SITTERS^KQR Haarlem's Kunstbezit. H.D. VERTELLING WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Moderne voeding in theorie en praktijk. Samenkomst Vereeniging „Levensvreugde". Dinsdagavond hield „Levensvreugde", Ver eeniging voor natuurlijke voeding, in de tuin- zaal van het Concertgebouw een openbare sa menkomst, die geleid werd door Mevrouw T. van Dapperen uit Bennebroek. Zij riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna zij het woord gaf aan den heer W. H. V e r- hoeff uit Utrecht. Deze hoopte de noodige be langstelling te mogen wekken voor de moder ne voeding, waarbij men er zich niet mee moest afmaken met de bewering, dat groot vader, die niets van vitaminen en van rauw kost wist, toch ook 93 jaar geworden was! De voeding speelt een heel groote rol in het leven van den mensch; zij is dus van heel veel be lang. De laatste jaren zijn er nieuwe inzich ten over ontstaan. Het stofwisselingsproces berust op twee factoren: voeding en inade ming van de lucht. Dit laatste doen veel men- schen niet voldoende. Dit moet voluit geschie den, wil men krachtige longen krijgen. Dit moet dan ook geleerd Worden. Ook de huid moet af en toe aan licht en lucht worden blootgesteld. Al doet men dit maar vijftien minuten in de morgenuren. Ook de huid moet haar werk goed kunnen verrichten. Van evenveel belang als de ademhaling is de voeding. De menschen hebben kiezen ge kregen om te kauwen, Het voedsel moet goed gekauwd worden, eer het in de maag terecht komt. In ieder levend wezen is bij de geboorte reeds het instinct aanwezig, om het juiste voedsel te vinden. Spreker veroordeelde sterk het veelvuldig gebruik van suiker. De natuur zelf zorgt er in haar producten voor, dat er voldoende zoetigheid in komt, zooals in kersen, aardbeien en vele andere vruchten. Toch vin den de meeste menschen dit niet voldoende; zij meenen de natuur te hulp te moeten roe pen, door overal suiker aan toe te voegen. Den geheelen dag door bijna gebruikt de mensch suiker. Dat begint al bij het ontbijt en het ein digt 's avonds laat bij het laatste kopje thee of koffie. Het is alsmaar suiker en nog eens suiker! Dit misbruik is volgens spreker een gevaar voor onze gezondheid. De mensch heeft ook niet veel eiwit noodig. De meeste produc ten bevatten voldoende eiwitstoffen. Het is niet noodig, dit kunstmatig te vermeerderen. In de moedermelk is ook maar een gering per centage eiwit aanwezig. Er moet voor gezorgd worden, dat er voldoende vitaminen naar bin nen komen. In den wereldoorlog moest een oorlogsschip een haven van Zuid-Amsrika in- loopen, omdat bijna de geheele bemanning aan de verschrikkelijke ziekte scheurbuik leed. Dit was het gevolg van het vier maanden lang eten van producten uit het blik. Het merk waardige was, dat alle officieren gezond ge bleven waren. Dat kwam omdat zij af en toe kans gezien hadden, versche groente te eten. Maar er was niet voldoende om die aan de geheele bemanning te geven. Vele ziekten, o.a. rheumatiek en eczeem, kunnen verdwijnen, als men moderne voeding gebruikt. Alleen de ze zorgt voor een voldoende stofwisseling. Men moet vertrouwen stellen in de krachtige wer king van de natuur. Spreker wekte ae aan wezigen op, vooral de lectuur over de moderne voeding te lezen. Hij noemde eenige produc ten, die volgens hem voor de stofwisseling het best zijn, zooals radijs, vijgen, tomaten, andij vie, enz. „Eet eiken dag een paar vijgen", zei hij, „en u komt al een heel eind op den goe den weg. Men moet ook niet uitsluitend rauw kost eten want die dit doen, zijn fanatieke lingen, die geen propagandisten voor de mo derne voeding zijn. Men moet ongeveer de helft van de voeding rauw eten en de andere helft moet goed worden bereid". Tenslotte noemde hij het eten van' bruin- brood oneindig veel beter dan wittebrood. Wil men gezond blijven, dan moet men zich op de juiste wijze voeden. In de pauze kregen de aanwezigen gelegen heid, enkele moderne voedingsmiddelen te proeven. Toen kreeg Mevrouw C. Ooms—Vinckers uit Amsterdam het woord. Zij merkte op, dat het stofwisselingsproces reeds begint, wanneer men het voedsel in den mond steekt. Het is dus van het hoogste belang, dat het voedsel goed gekauwd wordt. Men moet onze voeding niet beschouwen als „maar wat eten". De huis vrouwen moeten er voor zorgen, veel variatie in den maaltijd aan te brengen; het moet smakelijk worden toebereid en opgediend. Dik wijls is een aangename lucht al voldoende om den eetlust op te wekken. Wanneer men z.g. met „lange tanden" eet, dan werkt het stof wisselingsproces niet goed. Voor kinderen is het bijvoorbeeld uitstekend, ze 's morgens een wortel (dat is zoowel in den zomer als in den winter mogelijk) of een zuren appel, tomaat, banaan enz. te geven. Dit wekt den eetlust op. De huismoeders moeten hun kinderen het beste voedsel geven. Dus zuivere natuurpro ducten. Die zijn heel wat beter dan producten uit bussen of flesschen. Natuur-producten. smakelijk toebereid, bevorderen het verterings proces ten zeerste. Het eten van vele biscuits vóór het middag maal door kinderen is af te raden. Men kan ze beter een glas karnemelk, aangevuld met wat vruchtensap of met een geklopte banaan ge ven. Het gebruiken van veel rauwe sla bij het eten is heel goed. Mevrouw Ooms vertelde uitvoerig, hoe de spijzen bereid moeten worden, vooral ook wat groenten betreft. Het is heelemaal niet noodig, dat bijv. wortelen zoo vreeselijk gaar gekookt worden. Laten de gezinsleden heusch maar het kauw-appargat goed in werking brengen. Het lijkt in den winter armoedig, om kool te eten, maar in werkelijkheid is het dat niet, want zij bevat vele stoffen, die nuttig voor het lichaam zijn. De menschen veranderen hun huizen, hun kleeding en zouden er voor bedanken zich te behelpen met dingen, die onze grootouders gebruikten. Maar men is er huiverig voor, verandering in de voedingswijze aan te brengen. Dan zweert men bij die van de groot ouders, die immers zoo oud geworden zijn. Er wordt niet voldoende op het eten gelet en dat is toch het voornaamste van alles, want daar moet ons lichaam van opgebouwd worden. Mevrouw Ooms ontving, evenals de heer Ver- hoeff, een dankbaar applaus. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9. Kinderarmband: Van der Hart, Gaelstraat 51. Autoped, Van Delden, Pijnboomstraat 115. R.K. Gebedenboekje: Bloem, Vinkenstraat 15; Bankbiljet van f 10: Bijkerk, Emmastraat 11; Bril in étui: Lu nenburg. Korte Zijlstraat 6; Hondje: Portegys Thorbeckestraat 45; Damesarmbandhorloge: Visser, Frankenstraat 45 rood; Hond: Kaasen brood, Smedestraat 7; Damesarmbandhorloge Hiemstra, Korte Kleverlaan 78; Kinderjasje: De Jong, Lange Heerenvest 54, Pak, waarin schilderij, enz.: Politiebureau, Smedestraat 9; Portemonnaie met 70 ct.: Van der Aar, Lange Margarethastraat 4 rood; Portemonnaie met f 2.02Vé: Kok, Voorduinstraat 28; Portemon naie met geld en bel. merk: Tibboel. Aster straat 9; Pak. waarin mantel, enz.: Wouden berg. Wicherstraat 16; Rijwielbel. merk: Poli tiebureau, Smedestraat 9; Idem: Kaars, Hof- dijkstraat 52; Bruine padvindersriemSchou ten. Voorhelmstraat 34 rood; Kostel. bel. merk Prot. Chr. Internaat. Dinsdag begint de spoedcursus voor huishoudelijke beroepen. Het Prot. Chr. Internaat ter opleiding tot de huishoudelijke beroepen, dat tijdelijk gast vrijheid geniet in de Jeugdherberg Jan Gijzen, ontving Maandagmiddag de eerste groep van 40 leerlingen samengekomen uit alle deeleax van het land. De directrice, mejuffrouw E. Boeke en de internaats assistenten, mej. M. Dijken leerares landbouwhuishoudkunde en mej. W. Beek man, leerares koken, verwelkomden de meis jes. 's Avonds vond een wijdingsavond plaats onder leiding van mevrouw M. Waardenburg Lindeyer, waarbij ook mevr. Ds, Hoorweg en de directrice en de betrokken leeraressen der Prot. Chr. Nijverheidsschool aanwezig waren. Dinsdagochtend hield Jhvr. J. A. Wttewaal van stoetwegen, de secretaresse van „Vrou- wen-Crisiszorg" een inleiding over de organi satie, die dit internaat draagt n.l. de Centrale voor Werkloozenzorg met haar afdeeling Vrouwen-Crisiszorg. Dinsdagmiddag a.s. vertelt mej. E. Boeke over de practische zaken: gewoonten in het internaat, verhouding tot de gezinnen waarin de z.g. „practische oefeningen" gedurende 4 ochtenden per week plaats vinden, enz. Daarna begint de eigenlijke „Spoedcursus" van de P. C. N. S. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 17 SEPTEMBER. Progr. 1: Hilversum II (Huizen). Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: Keulen, 8.00 Concert d. h. muziek korps v. d. Motorstandart 33 olv. Walter Elix; 8.20 Kalenderblatt. Tijdsein. Weerverwachting. Waterstand-ber.; 8.30 Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 10.20 Volksliederen; 11.20 Radio Parijs. Populair concert d. h. Omroeporkest olv. M. Flant. 11.50 Causerie voor boeren; 12.05 Causerie voor pro testanten; 12.35 Vervolg concert. 1.05 Brussel Vlaamsch: Het omroeporkest olv. Paul Ga- son; 1.20 Gesproken dagblad v. h. N.I.R.; 1.30 .Salonconcert olv. Walter Feron. 1.50 Gramo- foonmuziek. 2.20 London Regional. Het Phi lip Whiteway Ensemble. 2.35 Keulen: Pro gramma v. d. Deutschlandsender. 3.20 Droit- wich: Het Carlton Hotel Orkest olv. R. Tap- ponier; 4.10 Anthony Kimmins: Peeps behind the screen. 4.20 Keulen: Concert d. h. Aldo Ferraresi-orkest. 5.20 Brussel Vlaamsch: Salon orkest olv. Walter Feron, 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Brussel Fransch: Gramofoonmuziek. 6.50 Keulen: Populair concert d. h. kl. omroepork. olv. Leo Eysoldt. 8.05 Momentopname. 8.20 Brussel Fransch: Het omroeporkest olv. Paul Gason. 8.50 Cabaret. 9.00 Droitwich: Marie Burke in: Comis Opera VII. 10.00 Brussel Fransch: Het omroeporkest olv. Paul Ga son; 10.20 Brussel Vlaamsch: Gesproken dag blad v. h. N.I.R.; 10.30 Brussel Fransch: Gra mofoonmuziek. Verzoekprogramma: 10.50 Ber lijn: Dansmuziek d. h. kl. omroepox-kest olv. Willy Steiner. Progr. 4: 8.00 Keulen: Gymnastiekles, 8.20 Tijdsein, Gramofoonpl. 8.30 Kroniek van den Dag. 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Gesproken dag blad van het N.I.R. 9.00 Gramomofooixmuziek. 9.20 Parijs Radio: Gramofoonmuziek. 9.50 Or gelconcert door Léonce de Saint Martin. 10.35 Londen Regional: Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Het BBC Schots Orkest olv. Guy War- rack. 11.25 Droitwich: Orgelconcert door Hen ry Cloudson. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Het Trocadero Cinema Orkest olv. Alf. v. Dam 1.05 Nieuwe Gram. muziek. 1.35 Het Majestic Hotel orkest olv. J. Martin. 2.35 Het Norbert (Adv. Ingez. Medj Wethmar Trio. 3.20 Londen Regional Het BBC-Variété orkest olv. Ch. Shadwell; 4.20 Van Scarborough: The Boucets Concert Party 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Droitwich: Oscar Rabin met zijn Romany Dansorkest. 6.20: Diversen. 6.50 Londen Regional: Het Cam bridge Heath Leger der Heils Orkest. 7.20 Droitwich: Het BBC dansorkest olv. Henry Hall. 7.35 Het BBC-orkest (Afd. C.) en het BBC-koor (Afd. C) olv. Joseph Lewis. 8.35 Londen Regional Dansmuziek van Berlijn. 9.00 F. Thurnistan Holland: Gypsy music. 9.15 Promenadeconc. i.d. Queen's Hall te London d. h. B.B.C.-Symphony-orkest olv. Sir. II. Wood. 10.00 Het Walfoord Hyden Zigeuner orkest. 10.50 Bram Martin met zijn dansorkest. Programma 5: 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Gramofoonplatenconcert: Klassiek muziek. 1 en 2. Eine Kleine Nachtmuziek, Staats Kapel v. Berlijn; 3. Rondo v. Mozart, Tossy Spiwa- kowssky; 4. Praludium und Allegro, Edith Lo- rand en orkest; 5. Ave Maria v. Schubert, Tos sy Spiwakowsky; 6. Cavatine v. Raff, Paul Goldwin, viool en piano; 7. Largo van Handel, Vasa Prihoda; 8. Berceuse de Jocelyn, Paul Godwin, viool en piano; 9. Tambourin Chinois E-dith Lorand en orkest; 10. Le Cigne de St. Saëns, George Boulanger en orkest; 11. Wals van Brahms, viool en vleugel; 12. Traumerei v. Schumann, Vasa Prihoda; 13. Elegie v. Massenet, George Boulanger en orkest; 14. Canzonetta van d'Ambrosio, viool en vleugel; 15. Zigeunerweisen v. de Sarasate, Tossy Spi wakowsky. 8.0012.00 Diversen. VRAAGT POLIS VOOR 2 ]ARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Zijn Haarlem's straten niet schoon genoeg? Een lezer maakt ons opmerkzaam op een stukje in de Frankfurter Zeitung, waarin ver teld wordt, hoe de stad Stuttgart het voor nemen heeft de mooiste en de zindelijkste stad van geheel Duitschland te worden. Er wordt door de gemeente een beroep op de burgerij gedaan om de stad schoon te houden, hun huizen en tuinen te verfraaien. Er worden speciale beambten in dienst gesteld om er op te letten, dat de schoonheid en de zindelijk heid niet in gevaar worden gebracht. Er zijn tenslotte „vliegende colonnes" ingesteld, om de papierrommel op straat en de verontreiniging van de stad door honden te bestrijden. Onze lezer vestigt er naar aanleiding hier van de aandacht op, dat Haarlem inzake de reinheid der openbare wegen en straten reeds jaren een ernstige tekortkoming vertoont. Iedereen mag maar straffeloos papieren, doo- zen en dergelijke rommel op straat werpen, zoo schrijft hij. Ergerlijk is het, dat Zaterdag middag na 12 uur, behoudens een enkele uit zondering, niets meer aan het schoonhouden der straten wordt gedaan, zoodat den geheelen Zondag de papieren blijven liggen. In voor tuintjes van leegstaande huizen blijft de rommel maanden liggen. De inzender stelt voor, dat, wanneer de gemeentedienst het werk niet aan kan, de werkloozen gezet moeten worden aan het schoonhouden der straten. Maar in de allereerste plaats is het z.i. noodig, dat er een politieverordening komt, waarbij ieder, die de straat als vuilnisbak be schouwt. met een flinke boete wordt bestraft. De directeur van de Gemeentereiniging deel de ons desgevraagd mede, dat weliswaar door de bezuiniging de dienst is ingekrompen, maar dat de klachten van onzen lezer toch over dreven zijn. Zaterdagsavonds van 10 tot 1 uur zijn b.v. nog drie ploegen aan het werk om de stad een goede beurt te geven, zoodat de rommel van Zaterdag niet 's Zondags blijft liggen. Natuurlijk is het bij verordening verboden de straat te verontreinigen door papier, rom mel e.d. neer te werpen, maar het is moeilijk om de daders te vinden. Immers, de menschen gooien gewoonlijk geen rommel op straat, wanneer er een politieagexxt in de buurt is. Wanneer dit echter gemerkt wordt, volgt er procesverbaal. De dienst der. gemeentereiniging blijft dus xxiet in gebreke, de stad er zoo zindelijk moge lijk te doen uitzien. Red. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 15 September 1936. A. G. Kruup, bloemist, wonende te Overveen, gemeente Bloemeixdaal, Bloemendaalscheweg 267; curator: Mr. B. Slingenberg te Haarlem. D. Schoone, stoker, wonende te Worxnerveer, Houtkade 16; curator: Mr. H. M. C. Dekhuy- zen te Zaandam. Jacob Wallage, Koedieflaan 4 te Heemstede; curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Rechter-Commissaris is in al deze faillisse menten: Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de volgende faillissementen: J. H. Sieber, scheepsbouwer, wonende te Zaandam, D. Doniastraat 80; curator: Mr. II. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. L. Verpoorten, timmerman, wonende te Haarlem, Nauwe Geldeloozepad 24; curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. Jac. Havik; melkhandelaar, wonende te Westzaam, Middel; curator: Mr. J. H. van Gel- deren te Haarlem. Op 8 September 1936 werd vernietigd op grond van verzet het faillissement van: Gerardus van Dorssen, manufacturier, wo nende te Haarlem, Leidschevaart 130; curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. KORPS MOTORDIENST. Herhalingsoefeningen. Bij het korps zijn voor herhalingsoefe- nxngen onder de wapenen gekomen de dienst plichtige onderofficieren, korporaals en solda ten van de lichtingen 1930 en 1932 tot een totaal sterkte van ongeveer 350 hoofden. Van het geheel is een autobataljon ge vormd, bestaande uit 3 compagnieën, Het per soneel is gelegerd in een achter het hoofdge bouw van de Ripperdakazerne opgeslagen ten ten kamp vaxx bax~aktenten voor 20 man. Voor de in de week van 21—26 September a.s. in Noord-Brabant te houdexi legerma- noeuvres zal door het korps worden voorzien in het benoodigde aantal motorvoertuigen. Hiertoe zullexi in de eerstkomende dagen een 200-tal voertuigen worden gehuurd, boven dien worden van het materiaal van het K. M. D. 100 motorvoex-tuigen ter aanvulling be schikbaar gesteld. Deze 300 voertuigen, vereenigd in gx-ootere en kléinere detachementen, bestuurd door personeel van de hex-halings- en jongste lich ting, zullen in dexx loop van deze week naar hunne bestemmingen gaaxi en met de korpsen naar het- oefexxiixgsterrein vertrekken. Aquarelschetsen door Jongkind in Teyler. Twee Hollandsche schildersnamen staan als het ware aaxx den kop van twee hoofd stukken der Europeesche moderne kunst: Jongkind en Van Gogh. Twee ras-echte Hol landers die buiten hun vaderland tot bloei gekomen, door het land huxxner vestiging geannexeerd zijn en in het land van hun oor sprong eerst na hun dood tot eere gebracht werden. Door beider leven loopt een tragische draad. Dat van Van Gogh is alreeds tot een „vie romancée" verwerkt, over Jongkind's leven hangt de trieste sluier zijner onmaat schappelijkheid. En desondanks -bezorgde ook van dezen de genialiteit hem eexx xiog steeds onbetwiste eereplaats ixx de kunsthistorie als baanbreker eeixer nieuwe richting, die de na tuur weer anders zag en vertolkte dan haar tij-dgeixoten. Jongkind is ixx Frankrijk de groote voorganger der neo-impressionisten en plein-airschilders geworden en hij heeft vooral in zijn. aquarellen, met haast niets aan middelen een luchtige kracht van uit beelding ontwikkeld en een atbm-ospherische klaaxdjeid bereikt, die onweerstaaxxbaar aan trekkelijk exx geniaal te gelijk zijn. Als men hier het afgebeelde schetsje, dat niet veel grooter dan een ansichtkaart is, bekijkt, en bespeurt hoe daarop met slechts n-erveuse krabbels, kleurveegjes en krijttikjes, de ruimte een-er wereld is uitgedrukt, hoe har monisch overal de accenten tusschen donker en licht verdeeld staan en toe in al haar schetsmatigheid er eigenlijk niets ontbreekt noch iets te veel er op staatdan onder gaat men de charme die van de schriftuur van een groot meester uitgaat. Voor den leek lijkt zooiets zoo gemakkelijk, hij vindt het misschien slordig en meent ai spoedig dat hij het zóó ook wel kan. Laat hij het maar eens probeeren en dan eerlijk wezen als hij ziet wat thij ervan heeft terecht gebracht want toen Jong kind deze kleine aquarel maakte, was hij de vijftig al gepasseerd en had reeds een rijk en veelzijdig oeuvx*e achter zich. Wie teeke- ningen lezen kan, ziet wel dat het werk vaxx een rijp artist, ïxiet dat van een stuntelaar is. Als men dat eenmaal heeft leeren zien., daxx gaat nxexx van die dixigen de meest directe reactie vaxx een kunstenaar houden. Over het leven vaix dezen sterk-emotio- neelen kunstenaar willen wij het een en aixder navertellen, waardoor de belangstel ling in zijn werk allicht gewekt wordt. Hij werd ixx 1819 ixx La trop in Overijsel in de buurt van Denekamp geboren. Een net burgerge zin de vader ambtenaar die dikwijls werd overgeplaatst een rij broers en zxxsters waai-bij geen artistennaturen. Heel spoedir verhuist het geziix ïxaar Schiedam, waarheex de vader bij de ontvangst der accijxxse: wordt overgeplaatst, Daar, en in Vlaardin gen brengt Jongkind zijn jeugd door. Hi. teekexxt was los exx vast is en wil schilder I worden. De vader brengt hem ïxaar Den Haag bij den beroemden Schelfhout in de leer. Joxxgkind zou nog veel beroemder wor den. Hij werkt hard: Schelfhout had plezier ixx hem en -bezorgt hem een 'sub- sidietje van Koning Willem II. Jongkind wil naar Parijs, maar dat gaat zoo direct nog niet. Dan boft hij, De graaf de Nieuwer.kerke, intendant voor schoone kunsten aan het Fransche hof, zelf beeldhouwer, vriend van prinses Mathilde en dqn keizer, bovendien nog van Nederlandsche afstamming le beau Batave noemden ze hem in Parijsche hofkringen was toevallig juist naar Den Haag gekomen voor de overdracht van zijn cadeautje aan den Hollaixdsclxen koning. Dat cadeautje was het ruiterstandbeeld van Prins Willem den Zwijger, dat nu nog voor het Paleis in het Noordeinde staat en juist deze dagen door het- juichend publiek om geven wordt. Van Nieuwerkerke had dit forsehe beeld gemaakt en het den koning aangeboden. Schelfhout was in Den Haag aaix het hof gaarne gezien: hij kwam dus met den beeldhouwer spoedig in coxxtact, die op zijn beurt den schilder -op zijn atelier bezocht en met Joixgkiixd kennis maakte. Van het een kwam het ander en het eiixd was dat Van Nieuwerkerke Joxxgkind mee naar Parijs -nam exx hem bij Isabey een der grootsten van zijn tijd een plaats op het atelier bezorgde. In 1846 arriveert Joxxgkind ixx Parijs; hij is dan 27 jaar eix de strijd om de existaxxtie kan beginnen. Negen jaar arbeidt hij er ijverig exx on stuimig, vindt er waardeerlixg, maar nog -geen offieieele erkenixixxg die wat oplevert. Als hij iix '55 op den Salon weer over het hoofd gezien wordt en zelfsgeeix „mention honorable" krijgt, ondaxxks de waardeering van Isabey en anderexx, wordt hij boos, pakt zijxx boeltje en vertrekt naar Hollaxxd. Dan volgen er vijf zwarte jar-en voor Jongkixxd. Teleurgesteld en zonder verder vertrouwen in zichzelf gaat hij zich te buiten aaix deix drank. Zijix Parijsche vrienden laten hem niet in den steek. Zij brengen een vrij groot bedrag bij elkaar om al zijxx schulden af te betalen en één vaxx hen, de schilder Cals, zal hem uit Hollaxxd terughalexx en krijgt duizeix-d frankjes mee om ook daar Joxxgkind's eventueele schuldjes te regelen. Cals vindt hem na lang zoeken in Rotterdam maar Joxxgkind weigert aanvankelijk mee terug te gaan. Doch Cals weet hem te overreden en de berucht geworden terugreis via Ant werpen wordt aangevaxxgen. Het verhaal van die reis zou vermakelijk' zijn als het geval zelf niet zoo in-droevig was. Geen enkel kroegje wei'd door Jongkind ongemoeid ge laten, telkens ontsnapte -hij als hij een kapelletje zag waar hij een petit verre" kon pakken. En de arme Cals een doodfatsoen- lijk man moest bij aankomst in Parijs, ■zijn beschermelixxg in hoogst kenn-elijken staat afleveren. Kort daarxxa verschijnt in Jongkind's leveix de vrouw die een goede engel voor hem zou blijken in de persoon van Madame Fesser, een vrouw die zijn bet-eekenis als artist begre pen had exx zich zijn lot aantrok. Het zou te ver voeren wilden wij alles menxoreeren wat de familie Fesser voor Jongkixxd geweest is. Zijn leven is voortaan met dat der Fessers verbondexx. Hij hervat het werk en vaix oix- geveer 1865 af komt ook het succes. Hij trekt met haar zoon door Frankrijk, maakt in '66 nog weer een uitstapje naar Rotterdam exx'als in '70 de oorlog uitbreekt verlaat hij met de familie Parijs en reist via Nantes naar Nevers, waar de Fesser's een huis had den. Uit die dageix is de aquarel die wij deze week afbeeldden en die hij in Chabons (Isère) signeerde, Een gelukkige en aan waardeering rijke tijd volgt na den oorlog, tot in 1879 de eerst verschijnselen van een „dérangement cerebrale" zich vertoonen. Dan volgt Èen periode van vallen exx opstaan, waarin zijn vrienden hem trouw ter zijde blijvexx en daarin volharden tot zijn dood in 1891 toen aan zijix, ondaxxks alles hoogst belangrijk leven een eiixde kwam. Misschien als mensch zwak, is Jongkixxd als kunstenaar groot en belangrijk geweest en heeft daardoor recht behouden op de be- wondeiixxg, die hem nog steeds en overal ten deel valt. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK. KENAUPARK 2«a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez Med.) Tilly neemt haar woord terug. door E. K. Tilly keek in den spiegel exx zag een jong meisje. Een lief gezichtje met donker, krul lend haar. Twee smalle vingers veegden van uit de ooghoekjes naar beixeden tot aan de kin. „Dat zijxx tranen geweest", knikte Tilly en schudde haar hoofd tegen haar spiegel beeld. „Maar. nu moet het uit zijn met dat gegrien! Zij keerde zich om, gooide het hoofd achterover, klemde haar taixden op elkaar en liep met exxergieke stappeix ïxaar haar schrijftafeltje. „Nou flink zijn, het komt er nou op aan", zeide ze tegen zichzelf. Zij greep haar pen houder legde een velletje postpapier terecht en begon: „Beste Jim. Ik heb er erg lang over nagedacht voordat ik je dezen brief ben gaan schx-ijven, nxaar ik ben nu vast besloten! Het is niet alleen door de verhuizing dat ik je een week op antwoord liet wachtexx. Je laatste brief en je houding tegenover mij, toexx i-k veiled en week Donderdag bij je was, hebben mij tot na denken gebracht. Wij kennen elkaar nu bijna drie maanden en hebben elkaar, in dien tijd, bijna dagelijks gezien. Wij hebben dus wel tijd gehad om te onderzoeken of wij, in de toekomst, iets voor elkaar zouden kunnen beteekenen.' En ik geloof niét' dat dit het' ge- val is. Wij hebben dikwijls gekibbeld over kleinigheden (dat ik Mae West niet kon apprecieeren vond jij belachelijk, terwijl jij weer niet koxx uitstaan, dat ik Duke Ellington eexx reuzevent vind). Dat je geexx walsen wilt dansen vind ik niet zoo erg. 't Is luiheid dat je niet opstaat als ik biixixenkom. Je hoeft je oogen xxiet dicht te doen als je naast mij zit in den schouwburg, maar het is onheb belijk om het programma aan e.eix 'wild vreemd meisje, liixks vaix je aan te bieden, terwijl ik rechts van je ziten jij mij niet wilde zeggen hoe die jeune premier heette. Toen we thuis kwamen liet jij mij alleen binnen zitten en ging jij op het balcon staan roo- ken. En dat is allemaal nog zoo erg niet, maar je gaf me geen zoen bij de voordeur (en vroeger al bij het tramhuisje in het be gin van onze straat), Den volgenden dag belde je mij op om te zeggen dat je den geheelen dag geen tijd had en later hoorde ik dat je naar het zweefvliegen was gaan kijken. Toen Ypenburg werd geopend nam je een vriend mee op je duo, terwijl je nxij had beloofd naar de hondententoonstelling te gaan kijken. Ik vind het heelemaal niet erg, dat je mij niet wilde helpen den boel in te pakken voor die nare verhuizing. En dat ik geen bloemetje van je vond op mijn nieuwe kamer, komt misschien omdat je een Schot- schen voorvader hebt. Denk nu niet dat ik zoo verwend wil worden, want die krokodil- lentasch krijg ik wel van taxxte. Dit zijn heusch allemaal geen verwij ten ik wilde het maar zoo „eix passant" zeggexx. Wat ik veel erger vind is. dat je niet meer zoo veel van me houdt als vx-oeger. Dat heb ik gemerkt, dat voel ik (bovendien heb ik den laatsten tij'd veel mixxder lippenstiften noodig). Ik heb er nu een heelen tijd over nagedacht exx ik vind het nxaar het beste omelkander niet meer te zien, heelemaal niet meer! Je herinnert je natuurlijk, dat wij er over gespi-oken hebben elkaar minder te zien. Dat is nu twee wekexx geleden, toen ik voor het eerst mijn tailleurtje aan had Ct is don ker blauw en niet grijs, zooals je schreef). Of je nu dexx anderen dag spijt had dit te hebben voorgesteld, maa-kt voor mij geen verschil. Je hebt het gezegd en ook dat je nu 's rustig koxx wei-ken, tei*wijl ik in de ver huizing zat. Heusch Jim, we passen niet bij elkaar (waarom zit ik anders bij Marlène Dietrich te huilen terwijl jij je geld telt?) en daarom is het beter er nu een eind aan te maken, dan te wachten tot je eindelijk een nieuwe auto koopt. Overigens, Wim heeft nxe gisteren opgebeld (hij is pas uit Engeland terug en heeft schoenen met ritssluiting en een ruigharigen terrier voor me meege bracht) en we gaan van de week 's tennissen. (Die tei-rier van jou is een bastaard zeg ik je nog 's, je kunt het zien aan de punt van zijn staart of aan zijn bovenlip, dat weet ik niet zoo precies). Ik durf je eerlijk te zegeen dat het me niet zoo gemakkelijk zal vallen alles te ver geten, maar het is heusch het beste. Ik heb over dit alles goed nagedacht, Ik wil je niet meer zien en mochten we elkaar eens ont moeten, dan zullen we goede vrienden zijn. Dat is alles wat ilj wilde zeggen, Jim. Denk goed over me, ik zal dat ook over jou doen (alleen als ik aan je nagels denkmaar aten we het daar maar ïxiet over hebbexx). "Tet ga je goed. Een laatste omhelzing, ja, daar moet je nu iets over denken, een vi-iendschappelijke is et maar. Je Tilly. P.S. Wat ik nog zeggen wilde, mijn nieuwe telefoonnummer is 222368.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10