Vreugde om een verloving. Een bezoek aan de Lippische Residentie Detmold. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 H A A R E E M'S DAGBESD 5 Haarlem en omstreken vlaggen. Vele duizenden hoorden Dinsdagavond het concert, dat het harmonie-orkest „Crescendo" op de Groote Markt gaf, aan. In aller ijl zijn feestelijkheden georganiseerd. Een prinses heeft zich verloofd. Onze prin ses! In de verrassing van het onverwachte be richt zijn allen opgesprongen en hebben hun blijdschap betuigd, duidelijk en onomwon den. Want er is blijdschap over deze mare, eerlijke en volledige, blijdschap. Haarlem is hierbij niet achter gebleven. Het heeft ge vlagd, gezongen en geloopen in kleurige op tochten van lampions. De muziek heeft ge schetterd en groote troms hebben gedaverd en gedreund. Eerst eenigen tijd na sluiting der café's verstomde het rumoer en keerde de rust van alle avonden weer. Haarlem heeft gevlagd. Kort na het ver spreiden van het heuglijk bericht werden overal de vlaggen uitgestoken, het slechte weer ten spijt. En ten slotte is men beloond. Want het booze weer hield op en al was het dan geen stralende herfstdag, er was toch een kort oogenblik iets als een Oranje-zonnetje. En onder de begunstiging van het weer heeft men dit onverwachte feest gevierd. Niemand had er aangedacht-, niemand had er ook maar het minst op gerekend, noch de speldjesver- koopers. noch de exploitanten van de cro- quet-jes-automaten, die spoedig eetwaren te kort kwamen, noch vooral ook het comité, dat zichzelf wel voor groote moeilijkheden plaat ste, door de feestorganisatie op zich te nemen, doch dat dan toch tenslotte alle eer van zijn werk heeft. Want binnen het veel te korte tijdsbestek is toch maar onnoemelijk veel nog op stapel gezet en uitgevoerd. Zoo is deze dag op voortreffelijke wijze gevierd en al wist men wel eens niet precies, in welke muzikale wan deling men thuishoorde, alles liep toch maar voortreffelijk, Duizenden op de been. Duizenden zijn gekomen, om feest te vieren. Of misschien moeten we maar zeggen: tien duizenden. Zij stonden in dichte hagen langs de trottoirs, zij verdrongen zich op de Groote Markt, waar twee maal op den avond een concert werd gehouden. Eerst om zes uur, toen het muziekkorps van de politie concerteerde en vervolgens om negen uur, toen de muziek- vereeniging „Crescendo" onder overstelpende belangstelling een concert gaf. De moeilijkheden, die deze feestvreugde heeft gegeven, laten zich begrijpen, als men bedenkt, hoe kort de tijd was, dat men er zich op kon voorbereiden. Want alles moet georganiseerd worden, behalve de ordeversto ring. En zoo zag men dan ook, dat dezen avond niemand moeite scheen te hebben, zich uit het eigen huis los te maken om de straat te „overbevolken". Dichte drommen schoven door de stad. die later in den avond, toen de duisternis was gevallen, sierlijk gekroond werd door de verlichte torenspits van de Groo te Kerk. In Haarlem-Noord. Hoewel de tijd van voorbereiding uiteraard kort was. is het de Oranjevereeniging gelukt, een fleurigen stoet bijeen te brengen, dank zij de spontane wijze, waarop iedereen zijn medewerking verleende. Onder de vroolijke tonen van het muziekcorps Arti et Religione vertrok de optocht om half negen van de Kleverlaan, terwijl een haag van menschen zich op de trottoirs verdrong. Door de vele vlaggen, de fakkels en lampions maakte de stoet een aardig effect- Honderden menschen sloten zich achter de deelnemende vereenigingen aan, terwijl de politie alles in goede banen leidde. Omstreeks tien uur werd de optocht op den Schotersingel ontbonden. Een feestelijke aanblik bood natuurlijk ook de omgang, die door „Johez" bij fakkellicht gemaakt werd. Door tal van straten trok de stoet, steeds door meer „aanhangers" gevolgd, totdat zich de Postharmonie hierbij aansloot. Lampion-optocht in Haarlem-Oost. Wanneer men Dinsdagavond Haarlem van de lucht uit had kunnen zien. had men in Haarlem-Oost een veelkleurig gloeiende rups kunnen ontwaren, die zich langzaam door de straten voortbewoog. Deze rups waren oneer dan duizend kin deren. die met lampions en fakkels in een optocht meeliepen en zoo de verloving van Prinses Juliana vierden. Het Patronaatsgebouw St. Joh. de Dooper van het Teylerplein was een ware hoorn des overvloeds. Steeds meer lampions kwamen er uit te voorschijn, brandend en wel en hon derden kinderhanden grepen er gretig naar Er werden ruim duizend van die gloeiende bollen of cylinders uitgereikt en toen zette de stoet zich in beweging. Gevolgd werd de route: Teylerplein, Nagtzaamplein. Kruis tochtstraat, Slachthuisstraat, Byzantium- straat, Barbarossasferaat, Van Keulenstraat, 1 Kruis toch tstraat, Amsterdamstraat, Spaarn- wouderstraat, Hagestraat, Burgwal, Antho- niestraat, Heerensingel, Romolenstraat, Zuid polderstraat. 2e Zuidpolderstraat, Nagtzaam straat. Teding van Berkhoutstraat. Dr. Schaepmanstraat, Hofdijkstraat, Zomerkade, Amsterdamstraat, Vooruitgangstraat, Fa- briciusstraat, Heerensingel. Dubbele Buurt, Schalkwijkerweg, Graafschapstraat, Arnulf- straat, Pladellastraat, Gotfried van Bouillon straat, Gouwweteringskade, Damiatenstraat, Emostraat, Zomervaart. Daar werd de optocht ontbonden. Of toen nog alle kaarsjes brandden? Waarschijnlijk niet. Dat hinderde trouwens ook niet, want kaarsjes of geen kaarsjes, de honderden me terslange stoet was genoeg in de stemming, ook dankzij de muziekcorpsen van den Oran- jebond „Prinses Juliana" uit Haarlem-Oost die den outocht in allerijl had georganiseerd en van „Utile Dulci". Spontane medewerking. De secretaris van de Vereeniging „Konin ginnedag", mr. P. Fuhri Snethlage, schrijft ons: Gaarne wil ik enkele mededeelingen doen omtrent de spontane medewerking die wij allerwege bij -de organisatie der feestelijk heden ondervonden. Zoo was het mogelijk dat de beiaardier Hof meester reeds om 12 uur op het Carillon va derlandsche liederen speelde. Zoo hadden vóór 12 uur de muziekvereenigingen der Po litie, Harmonie Crescendo. Utile Dulci en de Spaarnebazuin de toezegging gedaan, dat zij haar corpsen zouden doen concerteeren. De muziekvereenigingen Arti et Religioni en Caecilia zouden eveneens bereid zijn geweest, doch waren in de onmogelijkheid, daar zij deelnamen aan een muziekconcours, denzelf den avond in IJmuiden gegeven. Bij de oproeping aan enkele vereenigingen op korten termijn gedaan tot vorming van een lichtstoet meidden velen der leden van de Driehoekmeisjes, de Graal, het Nationaal Jon geren Verbond, de padvinders en de Oranje garde zich aan, zoodat een groote stoet werd gevormd in het centrum. Ook in Oost- was de deelname aan de lam pionoptocht spontaan en zeer groot. De auto met muziekversterkingsinstallatie die wij door de buitenste wijken der gemeente hebben gezonden om daar vaderlandsche lie deren te doen hooren heeft beantwoord aan het doel, die afgelegen straten te betrekken in de feestroes van de binnenstad. Met Harmonie Crescendo begeleid door uit het publiek zich aanmeldende fakkeldragers bracht het pubiek den Commissaris van de Koningin een ovatie. De verlichting van den kerktoren en den Julianaboom droegen veel bij tot de feest stemming. Het was ons een groote voldoening, de al- gemeene vreugdestemming der burgerij te zien. Telegrammen van „Koninginnedag". De Vereeniging „Koninginnedag" verzond een telegram met gelukwenschen zoowel aan de Prinses als aan de Koningin. Voordat de heer George Robert Dinsdag avond in de Groote Kerk met zijn gewone orgelbespeling begon, bracht hij het Wilhel-- mus ten gehoore, wat door de aanwezigen ten zeerste gewaardeerd werd. Julianaboom verlicht. De Julianaboom, die achter het station op het Statenbolwerk is geplant, was gisteren avond met tal van lampions feestelijk verlicht. VERLICHT PORTRET VAN HET VORSTELIJK PAAR OP HET NAGTZAAMPLEIN. Op het Nagtzaamplein zal de Oranjever eeniging „Prinses Juliana" uit Haarlem-Oost, een vergroot portret van de Prinses en den Prins, omgeven door groen en bloemen, laten opstellen. Het zal hedenavond worden verlicht met oranjelampions en om acht uur worden onthuld. Te Bloemendaal. Donderdagavond zullen ter eere van dit heuglijke feit de muziekvereenigingen Eupho nia en Sursum om half acht muziek ten ge hoore brengen bij het Raadhuis, waarna een muzikale rondwandeling door de gemeente volgt, één corps naar Overveen en één naar Bloemendaal. De burgerij wordt verzocht zich hierbij aan te sluiten. Lampions zullen beschikbaar wor den gesteld. Een telegram aan de Kon. Familie. Met Centraal Comité van „Koninginnedag Bloemendaal", Overveen, Aerdenhout, Bent- velt, Vogelenzang heeft een telegrafischen gelukwensch gezonden aan de Koninklijke Familie bij de verloving van Prinses Juliana. Te Aerdenhout. Aerdenhout heeft van zijn blijdschap over de verloving van Prinses Juliana uiting ge geven, door Dinsdagavond een optocht met lampions door de wijk te houden. In den tuin en aan den voorgevel van de villa van Baron van Dedem aan den Boeken- rodeweg was een zeer aardige verlichting aangebracht. Te Zandvoort. Nauwelijks was de verloving van Prinses Juliana alhier bekend geworden of van alle openbare gebouwen en zeer vele particuliere woningen wapperde de vlag. 't Geheele dorp was plotseling in feeststemming. Velen tooi den zich met oranje. Te Heemstede. De verloving van Prinses Juliana is ook hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Toen de eerste berichten per radio doorkwamen, hin gen van alle openbare gebouwen en van zeer vele particuliere woningen spoedig de vlaggen uit. Om 8 uur gaf de R.K. Harmonie „St. Michael op het Raadhuisplein een concert, dat door vele belangstellenden werd bijgewoond. Het fanfarecorps „Excelsior" liet, gezeten op een groote vrachtauto, op verschillende plaatsen in de gemeente muziek hooren. Ook dit trok veel belangstelling. Te Haarlemmermeer. Zoodra te Hoofddorp en andere plaatsen in Haarlemmermeer de verloving van Prinses Ju liana met den Duitschen prins von Lippe^ Biesterfeld bekend was geworden, werd van de openbare gebouwen en vele particuliere wo ningen de vaderlandsche driekleur uitgesto ken. Dat ook hier de bevolking met dit voor ons Oranjehuis zoo belangrijke feit meeleefde bleek duidelijk uit de enthousiaste stemming waarin velen verkeerden en zich met oranje tooiden. Op initiatief van de Oranjevereeniging „Hoofddorp", hield het Fanfaregezelschap „Excelsior" een muzikalen rondgang door het dorp, waarna het corps zich opstelde voor het raadhuis, waar onder groote belangstel ling nationale liederen ten gehoore werden gebracht en de heer P. Ouwerkerk, wethouder en waarnemend burgemeester dezer gemeente, een korte toespraak hield. De burgemeester was door afwezigheid verhinderd. De beide andere wethouders en het bestuur van de Oranjevereeniging waren mede ten raadhuize aanwezig. Na de rede werd een driewerf hoera uitge bracht op de Prinses en den Prins. De voor zitter van de Oranjevereeniging, de heer Helker, dankte hierna het gemeentebestuur voor de ontvangst van het bestuur dezer vereeniging en sloot zich van harte aan bij de woorden door den waarnemenden burge meester gesproken. Te slotte zong het zeer talrijke publiek twee coupletten van het Wilhelmus, begeleid door het Fanfarekorps „Excelsior" Te Hillegom. Onmiddellijk na het bekend worden der verrassende tijding werden allerwege de vlag gen uitgestoken. De Hoofdstraat die door de winkelweek toch reeds een vroolijk aanzien had was één vlaggenmassa. Des avonds werd door een groot aantal vereenigingen met haar vaandels een fakkeloptocht door het dorp ge houden, waarbij onze beide muziekcorpsen zich dapper weerden Hoe het groote nieuws der verloving er ontvangen werd. Blijde verrassing allerwege. (Van onzen specialen verslaggever.) DETMOLD, 8 Sept. Snel voer de auto ons van de Nederlandsche grens via Munster naar de residentie van den voormaligen staat Lippe. Naarmate wij ons land verder achter ons hebben wordt het terrein geaccidenteerder, in de verte doemen de bergen op van het Teutoburgerwoud, van de „Rote Erde", die door den West-Duitscher zoo gaarne beschouwd wordt als het oudste deel van het gansche rijk. Dwars door het Teutoburgerwoud leidt de weg naar Detmold, den zetel van het Huis LippeBiesterfeld. Even na Bielefeld bereiken we de grens van Lippe en op die grens staat een oeroude her berg, genaamd Der Scherenkrug. Hoe oordeelt men aan de grens van het Vorstendom over het groote nieuws van de verloving van een der telgen van het eertijds regeerende geslacht met de Kroonprinses van Nederland? Rondom de stamtafel zit een tien tal gasten. En zoodra men in de gaten heeft, dat wij Hollanders zijn, is het gesprek in vol len gang. De Westfaalsche en Lippische boeren zijn menschen met een practischen kijk op het leven. En als we vragen, hoe men over de verloving denkt, klinkt het min of meer ver rassende antwoord: Er kwamen al veel Nederlanders naar Lippe en Detmold, dat zal in de toekomst nog wel beter worden. Duizenden Nederlanders zullen het stamslot van het vorstenhuis wil len zien In het verdere gesprek blijkt dan, dat het nieuws in Duitschland heel wat later bekend is geworden, dan ten onzent. Men hoorde de heuglijke tijding voor het eerst via de Duit- sche radiozenders en van bizonder heden is men nog niet al te best op de hoogte. Ons oog valt op een gevelsteen in de her berg, die vermeldt, dat Hitler in den tuin er van het woord heeft gevoerd in den jare 1933. Plotseling schiet ons te binnen, dat Lippe Detmold de eerste staat in Duitschland was, waar de nationaal socialisten de macht in handen kregen. Toen hier de laatste verkie zingen onder het oude regime gehouden wer den. was het voor de N.S.D.A.P. er op of ei- De kleurige lampionoptocht in Haarlem-Oost. Verschillende kaarsjes zijn reeds bezweken bij deze groep. 'onder ende nationaal socialisten behaal den de zegepraal. In Lippe begon voor hen de victorie. Zooveel beteekenis hechtte men toen aan de verkiezingen in Lippe, dat alle kop stukken van de partij naar de herberg Der Scherenkrug kwamen en er het woord voer den. Was er veel belangstelling? vragen we. Wederom komt er uit den nuchteren land- bouwersmond een verrassend antwoord: Natuurlijk! Toen was dat alles immers nog een nieuwtje! Even praten we nog na over de vorstelijke verloving en daarbij valt ons op, met welk een sympathie deze eenvoudige boeren spre ken over het voormalige vorstenhuis. Dan glijden we weer voort langs de Lip pische wegen en spoedig is nu Detmold be reikt, de stad, die momenteel zoozeer in het middelpunt der Nederlandsche belangstelling staat. Want wel is Prins Bernhard zur Lippe- Biesterfeld niet in Detmold geboren en ver toeft hij zelfs het grootste deel van den tijd elders en wel is hij geen zoon van den voor maligen regeerenden vorst, maar hij behoort tot den hoofdtak van zijn geslacht en het hoofd van dit geslacht, Vorst Leopold IV woont nog steeds in het Detmolder slot. Detmold 'is een typische kleine residentie. De stad heeft 19QOO inwoners, maar beschikt bijvoorbeeld over een theater, waarop menige groote Nederlandsche stad trotsch zou zijn en waarin geregeld door eigen Detmolder be roepsgezelschappen opera's, operettes en too- neelstukken worden opgevoerd Detmold is. dank zij den kunstzin der vroegere vorsten een kunststad bij uitnemendheid geworden en onmiddellijk na Berlijn wordt meestal Detmold bezocht door de groote artisten, die een tournee door Duitschland maken. Zeer fraai van bouw is het stadje. En wie niet mocht weten, dat hij zich hier in een voormalige residentie bevond, die zou het zien binnen enkele minuten. Alle winkels bijna dragen immers het predicaat „Hof De een is hof-fotograaf, de ander hofkruide- nier, zijn voornaamste concurrent is het ook en de vorstelijke familie moet wel buitenge woon onbevooroordeeld geweest zijn bij het kiezen van haar leveranciers, want het aan tal hofleveranciers is letterlijk ontelbaar. Ook afgezien van de winkels draagt Det mold echter het karakter van een residentie. Er wonen talrijke gepensionneeröe generaals talrijke gepensionneerde ambtenaren van hoogen rang, de bevolking telt vele leden van oude en roemruchte geslachten, nog altijd is er in deze kleine stad een garnizoen. Het re sidentiekarakter is onmiskenbaar. Spreekt men met inwoners van Detmold over het voormalige vorstenhuis, dan hoort men niet anders dan met groote sympathie, met warme genegenheid over de leden ervan spreken. Speciaal voor den ouden Vorst Leo pold, de laatste regeerende telg van zijn ge slacht, heeft men nog steeds een ruime plaats in zijn hart open gelaten. Geen won der dus, dat de Vorst nog steeds, al regeert hij dan ook niet meer, een vooraanstaande plaats bekleedt in Detmold. Bij geen plech tigheid ontbreekt hij en in tal van lichamen heeft hij zitting. Maar hoe kon het hier in Lippe dan tot een revolutie komen in 1918? vragen we aan een Lippischen redacteur, dien we al spoedig hadden getroffen. Och, luidde het antwoord, het was toen overal revolutie en men deed hier dus ook mee. Maar het duurde toch lang eer men daartoe overging, want het. merkwaardige feit deed zich voor, dat eigenlijk niemand den moed had om Vorst Leopold mede te dee- len. dat hij moest aftreden. De eene kranten directeur was Hofrat en de andere ook, en zoo was het met vele vooraanstaande per soonlijkheden. Het was ook wel een beetje dwaas, dat een Hofrat den vorst zou gaan zeggen, dat hij af moest treden. Ten laatste trad de Vorst af gedeeltelijk uit eigen bewe ging. gedeeltelijk zwichtend voor drang, die van buiten af op hem werd uitgeoefend. Maar hij is ook daarna een centrum geble ven, een persoonlijkheid, waarmede steeds ernstig rekening wordt- gehouden. We treffen wat later een oud-strijder, het IJzeren Kruis op de borst. Hij heeft tijdens den wereldoorlog gediend bij de uit Detmold afkomstige troepen. Ook hij gewaagt met veel warmte van Vorst Leopold en verhaalt hoe in 1918, in de gure Decembermaand van dat jaar, de Detmolder troepen terugkeerden van het front Vermoeide troepen, ondervoe de soldaten, een verslagen leger, dat zich toch zoo heldhaftig had geweerd. Het kwam thuis in een land, dat ten prooi was aan een revolutie. En weet u, zoo vraagt ons de oud-front strijder, weet u wat de troepen het allereerst deden? Defileeren voor het slot van den af- gezetten vorst, die voor een der vensters van zijn slot den voorbijmarsch gadesloeg! Zegt dat niet voldoende, hoe groot de sympathie was? Hoe het nieuws in Detmold werd ontvangen. De troonsafstand heeft dus. zooals gezegd, de belangstelling en het medeleven van de bewoners van het vorstendom Lippe-Detmold voor hun vorstenhuis niet doen verdwijnen. Vooral in Detmold zelf leggen de bewoners de grootste interesse voor het wel en wee van de vorstelijke familie aan den dag. Dientenge volge werd de tijding van de verloving van de Nederlandsche kroonprinses niet minder dan een sensatie voor de kleine residentiestad aan den voet van het Teutoburger Woud. Al heeft prins Bernhard Leopold niet in Detmold ge woond. hij was toch voor velen een bekende verschijning, want zeer dikwijls bracht hij zijn vacanties door in de prachtige omgeving van het voorvaderlijk slot. De voor twee jaar gestorven vader van den verloofde van onze prinses was in Detmold 'n zeer populaire, ge liefde verschijning. Toen zijn stoffelijk hulsel in de stadskerk van Detmold in den familie grafkelder werd bijgezet, treurde de geheele bevolking. De tijding van prins Bernhard's verloving werd eerst laat in het Lippische land bekend. Pas om 2 uur in den middag vernam de bevol king de heugelijke tijding door de radio. Cou ranten verschijnen in Detmold eerst des mor gens. zoodat die het verrassend bericht eerst Woensdag konden brengen. De bulletins, welke de Lippische bladen uitgaven, verschenen ook eerst in den namiddag. Het bericht van de verloving heeft op de be volking van het vroegere vorstendom, thans de Vrijstaat Lippe, een bijzonder gunstigen indruk gemaakt. Men is algemeen van oordeel dat het een groote eer is, dat de naam Lippe zal worden verbonden aan een der oudste vorstenhuizen van Europa. Sensatie op het slot. De verlovingstij ding veroorzaakte op het slot niet minder dan een sensatie. Alleen vorst Leopold, het hoofd der familie, is op de hoogte van de komende gebeurtenis geweest, Maar verder was niemand op het slot in ken nis gesteld van de op handen zijnde verloving. Het bericht was oorzaak van een groote op schudding onder alle slotbewoners, van hoog tot laag, aldus vertelde ons de eerste kamer heer, met wien we een kort onderhoud had den. Men achtte deze verloving, aldus drukte hij het uit, van „Welterschütternder Bedeu- tung". Nederland toch is een land van betee kenis en zijn vorstenhuis staat ln zeer hoog aanzien. Dat een prins uit het Huis van Lippe de eer waardig is gekeurd om te worden op genomen in een koningshuis, is een gebeurte nis, waaraan men in de residentie van Lippe de allergrootste beteekenis hecht. Het is een onderscheiding voor de vorstelijke familie, haast te hoog om waar te zijn, aldus drukte de hofdignitaris zich uit. Het Huis van Lippe- Biesterfeld is er op een buitengewone wijze door in aanzien gestegen. Men raakt er in hofkringen te Detmold maar niet over uitgesproken, dat men het groote nieuws zoo lang geheim heeft weten te houden. Niemand heeft er ook maar iets van geweten, terwijl juist in deze omgeving zeer dikwijls werd gesproken over de eventueele verloving van de Nederlandsche prinses. Dat een Prins van Lippe zou worden uitverkoren was voor allen een sensatie van de eerste orde. Vorst Leopold heeft alles strikt geheim gehou den. Niemand heeft ook maar de geringste aanwijzing van hem gekregen, hoewel hij na dat het nieuws bekend werd onmiddellijk heeft toegegeven, dat hij vanzelfsprekend tot de weinige ingewijden behoorde. Een telegram van gelukwensch. Onmiddellijk nadat het officieele bericht van de verloving was verschenen, heeft vorst Leopold een telegram van gelukwensch aan het jonge paar gericht. Men verwacht in hof kringen te Detmold, dat Prinses Juliana en prins Bernhard over niet te langen tijd oen bezoek zullen brengen aan het slot te Det mold. Dit schrijft de traditie n.l. voor en daarna zal vorst Leopold als het hoofd der familie zur LippeBiesterfeld een bezoek bij H.M. de Koningin afleggen. Hoe men den Prins karakteriseerde. In het Hof te Detmold spreekt men nog altijd met de allergrootste waardeering over den ontslapen broeder van den vorst, den vader van den toekomstigen prins-gemaal der Nederlanden. Hij was een buitengewoon innemend man, een echte officier, maar tevens iemand, die een groote belangstelling had voor allerlei dingen, welke voor het land van beteekenis waren, zooals de landbouw, waarvoor hij zich zeer in het bijzonder in teresseerde. Zijn zoon, de verloofde van Prinses Juliana, is in veel dingen zijn evenbeeld. Hij is iemand met een bewonderenswaardig karakter en bovenal een jonge man, die over een zeer groote ontwikkeling en een helder verstand beschikt. Het heeft in Detmold steeds de aandacht getrokken, dat Prins Bernhard zoo enorm veelzijdig is. Zijn scherp inzicht dwingt de grootste bewondering af. Men steekt het in Detmold niet onder stoelen en banken, dat het juist aan de voortreffelijke eigen schappen van den Prins te danken is, dat hij is uitverkoren voor een zoo uitzonderlijke positie als die van prins-gemaal. Men spreekt er openlijk over, dat men er vast van over tuigd is, dat H. M. de Koningin een man voor Haar dochter heeft gewenscht, die over voortreffelijke eigenschappen zou beschik ken. Van Prinses Juliana weet men. dat Zij een jonge vrouw is, die allen voor zich inneemt door haar eenvoud en hartelijkheid. Ook in hofkringen te Detmold weet men geen antwoord te geven op de vraag, waar de prinses en prins Bernhard elkaar voor het eerst hebben ontmoet. Men verdiept zich slechts in gissingen en ook daar spreekt men over de mogelijkheid, dat dit is gebeurd tijdens het verblijf van H.K.H. te Garmisch- Partenkirchen, tijdens de Winterspelen. Prins Bernhard beheerde het goed van zijn vader. Nt den dood van zijn vader heeft, aldus deelde men ons te Detmold nog mede, prins Bernhard het goed te Reckenwalde bij Züllichau beheerd. Den laatsten tijd ver toefde hij te Parijs om zijn kennis van het Fransch te veigrooten. Vorst Leopold staat hem bij alles met raad en daad bij.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9