VOOR DE VROUW ZMEKRlPi DE VROUW IN DE XXe EEUW U vraagt Wij brengen XaêèBarteljorisstr. 27 Telefoon 11770 DONDERDAG 17 SEPTEMBER '1936 HAAREEM'S DAGBEAD 10 Ons Wekelijksch Knippatroon Nr. 709: alleraardigste herfstjapon voor zeer slanke figuurtjes. De japon is vervaar digd van donkerblauwe wollen stof; terwijl de g^rneering uit een kraagje van wit batist bestaat. Benoodigd materiaal: 3.75 meter van 100 centimeter breedte. Prijs van het patroon 25 ets. per stuk. Alleen te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte 86 cM., taillewijdte 70 cM., heupwijdte 98 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Deze patronen zijn dus in bovenvermelde maat tegen de genoemde prijs te verkrijgen bij het Bureau van dit blad, plus 6 ets. porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodi- ge vertraging in de verzending. Wij verzoeken de dames beleefd haar bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden. We leveren van bovenstaande japonnen ook patronen naar maat; de prijs wordt dan 50 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier'gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje, met vermelding van deze patronen naar maat, zijn: Voor een mantel 60 ets., voor een japon 50 ets., voor lingerie en kinderkleeding 40 ets., voor een blouse of rok 30 ets. per stuk EENVOUDIGE SCHOONHEIDSWENKEN Schoonheid beteekent in de eerste plaats^ gezondheid. Een vrouw, die niet gezond is,' kan onmogelijk mooi zijn. We leven niet meer in den tijd, dat een ziekelijke bleeke tint „interessant" staat! Waar wij van hou den en wat de moderne vrouw tracht te be reiken en te behouden, is: een gezond, frisch en bloeiend uiterlijk. Dit ver la-ij gt men niet in de eerste plaats door allerlei kunstmiddeltjes; maar wel door een gezonde levenswijs. En een vereischte voor een gezond uiterlijk is: veel slaap. „Beauty-sleep" noemen onze Westelijke bu ren dat zoo typisch. Het is verwonderlijk hoe veel slaap kan doen voor het uiterlijk van een vrouw, Wil men toch hulpmiddeltjes te baat ne men, dan moet men er altijd aan denken, dit nooit te opzichtig te doen. Schoonheids middelen zijn er om de bekoorlijkheden te onderstreepen, niet om ze aan te brengen, waar ze niet zijn. Wanneer men rouge oplegt, moet men er wat poeder over heen stuiven. Rouge en lippen stift moeten in dezelfde tint gekozen worden. We zouden er onze lezeressen voor willen waarschuwen, haar wenkbrauwen af te sche ren en er een paar potloodstreepjes voor in de plaats te zetten. Dat is onnatuurlijk, dus lee- lijkü Wie niet tevreden is met den vorm van haar wenkbrauwen kan ze beter uit (laten) plukken. Breng er echter geen te ingrijpende veranderingen in aan. Wij bedoelen, dat, wanneer ge van uzelf zware wenkbrauwen hebt, ge er nu geen lijntjes van 1 haar dikte van moet maken. Wanneer ge u poedert, vergeet dan niet uw hals. Niets is zoo leelijk, als duidelijk het verschil te kunnen zien tus- schen de 'hals en het gezicht. Het lijkt dan net, of men een masker voor heeft. We zouden van deze plaats ook nog een afkeurend woord willen laten hooren over de bloedig-rood gelakte nagels. Als er iets is, dat afstoot, zijn het zeker wel deze op klauw tjes gelijkende vrouwenhanden. Naturel en licht-rose lak staan veel gedistingeerder. Parijs schrijft dezen Herfst voor. Een min of meer verbreede schouderlijn. Op de teekening ziet u een voorbeeld van een typisch 1936-herfstjasje. De plooien sprin gen onder de ceintuur pas open; de kraag volgt de mouwlijn. De verbreede schouderlijn doet taille en heupen smaller lijken. Aan byoux zal veel aandacht geschonken worden. Over het algemeen zijn ze groot en zien ze er zeer zwaar en massief uit. Als nouveauté gelden de oorbellen, die tegen het oorlelletje bevestigd zijn. Op nevenstaande teekening ziet u een oorbel, in den vorm van een waaier, bestaande uit parels en stukjes koraal, zooals die bij een elegante diner japon gedragen werd. De handschoenen zullen over het alge meen heel eenvoudig zijn dezen herfst. De kap is lang; maar niet overdreven. Zeer ele gant is de handschoen, die wij hierbij af beelden. Garneering bestaat uit nèrvures in diagonale richting en groote knoopen aan het einde ervan De colliers zullen tamelijk streng van lijn zijn. Ze worden gesloten met groote gespen van strass of simili. De nieuwste vorm voor tasschen is die, zooals wij op de illustratie laten zien. Het var kensleer heeft zijn tijd alweer ge'had. Kalfs leer en chèvre zijn de leersoorten, die dezen herfst voor damestasschen opgeld doen. Het handvat is niet meer een apart aangezet on derdeel, maar wordt meteen aan de tasch gesneden; iets, dat voor den indruk van het geheel veel gunstiger is. De Nieuwste Stoffen en Zijde tegen de LAAGSTE prijzen, o.a. onze bekende 99 ct. Alle modetinten (Adv. Ingez. Med.) WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Crêpe georgette kan niet in water gewas- schen worden; daar het dan krimpt. Men kan het het beste reinigen door het te wasschen in tetra, zonder het te wrijven. Als het schoon is, knijpt men het uit, hangt het te drogen en strijkt het op. Gehaakte Meisjeshandschoen In den herfst dragen we weer shawls en doekjes. En hoe grooter verscheidenheid we daarin hebben, hoe prettiger dat is. We ge ven hier een idee voor een bijzonder aardig shawltje. Men moet daarvoor een vierkante lap crêpe de chine hebben, die zijden heeft van ongeveer 75 a 80 centimeter lengte. Deze shawl borduren wij op met een kruissteek patroontje langs iedere zijde. De geborduurde rand wordt gemaakt op 6 centimeter afstand van den kant. Om de kruisjes mooi gelijk te krijgen, hecht men op de lap crêpe de chine een lap grof gaas van dezelfde grootte. Daarop borduren we dan het motiefje, maar steken door op de crêpe de chine. Als we dan later de draden van het gaas uittrekken, staan de kruisjes onberispelijk op de zijde. Voor dit borduursel kiezen we twee kleu ren. op gele crêpe de chine zullen de kleu ren groen en bruin heel goed staan. Over het algemeen zal men er goed aan doen spreken de kleuren te kiezen. De kruisjes worden met zijde geborduurd. Inplaats van crêpe de chine kunnen we ook met succes heel dunne wollen mousseline ge bruiken; het borduursel wordt dan eveneens met wol uitgevoerd. RIE DE BR. Deze aardige gehaakte meisjeshand schoenen zijn bestemd voor een meisje van ongeveer 8 jaar. Ze worden vervaardigd van fijne wol. De steek die men gebruikt is een gewone vaste; wordt ingestoken in den gehee- len steek van den voorgaan den toer. We heb ben ongeveer 50 gram wol noodig en een haak- naald no. 2/2. We beginnen met den rand van de kap en zetten een rij .kettingsteken op, die 13 centi meter lang is. We moeten bij iederen toer den draad afbreken en weer aan dezelfde kant, beginnen; opdat er geen verschil in werken komt met de hand, die in het rond gehaakt wordt. Regelmatig minderen, tot men, bij een hoogte van IV2 centimeter een breedte heeft van 13 1/2 centimeter. Bij het punt, waar op het schema de letter A staat aangegeven, ha ken we in het rond. Nadat we een centimeter hoog, zonder meer deren of minderen hebben gehaakt, maken we 2 of 3 meerderingen in een toer voor de hand. In lederen toer maken we vervolgens 2 meerderingen. Zoo gaan we 5 centimeter door en plaatsen de meerder ingen boven elkaar. Deze meerderingen komen precies aan de andere kant van het split in de manchet; want ze vormen het begin van den duim. Voor dezen vinger zetten we tusschen de beide kanten aan de zijde van de hand 2 of 3 steken op. Dan gaan we 2 centimeter verder en dee- len de steken in vier deelen voor de vingers; voor de pink neemt men een iets kleiner aantal. Men begint met de pink. Men zet 2 of 3 steken op voor het gedeelte tusschen de vin gers; dat moet trouwens bij elke vinger ge beuren. Daarna haakt men in het rond tot men een hoogte heeft van 3% centimeter; ver volgens maakt men nog 3 of 4 minderingen en haalt de steken dan met een draad bij elkaar. Voor men de drie andere vingers haakt, moet men eerst nog een centimeter op de ge- heele ronding haken. Dan maakt men de ver schillende vingers. (Vergeet niet de steken op te zetten voor de gedeelten tusschen de vin gers). De wijsvinger wordt 5V2 centimeter lang; dan sluit men hem; de middelvinger 6 centimeter en de ringvinger 5y2 centimeter. Dan maakt men den duim; deze wordt 4y2 centimeter hoog en dan dicht gehaald. Het borduursel boven op de hand wordt uit gevoerd in sprekende kleurtjes en met de steelsteek. Langs de kap haakt men, voor de stevigheid, een toer vasten. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Hte best is tafelzilver' af te wasschen In een balk van papier maché. Men loopt dan de minste kans om er krassen in te krijgen. Men moet er om denken slechts een paar stukjes tegelijk te wasschen en niet alles tegelijk in den bak te leggen, daar het zil ver anders krast. Is er veel zilver tegelijk te wasschen, dan verdient het aanbeveling het even in warm water 11a te spoelen. Het drogen geschiedt zoo stevig mogelijk met linnen doeken. Wrijft men het zilver na het drogen telkens even met een zeem of een flanellen doek, dan voorkomt men het vaak poetsen. Afscheid van Anna Polak. Voor de vrouwen, aangesloten bij Neder- landsche vrouwenorganisaties, was het geen geheim, dat Anna Polak 15 September zou af treden als directrice van het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid, dat, onder haar leiding (van 1908—1936) ernstig het werk heeft voortgezet, dat Marie Jungius was begonnen in het be lang van den arbeid der vrouw. Haar gezond heidstoestand heeft het noodig gemaakt, dat het bestuur haar in het begin van het jaar een verlof toestand en haar thans eervol ont slag moet verleenen, gelukkig daarbij in staat, haar een degelijk bewijs aan te bieden van den dank der vrouwen in geheel Nederland, voor wat zij deed in haar belang om het ar beidsveld te verkennen en te verruimen en haar met raad en daad bij te staan bij de be roepskeuze en de vakopleiding. Want, terwijl Anna Polak, vurig feministe als zij is, steeds heeft geijverd voor vrijheid van arbeid en gun stige arbeidsvoorwaarden voor de vrouw, wenschte zij anderzijds, dat deze arbeid zoo voortreffelijk mogelijk zou zijn en in een ge paste beroepskeuze en doelmatige vakopleiding zag zij de beste middelen om den arbeid dei- vrouw op hoog peil te brengen. Zij maakte er een gewetenszaak van de meisjes en vrouwen, die zij voorlichtte bij het kiezen of veranderen van beroep, te brengen in een werkkring, waar zij de beste kansen hadden te slagen, en haar te doordringen van haar verantwoordelijkheid ten opzichte van den arbeid der vrouw over het algemeen, om dat de fout van een enkele vrouw schaden kan aan het oordeel over allen vrouwenarbeid. Diep verontwaardigd kon zij zijn over de fut- looze vrouwen en meisjes, die haar toekomst schenen op te vatten als spel en vroegen cm een „gemakkelijk, prettig en voordeelig baan tje", alsof deze opgeschept lagen en deze op vatting van arbeid niet een ontheiliging be- teekende van de hoogstaande idealen van de voorgangsters, met wie zij had samengewerkt bij de voorbereiding der tentoonstelling van vrouwenarbeid in 1898. Uiterst voorzichtig was zij, als die zich ge roepen voelden bij haar kwamen, om raad voor de opleiding tot een beroep, dat op het gebied van kunst of wetenschap lag. Zij wist, dat velen geroepen en weinigen uitverkoren waren en dat de wezenlijk geroepenen zich niet zouden laten afschrikken door haar don kere voorspiegelingen van het lot, dat haar wachtte. Voor de zwakken voorkwam zij ech ter gaarne mislukking en zoo mocht bij haar niet enkel de aanleg, waarin men zich zoo licht vergist, beslissen, maar zij hield rekening met de vooruitzichten en opleidingsgelegen heid in de beroepen, welke zij zorgvuldig on derzocht. Steeds betreurde zij het, dat zoo weinig vrouwen zich aangetrokken gevoelden tot den handel, waarvoor zij den aanleg der vrouw wel geschikt achtte, terwijl zij altijd weer de velen, die het in de journalistiek wil den beproeven, waarschuwde voor de overla den arbeidsmarkt. De beroepsvoorlichting, waaraan zij zich mondeling en schriftelijk wijdde, was haar werkelijk zeer lief en zoo was zij ook lid van het gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze in den Haag. Het is niet doenbaar in een kort bestek vol ledig te zijn over den arbeid door Anna Polak op het Bureau en in haar verder leven ver richt. Reeds onmiddellijk na de schooljaren deed zij velerlei maatschappelijk werk en was o.a. ook presidente van de afd. Groningen van de Ned. Ver. v. Vrouwenkiesrecht. In tal van comités tot verdediging van den arbeid der vrouw heeft zij zitting gehad. Veelal als secre taresse. Verscheidene enquêtes betreffende den arbeid en de arbeidsvoorwaarden dei- vrouw in verschillende beroepen heeft zij ge^ leid, zooals betreffende „het Arbeidsleven dei- ziekenverpleegster in Nederland", „de Neder- landsehe gemeentelefoniste", „den arbeids duur van verkoopsters te 's-Gravenhage" enz. Voorts gaf zij velerlei praeadviezen op arbeids- en economisch gebied en schreef bijdragen voor velerlei bladen en periodieken. Bij het zilveren regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina verzocht men haar voor het Ge denkboek een bijdrage te leveren over de Vrouwenbeweging in de afgeloopen 25 jaar. Uitstekend linguiste van haar vader leer de zij de classieke talen vertaalde zij o.a. verzen van Ada Negri uit het Italiaansch en was zij te Groningen beëedigd translatrice voor het Italiaansch. Dat zij in het buitenland werd gewaardeerd bewees haar benoeming tot Convener van het Int. Comité voor Arbeid van den Int. Vrou wenraad in 1920 (tot 1925 vervulde zij die functie) en in 1932 haar benoeming tot lid van het Comité d'Experts pour le Travail fé- minin van het Int. Arbeidsbureau. In 1927 werd zij gekozen tot lid van het dag. bestuur van den Nat. Vrouwenraad van Nederland, waarvan zij tot 1932 vice-voorzitster was. Dat haar beteekenis in regeeringskringen werd er kend, getuigde haar benoeming in 1922 tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid en de onderscheiding (Officier in de Oranje-Nassau orde), welke haar in 1926 ten deel viel. Jam mer dat zij op 62-jarigen leeftijd om gezond heidsredenen haar eervolle loopbaan moet op geven, maar zij heeft in de jaren dat zij, haars ondanks, op den voorgrond trad, zooveel ge- praesteerd, dat zij haar rust ten volle heeft verdiend. En met haar veelzijdige belangstel ling zal zij in haar rustperiode zeker weten te genieten van het mooie en goede, dat haar idealisme in het leven en de menschen zal kunnen vinden, ook in dezen voor velen zoo zwaren tijd EMMY J. B. Feestelijke Gemoedelijkheid. Een week lang heeft heel Nederland feest gevierd, en het heeft dat maar niet zoo'n klein beetje gedaan. Neen, intens en met volle teugen is er genoten, gejubeld en ge juicht, en vandaag is het feestgedruisch in Amsterdam nog weer eens extra omhoog ge schoten. Alle pittige wijsjes van onze volks liederen hebben langs de straten geklonken, en iedereen heeft ze dapper meegezongen, er is met vlaggen gezwaaid en ontelbare ma len is het „Lang zullen ze leven" ingezet. Dinsdagmorgen in het angstwekkende ge drang naar den uitgang van het station in den Haag, toen alle extratreinen hun enor me massa passagiers kort na elkaar aan voerden, werd het „Lang zullen ze leven" aangeheven door een der reizigers en dade lijk weergalmde de tunnel van het gezamen lijke gezang der honderden. Maar dadelijk was ook de angstige spanning van het ge drang gebroken, men kon weer lachen en de deinende menschenmassa die eerst zoo vijan dig leek voor velen, was weer een gemoede lijk stel feestvierders geworden. Die gemoedelijkheid van ons volk is nu in de laatste week zoo duidelijk aan het licht gekomen: iedereen was in zijn schik, maar daarin hoorde dan ook een joviale stem ming die door geen enkelen tegenslag kon worden bedorven. Het is ongetwijfeld waar dat honderden, waarschijnlijk zelfs wel duizenden op Prins jesdag noch van de gouden koets, noch van de vorstelijke personen ook maar een glimp hebben opgevangen, vooral zij die den Haag niet kennen en daardoor niet nauwkeurig wisten, waar zij zijn moesten. Maar aan hun feestelijken dag heeft die teleurstelling niets tekort gedaan, de residentie in feesttooi werkte zóó aanstekelijk dat er voor iets an ders geen plaats overbleef. Ook bij de tientallen en nog eens tiental len straatverkoopers heeft iedereen zijn ge moedelijkheid bewaard, of het nu eenzame muzikanten waren, of complete jazzbands, jongens met aapjes, of jongens met alleen maar toegetakelde gezichten, of het verkoo- pers van portretten van het jonge paar wa ren, of van oranje of van mutsen en toeters. Voor een groot café met stoelen en tafeltjes op het breede trottoir, stond een rij van al lerlei menschen die de feestdagen gebruik ten om een extraatje te verdienen. De café bezoekers zagen eigenlijk niet anders dan deze gelegenheids-verkoopers, maar hun stemming was er niets minder feestelijk om. Politie-agenten werden bestormd met de meest onmogelijke vragen, maar met een on verstoorbare gemoedelijkheid wisten zij voor iedereen een antwoord te bedenken. Het is geen holle phrase dat een nationaal feest de eenheid van een volk bevordert: iedereen komt in direct contact met iedereen en men leert elkaar in een deinende men schenmassa meer waardeeren, zelfs al heeft men elkaar nooit van tevoren gezien, dan wanneer men jarenlang tien huizen van el kaar af in dezelfde straat heeft gewoond. Voor kinderen worden extra plaatsjes inge ruimd, oude menschen kunnen op ieders medewerking rekenen om zooveel mogelijki te worden ontzien, men kent in die heele me nigte waarschijnlijk niemand bij naam, maar men is met elkaar bevriend in dat eene en eenige doel: het feest. En daarin zijn we allen elkaar nader ge komen in de laatste week, dan een maand geleden mogelijk zou hebben E. E. X—P. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: Gevulde eieren, Kalfssoep, Kalfsborst, Snijboonen, Aardappelen, Gevulde pruimen. Maandag Runderlappen, Groene kooltjes, Aardappelen, Appelmoes met ei. Dinsdag: Varkensbiefstuk, Andijvie, Aardappelen, Koffievla. Woensdag: Hei'fstsoep, Spinazie, Harde eieren, Gebakken aardappelen, Vruchten. Donderdag: Een kopje soep, Indische kerrieschotel, Beschuit met kaas. Vrij dag: Gestoofde makreel, Worteltjes, Aardappelen, Rijst met appelen. Z ater dag: Varkenslapjes, Slaboonen, Aardappelen. Röd Gröd. RECEPTEN Appelmoes met ei. Snijd de gave vruchten in vieren, haal de kroontjes eraf en kook de appelen in weinig water gaai-. Zeef de vruchten tot er alleen schillen en pitjes over zijn, voeg de suiker erbij en klop dan voorzichtig een losgeklopt ei door het appelmoes. Doe het in een glazen schaal en maak er met het spitzakje, als het volkomen koud is, met zeer stijfgeklopt eiwit figuurtjes bovenop. Gestoofde makreel. Wasch de makreel die al panklaar is ge maakt door den leverancier en kook ze een paar minuten in ruim kokend water met zout. Schep ze uit de pan, leg ze in een beboterde vuurvaste schotel en voeg er eenige klontjes boter, een paar lepels beschuitkruim en een paar uitgetande schijfjes citroen bij. Stoof de visch gaar in den «w*# ««durende ongeveer twintig

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14