BALTUSSEN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 HAAEIEM'S DAGBLAD 3 Begrooting Verkeersfonds- 1937. Gelden op den kapitaaldienst uitgetrokken. Nog geen derde vijfjarenplan. De uitkeering uit hoofdstuk 9 van de rijks- begrooting kon worden teruggebracht van f 35.358.385 tot f 24.218.785, een verlaging dus met f 11.139.600. Oorzaak hiervan is de om standigheid, dat het mocht gelukken, het totaal der uitgaven van enkele afdeelingen van de begrooting belangrijk lager te hou den dan de daarvoor in de begrooting van 1936 voorkomende cijfers. Zoo zijn de uitga ven ten laste van de afdeelingen spoorwegen, tramwegen, waterwegen, scheepvaart, toe zicht in het vervoer van ontplofbare stoffen, en landwegen, lager, die van de afdeelingen luchtvaart, en overige uitgaven eenigszins hooger. Dientengevolge bedraagt het eindcij fer der totale uitgaven op den gewonen dienst f 62.433.498 tegenover f 71.832.733 in 1936. De inkomsten ten bate van de afdeeling land wegen zijn bijna 2 millioen gulden hooger geraamd als gevolg van opneming van een post groot f 2 250.000 als uitkeering in ver band met de verhooging der tijdelijke hef fing op benzine ten behoeve van den versnel den bruggebouw en een vermindering van f 368.000 aan inkomsten uit hoofde van la gere opbrengst van veer- en bruggelden door opheffing in 1937 van het veer te Moerdijk, De inkomsten van de afdeeling waterwegen vertoonen een achteruitgang van ruim 2 ton. De lagere raming der uitgaven ten laste van de afdeeling spoorwegen in het gevolg van beperking van het geraamde spoorweg tekort door verlaging van de afschrijvingen Opgemerkt wordt, dat het uitgetrokken be drag van f 31.700.000 tot dekking van het be drijfsverlies der Nederlandsche Spoorwegen betrekking heeft op het bedrijfsverlies over 1936. Uiteraard zal aanneming van het ingedien de wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf eerst op het bedrijfsverlies over 1937 invloed kunnen uitoefenen. Maatregelen tot verdere reorganisatie van den inwendigen dienst zijn in voorbereiding. Voor het eerst is in deze begrooting reke ning gehouden met de kosten van inning der motorrijtuigen- en rijwielbelasting door voor dekking van deze kosten een post groot f 1.200.000 op te nemen. Met inachtneming van deze kosten kan de werkelijke opbrengst van de genoemde verkeersbelastingen voor 1937 dus op ten hoogste f 28.800.000 worden gesteld. Uitgaande van deze opbrengst is het mini mum. dat volgens de wet tot instelling van een verkeeTsfonds voor onderhoud, verbete ring en aanleg van rijkswegen moet worden bestemd, f 9.120.000, nl. 19 60 van die op brengst. Het aandeel, dat aan de provinciën moet worden uitgekeerd, bedraagt bij het genoemde cijfer 40 pet. van het 21/30 van f 28.800.000 of f 8.064.000. Voor den bouw van de rijkswegen, waar van verschillende belangrijke wegen thans nog niet ter hand zijn genomen en andere in volle uitvoering zijn, worden in de eerste jaren nog belangrijke bedragen gevorderd. Het wettelijk minimum wordt dan ook on voldoende geacht, om den bouw in het ge- wenschte tempo voort te zetten. Ten einde een regelmatige uitvoering in de gewensehte volgorde te bevorderen, komt het gewenscht voor. om gelden boven het wettelijk minimum op den kapitaaldienst van de verkeersbegrootingen uit te trekken. In wezen ondergaat de financiering van den wegenbouw hierdoor geen verandering, om dat de op den kapitaaldienst- van de ver- keersfondsbegrootingen uitgetrokken be dragen evenzeer moeten worden geleend als de bedragen ten behoeve van het werkfonds. In beide gevallen moet te zijner tijd voor rente en aflossing van de geleende gelden ten laste van den gewonen dienst van het verkeersfonds worden zorg gedragen. Op deze begrooting wordt boven het wet telijk minimum nagenoeg f 10.000.000 aan gevraagd, een bedrag, dat ongeveer overeen komt met de credieten die in elk der jaren 1935 en 1936 uit het werkfonds zijn verkre gen. Dit behoeft niet uit te sluiten, dat daar nevens, indien daaraan behoefte zou bestaan, een beroep op het Werkfonds kan worden gedaan Bij de onzekerheid omtrent de financiering van den wegenbouw was het niet mogelijk, een voldoend inzicht voor de in de naaste toekomst ter hand te nemen werken te ver krijgen. In afwachting van een vollediger inzicht is er van afgezien, bij deze begrooting 'n werkprogramma voor de derde vijfjarige periode, welke met 1937 aanvangt, over- te leggen. Een reden te meer voor dit besluit is, dat het in het voornemen ligt. het rijks wegenplan aan een algemeene her ziening te onderwerpen. Uiteraard en hierop moge in het bijzonder de aandacht worden gevestigd, zal al het mogelijke worden gedaan, om met de beschik baar komende middelen de werken in volg orde van urgentie te doen uitvoeren. Wel kan reeds nu worden medegedeeld, dat in de eerste plaats aandacht zal worden geschonken aan voltooiing van de wegen nos. 4, gedeelte AmsterdamSassenheim. 12. 's Gravenhage—Utrecht, 15. gedeelte Rot terdam tot Geldermalsen, den aanleg van een wegomlegging langs de Zuid- en Oost zijde van Utrecht, langs de West- en Noord zijde van Zwolle en om verschillende steden in Noord-Brabant, en dat daarnaast het noodige zal worden gedaan om de toeleidem de wegen naar de bruggen over de groote rivieren aan te leggen of te verbeteren, opdat van de gebouwde en te bouwen bruggen een zoo goed mogelijk profijt zal kunnen worden getrokken. Verder ligt het in het voornemen, zoo spoe dig mogelijk enkele nog ontbrekende scha kels in het midden westen des lands met name Noord-Zuidverbindingen tot stand te brengen. Er komt schot iri de ,,Sirenes': Thans geheel vrij van den strekdam. Het Noorsche stoomschip ..Sirenes" is Woensdagmiddag met den achtersteven een halve meter zeewaarts gekeerd, waardoor het schip thans geheel vrij is gekomen van den strekdam. De werkzaamheden zijn echter tij delijk stopgezet, daar het water een vadem te laag stond. Heden is het springvloed (den tweeden dag na nieuwe maan) en wanneer dan de wind gunstig is. is de kans niet uitge sloten dat men het schip geheel vlot kan bren gen. Er blijven steeds drie sleepbooten in dc buurt van de „Sirenes". HANDELSINSTITUUT 1ANSWEG 42 HAARLEM TELEF. 15548 OPLEIDING TOT ALLE PRAKTIJK-EXAMENS Lessen in Fransch, Duitsch en Engelsch; Steno „Groote" (Ned. en de Mod. Talen) en Machine schrijven. Vraagt gratis prospectus. Uitsluitend GEDIPLOMEERDE KRACHTEN. 1 (Adv. Inqez. Med.) Roofoverval te Geisteren opgehelderd? Het Neurenbergsche congres. Verklaring van het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen. Het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen verzoekt ons de volgende mededee- ling te plaatsen: Op het Partijcongres te Neurenberg heb ben Duitsche Ministers en machthebbers in de Duitsche Nationaal-socialistische partij de Joden beschuldigd dragers te zijn van het bolsjewisme, als Joodsche wereldgemeen schap te streven naar wereldheerschappij en vernietiging der Europeesche cultuur, en met dit doel onder meer den strijd in Spanje te hebben verwekt. Het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen, ingesteld door de beide Israëlitische Kerkgenootschappen in Nederland, zich stellend buiten de beoordeeling van eenige politieke richting, constateert, dat deze be schuldigingen volkomen onbewezen en uit de lucht gegrepen zijn en voor het grootste deel slechts beweringen herhalen, welke door of- ficieele instanties, rechtbanken en geleer den reeds talrijke malen laatstelijk door den Zwitserschen rechter na kennisneming van alle antisemitische argumenten als ondeugdelijk en onwaar zijn gequalificeerd; dat, wat Spanje betreft, daar te lande slechts enkele duizenden Joden wonen, meerendeels sinds 1933 uit Duitschland ge- vluchten, die, dadelijk na hun komst door de van Duitsche zijde in Spanje gevoerde nationaal-socialistische propaganda achter volgd, desondanks zich verre van den strijd gehouden hebben en bij den aanvang van den burgeroorlog Spanje hebben verlaten. Het Comité voornoemd, wijzend op de on- menschelijke behandeling van de Jo-den in Duitschland. stelt met verontwaardiging vast. dat Ministers en machthebbers in dat land hun haat uitstorten ook over Joodsche burgers van andere landen en door onge gronde en valsche beschuldigingen trachten de bevolking dier landen op te zetten tegen hun Joodsche medeburgers, die bewezen hebben niet anders te wenschen dan trouw en in vrede de belangen van hun land te dienen, en doet een beroep op allen, om eensge zind dit bedrijf, dat ingaat tegen alle eischen van beschaving en internationale wellevend heid met hen te veroordeelen. Het Comité voor bijzondere Joodsche belangen: A. ASSCHER, Voorzitter. Prof. Dr. D COHEN, Secretaris. S. VAN DEN BERGH Jr. Prof. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA Mr. L. E. VISSER. Handelsmissie naar Zuid- Amerika. Vertrek uitgesteld tot medio Februari. Naar wij vernemen is het vertrek der handelsmissie naar Zuid-Amerika in verband met verschillende om standigheden, nader bepaald op me dio Februari. DE OVERDRACHT VAN DE LANDVOOGDIJ IN NED.-INDIë. Naar Aneta verneemt, heeft het Woens dag te 10 uur 45 uit Batavia vertrokken vlieg tuig de „Kievit" een film aan boord van het algemeen Ned.-Indisch filmsyndicaat, welke in beeld en geluid een weergave bevat van de overdracht van de landvoogdij in Ned.-Indië. De film zal hier te lande worden uitgebracht door de N.V. Profilti DR. HEINSIUS OVERLEDEN. BATAVIA, 16 Sept. (Aneta). Dr. A. J. R. Heinsïus. adviseur voor de decentralisatie, is, na een ernstige longontsteking, heden nacht in het Tjikini-ziekenhuis overleden. Het stoffelijk overschot zal morgen ter aarde worden besteld. Scheepslantaarn werkte als brandglas. Brand in een pakhuis te Katwijk aan Zee. Woensdagmiddag brak brand uit in een pakhuis op de reederij Meerburg aan het Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee. Er was daar olie, katoen en zeilwerk in groote hoeveelheden opgeslagen. Dit brandbare materiaal deed het vuur snel uitbreiden, ter wijl ook een geweldige rookontwikkeling ont stond. Door de brandweer werd met vier stralen de brand vrij spoedig gebluscht. Als oorzaak wordt vermoedelijk opgegeven, dat zonnestralen op het geslepen glas van een scheepslantaarn die in een etalage stond, zijn gevallen, waardoor het glas als brandglas werkte. Opbrengst der Rijksmiddelen. De „overige middelen" blijven onder de raming. Op ultimo Augustus bedroeg het zuiver be drag van de opbrengst der diretce belastin gen" f 81.628.031.66 tegen f 75.427.701.46 op ultimo Augustus 1935. De raming voor het geheele jaar is f 113.100.000 De „overige middelen" brachten in Augus tus jl. op f 31.465.036,25 tegen f 30.826.980,88 in Augustus van het vorige jaar. De raming voor de eerste 8 maanden van 1936 was f 247.683.333,36. terwijl de opbrengst over dat tijdvak heeft bedragen f 235.592,528,56 tegenover f 243.603.282.59 in 1935. Verkeersongelukken eischen drie dooden. Weer een autobestuurder, die door rijdt. Woensdagmiddag is te Uffelte het negen jarig jongetje A. Pouwels door een personen auto uit de provincie Groningen aangereden en op slag gedood Het knaapje was plotse ling den weg overgestoken Vlak voor vrachtauto gevallen. Woensdagmiddag is het 4-jarig zoontje van de familie Ekkelboom, die op den straat weg tusschen Losser en Overwinkel op een fietsje reed, vlak voor een vrachtauto, die achter hem kwam, gevallen. Het knaapje werd door den wagen overreden en werd in zorgwekkenden toestand naar het R.-K. zie kenhuis te Losser overgebracht, waar het eenigen tijd later is overleden. Autobestuurder rijdt door. De 60-jarige heer Th. van Lieshout, wo nende in de Kruisstraat te Eindhoven, maak te Dinsdag een fietstochtje naar Bergeyk om vandaar via België weer naar Holland" terug te keeren. Op den rijksweg onder Lommei. aan de Belgische grens, werd de heer L. door een hem achterop komende auto aangereden. De automobilist reed door. 's Nachts om half een werd het slachtoffer door een Belgi schen douane-beambte gevonden. Deze bracht hem naar een nabij gelegen boerde rij, waar men een kleine wonde aan den lin kerslaap constateerde. Korten tijd later is de heer L, overleden. Het lijk is door de Belgische justitie in be slag genomen. De fiets van het slachtoffer vond men op honderd meter afstand van de- plaats waar het ongeluk gebeurd was. Alg. Ned. Zuivelbond. Vergadering te Amsterdam. In de vergadering van den Alg. Ned. Zui velbond. Woensdag te Amsterdam gehouden heeft de voorzitter, de heer H. F. Britsel een openingsrede gehouden. In de verbetering, welke in verschillende landen en op de wereldmarkt is waar te ne men. deelt ook het zuivelbedrijf, aldus spr. Ook wij kunnen, over de geheele lijn gere kend, spreken van eenige opleving. Sedert onze zomervergadering in 1935 is de melk prijs iets gestegen, en onder de veehouders en zuivelbereiders begint een wat opgewek ter stemming te komen. Is er inderdaad plaats voor optimisme zou ik willen vragen? Een stijging van den boterprijs op de En- gelsehe markt, van f 0.34 in het midden van 1934 tot ongeveer f 0.60 per K.G.. gedurende de laatste weken, moge op zichzelf verblij dend zijn. deze prijs kan nog geen basis vor men voor een rendabel veehoudersbedrijf. indien andere tegenwoordig geldende om standigheden onveranderd zouden blijven. Evenmin geeft de positie van het artikel kaas reden tot tevredenheid. Weliswaar viel dit jaar een stijging van de prijzen te con- stateeren. doch niet vergeten mag worden, dat daartegenover een beperking van de pro ductie heeft plaats gevonden, welke onge twijfeld den prijs in gunstigen zin heeft be ïnvloed. De afzet van onze producten, is in groote mate afhankelijk van hetgeen andere lan den doen. De invoerbelemmeringen van de laatste jaren hebben een funesten invloed op ons bedrijf gehad en in de toekomst moet men voor de afzet in Duitschland en Enge land vreezen. Velen zijn van meening, dat de overheid lang niet genoeg doet voor den veehouder en willen door een soort staking betere finan- cieele resultaten bereiken. Zij zijn van meening. dat de overheid haar belofte inzake een richtprijs voor de melk niet heeft ingelost en zoolang deze niet be reikt is, meenen zij oppositie te moeten voeren. Met dit standpunt kan spr. zich in geenen- deele vereenigen. De regeering toont haar goeden wil. doch door allerlei omstandighe den was het niet mogelijk, den indertijd ge noemden richtprijs te bereiken. Spr. drong er tenslotte nog op aan, dat de boeren zich zouden organiseeren. De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, heeft een inleiding gehouden over „De in dustrialisatie in verband met den landbouw" Als spreker heeft geconstateerd, dat indus trialisatie van overheidswege in Nederland bezig is uit de sfeer der theorie over te gaan in die der praktijk is hij van oordeel, dat de boerenstand tegenover dit streven naar in dustrialisatie met groote welwillendheid en sympathie behoort te staan. Wat de industrialiseering betreft, meent spr.. dat ondernemingen met de beste kan sen kunnen mislukken en die met de slecht ste kansen slagen soms, alleen door de eigen schappen van den ondernemer of leider. De moeilijkste opgaaf van de overheid bij het beoordeelen, hoe en waar zij crediet moet geven, is de persoonsbeoordeeling der aan vragers. De overheid moet straks geheel onpartij dig staan boven de ondernemingen, waarin haar eigen geld zit. Spr. zeide in zijn verdere rede om. nog: De regeering moet bij het afwegen van de belangen van de bodemcultuur van moeder land en koloniën rekening houden met het verleden en de toekomst en niet alleen met den huidigen nood. Spr. denkt hier aan onze economische betrekkingen tot Duitschland. Eeuwenoud zijn onze zuivelrelaties met dat land en voor de toekomst zijn er nog groote mogelijkheden. Daarom moeten die relaties in de eerste plaats in stand worden gehou den en wij zien hoe de rentedienst en o.a. onze koloniale producten met een zoo groot deel van het betalingscontingent weggaan, dat onze zuivelexport (en die van groenten) een steeds droever beeld gaat vertoonen Wij misgunnen noch den geldschieter, noch Indië het hunne. Maar boven het doode geld gaat het levende bedrijf en zou er ten aanzien van onze Indische producten rnet Duitschland geen andere regeling te treffen zijn, waar door die ook buiten de clearing om gekocht kunnen, worden? Vier verdachten in arrest. Naar wij vernemen is het onderzoek inzake den indertijd te Geisteren gepleegde roof moord, waarbij pastoor Litjens om het leven kwam, zoo ver gevorderd, dat als vermoede lijke daders worden beschouwd, de gebroeders J. en W. J., zoons van „de Witte van Wansum" en verder de expediteursknecht M. H. uit Venlo en de gewezen controleur van den nachtveiligheidsdienst te Venlo, zekere D. Alleen D. bevindt zich in hechtenis. De anderen zijn terzake van andere mis drijven gedetineerd. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. HET TRAGISCHE AUTO-ONGELUK IN DE RESIDENTIE. Omtrent het auto-ongeluk, dat Dinsdag avond gebeurd is op den Loosduinscheweg en aan twee bejaarde personen het leven kostte, verneemt het A.N.P. te 's-Gravenhage nader, dat de oorzaak vermoedelijk moet worden ge zocht in weifelend oversteken door de voet- ;angers. De bestuurder van de auto, S uit Bloemendaal, was chauffeur van beroep. Aan genomen moet worden, dat hij een goed rijder Het vorsteliik paar nogmaals naar de Cineac. Omstuwd door een uitgelaten menigte. 's GRAVENHAGE. 16 September. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben heden ochtend met de moeder van den prins en diens broer een geheel onverwacht bezoek aan de Cineac op het Buitenhof gebracht, waar het gezelschap bijna de geheele eerste voorstelling heeft bijgewoond. Even 10 uur verliet het gezelschap, waarbij zich nog gevoegd had de secretaris van prins Bernhard. j-hr. ir. Röell, het paléis Noordeinde om te voet naar de Cineac te gaan. Door de Hoogstraat bereikte men de Groenmarkt waar de prinses van een col lectant een speldje kocht ten behoeve van „Zwakke en gebrekkige kinderen naar buiten". Het prinselijk paar werd natuurlijk op de drukke Groenmarkt onmiddellijk herkend en omstuwd door een jubelende, steeds toene mende schare, bereikte het gezelschap om streeks kwart over tien het bioscooptheater. Het publiek was eerst geheel onkundig van de aanwezigheid van het hooge gezelschap in de zaal. maar spoedig bleek het te zijn in gelicht. Toen dan ook. na een gekleurde teekenfilm, het licht aanflitste, stond de tot berstens toe gevulde zaal als een man op om het jonge paar toe te juichen waarvoor het glimlachend dankte. Tijdens de vertooning van de film dei- vorstelijke verloving werd voortdurend ge applaudisseerd. Het enthousiasme van de menigte op het Buitenhof was. toen het hooge gezelschap het theater verliet, weer grenzenloos. Hon derden liepen achter Prinses Juliana en haar gezelschap mede. Juichend en zingend ging het via Gravestraat. Hoogstraat en Noord einde naar het paleis, waar het ook weer zwart van de menschen zag. Het vorstelijk gezelschap ging- het paleis binnen door een zijdeur onder de linker zuilengalerij. De politie, die voor een behou den terugkeer zorgde, was ditmaal in groote ren getale aanwezig, dan de vorige maal. toen zij niet kon verhinderen, dat prinses Armgard en prins Aschwin in de menigte achter bleven en een kwartier na het jonge paar het paleis betraden. Vertrek prinses Von Lippe en prins Aschwin naar Detmold. Naar wij vernemen, zouden de prinses van Lippe-Biesterfeld en prins Aschwin heden, na afloop van de plechtigheid in het Stadion te Amsterdam niet met de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard naar den Haag terugkeeren. De kamerheer i.b.d. van Hare Majesteit, jhr. mr. W. F. Röell, zal de moeder en den broer van Prins Bernhard van Amsterdam geleiden naar de buitenplaats Boekesteijn. in 's-Grave- land, bewoond door jhr. J. A. Röell Vandaar zullen de Prinses van Lippe-Bies terfeld en Prins Aschwin Zaterdag naar Det mold vertrekken. „Hendrick de Keyser". 1935 was een moeilijk jaar. Aan het jaarverslag van den secretaris van de vereeniging „Hendrick de Keyser" is ontleend, dat in 1935 geen enkel perceel aan de eigendommen van de vereeniging is toe gevoegd. Wel zijn er over verschillende per- ceelen onderhandelingen gevoerd. Meer nog dan in de voorafgaande jaren moest echter de grootst mogelijke voorzichtigheid worden betracht, gelet op de financieele positie, waarin de vereeniging allengs is komen te verkeeren. Het aardige houten huisje aan de Achter haven te Edam, is in 1935 geheel en al her steld. Deze restauratie is de eenige geweest, die in 1935 is uitgevoerd. In 1935 werden 16 verzoeken tot huur- verlaging geheel of gedeeltelijk ingewilligd, een viertal afgewezen. Hierdoor werden de huren in totaal met ongeveer f 2000 per jaar verminderd. Daarnaast werd een aantal nieuwe huurcontracten afgesloten, waarin lagere huren opgenomen stonden dan in de vorige geëindigde contracten. Het ledental van de vereeniging bleef on geveer hetzelfde. Tegenover het bedanken en overlijden van eenige leden stond het toetreden van enkele andere personen. Met de navolgende gebouwen heeft het dagelijksch bestuur zich ingelaten: Blauw burgwal 22 hoek Heerengracht Heerengracht 77. Heerengracht 396—398, de bekende pak huizen aan de Prins Hendrikkade, het z.e. ..Huis aan de drie grachten", N.Z. Kolk 11. Tuinstraat 161. alle te Amsterdam. Een der perceelen aan de Muurhuizen te Amersfoort. Wijnhaven 20 te Delft Wijnhaven 69 en Voorstraat 97, beide te Dordrecht. Het mu seum te Edam, alsook het perceel Voor haven Wijk 2 no. 241 te Edam. Beekstraat 35 te Elburg, Westerstraat 122. te Enkhuizen. Huis aan het marktplein te Keertruidenberg. Het huis Bethlehem te Gorinchem, Burgwal 109 en Koudenhorn 20 te Haarlem. Groote Breedeplaats 35 te Harlingen en het z.g. Oude Slot te Heemstede. 17 September: Tot B. en W. van Amsterdam is het verzoek gericht, aan eenige heeren in huur af te staan het gedempte Damrak voor den aanstaanden winter, ten einde daar, ingeval van vorst, een omheinde ijsbaan aan te leggen. Men wil daar een gedempte gracht kunstmatig in een be vroren gracht herscheppen. Laffe moordaanslag. Door twee dronken wielrijders. NIJMEGEN, 16 September (A.N.P.) In den afgeloopen nacht werd zekere Van der B. uit Druten te Leeuwen door twee dronken wielrijders aangereden. Toen hij hierover aanmerkingen maakte, vielen beide mannen hem aan en staken hem een mes in den schouder, waarna zij op de vlucht gingen. Eenigen tijd later werd Van der B. langs den weg gevonden. Men waarschuwde een geneesheer, die overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk achtte. Het mes was 10 cM. in den schouder gedrongen. In het ziekenhuis werd het slachtoffer opgenomen, waar langs operatieven weg het mes verwijderd werd. Als .yerdacht van dezen aanslag zijn aan gehouden zekere R. en De B. uit Druten. DRONKEN ACHTER HET STUUR. De politie van bureau Overtoom te Amster dam heeft een chauffeur gearresteerd, die Dinsdagavond te ongeveer helf negen op den Amstelveenschenweg aldaar in beschonken toestand het trottoir is opgereden en daarbij een dertienjarig meisje heeft aangereden. Het meisje is met een hersenschudding naar huis gebracht. DR. MARIA MONTESSORI NEEMT VOOR- LOOPIG VERBLIJF IN ONS LAND. Dr. Montessori is door de Spaansche bur geroorlog genoodzaakt Spanje te verlaten en heeft nu met haar familie haar verblijf in Nederland genomen. Zij heeft verschillende plannen, o.a. zal zij persoonlijk toezicht houden over de Montes sorischolen te Amsterdam. Quinten Matsys- straat 22 en te Laren, Hilversumscheweg 29. Twee agenten voor het gerecht Verdacht van diefstal in een kiosk. AMSTERDAM. 16 Sept. De vierde kamer der Arr.-Rechtbank behandelt vandaag de strafzaak tegen twee agenten van het bureau Admiraal de Ruyterweg. die ervan worden verdacht te hebben ingebroken in een kiosk op het Mercatorplein in den nacht van 4 Juni 3-1. 's Morgens was de kiosk-juffrouw tot de on aangename ontdekking gekomen, dat de kiosk ,was doorzocht en dat het beetje gereede geld, dat zij daar bewaarde, gestolen was. Een bewoner van het plein kwam met de mededeeiing. dat twee agenten de inbraak zouden hebben gepleegd. Zijn vrouw en een buurman zouden het hebben gezien Tijdens het tegen hen ingestelde onderzoek werden termen aanwezig geacht om beide agenten in te sluiten. Twee getuigen verklaren de beide agenten herkend te hebben bij de kiosk en één van hen er te hebben zien ingaan. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak. Het vredescongres te Brussel. Grondslagen werden gelegd voor een blijvende organisatie tot coördinatie der vredes- vereenigingen. Het Uitvoerend Comité voor de Internatio nale Vredescampagne zendt ons het volgende communiqué: Nu het congres van het „Rassemblement Universel pour la Paix" op 3—6 dezer te Brus sel heeft plaats gehad, acht het Nederlandsch Comité het nuttig daaromtrent eenige mede- deelingen te doen. De eigenlijke arbeid van het congres werd verricht in besloten werkcommissies, waartoe alleen gedelegeerden der aangesloten ver- eenigingen toegang hadden. Voor de werkzaamheid van deze commissies waren zeer preciese bepalingen vastgesteld. Politieke opvattingen mochten niet besproken worden, noch aanvallen op eenige regeering gedaan. Men moest zicht tot opbouwende discussies, over de propaganda voor den vrede beperken. Het Nederlandsche Comité is van oordeel, dat aan deze bepalingen streng de hand is gehouden, en dat de discussies een ernstig zakelijk karakter hebben gedragen, zoodat in dit opzicht het congres volkomen aan den opzet heeft beantwoord. Daarnaast hebben drie openbare bijeen komsten plaats gehad, waartoe behalve de ge delegeerden van het congres een groot aantal toehoorders toegang hadden. Deze bijeenkom sten hebben natuurlijk in veel grootere mate de algemeene aandacht getrokken. De demon stratieve houding van een deel van het publiek kan bij buitenstaanders ten oprechte den in druk hebben gewekt, dat het geheele congres een speciaal politiek karakter droeg. Het Nederlandsch Comité, dat van den aanvang af heeft geweten, dat het met groote moeilijkheden te kampen zou hebben, is ten slotte bevestigd in zijn oordeel, dat het goed heeft gedaan om loyaal mede te werken en niet door onthouding afstand te doen van iedere mogeliikheid om invloed ten goede uit te oefenen. Wat betreft de organisatie van het congres meent het Comité een woord van bijzondere hulde en dank te moeten richten tot mej. Rosa Manus voor het belangrijke werk, dat zij met groote toewijding in dezen heeft ver richt. 1-Iet resultaat van het congres is in groote trekken, dat de grondslagen zijn gelegd voor een blijvende organisatie tot coördinatie van de bestaande vereenieingen, die in het belang van den vrede werken, en tot uitbouw van deze in de verschillende groepen der bevolking. Het Nederlandsche Comité zal nader beslis sen of en op welke wijze het de verwezenlij king van een en ander zal bevorderen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5