WALES ANTHRACIET Tot 1 October SWrcC< N.V. Haarlemsche Auto Centrale Prijzen vanaf f1025.- „WEERBERICHT Echte WITTOP KONING Geeft Uw Perceelen Woningbur. van Velsen De geheimzinnige Gastheer WOENSDAG 16 SEPTEMBER '1936 H A 'A E E E M'S D A 'G BEAD Dader van den moord te Heeze gevat? Someren's politie verricht een arrestatie. SOMEREN, 15 September. Gisteravond te omstreeks acht uur is door de rijks- en gemeentepolitie, ten huize van B in de Peel gearresteerd. J. van M. uit Leende, verdacht van het plegen van den moord op den heer Dobbelman, te Heeze, op Zondag j.l. Van M. was reeds in den loop van den dag gezien in de omgeving van sluis 13 in de Zuid Willemsvaart. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat hij zich in de woning van B. schuil hield. Van M. is gevankelijk naar de marechaus see-kazerne te Heeze overgebracht. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Donderdag 17 September 1936 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma 1. Vom- Himmelhoch da komm' ich her. Joh. Pachelbel. 2. Concert d. kl. t. Vivaldi-Bach. Allegretto, Grave, Fuga. Largo, Allegro moderato. 3. Schmücke dich, o liebe Seele. J. S. Bach. 4. Preludium en Fuga c. kl. t., J. S. Bach. 5. Menuet. G. F. Handel, 6. Hallelujah! G. F. Handel, DISTRICTSWEDSTRIJDEN R.-K. PADVINDERS. De afd. Haarlem van de R.-K. Verkenners (aangesloten bij de N.P.V.) zal op 19 en 20 September districtswedstrijden houden op Woestduin, onderdeel van het Jamboree-ter rein) Hieraan zal worden deelgenomen door 12 troepen, elk met 1 patrouille. Op Zaterdagavond zal op Woestduin een kampvuur gehouden worden, waarbij elke troep zal zorgen voor een kampvuurnummer. DE BERGING DER „SIRENES". Noch met het Dinsdagmiddagtij noch met het hoogwater van hedenmorgen half zes is er in de positie der „Sirenes" verandering ge komen. Ondanks de krachtsinspanning der sleepbooten bleef het gestrande schip on wrikbaar. Het water blijft, ook in zijn hoogsten stand, opvallend laag, was Dinsdagmiddag 110 palm en hedenmorgen 113. De bergers achten 115 palm als minimum-peil noodig, zoodat de hoop thans gevestigd blijft op het springtij van Vrijdag a.s. WISSELKOEHSEN, AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.46 3 8. Berlijn 59.26. Parijs 9.70 Brussel 24.89. New York 1.47 3.8, Traditie is een kostbaar ding, Maar kan voordeelig blijken. Als ANTHRACIET van FRANS PERQUIN Uw kachel blijft verrijken. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 16 SEPTEMBER Gem. Concertgeb.: N. S. B.-vergadering. Spreekster T. Goudappel. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „De geheime Agent", met Peter Lorre. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Allotria" geprolon geerd. Regie Willy Forst. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het masker valt" met Paul Wegener. 2.30, T en 9.15 uur. Cinema Palace: „De achterneef van King- Kong". 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Hotel Funkier, Kruisstraat 5: Modeshow Van der Laan. 2.15 uur en 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Bloemendaal: Raadsvergadering 2 u. HAARLEM Stationsplein, Telef. 11094. Houtplein. Telef. 14125 (Adv. Ingez. Med.) Het défilé te Amsterdam voor de Koninklijke familie. In verband met hei-haalde aanvragen, be treffende het bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam, zij medegedeeld dat het uitgesloten is, dat tijdens het défilé bloemen worden aangeboden. Na afloop van het défilé wordt verzocht de tribunes niet te verlaten, voordat de Konink lijke stoet vertrokken is. Het Centraal Comité ontvangt zeer veel aanvrage voor tribunekaarten. Het secreta riaat deelt mede, dat het Centraal Comité zich uitsluitend heeft belast met het organi- heeren van het défilé, opdat de Amsterdam- sche burgerij op deze wijze haar hulde kan brengen aan de Koninkiijke Familie. Zij heeft daartoe de beschikking gekregen over het stadion, dat echter uit den aard der zaak de kaartverkoop zelve regelde. Voor in lichtingen betreffende den kaartverkoop wende men zich dan ook alleen tot het Sta dion. Op Donderdagmiddag worden om kwart voor een de hekken van het Stadion voor het pu bliek geopend. Na half drie zal geen toegang meer wor den verleend. Op het Stadionplein zal tijdens de plech tigheden en het défilé en de radio-reportage door middel van luidsprekers kunnen worden gevolgd, zoodat ook daar medegeleefd kan worden met dat wat zich binnen het Stadion afspeelt. De ordemaatregelen op de Bernard Zweers- kade en de Stadionkade zijn in handen van de Padvindersvereennging Nederland, onder den districtscommissaris Faber, terwijl de or ganisatie binnen het Stadion geregeld wordt door de Nederlandsche Padvinders Vereeni- ging onder hopman Zilver. Men gelieve zich dus den geheelen middag te richten naar de verzoeken der padvinders. Officieren, die aan de défilé willen deelne men, worden verzocht zich op Donderdag 17 dezer te 12,15 te verzamelen aan het snijpunt van Haringvlietstraat en Wielingenstraat. Te nue: dagelijks tenue met sabel, bruine hand schoenen, model decoraties. Het programma. Het programma bestaat uit: (begin drie uur.) 1. feestelijke intocht en ommegang van de Koninklijke Stoet. 2. Het Wilhelmus, eerste en zesde couplet (massazang) 3. Toespraak door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de VTugt. 4. „Wien Neerland's Bloed" derde couplet (gemeenschappelijke zang.) 5. Défilé dcor de burgerij van Amsterdam en omliggende plaatsen. Koninklijke rijtoer trekt tienduizenden. Het is natuurlijk, dat, waar de belangstel ling langs den weg ter gelegenheid van de opening van de Staten-Generaal, dit jaar zoo bijzonder groot was. dit ook Dinsdagmiddag het geval was langs de route; welke de Koninklijke Familie en haar gasten op de traditioneele rijtoer door Den Haag hebben gevolgd. Even vier uur bagon de rit, die ongeveer vijf kwartier heeft geduurd. Er zullen thans zeker zeer weinige Hagenaars zijn, die het jonge paar nog niet gezien hebben. Immers, de gekozen route bood een ieder gelegenheid, hetzij in Den Haag, hetzij in Scheveningen, Prinses Juliana en Prins Benno toe te juichen. De vorstelijke verloofden hadden plaats ge nomen in een calèche a la deaumont bespan nen, getrokken door 4 paarden. Op een van elk span was een jockey, in roode tuniek met witte rijbroek, gezeten. De Koningin, de moe der van Prins Bemhard en diens broer hadden in de tweede a la deaumont bespannen ca lèche plaatsgenomen. Een hof rij tuig opende den stoet en vier andere hof rij tuigen volgden achter de calèche, waarin Hare Majesteit en Haar gasten gezeten waren.. De Prinses was in het wit gekleed en droeg een blauwen hoed met veeren en Prins Bernhard was in ge- kleede jas en droeg een hoogen hoed. Op het trottoir voor het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis aan de De Bilt ooorspeltt Zwakken tot matigen, meest Oostelijken wind. Nevelig tot licht of halfbewolkt. Droog behoudens dauw. Iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 778.7 m.M. te Sama. Laagste 750,8 m.M. te Reykjavik. Goed herfstweer. De hooge druk is vooral over Scandinavië en de omgeving sterk in beteekenis toegeno men en een 775-kern beslaat thans het groot ste gedeelte van Zweden en Noorwegen en reikt zelfs over de Noordzee naar Schotland. In de kern van dit hoogedruk-gebied zijn de temperaturen weer iets lager geworden. Het weer is er rustig met onbewolkten of licht bewolkte hemel. Ook over Duitschland, de Britsche eilanden, ons land en Noord- Frankrijk heerscht nog hoogedruk-weer. Over Duitschland is het meest licht bewolkt. In ons land was het hedenmorgen mistig, terwijl het over de Britsche eilanden zwaar bewolkt is. Over Zuid-Frankrijk en Zwitser land ligt een vlakke lage druk, welke regen over de Alpen brengt. De depressie in het Westen veroorzaakte gisteren dalingen over IJsland, welke thans door ferme stijgingen worden gevolgd. Er waait een Zuiderstorm, welke vrij hooge tem peratuur brengt. De weersvooruitzichten ten onzent zijn gunstig. Bij Oostelijke winden is des ochtends nevel, later lichte bewolking te wachten. De regenkansen zijn klein, terwijl overdag een kleine temperatuur stijging mag worden verwacht. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Si-and van heden 768 m.M. Neiging: achteruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 4.10 uur; n.m. 16.30 uur. Strand berijdbaar van 9-0014.30 uur. Donderdag v.m. 4.41 uur; n.m. 16.59 uur. Strand berijdbaar van 9.4515.00 uur. Koninginnegracht stonden verplegers en zus ters opgesteld. Bij het tramhuisje op het Tournooiveld had de stoet ongeveer vijf mi nuten oponthoud. Het bleek, dat een bus van de H.T.M. den weg versperde en niet uit de wielen kon komen zonder een tram aan te rijden. Gp last van de politie heeft de bus chauffeur toen den tramwagen maar aan gereden, hetgeen, een lichte materieele schade aan beide voertuige tengevolge had. Na dit korte oponthoud, bereikte de stoet in ienkele minuten het paleis Noordeinde. De vorstelijke personen toefden nog even op het bordes om te danken voor de toe juichingen en trokken zich toen in het paleis terug. De koningin vertoonde zich hierna .nog voor een venster, naast het balcon, vriendelijk wuivend naar de belangstellenden. De politie verspreidde toen de menigte. 's Avonds is onder groote belangstelling een taptoe gegeven. kunt U nog profiteeren van de ZOMER- PRIJZEN. o.a. a f 2.05 HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100.1 (Adv. Ingez Med.) UIT DE PERS. DE TROONREDE. Wij laten hieronder een aantal persstem men volgen over de Dinsdag uitgesproken Troonrede Het Algem. Handelsblad (lib.) concludeert: Resumeerend zien wij in de Troonrede het bewijs, dat in groote lijnen het regeeringsbe- leid den eenmaal ingeslagen koers wil voort zetten. Ondanks tekortkomingen en afwijkin- ken, waarop wij in den loop der jaren critiek hebben moeten oefenen, verheugen wij ons daarover. Het kabinet-Colijn houdt een koel hoofd, en weigert zich over te geven aan de mode van den dag, aan Arbeidsplannen, of corporatieve toekomstconstructies, die den noodzakelijken zin voor de werkelijkheid heb ben vergeten. Het regeeringsrecept blijft naar onze meening in principe goed. Maar het moet krachtig bereid worden en even krach tig toegepast. De Troonrede eindigt met een beroep op hartelijke samenwerking tusschen parlement en regeering, steunend op een eensgezinden volksgeest. En zij opent met een uiting van vreugde over het voorgenomen huwelijk van onze Kroonprinses. Inderdaad moet ons volk uit het besef van zijn innerlijke verbonden heid onder het overkoepelende koningshuis van Oranje de krachten putten om langs een moeilijk pad voort te gaan. De leiding doet een eerlijke en oprechte poging om dien weg te wijzen en te banen. Er is alle aanleiding om haar loyaal en (zij het dan ook critischl met opbouwende bedoelingen ook nu weer tege moet te treden. Te meer omdat er zich nog geen combinatie heeft aangemeld die bereid of in staat is om de teugels over te nemen en het beter te doen. En de roomsch-roode papie ren, zoo zij ooit ernstig bestaan hebben, da len De laatste ronde: De Tijd (R.K.) schrijft: Dit is dan de laatste ronde van het kabinet- Colijn. Zij wordt ingeleid met een Troonrede, die het den parlementsleden niet lastig zal maken, om zich tijdig op de verkiezingen voor te bereiden. Geen overladen werkprogram. En het constateeren van den toestand, waarin dit kabinet straks den toestand des lands achterlaat wordt tweemaal geteekend als zorglijk. Ja, wij leven nog in een zorglijken tijd en het „blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan", krijgt ook in nieuwe aankondiging geen kans voor de po sitieve welvaartspolitiek. waar drie jaar tever geefs om geroepen is. Er wordt wel voorzichtig gezegd, dat- de betoonde inspanning niet zon der vrucht bleef en de aanpassing op som mige bedrijfsgebieden tot resultaten leidde, maar met verzwijging van het notoire feit. dat ons land tengevolge van zijn ondoortas tend oeconomisch bewind maar heel ver ach teraan komt in de opleving. Uit het koers- beeld van onze Nederlandsche industrieele ondernemingen kan nog volstrekt geen on dubbelzinnige toekomst worden afgeleid. Van een „gunstigen invloed op den stand der open bare geldmiddelen" hebben wij dan ook wei nig dadelijke verwachtingen, na de Troon rede zal de millioenen-nota wél een andere muziek zingen. Wat de aangekondigde wijziging van eenige bepalingen der l.o. wet betreft, vreest het blad dat de bijzondere school nieuwe bittere maat regelen wachten van dezen minister, „die het openbaar onderwijs douceurtjes van enkele tonnen in den schoot werpt." Vermoeid? De Nederlander CC.-H.) komt tot de vol gende slotsom: Wanneer men deze troonrede naast het zelfde staatsstuk van verleden jaar legt, treft wel een frappant verschil. Toen een stuk, dat mogen wij dit ger manisme even gebruiken? toch een zekere „dadendrang" ademde. Thans een opsom ming van tamelijk vage, algemeene consta teeringen, zonder veel uitzicht op wegen, die regeering en volk hebben te gaan. Zeker, wij kunnen het verstaan, dat het huidige Kabinet na een drietal ontzaglijk zware jaren vermoeid is en weinig moed heeft om thans zijn laatste levensjaar in te gaan. En wij zullen de laatsten zijn om den bewindslieden persoonlijk daarvan verwij ten te maken. Maar dat mag ons niet weerhouden en dat is het noodzakelijk wreede element in de critiek te constateeren. dat van het ka binet als zoodanig in deze Troonrede weinig maar uitgaat. Een lichtstreep. De (A.-R.) Rotterdammer noemt de inlei ding tot de Troonrede reeds als een licht- rand om donkere wolken. Het is echter niet de eenige lichtstreep, waarop de aandacht wordt gevestigd. Op den donkeren zin. dat wij nog immer leven in een zorgelijken tijd. volgt onmid dellijk de dankbare betuiging, dat ons volk moedig leef worsteeln om de moeilijkheden te overwinnen, en dat de inspanning niet ongezegend bleef. De korte zin, van wat nu volgt, is dit: het laat zich aanzien dat we het dieptepunt der crisis gepasseerd hebben en mogen hopen op langzaam herstel. Dit zal zich ook hieraan openbaren, dat het bedrijfsleven langzamer hand van knellende banden wordt, vrijge maakt. Het abnormale moet op den duur weer wijken voor het normale en de crisis overheidsbemoeiing wordt langzamerhand onhoudbaar. Veel is het niet, wat het zittende kabinet nog op zijn programma heeft, maar aldus het blad: Het kabinet-Colijn houdt er niet va nom veel te beloven en weinig te geven. Soberheid is steeds zijn kenmerk geweest. Zwaarst werk achter den rug. De Tel. (Neutr.) schrijït: De politiek door het kabinet-Colijn ge volgd. was de eenig mogelijke en het stond van den aanvang af vast, dat zij op den duur tot gunstige resultaten zou moeten leiden, al werd het geduld der bevolking op een lange en harde proef gesteld. Het zwaarste en moeilijkste werk is thans verricht en nadat jaren achtereen de weg omlaag ging, begin nen wij nu weer langzaam te stijgen. Men heeft het den minister-president niet ge makkelijk gemaakt. Een man met minder geestkracht en met minder overtuiging zou geweken zijn voor de felle oppositie, waar mede hij gedurende de moeilijke jaren, die hij achter den rug heeft, had te kampen. in opdracht aan Kleverlaan 174 - telef. 12840 Centraal gelegen voor Bloemendaal, Sant poort, Overveen, Haar lem-N. en Kleverpark (Adv. Ingez. Med.) HILLEGOM ZILVEREN JUBILEUM. Op 4 October hoopt de heer A. L. Fictoor, assistent bij de Nederl. Spoorwegen, station Hillegom, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren bij de Maatschappij in functie trad. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van Santosbloempje (Steun aan Nederlandsche Tuherculeuse Onvermo gende standgenooten) bedroeg f 55. BENNEBROEK JONGEMAN BEDREIGT MEISJE. Een meisje, dat op den Binnenweg alhier bij familie vertoefde zag zich Dinsdagavond bedreigd door een jongeman uit Haarlem, waarmee zij voor enkele dagen den omgang had verbroken. De afgewezen minnaar, die in opgewonden toestand verkeerde, trachtte het meisje van de fiets te trekken en in het water te duwen. Zij wist evenwel een goed heen komen te vinden. De ander geraakte hierdoor nog meer van streek en kreeg op den Rijksstraatweg een zenuwtoeval. De gemeentepolitie van Bennebroek wilde zich over den jongeman ontfermen, doch stuitte daarbij op zoo'n tegenstand dat ook twee agenten van de motorbrigade van Heem stede assistentie moest verleenen. De man werd op last van Dr. Van Aalst gebonden en voor eigen veiligheid naar de stichting „Vogelenzang" overgebracht, waar voor een voorbijgaande vrachtauto werd ge- requireerd. Hij is daar in voorloopige obser vatie genomen. FEUILLETON ELSA KAISER. 2) Kings liet zich overreden. „Ik kan ook wel den volgenden trein nemen, het rijtuig staat ginds aan het station, zij wachten wel op mij", zeide hij weifelend. „En", begon Lutton vastbesloten, „nu je toch eenmaal bij mij bent en ik mijn werk voor je heb laten liggen, moet je mij ook eens precies zeggen wat er met je aan de hand is. Ik sta daarop, als oud vriend". „Er is niets met mij aan de hand, ik heb over niets te klagen", zeide de ander af werend. „Maar ik wel," riep Lutton, „ik ben niet tevreden over je houding je zoekt mij op, je wilt mij iets vertellen en daarbij zwijg je er over, je vertrouwt mij niet", eindigde hij geprikkeld. Weer stond Kings op. „Nu moet ik toch heusch gaan", zei hij moe. Lutton hield hem niet tegen. Maar bij de deur gekomen keerde Kings zich om. „Je zoudt mij een grooten dienst kunnen bewijzen", begon hij aarzelend. „Welke?" vroeg de ander kort. „Door nu met mij mede te gaan en een poosje bij ons op het landgoed te blijven". Dit voorstel kwam zoo onverwacht dat Lut ton geen woorden had. Hij keek den ander zwijgend aan. „Je zult een prachtige kamer hebben", zei Kings met iets van zijn oude levendigheid. „Je zult" rustig kunnen werken, niemand zal je storen, het is prachtig bij ons, midden in de bosschen, je zult leven als een prins en mis schienHij greep zijn vriend bij den arm. „Doe het?" smeekte hij, „terwille van onze vriendschap, doet het?" Lutton zal een oogenblik in gedachten. Hij zou zijn knecht vacantie kunnen geven. Zijn laatste boek had groot succes gehad, hij be hoefde eigenlijk heelemaal niet dadelijk aan een nieuw werk te beginnen. Bovendien, het geheim van zijn vriend interesseerde hem. Wie weet, misschien zat er stof in voor een boek! „Nu goed dan", gaf hij plotseling besloten toe, „maar je moet even wachten, ik moet mijn zaken regelen en een koffer laten pak ken". „Ach, je bent toch een beste kerel, je weet niet welk een grooten dienst je mij er mee bewijst, ikhet is erg eenzaam bij ons „Eenzaam?" vroeg Lutton. „Nu goed dan", weerde Kings af, „misschien is het niet zoozeer de eenzaamheid dan wel iets andersik ben blij dat je mee wilt gaan maak een beetje voort dan kunnen wij den trein van vijf uur nog halen". Lutton keek zijn vriend opmerkzaam aan. „Ik zou toch wel willen weten wat er met jou aan de hand was", zeide hij ernstig. „Ach, het is misschien alles onzin", ontweek Kings, „maar ik heb een vreemd voorgevoel, het is mij alsof er iets vreeselijks zal gebeu ren ik ben bang", hij eindigde zijn woorden fluisterend. Hij wachtte geen antwoord af, maar ging geheimzinnig voort: „Heb jij ooit eens het gevoel gehad dat er een groot ge vaar dreigde, een gevaar dat je niet kent, maar dat zeker komen zal, dat onafwendbaar is. Je bent zenuwachtig, je hebt geen rust. je bent gejaagd omdat je niet, weet wat het is en van welken kant het zal komen". Lutton antwoordde niet, hij stond zijn vriend een beetje verwezen aan te kijken. „Jij kent dit gevoel dus niet?" fluisterde Kings ont daan. „Ja. ik ken het", antwoordde Lutton rustig. „Ja, ik ken het en ik zie ook dat jij ongelukig bent, ik weet niet waarom en juist omdat ik dit niet weet ga ik graag met je mee." Hij stak1 zijn hand uit. Kings drukte deze hartstochte lijk. „Dank je, dank je, het is een groote ge ruststelling voor mij". Op dit oogenblik gebeurde er iets vreemds dat Lutton zich deed afvragen of zijn vriend wel heelemaal normaal was. Misschien had de eenzaamheid op het afgelegen landgoed het hem toch wel gedan. Kings liet namelijk plotseling de hand van zijn vriend los, liep vlug naar de deur. opende deze, keek in de gang en sloot haar toen weer snel. „Wat is er?" vroeg Lutton die midden in de kamer was blijven staan. „Niets", antwoordde de ander, „ik meende dat ik iets hoorde, kom schiet op, wij moeten ons haasten". Lutton was echter niet tevreden. „Er is hier in huis niets geheimzinnigs", zeide hij ge prikkeld. „Hoor eens", begon Kings zonder op de woorden van zijn vriend acht te slaan, „kun je dien koffer niet aan je knecht overlaten, hij kan hem nazenden, wij missen anders onzen trein". Lutton stond nog altijd midden in de kamel en keek naar zijn vriend. „Er is toch iets," dacht hij en antwoordde afgetrokken: „Ja goed, wacht dan even, ik zal orders geven." Kings was zichtbaar verheugd. „Hoelang zullen we onderweg zijn?" vroeg Lutton en merkte opeens dat hij honger had. „Ongeveer vier uur", antwoordde de jonge man. „Zullen we dan eerst hier ln de stad nog een stukje eten?" „Neen neen, alsjebleft niet!" smeekte Kings, „laten we gauw gaan. Vader zal erg blij zijn als je komt en bij ons is heusch genoeg te eten". Lutton schelde zijn knecht én gaf orders. Na eenige oogenblikken bracht de knecht een kleinen volgepakten handhoffer. „Ben je nu gereed?" vroeg Kings ongedul dig, „ik ben doodelijk beangst dat er tijdens mijn afwezigheid iets is gebeurd". HOOFDSTUK II. Gedurende de treinreis spraken de vrienden niet veel. Soms stond Kings plotseling op om even plotseling weer te gaan zitten, hij scheen zijn onrust niet meester te kunnen blijven. Toen zij eindelijk bij het kleine station hunner bestemming aankwamen, sprong de jonge man het eerst uit den trein en reikte de hand naar zijn vriend met de woorden: „Kom vlug, de kleine wagen staat er al!" Het was koud en winderig. De kleine wagen was geen rijtuig doch slechts een open dog cart. „Dit karretje is licht, het paard kan er vlugger mee loopen", legde Kings haastig uit. „Bovendien, ik zit graag in dit open karretje, dan kan ik zien wat er om mij heen ge beurt „Hebben jullie nog geen auto?" informeerde Lutton. „Neen, nog niet", antwoordde hij kort. „Ik meen dat vader er mij een wil geven als huwelijksgeschenk, snap je. Nu en daarom wil ik nu geen wagen koopen, ik zou dat een beetje onkiesch van mezelf vinden, hij heeft er zoo'n plezier in om mij een wagen cadeau te doen. Hij denkt dat ik geen vermoeden heb, maar gisteren zag ik enkele prospecti en afbeeldingen tusschen zijn papieren liggen en ik las per ongeluk een paar regels van een brief dien hij aan het schrijven was, maar ik doe alsof ik niets weet". De beide vrienden zaten naast elkaar voor in het open rijtuigje en Kings dreef het paard tot grooten spoed aan. Het was een prachtig vurig paard en een geweldig draver, maar hij leek Lutton een beetje zenuwachtig. De schrij ver sloeg zijn pelskraag hoog op en mompelde iets voor zich heen. Kings hoorde het niet of veinsde he.t niet te hooren. Hij keek onder het mennen scherp om zich heen, zijn oogen schenen de duisternis te doorboren. De con versatie sleepte zich moeizaam voort en bleek ook bij de slingerende vaart van het wagen tje niet gemakkelijk vol te houden te zijn. Het was doodelijk stil, men hoorde niets dan de gelijkmatige hoefslagen van het paard. Nu en dan liep de weg door bosschen en was het pikdonker, maar het paard kon zijn weg vin den en draafde met gelijkmatig tempo verder. Zij kwamen niemand tegen en nu eerst be greep Lutton wat zijn jonge vriend bedoelde toen hij van de „eenzaamheid" sprak. Deze rit in dit slingerende wagentje met den zwij genden man naast hem, van wien hij iets voelde uitgaan, iets onverklaarbaars, maar iets dat hem, ondanks zijn koele natuur, be angstigde, maakte op Lutton een. onaange- namen indruk. Ook hij kreeg het gevoel van een naderend onheil en deze waanzinnige rit, de donkere bosschen en de vreemde houding van zijn vriend, droegen het hunne er toe bij om dezen indruk te versterken. Zij hadden ongeveer een half uur gereden toen William Kings plotseling de stilte verbrak met de woorden: „Zie je die lichten daar ginds, ja, daar links, dat is ons landgoed. We hebben prachtig gereden, want het landgoed ligt een uur rijden van het station verwijderd en wij hebben er drie kwartier over gedaan, het is een prachtbeest, dat paardje, het heeft mij al heel wat keeren naar huis gebracht. Hij probeerde het paard nu wat langzamer te doen loopen, doch het dier rook zeker de stal, in elk geval, het bleef hollen of de furieën het vervolgden. Intusschen kwamen ze nu door een stuk bosch waar het zóó donker was als in een tunnel. „Het is merkwaardig", zeide Lutton en staarde in de duisternis, „met welk een zeker heid het paard hier loopt waar men geen hand voor oogen kan zien". „O," antwoordde Kings met gedempte stem, „hij is zoo zeker van zijn zaak alsof het dag is". Iets in Kings' stem deed Lutton zich voor overbuigen om te probeeren zijn jongen vriend in het gelaat te kunnen zien. Diens stem had zoo vreemd geklonken, also! hij ergens anders met zijn gedachten was en scherp op iets lette, (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2