen moed. Den echten voetbal-enthousiast. Kriebelt het spel weer in het bloed. En voetbal, eerlijk en sportief. Als „doel"bewust en manlijk spel, Is mij-ook, ik beken het, lief, Al ben ik dan niet meer zoo fel. Maar als het nu eens wezen kon, Dat van de kijkers eens niet één, Van d' andre club. nadat ze won, Ooit zei: ze speelden zoo gemeen. Wanneer de scheidsrechter voortaan. Zelfs als de man zich eens vergist, Zonder protest zijn gang kon gaan, En niemand zijn besluit betwist. Als 't woordje pech eens werd geschrapt Uit de supporters-woordenlijst, En, als een tegenstander trapt Men als „ie zit," hem eer bewijst; Wat zou die groote wintersport. Voor spelers, kijkers langs de lijn, En scheidsrechters, dus in het kort Voor allen, nog veel mooier zijn. Dan waarlijk steeg voor allemaal De vreugde in de sport ten top Vindt u den voetbal 't ideaal. Blaas hem dan niet te heftig op. P. GASUS. geen oorlog is bereikt deze toch al wel het diepste. Het zal van de Belgische autoriteiten afhan gen of zulk een treurige vertooning voorko men wordt of niet. Ik hoop er het beste van. Tot de overige congreszittingen heeft het pu bliek geen toegang. Wij zullen natuurlijk met de volledigheid en objectiviteit die dit blad immer handhaaft van de gebeurtenissen in Brussel verslag ge ven. R. P. De gevangenissen zitten vol. Uit een reclasseeringsverslag. „Wij leven in een tijdperk van bij zondere spanning op velerlei gebied, waarin vele van de zwakke naturen niet tegen de moeilijkheden opgewas sen zijn. De Strafgestichten zijn „tjokvol" en de rechtbanken werken onder hoogen druk. De Huizen van Bewaring kunnen zich niet ontdoen van de preventieve gehechten zoodra het vonnis onherroepelijk is gewor den, omdat er in de gevangenissen geen plaats is. Een onbewoonde cel behoort tot de uitzonderingen en staat in den regel niet lang leeg." Deze passage knippen wij uit het reclas- seeringsjaarverslag van het Leger des Heils. Deze instelling een der vele die zeer nuttig werk verrichten op het gebied der re- classeering heeft ook te Haarlem een re- classeeringsbrigade. Deze besteedde in 1935 299 uren aan gevangenisbezoek en bezocht daarbij 620 cellen. In de industrieele inrichting aan het Spaar- ne werden personen opgenomen met een to taal van 3225 verpleegdagen. De reclassee- ringsbrigade nam in dit jaar 61 gevallen in behandeling. In 39 gevallen verliep het gun stig in 7 gevallen ongunstig. Verschillende andere gevallen bleven nog in behandeling. Verbitterde strijd aan het Irunfront. HENDAYE, 3 September (Reuter-A.N.P.) Aan het front van Irun en Behobie wordt op het oogenblik verwoed gestreden. De op standelingen maken een omtrekkende be weging, teneinde Irun van twee kanten te kunnen aanvallen. Verbitterde gevechten vinden plaats aan den rand van Behobie, dat in tegenstelling met vroegere berichten om 9 uur hedenmorgen nog in handen der regeeringsmilitie was. Het "aantal slachtof fers. dat gisteren gevallen is. wordt op 2000 geschat. Meer dan 2000 vluchtelingen zijn in den afgeloopen nacht de grens gepas seerd. De strijd aan het front van Estremadura. MADRID. 3 September. (Reuter). Naar van particuliere zijde wordt gemeld wordt op het oogenblik hevig gevochten in Estre madura. waar de opstandelingen hun beste strijdkrachten en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal hebben geconcentreerd. Alle aanvallen der opstandelingen zijn echter af gestuit op het verzet der regeeringstroepen. die door krachtige tegenaanvallen de op standelingen genoodzaakt hebben, zich te rug te trekken. Bij het aanbreken van den dag hebben bommenwerpers der regeering. die door ja gers geëscorteerd werden, een enorme hoe veelheid bommen op de linies der opstande lingen laten vallen. Zij werden aangevallen door twee iach - vliegtuigen der opstandelingen die echter neergehaald werden. Het officieele onderzoek naar den voedings toestand van schoolkinderen. De commissie die door den Minister van Sociale Zaken in dit voorjaar werd benoemd om op korten termijn een onderzoek in te stellen naar den voedingstoestand van school kinderen is natuurlijk reeds met haar om vangrijk werk begonnen. Zooals men weet be staat deze commissie uit de heeren Prof. Dr. J. Tinbergen, den Haag (voorzitter), arts, C. L. Deyl, leider van den Gem. Schoolartsendienst te Amsterdam, Dr. E. H. J. van der Heyden, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Maastricht, Dr. J. C. Streng, leider van den Schoolartsendienst te 's-Gravenhage en arts G. D. Swanenburg de Veye, schoolarts te Veendam. Dr. J. B. D. Derksen, verbonden aan het Centraal Bureau voor Statistiek fun geert als secretaris. Dit onderzoek wordt ingesteld omdat de re sultaten die verkregen waren bij een onder zoek dat in enkele steden was ingesteld ook te Haarlem naar de methode Van der Hey den. geen volledige bevrediging heeft ge schonken. Voor het werk dezer commissie be staat te Haarlem veel belangstelling, want de verdere behandeling van het voorstel Noordhoff om te Haarlem een nieuw zelfstandig onderzoek op bree- dere basis dan bij het eerste onder zoek is gebruikt, in te stellen, is door den raad aangehouden tot bekend zou zijn hoe deze rijkscommissie zou wer ken. De commissie heeft in een viertal vergade ringen haar werkwijze vastgesteld. Hoe het onderzoek zal plaats hebben In de eerste plaats worden lichaamslengte en -gewicht bepaald, terwijl tevens de ge boortedatum genoteerd wordt. Het is ge wenscht de kinderen ontkleed te wegen; als de kinderen gekleed gewogen worden moeten maatregelen genomen worden om een juiste correctie aan te brengen voor de kleeding, omdat die in verschillende streken zeer ver schillend is. Het zal ter bewerking van het aldus verkre gen materiaal ook gewenscht zijn over gege vens betreffende de sociale positie van de ouders of verzorgers der kinderen te beschik ken. Daartoe zullen gevraagd worden het adres van het kind (als globale indicator van den welstand) en van de school. Omtrent de verstrekking van schoolvoeding worden ge specificeerde inlichtingen ingewonnen. Daar naast zal ook het beroep van den vader ge vraagd moeten worden, evenals opgave van de werkloosheid, dit laatste in samenwerking met Maatschappelijk Hulpbetoon door overleggini van de naamlijsten van de ouders of verzor gers der leerlingen. De commissie is er zich van bewust dat uit deze gegevens slechts met voorzichtigheid conclusies getrokken zullen mogen worden. De werkloosheid b.v. kan voor het eene gezin ernstiger gevolgen hebben dan voor het andere, waar men misschien zuiniger weet uit te komen, of over inkomsten van vol wassen kinderen beschikt. Voorts is de duur van de werkloosheid natuurlijk van invloed op den ernst der gevolgen, terwijl het zeer goed kan voorkomen, dat op het oogenblik van tel ling geen werkloosheid bestaat, doch zich de invloed van een voorafgaande werkloosheids periode doet gevoelen. Daarnaast moet be dacht worden dat de crisisomstandigheden zich vaak in anderen vorm dan juist werk loosheid openbaren. De ernstige verarming van sommige groepen van zakenlieden en in- tellectueelen zijn voorbeelden. De opgaven omtrent het beroep zullen in vele gevallen niet toereikend zijn voor een aanwijzing daar omtrent. Dit is mede een der redenen waarom de conclusies omtrent den invloed der sociale omstandigheden met voorzichtigheid zullen moeten worden getrokken. Toch acht de Commissie het inwinnen van deze gegevens van zeer groot belang, omdat zij de waarde van het onderzoek aanmerkelijk kunnen verhoogen, terwijl het ontbreken van een zoodanig gegeven onherstelbaar zou zijn. Het zou ongetwijfeld ook nuttig zijn de ouders bij het onderzoek in te schakelen, bijv. door het laten invullen van formulieren, waarin de noodige inlichtingen gevraagd worden of wel door bijv. de moeders op school te laten ko men ten einde bij het onderzoek nadere mede- deelingen te verschaffen. Echter zou daar door het onderzoek belangrijk meer tijd in beslag nemen en mede daardoor ook te groote financieele offers eischen. De Commissie heeft zich voorge steld dat het onderzoek zal worden uitgevoerd door de diverse plaat selijke schoolartsendiensten. De daar aan verbonden artsen worden met de algemeene leiding van het onder zoek belast en terzijde gestaan door vrouwelijke hulpkrachten. Mocht het personeel van de geneeskundige of schoolartsendienst daartoe niet voldoen de of niet beschikbaar zijn, dan kunnen wel licht voor den duur van het onderzoek extra hulpkrachten in dienst worden genomen. Naar het gevoelen van de Commissie komen op wachtgeld gestelde of werklooze ver pleegsters onderwijzeressen, leerlingen van de school voor Maatschappelijk werk. bezit sters van het diploma voor Kinderverzorging en Opvoeding hiervoor op de eerste plaats in aanmerking. Het is, teneinde tot betrouwbare gevolg trekkingen te geraken, niet noodig dat alle schoolkinderen aan het onderzoek worden onderworpen. Volstaan kan worden met het nemen van steekproeven, waarvan de groot te bepaald wordt doorde nauwkeurigheid, die men wenscht te bereiken. Men kan deze voldoende achten, wanneer het gemiddelde lichaamsgewicht per leeftijdsgroep een toe vallige fout kleiner dan 0.05 K.G. bezit. De theoretische statistiek leert, dat daartoe per leeftijdsgroep ongeveer 15.000 kinderen moe ten worden onderzocht. Daar er ongeveer 8 leeftijdsgroepen zijn (van 6 t.m 13 jaar) komt men tot een aantal van ongeveer 120.000 voor het geheele land. In ons geheele land zijn ongeveer 1200.000 kinderen die de Lagere School bezoeken. 600.000 daarvan staan onder geneeskundig schooltoezicht. De commissie heefj voor de kinderen ver schillende lengte-klassen vastgesteld omdat gebleken is. dat de lengte der kinderen in de verschillende streken van ons land afwijkt. Lengtegebied A omvat de kustgebieden be halve Zeeland: klasse B: de Betuwe. Utrecht en de overige deelen van Noord- en Zuid- Holland; klasse C: Drente. Overijsel en de overige deelen van Friesland. Groningen en Gelderland; klasse D: Noord-Brabant en Limburg. De gemeenten worden verdeeld naar het aantal inwoners: le groep boven 100.000. 2e groep 20.000—100.000, 3e groep 5000—20.000. 4e groep beneden 5000. De gemeenten boven de 5000 inwoners worden nog onderverdeeld in gemeenten met meer of minder dan 40 pet. der bevolking behoorende tot den land bouw en met meer of minder dan 40 pet. der bevolking behoorende tot de industrie. Wij herinneren er aan dat de heer Noordhoff, de leider der soc.-dem. raads fractie, in den Haarlemschen gemeenteraad heeft verklaard, dat hij zijn voorstel om te Haarlem een eigen onderzoek op breeder basis in te stellen opnieuw zou indienen als hem gebleken was, dat het rijksonderzoek geen voldoende gegevens voor Haarlem zou opleveren, als er bijvoorbeeld te Haarlem slechts 5 of 10 kinderen zouden worden on derzocht bij wijze van steekproeven. Nn blijkt evenwel dat voor die vrees geen reden behoeft bestaan. De Gem. Geneeskundige Dienst wordt bij dit onder zoek ingeschakeld, terwijl er een voldoend aantal kinderen onderzocht kan worden om een goed overzicht te verkrijgen. Mijnconflict in Zuid-Wales. Volgende week 128000 mijnwerkers in staking. LONDEN. 3 September (D.N.B.-A.NP.) Tengevolge van oneenigheid tusschen den vakbond van Zuid-Wales en de werkgevers, koestert men ernstige vrees, dat de volgende week 128.000 mijnwerkers in staking zullen gaan. EEN SNELDIENST. Een reeds jarenlang bestaande sneldienst, die het steeds drukker krijgt, is de auto bezorging driemaal daags van brieven op in Haarlem's Dagblad geplaatste Groentjes (ad vertenties van Vraag en Aanbod). Hebt gij er, zooals zoovele tienduizenden per jaar, reeds zelf van geprofiteerd? De burgeroorlog in Spanje: Vorderingen van de opstandelingen aan het noordelijke front Contact tusschen Madrid en Burgos? pag. 4 De sterkte van het Russische leger is op 1.600.000 man gebracht. pag. 4 Verdere toeneming van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank. pag. 4 De regeering wil voor de luchtbescherming een post van f 30.000 uittrekken. pag. 3 De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft nog twee tankbooten in ons land besteld. pag. 3 Ontslag van ouderen onder het Haarlemsche gemeentepersoneel. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Vredescongres te Brussel. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: E. T. A. Hoffmann, de veelzijdige kunstenaar. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Borgstellingsfondsen voor den middenstand verdienen een kans. Pag 11 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag b Voor de Vrouw. pag. 10 Criticus: Uit de historie van de Kent Countv Cricket Club. Het woord is aan.... Phillips Brooks Het geluk is de natuurlijke bloem van den plicht. Ontslag aan ouderen onder het gemeentepersoneel. Schaakrubriek. H. D. Vertelling. Verlangens pag. 2 pag. 9 Zooals men zich herinnert besliste de Haarlemsche gemeenteraad aan het einde van het vorige jaar om de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente die voor 1 Januari 1937 40 of meer voor pensioen .tellende dienstjaren hebben of 60 jaar oud zijn, in de gelegenheid te stellen om af te vloeien. Degenen die vrijwillig zouden mede werken om een geneeskundig onderzoek te ondergaan zouden bij afkeuring een toeslag krijgen tot 80 pet. van hun salaris tot zij den leeftijd van 65 jaren bereikt, hebben, waarop zij toch uit den gemeentedienst zou den moeten verdwijnen. Zij die niet afgekeurd worden zouden door B. en W. eventueel op wachtgeld gesteld kunnen worden, in welk geval zij ook 80 pet. van hun salaris zouden ontvangen totdat zij op 65 jaar vol pensioen krijgen. De opzet van dezen maatregel is dat daardoor een financieele bezui niging verkregen wordt terwijl bo vendien de gelegenheid verkregen wordt om jonger personeel een kans te geven. Op de eerste aanschrijving van B. en W. was het aantal ambtenaren en werklieden dat zich vrijwillig aanmeldde om af te vloeien niet bijster groot. Daarom hebben B en W. in den loop van Jxili nog eens een nieuwe aanschrijving aan het personeel gezonden waarin alsnog de gelegenheid werd openge steld om zich tot September aan te melden. Het aantal dat zich nu heeft opgegeven is vrij groot. Bovendien is het, naar wij ver nemen, niet de bedoeling van B. en W. om zich precies aan den termijn van 1 September tee houden. Wie voor 15 September komt valt ook nog in dezelfde termen. In den loop van dit jaar hebben reeds verschillende ambtenaren die zich vrijwillig aangemeld hebben voor ontslag, den gemeen tedienst verlaten. Het juiste aantal is moeilijk op te geven omdat er ook personeel is, dat op de normale wijze, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd uit den dienst is ver dwenen. Maar wel is te zeggen, dat in den loop van dit jaar enkele tientallen ambtenaren en werklieden den ge meentedienst hebben verlaten. Tot heden zijn daaronder geen bijzonder bekende personen. Er worden in de kringen van het gemeentepersoneel wel namen ge noemd van enkele personen die een leidende functie hebben die ook in aanmerking zou den komen om af te vloeien, maar wij ver nemen dat de kans dat het daartoe binnen korten tijd zal komen, niet groot is. omdat B. en W. elk geval op zich zelf moeten be- oordeelen. Als een 60-jarige op dit oogenblik moeilijk gemist kan worden, bijvoorbeeld om dat hem juist de voorbereiding van een be langrijke zaak is opgedragen, of als andere omstandigheden er voor pleiten om op dit oogenblik de vraag over zijn vervanging nog niet aan de orde te stellen, wordt daar van voorloopig afgezien. Ons is ook een geval bekend, dat de ambtenaar die zich vrijwillig had aangemeld, door de doctoren van den Pensioenraad is goedgekeurd. In zoon geval moeten B. en W. natuurlijk ook financieele overwegingen laten gelden, want dan zou de gemeente als zij een vervanger moet aan- steJlen en bovendien nog wachtgeld moet be talen duurder uitkomen. Wel kan gezegd worden dat personeel dat zich vrijwillig aanmeldt bij afkeuring onher roepelijk den gemeentedienst zal verlaten. Alleen de andere gevallen bekijken B. en W. afzonderlijk. De afvloeiing van het gemeentepersoneel gaat geregeld voort. Nu zich op de tweede aanschrijving nog vrij velen hebben aange meld. is te verwachten, dat voor het jaar 1936 ten einde is. nog verscheidenen den ge meentedienst zullen hebben verlaten of dit zeer binnenkort zullen doen. Met verschillen de belanghebbenden moeteen evenwel noe be sprekingen gevoerd worden, temeer daar niet alleen op de belangen van de gemeente, maar ook op die van het betrokken personeel wordt gelet. PERSONALIA. De heer P. J. Bros te Haarlem behaalde Woensdag het diploma van den Algem. Ned. Politiebond met aanteekening. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Hedenmorgen kwart voor negen heeft op den hoek van de Generaal de la Reystraat en de Reitzstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een bakfiets en een jeugdigen wiel rijder. die viel en zijn rechter dijbeen brak. Door leden van den Ongevallendienst werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. Aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, wordt ver zocht zich voor het verstrekken van inlichtin gen aan het Politiebureau Smedestraat te wil len aanmelden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1