Htaaid zedf DE GROOT nv Vrouwelijke zege. Sluiting der Haarlemsche bioscopen? UITNOODICINC Hei Bebuqtijkste pag- 1 54e Jaargang No. 16321 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 7 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. CJITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 t- Administratie: 10724, 14825 O Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 September. Het Brusselsche Vredescongres Mijn deelneming aan het Brusselsche Vre descongres, op initiatief van Lord Robert Cecil en den Franschen minister Pierre Cot bijeengeroepen, heeft sterke indrukken bij mij achtergelaten. Het vereenigde honderden afgevaardigden uit vijfendertig landen, het telde bovendien vele duizenden bezoekers uit die landen, maar deze cijfers zijn van minder belang. Hetgeen bovenal trof, en dit wereld congres onderscheidde van al zijn voor gangers, was de samenwerking ten bate van den vrede tusschen menschen van de meest uiteenloopende politieke en godsdienstige levensbeschouwingen. In de openbare slotzit ting, met drieduizend aanwezigen in de prach tige groote zaal van het Palais du Centenaire, werd dit nog eens extra gedemonstreerd toen achtereenvolgens gelijkgestemde redevoerin gen werden gehouden door den Belgischen senator de Brouckère (socialist), den Engel- schen conservatief Lord Lytton (eenige jaren geleden onderkoning van Indië) en den Fran schen communistischen leider Marcel Cachin. Er waren meer redenaars, maar ik vermeld dit opeenvolgende drietal als kenmerkende typeering van de uiteenloopende samenstel ling van het congres. De resoluties die het R.U.P. (Rassemblement Universel pour la Paix) aannam, waarbij de besluiten tot voortzetting van deze wereld- samenwerking de andere in belangrijkheid overheerschten, waren geen uitingen van partijpolitiek, van eenig bepaald staatkundig streven, maar van dit allesoverheerschende be sef: de wereld wordt naar den afgrond ge dreven, waarin een nieuwe oorlogsramp het storten zou; dit is een feit van geweldiger be- teekenis dan alle politieke en godsdienstige ge schillen; wij moeten die opzijzetten en met eikaar samenwerken om den ondergang te voorkomen. In deze sfeer vond het gansche Congres plaats. Voortdurend werd bij anderen en bij mij den indruk versterkt, dat de strooming die roekeloos naar oorlog drijft de strijders voor vrede en opbouw op een hoop gedreven heeft en hen tot de uiterste gezamenlijke in spanning opjaagt., boven alle partij geschil len uit Dit is van zoo alles-overheerschend belang dat fouten in de organisatie als het herhaal delijk te laat aanvangen van bijeenkomsten, misverstanden die uit de veeltaligheid dei- aanwezigen ontstonden, afdwalingen van de agenda er van nietige beteekenis bij bleven. Een nieuwe sfeer van internationale samen werking in de vredesactie is ongetwijfeld te Brussel geschapen. Practisch bleek dit het sterkst uit den stroom van nieuwe plannen en denkbeelden die in de vele commissievergade ringen tot uiting kwam. Het vroeger-ondenk- bare feit dat daarbij geen persoonlijke ge schillen ontstonden, geen enkele wanklank zich deed hooren tusschen menschen van zoo uiteenloopende levensopvattingen, was en bleef een feit. Ik heb vele commissie-vergaderingen ge deeltelijk bijgewoond, en met verbazing deze heterogene gezelschappen, heterogeen ook in nationaliteit en ras, beschouwd. Er was overal rust en aandacht, er was intense belangstel ling voor elk nieuw denkbeeld dat de redding van den vrede zou kunnen bevorderen, er was volledige bereidheid om te luisteren naar men schen die velen anders als hun felste tegen standers zouden interrumpeeren, hoonen en uitfluiten misschien. Dat een volgende oorlog het einde van de beschaving zou zijn en van alle staatkundige stelsels met haar, besliste en reikte ver boven de geschillen uit. Ik heb dit altijd als de Eenige Weg beschouwd, en aangewezen; ik heb er nimmer een zoo indrukwekkende uiting van gezien. Van Nederlandsche zijde was de belangstel ling groot; en passant zij opgemerkt dat Haarlem talrijker vertegenwoordigd was dan eenige andere stad in ons land. In de com missies hebben de Nederlanders zich ook zeer actief doen gelden. Het streven naar orga nisatie en samenwerking op een gemeen schappelijk program voerde den boventoon. De internationale nood overheerschte de in ternationale geschillen; de menschelijkheid rees boven haat en deed haar rechten gel den. Veel zal nog gedaan moeten worden om de besluiten der commissies tot uitvoering te brengen. Lang niet alle resoluties waren af, gereed voor uitvoering. Er zal doorgewerkt moeten worden. Maar ongetwijfeld zijn alle delegaties naar hun verschillende vaderlan den teruggekeerd met het besef, dat de bo dem voor samenwerking in de vredesactie nog nimmer zoo vruchtbaar is geweest als thans. Daarbij is buiten de congres-bijeen komsten veel overleg gepleegd; iedereen heeft inzichten, moeilijkheden, verschillende om standigheden van anderen leeren kennen. In de groote lijn beschouwd was het een "Wollen Gabardine v.a.2.95p.M. Lodenstoffen. v.a. l«79p.M. GROOTE HOUTSTRAAT 98 (Adv. Ingez. Med.) (A.N.P. bericht: De vliegwedstrijd New YorkLos Angeles is gewon- neitydoor mevrouw Louise Thaden, die al haar mannelijke tegenstan ders versloeg in den recordtijd van 14 ttur 45 min. 49 sec. Haar toestel werd tot vlak bij het eindpunt bestuurd door William Butler, die voor de landing het stuur aan Mevr. Thaden overgaf.) Toen ik dit las, heb ik als man gedacht. Daar staan we nou weer met ons sterk geslacht, Opnieuw bevocht een zwakke vrouw de zege, Daar staan we nou en doe er eens wat tegen. Een vrouw nietwaar, zoekt bij den sterken man, De stut en steun, die hij haar geven kan, Zij is vanouds de teere zwakke sexe. Hoezeer zij dan den man ook kon beheksen Juist met haar zwakke hulpbehoevendheid; Hoort dat voorgoed tot den verleden tijd? Gaat zij, wel ver van onze hulp behoeven, Den armen man in krachten overtroeven? Zij zwemt al snel, maar daarin staat de man, Toch altijd nog op een iets sneller plan. Zij speelt ook tennis, hockey, golf, maar 't hare, Kan 't manlijk spel hierin niet evenaren, Kortom, zij is in vele sporten goed, Maar toch wel minder, dan de man het doet. En moeten wij nu maar opeens beseffen, Dat zij ons in de lucht gaat overtreffen? Het lijkt wel zoo, nu zij dien wedstrijd won In sneller tijd, dan ooit een man het kon. Na die verzuchtig heb ik doorgelezen En 't blijkt tenslotte niet zoo erg te wezen, De vrouw kwam weliswaar het eerste aan, Een man heeft echter 't zware werk gedaan. Z' is van heldin tot passagier geworden, Met onze eer blijft het dus nog in orde, 'k Zou kunnen zeggen nee, ik zwijg maar, want Een man, nietwaar, is bovenal galant, Laat men Louise maar de glorie schenken, Wij mannen blijven zwijgen, maar wij denken. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Hoe je toestel ook mag werken, Het is zeker buiten kijf, Dat je 't nieuws niet krijgt te hooren, Wat ze geven op lijn vijf. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) uitermate belangrijk congres. Er zal aan leiding te over zijn om op de resultaten terug te komen. R. P. Hervorming van het kiesstelsel in Engeland? LOMDEN, 7 September, (D.N.B.-A.N.P.) Volgens een bericht in de „Morning Post" is de Engelsche regeering voornemens voor de eerstvolgende parlementsverkiezingen een hervorming van het kiesstelsel ten uitvoer te leggen. De voorstellen te dien aanzien zouden door een koninklijke commissie van onderzoek worden uitgewerkt. Het zou in het voornemen liggen om een nieuwe indeeling in kieskringen en daarmede van de parle- metszetels in te voeren, aangezien de ver deeling in vele gevallen niet meer in over eenstemming is met de stemmencijfers. Ook het systeem der stemmentelling, dat in eeni ge gevallen tot onjuistheden heeft geleid, zal waarschijnlijk worden gewijzigd. Het Lunapark. Koffiehuis- en restauranthouders en slijters er tegen. De Vereeniging „Onderling Belang", afdee- ling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis- en restauranthouders en slijters, heeft aan B. en W. en aan den Ge meenteraad een adres gezonden, waarin ver zocht wordt, het Lunapark niet te laten door gaan. Adressante wijst er op dat een Lunapark een eenzijdig amusementsbedrijf is, waarbij slechts een klein deel der neringdoenden zal gebaat zijn, ook in aanmerking genomen de zeer ge ringe koopkracht der inwoners. Bovendien zal het terrein waarschijnlijk tegen betaling toegankelijk worden gesteld. Een protest tegen een verhooging der vermakelijkheidsbelasting. Woensdagmiddag zal de raad over het voorstel van B. en W. beslissen. Er dreigt een conflict tusschen de gemeente Haarlem en de bioscoop-di recteuren, als de raad het voorstel van B. en W. zal aannemen om de ver makelijkheidsbelasting op bioscopen te verhoogen van 20 tot 25 pet. B. en W. van Haarlem hebben het volgende schrijven aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij schrijven, dat de huidige stand der gemeente-financiën noopt maatregelen te treffen, waardoor een noodzakelijke verhoo ging der inkomsten wordt verkregen. Bij het zoeken naar een bron, waaruit meer baten zouden kunnen vloeien, hebben B. en W. zich voor oogen gehouden, dat een verhooging dei- inkomsten voor de gemeenschap zoo mogelijk geen of hoogstens een nauwelijks merkbaar drukkenden last mag vormen. Zij meenen daartoe te geraken door den raad een geringe verhooging der Vermakelij khedenbelasting voor te stellen. Deze belasting toch is een zui vere verteringsbelasting en waar zij alleen treft een bevolkingsgroep, die door het bezoe ken van inrichtingen voor vermaak een zeke ren welstand aan den dag legt. komt B. en W., vooral in tijden van versobering, een verhoo ging dier belasting alleszins gerechtvaardigd voor. Tot een verzwaring der Vermakelijkhe- denbelasting over de geheele linie meenen B. en W. echter niet te moeten advïseeren. Zij zouden de verhooging toegepast wenschen te zien op vermakelijkheden, tot welke toegang wordt verleend tegen betaling, en dan nog slechts beperkt tot bioscoopvoorstellingen. De thans geldende belasting bedraagt 20 pet. van de onzuivere opbrengst der vermakelijkhe den. Een geringe verhooging tot 25 pet. komt B. en W. geenszins onredelijk voor. In aanmerking nemende, dat bij een toe gangsprijs van bijv. f 0.50 en f 1 thans f 0.60 en f 1.20 inclusief belasting verschuldigd is en voortaan resp. f 0.62y2 en f 1.25 zal moeten worden betaald, kan niet worden gezegd, dat een belastingverhooging van 2V2 a 5 cent voor de bioscoopbezoekers, door wie de belasting feitelijk betaald wordt, eenig bezwaar van be teekenis zal opleveren. Gelet op de omstandigheid, dat over de ja ren 1933, 1934 en 1935 als gevolg van bios coopbezoek resp. een bedrag van ruim f 88.500, f 94.900 en f 102.000 aan belasting werd ont vangen,, zal, zoo berekenen B'. en W. in dien de raad zich met het voorstel vereenigt, een meerdere opbrengst van pl.m. f 2'5.000 per jaar worden verkregen. Nu toch de verordening gewijzigd moet worden, willen B. en W. van de gelegenheid gebruik maken om tevens eenige redactiewij zigingen aan te brengen. Deze zijn eensdeels noodïg gebleken voor een richtige heffing, anderdeels gewenscht in verband met in den loop der jaren gewezen arresten van den Hoo- gen Raad en voorts ter verduidelijking van enkele der bestaande eenigszins onduidelijk geredigeerde artikelen. Verzet van de bioscoop directeuren. Onmiddellijk na het bekend worden van het voorstel van B. en W. zijn de Haarlem sche bioscoopdirecteuren in verzet gekomen. Uit een onderhoud dat wij met eenige di recteuren hadden bleek, dat zij op het stand punt staan, dat het onmogelijk is meer geld van de bioscoopbezoekers te vragen. Wij hebben zoo zei een hunner de toe gangsprijzen reeds drie keer verlaagd. Dat was geen filantropie maar bittere noodzaak voor ons omdat het bioscoopbezoek zeer sterk achteruitging. Wij zijn nu in een tijd ge komen dat de menschen op een dubbeltje of 15 ct. gaan kijken. Als zij naar de bios coop getrokken zijn met de bedoeling om 2de rang te gaan zitten, gaan ze naar huis terug als zij hooren dat zij alleen nog le rang kunnen krijgen. Een feit is bovendien dat in den laatsten tijd alleen de laagste rangen in de bioscopen goed bezet zijn, terwijl men op de duurdere rangen wel schijf kan schieten. Dit is ook een duidelijke aanwijzing, dat de bezoekers niet zwaarder belast kunnen worden. Wij begrijpen het voorstel van B. en W. van Haarlem niet zoo vervolgde deze directeur. De gemeente heeft nu reeds eens zeer be hoorlijk aandeel in onze winst. De gemeente krijgt namelijk reeds 20 pet. van de ont vangst, dat is ongeveer 90 pet. van onze netto-winst. Als wij slechte avonden hebben en er geld bij moet, bekommert de gemeente zich daarom niet. Haar ontvangsten 1 5 van alle entree-gelden staan vast. Dit moest voor de gemeente genoeg zijn. Trouwens het is niet aan te nemen, dat deze belastingverhooging voor Haarlem er door komt. De directeuren van de 5 Haarlem sche bioscopen hebben het voornemen zich daartegen te verzetten en, als de raad het voorstel van B. en W. mocht aannemen, hun bioscopen uit protest te sluiten. Wij waren zoo vervolgde onze zegsman bij voorbaat al verzekerd van den steun van den Ned. Bioscoopbond. Deze Bond staat op het standpunt, dat in geen enkele gemeente een hoogere Verma-kelij'kheidsbelasting geac cepteerd wordt, dan 20 pet. Indertijd heeft de gemeente Groningen ook de belasting op 25 pet. willen brengen maar toen zijn de bios copen dicht gegooid. Het heeft meer dan een jaar geduurd, maar tenslotte heeft de gemeen te toch moeten toegeven en de verhooging in getrokken. Ook in enkele steden in het zuiden van ons land is door de bioscopen gestaakt als meer dan 20 pet. belasting geheven werd. In al deze gevallen heeft de Bond overwonnen. Daarom is het niet denkbaar dat de Bond te Haarlem zou toegeven. Want het Bondsbe- stuur begrijpt zeer goed, dat als in Haarlem 25 pet. belasting wordt toegestaan andere ge meenten ook een poging zullen wagen om Tot verhooging te komen. Een sluiting van de bioscopen te Haarlem zou ook vele andere Haarlemsche zaken tref fen. Het is zoo betoogde deze zegsman ver der in Haarlem nog anders aan in Gronin gen. In Groningen waren geen concurreeren- de bioscopen in de naaste omgeving. Als de Haarlemmers niet in Haarlem naar de bios coop kunnen gaan, zullen er velen zijn die naar Amsterdam trekken. Natuui-lijk niet alle maal, want de meesten zullen de reis niet extra kunnen betalen. Vele zakenmenschen zullen nadeel hebben van een sluiting dei- bioscopen, vooral de winkeliers. Dat is te Gro ningen duidelijk gebleken, zoo sterk, dat de middenstandsorganisaties aan den raad ge vraagd hebben de belastingverhooging in te trekken. Het is eigenaardig dat B. en W. alleen de bioscopen zwaarder willen belasten. Blijkbaar is het college zoo zei deze directeur over tuigd, dat het tooneel geen zwaardere offers kan brengen. Maar moet nu ook de bioscoop nog dood gemaakt worden door het opvoeren van de lasten? Heusch, de financieele resulta ten van ons bedrijf zijn niet zoo best. In mijn bedrijf daarover kan ik het best oordeelen is het een zeldzaamheid als een biljet van 1.25 verkocht wordt. Het zijn bijna allemaal goedkoope biljetten die genomen worden. In dezen zomer heb ik pas 5 weken achter elkaar met verlies gewerkt. Nu is het winterseizoen weer begonnen, het weer werkt mee en nu ziet men vrij veel menschen naar onze thea ters trekken. Maar ik moet 5 weken winst maken om het vex-lies van de afgeloopen 5 verliesweken goed te maken. Indien de 5 Haarlemsche bioscopen Donder dag (als de raad Woensdag tot verhooging der Vermakelijkheidsbelasting besluit) tot sluiting zouden overgaan, moet dit geschieden op last van het hoofdbestuur van den Bioscoopbond. Het hoofdbestuur zou eerst hedenmiddag op het bondsbureau in Amsterdam met de Haarlemsche directeuren confereeren. Deze bijeenkomst is evenwel op het laatste oogen- blik afgelast, omdat het hoofdbestuur, dat aan het college van B. en W. om een spoed-confe- rentie had gevraagd, uitgenoodigd is om hedenmiddag half één op het Haarlemsche Stadhuis te komen. BRANDJE IN EEN OUDE LOGGER. In den nacht van Zondag op Maandag werd de brandweer van Haarlem Noord opgeroepen om een brandje te blusschen in een oude log ger, die in het Noorder Buiten Spaarne lag in de buurt van de Spaarnhovestraat. De oorzaak van deze brand is nog niet vast gesteld. Het vaartuigje lag reeds langen tijd verlaten, zoodat aan ergerlijke baldadigheid moet worden gedacht. Met één straal op de waterleiding wist de brandweer het vuur te dooven. Uitzetting uit Duitschland niet ongedaan gemaakt. Nederlandsche regeering overweegt haar standpunt. De stappen, die de Nederlandsche re geering bij de Duitsche regeering naar aanleiding van het aan de vier Neder landers uitgevaardigde uitwijzings bevel heeft gedaan, hebben er niet toe geleid, dat aan dezen maatregel geen gevolg wordt gegeven. Ten aanzien van de uitwijzing der Duit- schers welke, naar reeds werd meegedeeld, geschied is wegens ontoelaatbare politieke actie en organisatie hier te lande, kan thans nader het volgende woredn medegedeeld. Bedoelde personen hadden zich in strijd met de bestaande regeling bezig gehouden met verrichtingen in opdracht van een cen trale autoriteit in Rotterdam, aan welke zij. zooals zij zelf verklaarden, ondergeschikt waren. Als zoodanig moesten zy geacht wor den organen te vorme nvan een. in strijd met die regeling bestaand agentschap van de be trokken duitsche organisaties. Voor het overige kan verwezen worden naar het antwoord, in Maart j.l. door de ministers van buitenlandsche zaken en van Justitie op de schrifteiyke vragen van het Tweede Kamer lid mr. Goseling gegeven met betrekking tot de voorwaarden waaronder organisaties van Duitsche onderdanen hier te lande zijn toege laten. De Nederlandsche regeering beraadt zich thans nader ten aanzien van de verder door haar te volgen gedragslijn met betrekking tot de uitzetting der Nederlanders uit Duitsch land Het woord is aan.... Comtesse Diane: Men moet zijn geheim slechts toevertrouwen aan hem die niet gezocht heeft het te raden. De steunverlaging. Utrecht wil nu de huren der gemeentewoningen verminderen. B. en W. van Haarlem overleggen nog over mogelijke compensaties. Elders in dit nummer deelen wij mede. dat B. en W. van Utrecht het voornemen hebben om, nu de huurtoeslag voor de werk- loozen verminderd moet worden, aan den raad voor te stellen voor de werkloozen een compensatie te zoeken in vet verlagen van de huren der gemeentewoningen. Wij hebben gevraagd of hiertoe ook te Haarlem plannen bestaan. Ons werd ver zekerd, dat 't college van B. en W. den laat sten tijd onafgebroken bezig is naar het zoeken van de geschikte middelen om aan de werkloozen een compensatie te verschaf fen. Daarbij is ook de quaestie van een huurverlaging ter sprake gekomen. Het is evenwel een zeer moeilijke puzzle. Een op lossing is nog niet gevonden. Vermoedelijk zal de quaestie opnieuw in de dezer dagen te houden vergadering van B. en W. aan de orde komen. GESCHENK VOOR HET FRANS HALS MUSEUM. Mevrouw de Weduwe W. DijsselhofKeuche- nius heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden, ter plaatse in het Frans Hals museum. een twaalftal teekeningen en pastels door wijlen haar echtgenoot, den heer G. W. Dysselhof. B. en W. sfellen voor dit geschenk, hetwelk een belangryke aanwinst is voor het museum met dankbetuiging te aanvaarden. Peugeot-Studebaker Tentoonstelling Hiermede brengen wy ter kennis dat wij van 7 tot en met 10 September 1936, onze producten PEUGEOT en STUDEBAKER TENTOONSTELLEN in Café-Restaurant „Dreef- zicht". Fonteinlaan 1. Hopende op Uw belang stelling te mogen rekenen. Hoogachtend, GEBRS. VAN GILSE Wagenweg 132 (Adv. Ingez. Med.) De conclusies der commissies van het Brus selsche vredescongres. pag. 4 De betrekkingen tusschen Frankrijk en Syrië geregeld. pag. 4 Een vliegramp in Amerika eischte acht dooden pag. 4 De Engelsche vliegster mevr. Markham, die alleen over den Oceaan vloog, landde in Nieuw Schotland. pag. 4 Te Amsterdam zijn twee kinderen door het omslaan van een kano verdronken. pag. 3 Plan-demonstraties van S. D. A. P. en N. V. V. pag. 3 Steeds weer dooden op den weg. pag. 3 Protestvergadering tegen het ontwerp-Zieken- fondswet. pag. 3 De Haarlemsche bioscoopdirecteuren dreigen met sluiting als de vermakelijkheidsbelas ting wordt verhoogd. B. en W. van Haarlem overleggen nog over mogelijke compensaties voor de wijzigingen in de steunregeling door huurverlaging. pag. 1 Het derde eeuwfeest der oud-Katholieke Kerk te Haarlem. pag. 11 De Wielerkampioenschappen op den weg. pag. 8 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Het Brusselsche vredescongres. pag. 1 II. D. Vertelling: Hallucinaties. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1