HAAS BOOG-AZIJN Twee kinderen verdronken Dooden op den weg. MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 HAAELEH'S DAGBEAD Door het omslaan een Kano. Twee andere kinderen nog gered. Een kano, waarin vier jongens van 8 tot 11 jaar gezeten waren, drie broertjes uit het gezin Schiltmeyer, en hun vriendje P. Zwart, waren Zon dagmiddag in de Prinsengracht bij den Amstel te Amsterdam omgeslagen, toen de golfslag, veroorzaakt door een voorbijvarend motorbootje, hun ranke vaartuigje deed volloopen. Twee van de jongens konden zich boven wa ter houden, maar twee verdwenen in de diep te. Op het geschreeuw van een jongeman, Van Hasselt, die met een kano bezig was, kwamen burgers toesnellen, ook een oudere broer van de Schiltmeyers, welke familie aldaar op de Prinsengracht woont, zag het ongeluk ge beuren. Hij sprong met twee andere mannen in de gracht om hulp te bieden. De twee knaapjes, die zich boven water hielden, waren spoedig gered, maar de beide andere kinderen werden niet spoedig gevonden. Toen één van hen werd opgehaald bleek hij bewusteloos te zijn. Po gingen om de levensgeesten op te wekken ble ken vruchteloos en een geneesheer moest ten slotte den dood constateeren. 's Avonds is door de politie het lijkje van het vierde kind. P. Zwart, uit de Prinsen gracht met een dreg opgehaald. Bij den reddingsarbeid deed zich nog een betreurenswaardige vergissing voor. Degenen, die naar de kinderen hadden gedoken, meen den onderling, dat één der drenkelingen op den wal was geklommen. Daardoor ontstond de meening, dat dit de jongen P. Zwart was geweest. Toen deze later nergens te vinden was, is men opnieuw gaan; dreggen met het bovenvermelde resultaat. SCHOOL VOOR GEESTESWETENSCHAP. Men schrijft ons: Op 14 September a.s. zal ln een der zalen van Pulchri Studio te 's Gra- venhage, een school voor geesteswetenschap worden geopend, waar in een drietal doorloo- pende cursussen verschillende sprekers zullen spreken over de groote cultureele problemen van onzen tijd, bezien in het licht van Rudolf Steiners anthroposophie. De school zal een geestelijk centrum vor men. waar van uit een wereldbeschouwing ge sproken zal worden over de meest veelzijdige onderwerpen. Als zoodanig zal zij, in de meest ruime beteekenis, volksuniversiteit zijn, waar in echter de verschillende faculteiten niet ge scheiden van elkaar zullen staan, waar ook op geenerlei wijze sprake zal kunnen zijn van specialisatie, doch waar de verschillende cur sussen, elkaar aanvullend, door gemeenschap pelijk geestelijk verband met elkaar verbon den zuüen zijn. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Door de politie te Winschoten is aangehou den de 42-jarige Th. de G., communistisch raadslid, aldaar, verdacht van bedriegelijken bankbreuk. De G., wordt ervan beschuldigd een bedrag van twee honderd gulden aan een faillieten boedel te hebben onttrokken. Dit is reeds de tweede keer, dat hij een dergelijk feit heeft gepleegd Volksdag van de N. S. B. in Limburg. Redevoeringen van ir. Mussert en graaf de Marchant et d'Ansembourg. Zaterdagmiddag heeft de N. S. B. tegen de helling van den Couberg boven Valkenburg een volksdag gehouden. Er waren naar schatting 5000 bezoekers, onder wie een aanzienlijk deel van buiten de provincie, en ook uit Dusseldorp en andere plaatsen in de Rijnprovincie. Vooral uit de mijnstreek waren er, gezien het aantal gepar keerde fietsen, heel wat belangstellenden. Het weer was slecht, waardoor de landdag korter heeft geduurd dan in de bedoeling lag. Nauwelijks had graaf d'Ansembourg het woord genomen of de eene stortbui volgde op de andere, zoo zelfs, dat de spreker tijdens het onweer zijn rede moest onderbreken. Graaf d'Ansembourg heeft vooral de houding van de kerkelijke autoriteiten in Limburg tegenover de N. S. B. gelaakt. In het program ma van de N. S. B. zou volgens spr. niets staan dat in strijd is met de kerkelijke leer, terwijl men er naar streeft om ieder conflict met het episcopaat te vermijden. Toen de bisschop van Roermond spr. had laten weten, dat hij het houden van den landdag op het landgoed te Amstenrade als een uitdaging zou beschouwen en zulks aanleiding zou geven tot een openlijk optreden tegen spr. persoonlijk, heeft spr niet wegens het dreigement, maar om zijn goeden wil te toonen en zich te richten naai den wensch van het episcopaat, voor zoover eenigszins in overeenstemming met zijn ge weten te brengen was, aan de leiding van de N. S. B. verzocht de bijeenkomst op een ander terrein te doen plaats vinden. Scherp pole miseerde spr. tegen de r.k. staatspartij en dr. Poels. Ir. Mussert begon zijn betoog. In zijn eigenlijk betoog begon ir. Mussert met een boetpredicatie tegen de politieke par tijen. Noch de A. R. partij, noch de R. K. staatspartij, zeide hij, heeft in de afgeloopen dertig jaar ook maar iets bereikt. Evenmin hebben de door de R. K. staatspartij gescha pen standsorganisaties iets gebracht en zeker geen eerbied voor den arbeid en geen be staansmogelijkheid. Thans zullen zij geen le vensblijheid meer kunnen brengen. Stap voor stap, zeide spr., gaat ons volk naar beneden. Ons volk, zeide hij, levende op een vrucht baren bodem, ons volk met zijn onmetelijk groot koloniaal bezit, mag niet sterven. De N. S. B. heeft den moed en de kracht orde op de zaken te gaan stellen. Zij zal dit doen met strijd tegen de politieke partijen, die nu het volk verscheuren en de regeerkracht ver nietigen. Wat in Spanje geschiedt en in Frankrijk te gebeuren staat, zeide spr., zal ook in Neder land kunnen voorkomen. De keuze is, aldus spr., het bolsjewisme of ons. Als er geen Hitier en Mussolini geweest waren, hadden wij het communisme reeds gehad. Spr. zeide het vaste vertrouwen te hebben, dat Nederland zal herleven in een nieuw Europa. ,,1/lan Vx&ejnde. signetten (Adv. Ingez. Med.) Plan-demonstraties van S. D.A.P. enN.V. V. In elf plaatsen van ons land. K. Vorrink. Te Amsterdam 40.000 menschen bijeen. S.D.A.P. en N.V.V. hebben Zondag in elf plaatsen in ons land demon straties gehouden voor het Plan van den Arbeid en tegen de door de re geering aangekondigde wijzigingen in de steunregeling voor werkloozen. De meeting te Amsterdam werd bij gewoond door ongeveer 40.000 men schen, die te Rotterdam door circa 50.000. De demonstratie voor de provincie Noord- Holland werd te Amsterdam gehouden op het IJsclubterrein, waar van tevoren reeds een groot podium was opgeslagen en een luidsprekerinstallatie aangebracht. Tegen half twaalf werden de eerste meetinggangers toegelaten tot het terrein, dat te ruim een uur. toen de meeting geopend werd door het Amsterdamsche raadslid, P. van Eek, ge vuld was met een menigte van naar schat ting c.a. 40.000 menschen. De voorzitter der S. D. A. P., de heer K. Vor rink, heeft een groote rede gehoudien, waar in hij er aan herinner de, dat volgens de Volkenbondsstatistiek er in 1934 2yz millioen werkloozen waren, die honger en gebrek le den, terwijl in hetzelf de jaar, groote hoe veelheden voedsel en andere producten wei den vernietigd. In Nederland zelf telde men meer dan 400.000 werkloozen en de poli tiek van de regeering-Colijn streefde er naar dezen op-een nog lager levensniveau te bren gen dan zij reeds waren. Mgr. Poels, de be kende katholieke leider, heeft bij verschil lende gelegenheden er tegen gewaarschuwd de arbeiders niet in een zoodanigen chaoti- schen toestand te brengen, dat zij hun toe vlucht tot radicale bewegingen en revolutie zouden nemen. Ook thans was er verzet ln de katholieke arbeidersbeweging tegen de verdere verlaging van het levenspeil, maar spr. verklaarde weinig vertrouwen te hebben in de critiek der katholieke arbeidersbewe ging, die steeds weer terug schrikte als het om daden ging. Thans gaat het volgens spr., echter om da den en is een politiek noodlg van herstel. Deze wordt belichaamd in het plan van den arbeid, dat ordening wenscht te brengen en een vernieuwing van de economische structuur op democratische basis. De Neder- landsche regeering volgt het aanpassings voorbeeld van Polen, terwijl Zweden en De nemarken voorbeelden zijn van wat door het plan bereikt kan worden. Verder gaande crisis leidde tot verdere verwarring des geestes, die oorzaak was van het fascisme, zooals dat in Italië en Duitsch- land heersehte en dat een gevaar is gewor den voor Europa, dat opnieuw door oorlogs geweld, wordt bedreigd. Deze landen ver klaarden zich solidair met de opstandelin gen in Spanje. Het fascisme, dat zijn ont staan dankte aan het meest bekrompen na tionalisme, is naar spr.'s oordeel gegroeid tot een internationaal gevaar, waarmee ook de N.S.B. in Nederland zich solidair heeft ver klaard. De S.D.A.P. staat achter de verdedi gers der democratische, wettig gekozen re geering. Zij kan den rouw begrijpen der Ne- derlandsche katholieken om de rampen, die de kerk in Spanje getroffen hebben tenge volge van enkele uitspattingen van enkelin gen, doch evenmin als zij de katholieken in Nederland aansprakelijk stelt voor de grove fouten der kerk in Spanje, kunnen de Ne- derlandsche katholieken de S.D.A.P. aan sprakelijk stellen voor wat de aanhangers der regeering in genoemd land onder zeer bijzondere en moeilijke omstandigheden heb ben gedaan. Tot welke ontaarding in het al gemeen elke dictatuur moet leiden is. zoo zeide spr., o.a. gebleken bij' het monsterach tige proces, dat in de afgeloopen weken te Moskou is gevoerd daarom ware het beter, dat alle verdedigers der democratie geza menlijk den strijd daarvoor aanbonden en zochten naar wat hen kan vereenigen in plaats van verdeeling in eigen rijen te bren gen. Het socialisme kan niet alleen welvaart brengen, maar heeft ook de geesten verlicht. De verwezenlijking van het Plan van den Arbeid zal de inzet zijn van de verkiezingen in 1937. en dit zal een strijd moeten zijn voor welvaart, democratie en vrijheid. Na beëindiging van de rede van den heer Vorrink brachten eenige koren verschillende liederen ten gehoore en werd op het podium een spel voor orde en vrijheid „De mensch- held roept" opgevoerd. Tegen drie uur werd begonnen met de op stelling van den stoet, die rijkelijk met vlag gen en vaandels was versierd en die te half vier precies het IJsclubterrein verliet. Zij bestond uit de Noord-Hollandsche afdeelin- gen van S.D.A.P., moderne vakbonden en andere instanties der moderne arbeidersbe weging zooals A.J.C. en Arbeiders Sportbond. Langs Honthorststraat, Ruysdaelstraat, Stad houderskade en Vijzelstraat trok zij via Hee- rensracht. Koningsplein en Spui naar het Rokin. waar de ontbinding zou geschieden. Er bevonden zich, volgens het A.N.P., over eenkomstig den oproep hunner partij, nog al wat communisten onder de deelnemers, doch zij vormden slechts een kleine minderheid en tot ordeverstoringen kwam het niet. Te Rotterdam heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. en lid van de Twee de Kamer een rede gehouden. Rennie Ned. Reisvereeniging. Ondanks somber weer toch een opgewekte stemming. Onze vaderlandsche driekleur, voorzien van de letters N. R. V., wapperde Zondag hoog van den koepel van het Kurhaus te Scheveningen, waar zich des morgens de bijna 1000 deelne mers en deelneemsters aan de jaarlijksche reünie van de Nederlandsche Reisvereeniging verzamelden. Helaas werkte het weer niet mede. Een gure en krachtige wind joeg grauwe wolkenmassa's langs onze kust en maakte het verblijf op de terrassen verre van aangenaam. Doch invloed op de opgewekte stemming vermocht het on gunstige weer niet uit te oefenen. Want toen om twaalf uur de voorzitter der N. R. V. de heer J. Panman, een oogenblik de aandacht der leden vroeg, heersehte er reeds een aan gename en vroolijke stemming. De heer Panman begroette de aanwezigen en gaf uiting aan zijn voldoening over de groote deelneming. Onze jaarlijksche reünie, aldus spreker, getuigt van den band, welke onze leden bindt. Hij sprak den wensch uit, dat de reisbelasting ook voor de volgende jaren opgeborgen zal blijven, in welk verband hij wees op de cultureele en sociale beteekenis van het werk van de reisvereeniging. Het reizen naar het buitenland bewerkstelligt mede een verbroedering der volken, aldus de voorzitter. De harmoniekapel onder leiding van den heer Zeldenrust bracht daarna het N. R. V.- lied ten gehoore. Om 1 uur werd een echt Hollandsche koffie maaltijd gebruikt. Des middags was er voor de leden gelegen heid, om het nieuwe centraal bureau der N. R. V. te bezichtigen. Voorts werd een auto tocht door de stad en in de omgeving van de residentie gemaakt. De reünie werd besloten met een diner. Tegen het ontwerp-Zieken- fondswet. Protestvergadering te Utrecht. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Handel met Italië alleen in compensatieverkeer. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd, dat, in verband met het tijdelijk niet functiormeeren van de Nederlandsch-lta- liaansche clearing, invoer uit Italië, evenals uitvoer naar Italië, voorloopig practisch slechts mogelijk is in compensatieverkeer. Voor invoer uit Italië van de in Nederland ge- contingenteerde artikelen worden, ten be hoeve van eventueele compensatie-transac ties. op beperkte schaal invoervergunningen uitgegeven. (A. N. P.) ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Zaterdagavond was de 28-jarige monteur L. G. wonende te Middelbert in een garage te Groningen bezig met het repareeren van een auto, waartoe hij onder den wagen was gaan liggen. Plotseling kreeg hij de carrosserie van de auto op zijn borstkas. In ernstigen toestand is de man naar het diaconessenziekenhuis overgebracht. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25, Haarl.-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit met inb. van trekken t 35. met garantie. Spreekuren alle werkdagen v. 9-4 u. Avondspreekuren: Maandags, Dins dags en Donderdags van 7-9 uur. (Adv. Ingez. Med.) Exploisie in olietanker. Brand dank zij zeer krachtig ingrijpen voorkomen. Zondagmorgen om tien minuten voor negen is tengevolge van een explosie brand uitgebro ken in de stookplaats van de „Vlismar 3" een groot olietankschip van de Vlissingsche mine raal- olie- en asphalt-raffinaderij, dat in de haven ligplaats had gekozen. Een automati sche gas-olie-ontbrander is door totdusver on bekende oorzaak ontploft, zoodat het vlam mende oliemengsel in een oogwenk de stook plaats in lichter laaie zette. Met het oog op de zeer brandgevaarlijke omgeving (de Vlis mar 3 heeft twee groote olie bunkers en een daar boven gelegen tank. terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid, de groote landketels van het olie-bunkerstation bevinden), werd onmiddellijk groot alarm gemaakt. De Vlis singsche brandweer die met al het beschikbare materiaal uitgerukt was. heeft slechts op en kele plaatsen dienst behoeven te verrichten. Men was er namelijk reeds in geslaagd het vuur tot de stookplaats te beperken met be hulp van een groot aantal slangen, die werk ten op de pompen van de sleepbooten van de Steenkolen vereeniging. Groote ploegen ar beidskrachten van deze maatschappij hebben daarbij hulp verleend. De stookplaats is zwaar beschadigd, terwijl ook de stoomketel van de „Vlismar 3" is lekgeslagen. Naar de oorzaak van de explosie, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats hebben gehad wordt op het oogenblik een des kundig onderzoek ingesteld. Landelijke Federatie verzet zich. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is Zaterdagmiddag door de Landelijke Federatie ter behartiging van het ziekenfondswezen een protestvergade ring gehouden met betrekking tot het ingediende ontwerp-ziekenfondswet. De heer F. de Munnik, uit den Haag sprak een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de vertegenwoordigers van de Mij. voor Pharmacie, van het Verbond van Werkgevers, van het N.V.V. en tot de di recteuren van de geneeskundige diensten te Rotterdam en Utrecht. De heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Landelijke Federatie ter behartiging van het ziekenfondswezen, zeide, als eerste spreker, het zeer ernstig te betwijfelen, of de tijd wel is aangebroken om het wetsonwerp te behan delen. In de eerste plaats beschikt men over gegevens, die tien jaar oud zijn, terwijl het resultaat van de nieuwste onderzoekingen nog niet bekend is. Naar spreker's meening dient men eerst het oogenblik af te wachten tot die nieuwere gegevens bekend zijn. Maar daarnaast dient men er rekening mede te houden, dat op het gebied van het Zieken fondswezen andere verhoudingen groeiende zijn. Spr. is verder van meening. dat de centrale commissie voldoende waarborgen biedt, om conflicten, die zich in het ziekenfondswezen voordoen of die er wel eens dreigen, op te lossen of te voorkomen. Belangrijk hoog ere kosten? Ten derde maakt het voorgestelde wetsont werp het mogelijk, dat voor verschillende fondsen de kosten belangrijk moeten worden verhoogd. Mogen de fondsen verplicht worden tot het invoeren van de vrije artsen- apothekerskeuze? Mogen zij verplicht worden hun eigen tandheelkundige klinieken op te heffen en vrije tandartsenkeuze in te voeren? Het wetsontwerp houdt, aldus de heer Van Lienden, geen alhtans zeer onvoldoende rekening met de historische gegroeide ver houdingen. Is het zoo vroeg spr., geoorloofd, dat de minister met één klap een einde maakt aan een systeem, waarbij tienduizenden op voorbeeldige wijze werden geholpen? Spr. zouden den minister en de Kamer wil len toeroepen: laat ontwikkelen wat zich op het oogenblik voltrekt, wacht af wat door middel van de samenwerking in de centrale commissie tot stand komt. Een weistandsgrens. De heer Chr. van Doorn uit den Haag, al gemeen secretaris van „De Volharding" vroeg zich naar aanleiding van het wetsontwerp af of het zich verzekeren voor menschen boven een bepaalde weistandsgrens verboden is. Als dat verbod niet wordt gegeven, dan blijft er maar één conclusie over. n.l. dat zij het niet mogen doen in de ziekenfondsen, die voor de arbeiders gelden. Spr. bestreed dat er mis standen bestaan, die ten hemel schreien. De heer Van Doorn had nimmer vernomen, dat het speciaal op ziekenfondsgebied niet mogelijk zou zijn een eigen huishouden in te richten. Als de fondsen door leden bestuurd zulk een slechte bediening zouden hebben, dan zou men dat uit de cijfers kunnen moeten aanduiden. De vrije artsenkeuze besprekend merkte de inleider op, dat hij respect heeft voor de overtuiging van vrije keuze. Maar als de vrije keuze van belang is, dan moet er sprake zijn van een medisch belang. En, zoo vraagt spr. zich af, is dat medisch belang dan in eens verdwenen als een patient werkloos wordt of zich in militairen dienst bevindt? De vrije artsenkeuze is overal gewaarborgd en zal pas in gevaar komen als een fonds een monopolie verkrijgt. En daarvan zal in de naaste toekomst geen sprake zijn. Als het noodig is, zoo eindigde spr., dat toe zicht en controle moeten worden ingevoerd, en men dit kan aantoonen, dan voere men die in. Onder algemeene instemming werd ten slotte het bestuur gemachtigd tot het samen stellen van een adres aan regeering en volks vertegenwoordigers. Aan de ziekenfondsen zal dan worden gevraagd adhaesie te betuigen. DE POLITIE WAARSCHUWT. De Hoofdcommissaris van politie te Am sterdam ontraadt het aangaan van relaties met de navolgende te Amsterdam wonende personen: 1. George Christiaan Jacob Smits, geb. te Amsterdam; 31 Juli 1896, wonende Zaaiersweg 173. 2. Franciscus Xaverius Johannes Petrus Hummen, geb. te Amsterdam. 21 Jan. 1909 wonende Zeedijk 64 (3). 3. Jacob van der voort, geb. te Amsterdam 14 April 1899 en 4. Frederik George ter Horst, geb. te Am sterdam 24 Maart 1900. Zij verkoopen ruitenwas en/of een ver- chroommiddel, dienende om metalen voor werpen een zilverkleur te geven op een wijze, welke aanleiding tot vele gegronde klachten bij de politie heeft gegeven. Smits handelt ender den naam: Chemisch pharmaceutisch bureau Auto-Polis, en Van der Voort heeft tot- voor kort, tezamen met een ander zaken ge daan onder den naam: Chemische Pharma- ceutische Industrie „Vobra". De ruitenwas. welke onder allerlei namen als Plus-Clear", „Ever-Clean", „Auto-Polish", enz. voor f 1,50 per potje verkocht wordt, bestaat uit kali- zeep en calciumcarbonaat (potasch) ter waar de van eenige centen. Het verchroommiddel moment-chroom". „Everchroom", enz. ge noemd, is van zoodanige samenstelling, dat het aanbrengen er van op vaatwerk nadeelige gevolgen voor de gezondheid kan opleveren. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN. De algemeene vergadering van de Vereeni ging tot. Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland, waarvan een 5-tal krankzinni gengestichten benevens een kliniek uit gaat, zal naar wij vernemen Vrijdag 18 Sept. a.s. onder presidium van mr. G. v. Baren, bur gemeester van Delft, op de stichting „Voge lenzang" te Bennebroek worden gehouden. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren ds. R. Bartlema. die voor de stichting „Veldwijk" te Ermelo en K. v. Rijsse Jr. een W. A. J. de Winkel, die beide voor de stichting „Wolfheze" te Wolfhezen zittini hebben. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken zal prof. dr. L. v. d. Horst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, een voordracht houden over: „Psychotherapie en hedendaagsche crisis". De vergadering vangt om 2 uur aan. Ambtenaar fraudeert met steungelden. Te Zuidbroek is de 25-jarige K., tweede ambtenaar ter secretarie aldaar, tevens belast met de steunverleening. onder verdenking van fraude, aangehouden. Tijdens de vacantie van K. kwam aan het licht, dat in de staten be treffende de steunuitkeeringen, was geknoeid Een eerste onderzoek wees uit, dat de knoeie rijen over een jaar moeten loopen. Bij zijn terugkeer is K. aangehouden en na verhoord te zijn, ter beschikking van de justitie gesteld Een nader onderzoek zal moeten uitmaken welk bedrag met deze fraude is gemoeid. Notarisklerk te Princenhage gearresteerd. Verdacht van het vervalschen van hypotheek- acten. De notarisklerk van G., uit Princenhage, die door het vervalschen van .hypotheekacten gedurende een reeks van jaren, een groot aan tal slachtoffei-s heeft gemaakt, is Zaterdag avond. toen hij om halftien met zijn gezin van vacantie terug kwam, op het station te Breda door den chef-veldwachter van Prin cenhage gearresteerd. Hij is te Princenhage ingesloten. Eert halve eeuw geleden 7 September: De Delftsche hoogleeraar A. Huet, de bekende voorstander van een open door vaart van Amsterdam naar zee, be spreekt in „De Ingenieur" de wensche- lijkheid om, bij demping der Zuiderzee, het af te sluiten deel door een open kanaal in gemeenschap te houden met de zee, een denkbeeld door den heer M. J. Schuurbeque Boeye in een vorig nummer van genoemd weekblad ver dedigd. Prof. Huct komt tot deze conclusiën: 1. Afsluiting van de Zuiderzee door een dam Enkhuizen—Stavoren of Medem- blik—Stavoren, naar gelang van de uit komsten van een dienaangaande in te stellen onderzoek. 2. Inrichting van dien afsluitdijk tot spoorwegdam. 3. Een open afvoerkanaal voor het overtollige water uit de Zuiderzee naar de Noordzee, langs Amsterdam, waar door tevens de vrije gemeenschap van onze eerste koopstad met de Noordzee verzekerd en de toekomst van Amster dam als handelsstad wordt gewaarborgd Steeds weer: Enkele verkeersongelukken hebben zeer noodlottigen afloop. Drie dooden en twee levensgevaar lijk gewonden zijn de tol van enkele verkeersongelukken, welke Zaterdag en Zondag zijn gebeurd. Zaterdagmiddag reed op den Rijksweg onder Overschie een vrachtauto, waarvan de be stuurder links af wilde slaan. Van tegenover gestelde richting naderde een motorrijwiel, bestuurd door den 26-jarigen E. Lier uit Rot terdam. Om den motoiTijder voorrang te ver- leenen, stopte de vrachtwagen. Op hetzelfde tijdstip naderde eveneens uit Rotterdam een personenauto, bestuurd door den 40-jarigen S. W. uit Barendrecht. W. passeerde met een snelheid van 60 a 70 K M. de stilstaande vrachtauto en kwam daardoor op de vierde rijbaan met het gevolg, dat hij den motor rijder aanreed. De heer Lier werd op slag gedood. De personen-auto werd zwaar be schadigd. Motorrijwiel, personen- en vracht auto werden door de politie in beslag ge nomen. Bij het oversteken gedood. Zaterdagavond is op den Heerenweg te Gro ningen de 56-jarige gehuwde W. Smid bij het oversteken van den weg aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer A. O. uit Katwijk aan Zee. Met zware inwendige ver wondingen werd de man naar het Diacones- senhuis te Groningen overgebracht, waar hij ln den loop van den nacht aan de opgeloopen kwetsuren overleed. Verkeerde manoeuvre. Zaterdagmiddag reed een auto van de Blue Bandfabrieken door Elburg. Door een ver keerde manoeuvre van den chauffeur kwam de auto juist in de bocht op de Vischmarkt in aanraking met een hekje voor de beek, waar tegen het echtpaar Binnekamp uit Elburg geleund stond. Mevrouw B. werd gegrepen en bekneld tusschen den wagen en het hek. Zij brak hierdoor een been en kreeg verder ern stige verwondingen. Korten tijd later is de vrouw overleden. Motorrijder levensgevaarlijk gewond. Op den Rotterdamschen weg te Delft ver loor Zondagavond de motorrijder Zuidgeest, wonende te Delft, de macht over zijn stuur, waardoor hij in volle vaart tegen een per sonenauto opbotste, die uit de richting Rot terdam kwam en bestuurd werd door zekeren V., eveneens uit Delft. De motorrijder werd zeer ernstig gewond naar het St. Hippolytus Gesticht te Delft overgebracht. Zij toestand is zorgwekkend. Motor en auto werden zwaar beschadigd. Auto vliegt tegen boom. Op den Woudenbergschen weg onder Zeist is Zaterdagmiddag een personenauto, bestuurd door den 29-jarigen heer F. P. uit Utrecht door tot dusverre niet opgehelderde oorzaak met groote vaart tegen een langs den weg staanden boom gebotst. De auto wex*d aan de voorzijde geheel inge drukt. Personen, die op den harden klap naar de plaats des onheils waren gesneld, hielpen de heer P., die deerlijk gewond was. uit de ernstig beschadigde auto. Zijn toestand wordt levensgevaarlijk geacht. C. D. U. protesteert tegen steunwijziging. De Christelijk Democratische Unie heeft aan de regeering een uitvoerig adres gezon den. waarin zij een ernstig woord van protest laat hooren tegen de aangekondigde voor nemens der regeering tot wijziging van de steun en werkverschaffingsregeling. De C. D. U. hoopt, dat de regeering haar voornemens nog eens ernstig zal willen over wegen en toetsen aan de eischen van gerech tigheid en naastenliefde. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. W. J. van Beeck Calkoen. op zijn verzoek, met ingang van 4 October 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Bunnik, Odijk en Werkhoven, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten als zoodanig bewezen, met gelijktijdige bevordering tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. Besluit is aan H. C. Rutgers, op zijn verzoek, ontslag verleend als burge meester der gemeente Borsselen. (Wij kunnen hierbij aanteekenen, dat de heer Rutgers onlangs is geschorst wegens on regelmatigheden in de administratie der gemeente en van de polder Borsselen. Red,).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5