HULMAN Apeldoorn huldigt de Vorstelijke verloofden. m AKKERTJES Onze zaakgelastigde verlaat Madrid. Leden van den Vrouwen Vredebond bijeen. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 H A A R L' E M'S D A G B E A D 3 Rijtoer door de zomerresidentie. Tienduizenden op de been. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdagmiddag een rijtoer gemaakt door Apeldoorn. Om vier uur vertrok de stoet van het paleis Het Loo, vooraf gegaan door de motorbrigade van de politie. Bij de Gedenknaald stonden het centraal comité, de voorzitter en de bestuursleden der Oranje-vereenigingen uit Apeldoorn opgesteld. In hun nabijheid was het harmonie-orkest „Prins Hendrik" opgesteld, dat bij het nade ren van den stoet het Wilhelmus speelde. De rijtuigen hielden daar stil en burgemeester Quarles van Ufford stelde de leden van het Centraal Comité aan het vorstelijk paar voor. In een kort woord van welkom vertolkte mr. J. A. M. van Oirschot de gevoelens van het Centraal comité. Zijn 10-jarig dochtertje overhandigde Prinses Juliana een bouquet roode en gele anjers, welke met een vrien delijke glimlach werden aanvaard. Hierna, werd de tocht voortgezet en onder de toejuichingen van een duizendkoppige me nigte reed men over de Loo-laan door de Hoogstraat naar het Raadhuisplein. In het gemeentehuis waren inmiddels tal- looze autoriteiten bijeengekomen; de leden van den gemeenteraad,burgemeesters van onv liggende gemeenten, de leden van de rechter lijke macht, geestelijke en militaire autoritei ten en andere vooraanstaande personen. Terwijl deze personen en duizenden andere belangstellenden, die zich rond het Raadhuis plein hadden geschaard, met spanning het oogenblik van de aankomst van het vorstelijk paar verbeidden, kortte een harmonie-orkest den tijd met het spelen van vaderlandsche liederen. Een aparte plaats was ingeruimd voor 18 jongens en meisjes uit het Koninklijk weeshuis te Buren. Zij waren vergezeld van den rentmeester, den vader en de moeder van het weeshuis, alsmede van het college van curatoren. Onder luid gejubel van de geestdriftige me nigte arriveerden de vorstelijke verloofden voor het raadhuis, dat zij, na met handgewuif voor de hartelijke ontvangst te hebben be dankt, binnengingen. Burgemeester Quarles van Ufford richtte zich in een korte toespraak tot het prinselijk paar en noemde het een bijzonder voorrecht de prinses en den prins namens het gemeen tebestuur van Apeldoorn zijn diep gevoelde ge- lukwenschen te mogen aanbieden, ook uit naam van de geheele burgerij. Hij meende te mogen zeggen, dat hij tevens de gevoelens vertolkte van tienduizenden landgenooten uit het Oosten van Nederland, van Groningen tot Maastricht en alle tusschen liggende plaatsen, omdat uit al deze gemeen ten ingezetenen naar Apeldoorn waren geko men omdat hun hart hiertoe drong. Door een radio-woord, waarmede gij ons als het ware persoonlijk hebt toegelaten tot uw binnenkamer, weten wij, dat gij heel gelukkig zijt: uw geluk is het onze. Zich richtend tot prins Bernhard zeide de burgemeester, dat het heerlijk was te hooren, dat deze, na zoo kort in ons land te zijn, in zijn radio-woord reeds onze moedertaal sprak. Wij hebben u, aldus de burgemeester, spon taan in ons midden ontvangen, alleen reeds, omdat gij de uitverkorene zijt van onze be minde prinses. In de dagen gedurende welke gij onder ons zijt, hebben onze gevoelens zich verdiept tot warme genegenheid en zijn wij, om een woord van de prinses te gebruiken, „het met u zeer eens geworden". „God zegene U beiden tot In lengte van ja ren voor elkander, voor de Koningin en voor ons dierbaar vaderland". Nadat de leden van het gemeentebestuur waren voorgesteld, zette de stoet den tocht voort. Het werd een rijtoer.van bijna twee uur waarbij de tienduizenden die zich langs de route verdrongen door hun vreugde-ge jubel den rit tot een waren zegetocht maakten. Ongeveer half zes keerden de vorstelijke personen op Het Loo terug. Het personeel van „Het Loo" defileert Des middags had het personeel van de hof houding van het paleis „Het Loo" op het voor plein van het paleis een defié gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door de on- derhoorigen van het Kroondomein. Een schat van bloemen sierde het bordes van het koninklijk verblijf. Onder luide toejuichingen van de toeschou wers verschenen Prinses Juliana, Prins Bern hard en de Koningin. Het défilé werd geopend door de Oranjerui- ters van Het Loo. Het muziekkorps van Het Loo stelde zich op voor het paleis en zette met het muziekkorps van Uddel het Wilhelmus in, dat werd gevolgd door het Lippische volks lied. De oudste houtvester en het oudste lid van het vrouwelijk huispersoneel traden hierop naar voren om een fraai bloemstuk aan de vorstelijke verloofden aan te bieden. Een twee de bloemwerk, dat werd aangeboden, stelde het wapen van Lippe voor. In den stoet bevonden zich ook het Elspee- ter muziekkorps, waarachter de pachters van Het Loo. Wissel en Soeren liepen. Dan volg den 25 boerenwagens met kinderen, die jui chend hun oranje vlaggetjes zwaaiden. De prinses en de prins hebben daarna hun hartelijken dank betuigd voor deze intieme huldiging. Buiten de poort hadden tal van belangstel lenden het défilé gade geslagen. De menigte werd echter zoo groot, dat terstond na het défilé de poort moest worden gesloten. Na het défilé is het vorstelijk paar vertrok ken voor den rijtoer door Apeldoorn. Autobus doormidden gescheurd. Bij botsing met een boom. Zeven gewonden. Jachtongeluk met doodelijken afloop. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur was de 57-jarige heer H. J. H., directeur van een ver zekeringsmaatschappij te Arnhem met een vriend in de nabijheid van Ede in de bosschen van Westerrode aan het jagen. Toen de twee jagers zich op eenigen afstand van elkaar be vonden. hoorde men plotseling een schot uit de richting van den heer H. De vriend sloeg er geen acht op, daar hij dacht, dat de heer H. het schot had gelost. Later hoorde hij ech ter gekreun. Hij begaf zich naar de plaats, waar het gekreun vandaan kwam en zag den heer H. doodelijk gewond op den grond liggen. Waarschijnlijk is de heer H. gestruikeld over een boomstronk, waarbij zijn geweer is afge gaan en hemzelf heeft getroffen Toen een ijlings ontboden geneesheer op de plaats des onheils was aangekomen was de heer H. reeds overleden. Zondagavond te kwart over acht heeft op den Langeweg onder Klundert een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De autobus van den heer Tichelaar welke den dienst onder houdt tusschen Klundert en Lage Zwaluwe is, vermoedelijk door een defect aan de stuur inrichting, tegen een boom gereden. De bot sing was zoo hevig, dat de wagen doormidden werd gescheurd en om den boom heen kwam te staan. De persoonlijke ongelukken, die de botsing ten gevolge had. waren van betrek kelijk lichten aard. De chauffeur kreeg twee ribfracturen en moest met een particuliere auto naar zijn woning worden vervoerd Vier personen, die lichte verwondingen had den opgeloopen werden verbonden, terwijl twee anderen, eveneens licht gewond, bij een dokter werden binnengebracht. Twee passa giers kwamen met den schrik vrij. AANVARING OP HET IJSELMEER. Zaterdagavond laat is het stoomschip „Zuiderzee" van Koppe's scheepsagentuur te Amsterdam, tusschen Marken en het Ketel- diep in aanvaring gekomen met de tjalk Nieuwezorg, van Hasselt, welke met een la ding hout op weg was naar Diemen. Tengevolge van de aanvaring zonk de tjalk vrijwel onmiddellijk. De schipper J. v. Hui zen en zijn vrouw konden worden gered en aan boord genomen van de Zuiderzee, die de reis naar Zwolle kon voortzetten. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De begrooting van Landbouw en Visscherij voor 1937 bedraagt voor den gewonen dienst f 7.988.047 en voor den kapitaal dienst f200.000 In de huidige raming is zooveel mogelijk rekening gehouden met de stijging der uit gaven. als gevolg van de uitbreiding van de departementale bemoeiingen en de daaruit o.m. voortvloeiende aanzienlijk hoogere kos ten wegens huisvesting c.a. Een bedrag van f "25.000 is uitgetrokken ten behoeve van het Internationaal Land- bouwcongres, hetwelk in 1937 te 's-Graven- hage zal worden gehouden. In het jaar 1891 werd door den Franschen minister van Landbouw, Jules Meline, ter gelegenheid van het Internationaal Landbouwcongres te Den Haag. een internationale landbouwcommis- sie opgericht. Het doel dezer commissie is het in studie nemen van landbouw-economi- sche en landbouw-technische vraagstukken en publicaties, welke de commissie oordeelt voor den landbouw van belang te zijn. Men tracht dit doel te hereiken door het organi- seeren. in den regel om de 2 jaar, van een Internationaal Landbouwcongres. Deze in ternationale congressen, waaraan door een groot aantal voortaanstaande personen uit de verschillende landen wordt deelgenomen, werden voor den oorlog 9 maal gehouden. Het in 1937 te 's-Gravenhage te houden In ternationaal Landbouwcongres. dat sinds 1891 niet meer in Nederland is gehouden, zal het 17de congres zijn. Als gevolg van een gedane toezegging is thans als subsidie aan de vereeniging ,JIet Nederlandsche visscherijproefstation" een bedrag van f 2500 uitgetrokken. die nare schele hoofdpijn, steeds op dezelfde plaats? Zoo'n dof, drukkend gevoel, vervolgens diep borend en niet meer om uit te houden Een half uur rust, zoek de stilte en een of twee tiedertgndsch vai* di® "AKKERTJES" zullen Product U oogenblikkelijk verlichting brengen en ongemerkt de pijn geheel doen verdwijnen. Per 12 stuks slechts 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) Twee boerderijen te Uitgeest afgebrand. Verdere uitbreiding van het vuur met moeite voorkomen. Zondagmiddag tegen kwart voor twaalven ontdekten voorbijgangers dat rook kwam uit het dak van de boerderij van den heer L. Klaver, te Uitgeest. Zij waarschuwden de be woners, die thuis waren. De brand werd aangewakkerd door de felle oostenwind en spoedig was dan ook een hooiberg, bevattende 120 000 K.G. hooi een prooi der vlammen geworden. Het vuur sloeg over op de boerderij van den heer J. Leek. welke geheel in vlammen is opgegaan. De tusschen deze beide boerderijen gelegen hoeve van den heer P. Leek bleef gespaard, hetgeen moet worden toegeschreven aan de windrich ting. Van den heer P. de Wildt, wiens boer derij aan de andere zijde aan de boerderij van P. Leek grenst ging 25.000 K.G. hooi verloren. De motorspuit der brandweer en die van een fabriek konden verdere uitbreiding van den brand tegengaan. De Eerste Lichte Engelsche Stroomlijnwagen FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 - HEEMSTEDE TELEFOON 26534 (Adv. Ingez. Med.) Immuniteit van legatie appartementen geschonden. Protesten baatten niet. Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld. dat Dr. R. Flaes, tijdelijk zaakgelastigde te Madrid, in opdracht van de Nederlandsche regeering Don derdagavond de Spaansche hoofdstad heeft verlaten. Dr. Flaes is te Valen cia aan boord gegaan, met bestem ming naar Marseille. De oorzaak van zijn vertrek is de volgende: In een door de Nederlandsche legatie te Madrid gehuurd appartement voor welk appartement uitdrukkelijk immuniteit was verkregen bevinden zich sedert 11 Sep tember, tegen den zin van de legatie en on danks herhaalde protesten, ambtenaren van de Sureté. Deze hebben Zondag jl. meubelen en andere goederen, die tot den inboedel van het gehuurde appartement behooren, gecon- fiskeerd en weggesleept. Door bemiddeling van het Spaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de zaakgelastigde Maandagavond een onder houd gehad met den minister van binnen- landsche zaken om een formule te vinden die binnen de grenzen van het mogelijke den aanslag op de immuniteit zou kunnen her stellen. De minister van binnenlandsche za ken bood Dr Flaes een oplossin2- aan, welke de laatstgenoemde aanvaardde en welke op het volgende neerkwam: de sleutels van het appartement zouden aan de legatie worden afgegeven op Dinsdagmorgen, waarna resti tutie der geconfiskeerde en meegenomen goe deren in ieder geval vóór Dinsdagavond, zou volgen. Aan deze oplossing is echter geer uitvoering gegeven: de sleutel werd niet af gegeven noch de weggehaalde goederen te ruggebracht. Integendeel, de politie-autori- teiten zijn doorgegaan met 't weghalen van goederen, van welk feit Dr. Flaes schrifte lijk mededeeling heeft gedaan aan den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, waarop niet werd gereageerd. Dinsdagavond heeft dr Flaes den minister van buitenlandsche zaken verzocht hem te mogen bezoeken, deze minister bleek niet aanwezig te zijn. De onderstaatssecretaris liet hem wachten, waarop dr. Flaes een brief heeft afgegeven met de mededeeling. dat hij, overeenkomstig de hem verstrekte in structies, zou vertrekken. In de gegeven omstandigheden was een langer verblijf van den tijdelijken zaakge lastigde te Madrid uitgesloten, al is er geen sprake van een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Spanje. Dr Flaes is daarop Donderdagavond vertrokken. De vice-consul Schlosser is belast met de behandeling der zaken van het gezantschap. Mr J. E. W. DUYS ZAL GEEN KAMERLID BLIJVEN. Mr. J E. W. Duys. lid van de Tweede-Ka mer. zal zich in het volgende jaar niet meer voor een candidatuur voor de Tweede Kamer beschikbaar stellen. Het lit voorts in het voornemen van den heer Duys 's-Graven- hage te verlaten en zich in Lochem te vesti gen. Gewestelijke landdag in Café Dreef zicht". Redevoeringen, declamatie en dans. Zeer vele leden van den Alge- meene Nederlandschen Vrouwen Vrede Bond waren Zondag naar Haarlem getogen, waar in café „Dreefzicht" den gewestelijken land dag van den Bond werd gehouden. Al deze vrouwen getuigden op den schoonen herfstdag van haar on verzwakten vredeswil. Mej. H. de Kruijff, voorzitster van de afd. Haarlem, sprak een openingswoord. Mevr. S. J. Straub-Schmidt, secretaresse der afd. Haarlem, vertelde hierna over haar indrukken van het Brusselsche Vredescon gres. dat zooals men weet van 36 Septem ber gehouden is en waar zeer vele vertegen woordigers van verschillende landen aan wezig waren. Hier was samenwerking tus schen alle rassen, godsdiensten en ethische en politieke opvattingen. De grondslagen voor het congres waren: le. de erkenning van onschendbaarheid der verdragen 2e. De beperking der bewapening. 3e. De versterking van den Volkenbond en 4e. De instelling van een lichaam in dienst van den Volkenbond ter bemiddeling in eventueele geschillen en ter voorkoming van oorlog. Het congres is inderdaad een zegevierend succes geweest, zooals Lord Robert Cecil in zijn slotrede heeft gezegd, aldus spr. De be sprekingen werden in daden omgezet. De hoop bestaat, dat de landen ook verder zul len medewerken aan de voorgenomen instel ling van een instituut voor den vrede. Er zal voorts een keurkorps van buitengewone spre kers gevormd worden, die in alle landen re devoeringen zullen houden. Er zullen maat regelen worden genomen om valsche bericht geving door de pers tegen te gaan. Ook heeft het congres besloten tot instelling van een algemeenen vredesdag. Waarschijnlijk zal zoowel den llden November als den 18den Mei gevierd worden. De verschillende com missies, waarin het congres verdeeld was. hebben eveneens vruchtbaar werk verricht. Hoewel naast conservatieven, communis ten. socialisten en liberalen vertegenwoor digd waren, hebben zich in 't geheel geen in cidenten voorgedaan, hetgeen zeer verheu gend is, zoo zeide Mevr. Straub. In de commissie voor opvoeding en onder wijs, waarvoor spr bijzondere belangstelling had. zijn belangrijke zaken besproken als het beter bekend maken op de scholen van het werk van den Volkenbond, een objectie ver geschiedenisonderwijs, het stichten van neutrale vredesvereenigingen onder de schooljeugd, het voorkomen, dat scholieren bij militaire parades tegenwoordig zijn, het bevorderen van onderlinge correspondentie tusschen jongelui van verschillende nationa liteit en het houden van kampen Natuurlijk werd ook een dringend beroep gedaan op de ouders. Van groot belang is ook het werk van de commissie voor de vliegers, zoo vervolgde mevr. Straub. In de slotresolutie werd o.m. vastgesteld, dat het bij de zooveel verbeter de prestaties van de vliegtuigtechniek ten eenenmale onmogelijk is. de bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen. Daarom is het noodzakelijk, dat de nationale luchtaan vallen afgeschaft worden. De burgerlijke luchtvaart moet internationaal gemaakt worden onder toezocht van 'n internationaal orgaan. Er moet een internationale lucht macht gevormd worden voor het verrichten van politiediensten. Tenslotte wilde de reso lutie de instelling van een voorlichtings- en propagandadienst om in de verschillende landen de beweging tot uitbreiding van de luchtvloot tegen te gaan. Mevr. Straub verklaarde tenslotte nogmaals met den grootsten nadruk, dat het congres geheel zonder inci denten, van welken aard ook, verloo- pen is. De berichten hierover, die an ders luiden, zijn in flagranten strijd met de waarheid. Mevr. Straub wekte allen op, nationaal zoowel als internationaal voor den vrede te werken. Mevr. Overdiep, voorzitster van de afdee- ling Velsen, hield een korte toespraak over het onderwerp „Vaderlandsliefde'. In de vaderlandsliefde, zooals wij die ken nen. ligt voor een groot deel eigenliefde, al dus spr. Hoe machtiger het land is, des te grooter is de eer er burger van te zijn. Ware vaderlandsliefde moet menschenliefde zijn. waarbij het „ik" uitgeschakeld wordt. Veel kunnen wij doen door onze kinderen dit be grip van menschenliefde bij te brengen. Karei Pekelharing, uit Utrecht declameer de tot slot van de morgenbijeenkomst den droom van een dichter „Chanson Triste". De middagvergadering. Na de pauze voor de lunch werd de vergadering hervat met de uitvoering van eenige dansen door Karei Pekelharing, die voorstelden: „De Demon van het geweld", Aan den klaagmuur-' en „Profetie". Het woord was thans aan Mevr. H. van GeunsGodfried uit Sappemeer, die een belangwekkende rede hield over het onderwerp: „Kunnen wij vrouwen den oorlog voorkomen". In de geschiedenis zien wij, dat de vrouw door alle eeuwen heen aan den oorlog heeft medegewerkt, zoo ving de spreekster aan. Reeds in de middeleeuwen schonk de jonk vrouw haar hand niet aan een ridder, vóór hij met roem overladen van het slagveld terugkeerde. Florence Nightingale heeft inder daad gedreven door menschelijkheidszin, den grondslag gelegd voor het Roode Kruis, dat thans echter in dienst van den oorlog gesteld is. Zelfs hebben vrouwen wel soldaten opge roepen voor den oorlog en zelf meegestreden. Langzamerhand is gekomen de strijd voor de rechten van de vrouw. De vrouwen gingen den strijd aanbinden tegen de slavernij (mevr. BeeckerStowe) en tegen den oorlog (Bertha von Suttner)). Het vrouwenkiesrecht is ge komen, maar zijn de vrouwen zich ervan be wust, dat als eerste punt op haar programma moet staan de afschaffing van dpn oorlog en de ontwapening? De stem van de vrouw heeft evenwel nog nimmer geklonken, zooals hij klinken moest, zoo riep spr. uit (applaus). De vrouwen hebben haar mannen en zonen niet belet, den oorlog in te trekken. De ontzettende wereldoorlog laat nu zijn invloed gelden door de zee van ellende en nood. die over ons gekomen is. Er is een wereld ontstaan vol vrees, een wereld van herbewapening, zooals nooit te voren. Een heerlijk symptoom in dezen chaos noemde spr. den Vrouwenvredegang van dit jaar. Duizenden vrouwen trokken zwijgend door de straten van Amsterdam en wekten daarmee de sympathie en instemming van velen. De vrouwen hebben de taak te strijden voor een betere maatschappij zonder oorlog en ge weld. De vijand, die wij bestrijden, beschikt over machtige wapenen, aldus mevr. Van Geuns. over het kapitaal en daardoor over i de regeeringen. „Vrouwen, gij hebt als arbeidskracht de plicht, niet deel te nemen aan de voorberei ding van den oorlog", zoo riep de spreekster uit. Bovenal als moeder heeft de vrouw de taak, den oorlog te bestrijden, Zij moet de waarachtige menschenliefde in practijk bren gen en onderwijzen. Daarom is het denkbeeld van den Vrouwen kruistocht zoo mooi. Het is de weg, die wij gaan. moeten om den oorlog te voorkomen. Met de meeste klem nam mevr. Van Geuns stelling tegen den dienstplicht, die langs evo- lutionnairen weg moet afgeschaft worden. De vrouwen kunnen dit helpen bereiken. „Wilt gij bewaren het leven uwer kinderen, het leven de menschheid, dan moet gij den moeilijken weg van den Vrouwenkruistocht kiezen" zoo besloot spr. De rede van mevr. Van Geuns werd met enthousiast applaus door de talrijke aan wezigen beloond. Karei Pekelharing declameerde tenslotte nog drie tijdsbeelden en beeldde in declamatie en dans gestalten bij het Graf van den Onbe kenden Soldaat uit De muzikale begeleiding bij de declamatie en de dansen berustte bij H. Kruseman uit Haarlem. i Versterkt in haar vurigen wil tot vrede I gingen de leden van den Alg. Nederl. Vrouwen Vredebond tenslotte uiteen. J Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 21 September: Door de IJsclub voor Haarlem en Om streken is een stuk land gehuurd nabij den Overveenschenweg, ter grootte van ruim 3 H A. Men stelt zich voor dit met vriezend weder door middel van stoom kracht onder water te zetten en vervol gens daarop ijsbanen in te richten. Een tunnel onder het IJ? Studiecommissie geïnstalleerd. Zaterdag heeft de wethouder voor de pu blieke werken, namens burgemeester en wet houders van Amsterdam, ten stadhuize ge ïnstalleerd een commissie van rijks-, provin ciale- en gemeenteambtenaren, die tot taak heeft, verschillende vraagstukken, verband houdende met het plan voor een tunnel onder het afgesloten IJ. te bestudeeren. In deze commissie hebben zitting ir. T. H. van Wisselingh. hoofd-lngeniéur van den rijkswaterstaat, jhr. C. J. A. Reigersman, hoofd-ingenieur van den provincialen water staat van Noord-Holland, mr. G A. van der Brugghen, referendaris ter provinciale griffie van Noord-Holland, ir. W. A. de Graaf c.i.. di recteur van den dienst der publieke werken en J. Walch, administrateur der gemeente- financiën van Amsterdam. Rectoraatsoverdrachten. Te veel toegangen tot de juridische opleiding? Rede prof. dr. W. P. C. Zeeman. Bij de plechtige overdracht van het recto raat aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, aan prof. Ernst Laqueur, heeft de rector-magnificus prof. dr. W. P. C. Zee man een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: Na woorden van waardeerende herdenking gewijd te hebben aan hoogleeraren. die aan de universiteit ontvielen, en na de vermel ding van hen, die toetraden tot den senaat en het leerarencorps. doet spr. mededeeling van het aantal ingeschreven studenten in het cursusjaar 19351936. Hieraan laat hij vooraf gaan een kritiek op de thans geldende col legeregeling en houdt hij een pleidooi voor de beperking tot een zeker aantal jaren, zooals dat ook vroeger placht te zijn. Het aantal in het studiejaar 19351936 ingeschreven stu denten bedroeg 2617, waarvan 105 slechts voor enkele lessen. Van de eerste-jaars studenten waren 42l', procent afkomstig uit Amsterdam. 29.3 pet. uit overig Noord-Holland. Zij waren voor 67 pet. uit hoogere welstandsgroepen. voor 33 pet. uit lagere welstandsgroepen. De studenten zijn aan de universiteit de dragers van bouwstoffen, die de verbranding onderhouden, de respiratie begunstigen, zelf worden afgebroken en opgebouwd, om met rijperen inhoud en strenger gerichtheid de universiteit te verlaten. Hierbij pleit spr. voor een vrije eigen oriënteering der studenten. Men hebbe vertrouwen in kracht en karakter der ontwikkelende jeugd. Hij betoogt de wen- schelijkheid, dat studentenvereenigingen met een bepaald gericht wetenschappelijk, gods dienstig of politiek accent, slechts de oudere studenten tot het lidmaatschap toelaten Na zijn rede zou prof. Zeeman het woord verleenen aan den hoogleeraar in de wijsbe geerte prof. J. H. Pos, om namens den senaat der universiteit dr. J. D. Bierens de Haan te bekleeden met het doctoraat honoris causa in de wijsbegeerte. Rijksuniversiteit te Leiden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden heeft van daag de rector-magnificus. prof. mr. A. S. de Blecourt, het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger prof. dr. J. van der Hoeve. Deze zeide in zijn rede o.a.: Te allen tijde is in ons dierbaar vaderland de liefde tot het recht zoo groot geweest, dat er steeds overvloed was van meesters in de rechtenen toch ziet men met betrekking tot de juristen den wetgever precies de tegen overgestelde methode toepassen, die hij volgde bij de artsen. Voorwaarde om juridische exa mens te doen was: bezit van einddiploma a Gymnasium of van diploma Staatsexamen a. Twee wegen dus leidden naar het doel. Thans zijn er wel geteld: tien. Deze zaak heeft een ernstigen kant. Het is niet de vraag of men rechtskundig inzicht kan verkrijgen, ook bij andere vooropleiding dan de gymnasiale (af- deeling a). Maar het betreft hier de vraag: wil men het romeinsch recht en het oud- vaderlandsch recht, kortom de historische rechtsbeoefening, verplicht stellen voor leder, die aan de universiteit juridische examens aflegt? Ja of neen? De wetgever heeft gekozen en heeft ja geantwoord. Welnu, dan moesten er geen andere dan de 2 eerstgenoemde wegen van voorbereiding zijn. die den toegang tot die examens verschaffen. Voor de bestudeering van Romeinsch en oud-vaderlandsch recht Is kennis van oude talen en een andere geschiedkundige propae- deuse dan de Burgerschool verschaft, noodig. Die kennis zal nog noodiger worden, als vroeg of laat, gelijk overal elders, ook het kanonieke recht onder de leervakken wordt betrokken. Ons hedendaagsch recht steunt voor een deel ook op kanoniek recht, wat veelal niet anders is dan een verder ontwikkeld Romeinsch recht. Wil men de historische beoefening van het recht aan de universiteiten voor alle juristen handhaven, dan zal men de thans vigeerende wettelijke bepalingen dienen te herzien. Ik heb een tweede grief die met de vooraf gaande samenhangt. Zelfs onder de studenten met diploma a in den za k zijn er, die een voudige Latijnsch proza niet vlot kunnen ver talen. Zou dit ook hieraan te wijten zijn, dat men zelfs in de afdeelingen van de twee hoogste klassen van het gymnasium de wiskunde heeft gehandhaafd? Aan de menschen van de b.-rubriek ook aan de Hoogere Burger scholieren, wordt gaarne de plaats in de zon gegund, waarop zij met het oog op de studie in de b-vakken recht hebben, inclusief het Mus pr ovendi. Maar waartoe dient de kwel ling, om personen die aanleg noch liefhebberij, voor de exacte wetenschappen hebben, ook in de afdeeling a te achtervolgen met het tijd- roovend getob over wiskundig huiswerk Hoeveel tijd wordt hierdoor niet ontroofd aan de studie der andere vakken Zou men niet reeds in de 4de klasse de wiskunde vaar wel zeggen? Met rekenkunst, eenige algebra en vlakke meetkunde Is na toelating tot de 4de klasse, de aanstaande theoloog, litterator en jurist voor zijn heele verder leven voldoende uitgedost.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5