HJD»* VER wmmmm Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT (/touw scktijfi. D T N S D A G 22 SEPTEMBER 1936 H A A R L E M'S D A G B E A D 5 Verkeersverbeteringen gevraagd. Op het Plein en de Papentorenvest. Op het Plein, hoek Dreef, te Haarlem ge beuren herhaaldelijk verkeersongevallen, doordat het uitzicht op dezen hoek door ver schillende omstandigheden geheel is belem merd. Aan dit bezwaar zou kunnen worden tege moet gekomen door verwijdering van het elec- trieiteitshuisje, verplaatsing van de daar aanwezige taxi-standplaats en rooiing van een boom op het trottoir. De A.N.W.B. heeft tot B. en W. van Haar lem het verzoek gericht, deze verbetering te willen bevorderen. De Papentorenvest te Haarlem, waarover hei drukke verkeer wordt geleid uit de rich ting Amsterdam en Schiphol naar Alkmaar, Bloemendaal. enz., voidoet(, noch wat het plaveisel, noch wat de wegindeeling betreft, aan de daaraan tegenwoordig gestelde eischen. In verband hiermede heeft de A.N.W.B. zich gewend tot B. en W. van Haarlem, met ver zoek een afdoende verbetering van dezen drukken verkeersweg wel te willen overwe gen. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. Inzake distributie van goedkoope levens middelen stelt het Bureau der Kamer van Koophandel voor, aan d:en minister van So ciale Zaken mede te deelen, dat de Kamer er mede accoord gaat, mits de beschikbaarstel ling der levensmiddelen niet uitgebreid wordt tot andere groepen dan die der werkloozen en inschakeling van het bedrijfsleven op redelijken grondslag niet achterwege blijft. LEERT DEZEN WINTER ESPERANTO. Men sci.rijft ons: Met het wisselen der jaargetijden veran deren ook onze bezigheden. In het voorjaar en bij den aanvang Van den zomer denken wij aan onze vacanties. aan uitgaan in de vrije natuur. Nadert de herfst en teren we nog zoo'n beetje op onze aangename va- cantieherinneringen. dan prepareeren wij ons toch weer voor den winter. Dit beteekent zich ook weer gereed maken voor een seizoen van arbeid en of ontspanning al naar ge lang de behoefte, die men heeft. De Neutrale Haarlemsche Esperantisten Vereeniging gaat voor de komende winter maanden weer cursussen organiseeren voor hen, die de avonden leerzaam en ontspan nend willen doorbrengen. Ontspannend om- cat men op die avonden een geheel nieuwe idee te verwerken krijgt, die een niet al te groote spanning van denken vereischt. leer zaam, omdat men Iets leert, waar men in de toekomst profijt van kan trekken. Help mede het devies van de Haarl. Espe rantisten Ver. te doen verwezenlijken, n.l. dat: ..Begrijpen vrede maakt". Nog altijd gaat het internationale verkeer gebukt onder den talenchaos. Hieraan een einde te maken ls liet doel van de Esperantobeweging. Naast de moedertaal, een taal voor het internatio nale verkeer. Daaraan mede te werken is een heel goed werk en u kunt dat, als u zich de geringe moeite neemt eens kennis te maken met. Esperanto. Wij twijfelen er niet aan of ook u zult moeten erkennen, dat deze taal de oplossing is van de onnoodige veeltaligheid ln het verkeer der volken. Naast de groote ethische waarde van Espe ranto staat het even groote practische nut, dat deze taal biedt. Tempo, tempo is het devies van onzen tijd. Bezin u een oogen- biik in de rustige, prettige studie van een taal. die het mogelijk maakt de volken tot elkaar te brengen. Esperanto is een der mid delen om werkelijk vrede door begrijpen te brengen. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT 27 SEPTEMBER 1936 Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Gede 25 Sept. gewone stukken 2.15: mail via Marseille perms. Indrapoera 24 Sept. gew. ts. 14,15: Vüegdienst Amsterdam— Bandoeng 23, 26 Sept. gew. st. 3.25. Suriname vliegdient New York—Paramaribo 22 Sept. gew. st. 19.10. Aruba. Bonaire. Curacao, zeepost en mail via Amsterdam 25 Sept.'gew. st. 3.25; vüeg dienst New YorkMaracaiboCurasao 22 Sept. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, via Le Havre 22 Sept. gew. st. 19.10: via Southampton 23 Sept. gew. st. 16.45: via Cherbourg 24 Sept. gew. st. 19.10; via Liverpool 25 Sept. gew. st. 10.—. Canada, via Le Havre 22 Sept. gew. st. 19.10; via Southampton 23 Sept. gew. st. 16.45; via Glasgow 25 Sept. gew. st. 10.—. Argentinië, Brazilië, Uruguay, via Napels 24 Sept. gew. ts. 10. Als boven met Chili via Londen 25 Sept. gew. st. 6.—. Brazilië bovendien via Boulogne s/Mer 26 Sept. gew. st. 16.45: vliegdienst Duitschland Zuid Amerika 23 Sept gew. st. 11.40; vlieg dienst Frankrijk—Zuid Amerika 26 Sept. gew. St.. 11.40. China—Japan—Hongkong, via Siberië 24 Sept. gew. st. 18.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnen en Mantsjoerije, via Siberië 24 Sept. gew. st. 18.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Instanbul 25 Sept. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Marseille 24 Sept. gew. st. 14.15: via InstanbulBeyrouth 26 Sept.. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch-Indië, via Marseille 24 Sept. gew st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 24 Sept. gew. st. 14.15 Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Marseille 24 Sept. gew. st. 12.35. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 24 Sept. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 24 Sept. gew. st. 14.15; via Brindisi 25 Sept. gew. st. 10.—; via Piraeus 27 Sept. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Oast Afrika, via Marseille 23 Sept. gew. st. 6 - via Marseille.'Aden 24 Sept. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 24 Sept. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Australië, via Marseille 24 Sept. gew. st. 10.— Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg 24 Sept. gew st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. VEREENIGING TOT CHRIST. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN NEDERLAND. Onder presidium van Mr. G. v. Baren, burge meester van Delft, werd in het kerkge bouw van de stichting „Vogelenzang" te Ben- nebroek de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland, waarvan een aantal stichtingen en een kli niek uitgaan, gehouden. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat waar in andere landen de arbeid door de Overheid vaak belemmerd wordt of ook door onrust onder de burgerij geen voort gang hebben kan, daar in Nederland geen sprake van is. De vereeniging mocht haar be moeiingen uitbreiden door opening van sana toria op de stichtingen Wolfheze te Wolfhezen en Dennenoord te Zuid-Laren. Ook mocht het besluit worden genomen om de stichting Vo gelenzang, die zoo goed als geheel is bezet met een tweetal paviljoens uit te breiden. Wat de personeelsaangelegenheden betreft, memoreerde de voorzitter het verscheiden van den oud-hoogleeraar en directeur van de Va- leriusküniek te Amsterdam, wijlén prof. dr. L. Bouman, die gedurende 'n groot aantal jaren in de vereeniging een vooraanstaande plaats in nam. Dr. A. Hutter, de verdienstelijke eerste geneesheer van de kliniek „Ockenburg" te Bloemendaal-Loosduinen verliet de vereeni ging in verband met zijn benoeming tot ge neesheer-directeur van het Chr. sanatorium voor zenuwlijders te Zeist. In zijn plaats werd tot eerste geneesheer van „Ockenburg" be noemd dr. S. T. Heidema te Amsterdam. Een vacature op de stichting Bloemendaal werd vervuld door dr. J. J. Speelman. Hierna deed de penningmeester, het Tweede Kamerlid, de heer C. S. van Dobben de Bruyn, burgemeester van Bodegraven, eenige finan- cieele mededeelingen. waaruit bleek dat de toestand der vereeniging In financieel opzicht gezond is. De aftredende bestuursleden de heeren ds. R. Bartlema. Ned. Herv. predikant te Zeist, die voor de stichting „Veldwijk" te Ermelo zitting heeft en de heeren K. Rijsse Jr. te Velp en W. A. J. de Winkel te Arnhem, die beiden voor de stichting „Wolfheze" te Wolfhezen zitting hebben, werden herkozen. De vergadering machtigde het bestuur tot den verkoop van 2 huizen met erf te Zuid- Laren. Na afhandeling van het agendum hield Drof. dr. L. v. d. Horst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een voor dracht over: „Psychotherapie en hedendaag- sche crisis". „ONSCHULDIGE MEISJES" OOK ALS FILM. In verband met de opvoeringen van het Amerikaansche tooneelstuk „Children's Hour" dat door het Rotterdamsch Hofstadtooneel onder den titel „Onschuldige Meisjes" is op gevoerd is het wel interessant om op te merken, dat eenigen tijd geleden van deze stof in Amerika onder den titel van „These Three" een groote film werd uitgebrach, die dezelfoe hoofdpersonen heeft als het tooneel stuk en ook tal van overeenkomstige scènes bezit, doch op enkele punten afwijkt. Lillian Hellman, de schrijfster van „Children's Hour", was langen tijd typiste bij Samuel Goldwyn. Toen zij blijk gegeven had drama turgisch en aanleg te bezitten plaatste Gold wyn haar aan zijn scenario-afdeelïng en daar schreef zij het tooneelstuk in kwestie. Het is tegenwoordig veelal gewoonte van film ondernemingen de opvoeringen van een tooneelstuk op Broadway te financieren en naar aanleiding van het succes al dan niet te besluiten om over te gaan tot verfil ming. Het stuk had succes en Lilian Hellman kreeg opdracht om het als filmdraaiboek te bewerken. De Hays-organisatie het mach tige instituut, dat over tal van filmplannen zijn goedkeuring of zijn vete moet uitspreken bleek bezwaren te hebben tegen een ge trouwe verfilming van het tooneelstuk. aan gezien zij de verhouding van beide onderwij zeressen voor het groote filmpubliek onge- wenscht achtte. De schrijfster bewerkte het stuk zoodanig, dat dit bezwaar ondervangen werd zonder echter aan het konderconflict dat het hoofdmotief vormt iets te wijzigen. Miriam Hopkins en Merle Oiberon spelen de rollen der onderwijzeressen. Joel MecCrea vertolkt-de rol van den dokter, terwijl Bonita Granville en Marcia Mae Jones de twee voor naamste kinderrollen spelen. De film komt binnenkort in Nederland. VERTELLING D-trein 38 rijdt door. Het was een heldere, ijskoude nacht. De sta tionschef van het station Brieg had zooeven den personentrein 165 laten vertrekken. Hui verend trad hij het goed verwarmde bureau binnen, trok zijn dikke overjas uit en ging bij de kachel zitten. De telegrafist keek vluchtig van zijn met toestellen beladen tafel op. 't Is een razend koude nacht, meneer Wenger, bromde de chef, terwijl hij zijn ver kleumde handen wreef. Meneer Wenger knikte en onderbrak zijn werk even. Het is hetzelfde weer als op den 18den December van het vorige jaar, meneer Hagen. Hagen stak een sigaret op en wierp de luci fer achteloos weg. Den 18den December? Ja. Bent u dan vergeten, dat het vandaag precies een jaar geleden is, dat het vreeselijke ongeluk met trein D-38 gebeurd is? Zes en twintig dooden en meer dan veertig zwaar ge wonden waren het gevolg van een achteloos heid van machinist Meinhardt, die het stop signaal niet opgemerkt had. Hagen knikte ernstig. Hij had dien nacht dienst gehad en herinnerde zich nu de ver schrikkelijke gebeurtenis. Meinhardt kwam er, als een wonder, zon der letsel af. Maar eenige dagen later werd hij, onder den Indruk en het zich bewust zijn van zijn schuld, krankzinnig, zei hij langzaam. Dan keerde hij zich naar zijn schrijftafel, en mompelde, met een blik op de klok: D-38 komt volgens de dienstregeling om 2* uur 15 aan. Op dit oogenblik belde de telefoon. Wenger begaf zich ijlings naar het toestel, luisterde en werd zoo bleek als een doode. Onthutst riep hij uit: Om Gods wil. meneer Hagen, D-38 is door het haltesignaal van Grans gereden Hagen sprong op en snelde naar de telefoon. De stationschef van Grans berichtte opgewon- (Adv. Ingez. Med.) OPRICHTINGSVERGADERING ORANJE VEREENIGING IN HET LEIDSCHE KWARTIER. Zooals wij hebben vermeld is men in het Leidsche kwartier van plan een Oranje Ver eeniging op te richten. Donderdag 24 September wordt er 's avonds half negen een bijeenkomst gehouden in het clubhuis „St. Baaf" in de Leidsohe zijstraat. Daar zal besproken worden of een Oranje Vereeniging Haarlem-West als een af deeling der Vereeniging Koninginnedag mogelijk is. NED. CHR. VROUWENBOND. De afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Chr. Vrouwenbond heeft de volgende winterlezingen georganiseerd Woensdag 21 October: Ds. A. H. Straatsma, Den Haag, over; Waar het om gaat in den Duitschen kerkstrijd". Donderdag 19 November: Ds. W. G. Har- renstein, Santpoort, over: „De Bergrede, toe gepast op den tegenwoordigen tijd. Maandag 30 November: De heer Anne de Vries, schrijver van „Bartje", over „Bartje zoekt het geluk". Woensdag 20 Januari; Ds. D. A. van den Bosch, 's-Gravenhage, over „De Engelen". Vrijdag 19 Maart: de heer C. Rijndorp, schrijver van „Koningskinderen", over: „Het Mag". CURSUSSEN KAMER VAN KOOPHANDEL. Dit jaar werd alleen een cursus gehouden in warenkennis voor kruideniers (A. en B.) (Voor den cursus voor boekhouden, handel en recht had zich slechts één deelnemer aan gemeld, zoodat deze leergang verviel). Leider was de heer A. H. Hoefnagel. Er waren 22 leerlingen voor A. en 7 voor B. Deze cursus leverde een batig saldo op van f 77.50. Verleden jaar was er een nadeelig saldo van f 170. Waarschijnlijk door de alom heerschende vrees voor- -spoedige invoering- van de wet op de vestigingseischen was de deelneming aan genoemden cursus grooter dan verleden jaar. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM - NTELEF 6 7 2 6 _loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) den, dat D-38 met razende snelheid het sta tion voorbij gereden was, niettegenstaande het binnenkomen als onvrij gesignaleerd was. Gelukkig was de baan vrij, zoodat, als alles goed ging, geen ongelukken verwacht werden. Hagen haalde verlicht adem, maar het vreem de voorval liet hem geen rust. D-38 reed op een dubbelspoor, dat echter slechts tot Brieg liep. Hier werd van locomotieven verwisseld; bovendien moest D-38 de aankomst van den uit de tegenovergestelde richting komenden exprestrein afwachten, aangezien van Briei af het dubbelspoor in enkelspoor overging. Als hij dus ook in Brieg doorreed, dan was een botsing onvermijdelijk. Ten slotte kwam Ha gen tot de geruststellende overtuiging, dat het een bijzonder toeval moest zijn, dat D-38 het haltesignaal had doen doorrijden. Uit voorzichtigheid liet hij door Wenger de baan wachters instrueeren den trein met hand signalen tot staan te brengen. Ongeduldig wachtte hij op het bericht van den eersten wachter, dien de trein in ongeveer vijf minuten moest bereiken. Eindelijk ging de telefoonbel. Hagen hield nerveus den hoorn aan het oor, om onthutst te vernemen, dat ook aan de handsignalen geen aandacht ge schonken was. Wenger alarmeerde het geheele traject. Het getik van het telegraaftoestel klonk bijna angstwekkend, haast dreigend, in de nachtelijke stilte van het vertrek. Plotseling schrille bellen van de telefoon. Het hoofdstation, waarvan D-38 was vertrok ken, seinde dat de machinist Hieber, die den D-trein moest rijden, in de nabijheid van het stookhuis bewusteloos was gevonden. Bij het vertrek van den trein was de verwisseling van personen onopgemerkt gebleven en niemand wist wie op de machine stond. Nauwelijks had Hagen dit verpletterende bericht ontvangen, toen ook de tweede baanwachter meldde, dat zijn pogingen op den trein tot staan te brengen, zonder gevolg waren gebleven. In veertig minuten moest D-38 Brieg berei ken. Hagen begreep de dreigende situatie en nam een koen besluit. Is het traject tot Grans vrij?, vroeg hij den radeloozen Wenger. In vijf minuten moet goederentrein 1274 vertrekken. Blijf aan uw toestel Wenger!. beval Ha gen, ik ga er op uit. Hij trok zijn overjas aan en snelde naar bui ten. Hij klom op de zware sneltrelnlocomotief NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Nog is het zomerzwemseizoen niet geslo ten of er komen reeds aanvragen binnen om voordrachte over het reddingswezen De heer Meijerink spreekt binnenkort te Amsterdam voor de directie en het personeel der H.E.M.A., voor Electro-technische Instal lateurs en voor de vereeniging „de Water vrienden te Bolsward, waarook de Bondsfilm wordt vertoond door den heer Schmidt; te Maastricht ook met Bondsfilm; op Urk en te Wijk aan Zee op verzoek der Brigade al daar. AFSCHAFFING ZAKELIJKE BELASTING GEVRAAGD. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, tot B. en W. en den Raad een verzoek te richten tot opheffing dei' Zake lijke Belasting op het Bedrijf. Deze belas ting brengt wel g_eld in, maai- dit is ook het eenige, wat er vOór te zeggen is. Zoo vergroot zij bij voorbeeld de werkloosheid. PROGRAMMA DER HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP WOENSDAG 23 SEPT. Progr. I: Hilversum (Huizen) Progr. II: Hilversum I. Progr. III: 8.00 Keulen. Concert door het Walter Raatzeorkest. 8.20 Keulen: Kalender- blatt. Tijdsein. Weerberichten. Waterstand- ber.. 8.30 Keulen. Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. 10.20 Keulen. Wieland der Schmied. Hoorspel van Gertrud Lux met muziek van E. M. Hen- ning. 10.50 Deutschl .sender. Kindergarten. 11.20 Parijs Radio Populair concert door leden van het Orchestre. Symphonique der Paris o.l.v. M. André. 12,20 Keulen. Concert: Ver- zoekprogramma. 1.20 Brussel Vlaamsch. Ge sproken dagblad van het N.I.R., 1,30 idem. Concert o.l.v. Walter Reron. 1,50 Droitwich. Het Bermingham Hippodrome Orkest o.l.v. Harry Pell. 2,25 idem. Schooluitzending. 2,35 Keulen. Programma van den Deutschland- sender (Allerlei-van zwei bis drei!), 2,50 Parijs Radio, Concert o.l.v. Henri Tomasi. 4.20 idem. Cellorecital door Maurice Maréchal. 4.55 Keu len. Concert door het Sieburger concert-orkest o-l.v. Willy Schücher. 5.50 Brussel Fransch. Dansmuziek. 6.20 Keulen. Ernst und heiter und so welter. 7.20 idem. Gramofoonmuziek. 8.05 idem. Momentopname. 8.20 Parijs Radio. Zanrecital door Madeleine Grey. 9.40 Weenen. Alzira. opera in een voorspel en twee acten, van Verdi, o.l.v. Oswald Kabasta. 1.20 idem. Nieuws. 10.30 idem. Populair concert o.l.v. Jo zef Holzer. Pragr. IV: 8Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles. 8.20 idem. Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8 30 idem. Kroniek van den dag. 8.40 idem. Gramofoonplaat. 8.45 idem. Gesproken dag blad van het N.I.R. 9.idem. Gramofoonmu ziek. 9.30 Diversen. 10.35 Droitwich. Korte Godsdienst-oefening. 10.50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem. Orgel concert door Quentin. Mac Lean. 11.35 Gramo foonmuziek. 11,50 London Regional. Charles Manning en zijn orkest. 12.50 idem. Het Oscar Lampe Sextet. 1.35 idem. Orgelrecital door C. D. Cunningham. 2.20 idem. Het BBC Wels Or kest o.l.v. Idris Lewis. 3.20 Droitwich. Calen der's tweede orkest o.l.v. C. A. Water. 3.35 Lon don Regional. Het stedelijk orkest van Bour nemouth o.l.v. Sir Landon Ronald. 5.05 idem. Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. 5.35 Droitwich. Het BBC- dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 6.40 London Reional. Orgelconcert door H. Ro binson. Cleaver. 6.50 idem. Het Serge Krish Septet. 7.20 Droitwich. Het BBC Harmonie orkest o.l.v. O'Donnell. 7,50 idem. Gramofoon muziek. 8.20 idem. Promenade concert in de Queen's Hall, door het BBC-Symphonie orkest 0.1.v. Sir Henry Wood. 9.15 idem. All Collins en zijn dansorkest.. 10.London Reional. George Avkroyd, fluit, Gilbert Vinter, fagot en Reginald Paul, piano. 10.40 idem Weer- nieuwsberichten10.50 idem: Tijdsein van Greenwich. Sydnel Kyte en zijn Orkest. Progr. V.: 8—7 nam. Diversen. 7.Eigen Gramofoonplaten concert: Fransche solisten. 1. Le Canari. George Boulanger. 2. La Veuve, Damia 3. Reine de Musette. Emile Vacher. 4. The blue bird. Gino Bordin. 5. Un type en caquette, Emile Vacher, 6. Le Cygne, George Boulanger. 7. Les Triollets, Emile Vacher. 8. Hawaian Reveries, Gino Bordin. 9._Le roi du musette. Vistor Marceau. 10 Vous êtes jolies, Madame, George Boulanger; 11. In Vienna one night. Gino Bordin; 12. El Monito, Ro bert Renard. 13. Chanson de fou, Damia. 14. Je m'en fous pouvu que J'rogolle, Emile Vacher; 15. Venetion Kisses. Gino Bordin. 16. Au Luxembourg, Victor Marceau. 17. Poema. Ro bert Renard 8—12. Diversen. n die ter verwisseling gereed stond en maakte den machinist in korte woorden duidelijk wat hij van plan was te doen. Dan werd de machi ne naar het tweede spoor gerangeerd en ver dween met groote snelheid in den ijskouaen, pikdonkeren nacht. Steeds grooter werd de snelheid en al spoedig raasde de locomotief met een honderdkilometertempo den ongeluks- trein tegemoet. Eindelijk doken heel in de ver te de sterke schijnwerpers van den D-trein op. die snel naderde. Hagen liet stoppen en gaf order achteruit te rijden. De aanvangssnel- heid der machine was gering en derhalve suisde D-38 op het andere spoor voorbij. De duisternis scheen zijn roode staartlichten te verdoezelen. Nu gaf de machinist der reserve locomotief volle kracht en spoedig had zij den D-trein bereikt. Wagon na wagon werd inge haald. Hagen staarde door de coupéramen. De passagiers hadden er in het minst geen ver moeden van, dat zich daarbuiten een strijd voor hun leven afspeelde. Oneindig lam scheen het te duren, dat zij met de D-trein- machine op gelijke hoogte kwamen. Reeds na derden zij met enorme snelheid den laafcsten baanwachter vóór het station Brieg, die ver twijfeld zijn handlantaarn zwaaide. Nu was het zoo ver. Hagen was besloten zijn eigen le ven voor dat der honderden reizigers op het spel te zetten. Hij trad een schrede terug, waagde den koenen sprong op de ongeveer een meter van hem af zijnde locomotief van den D-trein en het gelukte, De machinist had één hand om den stoomhefboom gekneld, ter wijl hij met de andere krampachtig den ma nometer vasthield. Zijn lichaam was voorover gebogen, het gelaat naar het kijkgat gewend, de stoppelige baard vol ijs en met bloedig schuim op den mond. De stoker lag met een bloedend hoofd bewegingloos voor den ijzeren stookdeur. Hagen stortte zich op den machi nist en trok hem met alle kracht terug. Deze zakte levenloos in elkaar hij was dood. Reeds knarsten de razende wielen over de eerste wissels vóór Brieg. Hagen gooide de rem over en het gelukte hem den trein tot stil stand te brengen. Uitgeput klom hij van de machine. De hoofdstationschef, dien men uit zijn bed ge klopt had, drukte hem diep ontroerd beide handen. Toen zij den dooden machinist van de loco motief haalden, herkenden zij hem. Het was de krankzinnige Meinhardt. Genie en talent. Miskende genieën loopen er bij bosjes rond en malige talenten bij het gros. Miskende genieën zijn synoniem met ge dwarsboomde ambities. Kent gij ze niet, de hoogst middelmatige kantoorjuffrouwen met binnenwaartschen blik, de kinderjuffrouwen met üefde voor al les behalve voor kinderen, de huisvrouwen die geen sikkepit benul hebben van een huishou den en de winkeljuffrouw, die het a.b.c. van haar vak nog niet verstaat? Och komge hebt ze immers wel eens ontmoet in uw naaste omgeving, die vrouwen en meisjes met stille martelaarsgezichten (zoo heet dat immers in de romans? Of.... was het: gemartelde stille gezichten?) Hoe het ook zij, zij doen alsof. Weet ge niet wat dat zeggen wil? De uitlegging is heel gewoon. Haar aan dacht is niet bij haar werk omdathaar aandacht ergens anders is. Eenvoudig, nietwaar? Wel waar hoor! Zoo bij de eerste kennisma king vertellen zij u dat niet zoo maar par does, tenminste de meesten niet. Maar bij ken nismaking die in vriendschap is overgegaan (bijna schreven we, is ontaard!) hoort gij al vrij spoedig het droevig relaas van wat had kunnen zijn, als niet De mislukte schrijfsters, filmspeelsters en actrices (dit zijn wel de meest begeerde baan tjes) zijn legio. Het is waarlijk ontstellend, hoeveel vrouwen er in haar diepste binnenste heilig van over tuigd zijn, dat zij in de wieg zijn gelegd, om iets groots te volbrengen. Haar naam zou in de letterkundige kronie ken met eere vermeld zijn, filmregisseurs zouden gevochten hebben om haar medewer kingtheaterdirecteuren zouden stukken speciaal voor haar hebben laten schrijven, als niet Ja. juist, daar zit 'm de kneep! Als niet.... de wreede omstandigheden haar schitterend talent in den knop hadden gesmoord Ziedaar het verloop van haar sentimenteele gedachten. Ten eerste: werkelijk en waarachtig talent (om van genie nog maar heelemaal niet te rep pen) laat zich niet in den dop smoren. Dat smoor-procesdaar kan zoowel genie als talent uitstekend tegen! Wist gij dat niet? Het is een soort nawerking van wat latent reeds aanwezig was. Waarachtig talent groeit des te schooner op door tegenstand en niets ter wereld is in staat behalve dan de Dood, die kortaf „halt" roept om een genie te doen ophouden metgenie zijn. Hoe moeilijker de omstandigheden, hoe schooner de triomf van talent en genie. Lang kan talent sluimeren maar eens breekt het uit. onweerstaanbaar in een niet te dammen vloed. Doet het dit niet, dan is het heel jammer voor de patiënt, maar dan luidt de diagnose: geen talent aanwezig! Evengoed als het havelooze kind, dat bij een straatorgel danst, het tot beroemde dan seres kan brengen, evengoed kan ieder ander talent zich een weg banen. Voor goed werk. op welk gebied ook, is al tijd een plaats en als er geen plaats voor is, dan wordt er eenvoudig plaats voor gemaakt. Waarlijk talentvolle lieden kunnen lang on gemerkt tusschen de groote massa voortgaan, maar nimmer hun gansche leven. Het tegenwoordig streven om aparte scho len te stichten voor begaafde kinderen is o.i. een ziekelijke uitwas van dezen tijd van se lectie tot in het overdrevene. Waar talent inzit daar komt het uit ook! Het straatkind, dat bij het orgel danst, kan dienstbode of verstelnaaister worden en ja renlang deze nederige positie bekleeden, maar eindelijk zal zij de plaats innemen die haar toekomt. Al dat gebazel over aankweeken van talen ten is uit den booze. Men bewijst er de jeugd geen dienst mee. Integendeel. Een talent, dat beschut en opgekweekt en afgezonderd moet worden, is een akelig naar, kwijnend kasplantje, dat nimmer in het volle leven kan staan en nimmer den zegenrijken invloed zal ondervinden van wrijving met an deren en al die jofferen, die zich verbeelden miskende genieën te zijn, deden vrij wat be ter met te trachten datgene wat haar onmid dellijke taak is. naar behooren te volbren gen. dan zich blind te staren op vermeende talenten en daaraan het recht te ontleenen het haar opgedragen werk te verwaarloozen. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. DE HEER O. E. SCHMID OPENT EEN DANSSCHOOL TE HAARLEM. De heer O. E. Schmid heeft op de Nieuwe Gracht 76 een geheel volgens de eischen des tijds ingericht dansinstituut geopend. De heer Schmid is te Haarlem een onbekende op dansgebied. maar in andere steden, met name in Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Utrecht heeft zijn instituut reeds een goeden naam verworven, zoodat wij er niet aan twij felen of ook te Haarlem zal de heer Schmid er in slagen een groote schare danslustigen in zijn inrichting de geheimen der danskunst bij te brengen. De danszaal, die zeer ruim is, is smaakvol en toch eenvoudig ingericht. Bijzonder op vallend is de practische en gezellige verlich ting. De dansmuziek wordt verschaft door een fraaie gramofooninstaliatie, zoodat het voor de leerlingen van deze nieuwe Haarlemsche dansschool een genot zal zijn binnenkort over den dansvloer van instituut-Schmid rond te zweven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9. Armband; Politiebureau, Sme- destraat 9. Autoband: Bijman, Mercurius- sraat 13. Zilv. collier met hangertje: Akker man, Jud. Leysterstraat 6. Dameshoedje: Koks, Reigerstraat 112. Hondenhalsband met pen ning; Miedema. Dr. Schaepmanstraat 13. Da mesjapon: Stegeman, Zwaluwstraat 18. Knop van autoportier: Van der Heide, Spaarnhoven- straat 79. Kist: Van den Berg, Badelog- straat 20. Witte kat: Mathot. Gr. Houtstraat 39. Lorgnet: Luü, Kleverparkweg 7. Mes, Koot, Will, de Zwijgerlaan 36. Kindermanteltje: Camphuisstraat 12. Rijw.bel.merk. Schwithal, Rechthuisstraat 40. Idem: De Vries Vrouwe- hekstraat 16. Rozenkrans: Biezenaar. Marïa- school. Jacobijnestraat. Kinderdriewieier: Scheeling, Houtvaart 70 of 30. Vulpen: Moer kerk, Zonnebloemstraat 52.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10