H.D.* Hamburger Rib VERTELLING Rubriek voor Vragen VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 STADSNIEUWS Protest tegen de aan gekondigde steunverlaging. Druk bezochte vergadering van den Haarlemschen Bestuurdersbond. In de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw heeft de Haar- lemsche Bestuurdersbond gisteravond een zeer druk bezochte vergadering gehouden naar aanleiding van de aangekondigde steunverlaging en de interpellatie-de la Bella daarover in de Eerste Kamerzitting van dien mid dag. De zangvereeniging „De Stem des Volks" onder leiding van Ant. Krelage Jr. verleende haar medewerking. De heer A. Mars, die de vergadering leidde, richtte in zijn openingsrede woorden van dank tot den woordvoerder in de Eerste Kamer, den heer De la Bella. Het doel van deze vergadering is, te trach ten de steunverslechtering, die door de re geering is aangekondigd, te voorkomen, aldus spr. Zaterdag is als een nationalen feestdag aangekondigd, maar spr. was van meening. dat er groote vreugde in de harten van het Nederiandsche volk zal zijn, wanneer de re geering de aangekondigde steunverlaging in trekt. De spreker van dezen avond was de heer H. Lindeman, bestuurder van het N.V.V. Al- lerwege is behoefte gevoeld, tegen het heil- looze voornemen van de regeering. te protes teeren en dat niet allen onder de werkloozen maar ook onder de nog werkende arbeiders. Het is verheugend, dat dit gevoel van soli dariteit nog steeds zoo krachtig aanwezig is. aldus spr. De drang in werkgeverskringen om tot loonsverlaging te komen is op 't oogenblik geluwd. De arbeiders zouden verdere verla gingen ook niet meer kunnen aanvaarden, wat ook door de werkgevers begrepen wordt. Te dien opzichte is een toestand van stabili teit ontstaan. Daarom is het natuurlijk, dat er zeer sterk geageerd wordt tegen de poging der regeering, om toch nog voor een groote groep arbeiders een verslechtering te ver oorzaken. Het N.V.V. heeft dan ook van T eerste oogenblik af, waarop de regeering haar voornemen bekend maakte, tegen de plan nen gestreden. De publieke opinie heeft zich in sterke mate naast ons geschaard. Als 't ware het geheele volk protesteert tegen de voorgenomen steunverlaging, want niet alleen de werkloozen, maar ook vele andere groepen worden door dezen maatregel getroffen. Weliswaar zijn ook wij van meening, dat de huren zich niet voldoende hebben aan gepast bij het verlaagde levenspeil, maar wij zijn het niet eens met de wijze, waarop de regeering een huurverlaging tracht te be reiken. Zij past een weinig elegante methode toe zooals het Kamerlid De la Bella heden middag gezegd heeft, aldus spr. Door middel van wettelijke maatregelen zou de regeering een huurverlaging kunnen invoeren, maar zij moet dit niet doen ten koste van de werk loozen. Na de verwerping van het Vaste Lasten- ontwerp, dacht men dat daarmee ook de af schaffing van den huurbijslag van de baan was, maar plotseling kwam de regeering met de steunverslechteringen voor den dag. Wanneer de regeering haar wil doorzet, dan zullen duizenden arbeiders er voor moeten zorgen, dat niet zij, maar het woningkapi taal, de huiseigenaren, de schade dragen. En indien de huurders dan in moeilijkheden zou den komen, rust op de regeering de absolute plicht hen te helpen. In den beginne was ook de regeering deze meening toegedaan. Zij heeft daarvoor als weg aangewezen een huur verlaging van gemeentewoningen en huizen van woningvereenigingen. Inderdaad is dit een goede maatregel, die in de komende weken overal toegepast moet worden en reeds hier en daar toegepast is. De woningbouw- vereenigingen en de gemeentebesturen moe ten dan onvoorwaardelijk tot huurverlaging medewerken! Hiervoor moet onze beweging strijden. Er zijn echter ook particuliere woningen, zoo vervolgde de heer Lindeman. Hier staan de zaken moeilijker. De regeering tracht hier in te voorzien door den gemeentebesturen op te dragen de huurbijslag slechts dan in te houden, wanneer de particuliere huiseigenaar de huur met een „redelijk bedrag" heeft ver laagd. Deze huiseigenaar krijgt dus gemak kelijk zijn huren binnen, wat hem wat waard moet zijn. Daarom zal hij bereid zijn de hu ren te verlagen. Maar er zullen nog huiseigenaren blij ven, die weigeren hun huur te verlagen en die hun huurders uit de woningen zullen zetten. Dank zij onze actie heeft de minister beloofd, maatregelen tegen uitzetting te nemen, zoo zeide spr. Het N.V.V. zal in gevallen, waarin toch uitzetting plaats heeft, zijn leden steu nen. De menschen moeten echter beginnen, zelf bij hun gemeentebestuur, hun woning- bouwvereeniging, hun huiseigenaar trachten te bereiken, dat de huur verlaagd wordt. Minister Slingenberg heeft echter op de conferentie met de wethouders der groote ge meenten te Zwolle gezegd, dat hij een huur verlaging met de helft van het aan de werk loozen onthouden bijslag redelijk acht. De- heer Lindeman is van oordeel, dat de regee ring, blijkens deze mededeeling, gezwicht is voor het woningkapitaal, en haar oorspronke lijk ingenomen standpunt, alles op de huis eigenaren te verhalen, heeft verlaten. In de Eerste Kamer heeft de minis ter heden nogmaals gezegd, dat de werkloozen en de huiseigenaren ieder de helft moeten dragen. Hij heeft hierbij toegezegd, dat de regeering dan aan de werklooze ge zinnen goedkoope levensmiddelen zal verschaffen. De regeering zal den werkloozen in staat stellen goedkoop gehakt, margarine, braadvet en groenten te betrekken. De minister heeft zich echter in zijn be rekeningen vergist, aldus de heer Lindeman. Bovendien, 13~ September gaat de steunver laging in, maar de goedkoope levensmidde len zijn er nog niet. Wanneer de wet op de uitzettingen uit wo ningen gereed zal zijn, kon de minister nog niet zeggen. De steunverlaging gaat dus in, zonder dat de werkloozen tegen die uitzettin gen beschermd zijn, zoo riep spr. uit. Hij ver- Wachtte dan ook. dat de Eerste Kamer van de regeering zal eischen, dat de beschermen de maatregelen in ieder geval aan de steun verlaging vooraf moeten gaan. De heer Lindeman was van oordeel, dat de zaak voor de werkloozen in de Eerste Kamer nog niet verloren is. Want ook in de R.K. en de andere vakbewegingen is het verzet tegen de regeeringsmaatregelen zeer sterk. Morgen zal dit in de Eerste Kamer beslist worden. En voor de uitspraak van den Senaat zal de regeering toch wel wijken, aldus spr. Weliswaar wil de minister ook enkele ver beteringen invoeren, maar die waren dan ook zoo noodzakelijk, dat ze onontkomelijk waren. De werkloosheidsvoorziening in Nederland moet zoo zijn, dat iedere gesteunde behoor lijk als een modem mensch kan leven. Dat is het standpunt van onze beweging, zoo riep de heer Lindeman uit. Het geheele Nederiand sche volk heeft er belang bij, dat het land een krachtige en verstandige arbeidsklasse bezit. Wanneer de koopkracht van de arbei ders vermindert, daalt de welvaart des lands. Ons verzet tegen de aangekondigde maatre gelen is dus in het belang van het geheele land. Moge de regeering dit inzien. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin bij de regeering wordt aangedron gen op intrekking van haar maatregelen en het N.V.V. wordt opgedragen alles in het werk te stellen om het onheil te voorkomen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 12 SEPT. Progr. I Hilversum n (Huizen) Progr. n Hilversum I Progr. III 8.00 Keulen Concert door het kl. omroeporkest van Breslau o.l.v. Ernst Josef Topitz. 8.20 Keulen, Kalenderblatt. Tijdsein. Weerverwachting. Waterstandber. 8.30 Keulen, Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 11.20 Parijs Radio. Uitzending uit Vichy. 11.50 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 12.20 Keulen, Buntes Wochende m.m.v. het Theo Hollinger Orkest. 1.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken dag blad v. h. N. I. R. 1.30 Brussel Vlaamsch, Con cert O-l.v. Walter Feron. 1.50 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 2.23 Brussel Fransch, Gra mofoonmuziek. 3.20 Brussel Fransch, Max Alexys en zijn orkest. 4.20 Parijs Radio. Popu lair gevarieerd concert door het Victor Pascal- orkest. 5.20 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmu ziek. 7.05 Brussel Vlaamsch, Internationaal overzicht. 7.20 Brussel Vlaamsch, Gramofoon muziek. 7.50 Diversen. 8.20 Londen Regional, Promenade-concert i. d. Queen's Hall, Londen d. h. B.B.C. Symph. Orkest o.l.v. Sir Henry Wood. Fr. Russell Tenor; Pouisnoff piano 9.35 Brussel Fransch, Kamerconcert door het kwartet van Brussel. 10.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad d. h. N. I. R. 10.30 Brussel Fransch. Gramofoonmuziek. Verzoekprogram- ma. 10.50 Berlijn Leipzig E. A. Programma van Leipzig. Una morgen ist Sonntag. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gym nastiek. 8.20 Brussel Vlaamsch, Tijdsein, Gra mofoonmuziek. 8.30 Brussel Vlaamsch, Kro niek. 8.40 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmu ziek. 8.45 Brussel Vlaamsch, Gesproken dag blad d. h. N. I. R. 9.00 Brussel Vlamsch, Gra mofoonmuziek. 10.35 Londen Regional, Korte godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional, Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Londen Regional, Orgelconcert door Regional Dixon. 11.35 Londen Regional, Gramofoonmu ziek. 12.20 Londen Regional, Het Coverey Hip podrome Orkest o.l.v. W. Pether. 1.20 Droit- wich. Het Commodore Grand orkest o.l.v. H. Davidson. 2.20 Droitwich, Het B.B.C. orkest v. N. Ierland o.l.v. E. Godfrey Brown. 3.20 Droit wich, Orgelconcert door Harry Fermer. 3.50 Droitwich, Het J. H. Sqiure Celeste Octet. 4.35 Droitwich, Het B.B.C. Schots Orkest o.l.v. Guy Warrack. 5.35 Droitwich, Billy Thotburn en zijn orkest. 6.20 Diversen. 6.50 Droitwich, Gerrey Moore „King of Swing". 7.05 Londen Regional, Pianorecital door Sidney Harrinson. 7.20 Droitwich, Het orkest v. h. 2de Bat. van „The King's Own Royal Rifle Corps" o.l.v. Mr. David McBain. 8.20 Droitwich, „The Full story" van John Watt en Hentrik Ege. 8.50 Droitwich, Variété; 10.00 Londen Regional, Het Celebrity Trio.. 10.25 Boedapest, Zigeuner- muziek. 10.40 Londen Regional, Weer- en Nieuwsberichten. 10.50 Londen Regional, Tijd sein v. Greenwich. Henry Hall's Hour. Progr. V. 8.00 v.wi,7.00 n.m. Diversen. 7.00 Gramofoonmuziek, gevarieerd programma; orgel, accordeon, walsmuziek. 1. Die Mühle im Sehwarzwald, P. Mania, orgel. 2. Le rol du mu- zette, V. Marceau en orkest. 3. Drie Strausze, Dajos Bela. 4. Als 't orgel speelt, Accordeon en orkest. 5. Mattinata, Wiener Bohème Orkest. 6. Noël v. Adam, Pierre Palla. 7. Mijn Holland, W. Derby. 8. Die Schlittschuhlaufer, Odeon Dansorkest. 9. Petersburger Schlittenfahrt, P. Mana, orgel. 10. Aux Luxembourg, V. Marceau en orkest. 11. Als Kobus speelt op z'n Harmo nica, Accordeon en orkest. 12. Poranek, Wie ner Bohème orkest. 13. Adéé, Willy Derby. 14. Wiener Praterleben, Wiener Bohème Orkest. 15. Wiegelied v. Schubert, Pierre Palla. 16. Reine de Muzette, Emile Vacher. 8.0012.00 n.m. Diversen. ij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw hui Het groote avontuur. door J. P. BAL Jé Annie Stokmans had altijd een „zwak" ge had voor het „sterke" geslacht. Al sinds haar prille jeugd. Toen haar onderscheidingsver mogen zich eenigszins begon te ontwikkelen, voelde zij zich direct al meer tot haar vader, dan tot haar moeder aangetrokken; waar an dere kinderen in geval van nood intuïtief hun moeder aanriepen, wendde zij zich tot haar vader. Zooals vader deed of dacht, deed en dacht ook Annie. Haar vader had bijvoorbeeld een afkeer van gramofoons en Annie liep een straatje om. als uit de verte het geluid van een gramofoonplaat tot haar doordrong. Toen Annie op school ging, had ze weinig vriendinnetjes, maar tallooze vriendjes. En op de H. B. S. had ze. hoewel ze lang geen schoonheid genoemd kon worden, dra een stel aanbiddertjes, die aangetrokken werden door haar jongensachtige luidruchtigheid en durf. Het voetbalveld en de wielerbaan oefenden op haar een sterke bekoring uit. Geen wed strijd sloeg ze over, met de technische bijzon derheden van het voetbalspel was ze uitste kend bekend, zij juichte het hardst wanneer er een doelpunt werd gemaakt, uitte heftig haar verontwaardiging als de scheidsrechter onrechtmatig haar favorieten strafte. En ze betreurde het dan ten zeerste, dat ze niet op haar vingers kon fluiten Men zou verwachten, dat Annie wel spoedig verloofd en getrouwd zou zijn. Doch Amor is een grillig knaapje. Zijn pijlen schoten Annie voorbij en toen zij vijfentwintig jaar was, werd ze pas voor de eerste maal verliefd. Een leeftijd, waarop de tegenwoordige jeugd als regel al een aantal verlovingen achter den rug heeft. Haar keus was gevallen op den directeur van een groote instelling, wiens secretaresse ze was. Het geval was hopeloos, want de man was Diefstallen voor de rechtbank. Gas gestolen en automaten met onecht geld bewerkt. Door middel van op kwartjes en dubbeltjes gelijkende stukjes metaal had een 31-jarige Zandvoortenaar sigaretten uit automaten ge haald. Dat was ontdekt en een huiszoeking werd bij hem gehouden. Daarbij bleek, dat de man al geruimen tijd gratis gas kreeg, omdat hij een binnenband van een fiets als leiding om den meter heen had gebruikt. Voor deze twee feiten.stond de man Don derdagmiddag terecht. Hij bekende beide feiten, doch verklaarde de muntjes niet voor geld te hebben willen uitgeven. Pres.: „Het lijkt toch veel er op. u kreeg in ieder geval toch de tegenwaarde ervoor terug al gaf u ze niet rechtstreeks uit". Verdachte vertelde tot het idee te zijn ge komen, doordat men dikwijls erover hoorde spreken, dat valsche munten in automaten werden gevonden. Daar de eigenaars van z.g.n. grijpautomaten dikwijls de duurdere voorwerpen terugkoopen van hen die ze een enkelen keer winnen, wilde hij ook zijn geluk eens beproeven. De officier van justitie, die zich tot het ten laste leggen van deze feiten had bepaald, hoewel verd. ook in Heemstede automaten op deze wijze had bewerkt, eischte een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van preven tief. De verdediger, mr. C. Blankevoort, legde uit dat verdachte's levenshouding buitengewoon asociaal was, wat reeds in zijn kinderjaren was gebleken. Hij had vreemde opvattingen over het mijn en dijn en in verband met ver- dachte's onmaatschappelijkheid riep pleiter de clementie der rechtbank in. Uitspraak 24 September. Regeeringsgehakt en kleeren waren zijn buit. In den nacht van 11 op 12 Juli verschafte zich iemand toegang tot het gebouw van de N.V. Chemische Industrie te Velsen door een kelderrooster weg te schuiven, een ruit stuk te slaan, de spanjoletsluiting te verwijderen en het raam te openen. Den volgenden mor gen vermiste men eenige heerenkleedingstuk- ken als sokken, schoenen, hemd, pantalon. Ook bleek, dat de inbreker er had geslapen. Drie nachten later kwam er ongewenseht bezoek in een conservenfabriek te IJmuiden. De inbreker klom daar over een poort, zette een ladder op een wagen, brak een ruit op de eerste étage enstal twee blikken gehakt, dat daar werd vervaardigd. De inbreker was een jonge man, een va rensgezel zonder vaste woonplaats, die nu voor de rechtbank moest verschijnen. De president vroeg: „Dat gehakt, heb je dat opgegeten?" en de jongen antwoordde: „Hee- lemaal niet. Eén blik werd in beslag genomen en aan het andere was ik pas begonnen toen ik werd gestoord". Pres.: „Vond je het lekker?" Verd.: „Nee". Pres. tot een getuige, employé bij de fa briek: „Was het een afgekeurd blik?" Get.: „Nee, dat niet. Maar het gaat hier toch niet om die kwestie". De jonge verdachte verklaarde naar IJmui den te zijn gekomen om een boot te zoeken, wat hem niet was gelukt. Thuis kon hij niet komen, vertelde hij, want zijn stiefmoeder en zijn vader zaten beiden onder de plak van diens schoonvader, een ouden man, „een soort tyran". De officier van justitie eischte tegen verd., die twee maal eerder was veroordeeld, een jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. L. G. van Dam, die als verdediger op trad, vroeg aanmerkelijke verlaging van de geëischte straf. Uitspraak 24 September. TEL 10587 - «1456 JN GP W0UT5TR89 (Adv. Ingez. Med.) fllllllllllllllllllllilM getrouwd en een solied huisvader, naar ze te weten kwam. Hij had trouwens hoogstwaar schijnlijk zijn vrij onbeduidend secretaresje nooit anders dan met matige interesse voor haar vrouwelijke bekoorlijkheden bekeken. Annie was die eerste verliefdheid spoedig te boven. Het beeld van den zooveel ouderen di recteur verdween uit haar gedachten, om plaats te maken voor jongere edities van het mannelijk geslacht. Achtereenvolgens was ze gecharmeerd van een jeugdigen Engelsch- man, waarmee ze toevallig in de tram kennis had gemaakt, doch die na eenige weken uit haar gezichtskring verdween; vatte ze een in nige liefde op voor een beroemd acteur, wiens edele gelaatstrekken ze alleen maar in de bioscoop had kunnen bewonderen; en voelde ze een groote genegenheid voor den dirigent van een strijkje, die haar warm applaus voor zijn spel altijd met een vriendelijk knikje in haar richting beantwoordde. Het bleef evenwel bij platonische liefde. Op haar vijfendertigste jaar had ze zich eindelijk met het denkbeeld verzoend haar leven zonder levensgezel te moeten slijten. Weliswaar was er diep in haar binnenste nog altijl een sprankje hoop, dat ook haar nog een gezellig huwelijksleven en de moedervreugde deelachtig zouden worden, maar in werkelijk heid durfde ze er toch niet meer op te reke nen. Toen kwam het groote avontuur! lederen avond omstreeks denzelfden tijd. als haar werkzaamheden op het kantoor wa ren afgeloopen, keerde Annie met lijn 6 huis waarts. En twee avonden achtereen had zij in die tram iemand ontmoet, die haar met groote oplettendheid gadsloeg. Den eersten avond had ze er nog niet zoo speciaal op gelet, doch den volgenden dag had zij gezien, dat hij haar gedurende de heele rit sterk fixeerde, en toen ze hem passeerde om uit te stappen, had ze zelfs meenen op te merken, dat hij flauw tjes lachte: Ze had van hem gedroomd! Telkens zag ze zijn vriendelijk lachend gezicht voor zich. Hij had iets van haar vroegeren directeur, iets van den Engelschman en den strijkjes-diri gent. en misschien was hij haar daardoor des te liever. Mogelijk was hij even oud als zij. misschien iets jonger; doch met een weinigje rouge en het even aanzetten van werkbrau- wen en lippen zou ze gerust voor een jonge vrouw van dertig kunnen doorgaan, vond ze Toen ze een dag later precies op tijd weer DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maak ik een witten daraes- stroohoed schoon? 2. Hoe een pluche gebloemd tafelkleed? 3. Hoe verwijder ik slaolievlekken uit eiken hout en maak ik vuil geworden eikenhouten stoelen weer schoon? ANTWOORD: 1. Met strobin, verkrijgbaar bij eiken drogist, met gebruiksaanwijzing. 2. Met zeephout (1 half pond opkoken in 5 JLit. water, aanvullen tot 10 Lt.), op een tafel het ta felkleed glad leggen en met zeephoutaftreksel goed afschuieren, 2 x in warm water uitspoelen en 1 x in koud water, waarin een scheutje mie- renzuur is gedaan. 3. Op de olievlek een papje leggen van mag nesia en waschbenzine en rustig laten liggen. Zoo noodig herhalen. Is de vlek te diep in het hout getrokken dan de vlek afschrapen met de breukzïjde van een stukje glas. daarna de plek stevig in- en uitwrijven met witte was. Met sterk sopje stevig afboenen, goed droog wrijven en den volgenden dag stevig met witte was in- en uit wrijven. VRAAG: Kunt u mij een recept geven voor het maken van zuurkool? Hoeveel savoyekoolen moe ten er op 10 witte kooien en hoeveel zout? ANTWOORD: Bènoodïgd: 10 witte kooien. 5 savoyekoolen, 120 gram zout. 30 zwarte peperkor rels. Keulsche pot, doekje, plankje, steen. Ontdoe de kooien van de buitenste bladeren, snijd ze in tweeën, verwijder den stronk en snijd ze met een koolmest of koolschaaf in lange, dun ne reepen. Kneed de kool met het zout zoolang door elkaar, tot zich pekel gevormd heeft. Doe er de peperkorrels door en druk de kool zoo ste vig mogelijk in een goed schoongemaakten Keul- schen pot. Bedek ze met een schoon doekje, leg er een plankje op en verzwaar dit met een steen. Gebruik de kool eerst na 6 of 8 weken. VRAAG: 1. Hoe bereid ik gevulde paprika? 2. Hoe bereid ik gevulde aubergines? ANTWOORD: Gevulde paprica: Noodig: groo te, zoete paprica, rijst, ui, tomaat, half runder-, half kalfsgehakt, bouillon, peper, zout. Snijd de kapjes van de paprica en hol ze uit. Kook de rijst. Vul de paprica met kalfsgehakt, rundergehakt, rijst, peper en zout. Bind er de kapjes met een dun lapje weer op. Doe ze in de bouillon onder toevoeging van rijst, ui en tomaat en laat alles gaar koken (de soep moet vrij dik zijn). Doe in elk bord soep een gevulde paprica. Gevulde aubergines: Snijd de aubergines in de lengte door. Maak met de punt van een mes het vleesch van de schil los. Dompel de helften in plantenvet en neem ze er na eenige minuten uit. Laat ze op een doek met de blanke helften naar beneden uitdruipen. Schep het vleesch er uit. Vul de leege vormen met vulsel. Bereiding van vul sel: I-Iak 2 a 3 sjalotten zeer fijn. Fruit ze in met boter, fijngehakte peterselie en champignons. Voeg daarbij het fijngehakte vleesch der auber gines en kruim van versch brood. Voeg zout toe, overgiet het met passende saus en laat het in koken tot dat het een stevig deeg wordt. Daar door 2 of 3 eierdooiers kneden, de aubergine schalen hiermee vullen, op een met boter be smeerden vuurvasten schotel met fijngestampt beschuit bestrooien en met gesmolten boter be sproeien. Ben uur in matig verhitten oven zet ten. Opdienen met tomatensaus. VRAAG: 1. Hoe kan ik zachte cocoskoelc ma ken? 2. Kunt u mij aanwijzingen geven om zelf een pouffe te maken? ANTWOORD: 1. y2 Pond gemalen cocosnoot (klapper), 2 ons suiker, 3 eieren. Klop de eieren met de suiker tot een schuimige massa en klop er dan de kokosnoot door. Bak de koek in een beboterden vorm in een niet te heeten oven mooi lichtbruin. 2. In iederen handwerkwinkel kan men u hier over inlichten. in de tram stapte, zochten en vonden haar oogen direct den keurig-verzorgden vreemde ling en even klopte haar hart sneller, toen ook in zijn blik herkenning lag. Ze waagde het zelfs, nu en dan zijn aanmoedigend lach je door een vagen glimlach te beantwoorden. De rit duurde kort, veel te kort naar An nie's zin. Toen haar halte naderde, stond ze langzaam op, en ze hoopte, dat er iets gebeu ren zou. Ener gebeurde wat!! Toen zij den man harer droomen passeerde, bukte deze zich even, en richtte zich dadelijk weer op. Zij voelde, dat hij haar iets in de hand duwde, en als in een droom hoorde zij z'n woorden: „Pardon, dame, ik meen, dat u dit verloor". Tegelijkertijd zag ze, dat hij bijna onmerkbaar met de oogen knipte, en bevend van emotie stamelde ze: „Dank u". Trillend op haar beenen stapte ze uit de tram. en heftig klopte haar hart. toen zij zag wat de heer haar gegeven had: een brief! Een vreugdegolf ging door haar lichaam, zij merkte niets van den regen, niets van de modderige straat en van de groote plassen, waar zij in stapte op haar korten weg naar huis. Zij kon maar aan één ding denken: Hij had haar een brief gegeven! En op welk een fijne manier! Nu zou het komen, waarnaar ze meer dan tien jaar verlangd had, en waarop ze nauwe lijks meer had durven hopen. In gedachten zag ze zich al in haar intiem, gezellig huisje, hun eigen liefdenestje! Zenuwachtig opende zij haar kamer deur en knipte haastig het licht aan. Met nerveus trillende vingers scheurde zij de enveloppe open en las: „Huwelijksbureau „Succes" Dames op gevorderden leeftijd, die alsnog den wensch koesteren te trouwen, behoeven aan de verwezen lijking van haar illusies niet te wan hopen, indien zij zich in vertrouwen tot ons wenden! Tallooze brieven van door onze bemiddeling gelukkig-ge huwden gaarne ter inzage". Sprakeloos zakte Annie op een stoel neer. Ze voelde zich plots erg moe, en haar natte kleeren hinderden haar. Strakke lijnen groef den zich om haar mond. toen ze stil het pa pier, dat h ij haar gegeven had, verfrommelde tot een propje. En voor het eerst in haar leven wijdde An nie een onvriendelijke gedachte aan de man nen! VRAAG; 1. Hoe maakt men paling in gelei? 2. Hoe maakt men makreel in gelei? ANTWOORD: 1. Benoodlgd: 1 kg. paling, 4l/2 _j. inmaakazijn, 3 dl. water, pl.mln. 5 gram ge latine, eenige peperkorrels, een stukje Spaansehe peper, 2 uitgetande schijfjes citroen zonder pit ten, een paar laurierbladen. Snijd de paling in mooten van 8 a 10 cM.t maak ze van binnen schoon, wasch ze, zet ze een paar uur met zout bestrooid weg en droog ze daarna met een schoonen doek af. Kook ze in pl.mln. 10 minuten gaar in 3 dl. water met azijn en kruiden, behalve de citroenschijfjes. Schik de mooten in een uitgekookte pot of flesch, leg de kruiden er tusschen, de citroenschijfjes en het stukje Spaansehe peper tusschen den wand der flesch en de mootjes paling. Schik het zoo, dat de stukjes paling niet te dicht op elkaar komen en zich om ieder mootje wat gelei kan vormen. Zeef de azijn door een netelöoeksch lapje. Los dan de gelatine in op, die eenigen tijd in koud water is geweekt en daarna uitgedrukt en laat de azijn bekoelen. Giet het uit over de paling, zorg dat deze onder staat en sluit de flesch af met vochtig perkamentpapier. 2. Hiervoor konden wij geen recept vinden, maar het zal wel op dezelfde wijze kunnen als paling. VRAAG: Wat is het recept van pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe een pond gepelde pin da's goed van alle velletjes en maal ze in den amandelmolen fijn. Kneed alles daarna goed met iy2 ons boter en een snufje zout en peper. VRAAG: Hoe moet men visch bakken om ze mooi gaaf en heel uit de pan te krijgen? Het mislukt 'mij haast altijd. Waaraan ligt dat: aan de pan. de olie of de visch? ANTWOORD: Geef met een scherp mes. over de geheele lengte van de visch, aan beide kanten een insnijding tot op de graat, om het springen van de huid te voorkomen tijdens het bakken. Bovendien wordt de visch dan eerder gaar en trekt het zout beter in het vleesch. Wrijf ze aan beide kanten in met zout. Zet ze hiermee eeni gen tijd dichtgedekt weg. om het zout er goed in te laten trekken. Droog de visch voorzichtig in een ouden, schoonen doek en wentel ze luchtig door bloem. Ze heeft dan minder kans, in de pan vast te kleven. Bak de visch in vet, zooveel, dat de bodem van de koekepan er ruim mede be dekt is. Gebruik boter, boterolie of slaolie. Laat het vet goed heet worden, voordat de visch er in gelegd wordt. Bak den lichten kant van de visch het eerst en leg dezen kant ook naar boven op den schotel. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik wagensmeer uit een katoenen jurk? 2. Hoe wrïjfwas uit een half-wollen jurk? 3. Hoe een oude verfvlek uit een wollen kinder jurk? ANTWOORD: 1. De vlek betten met dotje wat ten en perchlooraethyleen. Daarna, als de vlek geheel zacht is, stevig afborstelen met waschben zine. Geen vlam of vuur in de nabijheid. 2. Op dezelfde manier als onder 1. Om kran sen te voorkomen verdient het aanbeveling na de benzinebehandeling de plek direct te bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. 3. Deze vlek eerst insmeren met boter en zoo een nacht laten liggen. Den volgenden dag de vlek tusschen de nagels der duimen goed kne den, daarna stevig afschuieren met perchloor aethyleen en vervolgens weer bedekken met magnesia, dat na een uur weer verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe kan een witte vilten dameshoed, die erg vuil is; weer schoongemaakt worden? ANTWOORD: Met benzine stevig afschuieren.. Direct daarna met talcum stevig inwrijven en zoo laten drogen, waarna de talcum met harden schuier afgeschuierd wordt. Geen vuur of vlam in de nabijheid. DIEREN VRAAG: Wat is een afdoend middel öm slak ken uit den tuin te verdrijven? ANTWOORD: Kleine wijdmondsche fleschjes half met bier vullen en in den grond graven, zoo dat de opening gelijk met de oppervlakte komt. Ook ICainiet strooien helpt. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Heeft een dagmeisje, dat met va cantia gestuurd is, daar de familie zelf uit ging, recht op kostgeld? Zij is 3l/2 maand in dienst en geniet de gewone broodkost. 2. Zoo ja, hoeveel bedraagt dit kostgeld voor 6. dagen per week? ANTWOORD: 1. Ja. 3.—. DIVERSEN VRAAG: Zijn de studio's van V.A.R.A., K.R.O. en A. V. R. O. te bezichtigen? Zijn daaraan kosten verbonden en moet het bezoek tevoren worden aangevraagd voor gezelschappen of 1 a 2 per sonen? ANTWOORD: V.A.R.A.: Vooruit aanvragen bij het hoofdbestuur, postbus 50 Hilversum Altijd gezelschappen (een enkele maal wordt wel eens een uitzondering gemaakt voor een .gering aantal personen). Alleen op Zondag, als er niet wordt uitgezonden, 0.10' per persoon. K. R. O.: Verzocht wordt te wachten tot het volgend jaar, als de nieuwe studio klaar is. Het bezoek is kosteloos, maar de thans in gebruik zijnde hulpstudio is er ongeschikt voor. A.V.R.O.: Geen kosten. Schriftelijk van te vo ren aanvragen bij kantoor A.V.R.O., Keizers gracht 107, Amsterdam VRAAG: Hoeveel vliegvelden zijn er in Neder land en bij welke steden? ANTWOORD: Waalhaven, bij Rotterdam. Schiphol, bij Amsterdam. Ypenburg, bij Den I-Iaag. Vliegveld Eelde, bij Groningen. Haamstede op Schouwen en Duiveland. Vliegveld Twente bij Enschedé. Verder zijn er nog vele militaire lucht vaartterreinen. niet opengesteld voor het burger lijk luchtverkeer. VRAAG: Mag men een kat van buren, die last veroorzaakt in iemands tuin, doodschieten? ANTWOORD: Op zijn erf losloopende katten mag men doodschieten. VRAAG: Mag een wielrijder met een gratis rij wielplaatje ook op Zondag rijden? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Op welke dagen is er kosteloos spreek uur in het Groote Ziekenhuis in Leiden en op welke uren ANTWOORD: Eiken dag van 9 uur af. VRAAG: Hoe kan men bramenvlekken uit zijden stoffen halen? ANTWOORD: Met warm water betten en luch tig afwrijven. Daarna met leeren lap goed droog kloppen en de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd kan worden. CORRESPONDENTIE DEN HEER A. Als de heer A., die ons een vraag deed over zwemwedstrijden, zich aan ons kantoor vervoest. kuapon wjj hem Inlichten,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10