Het Befaapijkste Duivenschieters. BERICHT Vorstelijke familie trekt door Haarlem. 54e Jaargang Nö. 16330 Verschijnt dagelijks, EeKalvè op Zon- en Feestdagen Donderdag 17 SeptemEer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR PFPprRnnw en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT ristiBtBUUW» ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72$4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. woord is aan.... Publilius Syrus: Een plan is slecht, als het niet gewijzigd kan worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 7 September. Koninklijke Doortocht. Het De Koninklijke Familie op het Plein bij de Houtbrug. De werkloozensteun. Toch halveering van den huurtoeslag en lagere standaardloonen. Naar wij vernemen zal bij de eerstvolgen de uitkeering van steun aan werkloozen toch rekening gehouden worden met de onlangs door de regeering ingevoerde verandering in de steunregeling. De halveering van den huurtoeslag en oolc de verlaging van de standaardloonen voor werkloozen die reeds lang zonder arbeid zijn, worden dus toegepast. Men weet, dat de Eerste Kamer onlangs met 25 tegen 16 stemmen een motie had aan genomen om de regeering uit te noodigen de invoering van de verlaging van den huur toeslag op te schorten en af te zien van de verlaging der standaardloonen. De regeering heeft aan die uit- noodiging d Eerste Kamer niet vol daan. Aan de gemeentebesturen is geen mededeeling gedaan van een wijziging der onlangs veranderde steunregeling, zoodat de diensten van de Werkloosheidsbestrijding en Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem niets anders konden doen dan de regeling zooals die ter tafel ligt uit te voeren Zaterdag ontvangen de Haarlemsch# werkloozen evenwel den rijksdaalder als extra uitkeering waartoe de regeering mach tiging heeft gegeven in verband met de ver loving van Prinses Juliana Zooals men weet heeft de heer E. Kupen een interpellatie in de Tweede Kamer aan gevraagd over de houding der regeering in zake den werkloozensteun. Deze zal de vol gende week in behandeling genomen worden. Het is dus te verwachten dat de regeering dan een verklaring zal afleggen over de door haar aangenomen houding De heer Van Zwanenberg gaal heen als regeerings- commissaris. 's-GRAVENHAGE, 17 September: Naar wij vernemen heeft de regee- ringscommissaris, de heer S. van Zwanenberg, commercieel adviseur van het college van regeeringscom- missarissen, den minister van land bouw en visscherij verzocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer Van Zwanenberg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan de belangen van zijn bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betuiging van zijn groote waardeering voor den door den heer Van Zwanen berg verrichten arbeid. De burgeroorlog in Spanje: Madrid en Va lencia gebombardeerd. pag. 4 De vroegere bondskanselier van Oostenrijk, dr. Büresch, is overleden. pag. 4 Het Fransche expeditieschip „Pourquoi Pas" is met dertig opvarenden vergaan. pag. 4 De begrooting voor het verkeersfonds-1937. pag. 3 Verkeersongelukken eischen drie dooden. pag. 3 Er komt schot in de „Sirenes". pag. 3 De Koninklijke familie trekt door Haarlem pag. 1 en 13 De lieer S. van Zwanenberg gaat heen als regeeringscommissaris. ARTIKELEN, ENZ. P3S' 1 R. P.: Koninklijke Doortocht. pag. 1 C. B.: Uit den Spaansclien broederkrijg. pag. 4 van onzen Londenschen correspondent: En- gelsche verwachtingen van de vredesbe sprekingen. pag. 7 J. H. de Bois: De meester der Prae-Rafaëlie- ten. pag. 2 J. B. Schuil over Jongetje vindt meisje. pag. 2 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft H. D. Vertelling: Behulpzaamheid. Da° 6 pag. 6 De Burgerlijke Stand ran Haarlem iflngei nomen op pag. 9, De geestdrift, waarmee Haarlem's bevol king de Koninklijke Familie op haar door tocht naar Amsterdam begroet heeft, gaf een helder beeld van het verlangen dat hier uit gaat naar een spoedig bezoek aan onze stad. Dat verlangen is al in Den Haag te kennen gegeven wij hopen van harte dat het een spoedig resultaat moge hebben. De wensch is jegens de Koningin, de Prinses en den Prins als het ware uitgejuicht door de tienduizen den, die langs het ongeveer 7 K.M. lange tra ject door deze gemeente stonden geschaard toen de Koninklijke stoet passeerde. Wij we ten wel dat Haarlem slechts de provinciale hoofdstad van Noordholland is, iedereen begrijpt dat het pas na Den Haag en Amster dam aan de beurt kan komen, maar wij hopen dat die beurt dan ook een spoedige mogen zijn, temeer omdat het aantal Ko ninklijke bezoeken aan onze stad niet groot is geweest en het laatste alweer zoo lang achter ons ligt. Ofschoon de tijd van den dag er zich niet best toe leende duizenden en nog eens dui zenden waren immers niet in de gelegenheid, hun werk in fabrieken en kantoi-en in den steek te laten was de opkomst der Haar lemmers vanmorgen geweldig. Wie-maar even kans had gezien zich vrij te maken had dat ook gedaan. En de duizenden schoolkinderen waren er tenslotte toch. Hun aanwezigheid was mogelijk gebleken onder de voorwaarde dat geenerlei tijdverlies door betoogingen of anderszins zou ontstaan. De stoet arriveerde een klein half uur over tijd. Geen wonder, want men kan zich voor stellen hoe overal door de gemeenten op de route Den HaagHaarlem langzaam gereden had moeten worden tusschen dichte hagen geestdriftigen door. En in de afwachting heerschte onder het publiek een zoo blijde, gezellig-opgewekte stemming als we eigenlijk ih jaren niet gekend hebben Het waren dan ook zorgelijke jaren voor de meesten, de tijden zijn nóg duister en het is zoo begrijpelijk dat deze koninklijke ver loving is gekomen als een waar feest te mid den van de altijd-maar sombere berichten en beschouwingen van een ontwricht tijdperk. Zooveel waarden zijn daarin geschokt en ontworteld; de verloving van Prinses Juliana heeft ons allen het besef gegeven van die groote waarde die ongeschokt en onvermin derd is gebleven; de toewijding aan het Huis ran Oranje en de eenheid die de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk daarin vindt. Het blijde welkom, Prins Bern hard in Den Haag toegeroepen, heeft hij vanmorgen ook in Haarlem moeten gevoelen, al was het maar op een korten doortocht. En men was alge meen met hem ingenomen: met zijn prettig uiterlijk, met zijn jongen, verheugden lach, met het weten dat deze jeugdige Prins, die hard heeft moeten werken, midden in het moderne leven staat en een groote taak zal kunnen vervullen in ons land. Men merkte niet minder de stralende blij heid van de Prinses, de opgewektheid van H.M. de Koningin op. En overal werd ge vraagd: zouden we nu heusch spoedig een Koninklijk bezoek aan Haarlem krijgen? Want naar de bevestiging van dat verlangen, naar de vaststelling van een datum wordt ik herhaal het overal verlangd. R. P. Echtpaar door gasverstikking overleden. In October zal te Rome het wereldkampioenschap duiven- schieten ivorden gehouden, waar voor geldprijzen zijn uitgeloofd.) Het wereldkampioenschap duivenschieten, Ik kan niet zeggen, dat mij dat bekoort, AI mag ik op mijn tijd van sport genieten, Daaronder valt nu juist niet deze soort. Men kan het zoo al uit den titel lezen, Het is slechts schieten en niet eens een jacht, Waarin nog wel een sport-object kan wezen, De duif wordt hier domweg om zeep gebracht. Het is geen kleiduif, waarop men gaat mikken, Het levend dier valt dit bedrijf ten prooi, Een dierenvriend kan dat bezwaarlijk slikken. Maar andren vinden zooiets blijkbaar mooi. De mensch kan wreed zijn, zelfs voor teere dieren, Wanneer zij dienstbaar zijn aan z'n „vermaak", Slang van gaskachel losgesprongen. (Vervolg zie op pag. 13.) MR. JOH. VAN SCHUYLENBURG f In den ouderdom van 39 jaar is te Medan over leden mr. Joh. v. Schuylenburg, lid van den Raad van Justitie, aldaar. Mr. v. Schuylenburg werd in Mei 1934 te Medan benoemd en kort daarna aangewezen tot rechter van instructie. Hij was voor de Chr. Nat. Partij lid van den Gemeenteraad. Conferentie van Italië, Oosten rijk en Hongarije. Binnenkort te Weenen. Te Rome is het volgende officieele ocm- muniqué gepubliceerd: ..Na de besprekingen, die de Oostenrijksche minister van buitenlandse he zaken, Schmidt, tijdens zijn verblijf in Italië met den Duce en graaf Ciano heeft gehad, is, nadat kennis is gegeven aan de Hongaarsche regeering, die haar algebeele instemming heeft betuigd, besloten, binnenkort te Weenen een confe rentie der ministers van buitenlandsche za ken van Italië, Oostenrijk en Hongarije bij een te roepen, overeenkomstig hetgeen in de protocollen van Rome is neergelegd". In den afgeloopen nacht heeft zich te Delft een ernstig geval van gasverstikking voorge daan, waarbij twee personen den dood heb ben gevonden. Toen hedenmorgen de heer A. P. J. A. van Osselen niet op den gewonen tijd op zijn werk hij is in dienst op de wasscherij van zijn vader verscheen, begaf deze zich naar de, in de Coendertstraat gelegen woning van zijn zoon. Hier kreeg hij evenwel geen gehoor, waarop de man zich, daarbij geholpen door eenige familieleden, toegang tot de woning verschafte. Reeds dadelijk bemerkte men, dat in de woning een sterke gaslucht hing. De 37-jarige van Osselen en zijn 32-jarige echtgenoote lagen schijnbaar bedwelmd in bed. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter stelde pogingen in het werk om. met behulp van een zuurstofapparaat, de levensgeesten op te wekken. Hij mocht hierin evenwel niet slagen en kon slechts den dood van de beide slachtoffers constateeren. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat vergeten was de hoofdkraan van een gas kachel te sluiten. Door den druk van het gas is de slang losgesprongen, waarna het gas vrij kon ontsnappen. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De werkloozen. Enthousiaste schooljeugd op den Wagenweg. Zegetocht langs Plein en Gasthuisvest. straten, waar men dit voorrecht helaas moest missen, is men niet achter willen blijven. Zelden (misschien zelfs nooit) hebben we hier zulk een grooten vlaggenrijkdom gezien. Omdat het natuurlijk onmogelijk was, aan de Vorstelijke Familie bloemen aan te bieden, omdat zelfs niet het geringste oponthoud veroorloofd was, heeft men naar middelen ge zocht, om toch aan zijn groote vreugde uiting te geven. De winnaars krijgen nog een prijs in liren, 't Succesvol schot is dus wel dubbel raak. Wanneer in sport weer records zijn geslagen, Dan lees ik daar met interesse van, Want daaruit blijkt, dat ook in onze dagen, De jeugd haar kracht nog flink gebruiken kan. Maar dit geval tel ik daar niet in mede. Ik hoop, dat dit tournooi niet wordt beslist. Doordat de duif, het teer symbool van vrede. Door alle schutters glansrijk wordt gemist. P. GASUS. De enorme drukte op het Houtplein even na het passeeren van den stoet. Overal geestdriftig toegejuicht. Uitbetaling van den extra-steun. Naar wij vernemen zal toch reeds deze week vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon en van den Gemeentelijken Diensé der Werkloosheids bestrijding te Haarlem aan de ondersteunden die deze week werkloos zijn, de extra toeslag van f 2.50 worden verstrekt. Dit betreft de werkloozen die in de steun regeling zijn opgenomen, dus de werkloozen die uit hun werkloozenkas uitkeering ontvan gen zullen niet in aanmerking komen, of er zou alsnog dienaangaande een nadere beslis sing door de regeering genomen moeten worden. De Haarlemsehe burgerij en ook die van Heemstede en Bennebroek heeft heden ge legenheid gehad, aan haar liefde voor ons Vorstenhuis en aan haar warme genegen heid voor het jonge verloofde paar, uiting te geven. En ze heeft dat op een buitengewoon geest driftige wijze gedaan, daarbij profiteerend van het prachtige nazomerweer. Aan de uitnoodiging van het hoofdbestuur der Vereeniging „Koninginnedag" aan de be woners der straten en wegen, waarlangs de Vorstelijke stoet zou trekken, om de vlag te laten wapperen, is met de grootste bereid willigheid voldaan. Maar ook in de andere Oranje Comité Wagenweg. Zoo hebben o.a. de bewoners van den Wagenweg inderhaast een Oranje-comité ge vormd, bestaande uit de heeren J. F. Becker. J. Hosman, P. Leffelaar, W. Houtman, P. Faber, J. Smit en A. Beekman. Die heeren wis ten de noodige contanten bijeen te brengen, waardoor het mogelijk-was, de lantaarnpalen op dien weg, van Bosch en Vaart tot aan het Plein toe, met vlaggetjes in de Neder landsche en Lippische kleuren te versieren, was een alleraardigst effect maakte. Boven dien schonk dit comié 1000 oranje-vlaggetjes voor de schoolkinderen, die er heel dankbaar voor waren en die er het Vorstelijk paar mee toewuifden. En B. en W. hebben hun eens gedane be lofte aan de Haarlemsehe schooljeugd, om haar op den Wagenweg in de gelegenheid te stellen het verloofde paar toe te juichen, niet willen intrekken. Dat zou ook een heel groote teleurstelling geweest zijn. Wel heeft men er natuurlijk voor gezorgd, dat er geen oponhoud veroorzaakt zou worden. Reeds vroeg in den morgen trokken de bewoners naar de punten, waar men dacht het beste den Koninklijken stoet te kunnen zien. Vooral op de Gasthuisvest. bij het Zie kenhuis, was het enorm druk. Velen hadden een tabouretje meegenomen. Ditzelfde con stateerden we ook op het Plein en de Groote Houtbrug. Hier werd door kooplieden ook druk handel gedreven in vlaggetjes en oranje- strikjes, die gretig gekocht werden. Wie zou dan ook het Vorstelijk paar wil len toejuichen zonder Oranje op de borst! De politie begon reeds vi'oeg met haar maat regelen, om voor de goede orde te zorgen. De rijwegen werden zorgvuldig vrij gehouden en eenige straten werden voor het verkeer afgesloten, zooals bijvoorbeeld het Groot- en Klein Heiligland. Tijdens het voorbijrijden van den stoet werden ook de drukkere zijstraten oa. de Jordensstraat en Schouwtjeslaan, voor het verkeer afgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1