H Zuurkool in wi jn Engelsche verwachtingen van de vredesbesprekingen. qq- INGEZONDEN /TUKKIN DONDERDAG 17 SEPTEM P. ER 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 VOOR DEN- L_ -POLITIERECHTER Sigarettenpapier. Sigarettenpapier, dat in België voor een Zuur gezicht is te krijgen, vormt een begeer lijk smokkelartikel, aangezien op een boekje 20 cent belasting komt en de boekjes, welke op regelmatige wijze worden verkregen, zoo doende in Nederland niet voor enkele cen ten verkocht kunnen worden. De aantrekkelijkheid wordt voor den smokkelaar nog verhoogd door den. geringen omvang van het artikel, zoodat een klein pakje al een zoet winstje oplevert. Waarom IJmuiden dat toch niet aan de Belgische grens ligt zooveel smokkelaars in bedoelde boekjes herbergt, is nog een raad sel, maar een feit is het en evenzeer dat de belastingambtenaren daar een groote activi teit aan den dagg leggen om het euvel, waar door de schatkist groote schade kan onder vinden, te bestrijden. Het spreekt, dat de smokkelaars niet on kundig zijn van die activiteit en op hun beurt alle middelen verzinnen om niet be trapt te worden. Niettemin baten hun listen niet en voor en na vallen de smokkelaars den ambtenaren in handen. Heden hadden weer eenigen hunner zich voor den politierechter te verantwoorden. Eerst was het een aardappelenhandelaar, die op zekeren avond bij Velserbeek aan den kant van den weg stond te wachten, toen uit het kreupelhout twee personen naar hem toe kwamen, die hem een paar zakken over gaven, om daarna weer in het kreupelhout te verdwijnen. De ambtenaren, die zich in de buurt verdekt hadden opgesteld, schoten toe, waarop de aardappelenman er vandoor ging. maar hij werd achterhaald en nu bleek dat de zakken 4000 boekjes ongestempeld si garetten papier bevatten, waarvoor een be lasting van ruim f 800 was verschuldigd. De aangehoudene beweerde thans niet te weten wie hem de zakken hadden gegeven en hij wist ook niet waarheen ze gebracht moesten worden. Te voren had een onbekende hem verzocht bij Velserbeek te komen om een vrachtje te doen, waarmee hij f 5 kon ver dienen. Op het gebied van smakkelen was hij zoo onschuldig als een kind. Helaas wist de Rijksadvocaat, dat de man niet lang te voren te Breda voor suikersmokkelen tot 2 maanden gevangenisstraf was veroordeeld en Breda ligt dicht bij België. De IJmuidenaar vertelde niet waarom hij in Breda was ge weest, maar aan die suikersmokkelzaak was hij ook weer onschuldig geweest De Rijksadvocaat achtte gevangenisstraf noodig. waarop de officier 3 maanden eischte. De politierechter, die van al die onbeken den niet veel geloofde gaf 8 weken. Ook de volgende verdachte kwam met onbe kenden aandragen. Dezen zonden uw partij van 3800 boekjes bij hem gebracht hebben, welke hij moest bewaren. Om een goede be waarplaats te krijgen, maakte hij een luikje onder in zijn trap, waarover een looper werd gelegd. Dat was zoo goed gecombineerd, dat de ambtenaren al een paar keer tevergeefs huiszoeking hadden gedaan, maar de aanhou der wint en de schuilplaats werd ontdekt. Te gen dezen verdachte eischte de officier 4 maanden gevangenisstraf; de politierechter gaf ook hem 8 weken. Derde getuige was een IJmuider juffrouw, die commensaals hield en bij wie tusschen het plafond van de W. C. en den vloer der bovenétage een partij van 3000 boekjes was gevonden. De juffrouw zei. dat ze er heel on kundig van was geweest, dat er een geheime bergplaats in haar huis was en dat daarin sigarettenpapier was geborgen. Een hater commensaals zou haar die kool gestoofd heb ben. Die commensaal bevestigde dit, hij had, toen de juffrouw niet thuis was, een luikje uitgezaagd en de boekqes verborgen. De po litierechter wist niet, wat hij daarvan gelooven moest, maar in allen gevalle was de smokkel waar in het huis van de juffrouw gevonden en zij werd daarvoor veroordeeld tot f 100 boete conform den eisch. De vierde verdachte deed het niet zoo in 't groot, hij was op straat aangehouden met 50 boekjes, die hij alweer van een onbekende had gekregen en aan een onbekende moest leve ren. Wat hem geen goed deed, was dat hij al eerder met een klein partijtje was aangehou den, ook van en voor onbekenden. De offi cier eischte 2 weken de rechter gaf 3 weken gevangenisstraf, wat den verdachte onder het weggaan deed opmerken, dat in IJmuiden een afslag was en hier een opslag. LANDDAG VAN DEN ALG. NED VROUWEN VREDEBOND. Zondag a.s. 20 September zal de gewestelijke landdag van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredebond plaats vinden in gebouw Dreef zicht bij Den Hout van 11 tot 17 uur. Mevr. H. van GeunsGodfried, ^appemeer, spreekt over het onderwerp „Kunnen wij vrou wen den oorlog voorkomen?" Verder zal mevr. Overdiep, voorzitster van de afd. Velsen een korte toespraak houden, en heeft mevr. Sj. Straub—Schmidt, secretaresse der afd. Haar lem toegezegd haar indrukken weer te geven van haar bezoek aan het Vredescongres, dat 3—6 September te Brussel gehouden werd. Artistieke medewerking, declamatie en dans, zal verleend worden door den heer Karei Pekelharing uit Utrecht. Hij zal o.a. dansen „De demon van het geweld", „Aan den klaag muur". „Profetie" en „Gestalten bij het graf van den onbekenden soldaat", terwijl hij voor declamatie gekozen heeft: „Tijdsbeelden" en „Chanson triste", de droom van een dichter,. De muzikale begeleiding speelt mej. H. Kruse- man te Haarlem. UITSLAG VEILING. Uitslag der verkooping, gehouden in ,,'t No tarishuis" alhier op Woensdagmorgen 16 Sep tember. Eenige perceelen uitmuntend weiland, ge legen in den Polder „De Velserbroek" te Vel sen. strekkende van de Westlaan tot het Pol dergemaal aan de Oostlaan ter grootte van 9.21.60 H.A. Gecombineerd 22.575.J. S. M. Vrijland De Boerenhofstede „Overhout" gelegen aan het Zuider Buiten Spaarne en aan den Schalk wij kerweg te Haarlem met de daarbij behoo- reude weilanden en uitkomende aan den Zo- merweg. groot totaal 35.48.60 H.A. 106.510. J. C. Reinders Folmers q.q. KLEURENPRACHT 2 GAAT SLUITEN. Het comité „Practisch Werken Amsterdam" deelt ons het volgende mede: Het rosarium „Kleurenpracht 2" dat naar men weet, reeds drie weken langer geopend gebleven is dan oorspronkelijk in het voor nemen lag, sluit onherroepelijk Zondagavond 20 September. NATIONAAL RADICAAL VERBOND „ALGEMEEN BELANG" NEEMT AAN KAMERVERKIEZINGEN DEEL. UTRECHT. Zaterdag vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van het Nationaal Radicaal Verbond ..Algemeen Belang", waar in besloten werd aan de Tweede-Kamerver kiezingen deel te nemen. In de kieskringen: Haarlem. Leiden en s-Gravenhage werd no. 1 gesteld de heer Mr. J. H. Schuitz van Haegen uit Aerden- hout DE NATUURRAMP AAN DE NOORSCHE KUST. Links de plek waar de berg- storting geschiedde. Rechts de boer Anders Bödal, eenig overlevende van een groot gezin, op zijn grootendeels vernielde bezitting. Samenvoeging van Callants- oog en Zijpe? Behandeling voor Ged. Staten. In April van het vorig jaar is de burge meester van Callantsoog Mr. D. Bi\ebaart. benoemd tot burgemeester van Zijpe. Een op merking van een der raadsleden van Cal lantsoog „dat men zich ook maar bij Zijpe moest aansluiten" schijnt toen de aanleiding te zijn geweest tot een raadsbesluit, waarin aan Ged. Staten verzocht werd, de moge lijkheid eener samenvoeging te onderzoe ken. Ged. Staten deden zulks en de Minister van Binnenlandschc- Zaken liet de burge meestersvacature Callantsoog onvervuld. ,De wettelijk* voorgeschreven adviezen en rapporten werden uitgewisseld, er werden een voorlopige begrooting van de samen te voegen gemeenten opgemaakt en een commissie uit de ingezetenen benoemd. Nadat de verschil lende rapporten waren bestudeerd, vonden de stemmingen plaats. De commissie van in gezetenen en de raad van Zijpe stemden voor samenvoeging, respectievelijk met 8 tegen 3 en 6 tegen 4 stemmen. Zoowel de commissie van ingezetenen als de raad van Callantsoog bleken thans echter met alge- meene stemmen tegen samenvoeging te zijn. Woensdagmiddag werd deze aangelegenheid in een openbare zitting van Ged. Staten be handeld. De voorzitter Jhr. Mr. Dr. A. Röell wees op de eigenaardige situatie, dat Cal lantsoog thans tegenstander is van zijn eigen verzoek tot samenvoeging. Mr. J. A. E. Buiskool uit Schagen, die als gemachtigde voor Callantsoog optrad, betoogde dat het destijds ingediende ver zoek eigenlijk als een misverstand beschouwd moest worden. Er zouden volgens hem in deze zaak besluiten zijn genomen door raads leden, die wel gekozen waren, maar nog geen zitting in den raad hadden. Verder bestreed hij uitvoerig het rapport van B. en W. van Zijpe. De burgemeester van 7.ijpe bepleitte de samenvoeging en critiseerde het contra rapport van Callantsoog. Op de vraag van den voorzitter of Zijpe ooit een verzoek tot samenvoeging zou heb ben ingediend, indien dit nimmer door Cal lantsoog gedaan was. antwoordde de wet houder van Zijpe ontkennend. Ook de bur gemeester gaf op een vraag van Gedeputeer de Mr. Bomans boe, dat hij nooit aan samen voeging had gedacht toen hij nog burge meester van Callantsoog was. Ged. Staten zullen hun standpunt na dei- bekend maken. ItU betl actueels?'? 7tts Wul Ofvacts e*t fijns?? tCL 10587 11456 GR H0UT5TR 89 (Adv. Ingez. Med.) 'Tiiiiü'i.i'in;1 i: svituri Ongunstige invloed van het Nazi-partijcongres te Neurenberg. LONDEN, 15 September. (Van onzen correspondt.) De bemiddelende werkzaamheid van Enge land in Europa heeft tegenslag gehad in de redevoeringen van Neurenberg. Het gevoelen is hier nagenoeg algemeen, dat het Nazi-Con gres de stemming voor vredesconferenties nog slechter heeft gemaakt dan ze reeds was. Dat wordt diep betreurd. De verantwoorde lijke pers van verscheiden politieke gezind heid, heeft zich in haar besprekingen van de Nazi-betoogingen in Neurenberg een model getoond van onbevangenheid, onver stoorbaarheid en kalmte. Bij intuïtie schijnt te worden gevoeld, dat men er het verstan digst aan doet aan de felle woorden der Nazi leiders-niet den werkelijken zin te geven, dien ze schijnen uit te drukken. Maar dat is behoedzaamheid, waaruit niet mag worden afgeleid, dat de uitlatingen van Hitier en Goebbels licht worden opgevat. Bij de onver stoorbaarheid en kalmte is een ondertoon van verwijt hier. van ergernis daar, merkbaar. Men voelt, dat de leider van de Nazi-partij en zijn helpers het voor Engeland steeds moeilijker maken den weg te bereiden naai de conferentietafel, waar men zou moeten beproeven elk land tevreden te stellen en vaandeldragers van verschillend politiek ge loof te leeren, zoo niet in liefde dan toch in vrede op den erfelijken grond der Europeanen te leven. Men vreest hier dat het Nazi-congres den bodem heeft ingeslagen aan alle verwachtin- van een Europeesche regeling. Als de woor den van Hitler in Neurenberg inderdaad een weloverwogen politiek weergeven dan is er alle grond voor deze vrees. Indien de Duit- sche regeering niet mee wil doen aan be sprekingen, waaraan ook de Sovjetregeering deelneemt dan moet men aannemen, dat de onderhandelingen van de baan zijn. De voor gestelde Locarno-conferentie werd van ston de af aan door Engeland bedoeld als een conferentie, die vredesbesprekingen van wij dere strekking, waaraan o.a. ook Rusland zou deelnemen, moest inleiden. De oratorische krachttoeren van Neuren- bergg zijn gekomen tusschen Engeland's uit- noodiging voor de bijeenkomst der vroegere Locarno-landen (in de derde week van Octo ber. was voorgesteld) en een antwoord er op. Officieel ingegeven aanwijzingen duiden er op. dat Duitschland de derde week van Octo ber te vroeg vindt omdat er veel tijd moet zijn voor diplomatieke voorbereiding, Er is reden te veronderstellen dat Hitler met .diplomatieke voorbereiding" bedoelt het stel len van voorwaarden voor medewerking in de conferentie, die wellicht een aanvang der besprekingen onmogelijk maken. Welis waar heeft Hitier indertijd na de Locarno- besprekingen in Londen de uitnoodiging voor onderhandelingen voor een nieuw Lo- carnoverdrag, ter vervanging van het oude en het voorstel later de besprekingen uit te breiden en er de medewerking van andere bij de zaak betrokken mogendheden voor te winnen, onvoorwaardelijk aangenomen. Maar na Neurenberg kan men er niet op vertrouwen, dat de onvoorwaardelijkheid in dit opzicht voor Duitschland zal blijven gelden nu het conferentie-idee vasten vorm is gaan aannemen door bepaling van tijd en plaats. Er is ampel grond voor de veronderstelling, dat Duitschland de besprekingen wil beper ken tot een Westersch pact en dat het in Oost- Europa de vrije hand wil houden. Ook moet men aannemen, dat er zelfs wat Duitschland betreft van Locarno-besprekingen niets kan komen, tenzij het Fransch-Russisch verbond wordt opgeheven. Het gevoelen is hier, dat zulke voorwaarden niet voor inwilliging vat baar zijn. Aan de Britsche regeering wordt nog altijd de opvatting toegeschreven, dat ze een regeling, die alleen tot West-Europa be perkt zou blijven, niet als een regeling zou beschouwen. Hierbij moet echter worden op gemerkt, dat er zoowel in Engeland als in Frankrijk maatschappelijke groepen van veel invloed en macht zijn. die in haar vrees en afkeer van het Russische regime en zijn le vens- en sociale beginselen en in hun wel gezindheid voor den bestuursvorm in Duitsch land bereid zijn Duitschland in deze voor waarden te steunen en met iets van logica zouden kunnen pleiten, dat een halve Euro peesche regeling beter is dan heelemaal geen regeling. Overigens zijn er in Engeland geen teekenen waar te nemen, die er op wijzen, dat Hitler's voorstellingen van het Russisch ge vaar er bijzonderen indruk hebben gemaakt. Voor zoo ver de uitvallen tegen het „Jood- sche Bolsjewisme" niet bestemd waren voor het ontvankelijk partijgemoed, hadden ze klaarblijkelijk ten doel de openbare meening en de regeeringen van West-Europa te mobili- seeren tegen het Russische rijk. Wat Enge land betreft kan deze mobilisatie wel als mislukt worden beschouwd. Men verdenkt er Hitler van. dat hij dingt naar de medewerking van West-Europa tegen het Bolsjewisme ten bate van het Nazi-isme. De Times heef-t ge schreven. dat de Fuehrer de gevoelens Van het Engelsche volk verkeerd heeft begrepen, in dien hij meent, dat het zal zijn te bewegen aan zijn kruistocht tegen het Bolsjewisme deel te nemen. De heer Citrine heeft de Com munisten gedurende het Vakbondcongres weliswaar niet malsch de waarheid gezegd, maar daaruit mag, zegt de Times, niet worden afgeleid, dat Engeland het Bolsjewisme wil helpen onthoofden ten einde het Nazi-isme Koning van Europa te maken. A. K. VAN R. Voor den inhoud dezet rubriek stelt ae Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vernielzuchtige jeugd. Haarlem, 15 Sept. 1936. Geachte redactie. Beleefd verzoek ik u. onderstaande in uw blad te willen plaatsen. Daar ik herhaalde malen over het Pre- toriaplein kom, erger ik mij steeds weer over de vernielzucht der jeugd, Genoemd plein wordt steeds weer door hen opgebroken, de steenen verspreid, terwijl de daardoor ont stane gaten, vooral 's avonds, gevaar ople veren. Dan komt de gemeente en maakt het maar weer geduldig dicht. Maar daar blijft het niet bij. Steeds begint de jeugd weer z'n sloopwerk. Nu is mijn vraag en van waarschijnlijk zeer velen: „Kan daar nu van gemeente wege niet afdoende een eind aan worden gemaakt: b.v. door het plein te asphalteeren, of iets dergelijks, want zoo blijft het een wantoestand en een ergernis voor ae om wonenden. Hopend dat dit een aansporing tot ver betering zal zijn, met dank voor de plaat sing. EEN ABONNé. ons volk nogmaals worden gevraagd om van hun daadwerkelijke belangstelling voor de marine getuigenis te geven door het zenden van een bijdrage voor het nationaal ge schenk kruiser' ..De Ruyïer" aan "net Alg. Ned. Comité „Onze Marine", giro-nummer 42883 postbus 6. Den Heider. Deze belangstelling mag niet beperkt blij ven tot enkele honderden, die tot nog toe een bijdrage hebben afgestaan, omdat dit een onjuiste indruk zou geven. Dat men in alle kringen van ons volk daadwerkelijke belang stelling heeft voor zijn marine moet tot. uiting komen in de aanbieding van dit nationaal ge schenk. dat namens het Nederlandsche volk aan boord zal worden geplaatst. Algemeen Nederl. Comité, „Onze Marine". A. W. P. ANGFNENT. voorz. J. H. P. VERHOEVEN, secr. Gemeente, Rijk of Provincie. In uw blad worden dagelijks de verkeers ongelukken gesignaleerd. Over de oorzaak en hoe ze ontstaan zijn. ligt dikwijls een waas, maar och, door de politie wordt wel uitge zocht wie de schuldige is. Doch geachte Red., wanneer door verzuim van Gemeente. Rijk of Provincie 's avonds on gelukken gebeuren door het niet plaatsen van een behoorlijke verlichting bij een ge vaarlijke overweg, wie wordt er dan gestraft? Om duidelijk te zijn het volgende: Onderge- t.eekentie woont Rijksweg 331 tegenover het begin van de Hoofdstraat (Santpoort). De wandelaar, fietser of automobilist die des avonds van uit de Hoofdstraat, richting Velsen den Parallelweg op wil gaan, komt van uit de verlichte Hoofdstraat voor een druk bereden Rijksweg te staan, en moet naar het donker oversteken. Dit geachte Redactie is een on houdbare toestand en schreeuwt om spoedige verbetering. Moeten er eerst menschenlevens te betreuren zijn voor dat men voor een be hoorlijke verlichting zorgt? U geachte redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend. W. DE GROOT, Rijksweg 331, Sant-poort. Het Nationale Feest. Zaterdag zag ik tot mijn verbazing, dat aan het kringhuis der N.S.B. Frans Halspleiiv de Oranje Blanje Bleuvlag, die daar altijd hangt naast de fascisten-vlag vervangen was door een hakenkruis vlag. Dat op een na tionaal Oranjefeest deze vlag werd toegelaten is een raadsel. Immers een roode tulp op 1 Mei of politieken weerbaarheidcorpsen zijn verboden, hetgeen zeker goed gezien is, maar dat een vlag met embleem, die velen onsym pathiek is. niet verboden is. zal velen onbe grijpelijk zijn. Dat zoo'n vlag op het Duitsche gezantschap geplaatst is, daaraan neemt niemand ook maar eenige aanstoot, daar dit gezantschap een stukje Duitschland is. Dat het dragen van een driehoekspeldje ons niet hinderlijk is, is begrijpelijk. Men ziet zooveel mooie en leelijke speldjes. Wie let daarop? Zel|s het houzee-geroep trekt onze aandacht niet, aangezien wij zooveel hooren schreeuwen en de meeste menschen alleen op Oranje Boven, reageeren. ABONNé. Een bond van dilettanten- tooneelvereenigingen. Geachte redactie. Naar aanleiding van 't ingezonden stukje van den heer M. v. K. in uw blad van Dinsdag 8 September wilde ik het volgende opmerken. De heer M. v. K. klaagt dat het schouw burgbezoek te duur is en noemt daar ver schillende redenen voor op. In principe ben ik het met den heer M. v. -K. eens. maar daarbij rijst bij mij de vraag: hebben alle vereenigin- gen hier niet schuld aan? Ik geloof: ja. Want ware het niet beter inplaats van elkander den loef af te willen steken, door boven een ander uit te blinken, elkaar de hand te rei ken en dan organisatorisch te handelen? In den zomer van 1935 nam het bestuur van Onderling Genoegen het initiatief om tot zaalhuurverlaging te karnen. Nadat eenige vergaderingen gehouden waren met besturen van een groot aantal vereenigingen (er waren ook nog adhaesiebetuigingen van een aantal andere vereenigingen werd een commissie benoemd, die tot taak kreeg in een onderhoud met de Directeuren de bezwaren der vereeni gingen tegen de hooge huren duidelijk te maken. In deze vergaderingen is duidelijk ge bleken welk een chaos in 't verhuren der zalen bestond. Maar al te* dikwijls klaagt ook 't be dienende personeel dat er zoo weinig ver teringen gemaakt worden. Hoe kan 't ook anders? De consumptie is duur en dikwijls nog slecht bovendien. Toen de Jansweg-schouwburg gesloten werd begon het bestuur van Herman Heijermans een actie, om dien schouwburg weer geopend te krijgen. Beide keeren liet men zich echter met een kluitje in het riet sturen en liep de actie dood. Laten wij dan nu blijk geven, dat het den besturen der vereenigingen ernst is, hun ver eenigingen in 't leven te houden. Tegenwoor dig hebben alle vereenigingen het "moeilijk, wat wel blijkt uit 't veelvuldig voorkomen van gecombineerde uitvoeringen. Men sla dan de handen aan den ploeg, en stichte in Haarlem een Bond van dilettantenvereenigingen, dan valt er wat te bereiken. Laten wij in dezen de houding der bioscoopdirecteuren voor oogen houden. Hopende dat deze regelen er toe mogen bijdragen dat er eindelijk eens een ge zonde toestand in het dilettantenleven gescha pen zal worden. Met dank voor de plaatsing. H. C Geschenk aan den kruiser „De Ruyter". Het Algemeen Nederl. Comité „Onze Marine" heeft, in de gerechtvaardigde ver wachting, dat de belangstelling voor de marine zich ook daadwerkelijk uiten zou. het initiatief genomen tot plaatsing van een ge schenk aan boord van den kruiser „De Ruyter", die binnenkort in dienst gesteld en aan onze weermacht ter zee toegevoegd zal worden. Het comité mag verwachten, dat allen, die de noodzakelijkheid van een goede marine erkennen en allen die op eenigerlei wijze daartoe in staat zijn. uiting zullen willen geven aan hun belangstelling voor de marine, door het initiatief van het comité „Onze Marine" te ondersteunen. Zeer zeker tengevolge van het feit. dat de oproep tot medewerking reeds in de zomer maander. moest plaats hebben zullen onge twijfeld velen van dezen oproep voldoende kennis hebben kunnen nemen. De oproep moge daarom ln het kort nog eens worden herhaald; en de medewerking- van alle marinevrienden uit alle kringen van OPEN BRIEF. Aan tie Besturen der Haarlemsche voetbalverenigingen H. F. C„ Haarlem. R. C. H. en E. D. O. Nog eenige dagen scheiden ons van de com petitie van den K.N.V.B. Vele clubs hebben reeds wedstrijder in tournooien gespeeld, waarbij geconstateerd werd, dat de toegangs prijzen niet verlaagd zijn. Velen hadden dit gehoopt lettende op de tijdsomstandigheden en ornaat de exploitatie goedkooper is ge worden. De inkomsten van vele bezoekers zijn zeer verminderd, soms tot beneden het peil van dat der werkloozen. Ik geef aan de besturen van bovengenoem de vereenigingen in overweging, de toegangs prijzen met 50 pet. te verlagen, omdat die sinds 1920 '21 niet meer gewijzigd zijn. Wanneer de besturen niet willen of kunnen besluiten, zal zich dit wreken, want het bezoek aan de voetbalwedstrijden zal, niettegen staande hun populariteit, stellig minder wor den. want velen moeten zich dit uit financieel oogpunt ontzeggen. De vereenigingen kunnen de betalende be zoekers toch ook in de toekomst niet missen. Laten zij denken aan het spreekwoord: „als het kalf verdronken is. dempt men den put". Men zal ons misschien verwijzen naar de ver minderde prijzen bij voorverkoop, maar ook deze zijn. hoe goed ook bedoeld, te hoog in verhouding tot de thans geldende omstandig heden. Op elk gebied zijn de prijzen gewij zigd. Laten de besturen der voetbalverenigin gen hier rekening mee houden, opdat ook zij straks niet, als zooveel andere instellingen hun zaken moeten sluiten wegens gebrek aan inkomsten en inzicht, ondanks hun populari teit. Ik hoop dat deze open brief er toe mag bijdragen, dat de besturen der voetbalver- eenigingen nog vóór het begin van het seizoen de prijzen in overeenstemming met de thans heerschende tijdsomstandigheden zullen bren gen, waardoor het ons mogelijk wordt ge maakt. de wedstrijden te blijven bezoeken op dat de voetbalsport niet te veel van haar po pulariteit zal verliezen Denk aan de woorden: beidt uw tijd! Met belangstelling zie ik het antwoord te gemoet. Aan u, geachte Redactie, mijn dank voor de plaatsing. J. A. C. D. We hebben aan de besturen der Haarlem sche clubs gevraagd, hoe hun meening over een verlaging van den toegangsprijs is. De penningmeester van Haarlem deelde ons mede, dat het bestuur geen aanleiding gevon den had, tot prijsverlaging over te gaan. Ook zijn vereeniging zit op zware lasten. Hij achtte trouwens de prijzen niet te hoog, Die zijn als volgt: staanplaatsen f 0.35. zitplaatsen op de open tribunes f 0.65 en op de hoofdtribune f 1,25. ,.En die prijzen behoeft het publiek niet eens te betalen, als het maar gebruik maakt van de gelegenheid om de kaartjes bij voor verkoop te koopen". zei dit bestuurslid ten slotte. „Wij kunnen de kaartjes onmogelijk nog goedkooper verstrekken", zei een bestuurslid van E.D.O. ..Het vorig seizoen was onze ver eeniging de eenige in Haarlem, die de prijzen verlaagd heeft. Verder kunnen wij toch heusch niet gaan. De staanplaatsen kosten bij ons slechts 35 cent en de werkloozen kunnen bij ons al voor 15 cent terecht," Het bestuur van H. F. C. deelde ons mede, dat de toegangsprijzen bij die vereeniging met ingang van dit seizoen al verlaagd zijn. Een zitplaats op de overdekte tribune is van f 1,25 tot f 1 verlaagd; op die van de gereserveerde zitplaatsen van f 0.80 tot f 0.65: en de staan plaatsen van f 0.45 tot f 0.40. Bovendien kan men zich ook hier bevoordeelen, door van de gelegenheid tot voorverkoop gebruik te ma ken. De twee laatstgenoemde toegangsbewij zen kosten dan resp. 50 en 35 et. Het bestuur van R. C. H. tenslotte heeft deze aangelegenheid in zijn wekelijksche ver gadering van Maandagavond ter sprake ge bracht. Als resultaat daarvan vernemen wij, dat het bestuur geen aanleiding heeft kunnen vinden, tot prijsverlaging over te gaan, om dat de prijzen al laag genoeg geacht worden. Die zijn namelijk als volgt: werkloozen 15 cent: staanplaatsen achter het doel 30 cent; staanplaatsen langs de zijlijn f 0.45 (bij voor verkoop f 0.35); onoverdekte tribunes f 0.75 (bij voorverkoop f 0.65; overdekte tribune f 1,25 (bij voorverkoop f 1). Sinds de opening van de terreinen in het Heemsleedsche Sportpark heeft het bestuur van R. C. H. den populairon rang van 30 cent ingesteld, „maar daar wordt betrekkelijk wei nig gebruik van gemaakt", zei de penning meester; „de meeste toeschouwers nemen lie ver den rang van 45 cent."

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11