SUNLIGHT ZEEP, NEERLANDS BESTE ZEEP-KWALITEIT IS THANS BINNEN IEDERS BEREIK DE PRIJS IS VERLAAGD, HET GEWICHT VERHOOGD; DE GESCHENKENBONS BLIJVEN GEHANDHAAFD Sun*" u ^aoS WOENSDAG 16 'SEPTEMBER 1936 H A A R t E M'S DAGBCXD De verkiezingen. Bevoegdheid tot stemmen bij volmacht. Burgemeester en Wethouders van Haarlem ïnaken bekend, dat een kiezer, met inacht neming van het in de kieswet bepaalde, be voegd is om bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welke kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waar in. hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de ikieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig- pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge- meentebstuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eer der dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschrif ten zijn van 15 September tot en met 31 De cember ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter se cretarie van de gemeente, op welker kiezers lijst hij moet voorkomen, aan den Burge meester of aan den daartoe door dezen aan gewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden Zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt dooi den kiezer en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening ge daan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den Burgemeester of den door dezen aan gewezen ambtenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aan wijzing h^eft plaats gevonden, geeft de Bur gemeester of de door dezen aangewezen amb tenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om bin nen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij verval len en kan de kiezer niet opnieuw voor de zelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aan gewezen vóór de vaststelling van de kiezers lijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als verval len beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aan wijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Jubileum T. Saarloos. T. Saarloos. De heer T. Saarloos, doodgraver op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede (zoo is althans voor dezien opzichter de officieele titel), hoopt op Vrijdag 2 October a.s. den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in vasten dienst der gemeente werd aangesteld. We schrijven met opzet „herdenken", want van vieren kan uit den aard van dit somber en stil beroep natuurlijk geen sprake zijn. Het is de eenvoudige plichtsgetrouwe Saarloos zelf, die daarvan ten volle overtuigd is. Maar toch is het ook een mijlpaal in zijn leven, waarbij hij wel gaarne even stil wil staan. „Ik was al ruim 30 jaar", zei hij ons, „toen ik op 2 October 1911 in den gemeente dienst werd aangesteld. Te voren was ik boe renarbeider In de Meer. In Heemstede ben ik niet altijd doodgraver geweest. Ik kreeg eerst een aanstelling als wegwerker, maar ongeveer drie jaar later kreeg ik ander werk. Ik werd toen werkman bij Openb. Werken voor paden en wegen en tevens doodgraver. Dit 'dubbele functie bracht echter af en toe bezwaren met zich mede. Het gebeurde vaak, dat bezoekers wat vam me weten wilden en dan was ik ergens op den weg aan het werk. Toen het aantal inwoners van Heemstede steeds grooter werd, waardoor ook het aantal begrafenissen ver meerderde, kwam daar verandering in. In 1923 werd ik dan ook van mijn functie bij Openbare Werken ontheven; ik moest mij voortaan uitsluitend met mijn werk op de begraafplaats bezig houden. Die verandering is in elk opzicht een verbetering gebleken. Ik heb alle uitbreidingen hier meegemaakt en ik mocht er eens zelfs daadwerkelijk aan mee helpen Ja, dat moet ik u toch eens ver tellen! Toen er sprake van was, dat het ter rein, waarop h?t vroegere Bullehofje stond, bij de begraafplaats getrokken moest worden, wist men nog niet goed, hoe deze oude huisjes die vol ongedierte zaten, verwijderd moesten worden, want bij verkoop vain dien ouden rommel bestond het gevaar, dat de wand luizen zich zouden verspreiden. Toen werd be sloten, den boel te verbranden. Op een zekeren dag kwam een hooggeplaatste superieur bij me, die me vroeg of ik goed zwijgen kon, want er mocht niets van het plan uitlekken. Ik werd toen uitgenoodigd 's nachts de huis- 'es in brand te steken. Daarmee werd een tweeledig, of liever drieledig doel bereikt. Ten eerste was men van den boel af, ten tweede konden we het puin gebruiken voor het ver harden van paden op de begraafplaats en ten derde kon men dan eens zien, hoe snel de brandweer aanwezig zou zijn. Ik kocht op dien avond dertig liter petroleum en 's nachts drie uur trok ik er in alle stilte op uit. Het was inderdaad zorgvuldig geheim gehouden. Ja en toen kreeg ik een nieuwe tijdelijke functie er bij: ik werd brandstichter. Op alle hoeken van die krotten legde ik wat stroo; ik had ook de beschikking over een hoeveelheid teer en toen smeet ik er petroleum overheen. U begrijpt hoe dat brandde „En was de branweer er spoedig bij?" „Ontzettend gauw. Maar wat keken die brandweerlieden verrast en teleurgesteld, toen ze de tijding kregen, dat ze niet mochten blusschen! Ze moesten het aanzien, dat de boel in vlammen opging!" De heer Saarloos is we schreven het hier boven reeds een plichtsgetrouw man. Wat aan zijn hoede wordt toevertrouwd, is bij hem veilig Hij zou het niet dulden, dat ook maar een enkel bloempje uit een krans getrokken werd, wat men, naar hij ons verzekerde, meer malen geprobeerd heeft.Eens heeft hij iemand, die zich hieraan schuldig maakte, gedwon gen het bloempje weer in den krans te steken. De a.s. jubilaris, die ook 19 jaar bosch wachter in Groenendaal is geweest, hoopt zijn 25-jarige werkzaamheid in dienst van de ge meente Heemstede te herdenken met een receptie te zijnen huize op 2 October, des middags van drie tot vijf uur. UIT DE R.K. STAATSPARTIJ. De Tijd schrijft: Eenige dagen geleden hebben de besturen der vier afdeelingen van de R.K. Staatspartij te Haarlem vergaderd, ter bespreking van de a.s. wintercampagne, die tevens een ver kiezingscampagne zal zijn met het oog op de verkiezingen van leden der Tweede Kamer, welke het volgend jaar zullen worden ge houden. Uitvoerig is daar van gedachte gewisseld over den huidigen politieken socialen toe stand in ons land. Op ontstellende wijze kwam in' deze zeer geanimeerde vergadering aan het licht hoe groot de ontevredenheid over de tegenwoordigen gang' van zaken in alle lagen van onze bevolking is. Als resultaat van de gehouden besprekin gen werd besloten een brief te richten aan het bestuur van de R.K. Staatspartij en aan de R.K. Kamerfractie. Met name zal worden gevraagd een actief stelling nemen tegen het extremisme, zoowel van links als van rechts. Gevraagd zal worden, of een formeel ver bod van de Communistische Partij niet tot de noodzakelijkheid gaat behooren. Deze maatregel zal bij vele katholieken groote be vrediging wekken. Medegedeeld zal worden, dat de vergadering maatregelen noodzakelijk achtte tegen de volksgeestverpestende en denigreerende pers publicaties bijv. wettelijke verplichting tot opneming van verweer tegen dergelijke pu blicaties, terzelfder plaatse. In den brief zal verder tot uiting komen, dat de vergadering van oordeel was, dat een sociaal en econo misch program moet worden vastgesteld, dat uitsluitend gericht is op meer werkgelegen heid, waarvoor de noodige gelden dienen te worden gevoteerd en dat zij ten sterkste protesteerde tegen elke steunverlaging, zon der verlaging van de kosten der levensbe hoeften en der vaste lasten, waarbij zij de verwachting uitsprak, dat de R.K. Kamer fractie een zelfstandige en gedecideerde houding tegenover de voorgestelde steunver laging zal aannemen. Tenslotte, dat de ver gadering het wenschelijk achtte, dat de R.K.. S.P. nogmaals duidelijk haar standpunt zal uiteenzetten betreffende een samengaan met de S.D.A.P. teneinde te voorkomen, dat val- sche munt wordt geslagen uit de herhaalde pogingen van socialistische zijde om met de R.K.S.P. samen te werken. De werkverschaffing. Het college van B. en W. van Haarlem op inspectie. Het college van B. en W. zal vandaag (Woensdag) een bezoek aan de werkverschaf fingen te Wijk aan Zee, Castricum en Bergen brengen. Naar al deze werkverschaffingen worden Haarlemsche werkloozen uitgezonden. DAHLIATENTOONSTELLING IN AALSMEER. Vrijdag 18 September zal in het gebouw „De Oude Veiling" te Aalsmeer een Dahliakeu ring en tentoonstelling aanvangen. Om twee uur zal de burgemeester van Aals meer, de heer J. Kastelein, deze tentoonstel ling openen. De organisatie berust bij de Nederlandsche Dahliavereeniging en de afdeeling Aalsmeer en omstreken van de Koninklijke Nederland sche Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE, Rousch Haschonoh: Woensdag: Avonddienst te 7.38 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 6.30 uur. Donderdagmorgen: predikatie voor Tekie'at Sjoufor te circa 9 uur. Donderdag: Middagdienst te 2 uur. Avonddienst te 7.54 uur. Sabbath: Aanvangsdienst te 6.45 uur. Och tenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moe- safgebed. Middagdienst te 1.30 uur. Avond dienst te 7.48 uur. Tsoum Ge dal joh: Ochtenddienst te 6.45 uur. Middag- en avonddienst te 6.30 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 6.15 uur. Mid dagdienst te 7 uur. Talmoed Torah tusschen den Middag- en den Avonddienst. Vrijdag; Middagdienst te 1.30 uur. Joum kippoer: Avonddienst: Kol Nidrei te 7.15 uur. Predikatie voor het gebed Ja'aleh. Ochtenddienst te 7 uur. Einde te T.29 uur. De Middag- en de Avonddienst, op de Werk dagen, alsmede Talmoed Torah worden ver richt in het Gemeentegebouw. Lange Wijn gaardstraat 14. De Middag- en Avonddienst op Tsoum Ge- daljoh en de Middagdienst op Vrijdag, alsmede alle andere diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. BAZAR DRANKBESTRIJDING. De Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken zal van 2123 Novem ber een bazar houden in het gebouw Caecilia, aan de Jansstraat. Tot leden van de bazarcommissie zijn be noemd de heeren A. Kerkhoff, voorzitter; P. Court, penningmeester en Van den Haak, secretaris. Deze commissie heeft een „wer kersvergadering" uitgeschreven op Vrijdag avond 18 September in hetzelfde gebouw. PERSONALIA. Op het gehouden examen voor coupeuse 14 September j.l. aan de „Erkama" Modeaca demie Haarlem, Gr. Houtstraat 3 rood en Amsterdam Koninginneweg 216, slaagden de volgende candidaten S. de Haan, Velsen; E. Hoorn, Haarlem; H. Vissers, Haarlem; I: Nelissen, Haarlem; M. Kemper, Haarlem; A. te Marsveld, Heemstede; F. Warger, Driehuis; C. Nijssen, Santpoort; A. Schemer, Amsterdam; G. v. Driel, Nieuw Ven nep; A. v. d. Zwet, Hilligom; G. Kromhout, Bennebroek; H. Weseman, Beverwijk; J. Ter voort, Beverwijk. De extra bijslag aan werk loozen. Nog eenige onzekerheid. Omtrent de verstrekking van den extra bijslag aan de werkloozen staat het nog niet beslist vast wanneer deze zal worden ver strekt. Wel is door den Minister bepaald dat deze verstrekking zal plaats vinden bij de uitkeering van het steunbedrag over de week van 13 tot 19 September, maar dit zou dan beteekenen Zaterdag 26 September en niet deze week. De weekbriefjes over deze week worden op het eind der week ingeleverd en daarna kan pas de steun berekend worden, wat dus in dit geval de volgende week zal zijn. Overigens heeft de Minister bepaald dat de bijslag zal verstrekt worden aan hen, die in de steunregeling zijn opgenomen. De vraag wordt nu gesteld of de werkloozen die over de week van 13 tot 19 September uit hun werkloozenkas uitkeering ontvangen al dan niet in aanmerking komen voor den bijslag. Volgens de inhoud van de circulaire zal deze groep er niet onder vallen, daar de Minister alleen heeft gesproken over hen die in öe steunregeling zijn opgenomen. Indien de verzekerden die uit hun kas uit keering ontvangen, uitgeschakeld zouden zijn, worden in dit geval de niet-verzekerde werkloozen bevoordeeld. Ook staat het nog niet vast, of zij die krachtens de Armenwet ondersteuning ge nieten, den bijslag ontvangen, doch hierom trent zal nog nader een beslissing worden ge nomen. KONINGINNEDAG-VIERING LEIDSOHE KWARTIER. In het Leidsche kwartier is het plan op gevat, te komen tot oprichting van een vereeniging tot viering van Koninginnefees- ten. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „Huis te Zaanen". Nieuwe aanwinsten. Wiskunde'. Badon Ghijben. Gronden der beschrij vende meetkunde. 2 dln. Molenbroek. Leerboek der meetkunde; dl. 1: Planimetrie. Kunst Hana. De schoonheid in de schilderkunst. Schmidt-Degemer. Frans Hals. Bredius. Rembrandt; schilderijen. Seidlitz, Von. Leonardo da Vinei. Engelsche letterkunde: Freiligrath. The rose, thistle and Sham rock. Korff. Levensproblemen bij Shakespeare. Masefield. Lollingdon downs. Sidgwick. Ballads and lyrics of love. Nederlcmdsche en in het Ned. vert, romaïïisj Grieg. Maar het schip gaiat verder. Kingsley. Hypatia. Osorgin. De stille straat. Penning. Herman Wendel, Pysan. Jan Utenham. Vestdijk. Terug tot Ina Damman. Wallace. Ben Hur. Engelsche romans Adventures, The, of Elizabeth in Rügen. Scott. Waverley. Waugh. A handful of dust. !OVenV»0" 5 10- 02QZ&

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12