^WEERBERICHT Nog enkele dagen Echte Wales Antrachiet MAANDAG 21 SEPTEMBER '19.T6 HAARCE M'S D A G B C X D 2 Comité bestrijding gevolgen werkloosheid. Een collecte. HOp 3 October 1936 zal het Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloos heid te Haarlem andermaal een beroep doen op de bui-gerij met het verzoek een bijdrage te willen afstaan, teneinde het werk van het Comité te kunnen voortzetten. Het is helaas niet noodig in den breede uiteen te zetten, dat het Comité als Crisis Comité zijn werkzaamheden nog niet kan stopzetten, omdat de nood in vele gezinnen in onze stad nog altijd vraagt hulp te ver leenen, waar zulks het meeste dringt. Het Comité weet uit ervaring, dat de Haar- lemsche burgerij bij alle vorige collectes niet heeft nagelaten, den zoo noodigen steun te verleenen en het hoopt van harte, dat op 3 October zal blijken, dat men bereid is op nieuw hulp te verleenen en het Comité in staat te stellen zijn arbeid voort te zet ten. Een verloting onder collectanten. Aan het zich opgeven als collectant is dit jaar een bijzondere attractie verbonden. Er zijn n.l. een aantal prijzen disponibel om on der notarieel toezicht te worden verloot on der degenen, die aan de collecte hebben deel genomen. Als hoofdprijs komt allereerst een schitterend Pliilips-Radiotoestel, ook inge richt voor Ultra-korte-golf, ter waarde van f 195; verder zijn door onderstaande firma's de volgende artikelen beschikbaar gesteld: Fa. Gebr. v. Brederode, Gr. Markt 21 vul penhouders. Cacao- en Chocoladefabriek Droste, doozen bonbons en «pastilles. Cacao- en Chocoladefabriek Union, doozen bonbons en pastilles. Fa. G er zon. Gr. Houtstraat 54 zijden dassen doosjes met zakdoeken en damestaschje. Fa. S. J. de Goede, Zijlstraat 13, schemer lampje. Fa. Wed. L. de Jong Groote Houstraat 82, porcel. theeservies. N. N., 12 zijden dassen. Parfumerie Tip-Top, Paarlaarsteeg 37, Eau de Cologne en zeep. Fa. J. M. Stap, Gr. Houtstraat 63, Foto albums. Fa. Vroom en Dreesmann, Eau de Cologne en zeep. c. voor het gebruik van het lokaal den ge- toestel. AI deze prijzen zijn tentoongesteld in het perceel Koningstraat 8. Wie op een of meer dezer prijzen kans wi' maken, geve zich vóór 30 September a.s. op als collectant of collectriee aan het bureau van het Comité. Lange Begijnestraat 13rood hoek Klokhuisplein, onder vermelding van naam. adres, leeftijd, buurt waaraan men de voorkeur geeft en tevens in welke perio de' m men wenscht te collecteeren. Er zijn n.l. 3 perioden van 811 uur, vai: 11—2 uur en van 25 uur. Voor elke periode heeft men een kans; wie zich dus voor 3 perioden opeeeft, maakt 3 kansen op bovenstaande prijzen. Men houde er rekening mede, dat men den leeftijd van 14 jaar moet bereikt hebben om te mogen collecteeren. Alleen bij vroegtijdige aanmelding kan met bijzondere wenschen rekening worden ge houden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 22 SEPT. Progr. 1. Hilversum II (Huizen). Progr. 2. Hilversum I. Progr. 3. 8.Keulen. Concert door Kamer orkest o.l.v. H. Hagestedt. 8.20 idem „Kalen- derblatt''. Tijdsein. Weerverwachting. Water stand. 8.30 idem Gymnastiek voor de vrouw. 8 45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijdsein. Nieuws berichten. Waterstandberichten. 10.50 idem Kindergarten. 11.20 Parijs Radio. Populair Concert o.l.v. Jean Clergue. 12.20 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuziek. 12.50 idem, Weerverwachting. 12.51 Concert o.l.v. Walter Ferron. 1.20 idem. Gesproken Dagblad van het N.I.R. 1.30 Dansmuziek o.l.v. Stan Bren- ders. 1.50 idem. Gramofoonmuziek. 2.20 Deutschlandsender. Allerlei von zwei bisdrei. 2.35 Keulen. Vervolg Allerlei von zwei bis drei. 3.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 4.05 Deutschlandsender. Mille Sagawe bespeelt Cinema orgel. 4.20 Keulen. Populair concert oJ.v. Willi Libiszowski. 5.20 Brussel Vlaamsch. Concert o.l.v. Walter Feron. 6.05 idem. Kinder uurtje. 6.50 idem. Gramofoonmuziek. 7. Keulen. Populair Concert o.l.v. Leo Eysoldt. 8.05 idem. Momentaufnahme. 8.20 Brussel Fransch. Het Omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 9.20 Keulen. Für Sorgen sorgt das liebe Leben. Orkest en Omroepkoor. 10.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken Dagblad van het N.I.R. 10.30 idem. Gramofoonmuziek. 10.50 Berlijn. Populaire en Volksmuziek. Programma 4. 8.Brussel Vlaamsch. Gym nastiek. 8.20 idem. Tijdsein. Gramofoonmuziek 8.30 idem. Kroniek van de Dag. 8.40 idem. Gramofoonplaten. 8.45 idem. Gesproken Dag blad van het N.I.R. 9.idem. Gramofoon muziek. 10.35 Londen Regional. Korte Gods dienstoefening. 10.50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem. Het Cinema Orkest o.l.v. Sydney Phasey. 11.50 idem. Het BBC-orkest o.l.v. Crawford Mac- Nair. 12.50 idem. Gramofoonmuziek. 1.35 idem Orgelrecital door C. Stanley Grundy. 2.50 idem. Geiger en zijn Orkest. 3.20 idem. Het Stedelijk Orkest van Margate o.l.v. H. Lodge. 4.50 Droitwoch. Het Hongaarsch Zigeuner- Orkest. 5.05 idem Gramofoonmuziek. 5.35 idem. Dorothy Hogbens Ensemble. 6.20 Di versen. 6.45 Droitwich. Het Lesley Bridge- water Kwintet. 7.35 idem. Frank Merrick, piano. 8.20 Fictrional Fame en Parade van Joan Young. 8.45 Londen Regional. May Blith sopraan. 9.05 idem. Promonadeconcert in Queens Hall o.l.v. H. Wood. 9.55 Londen Regional. Het Karl Caylus Ensemble. 10.30 Droitwich. Het BBC-Orkest o.l.v. Joseph Lewis 11.35 idem Maurice Winnick en zijn Orkest. 11.50 idem. Dansmuziek (gr.pl.) Programma 5. van 8.v.m. tot 7 n.m. Diversen. 7.Eigen Gramofoonplatenconcert: Bekende ouverturen. 1. Aufforderung zum Tanz. Staatskapel te Berlijn. 2. Ouverture Leichte Kavallerie. Staatsopera Orkest van Berlijn. 3. Ouverture Dichter und Bauer. Dajos Bela met 200 medewerkenden. 4. Ouverture Si j'étais Roi. Opera Orkest van Berlijn. 5. Ouverture aL Princecse Jaune. Philhar- monisch Orkest. 6. Ouverture Maria. Staatsopera Orkest. 7. Ouverture Banditenstreiche. Symphonie Orkest. Van 8.— tot 12.— Diversen. R.-K. Studieclub „Graficus". Een belangwekkende tentoonstelling. Zaterdag en Zondag werd in het gebouw der St. Josephs-Gezellenvereeniging in de Jansstraat, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der R.K. Studieclub „Graficus" een interessante tentoonstelling op grafisch ge bied gehouden. Zij werd Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van veie belangstellenden geopend: o.m. waren afgevaardigden aanwezig van zuster organisaties te Amsterdam, Alphen aan den Rijn, Utrecht, Den Haag en 's-Hertogenboseh. De heer C. J. Selhorst, voorzitter der ten toonstellingscommissie, sprak een openings woord en dankte allen die tot het welslagen der tentoonstelling twaarvan de organisatie niet gemakkelijk is geweest) hadden mede gewerkt: hierbij waren verschillende firma's in en buiten Haarlem. De tentoonstelling, zoo zette spr. uiteen, had een tweeledig doel: den vooruitgang der tech niek aan te toonen en de aandacht van de vaklieden daarop te vestigen, opdat zij zullen trachten, steeds meer vakkennis te krijgen en; den leek -te laten zien, hoe goed druk werk kan zijn. De heer Selhorst eindigde met woorden van gelukwensch voor de Studieclub en met den wensch dat de club verder zal groeien en bloeien. Daarna sprak de heer J. J. van Kolk, voor zitter van Graficus", die de omstandigheid releveerde, dat de viering van het eerste lustrum der studieclub ongeveer samenviel met het spoedig te vieren zilveren jubileum der afd. Haarlem van den Ned. R.K. Grafi- schen Bond. Spr. dankte voorts het Vakkun dig Bureau van genoemden Bond, dat steeds een groote stuwkracht is geweest en ook de Tentoonstellngscommissie, inzonderheid voor zitter en secretaris. Voorts heette de heer van Kolk de zusterorganisatie welkom, dankte alle medewerkenden, in 't bijzonder de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken van Gelder Zonen en vestigde er in 't bijzonder de aan dacht op, dat de studieclub voor werklooze vakgenooten een uitstekende gelegenheid biedt om hun vakkennis te vergrooten. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Wat er te zien was. 'Adv. Ingez Mea.i HET TOONEEL. Onschuldige Meisjes. Myra Ward, de jonge actrice, die in het vorige .^izoen reeds herhaalde cnalen in kleine ï^len o.a. in Ping-Pong heeft bewezen een sterk persoonlijk talent te be zitten, heeft thans in Onschuldige Meisjes haar groote kans gekregen en in de rol van Mary Tilford op de meest overtuigende ma nier het bewijs van haar ras-talent gegeven. Voor Myra Ward was de opvoering van dit Amerikaansche drama dan ook in de eerste plaats een zeer groot succes. Dit succes was te opmerkelijker, omdat deze Mary Tilford wel precies tegenovergesteld is aan de onschuldige, lieve ingénues, waarmee vroeger jonge actrices hun naam maakten. Een abjecter meisjes-figuur dan dit verdor ven, amoreele schepseltje zagen wij zelden op ons tooneel. Zóó'n weerzin wekte dit meis je bij het publiek, dat de zaal eenige malen hoorbaar in haar afschuw reageerde, zooals men dit vroeger bij de slechte daden van een marqué, wel placht te doen. Om dan ondanks dat toch nog de overwinning weg te dragen, zóó dat het pubiek haar een wanne ovatie bracht, is voor Myra Ward wel het grootste compliment. „IJzig-mooi", zoo kwalificeerde Zaterdag een oudere dame zeer juist en ka- rakieristiek dit spel, dat in zijn geraffineerd heid', met een opmerkelijke scherpte, precies zonder een moment te veel of te weinig gaf wat de rol vroeg. Zijn er zulke voor haar omgeving zoo ge vaarlijke meisjes? Ik zou het niet durven ont kennen, al zijn ze gelukkig hooge uit zonderingen. In dit jonge meisje schuilt reeds de vampier, die zij later zal worden. Met haar abjecte neigingen en haar intuïtief aanvoelen van de zwakheden harer omgeving, beheerscht zij de meisjes op de kostschool zoowel als haar grootmoeder. Zij fantaseert leugens, simuleert ziektes, enkel om haar doel te bereiken, zij stuurt bewust op het ongeluk van haar leera- ressen af, die zij haat. En dit gelukt haar zon der moeite, omdat de schrijfster en dit lijkt mij een fout van het stuk haar hier toe al te weinig obstacles in den weg legt. Dat- een oude, in haar liefde voor haar kleinkind wat verdwaasde dame er in vliegt en de leugens van het meisje onmiddellijk voor waarheid aanneemt, kunnen wij nog gelooven, maar dat een heele stad en vooral de rechtbank niet de waarheid van de leugen hier onder kennen, lijkt ons niet goed aannemelijk. De schrijfster laat wijselijk de rechtzitting, waarin de zaak van de gedupeerde leerares- sen, die de grootmoeder van Mary Tilford wegens laster hadden aangeklaagd in de pauze houden en maakte het zich daardoor nog al gemakkelijk. Zou werkelijk een rechter niet hebben ontdekt, dat Rosalie Wells die toch geen slechte aanleg had en enkel uit angst en zeer onhandig voor Mary loog onwaarheid sprak? Veel respect kun nen wij voor die rechters niet hebben. Maar de schrijfster had dit noodig voor het laatste bedrijf. Zij wilde ons laten zien. hoe een enkel kind het geluk van twee totaal on schuldige vrouwen geheel kan vernietigen, enkel door hen op de meest vuige manier te belasteren. Geheel overtuigen deed de schrijf ster ons niet. Het stuk maakte op mij een min of meer pijnlijken indruk, niet zoo zeer om het precaire onderwerp het verdacht- maken der verhouding tusschen de 2 leerares- sen dan wel om de al te zwart geteekende gevolgen daarvan. De schrijfster wilde het alles zoo somber mogelijk teekenen en schoot daardoor haar doel voorbij. Zij forceerde de handeling en gaf een sterk uitzonderings geval O zeker, er waren in dat laatste bedrijf zee.r treffende jnomenten.. Prachtig was bijvoor beeld de scène tusschen Karen Wright een der 2 leeraressen en haar verloofde, die twijfelde aan de onschuld van Karen. Dit was zuiver menschelijk en daarom ontroe rend. Dat Martha Dobie de andere leera- res zich door de modder, waardoor zij ge sleept wordt, plotseling bewust wordt van „Tiaar eigen natuur en zich zelf daardoor verafschuwt, kunnen wij aannemen, maar dat zij zich daarop plotseling maar dood schiet, dat is een dramatische oplossing, welke wij minder gemakkelijk kunnen accep teeren. Dit is een willekeurigheid van de schrijfster. En nog moeilijker konden wij de houding van Karen Wright aanvaarden in het laatste gedeelte van dit drama. Het ge sprek tusschen de oude mevrouw Tilford, die plotseling overtuigd van de leugen van haar kleindochter, Karen vergiffenis komt vragen, welk gesprek gehouden werd terwijl in de kamer daar vlak naast de doode Martha Do bie lag. was voor mij louter tooneel. Wij in de zaal dachten telkens aan de doode, die voor de anderen blijkbaar al niet meer bestond. Het slot is dan ook bepaald zwak. Zoo is mijn bewondering voor dit stuk niet onverdeeld, al erken ik gaarne, dat Lilian Hellman zich in vele opzichten een tooneel- schrijfster van niet gewoon talent in dat schrijnende, wreede stuk toont. Vooral in de teekening van de abjecte meisjesfiguur is zij verbazend knap geweest en ondanks de huivering voor zulk een gevaarlijk wezen kunnen wij haar artistiek aanvaarden. Onder de leiding van Cor van der Lugt Melsert heeft het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel van Onschuldige Meisjes een voor treffelijke, fijn-afgestemde voorstelling ge geven. De regie heeft alles, wat zweemde naar melo-dramatiek of pathetiek wegge werkt. Van der Lugt heeft het geheel in een trieste, grauwe sfeer zoo sober mogelijk aan het slot misschien wel eens wat te sober gehouden. De dames Van der Lugt Mel- sert-van Ees en Mimi Boesnacli hebben als de leeraressen prachtig gespeeld. Heel fijn liet Mimi Boesnach reeds in het begin ons voorvoelen, dat zij anders don de gezonde Helen was en haar bekentenis in m kwam dus niet onverwacht. Mevrouw Van der Lugt Melsert had haar mooiste moment in haar gesprek met Dr. Joseph Cardin, haar ver loofde, zeer sympathiek, natuurlijk en zoo als het moest wat provinciaal door Theo Frenkel gespeeld. Er zullen weinigen in de zaal zijn geweest, die niet onder den indruk kwamen van dit sobere maar innige spel van mevr. Van der Lugt Melsert in deze scène. Zeer mooi en volkomen in den stijl van dit stuk was ook de oude mevrouw Tilford, hoogst gedistingeerd en ondanks haar be grijpelijke geborneerdheid, volkomen menschelijk. Dat de heele stad dadelijk op haar telefoontjes reageerde en de meisjes van de Kostschool, die toch zoo veel van Karen hielden, niets konden doen om de toch ook bij hen niet beminde Mary te ontmaskeren, moeten wij aan de schrijfster wijten. Wij herinneren ons van vroegere opvoerin gen o.a. van Frühlingserwachen hoe zuiver Van der Lugt meisjes weet te doen uitbeelden door zijn actrices. Ook nu troffen ons deze kostschoolmeisjes door hun voortref felijke typeeringen, het meest wel Else Wil- lard in het zeer moeilijke rolletje van Rosalie Wells. Emmy Heymans—Snijders wist nu en dan een anderen toon in het stuk te brengen als mevrouw Lily Moiler, een wat wonderlijk schepsel op deze kostschool en in het drama. Dat er om dit stuk ..gerucht" zou ontstaan, was te verwachten. Het is hier een zelfde soort geval als met het indertijd gespeelde] „La Prisonnière", dat tusschen 2 haakjes ee« veel sterker en in zijn tragiek ontroeren der drama was. Er zullen bij zulke onder werpen altijd 2 partijen zijn, die zich pro- en. contra opvoering verklaren. Wij zullen ons hierin geen partij stellen, maar willen alleen constateeren, dat het stuk hoogst ernstig be doeld is in de vertaling zouden enkele gedeelten zonder eenige schade, wat meer „versluierd" kunnen worden en bij het publiek een oprecht en groot succes had. J. B. SOHUIL. LUDAMUS. De R. K. Tooneelvereeniging Ludamus van welke vereeniging wij ons nog steeds met genoegen een alleraardigste opvoering van Vadertje Langbeen herinneren heeft gis teren in onzen Stadsschouwburg het seizoen der dilettanten ingezet met een voorstelling van „De 7 Sleutels van Baldpate". Pastoor Schalken van de Lidvina Parochie sprak bij het begin van den avond een woord van op wekking tot het publiek om donateurs voor Ludamus te werven; de volle zaal was er het bewijs van dat het werk van deze vereeniging in ruimen kring gewaardeerd wordt. Ludamus had het zich met De 7 sleutels van Baldpate moeilijker gemaakt dan indertijd met Vadertje Langbeen. Deze mysterieuze geschiedenis werd niet voor niets door den. bewerker Van Kerckhoven bij de opvoering van Comoedia een vroolijk griezelstuk ge noemd. Het is feitelijk een min of meer paro distische droom van een door het lezen van griezellectuur overspannen geest en dit moet in de opvoering ook steeds merkbaar zijn. Daarom is dit stuk zwaarder te spelen dan een gewoon detective-verhaal. De 7 Sleutels van Baldpate ging dan ook feitelijk nog boven de kracht der leden van Ludamus. De spelers wisten maar zelden de griezelsfeer op het tooneel te brengen en het ontbrak dooi'gaans zoowel aan spanning als aan de vroolijkheid. Wanneer dilettanten toch eens beseften wat dynamiek en tempo voor 't tooneel beteekenen! Want juist hierin schoten de spelers gisteren telkens tekort. Het was opmerkelijk hoe verschillend de opvoering van Ludamus in de afwisselende tooneelen was. Zoo waren er tooneeltjes, die zeer goed slaagden zooals de worstelpartij in II, de overrompeling eerst van Magee en later van den inspecteur van politie en voor al het vroolijke einde van de komedievertoo- ning, dat werkelijk uitstekend was maar daarnaast waren er ook telkens gedeelten, waarin het tooneel letterlijk „stond" en er van samenspel niet veel sprake was. Groote hilariteit wekte het niet afgaan van den re volver en Lou Max had niet de tegenwoordig heid van geest van den acteur, die. voor het zelfde geval geplaatst onmiddellijk uitriep: „Zoo sterf dan door mijn duim!" Wel worgde hij ten slotte Myra Thornhill, maar hij deed dit niet dan nadat anderen hem hiertoe den raad hadden gegeven. Men kan het een di lettant niet al te ernstig aanrekenen, dat hij zich niet uit een zoo moeilijke positie weet te redden, maar heel dit tooneel bewees toch, dat er nog wat aan de voorbereiding ontbrak. De rol van Magee eischt levendiger, opge wekter en vooral stuwender spel dan de speler van Ludamus vermocht te geven. Magee moet de ziel van het geheel zijn en door zijn spel vaart en fantasie aan de vertooning geven, wat wij van den dilettant, die de rol vervulde, moeilijk kunnen zeggen, al had hij dan ook goede momenten. Het meest in den geest van het stuk speelde Peter, het „spook" en Jiggs Kennedy, de inspecteur van politie. En ook de eigenaar van Baldpate was lang niet slecht en wist kleur aan 't slot te geven. Mary Norton was een aardige tooneelverschij- ning en ook Myra Thornhill mocht er zijn. Van de aankleeding was veel werk gemaakt. Het tooneel zag er voor een zoo unheimisch oord als Baldpate zelfs wat te gezellig en comfortabel uit. Met genoegen zagen wij de nieuwe manteaux, die de heer Deinum heeft laten maken, een werkelijke verbetering van onzen schouwburg, die hard en hard noodig was. Al waren er dus in de opvoering gisteren nog al wat lacunes, dit belette toch niet, dat het publiek zich uistekend met deze myste- rieuse geschiedenis vermaakte, zoodat de spelers over het succes niet te klagen hadden. J. B. SCHUIL. KALENDER VROUWEN VREDEBOND. In voorbereiding is de uitgave van een ka lender voor het jaar 1937 van den Alg. Nederl. Vrouwen Vrede bond. Het schild zal de beelte nis dragen vcan Desiderius Erasmus naar Quinten Matsijs. De bladen van de weken zijn voorzien van passende spreuken. GARAGE A. F. KORS BESTAAT 12 Vè JAAR. Dinsdag 22 September zal het 12!/2 jaar ge leden zijn. dat de heer A. F. Kors op het Scha penplein een reparatie-inrichting annex stal ling voor antomobielen opende. Na I's jaar trok de heer Kors naar den burgwal, waar zijn garage nu nog steeds gevestigd is. De clientèle van den heer Kors zal zeer ze ker meeleven in dit voor hem zoo heuglijke jubileum. De zomer is voorbij. Het spijt ons. beste lieden, 't Wordt nu weer kolentijd, Dat is: PERQUIN ontbieden (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 21 SEPTEMBER Kinderhuissingel: Circus van Bever. Palace-Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Huwelijksnacht" met Gary Cooper en Anna Sten in de hoofdrollen. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Rubber, naar het boek van mevr. Szekely-Lulofs. 2'.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Getrouwden niet getrouwd". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Gevangene van het Haaien-eiland". 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 SEPTEMBER Gebouw Vroom en Dreesmann: Modeshow. Remonstrantenhuis. Wilhelminastraat 2'2: Bijeenkomst Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 8.15 uur. Chr. Ger. Kerk, Raaks: Tijdrede Prof. G. Wisse, 8 uur. Nassauplein 46: Vergadering Kamer van Koophandel. 8 uur. Kinderhuissingel: Circus van Bever. Palace-Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen s middags en des avonds. Overveen: Bazar in Elswout. Wat op de expositie te zien was, was bui tengewoon interessant, niet alleen voor een vakman maar ook voor den leeek. Prachtige voorbeelden van diepdruk hebben wij er gezien: schitterend gekleurd reclame drukwerk Dat de techniek steeds voortschrijdt blijkt wel hieruit, dat tegenwoordig het drukken van een gekleurde plaat met één foto kan worden volstaan, terwijl daar vroeger drie foto's van eenzelfde beeld voor noodig waren. Frans Bosen, kunstenaar in zijn vak zond in de afdeeling hoogdruk een prachtige col lectie linoleumsneden in. Zeer fraaie kalen ders trokken hier o.m. de aandacht. De Amsterdamsche Lettergieterij exposeer de verschillende lettersoorten en de jubilee- rende Studieclub ..Graficus" tal van ontwerp- teekeningen. Interessant was ook de afdeeling „Gruwel kamer" genoemd. Hier kon men zien, hoe drukwerk niet moet zijn! Zeer uitgebreid en belangwekkend was ook de stand van de N.V. Vereen. Kon. Papier fabrieken Van Gelder Zonen, waar de bezoe kers eenig idéé kregen van de papierfabricage in het algemeen en het vervaardigen van krantenpapier, pakpapier, fijn postpapier en het meest houdbare lompenpapier, (dat o.m. gebruikt wordt voor registerpapier en gelds waardig papier) in het bijzonder. De tentoonstelling was een druk bezoek overwaard. ORGELBESPELING in de Groote- of St .Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 22 September 1936 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Passacaglia J. S. Bach. 2 Passacaglia H. Andriessen. 3. Passacaglia S. Karg-Elert. VAKCURSUS VOOR KELLNERS VAN DEN R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT GEëMPLOYEERDEN. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen R.K. Bond van hotel-, café- en restau rant geëmployeerden „St. Antonius" zal Dins dag, 22 September des middags de eerste les houden van de door haar ingestelde vakcur sus voor kellners. De afdeelingssecretaris heeft de leiding hiervan op zich genomen. Wanneer de afdeeling over het resultaat tevreden is zal zij in Januari de cursus uit breiden met lessen in de Fransche taal en Esperanto. BAZAR VAN DE SPEELTOXVEREENIGING „IVIEERLEBOSCH". In het door tientallen spelende kleuters omgeven clubgebouw van de Speel tuin ver eeniging „Meerlebosch" stonden Zaterdag tal van tafels, beladen met een enorm aantal dingen, die de kosten van het speeltuinwerk moesten dekken. Er werd namelijk een bazar gehouden. Er waren kleertjes, handwerken, schilderijtjes, allerlei voorwerpen die in een huishouden te pas kunnen komen, versnape ringen, consumptie-artikelen, zelfs rotstuin- t,jes-in-miniatuur, allemaal voorwerpen, die bij een bazar hooren. Bovendien was er een grabbelton, een rad van avontuur, een afdeeling waar men kon ringwerpen om de meest verschillende din gen. een soort kegelspel enz. enz. De heer Ruppert. de voorzitter der vereeni ging, opende den bazar waarvoor al veel be langstelling bestond met een korte toespraak De kosten van het speeltuinwerk, dat de maatschappij zoo ten goede komt, zoo zeide hij, moeten worden gedragen door de ouders en door de overheid. Vele ouders zijn in de zen tijd door werkloosheid getroffen en kun nen onmogelijk bijdragen in de kosten. De steun van de overheid is bovendien ook zeer beperkt, dus moet men het geld op andere wijze zien te krijgen. Met cijfers van de re sultaten van het vorige jaar lichtte spr. toe welke bedragen de directe arbeid voor de kinderen had gekost en hoe die gelden wa ren uitgegeven. „Zij. die ons nu hebben geholpen met de voorbereiding van den bazar hebben dat al les gratis gedaan, vervolgde hij. De vereeni ging heeft zich slechts het materiaal voor de verschillende voorwerpen moeten aanschaf fen, terwijl vele ouders ook nog zelf mate riaal gaven en de bewerking is geheel door de leden geschied". Namens het bestuur bracht hij in de eer ste plaats dank aan het damescomité, dat de bazar voorbereidde. Voorts dankte hij alle gevers en medewerkers en belangstellenden ên eindigde met den wensch, dat de op brengst zoo zou zijn, dat het banale geluid van het geld ditmaal als muziek in de oorer mocht klinken als de bazar was afgeloopen Er werd direct reeds flink verkocht. Ook Zondagmiddag was de bazar geopend. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Zuidwestelijken tot Westelijken wind. Half tot zwaar be wolkt of betrokken. Wellicht nog eeni- gen regen Weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 774.8 m.M. te Riga. Laagste 754.0 m.M, te Jan Mayen. Nu en dan nog regen. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat zich Zaterdag boven het Noordelijk deel van de Noordzee begon te ontwikkelen, groeide uit tot een machtigen anticycloon, die geheel Oost- en Centraal-Europa omvat. De depres sies in het hooge Noorden blijven van weinig beteekenis en strekken haar invloed niet ver der uit dan tot Noord-Scandinavië. Vlakke minima, die door het gebied van hoogen luchtdruk trekken, veroorzaakten plaatselijk zware regens. Een minimum, dat van het Kanaal naar de Noordzee trok, gaf in den nacht 42 m.M. regen te De Bilt. Veelal gaan de zware regens gepaard met onweer, zoo ook de regen van De Bilt. Over het algemeen blijft de temperatuur hoog en de bergstations in Duitschland en de Alpen melden alle hoóge temperaturen.- Op den Oceaan heerscht een zeer vlakke lucht- drukverdeeling en' in het Westelijk deel-komen geen sterke winden voor. Daar de hoogedruk zich over Frankrijk uitbreidt, is Zuidwestelijke wind te wachten met wellicht nu en dan nog een enkele regenbui. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 767 m.M. Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137. tel. 11640. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 68 gr. F. Laagste hedennacht 67 gr. F. kunt U nog profiteeren van de ZOMER- PRUZEN. o.a. a f 2.05 WITTOP KONING H ARMENIANS WEG 67 A TELEF. 16100. (Adv. Ingez. Med.) Ned. Bridgebond. De Nederlandsche Bridge Bond heeft Zater dagavond een openings-bridge-wedstrijd ge houden. die onder leiding stond van den heer v. d. Willingen, die als wedstrijdleider langza merhand een zekere vermaardheid begint te krijgen. Ditmaal werd gespeeld volgens het verbe terd Schevenings of Nijmegensch systeem, d. w. z. dat de spelers als bij het Scheveningsehe systeem in een N.Z.- en een O.W.-groep zijn gesplitst. Blijven bij 't Scheveningsch systeem de boards op de tafel liggen, bij dit systeem blijven daarentegen de spelers, d. w. z. de N.Z.- groep, aan hun tafels zitten, terwijl de boards wisselen en de O.W.-spelers telkens aan een volgende tafel plaats nemen. Bij dit systeem kunnen matchpunten per spel, of per aantal spellen worden toegekend, juist zooals de lei der beslist. Daar er Zaterdagavond acht tafels waren en er per tafel vier spellen werden ge speeld, zou het te veel tijd gevergd hebben om matchpoints per spel te geven, zoodat er be sloten werd om telkens de resultaten van twee spellen op te tellen, waardoor men per tafel twee matchpoints kreeg. Of dit systeem op den duur zal voldoen moet worden afgewacht; het heeft voordeelen, maar het heeft ook nadeelen, maar welk systeem is feilloos? Uitzonderlijke spellen werden niet gespeeld. Er waren een paar slem-biedingen, er waren een paar „gekke verdeelingen", bij een bepaald spel had N.Z. samen twaalf kla veren, met nog goed bijspel, terwijl O.W. vijf harten bood en maakte maar problemen waren er niet bij. In een rustig tempo, dat echter nergens in lange nakaarterij ontaardde, werd de wedstrijd afgespeeld. Het resultaat volgt hieronder. O.W.-groep: le prijs heeren Brouwer en Maks: 2e pr. dames Sprayt en de Balbian Ver ster: 3e pr. heeren Göbel en Van Dijk. N.Z.-grocp: le prijs: heer en mevr. Steen bergen; 2e pr. heer en mevr. Cats, 3e pr. heer en mevr. Muschter. HELEN

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2