Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. Welvaart-Comité. Richtingwijzing. Wat de Haarlemsche politie doet. Hei Bém*§ti\kste 54e Jaargang No. 16320 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 5 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Birectie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1-5 regels 11.76. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Duim 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- ol Beenbreuk f 30.-, Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid I 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, uuui, tc vpfHpc nnrierp vineer ƒ30--. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim ƒ75.-, Ver es «jsv Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Krachtige voortzetting der actie. Een manifest aan de burgerij. Nu de vacanties voorbij zijn en ver ondersteld mag worden, dat alle Haarlemmers en ook da inwoners der gemeenten in den omtrek tot hun haardsteden zijn teruggekeerd, gaat het Welvaart-Comité te Haarlem zijn actie tot vermindering der werkloos heid met kracht voortzetten. Reclame-affiche. Trouwens, ook in de vacantie heeft het niet stil gezeten: ongetwijfeld hebben vele stad- genooten in openbare gebouwen, gemeentelijke instellingen, autobussen, vervoermiddelen der Gemeentereiniging, bankinstellingen, zaken en bedrijven enz. het pakkende reclame-affiche van het comité (ontwerp Misset en Zoon, al hier) gezien, waarop twee nijvere handen, waarvan één een truffel draagt, bezig zijn met metselwerk. Op den achtergrond is een stei ger van een bouwwerk aangeduid. Het affiche draagt het korte, maar veelzeg gende opschrift: „Welvaart door Werk", met de bijvoeging „Welvaart-Comité, Nassauplein 4. Tel. 11663". Een manifest. Voorts is en wordt een „Manifest aan de in gezetenen van Haarlem en omstreken" ver spreid, dat als volgt luidt: Het Welvaart-comité te Haarlem vraagt uwe welwillende aandacht voor hare werk zaamheden, teneinde te komen tot vermin dering der werkloosheid en een terugkeer tot het normale zakenleven. Het Welvaart-comité heeft ten doel u aan te sporen, Nijverheid, Handel en Industrie weer van orders te voorzien. De werkloosheid kan niet bestreden worden door steun, hoezeer dit een gewaardeerde hulp beteekent aan de duizenden werkloozen hier ter stede, doch werk moet er komen. Hieraan kunt u allen meehelpen, door uwe Inkoopen bij handelaar of winkelier niet lan ger uit te stellen. Grootere en kleinere repa raties, tot bouworders toe moeten niet nage laten of aangehouden worden. De „Meer-werk-actie" in Amsterdam heeft bewezen, dat men door gemeenschappelijke samenwerking uitstekende resultaten kan bereiken, ook in Haarlem is dit mogelijk, in dien gij allen hieraan naar vermogen wilt medewerken. De geringste opleving in Handel en Nijver heid beteekent werk voor den arbeider. Herwonnen levenskracht en, levensvreugde voor de vele beproefde gezinnen. Gevoelt u met ons, dat hulp zeer dringend noodig is, zoo j a. dan zullen wij het ten zeer ste waardeeren, indien u onze actie daadwer kelijk wilt steunen. Laat de oproep tot bestrijding der werk loosheid in Haarlem niet tevergeefs geklon ken hebben. Geeft dan nog heden uwe opdrachten. U dient hiermede het algemeen belang en uzelf. Helpt, mee de welvaart opbouwen door werk, orders en vertrouwen. Welvaart-Comité Haarlem en Omstreken. Nassauplein 4. Tel. 11663. Tot zoover dit manifest, waarvan met re den verwacht mag worden, dat het zijn uit werking niet zal missen. Wij bevelen het met warmte aan in de aandacht onzer stadgenoo- ten. De circulaires. Van de bekende circulaires van het Wel vaart-comité zijn tot heden verzonden onge veer 9000 stuks, terwijl ruim 1600 gereed lig gen voor verzending. Men legge ze niet on gelezen ter zijde, maar vuile ze in. Zoo werkt men naar vermogen mede met het Welvaart comité om de nog altijd groote werkloosheid in Haarlem en omstreken zoo niet geheel te doen verdwijnen, dan toch in belangrijke ma te te doen verminderen. De werkloozen. Gezondheids- en voedingstoestand. De heer F. S. Noordhoff schrijft ons o.a.: In uw blad van 3 September wordt een in teressante beschouwing gewijd aan het wer ken der commissie-Tinbergen c.s., die op kor ten termijn een onderzoek zal hebben in te stellen naar den voedingstoestand van schoolkinderen. Deze beschouwing verdient dan ook de volle belangstelling uwer lezers. Ik wijs er evenwel op, dat bedoelde com missie niet dezelfde commissie is als die welker instelling mij aanleiding heeft gege ven. eenge vragen te richten tot Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente in de Raads vergadering van 27 Mei 1.1. Dat was de Commissie-Eijkel en haar taak is het, een onderzoek in te stellen naar den gezondheids- en voedingstoestand van de werkloozen in Nederland. De verdere leden dezer Commissie zijn de heeren dr. S. A. ten Bokkel Huinink, dr. G. C. E. Bergers, L. Hoejenbos, G. W. F. van Hoeven, arts L. H. Heyerman, arts R. Hornstra, dr. H. P. J. Koe nen, dr. F. M. G. van Walsum en prof. L. K. Wolff. Secretaresse is Mr. C. A. A. Bloemarts. Hoever deze Commissie met haar werkzaam heden gevorderd is, is aan mij niet bekend. Wat ter verbetering te doen is. Verbindingslaan Kleine HoutwegFonteinlaan In de verbindingslaan van den Kleinen Houtweg naar de Fonteinlaan in den Hout, is in den laatsten tijd een zeer druk verkeer te constateeren. Sinds de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne gereed is, gaan veel auto's die uit Amsterdam komen en naar het Zuiden van Haarlem moeten van de Rustenburgerlaan naar den Kleinen Houtweg om daarna via deze schuine laan, de Fontein laan te bereiken. Omgekeerd natuurlijk ook. Vandaar dat deze verbindingslaan nu zoo druk bereden wordt, veel meer dan vroeger. Bij de Hertenkamp buigt de weg zich naar rechts af, maar die ombuiging is bij avond zeer slecht te zien, vooral omdat op die plaats de rails der electrische tram liggen. Het hek van de Hertenkamp is zwart geteekend, zoo dat dus ook niet gemakkelijk te zien is dat men naar rechts moet ombuigen. Het gevolg is, dat reeds verscheidene automobilisten bijna tegen de Hertenkamp zijn opgevlogen, daar zij nog op het laatste oogenblik hun vergissing bemerkten. De toestand wordt nog bemoeilijkt doordat juist voor het hek een gaslantaarn staat die den autobestuurder daar meer last dan gemak bezorgt. Zelf hebben wij per aUto 's avonds nog eens dezen weg bereden, waarbij ons bij ver nieuwing het gevaar bleek. Vele automobi listen rijden daar op hun stadslichten en dan is het uitzicht onder de boomen zeer slecht. Vooral als het geregend heeft en het natte asphalt bijna alle licht absorbeert. Verbetering op dit punt is zeer ge makkelijk te verkrijgen. Op het hek van Radiodistributie, Haarlem. Wat een brand was dat vanavond Wat nou, brand? Toe maak geen gein Hoor eens even, 'k weet 't zeker, Want ik heb de vijfde lijn. NIEUWE GRACHT 5 TEDEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Het Brusselsche vredescongres. Een permanente organisatie en een inter nationale propagandacommissie gesticht. De algemeene commissie der vredesbijeen komst te Brussel heeft besloten een perma nente organisatie in het leven te roepen, zoo mede een internationale propagandacommis sie. Een delegatie zal naar Genève vertrek ken om den president van de Volkenbonds vergadering in kennis te stellen van het werk van het congres. De parlementaire commis sie, welke onder leiding staat van den Fran- schen afgevaardigde Grumbach, heeft beslo ten, dat de tot de vredesbeweging toegetre den parlementsleden aan den vooravond van iedere Volkenbondsvergadering te Genève zul len bijeenkomen. De commissie van luchtvaart heeft een reso lutie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat de burgerlijke luchtvaart on der internationaal gezag zal komen te staan en dat voortaan dezelfde publiciteit zal worden gegeven aan de luchtbewapening als aan de bewapening ter zee. Alle leden van de com- miss'e waren van meening, dat alle voorzorgs maatregelen tegen aanvallen uit de lucht on doeltreffend zijn. Jouhaux de Fransche vakvereenigingsleider, hield voor het congres een uiteenzetting over de verantwoordelijkheid van de vakvereni gingen in den strijd tegen den oorlog. Hij ver klaarde van meening te zijn, dat men den Volkenbond moest steunen, niettegenstaande de jongste mislukkingen. Tenslotte zeide hij. dat- de vakvereenigingen in een land, dat aanvalt den plicht hebben een algemeene sta- kig te ontketenen. de Hertenkamp moeten op dit punt eenige witte streepen geschilderd worden,. Bo vendien kunnen eenige reflectors wor den aangebracht waardoor de auto mobilisten ook gewaarschuwd worden. Tenslotte zou ook de lantaarn produc tiever geplaatst kunnen worden. Voor eenige tientjes is bovendien een ver betering te verkrijgen die voor de veiligeheid van het verkeer toch van veel beteekenis is. EEN CONTINU-BEDRI3F. Zoo wordt een bedrijf genoemd, waarin onafgebroken wordt gewerkt. Haarlem's Dag blad ontvangt het geheele jaar door een Groentje ter plaatsing, 149 per dag gemid deld. Dat is dus wel een continubedrijf, dat het bovendien steeds drukker krijgt. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Men verzoekt ons te willen berichten, dat in plaats van ds. H. C. v. d. Brink, die wegens ziekte verhinderd is, oud-zendeling-leeraar H. Lasschuit te Haarlem, zal voorgaan in de ochtendgodsdienstoefening (10 u.) van de Geref Kerk in Hersteld Verband (Kerkzaal „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt). Dancing „GROOT BADHUIS" ZANDVOORT. ZATERDAG en ZONDAG THE BONZONIANS. (Adv. Ingez. Med.) (De Officier van Justitie te Zutphen heeft in een rechtzaak de hoop uitgesproken, dat de pers er eens op zou wijzen, dat richtingwijzers van een auto vooral tijdig dienen te worden uitgestoken.) Natuurlijk is de pers bereid, Want ligt hier niet haar daaglijksch werk? Zij is reeds sedert langen tijd In richting wijzen extra sterk. Dus, waarde automobilist, Wanneer gij links of rechts wilt gaan, Wijs, voor gij tot uw draai beslist, Uw plan vooral steeds tijdig' aan. Denk, snelle stuurman aan den wal, Voordat gij leelijk onheil sticht, Aan het spreekwoordlijk ongeval, Dat juist in een klein hoekje ligt. Maar, nu ik toch daarover praat Geloof ik, dat die wenschüjkheid Al evenzeer op fietsers slaat En op den man die motor rijdt. Voor veiligheid in het verkeer, Geldt dus voor ieder, in het kort, Wanneer hij zondigt in de leer- Zorg, dat gij tijdigwijzer wordt. P. GASUS. Houdt U slank en lenig door: MODERNE GYMNASTIEK. Meldt U nü aan voor clubjes dames (met piano), heeren of kinderen. Goede zalen. Mooiste inr. voor privé lessen. JULES KAMMEIJER, CRAYENESTERSINGEL 2/LANCKIIORSTL., HEEMSTEDE TELEFOON 29380 (Adv. Ingez. Med.) Een Lunapark te Haarlem? Kwestie komt Woensdag in den Raad. Op de agenda van de raadsvergadering van Woensdagmiddag staat: „verleenen van machtiging aan B. en W. om medewerking te verleenen voor plaatsing van een lunapark". Daaruit blijkt dus, dat B. en W. het oordeel van den Raad willen vernemen voor zij een beslissing nemen. De uitwijzing der Nederlanders De termijn van uitwijzing voor de vier Ne derlanders uit Duitschland blijkt met 8 da gen verlengd te zijn. Deze acht dagen uitstel zijn den uitgewezenen, naar wij vernemen, toegestaan om orde op hun zaken te stellen. Het bevel tot uitwijzing blijft echter ge handhaafd. Of er intusschen gelegenheid zal bestaan in deze acht dagen onderhandelingen te openen over wijziging van het besluit is nog niet met zekerheid te zeggen. De heer Hes, die in Nederland is aange komen, heeft Vrijdag een bezoek gebracht op het Departemnt van Buitnlandsche Za ken om de te zijnen aanzien geschapen si tuatie te bespreken. Een veelzeggende statistiek. f De tijd is gelukkig voorbij dat de dienst ijver van een politieagent werd afgemeten naar het aantal processen-verbaal dat hij in- Arbeids en Veiligheidswet Drankwet Verkeersvoorschriften Winkelsluiting Andere wetten en verordeningen Misdrijven Uit deze statistiek zijn verschillende conclu sies te trekken. Het aantal proeessen-verbaal inzake de Ar- beids- en Veiligheidswet is in den loop dei- jaren vrij belangrijk toegenomen. Ongeveer 300 pet. 1935 was heel hoog, maar het ziet er naar uit. dat 1936 wat lager zal worden. Het aantal bekeuringen voor de Drankwet is steeds klein geweest. Blijkbaar wordt er weinig tegen die wet gezondigd. Ditzelfde is niet te zeggen van de verkeers voorschriften. In 192-7 werden wegens overtre dingen van de Motor- en Rijwielwet en de ge meentelijke verkeersvoorschriften slechts 747 processen-verbaal opgemaakt. Dat was blijk baar zeer laag, want in 1928 steeg het al tot 2393. Maar in 1934 is het aantal zelfs de 10.000 overschreden. Per dag gemiddeld 30 proces sen-verbaal! Natuurlijk is die stijging voor een deel het gevolg van de vermeerdering van het aantal verkeersbepalingen. Hoe meer ver boden hoe meer kans op overtredingen! 1935 was weer iets lager en het is waarschijnlijk dat 1936 weer iets lager wordt. Wijst het feit, dat den laatsten tijd leverde. Nu wordt meer waarde gehecht aan zijn bekwaamheid om opvoedend te werken. Maarde politie kan niet altijd blijven waarschuwen. Tot de opvoeding van het zon digende publiek wordt dus ook een zeker aan tal „bonnen" gerekend. Wij hebben een statistiek opgemaakt van het aantal processen-verbaal dat door de Haarlemsche politie in de laatste 9 >/2 jaar is opgemaakt. Deze luidt: 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 91 82 84 81 92 111 252 296 311 121 7 3 5 9 5 8 7 11 4 6 747 2393 3135 2881 2869 4584 8919 10608 9025 3882 61 60 41 21 28 86 155 136 135 59 891 1474 560 605 728 889 1004 1381 1497 1435 2138 2107 2082 2172 2218 2329. 2377 2139 2323 1145 het aantal processen-verbaal inzake de Verkeersvoorschriften aan het ver minderen is op het feit, dat de men- schen zich beter aan de vastgestelde regelen gaan houden? Dit zou inderdaad een feit van beteekenis zijn. Het is niet aan te nemen dat de politie mannen nu vaker een oogje dicht doen tegen over overtreders dan in 1934. Scherp optreden van de politie heeft in het algemeen de reac tie tengevolge, dat de menschen meer op hun tellen gaan passen. In een crisistijd bezuinigt men ook liefst op geldboeten! Nadat eerst na 1928 een daling in het aan tal bekeuringen inzake de Winkelsluiting viel op te merken is het aantal in de laatste ja ren weer sterk toegenomen. In het aantal processen-verbaal wegens misdaden is geen belangrijke stijging waar te nemen. Dit is oogenschijnlijk in strijd met den algemeenen indruk dat de criminaliteit in de crisisjaren is toegenomen. Maar alleen het aantal zegt in deze heel weinig, omdat het voor deze rubriek in het bijzonder aan komt op den ernst van de misdrijven. Het woord is aan.... De Balzac Wij hechten ons aan de dingen op duurzame wijze slechts tiaar de mate van de zorgenden arbeid of de be geerten, die ze ons gekost hebben. Versterking der Britsche strijd- macht in Palestina. Totale sterkte zou op 17000 man worden gebracht. LONDEN. 5 Sept. (A.NP.) De ..Daily Te legraph" meldt, dat de troepenversterkingen, die de regeering naar Palestina zal zenden, waarschijnlijk 10.000 man sterk zullen zijn. Daardoor wordt de totale sterkte der Britsche troepen in Palestina op 17.000 man gebracht. Opstand in Honduras? MEXICO. 5 Sept. (D.N.B./A.N.P.1 Volgens verschillende hier ontvangen berichten zou in Honduras een op stand uitgebroken zijn, die onder lei ding staat van Marcos Baca. In West- Honduras zou de opstand reeds een grooten omvang hebben aangenomen. (Adv. Ingez. Med.) De leider der Spaansche Socialisten, Largo Caballero, heeft een nieuw Spaanscli ka binet gevormd. pag. 4 De heftige strijd bij Irun. pag. 4 De mijnwerkersstaking in Zuid-Wales gaat Maandag in. pag. 4 Vrijdag is weer een zwarte dag voor het snel verkeer geweest. pag. 3 De hoeveelheid Indische rijst, welke vrij in ons land kan worden geïmporteerd wordt vergroot. pag. 3 Het electrisch treinverkeer tusschen Dordrecht en Amsterdam is( Vrijdagavond ernstig ge stoord geweest. pag. 3 Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en Omgeving. pag. 1 Wat de Haarlemsche politie doet. pag. 1 Het Brusselsche Vredescongres. pag. 1 Het Haarlemsch Ziekenfonds. pag. 5 Het Lager Onderwijs te Haarlem in 1935. pag. 5 Philatelistendag in Haarlem. pag. 2 De heer C. H. Vrugt viert zijn 25-jarig scheids- rechtersjubileum. pag. 6 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. Dr. W. G. N. van der Sleen: Naar de St. Lau- rensrivier. pag. 7 Ko Zweeres: Vlieland-vogelland. pag. 7 Van onzen Londenschen correspondent: De Rembrandtfilm voltooid. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Een pseudo-Kicpura gearresteerd. pae. 4 Fmanciecle Kroniek: Herleving van het emis- siebedrijf, pag. 9 J. II. de Bois: De vrije Haarlemsche schilder school. pag. 8 J. B. Schuil: Het komende tooneelseizoen. pag. 2 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 5 P. v. d. nem: Met frisschen moed weer aan het huiswerk! pag- 3 II. D. Vertelling: Eddy. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1