MODE Illl Herfst. BERICHT Hel Beiauftijltsle 54e Jaargang No. 16333 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 21 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOiVL UITGAVE LOURENS CO STEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN' EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog ƒ400-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- o( Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 September. Campbell Black's Einde. 'De dood van den vermaarden Engelschen vlieger Campbell Black zal ieder herinneren aan de opwindende dagen van de Londen Melbourne-race, die hij met Scott samen won in een speciaal voor wedstrijden gebouwde machine, terwijl onze Hollandsche vliegers met een verkeerstoestel de tweede plaats veroverden. Dat verschil in vliegtuigtype heeft toen tot heel wat beschouwingen aanleiding gegeven, die voor de race-toestellen niet al te vleiend waren, want het verschil was niet groot en het Hollandsche verkeerstoestel werd eigenlijk ,,de openbaring" van de race. Dit nam niet weg dat de beide Engelschen een formidabele prestatie geleverd hadden door den afstand Mildenhall-Melbourne in 71 uur af te leggen. Voor Black bleek aan de overwinning nog heel wat meer verbonden te zijn, want de jonge revue-actrice Florence Desmond had hem beloofd met hem te zul len trouwen als hij de race won. Of dit een uiting van romantiek-uit-den-riddertijd was, waarbij het overwinnen van draken of het behalen van eerste prijzen in tournooien door grillige jeugdige schoon en als voor waarde placht te worden gesteld, of dat de revue-ster meer werd bezield door den mo dernen reclamegeest en een wereldberoem- den man wou hebben is niet bekend. In elk geval kreeg zij haar zin, want Black won. Was hij bij zijn gevaarlijke race-om-den aardbol verongelukt dan zou het een trage die geworden zijn ook voor miss Florence Desmond, aangezien de moderne wereld de vrouwelijke inzichten uit den riddertijd een tikje te egocentrisch pleegt te vinden en deze opvatting niet verborgen zou hebben. Maar het liep goed af, en Blaok huwde Miss Desmond. Thans, twee jaar later, is hij bij de voor bereiding van een nieuwe halsbrekende on derneming, de a.s. race Londen-Johannes burg, om het leven gekomen. In aviatische ■kringen zal ongetwijfeld de vraag gesteld Worden of de technische organisatie op het vliegveld Liverpool wel in orde is. Want Campbell Black werd na zijn landing, taxiënd over dit vliegveld, aangereden door een mili tair vliegtuig dat zijn toestel „door midden sneed" ofschoon beider snelheid slechts ge ring was. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd en stierf daar spoedig. De verklaring dat de kleuren van zijn toe stel moeilijk zichtbaar waren in de mist schijnt niet erg afdoende, aangezien bij mist natuurlijk extra-voorzorgsmaatregelen wor den genomen. Het officiëele onderzoek door den „coroner" zal dus nog wel het een en an der meebrengen. Maar dit baat Black niet meer. Hij is 47 jaar oud geworden na een prachtige loopbaan als aviateur, waarin hij vele geweldige vluch ten volbracht, tal van overwinningen be haalde, zich ook op het wetenschappelijk ge bied onderscheidde en zelfs verleden jaar een eigen verkeersmaatschappij stichtte on der den naam Campbell Black Aviation Ltd., waarvan zijn vrouw en hij de eenige aandeel houders waren. Ook in Nederlandsche luchtvaart-kringen zal men hem als een der grootsten herdenken. R. P. Wil Italië de schuldbetaling hervatten? In ruil voor Abessynische leening. De correspondent van de Herald Tribune te Rome meldt, dat Suvich tijdens zijn bezoek aan Washingon zal voorstellen de ondeihan- delingen te hervatten voor de betaling van oorlogsschuld door Italië aan de Vereenigde Staten met het doel op de Amerikaansche markt een leening op te nemen voor de ont wikkeling van Abessynië. Gelijktijdig offensief Madrid en Toledo? op Vijftig bommenwerpers zouden voor den aanval op de hoofdstad gereed staan. LISSABON, 21 September (Reuter). Men gelooft, dat de opstandelingen voornemens zijn gelijktijdig het offensief in te zetten op Madrid en Toledo. De Moorsche troepen en de afdeelingen van het vreemdelingenlegioen. weTke onder bevel staan van kolonel Yague zullen, naar men vernacht, over enkele dagen overgaan tot het offensief op Toledo, terwijl van het front in den Guadarama de aanval op Ma drid zal worden geopend. 50 bommenwerpers zijn gereed voor den jaanval op Madrid. Dr. J. D. Bierens de Haan 70 jaar. De bekendste der levende Nederlandsche denkers. Op 14 October a.s. hoopt dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout zijn 70sten verjaardag te vieren. De bekende filosoof werd geboren te Am sterdam. Hij studeerde te Utrecht en promo veerde in 1891 tot doctor in de theologie op een dissertatie, getiteld „De beteekenis van van Shaftesbury in de Engelsche ethiek". Zijn eerste standplaats als predikant was Ootmarssum, daarna stond hij nog te Hoog land en te Roosendaal (Geld.) In 1906 nam hij ontslag om zich geheel aan zijn wijsgeeri- ge studiën te kunnen wijden. Dr. J. D. Bierens de Haan, naar een portret, geschilderd door Toon Kelder. Hij werd redacteur-secretaris van het Tijd schrift voor wijsbegeerte, welke functie hij tot 1932 bleef waarnemen. In 1933 werd hij voor zitter-redacteur van het Alg. Nederl. Tijd schrift voor wijsbegeerte en psychologie. Zijn filosofische beschouwingen werden behalve in deze tijdschriften nog gepubliceerd in „On ze Eeuw", „Het Twee maandelijksch Tijd schrift" en ,,De Twintigste Eeuw". Bovendien hield hij lezingen en cursussen o.a. voor de Volksuniversiteit, de School voor Maatschap pelijk werk te Amsterdam en de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Dr. Bierens de Haan is wel de bekendste onder de thans levende Nederlandsche den kers. Hij wordt door een grooten kring dank bare lezers en toehoorders bewonderd. Veel waardeering heeft zijn werk ook in letter kundige kringen. Dr. Bierens de Haan immers toont belangstelling en hij bezit een literaire stijl. De wijsgeerige beschouwing van dr. Bierens de Haan is een idealistische metaphysica. Als zijn drie hoofdwerken moeten beschouwd worden: „De weg tot inzicht" (1909), „Wereld orde engeestesleven" (1919) en „Mensehen- geest" (1926). Het zal dr. Bierens de Haan op zijn 70sten ver jaardag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Dr. J. D. Bierens de Haan zal hedenmiddag aan de Gemeenteuniversiteit van Amsterdam het doctoraat honoris causa in de wijsbegeerte worden uitgereikt. De promotie zal geschieden door prof. Pos. Dronken autobestuurder tegen viaductpijler gereden. Man ongedeerd, auto zwaar beschadigd. Om negen uur Zondagavond werd de politie medegedeeld, dat onder het viaduct van den Kindex-huissingel een auto tegen een viaduct pijler was gereden. Het bleek, dat 'n 24-jarige autobestuurder, die onder den invloed van sterken drank ver keerde, uit de Van Ostadestraat komende, hevig slingerend van den eenen kant van den weg naar den anderen, naar het viaduct was gereden en daar met een vaart tegen een pijler was terechtgekomen. De man was er zelf goed afgekomen en had geen verwondin gen. Wonder boven wonder was er ook geen voorbijganger geraakt, hoewel het weinig ge scheeld had. De jongeman werd door de voor bijgangers vastgehouden, toen hij wilde weg- loopen en is aan de politie overgegeven, die hem tot vroeg in den morgen heeft ingesloten in de politiepost aan het station. De auto was aan de linkervoorzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De wet op de uitverkoopen. Rapport commissie Kamer van Koophandel. Aan het rapport der Commissie uit dé Ka mer van Koophandel inzake de uitverkoopen is ontleend, dat allerwege medewerking werd ondervonden. Aan elk verzoek der commissie werd door den winkelstand gaarne voldaan De commissie handelde in overeenstemming met den geest der wet. Daarna wenschten echter cenige groote firma's de wet iundisch uit te leggen, waarna de commissie zich moest houden aan de letter van de wet. Het regende toen klachten. De Commissie meent, dat wanneer de uit voering der wet geschiedt naar de letter en niet naar den geest, de wet weinig waarde heeft. bezoekt onze 22-23-24 Sept a.s. bespreekt vroegtijdig uw plaatsen. (Adv. Ingez. MedJ Tegen pensioenkorting en devaluatie. Een motie en een resolutie van den A. M. P. In de middagzitting van de Jaarvergade ring van den Algemeenen Militairen Pen- sioenbond vond allereerst de huldiging plaats van Mevrouw Cremers, een der ijverigste me dewerksters van den A. M. P. Als bewijs van erkentelijkheid werd haar het eere-kruis eerste klasse aangeboden. De voorzitter, de heer D. F. Brondwijk, sprak haar hierbij har telijk toe. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren W. Klooster en J. Staaken bij acclamatie her kozen. De heer J. Mei, Amsterdam werd be noemd in de vacature, ontstaan door het af treden van den heer P. A. Carol, die oan ge zondheidsredenen voor zijn functie heeft be dankt. De heer Carol is door de vergadering ge huldigd. Hierop werd door den heer Carol de kwes tie van de pensioenkortingen behandeld, waarop de vergadering de volgende motie aannam? De Algemeene Militaire Pensioenbond, in algemeene vergadering bijeen op Zaterdag 19 September 1936, in de zaal van Hotel Lion d'Or, te Haarlem, gehoord de bespreking over de rapporten van de Commissiën Rutgers en Palm betref fende de pensioenkorting bij Land-, Zee macht en Koloniën; spreekt uit als zijn meening: dat met verbazing is kennis genomen van het door de Regeering ingenomen standpunt, dat pensioen is het resultaat van overleg tus- schen regeering en ambtenaar, aangezien een dergelijk overleg nimmer heeft plaats ge had; dat door de Algemeene Militaire Pensioen- bond is verzocht te worden gehoord in het georganiseerd overleg ter bespreking van de voorgenomen korting op de pensioenen welk verzoek door de Regeering is afgewezen; dat dus, zoomin bij de vaststelling als bij de voorgenomen korting op de pensioenen, van eenig overleg kan worden gesproken; dat, indien juist zou zijn de meening van de regeering dat pensioen verband moet hou den met den gewijzigden levensstandaard en daardoor pensioenkorting gemotiveerd, op die zelfde gronden zou moeten worden overge gaan tot verhooging van de veel te lage pen sioenen der oud-gepensionneerden, hetgeen door de regeering wordt geweigerd; dat de korting op de pensioenen moet wor den beschouwd als aantasting van bestaande rechten; dat om deze en veel andere redenen de wensch wordt uitgesproken dat de kortingswet door de Staten-Generaal zal worden ver worpen; roept alle gepensionneerden op, zich te kee- ren tegen deze aantasting van hun pen sioenen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de Volksvertegenwoordiging en de Pers, en gaat over tot de orde van den dag. Vervolgens kwam ter sprake de oprichting van een procesfonds. De bedoeling van dit fonds is, dat 't kan worden gebruikt tot dek king van de onkosten die uit een eventueel proces tegen den Staat, inzake de pensioen korting, mochten voortvloeien. Het fonds zal afzonderlijk worden beheerd en gevormd worden door vrijwillige bijdra gen in onderscheiden vormen. Met door het Hoofdbestuur ingewonnen inlichtingen is ge bleken dat een proces tegen den Staat ge voerd tot in hoogste instantie, ongeveer f 2500.zal kosten. De afdeelingen Heiloo en Rotterdam wa ren tegen dit voorstel, doch met de door hen uitgebrachte 8 stemmen tegen werd het aan genomen. Hierop werd de devaluatie besproken, waarop de volgende resolutie tegen de deva luatie werd aangenomen: De Alg. vergadering van den A. M. P. op 19 September 1936 te Haarlem bijeen, waarbij mede aanwezig vertegenwoordigers van sa menwerkende bonden van Oud-Militairen, gehoord de besprekingen over de steeds toe nemende actie voor devaluatie in ons land. I spreekt uit als haar meening, dat devaluatie in Nederland een noodsprong is, waarvan in ieder geval vaststaat, dat zii die nu een mi nimum bestaan hebben in -^ooten noo^ 'ou den komen te verkeeren; dat dus tiendui zenden medeburgers al dadelijk ernstig in hun levensbestaan zouden worden getroffen; dat voor de gepensionneerde militairen de valuatie een ramp zou beteekenen, besluit; zich eensgezind te keeren tegen devaluatie in ons land en doet een beroep op de regee- 't Weemoedig oogenblik is weer gekomen, Wij zijn weer aan het pijnlijke moment. Waarop de herfst een aanvang heeft genomen, De zomer is weer officiéél ten end. Nu komen weer de stormen ons belagen, Nu krijgen wij weer mist zoo nu en dan, En binnenkort de eerste kille dagen. Waarin je reeds den winter proeven kan. Nu gaan de boomen gauw hun blad verliezen. Totdat zij blijven met een kale kruin, En het gaat 's nachts een enkel graadje vriezen, Dan sterft het laatste bloempje in den tuin, De tijd komt nu weer aan van kool en kolen, Van zonneschijn, die niet meer is dan schijn. Wanneer de dieren schuilen in him holen En musschen slechts als vogels zichtbaar zijn, Het zal intusschen nog wel even duren, De overgang pleegt niet zoo snel te gaan, Wij krijgen vast nog wel wat zomeruren, Al is de zomer officiéél gedaan. En dan tenslotte mag men constateeren, Er is iets prachtigs in den wintertijd. Wij kunnen nooit genoeg van hem waardeeren, Dat hij ons naar een nieuwe lente leidt. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Inviteer nu maar Uw vrienden, Want Uw radio is goed. Omdat U als wijze gastheer, Het per distributie doet. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. MedJ ring, zich zoo krachtig mogelijk tegen deze openlijke en geheime schadende propaganda te verzetten. De heer W. Klooster heeft dit toegelicht. De heer D. Boer besprak vervolgens de plan nen van den A. M. P. De begrootingen werden aangenomen niet algemeene stemmen. In de morgenzitting werd nog behandeld: voorstel hoofdbestuur inzake royement in ge val van wanbetaling. Aangenomen. voorstel Eindhoven tot oprichting gratis rechtskundig bureau: verworpen. voorstel Haarlem om iedere afdeeling door 2 afgevaardigden te laten vertegenwoordigen: ingetrokken. voorstel Goes om de jaarvergadering in Augustus te laten houden: verworpen. Tram en bus. Exploitatie in één hand? Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, een brief te schrijven aan B. en W. van Haarlem inzake de openbare vervoer middelen, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de exploitatie van tram en busbedrijven te Haarlem in één hand behoort te zijn en dat deze exploitatie het beste kan worden gesteld in handen van de N.Z.H.T.M. In het concept-schrijven wordt voorziening in dien geest bepleit en een bereidverklaring tot gedachtenwisseling is er aan toegevoegd. JURY VOOR DEN TOONEELWEDSTRIJD VAN „J. J. OREMER". Als Jury-leden voor den Nat-ionalen too- neelwedstrijd der Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Crenier" zullen zitting ne men de heeren C. C. M. van Hees, oud-acteur en oud-directeur van den Stadsschouwburg, J. B. Schuil, letterkundige en tooneelverslag- gever van Haarlem's Dagblad en Henk Bak ker, tooneelschrijver en art. leider van „J. J. Cremer". De verminderde huurtoeslag. Verzoeken om huren te verlagen. Zaterdag is aan de werkloozen voor het eerst de verminderde huurtoeslag uitbetaald. Verschillende organisaties hebben aan hun werkloozen een concept-brief gestuurd die zij kunnen gebruiken om aan het bestuur der woningbouwvereeniging of particulieren huis eigenaar te verzoeken de huur te verlagen overeenkomstig de verminderde huurtoeslag, omdat het onmogelijk is de volledige huur te betalen. Van verschillende complexen huizen van woningbouwvereenigingen en stichtingen zijn een aantal bewoners Zaterdag bijeen geweest Men deelde ons mede, dat men besloten had, de huur te betalen min de verminderde toe slag. Vanwege het bestuur van den Nat. Woningraad is aan de aangesloten vereeni- gingen en stichtingen het advies gegeven in dergelijke gevallen wel de verminderde huur in ontvangst te nemen, doch de bewoner er op attent te maken, dat het te weinig betaalde bedrag als huurschuld zal worden geboekt. Hoe de gemeente Haarlem zal handelen met hen, die in woningen van de gemeente wónen, onder beheer van Centraal Woning- beheer, is nog niet, te zeggen, evenmin van de houding van particuliere eigenaars. De Vereenigint* van Hu^p'Tern-en •e Haar •em heeft haar standpunt nog niet bepaald. Als, zoo zei het bestuur ons. een verlaagde huur wordt aangeboden, kunnen onze leden het bedrag accepteeren in mindering op de huur. Binnen enkele dagen zal een bestuurs vergadering gehouden worden om deze aan gelegenheid onder oogen te zien Het woord is aan.... Ruskin: Alle groote kunst is aan bidding. De Volkenbondsvergadering. Al- of niet-toclating der Abes- sinische delegatie. Kans op beslissing door het Internatio nale Hof. Uit Genève wordt ons hedenmiddag getele foneerd Dat het vraagstuk der al- of niet-toelating van de Abessinische delegatie tot de Assemblée kortweg in den laatsten zin beslist zou worden blijkt een overijlde verwachting van velen te zijn geweest. Verscheidene delegaties, met na me die van de ex-neutrale landen en daaron der ook Nederland blijken deze zaak zeer ernstig op te vatten en nauwkeurig te willen onderzoeken. Wij vernemen thans, dat de Ne derlandsche delegatie zich bereid heeft ver klaard in de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven zitting te nemen. Staatsraad mr. J. Limburg zal Nederland erin vertegen woordigen. Een volledig onderzoek van de zaak is evenwel als voorwaarde gesteld en men wil de beslissing in handen stellen van het Internationale Hof te 's-Gravenhage. De As semblée zou hangende die beslissing tot voor- loopige toelating der Abessinische delegatie kunnen besluiten. Teneinde de Assemblee niet voor een plotseling nieuw feit te stellen zou men 24 uur willen laten verloopen tusschen de indiening van het advies van de commissie voor de geloofsbrieven en de behandeling daarvan door de Assemblée. Het schijnt dat de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Anthony Eden het standpunt van de Nederlandsche en andere delegaties ten aan zien van de toelating der Abessiniërs voikomen deelt. Socialisten boeken succes bij de Zweedsche verkiezingen. Tezamen met de Communisten een meerderheid in den Rijksdag. STOCKHOLM, 21 Sept. (Reuter-A.N.P.) Om twee uur vannacht, waren de verkiezings resultaten bekend uit 17 van de 28 districten. Op dat oogenblik hadden de Sociaal-demo craten een winst van 8 zetels. Voor de eerste maal zullen de Socialisten en Communisten een meerderheid hebben en wel van 123 op de 230 zeteds. Volgens de tot nu toe bekende voorloopige uitslagen zou de zetel verdeeling worden: Conservatieven 44 zetels (58). Boerenpartij 36 zetels (36). Volkspartij 27 (24). Sociaal democraten 112 (104). Socialistische partij (Kilbom) 6 (6). Communisten 5 (2). De tusschen haakjes geplaatst cijfers ge ven het aantal zetels weer na de verkiezingen in 1932. Hoewel in deze samenstelling in den loop van den tijd eenige wijziging is gekomen, zijn de Volkspartij, de Sociaal-Democratische partij en de Communistische partij nu resp. 3,8 en 8 zetels vooruitgegaan ten koste van de Conservatieven. (De Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag bestaat uit 230 leden, welke bij vrijwel algemeen kiesrecht van mannen en vrouwen boven 24 jaar voor den tijd van vier jaar worden gekozen. Het stelsel is dat van evenredige vertegenwoordiging.) Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De bekende Engelsche vlieger Campbell Black is op het vliegveld te Liverpool om het leven gekomen. pag. 4 De burgeroorlog in Spanje: de verdedigers van het Alcazar houden nog stand. pag. 4 Conflict in de Oostenrijksche Heimwehr. pag. 4 De kwestie van de al of niet toelating van Abessynië te Genève voor 't Iloogsche Hof? pag. 1 Socialisten boeken successen bij de verkie zingen in Zweden. pag. 1 Onze zaakgelastigde verlaat Madrid. pag. 3 Apeldoorn bereidt de vorstelijke verloofden een grootsche huldiging. pag- 3 Gewestelijke landdag van den Vrouwen Vre debond pag. 3 ARTIKELEN ENZ. R. P. Campbell Black's einde. nas 1 l B Schui' ve- O" u'dige mei j pag 2 J. B. Schuil: Ludamus pag. 2 II. D. Vertelling: Toebereidselen. pag. li De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1