Vorstelijke verloofden hartelijk ontvangen. Geestdriftige begroeting in den Haag. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 In heel ons land is de tijding van de verloving van Prinses Juliana met groote vreugde ontvangen. Overal lijn terstond feestelijkheden georganiseerd, waaraan jong en oud, rijk en arm met volle overgave heeft deelgenomen. Allen leven mee met de blijdschap, welke thans in het Koninklijk gezin heerscht. Op ondubbelzinnige wijze heeft men daarvan terstond doen blijken. Na het bekend worden van de tijding stroomde men in Den Haag samen voor het paleis Noordeinde, klonken de klokken van de St. Bavo te Haarlem, stak men de vlaggen uit in Groningen, beraamde men plannen voor feesten te Maastricht, stroom den gelukwenschen binnen. Nederland blijkt verheugd te zijn, dat het huis van Oranie eerlang weer een Prins-Gemaal onder zijn leden zal tellen. Groot enthousiasme voor het paleis aan het Noordeinde. De belangstelling van de Haagsche bevolking was enorm. Duizenden en duizenden waren 's middags voor het paleis Noordeinde en in de naaste om geving bijeen gest.oomd op de tijding, dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard om 6 uur aan het paleis werden verwacht, om te getuigen van hun ge voelens van verknochtheid jegens onze Kroonprinses en haar huis. Er was politie te paard, te voet en per motor, die voor een afzetting gezorgd had. welke hoe begrijpelijk op dezen blij den dag door de enthousiaste me nigte is verbroken. Er was vóór de aankomst van Prinses Juiana en haar toekomstigen gemaal genoeg te zien, zoodat de menigte zich niet behoefde te vervelen. Immers, voortdurend reden auto's voor het paleis, waarin gezanten van vreemde mogendheden en vooraanstaande landgenoo- ten plaats hadden genomen. Zij allen kwamen door het plaatsen van hun handteekening in de felicitatieregisters van hun belangstelling getuigen. Den geheelen middag werden prach tige bloemenmanden ten paleize bezorgd. Er was één stuk bij, dat de leden van de hof houding het prinselijk paar hebben aangebo den en dat van een enormen omvang was. Het viel bij het publiek blijkens zijn kreten van bewondering, bijzonder in den smaak. De bestellers van de posterijen en telegrafie gin gen in en uit: ontelbare schriftelijke geluk- wenschen zijn op Dinsdag ten paleize Noord einde afgegeven. 4.1.4. Tegen zes uur voelde de menigte, dat het jonge paar in aantocht was en een luid ge juich steeg op. En werkelijk kwamen kort 'daarop Prinses Juliana en Prins Bernhard aanrijden. Het paar had plaats genomen in de eigen auto van den prins: een Ford cabriolet. De wagen draagt een Duitsch nummer, na melijk IA 105108. De prins chauffeerde zelf en was blootshoofds. Hij maakte een bijzonder sportieven, eenvoudigen en innemenden^ in druk. De prinses droeg een grooten witten heed en had een bouquet rose anjers in de hand. Toen de auto voor het bordes van het paleis stopte, kwam de Koningin naar buiten. Hare Majesteit begroette haar toekomstigen schoonzoon, die een diepe buiging voor haar maakte, en omhelsde de prinses. Op dat oogenblik kende het enthousiasme van de jui chende menigte geen grenzen meer. De politieafzetting werd verbroken. Fotografen en journalisten renden vooruit. Het werd een bijzondere mani festatie van warme hulde aan het jonge paar. Zoowel Prinses Juliana als Prins Bernhard dankten lachende voor dit grenzenlooze en thousiasme. Enkele oogenblikken nadat de Koningin en het paar het paleis waren bin nengegaan. vei'schenen zij op het balkon. Men bleef juichen en roepen: Leve de Prinses, leve de Prins. Sommigen zongen het Wilhelmus, anderen hieven een „Lang zullen zij leven" aan. Er scheen geen einde aan het enthou siasme te komen. Kinderen werden op de schouders van volwassenen gezet, om niets te missen van dit groote oogenblik. Na enkele minuten verlieten de vorstelijke personen het balkon, om nog even voor een venster toe te kijken. Dan trokken zij zich terug en ook de menigte keerde huiswaarts, verheugd, getuige te zijn geweest van deze aankomst. Een onafzienbaar défilé. Des avonds trok men iehr van de binnenstad uit, voorzien van een oranje strikje, speldje of bloem, weer naar het paleis aan het Noord einde. Op het ruime plein zochten de velen een goed plaatsje, in afwachting van de din gen, die zouden gebeuren. Tot ongeveer acht uur gelukte het de politie den rijweg vrij te houden. Tot dat tijdstip had men geduldig ge wacht. En degenen, die ei* niet in slaagden hun geduld meester te blijven en op vertrouwelijke wijze bij de politie informeerden, wat er zon gaan gebeuren, moesten toch teleurgesteld worden, omdat de politie het ook niet wist. En met de drukte, want onafgebroken hield de stroom van belangstellenden aan, steeg de spanning. Ook het voorplein vulde zich gelei delijk met jong en oud. Om goed half negen, toen eerst de Koningin, en even later de prinses met haar verloofde zich voor de verlichte veristei's vertoonden, steeg uit de com pacte menigte een machtig gejuich op, dat aanzwol tot een ovatie. Men wilde steeds meer naar voren dringen, en de politie, die in groote getalsterkte onder leiding van den hoofdcommis saris aanwezig was, had de grootste moeite de massa tegen te houden. En terwijl in de verte muziek weer klonk, verschenen de vorstelijke per sonen op het balcon. Het enthousiasme steeg ten top en spontaan werd het Wilhelmus en daarna „lang zullen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de kop van den stoet van de duizenden, die gevolg hadden gegeven aan den oproep van de afdee ling den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond om in optocht met fakkels langs het paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche afdeeling van het N. J. V. opende den stoet. Dit bestuur droeg :en bloemstuk, voorstellende het N. J. V.- embleem, waarin oranje orchideeën verwerkt waren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half regiment huzaren, gevolgd door tal- looze belangstellenden. Bij het paleis aangekomen begaven het be stuur van de afdeeling den Haag van het N. J. V. en het hoofdbestuurslid, mr. O. Verdoorn, zich naar binnen om het jonge paar een bloe menhulde te brengen. Tijdens het défilé ver bleven de bestuursleden van het N. J. V. op het balkon van het paleis. Zoowel de koningin als de prinses onder hielden zich eenige oogenblikken met den voorzitter der afdeeling den Haag van het N. J. V., mr. Bautz. Het muziekkorps van de huzaren stelde zich op het voorplein op en bracht van tijd tot tijd vaderlandsche liederen ten gehoore, terwijl de feestgangers juichend en jubelend, in dichte rijen van 8 en 10, voorbij trokken. Hartelijk wuifden de beide verloofden, die er zeer opgewekt uitzagen, den Hagenaars toe. Ook H.M. de Koningin wuifde hartelijk. Om goed half tien, dus bijna reeds een uur lang, had het voorbijtrekken van den stoet geduurd, en nog steeds was het einde niet in zicht. Zoover men zien kon, het was overal zwart van de mensc-hen. De bedoeling was, dat achter het bestuur de verschillende vereenigingen, die aan dit défilé deelnamen, zouden aansluiten. De enorme be langstelling langs den weg. dien de stoet volgde (Nassauplein, Javastraat, Zeestraat. Noordeinde), was oorzaak, dat dit plan spaak liep. Want de duizenden, die langs den weg stonden geschaard, sloten vóór de vereeni gingen bij den stoet aan. zoodat eerst ruim een uur, nadat de eersten langs het paleis waren getrokken, de vereenigingen aan de beurt kwamen. De politie bleek in dit geval niet bij machte het geweldige enthousiasme te stuiten. De muziekkorpsen, die bij sommige vereeni gingen, zooals het N. J. V. en de padvinders, waren ingedeeld, stelden zich naast het mu ziekkorps van de huzaren op en maakten beurtelings muziek. Het publiek bleef voort durend juichen en zingen en vormde ook spreekkoren door het spellen van de namen: Juliana en Benno. Omstreeks elf uur heeft de politie aan deze spontane betooging een einde gemaakt. Ter hoogte van de Oranjestraat vormde zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht was, werd ontbonden. Het muziekkorps der huzaren speelde het Wilhel mus. Allen zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de Ko ningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weerklonk luide: Leve de Prinses, Leve de Koningin en in spreekkoor: Benno. Hierna trokken de vorstelijke personen zich in het paleis terug, waar ook prins Bernhard zijn intrek heeft genomen. In de stad vierde men de verloving nog lan gen tijd, Vreugdige stemming te Amsterdam. Te Amsterdam was het een rijkdom van vlaggen, forsch wapperend in den nog straf fen wind, zoowei in het. stadscentrum als in de buitenwijken. En ook in het havengebied viel de driekleur allerwegen op schepen en gebouwen waar te nemen, ook de beugels van de tram waren in allen spoed van de be kende rood-wit-blauwe vaantjes voorzien en zoo droeg het geheele stadsbeeld het feeste lijk aspect, dat passend is bij de zoo heug lijke mare van de verloving onzer Kroonprin ses. De Amsterdamsche Tooneel Vereeniging heeft 's avonds bij monde van haar directeur, den heer A Defresne, voor den aanvang vali de voorstelling van ..St. Joanne" in den Stads schouwburg een gelukwensch uitgesproken aan het adres van H.K.H. Prinses Juliana in verband met hare verloving. Des avonds waren tienduizenden met oran je getooid op de been en al heel spoedig heerschte overal een vreugdevolle stem ming. Voor hedenavond zijn verschillende op tochten georganiseerd, welke op den Dam zullen samenkomen, waar voor het konink lijk paleis getuigd zal worden van de liefde voor het Oranjehuis. En zoo als het in Den Haag en in Am sterdam is geweest, zoo is het overal in het land gegaan. Lampionoptochten zijn georga niseerd, carillonbespelingen, muziekuitvoe ringen. fakkeloptochten, speciale radio-uit zendingen Moeder van prins Benno naar ons land. De moeder van Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. geboren Armgard von Cramm, heeft zich Dinsdag met den middag S.D.- trein, in verband met de verloving van haar oudsten zoon, naar Nederland begeven. Zij logeerde tot dusver in het Eden Hotel te Ber lijn in verband met een operatie, welke haar zoon, de jongere broeder van onzen toekom stigen Prins-gemaal, eenige weken geleden heeft ondergaan in verband met een ont steking aan het been, welke hij in dienst had opgedaan. Enkele dagen geleden is hij geheel genezen xiit het militaire hospitaal te Potsdam, waar hij werd verpleegd, ontsla gen Redevoeringen in de Eerste Kamer. Onze Haagsche corr. meldt ons over de ver- radering van de Eerste Kamer: Een avondvergadering der Eerste Kamer voor enkele hamerstukken pleegt begrijpe lijkerwijze nooit tribune-bezoekers te trekken. Vandaag was het anders. De publieke tri bune was vol belangstelenden, die blijkbaar hadden aangevoeld, dat ook in 's lands ver gaderzaal iets tot uiting zou komen voor wat ons volk bezielt, nu de Prinses zich verloofd heeft. Ten aanhooren van de in zeer grooten ge tale opgekomen senatoren en van alle mo menteel in den Haag aanwezige Ministers (alleen Excellenties de Graeff en Deckers, die elders vertoeven, ontbraken op het appel) waren President de Vos van Steenwij k en de Minister-President C 0 1 ij n de geluk kige vertolkers van de gevoelens, die in de harten van vrijwel heel de burgerij leven. Met levendige en hartelijke belangstelling, aldus ving de voorzitter aan, terwijl allen zich van hun zetels verhieven, heeft de Eerste Kamer van de Staten-Generaal de heuglijke tijding vernomen, dat de Kroonprinses ten huwelijk gaat. Harer Koninklijke Hoogheid bidden wij toe. dat eerlang een groot en langdurig geluk in haar paleis zich moge ontspinnen. Een zegen, waaraan zij, die de drukkende zorgen van zoo verheven stelling draagt, dub bele behoefte heeft. Zij de hooge echtverbintenis, welke ge sloten staat te worden een bron van vreugde voor onze gebiedster. Hare Majesteit de Ko ningin, beziele, sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid in den kamp om het behoud en de bevestiging van onze kostelijke nationale instellingen en goederen, en strekke zij aldus mede tot heil van Harer Majesteits onder danen en van het ons zoo innig dierbaar va derland. Gode moge het gehengen. Onmiddellijk na deze plechtige warme woorden van den President, zeide Minister Colijn: „Ook het kabinet wenscht deze gelegenheid te benutten om zijnerzijds in het openbaar uitdrukking te geven aan zijn vreugde over het voorgenomen huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Van ganscher harte sluit het zich aan bij de warme gelukwenschen, tot onze troonopvolg ster gericht, en niet minder stemt het in met de bede, dat God deze verbintenis met rijken zegen moge bekronen. Dat de aloude band tusschen Nederland en Oranje, waarin de eenheid van ons volk tel kens weer tot uiting komt, tot in verre toe komst moge worden bestendigd". Achter de regeeringstafel stonden met mi nister Colijn de ministers Slingenberg, Slote- maker de Bruïne. Gelissen, van Schaik, Oud, de Wilde en van Lidth de Jeude. De Kamerleden hebben beide redevoeringen staande aangehoord. Na deze indrukwekkende toespraken, be hoorde de bijeenkomst weldra tot het ver leden. Plannen voor 1937. Het organiseerend comité van het Inter nationaal Erfelijkheidscongres, dat in Augus tus 1937 te Moscou gehouden zal worden, heeft dr. W. E. de Mol te Amsterdam ver zocht de zorg voor de afdeeling „siergewassen" eenzaadlobbigenop zich te nemen (opstellen tentoonstellingsprogram, aanknoopen van be trekkingen met personen, wier medewerking hij gewenscht acht, ontwerpen instructies, enz.). Dr, De Mol heeft daarop het bestuur der „Neversie" (Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering der Wetenschappelijke Verede ling van Siergewassen (secretaris P. Bosch man te Uitgeest) met dit verzoek in kennis gesteld. Het bestuur heeft daarop zijn volle medewerking toegezegd. Het ziet in deze mede werking meer dan louter demonstratie van den wetenschappelijken arbeid van zijn mede bestuurslid dr. De Mol. Het meent n.l. dat deze medewerking helpen voeren kan tot het aanknoopen van gewenschte betrekkingen met Rusland. Daarom heeft het zich ook terstond in ver binding gesteld met het Centraal Bloembol lencomité te Haarlem en de vraag eesteld. of dit bereid is tot een vriendschappelijk ^amen- gaan in dezen. Het ligt in de bedoeling van „Neversie" te Moscou bloeiende gewassen te hebben in April '37 (hyacinten, tulpen, narcissen enz.) en in Augustus (gladiolussen, montbretia's enz.). Over een en ander wordt thans onderhandeld. SeHAUMftC, v UPpë"Uv£ DETMOUQ' "jp'ï BIESTERFE^D .'WABOECK '-'''jk-As'óE.L Groote geestdrift te Batavia. klATlONALE kTLEUP G,EEL EN Rood Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Foto Franz Ziegler ciale opname te maken van het vorstelijk paar. Heden zal deze reportage reeds in de meeste Nederlandsche bioscopen worden ver toond. Aan de film zal een aantal beelden uit de geschiedenis van het leven der Prinses worden toegevoegd. Reeds drie kwartier na het bekend worden van het heugelijke nieuws, kwam telefonisch uit Indië het verzoek om zoo spoedig moge lijk toezending van filmmateriaal. Reeds hedenochtend zijn door het Indië-vliegtuig eenige copieën meegenomen. Hoe groot de belangstelling in het buiten land voor de vorstelijke verloving is. blijkt wel uit het feit dat „Polygoon" uit vrijwel alle deelen der wereld telefonisch en telegrafisch aanvragen om journaalfilms uit het leven van de prinses heeft ontvangen. Verloving aan den ex-keizer meegedeeld. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal heeft Dinsdagmiddag officeel namens H.M. de Koningin op ..Huize Doorn" de mededeeling der verloving van H.K.H. Prinses Juliana overgebracht. De vlaggen werden daarop onmiddellijk op het kasteel en op de andere gebouwen geheschen. Dinsdagavond is een plechtige wij dings - dienst in het kerkgebouw gehouden, waarin de predikanten van de beide kerkgenoot schappen te Doorn zijn voorgegaan en waar bij den ex-Keizer vertegenwoordigd werd dooi den dienstdoenden adjudant graaf von Moltke Ex-Keizer Wilhelm heeft zich met groote ingenomenheid uitgelaten over de verloving welke hem zeer verheugde.. Naar de residentie der Lippische vorsten. In verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana, zal de belangstelling van vele Nederlanders voor Detmold. de resi dentie der Lippische vorsten en het Teuto- burgerwoud in herfsttooi, ongetwijfeld zeer groot zijn. De Nederlandsche Reisvereengiing heeft daarom besloten, een speciale 5-daagsche autoreis. beginnende op 28 September, naar Detmold en het land van den toekomstigen prins-gemaal uit te schrijven. De Zaanlandsche Bank. De lijst van crediteuren Betreffende de aangevraagde surséance van betaling der Zaanlandsche Bank. valt te ver melden, dat de activa bedragen f 1.459.782.13 en de passiva f 1.014.181.21. De lijst van crediteuren vermeldt als voor naamste crediteur de Amsterdamsche Bank met een bedrag van f 122.660.39. Voorts: gezamenlijke rekening-couranthouders met f 16.401.32 (het hoogste bedrag hier van is f 6.547.57). SCHILDERIJEN VAN JORIS VAN SCHOOTEN ONTDEKT. Bij een inwendige restauratie van het kerk gebouw der Evangelische Luthersche Ge meente te Leiden is een negental schilderijen van onder een verflaag te voorschijn geko men. Sommige zijn voluit gesigneerd door Joris van Schooten (Leiden 15871651) een van de leermeesters van Rembrandt. De directeur van het stedelijk museum de Lakenhal, de heer Koert, is van meening, dat alle doeken van dezelfde hand zijn, zoodat hiermede een waardevolle ontdekking is ge daan. De schilderijen zijn gerestaureerd en zullen in de kerk worden opgehangen. Tentoonstelling van bloem bollen te Moscou? Het telegrafisch bericht, waarin de ver loving van H.K.H. prinses Juliana met prins Bernhard von Lippe Biestex-feld gemeld werd, is aanstonds door de dagbladen te Batavia gebulletineerd en allerwege met groote geestdrift ontvangen. Het ibericht kwam in den laten namiddag, en de ver schijning der bulletins werd aangekondigd door het geloei van de sirene op den toren van het Aneta-gebouw. Vandaar en uit de kantoren der dagbladbureaux werden de bulletins uitgedeeld. Stroomen voetgangers, fietsers en automobilistexi verdrongen zich daar, en telkens golfde de menigte weer aan wanneer nieuw sirenegeloei aankondigde dat nadere berichten waren ontvangen. Met groote snelheid verspreidde het be richt zich door de hoofdstad. Onmiddellijk na het bekend worden werd van verschil lende openbare en particuliere gebouwen, van kantoren en kerktox-ens, hotels en par- ticulierei woningen, de driekleur met de oranje-wimpel uitgestoken. De vlaggen ontplooiden zich in de laatste stralen van de ondergaande zon. Ondanks den korten tijd van voox-bereiding, slaagden de radio-omroep-vereenigingen er in toepas selijke uitzendingen te verzorgen. De N.I.R.O.M. zond een welverzorgd feest programma uit, uitsluitend bestaande uil vaderlandsche liederen. Voor haar microfoon sprak voorts het lid van het College vaxx Gedelegeerden uit den Volksraad, mr. C. C. van Helsdingen, een feestrede uit. Voor de Bataviasche x-adio-ver- eeniging sprak dr. E. A. A. de Vx-eede, vice- voorzitter van het Protestantsche kerkbe stuur. Deze spreker herdacht de feestelijke ge beurtenis, zoowel in de Hollandsche als in de Maleische taai. Door de hotels en groote restaux-anten wer den in der avond feestelijkheden georgani seerd en illuminaties ontstoken. Tot de feesij telijkheden werd bijgedragen door het feit dat de momenteel juist te Batavia vertoeven de Marixxe-kapel een plechtige taptoe hield voor deze groote nationale gebeurtenis. Filmreportage van de verloofden. De filmfabriek „Polygoon" te Haarlem is Dinsdag iif de gelegenheid gesteld een spe LIPPE Hoofdplaats Detmold

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5