4 N.V. Haarlemsche Prijzen vanaf f1025.- Auto Centrale ^WEERBERICHT De wielerwedstrijd. VRIJDAG II SEPTEMBER 1931 HAARLEM'S DAGBEAD 2 De Volksuniversiteit. Het programma vóór de Kerstvacantie. Het bestuur van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken heeft voor het gedeelte van de cursussen vóór de Kerstvacantie het programma weer opgemaakt. Er zullen weer luistercursussen en werkcur- sussen zijn. De luistercursussen zijn als volgt verdeeld: Theorie en practijk van verpleging en eerste hulp bij ongelukken in huis (met demonstra tie" door zuster C. H. Menalda, te Haarlem. Een natuur_ en kunstreis door België en Luxemburg (met- films en lichtbeelden naar opnemingen van den docent) door den heer H. C. Verkruysen, oud-directeur van de voor malige school voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem. Dierengedrag in Artis en in de natuur ver gelijkend-psychologisch bezien (met licht beelden en film), gevolgd door een excursie naar Artis door den heer A. F. J. Portielje, in specteur van de levende have van Artis, te Amsterdam. Kenmerken van de Russische letterkunde vóór. gedurende en sedert de revolutie, door Dr. A. Saalborn, leeraar aan het Barlaeus- gymnasium (Amsterdam) te Bussum. „De Romantiek" (de muziek in de 19e eeuw). Reeks van drie lezingen met muziek door den heer Eduard Biele, violoncellist, met medewerking van mevr. Suze BieleWinters- hoven, pianiste. Oorlogsbestrijding: hare psychologische perspectieven (met lichtbeelden) door den heer A. Groeneveld, zenuwarts te Amsterdam. Zes kleinere steden in Italië en haar kunst (met lichtbeelden) door Prof. Huito Luns, te Delft. De werkcursussen zijn de volgende: Cursussen in de Fransche taal, één voor hen, die weinig Fransch kennen en één voor hen, die met de beginselen der taal vertrouwd zijn, door mej. Dr. A. Duinker, leerares Fran sche taal en letteren te Haarlem. Cursussen in de Italiaansche taal (een be gin- en een vervolgcursus en een leercursus voor meergevorderden) door mej. L. L. Bie- rens de Haan, gediplomeerd M. O. Italiaansch, beëedigd translatrice te Aerdenhout. Voorts zullen voor de leden nog eenige le zingen worden gehouden, n.l.: Van Leningrad tot Sebastopol, causerie met lichtbeelden en Sovjet-Russische muziek door Dr J. C. L. Zuyderhof te Kijkduin-Loos duinen. met medewerking van den componist pianist Hans De Bock. Chantage en enkele recherche-ervaringen, voordracht met lichtbeelden door den heer Th. M. Lucas, oud-Hoofdinspecteur van Po litie. te 's Gravenhage. Portugal, Europa's paradijs. Een zwerftocht met fiets en tent, met lichtbeelden en gramo- foonmuziek, door de heeren W. H. A. Koen- raads en H. A. N. Dinger. Deze drie lezingen worden 26 September. 14 November en 12 December gehouden in het gebouw van den Protestantenbond. PROFILTI HEEFT HET VORSTELIJK PAAR IN CINEAC GEFILMD. Donderdagmorgen bezocht Prinses Juliana met Prins Bernhard het Cineac Theater te Den Haag om o.m. de door Profilti Nieuws vervaardigde opname van den intocht in de residentie te zien. Profilti Nieuws filmde exclusief dezen tocht en deze reportage zal zoo spoedig mogelijk in dé journaals der bioscopen worden opge nomen. HAARLEM Stationsplein, Telef. 11094. Houtplein, relet. <4'25 (Adv. Ingez. Med.) De nationale gedenkdag. Muziek in de Generaal Cronjéstraat. Het bestuur van de winkeliersvereeniging ..Generaal Cronjéstraat" heeft besloten, he den aan alle leden een circulaire te zenden met een opwekking om zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken en aan de étalages een feestelijk aanzien te geven door ver siering met bloemen enz. Het ligt in de be doeling aan de straat een zoodanig feeste lijk aanzien te geven, dat de Generaal Cronjé straat een aantrekkelijk middenpunt van Haarlem-Noord zal zijn. Voorts is besloten, Zaterdagmiddag tus- schen 2 en 5 uur en 's avonds van 710 uur het bekende muziekcorps een uitvoering te doen geven en tevens een muziale wandeling te laten houden. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST OP DEN NATION ALEN FEESTDAG. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede, dat morgen het hoofdkantoor, de bij- en hulpkantoren en postagentschappen voor den postdienst slechts geopend zijn tot s morgens 10 uur. De telegraaf- en telefoondienst function- neert gewoon als op werkdagen. Alleen de eerste brief- en de eerste pakket postbestelling worden uitgevoerd, de overige vervallen. Er zal geen kwitantie-invordering plaats hebben. De derde en vierde lichting van de bijbus sen wordt niet uitgevoerd. FAILLISSEMENT. Op 11 September 1936 werd door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: S. Vos, koopman in manufacturen, wonende te Haarlem. Barteljorissbraat 46. Rechter commissaris Mr. J. H. P. E. Mijnssen. Curator Mr. H. J. Pot. HEEMSTEDE De Bilt ooorspelt Zwakken tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidelijken wind. Helder tot licht of half bewolkt. Waarschijnlijk droog, vrij warm weer. BAROMETERSTAND Hoogste 771.0 ml, te Stettin en Kopen hagen. Laagste 747.8 m.M. te Akureyri. Het blijft mooi weer. De hooge drukking in het Oosten heeft zich verder ontwikkeld en zij vertoont thans over Zuid-Zweden, Denemarken en midden- Duitschland barometerstanden boven 770 m.M. In en rond het hooge drukgebied heerscht meest zwakke wind en zonnig weer. Slechts langs de Noorsche kust waait het nog vrij krachtig uit Zuid tot Zuidwest. De ochtend- temperaturen. die in Duitschland sinds gis teren nog gedaald zijn, zijn daar ver beneden normaal. Over Scandinavië is het wat war mer geworden, evenals over de Britsche eilan den en IJsland. Over Frankrijk loopen de ver anderingen uiteen. De depressie in het Wes ten drong wat verder naar onze omgeving door, waarbi.j de bewolking over Schotland, Wales en Ierland nog zwaar bleef. Het weer ten onzent zal nog onder den invloed van de hooge drukking blijven, zoodat heldere of lichtbewolkte lucht zonder kans op regen met dezelfde temperatuur als heden te verwachten is. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 68 gr. F. Laagste hedennacht 52 gr. F. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: vooruit Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 0.11 uur; n.m. 12.56 uur. Strand berijdbaar van 5.1510.45 uur. De nationale feestdag. Een lichtstoet. Dame twee winters in huis gevangen. Nu weer geheel vrij van spit en rheumatiek. „Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoegen U te kunnen zeggen dat al mijn afschuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen d. z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorga nen aansporen tot krachtiger werking waar door de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindelijk geheel op te hou den, terwijl tegelijkertijd Uw algemeene ge zondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts nietalleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek en spit. maar ge zult U ook veel krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40. f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) De verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard zal ook in Heemstede officieel ge vierd worden, op den nationalen feestdag, dus morgen, Zaterdag. De feestelijkheid zal bestaan in het organi- seeren van een lichtstoet. Hiervoor zijn aller eerst uitgenoodigd de verschillende corpora ties en vereenigingen zooveel mogelijk met hun vaandels, vlaggen en emblemen, terwijl ook aan particulieren verzocht wordt, zich bij den stoet aan te sluiten. Den deelnemers (en in dit geval niet enkel kinderen omdat vele ouderen ook uiting aan de vreugde over deze verloving willen geven,) wordt verzocht, zelf voor lampions of anderszins zorg te dragen. In de nstoet zullen meegaan de Harmonie corpsen „St. Michaël" en „Eensgezindheid" en het fanfarecorps „Excelsior". Den deelnemers wordt verzocht, tegen half 8 aanwezig te zijn op het Valkenburgerplein, waar de stoet zal opgesteld worden. De route is als volgt: Valkenburgerplein, Molenlaan. Herfstlaan, Valkenburgerlaan. Bosboom Tous- saintlaan. Nic. Beetsplein, Wilhelminaplein, Achterweg. Laan van Insulinde, Molenwerfs- laan. Drieheerenlaan, Wipperplein, Heem- steedsche Dreef, Pieter Aertslaan, Jan van Gooijenstraat. Willem v, d- Veldenkade Jeroen Boschlaan, Dreef. Bronsteeweg, Overbosch- laan, Adr Pauwlaan, Laan van Rozenburg, Zandvoorter Allee. Zandvoortschelaan. Hee- renweg. Koediefslaan, Binnenweg, Raadhuis straat naar Raadhuisplein, waar de stoet zal ontbonden worden. Met de talrijk vele organisaties met vaan dels en banieren belooft het een grootsche betooging te worden. AGENDA VRIJDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Louis Davids-Revue: „Hoe maller hoe mooier". 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Rembrandt Theater: „De geheime Agent", met Peter Lorre. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Allotria" geprolon geerd. Regie Willy Forst. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het masker valt" met Paul Wegener. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De achterneef van King- Kong". 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 12 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Louis Davids-Revue: „1-Ioe maller hoe mooier". 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Huis-aan-huis collecte „Winterhulp". Men schrijft ons: „Winterhulp" heeft in Haarlem burgerrecht verkregen, gezien o.m. de bij herhaling onder vonden medewerking van de autoriteiten. Maar niet minder is „Winterhulp" bekend bij degenen, die door de tijdsomstandigheden het meest getroffen zijn. Die ondanks steun- verleening zich verstoken zien van bescher mende kleeding en brandstof voor den winter, die nadert. 't Is voor hen dat „Winterhulp" morgen, Zaterdag, 12 September, bij u aan huis komt met collectebus en bloempje, om u in de ge legenheid te stellen de armsten der armen tegemoet te komen. Wij, die nog onze goede voeding en kleeding hebebn, met een gerust vertrouwen den winter tegemoet gaan, zeker kunnen wij nog wel iets missen voor hen, die hiervan verstoken zijn. De aanvraag om hulp bij „Winterhulp" neemt steeds toe. Laat nu de burgerij van Haarlem maken, dat deze meest behoeftigen niet met leege handen worden teruggestuurd. Als in ieder gezin vanavond reeds gezamen lijk 'n bedrag voor dit goede doel werd bijeen gebracht. om te storten in de bus, die u morgen wordt aangeboden, veroorzaakt gij een driedubbel geluk, ni. voor u zelf, voor de ijverige collectrices en niet het minst voor ,de armen, die u bovenal ook zeer dankbaar «zullen zijn. Geeft daarom veel; zeer veel, de nood is hoog! Comité „Winterhulp". „Hallo?" „O, ben jij daar? Zeg voel je wat voor een wielerwedstrijd?" „Ik? Nee." „Dat noemen ze kort maar krachtig. Waar om niet?" „Dat rondgedraai op zoo'n karretje heeft geen nut. Wie wordt er béter van of de een of ander een beetje vlugger in een cirkel kan rijden dan een ander?" „Er komt nog wel meer bij te pas, dan trap pen alleen. Ze moeten ook tactisch rijden!" „Poeh, 't zou wat! Een kwestie van kuiten!" „Doe me een plezier en ga nu eens mee. In ieder geval zie je het beste dait er op dit ge bied is. Er komen allerlei beroemdheden. Van Vliet rijdt ook mee en 't is de laatste wedstrijd van dit seizoen." „Zoo? Rijdt Van Vliet ook? Dien zou ik eigenlijk wel eens willen zien. Hij moet een reuze spurt hebben." „Doe het maar, het is heusch wel grappig voor een keer. Kun je over een kwartier klaar zijn?" „Vooruit dan maar. Een menseh moet alles meemaken, zeggen ze." Een goed urn- later zat ik in het stadion en keek naar een tandem die eenzaam maar snel over de baan schoot. „Gaat dat altijd zoo? Waarom rijden ze niet allemaal tegelijk?" „Ze rijden nu een tijdrace. Hoor maar, ze roepen de tijden af, telkens na iedere rit. „Ik zou liever met allemaal tegelijk gaan, dan kun je zien waar je bent, hoe weet je nu, of je sneller bent dan een ander?" „Ja. hoor eens, ze moeten geven wat ze kun nen. En als je allemaal tegelijk gaat dan rijdt de een in de vaart van den ander". „Hoezoo? Dat snap ik niet." „Wacht maar tot straks, dan zul je het zien". „Wat gaan ze met die tripiets doen?" „Welke tripiets?" „Daar aan den overkant-. Zie je wel? Drie op iedere fiets. Ik ben voor die rooien zeg, dat vind ik een mooie kleur". „Zot die je bent! Dat is de eerewacht. Zie je dan niet dat een stel in het rood is, een ander in het wit en de laatsten in het blauw? Onze vlag. domoor!" „Wie komt er dan?" „Hoor de menschen maar eens juichen! Dat is Van Vliet." Inderdaad kwam Van Vliet onder hevi{ enthousiasme van het publiek de baan op. Hij werd gehuldigd, met kransen behangen en reed een eere rondje, gevolgd door een klein dikkerdje, dat op m'n lachspieren werkte, maar dat een belangrijk man bleek te zijn, Guus Schilling genaamd. „Een kei in z'n da gen", maar hij zag er niet naar uit, vond ik. „Nu komt het, zeg. Let nu eens goed op. Daar gaat Van Vliet!" Geïnteresseerd keek ik naar de start. Twee jonge lenige mannen op ragdunne fietsen, helpers in spanning er achter, klaar om bij het eerste signaal hun rijder te laten starten. Alles klaar? Neen. De band van Van Vliet moet worden opgepompt! Daar erger ik me aan. Kunnen ze daar thuis niet voor zorgen? Wel nu nog mooier! Een 1 heel nieuw wiel moet er zelfs worden opge schroefd. Dat kan een mooi poosje duren, 't Valt mee, after all. maar ik vind het toch geen manier. Zoo. daar starten ze weer. Nu is alles in orde. Een schot daar gaan ze! Nee, daar gaan ze niet. Met stomme verbazing zit ik te kijken. Wat is er aan de hand? Waarom rijden ze niet weg? Raar wiebelend, balanceerend, malle wendingen makend om niet te vallen, komen ze niet van hun plaats af. Het heeft er van of er een school uitgaat en de jongens kijken en treuzelen of dat aardige meisje uit drie A er nog niet aankomt. ..Nou? Hoe vind je het?" „Stapel! Wat beteekent dat nu?" „Ze willen geen van beiden de leiding ne men. Dan kan de ander achter hem gaan lig gen en profiteeren van zijn vaart. Als ze dan vlak bij het eind zijn, schiet de achterste opeens vooruit, want die heeft het gemakke lijk gehad en wint dan op z'n slofjes de race. Begrepen?" „Reuze sport hoor!" Ze zullen wel een goeie tijd maken! O kijk! Van Vliet neemt de kop!" Van Vliet neemt inderdaad den kop, maar hoe! Als een vertraagde film glijden ze over de baan. Een klok luidt, de laatste ronde gaat in. Nog steeds kruipen twee slakken over het gladde hout. Daar opeens schiet er een weg! Razend malen de beenen in het rond, het voorwiel slingert van de kracht die er wordt gezet. Ze liggen vlak naast elkaar! Van Vliet comt naar voren! Nog iets, nog ee,n paar cen timeter ja, hij heeft het gewonnen! Ik zucht van verlichting. „Dat scheelde niet veel zeg!" „Hoeft ook niet, als hij het maar haalt!" Anderen rijden weg, hetzelfde gekke gelum- mel bij de start, het coquetteeren om de ach terste plaats. Een enkelen keer schiet er een verrassend naar voren en het is adembene mend zooals dan de ander op komt zetten en in fantastisch tempo den afstand redceert tot niets of haast niets. Je kunt het soms ter nauwernood zien, wie de winnaar is. Dan komt er pauze en ik amuseer me kos telijk als ik zie, hoe achter den rug van de bewakers om, handige jongens over een muur tje klauteren en aalvlug tusscben de men schen verdwijnen. Ik moet tot m'n schande bekennen, dat ik op een kritiek oogenblik zelfs de aandacht van een van de portiers heb afgeleid door snel en onverwacht een gesprek over de mooie sterrennacht te houden. Na de pauze kwam Herkuleyns in zijn zwaar ronkend wedstrijdmonster een eererondje rij den en ik klemde m'n handen ineen, toen ik dat griezelige vuurspuwende ding in de rondte zag suizen en dat heb ik mezelf beloofd, een wielerwedstrijd had ik nu gezien, maar een au toren, dat nooit! Weer een eererondje met de Marseillaise voor den wereld-kampioen in het achter een motor rijden of zooiets en toen kwam het groote nummer, een kleine twee honderd ron den fietsen achter motoren. „Moet ik dat heelemaal tot het einde zien? Dat wordt zoo laat!" „Als je niet wilt, gaan we weg." „Een paar ronden kunnen we wel zien, imaar de rest zal dan wel hetzelfde zijn, niet?" „Hm." „Als jij wilt blijven, kun je dat genist doen hoor. Maar ik vind het wat koud ook. Gunst, de motoren gaan alleen, er komen heelemaal geen fietsers bij te pas!" „Die komen dadelijk, kijk daar gaan ze al de baan op, nu moet iedereen probeeren om z'n motor dadelijk te pakken, het is nog een heele toer om vast te komen." .Worden ze dan vastgemaakt?" ,Och welnee! Ze moeten vlak achter hem rijden, tusschen die uitstekende dingen, zie je wel? Kijk zoo! Kijk, nu gaan ze allemaal ach ter hun motor!" „En als ze nu achter een verkeerden komen, wat dan?" „Dan moeten ze er achter vandaan. Maar let nu op zeg. Kijk, die eene loopt al uit! Die gaat een goeie plaats veroveren!" „Wat zielig, kijk dat kleintje nu eens achter blijven. Toe vooruit jong! Haal op!" „Zét hem op, moet je dan zeggen. Maar dat zegt nu allemaal nog niets. Ze hebben nog maar een paar ronden gereden. Straks wordt het pas spannend, als het tegen het einde loopt. Maar zullen we nu maar gaan?" „Nee hoor! Even wachten tot m'n kleintje heeft opgehaald! Toe dan toch! Ai kijk eens!" van enthousiasme knijp ik te hard in den arm van m'n partner die protesteert, „Kijk dan toch! Hij haalt het! Pas op nu, niet zoo hoog' Ga er toch ónder langs, dat is veel korter!" „Dat mag niet!" „Kan me niet schelen. Ja zeg, hij heeft het gehaald, zie je dat, hij heeft dien dikken voorbij-gereden „Ja maar, hij is los, dat kost hem een heel eind, dat zul je zien." „Los? Hoe los? Waarom is hij nu zoo'n eind van z'n motor af? Toe dan toch uil! Waarom kijkt die vent niet even om, of dat kleintje nog wel dicht genoeg achter hem ligt? Hè, goddank, hij heeft hem weer. Echt valsch, al die anderen gaan hem voorbij. Hoeveel ronden hebben ze nog? nog wel honderd, hij kan het nog best ophalen hè? Zeg nu zelf, het kan nog best hè?" „Ja, maar kijk nu eens naar de kop! Tjonges, dat is rijden zeg! Heb je dat gezien hoe hij dien D heeft gelapt? Dat is nog eens rijden zeg! Hij heeft de kop genomen, dat is A, je weet wel die Fransche wereldkampioen, van dat rondje van zooeven." „Kan me niet schelen, waar ligt m'n klein tje nu? O, hij haalt al weer op! Kijk hij lapt dien dikke weer! Zie je wel op het bord? Hij is een heel eind opgeschoven! Zet hem op jong, zet hem op! Toe dan!" „Wil je niet naar huis?" „Hou je stil. Pas op dan toch! Hij is weer los! Kijk dan toch om ezel! Je rijder is los! O, hij heeft hem al weer. Pas toch op, die lange zit vlak achter je!" „Ben je niet koud?" „Hij heeft me vast gehoord zeg, kijk hem eens spurten! Toe maar hoor, trap maar raak, je kunt nog wel wat harder! Waar ligt hij nu? Fijn, lekker, alweer een plaats naar voren. Wat zeg je van hem?" „Hij rijdt best hoor. Maar kijk eens naar de kop! D. probeert een aanval te doen. Hij haalt het! Nee, wordt afgeslagen. Zeg, kluif je heele handschoen niet op!" „Ik ben toch zoo blij voor dat kleintje Kijk eens, hij ligt op de derde plaats! Zouden ze hem daar nog af kunnen rijden?" „Gemakkelijk! Ze hebben nog tien ronden! „Hou je vast kleintje! Zet hem op hoor! Vooruit! Toe dan toch!" „Jij met je kleintje, die man is heelemaal niet zoo klein!" Waarom moet die het nu winnen?" „Hou je stil! Ik moet kijken. Omdat hij klein is en omdat hij achter was. Toe maar, trappen jong! Wou jij soms zeggen, dat hij niet klein is? Een ukkie is het! Pas op! Pas op dan toch, die lange probeert je stiekum voor bij te schuiven!" „Hij houdt goed vast hoor, hij rijdt soepel, dat kereltje van jou. Kijk eens nog een for midabele spurt ook! Tjonges hij kon dien tweeden nog wel eens kloppen. Nee, hij heeft nog maar één ronde! Nee, dat haalt hij niet meer! „Jawel hij moet! Toe maar kleintje, luister maar niet naar hem hoor! Hij is hem voorbij Hij heeft het hem gelapt!" „Geen sprake vanHij ligt hoog in de bocht, kijk maar die ander is nog voor! Maar 't is toch een goed rijder hoor, je hebt eer van hem!" „En de derde plaats is ook nog wel mooi hè?: „Natuurlijk. Maar wat reed die A mooi hè?: „A? Welke A?" „Nou, die den eersten prijs heeft!" „O, dat heb ik niet gezien. Maar dat klein tje, hè, die „Ik ga nooit weer met een vrouw naar een wielerwedstrijd, dat vertel ik je. Heb je de rest van je handschoen? Misschien kun je er nog mitaines van maken." HELEN DE BALBIAN VERSTER. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTTSTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag). V.m. 10 uur: Prediking Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Veldhuyzen Jr., uit Am sterdam. (Beurtelings). De feesten van Zaterdag. Het programma. Muziek, een groot défilé en vuurwerk. De Vereeniging „Koninginnedag" is er in den beperkten tijd. die sedert Donderdag be schikbaar was, in geslaagd een uitstekend programma samen te stellen van de feesten die Zaterdag te Haarlem zooals in het geheele land gehouden zullen worden ter eere van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe—Biesterfeld. Dit programma ziet er als volgt uit: Noord, Centrum en Oost, 's ochtends half acht: réveil met 5 muziek corpsen. Centrum 1012 uur: concert op de Groote Markt. Oost 1012 uur: muzikale rondwandeling door het Oosterkwartier. Noord 111 uur: muzikale rondwandeling door Haarlem-Noord. 12 uur: Carillonbespeling op de Groote Markt. Des middags: groot défilé van Haarlemsche vereenigingen langs de autoriteiten, met vlaggen en banieren en 10 muziekcorpsen. De opstelling heeft te 2 uur plaats voor het Centrum op den Hooimarkt en Friesche Varkenmarkt, voor Noord aan de Klever- laan en voor Oost op het Teylerplein. Na de opstelling trekken de stoeten van Oost en Noord naar den Koudenhorn, vanwaar het défilé om 3 uur vertrekt en gaat langs Nieuwe Gracht (voorbij de woning van den Commis saris der Koningin), Kruisstraat, Smede- straat, Groote Markt (langs Stadhuis), Ko ningstraat. Van het Verwulft af gaat een deel van den stoet naar Noord via Ged. Oude Gracht, Nas- saulaan en Nassauplein, een ander deel naar Oost langs Verwulft en Ged. Oude Gracht. Het Centrum-gedeelte gaat langs Koning straat en Gierstraat en waarschijnlijk door de Groote Houtstraat naar de Groote Markt. Oost 512 uur. Bal Champêtre aan de Zo- mervaart. Noord des avonds van half 8 tot half 10 concert aan den Orionweg. Centrum des avonds van half 8 tot half 10 en van half 11 tot half 12 (na afloop van het vuurwerk) concert op de Groote Markt. Oost muzikale rondwandeling 811 uur. Om 10 uur vuruwerk in den Hout (Herten kamp) Geen gedrukte programma's. Door den korten tijd van voorbereiding heeft het bestuur van de Vereeniging „Ko ninginnedag" geen gelegenheid gehad, om programma's te laten drukken. Men knippe dus bovenstaande mededeelingen uit om ze Zaterdag te kunnen raadplegen. Oproeping. Het bestuur van de Vereeniging „Konin ginnedag" doet een beroep op de burgerij en in 't bijzonder op alle Haarlemsche ver eenigingen om, zooveel mogelijk in vereeni- gingsverband, deel te nemen aan het défilé van Zaterdagmiddag en met vlaggen en ba nieren op den aangegeven tijd te komen op bovengenoemde verzamelplaatsen. Wij bevelen dit verzoek met warmte aan in de aandacht onzer stadgenooten. Wan neer de medewerking algemeen is, kan het défilé een grootsch karakter krijgen. Wordt lid van Koninginnedag Wij willen deze mededeelingen niet be sluiten zonder dringend gevraagd te hebben aan hen, die nog geen lid van de Vereeniging „Koninginnedag" zijn: wordt lid van die ver eeniging, die zich steeds zooveel moeite geeft om de nationale feestdagen in Haarlem op waardige wijze te doen vieren. Hoe meer leden er zijn, hoe meer „Koninginnedag" kan doen! De adressen der secretarissen zijn voor: Centrum: H. A. De Bruyn Sr., Ged. Volders gracht 4. Oost: G. F. van Dijk, Damiatestraat 12. Noord: R. L. J. Warnars, Rijksstraatweg 402. Het défilé. De heer F. Duyn, Jansstraat 16, tel. 11658, die de zorg heeft voor de volgorde in het défilé, verzoekt hun, die aan 't défilé willen deelnemen (en dat zijn er reeds velen)hem mondeling, schriftelijk, of telefonisch op te geven, of men gecostumeerd komt of niet. De scholen gesloten. Ter gelegenheid van den nationalen feest dag is besloten, dat alle openbare inrichtin gen van onderwijs te Haarlem Zaterdag a.s. gesloten zullen zijn. De inrichtingen van bijzonder onderwijs te dezer stede zullen dit voorbeeld volgen. Sluiting gemeentelijke instellingen. B. en W. van Haarlem deelen mede: a. dat de bureaux op het Raadhuis, het Frans Halsmuseum, alsmede alle andere ge meentelijke instellingen, behalve de sub b. genoemde, op Zaterdag 12 September 1936 den geheelen dag zullen zijn gesloten. b. dat geopend zullen zijn: lo. het bureau van den Burgerlijken Stand (van des voormiddags 9 tot- 10 uur); 2o. het kantoor van het Havenwezen aan den Koudenhorn. 3o. de Stads-Apotheek (van 8 uur voor middags tot 8 uur namiddags) 4e. het Koelhuis van het Openbaar Slacht huis (van des voormiddags 7 tot 8 uur>. 5o. de gemeentelijke Bank van Leening (van des namiddags 3 tot 5 uur, doch uitsluitend voor het afhalen van beleende panden). c. dat op dien dag werkzaamheden, als het ophalen van vuilnis, haardasch, enz. niet zullen plaats hebben; d. dat op dien dag de winkels tot 12 uur 's nacht geopend mogen zijn. Voorts heeft de Burgemeester aan de ver gunning- en verlofhouders toegestaan om hun inrichtingen tot des nachts 2 uur ge opend te mogen houden en tot 1 uur des nacht muziek te mogen doen maken. BLOEMEN DAAL FEESTELIJKHEDEN VAN ZATERDAG Zaterdag zullen de schoolkinderen des mor gens op de scholen getracteerd en eenigen tijd bezig gehouden worden. Daarna zullen alle scholen gesloten worden. 's Avonds zullen Sursum en Euphonia een muzikale rondwandeling door de Gemeente maken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2